Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)


KWIECIEŃ 2018

kliknij, aby powiększyć

Sobota 21.04.2018

"Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego
w latach 1887-1922"


Miło nam poinformować, że w XXIII edycji OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej" tytuł laureata uzyskał uczeń naszej szkoły Mateusz Husak z klasy 7b a Krzysztof Münnich z klasy 6b został finalistą tego konkursu.
Serdecznie gratulujemy!kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.04.2018

Ozobotem dookoła Ziemi

Dzień Ziemi, czyli święto naszej planety, ma uświadamiać nam, jak dużą rolę odgrywa ochrona środowiska naturalnego. Cywilizacja, rozwój technologiczny postępują w bardzo szybkim tempie, często zapominamy o środowisku naturalnym, o tym w jaki sposób nasze nawyki na niego wpływają. Dzisiejsze zadania na kole z programowania miały właśnie o tym przypomnieć naszym uczniom. Uczestnicy w zespołach rysowali trasę dla ozobota dookoła Ziemi wypełniając ją dowolnymi kolorami i uzupełniając o właściwe kody. Przy pomocy symboli przedstawiali też zachowania pozytywnie wpływające na przyrodę. To był bardzo pracowity czas.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.04.2018

O marketingu, manipulacjach
i świadomym wyborze


Uczniowie klasy 5b gościli dzisiaj na lekcji przyrody absolwenta naszej szkoły - Błażeja, który przyszedł wraz z kolegami z liceum i wraz z nimi przeprowadził ciekawe zajęcia o marketingu, manipulacjach i świadomym wybieraniu produktów. Uczniowie mogli przekonać się, że nie zawsze to co lepiej smakuje jest zdrowsze i dowiedzieli się jakie kryją się za tym sztuczki producentów. Po takiej lekcji z pewnością będą zwracali większa uwagę na skład produktów, które kupują.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.04.2018

Finisz "tutoringowego" kiermaszu

Dzisiaj zakończył się trzydniowy kiermasz charytatywny zorganizowany na rzecz zwierząt z lubelskiego Egzotarium. W jego przygotowaniach i organizacji brały udział dzieci z grupy tutoringowej, które zaangażowały również swoich kolegów i koleżanki. Tutoring rówieśniczy wprost "kwitł" w czasie przygotowań prac plastycznych, plakatu, rozmów o zwierzętach z Egzotarium, ustalania wielu wydawałoby się drobnych, ale jakże ważnych, szczegółów organizacyjnych. W przygotowanie ciast, ciasteczek i innych słodkości aktywnie włączyli się niezawodni rodzice. Naszą akcję wsparła też Pani Edyta Masternak, którą niedawno gościliśmy na zajęciach. Wraz ze swoimi wychowankami z Dominowa przekazali samodzielnie wykonane prace.
Chęć pomagania ma moc przyciągania, o czym świadczy liczba osób biorących udział w kiermaszu. Wszystkim serdecznie dziękujemy! Udało nam się zebrać kwotę 654 złotych i 77 groszy, którą w całości przekażemy na rzecz zwierząt z Egzotarium.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.04.2018

SCIENCE MOVIE 2018

Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie organizuje konkurs SCIENCE MOVIE 2018 – konkurs filmowy, jakiego jeszcze nie było!
Celem konkursu jest promowanie samodzielnego odkrywania praw przyrody przez uczniów, umiejętności obserwacji i wnioskowania na podstawie przeprowadzonego doświadczenia oraz zachęcanie do pogłębiania zainteresowań światem nauki.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. REGULAMIN KONKURSU SCIENCE MOVIE 2018


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.04.2018

Dzień Ziemi

22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem akcji jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Dzień Ziemi 2018 przebiega pod hasłem "Zakończmy zanieczyszczenie plastikiem". Nasza szkoła przyłącza się do tego wydarzenia. W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1-3 mieli okazję wziąć udział w lekcji pokazowej w ramach Kampanii prowadzonej przez PGNiG: "Rodzice i dzieci powietrze bez śmieci". Pan Radosław Brzózka – ambasador akcji – w obrazowy sposób pokazywał uczniom co to jest smog, opowiedział o zanieczyszczeniu środowiska i o walce z nim. Na zakończenie spotkania uczniowie dostali dyplomy i drobne upominki od prowadzących zajęcia.
Klasy 4-6 natomiast oglądały filmy przyrodnicze, których celem było uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z działalności człowieka. Uczniowie klas siódmych, aby dać przykład młodszym kolegom, wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci sprzątały teren przyszkolny. Niestety worki szybko zapełniły się różnymi ""skarbami".
To jeszcze nie koniec atrakcji związanych z Dniem Ziemi. W przyszłym tygodniu starsze klasy zapraszają klasy młodsze na przyrodnicze lekcje pokazowe.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.04.2018

Rośliny miododajne

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Ziemi. Na jego obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różne instytucje. Także i my postanowiliśmy się do nich przyłączyć, by uświadomić sobie i innym jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Na dotychczasowych zajęciach ucznowie klasy 2b dowiedzieli się, że pożyteczne stworzenia niestety masowo wymierają, szczególnie dotyczy to pszczół. "Jeśli pszczół zabraknie, ludzkość przetrwa cztery lata" – stwierdził kiedyś Albert Einstein. Pszczołom można pomóc, budując w ogrodzie hotele dla owadów lub uprawiając rośliny miododajne. W dniu dzisiejszym na edukacji przyrodniczej dzieci sadziły zatem nasiona roślin miododajnych. To rośliny o kwiatach barwnych i wonnych, kwitnące długo i obficie, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu – nektaru, spadzi i pyłku. Poprawniej są nazywane roślinami nektarodajnymi, gdyż produktem roślinnym jest nektar, a pszczelim – miód. Nasiona otrzymaliśmy dzięki uprzejmości p. Doroty Wójtowicz, mamy Zuzi. Mamy nadzieję, że te przyjazne pszczołom kwiaty zakiełkują i zostaną wysadzone w rabatkach naszych ogródków lub skrzyniach balkonowych. Tym drobnym gestem zaczniemy już teraz świętowanie Dnia Ziemi. Pamiętajmy jednak, by o naszą planetę dbać nie tylko z okazji jej święta, lecz cały rok.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 19.04.2018

Fizyka jest taka prosta!

Podczas lekcji fizyki w klasie 7b uczniowie poznali dziś zjawisko rozszerzalności temperaturowej. Badali, czy mosiężna kula, która swobodnie przechodzi przez pierścień, przejdzie przez niego także po ogrzaniu w płomieniu palnika. Poznali również zasadę działania czajnika elektrycznego, który samoczynnie wyłącza się, kiedy woda w czajniku osiągnie temperaturę 100 stopni Celsjusza. I już wiadomo, że to nie krasnoludek wyłącza czajnik! Wyłączenie następuje w wyniku działania termostatu zbudowanego z bimetalu czyli dwóch cienkich sprasowanych paseczków dwóch metali o różnej rozszerzalności termicznej. Fizyka jest taka prosta!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 19.04.2018

"YOU CAN SING"

W dniu dzisiejszym w Szkole Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie odbya się X edycja Konkursu Angielskiej Piosenki Dziecięcej "You Can Sing". Nasza szkoła była reprezentowana przez dwie uczennice: Dominikę Polkowską z klasy 3b, która wykonała utwór "Reflection" z filmu "Mulan" i Hannę Domagałę również z klasy 3b, która zaśpiewała piosenkę "How far I'll go" z filmu "Vaiana". Gratulujemy ogromnego talentu i życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Środa 18.04.2018

Kiermasz na rzecz Egzotarium

Od dzisiaj do 20 kwietnia zapraszamy na kiermasz charytatywny, organizowany przez grupę tutoringową, aby pomóc zwierzętom z lubelskiego Egzotarium. Na kiermaszu można zakupić prace plastyczne wykonane przez dzieci oraz słodkie niespodzianki przygotowane przez rodziców. Przez trzy dni prowadzona będzie zbiórka nieustannie potrzebnych podłoży, żarówek, akcesorii terrarystycznych, a także książek o tematyce ekologicznej, hodowli zwierząt, ochronie środowiska do biblioteki prowadzonej dla wolontariuszy Egzotarium. Szczegóły akcji są zamieszczone na plakacie informacyjnym. Zachęcamy do poznania tych, którym chcemy pomóc: www.schronisko-zwierzaki.lublin.pl oraz fundacja-epicrates.pl.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.04.2018

Serce na wyciągnięcie ręki

Dziś na zajęciach koła biologicznego uczennice z klasy 7a mogły zajrzeć do środka serca oraz zbadać manualnie jego anatomię. Dodatkowo pod mikroskopem mogły obejrzeć różnorodne tkanki, z których jest zbudowane. Serce otoczone było nie tylko dużym zainteresowaniem ale i troską. Ten okazały organ wzbudził wiele emocji poznawczych. To dobry początek na bliższe kontakty z anatomią ssaków.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.04.2018

Wyjątkowe akwarium

Na lekcję sztuki organizowaną przez Warsztaty Kultury wybrali się dziś uczniowie klasy 3a. Inspiracją do twórczych wyczynów stały się dzieła i postać wybitnego artysty Paula Klee. Dzięki wprawnym rączkom naszych uczniów szklane słoje przeobraziły się w barwne akwaria. Wystarczyły wycięte z papieru samoprzylepnego ryby, delfiny, płaszczki, rekiny, meduzy, wodorosty oraz woda barwiona różnobarwnymi tuszami. Każde akwarium było niepowtarzalne, wyjątkowe. To była nie tylko wyjątkowa lekcja sztuki, ale też zachęta do twórczego wykorzystania prostych środków.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.04.2018

Wizyta studyjna w Milanówku

Kolejna grupa nauczycieli z naszej szkoły uczestniczyła dzisiaj w wizycie studyjnej w Milanowskiej Prywatnej Szkole Podstawowej. Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach projektu "Tutoring szkolny", by wymienić doświadczenia i uwagi odnośnie funkcjonowania projektu oraz zobaczenia, jak prowadzone są tutoriale w Milanówku. Nauczyciele odbyli wizję zajęć z uczniem oraz rozmawiali z jednym z rodziców, który opowiadał o odbiorze tutoringu przez opiekunów. Dodatkowo tutorzy zwiedzili szkołę i wymienili opinie odnośnie tej formy pracy z uczniem. "Tutoring szkolny-wychować człowieka mądrego" to projekt objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.04.2018

Glutożelki

Dziś podczas zajęć koła fizyko-chemicznego uczniowie klas siódmych robili glutożelki. Z przygotowanych wcześniej roztworów alginianu sodu i chlorku wapnia oraz barwników spożywczych stworzyli dwa rodzaje glutożelków: zielono-czerwone sznury drobnych koralików oraz duże krwiste glutożelki.
Na zdjeciu: Sławek tuż po przeprowadzeniu doświadczenia z alginianem wapnia, czyli megaglutożelem własnej produkcji.kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.04.2018

Arena Lublin

W dzisiejszym dniu klasa 2b udała się na Arenę Lublin. Poznaliśmy Arenę Lublin w sposób, w który nie pozwoli jedynie wizyta na meczu! Zobaczyliśmy boisko z perspektywy zawodników, poczuliśmy prawdziwą atmosferę piłkarskiej szatni. Spacerowaliśmy korytarzami, którymi na murawę wychodzili piłkarze młodzieżowej reprezentacji Polski do lat 21 podczas UEFA EURO U-21, a dziś robią to gracze Motoru Lublin. Obecnie odbywają się na niej także eliminacje ME U-21. W trakcie wycieczki zobaczyliśmy najważniejsze miejsca Areny Lublin niedostępne na co dzień, czyli m.in.: salę konferencyjną, szatnie, ławki rezerwowych, Strefę VIP, Lożę Prezydencką, Trybunę Prasową, Centrum HIstorii Sportu.
Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez MOSiR. Zadaniem było opisanie naszego pobytu na Arenie Lublin. Uczyniliśmy to z chęcią. Wykonaliśmy też barwne ilustracje. Nagrodą są bilety dla całej klasy do Aqua Lublin. Trzymajcie za nas kciuki!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.04.2018

Powtórka z chemii

Podczas lekcji chemii, uczniowie klas siódmych rozwiązywali dziś zadania powtórzeniowe dotyczące wiązań chemicznych oraz równań reakcji. Pracowali w grupach, dzięki czemu nie tylko gruntownie powtórzyli materiał z całego działu, ale także szlifowali umiejętności współdziałania i właściwego podziału zadań odpowiadającym kompetencjom uczniów (każdy jest w czymś dobry!). Siódmoklasiści podczas pracy mogli dzielić się swoimi pomysłami i uczyli się wspólnej odpowiedzialności za wykonanie powierzonego zadania.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 16.04.2018

"Villads z Valby"

Dzisiejszy, a zarazem ostatni tegoroczny film w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej opowiadał przygody pewnego duńskiego chłopca, któremu trud sprawiało przestrzeganie reguł. Pomysłów miał bez liku, fantazję ogromną, a miejscem do ich realizacji był dom i szkoła. Trzeba przyznać, że niektóre były fantastyczne, inne kosztowne, a jeszcze inne nieco przerażające, szczególnie dla osób dorosłych. Polecamy serdecznie wszystkim kinomanom, zarówno tym małym jak i dużym.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 16.04.2018

Muzyka krajów Dalekiego Wschodu

Do naszej szkoły, a dokładnie do uczniów klas 1-3, kolejny raz zawitała Pani Muzyka. Tym razem przywiozła ze sobą niesamowite dźwięki Dalekiego Wschodu - Chin i Japonii. Dowiedzieliśmy się między innymi, że początki muzycznej kultury Chin sięgają prawdopodobnie połowy II tysiąclecia p.n.e. Odkryliśmy także kilka ciekawych wynalazków, jakimi obdarzyli ludzkość Chińczycy - między innymi papier, na którym można było zapisać dźwięki. Nie zabrakło również poznania zwyczajów parzenia herbaty czy muzycznej rozgrzewki z samurajem. Po takiej muzycznej podróży jeszcze bardziej niecierpliwe czekamy na następne!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 13.04.2018

"Wędrówki przez Chiny" - finał w Krakowie

Wczoraj w Krakowie uczniowie naszej szkoły: Ida Struska z klasy 7a i Tomasz Tarnowski z klasy 7b wzięli udział w drugim, a zarazem ostatnim etapie konkursu "Wędrówki przez Chiny". Miał on na celu rozwijanie zainteresowania historią i geografią Chin wśród uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych. Organizatorem wydarzenia było Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Konfucjusza w Krakowie. Radość tym większa, iż Ida znalazła się w ścisłym gronie finalistów i zajęła III miejsce. Wyjazd naszych uczniów do Krakowa został zwieńczony spacerem po rynku, wizytą na Wawelu oraz konsumpcją pysznej pizzy. Maszym uczniom towarzyszył nauczyciel historii - p. Dawid Gutek.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 13.04.2018

Burza z "Na przekór wszystkiemu"

Po dzisiejszym, pełnym słońca dniu nad miastem zawisły ciężkie, ciemne chmury zwiastujące wiosenną burzę. Na szczęście tuż po tym, jak spadły pierwsze krople deszczu okazało się, że wszyscy uczestnicy wieczoru filmowego są już w murach szkoły. Tym razem seans zgromadził niemal trzydzieścioro uczniów.
Pierwszą propozycją filmową był "Wicher 2: Na przekór wszystkiemu". Druga część przygód Miki i jej konia, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, wywołała wiele emocji, chwilami wręcz wzruszeń. Z pewnością to film, który możemy polecić na rodzinny seans albo popołudnie z przyjaciółmi.
Dochodzące zza okien odgłosy burzy od czasu do czasu wzbudzały okrzyki i piski. Na szczęście do snu ukołysały nas piosenki z animowanego filmu "Zaplątani".


kliknij, aby powiększyć

Piątek 13.04.2018

"Uczymy Dzieci Programować"

Uczniowie naszej szkoły, uczęszczający na koło z programowania dołączyli do Ogólnopolskiego Programu "Uczymy Dzieci Programować". Celem projektu jest świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów programowania i robotyki do zajęć dydaktycznych na różnych etapach edukacji. Jako, że wiosna to okres budzącej się do życia przyrody oraz czas porządków pierwszym zadaniem, z którym zmierzyli się uczniowie było zaplanowanie dogi dla robota – ogrodnika. Należało tak ustalić trasę, aby ogrodnik zabrał potrzebne narzędzia (przejechał pod grafikami je przedstawiającymi), następnie zawiózł je do grządki, na której posiał marchewki, a jadąc do mety minął kwiaty. Okazało się, że zakodowanie właściwej drogi oraz sprawdzenie, czy wybrane rozwiązanie jest prawdziwe to świetna zabawa. Z niecierpliwością czekamy na następne zadanie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 13.04.2018

Wielka przygoda małego żółwika!

W dniu dzisiejszym klasy drugie wybrały się do kina na "Wielką przygodę małego żółwika". Uczniowie, dzięki połączeniu zaawansowanej grafiki komputerowej, animacji, ciekawego scenariusza i rzetelnej wiedzy, mieli okazję stać się aktywnymi uczestnikami fascynującego medialnego doświadczenia. Podczas spotkań z "EduMagicą" dzieci rozmawiały na żywo z animowanym bohaterem, towarzyszyszyły mu w wyjątkowej edukacyjnej przygodzie, płynąc z nurtem Wisły przez Polskę. Poznały nowe miejsca i otoczenie przyrodnicze. Interaktywnie wzięły udział w perypetiach głównego bohatera. Poznały masę ciekawych informacji na temat rzeki jej dopływów, doświadczyły przy tym niesamowitych emocji. Wszyscy uczniowie byli zachwyceni Tomciem Żółwikiem i jego wielką przygodą w Polsce.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 13.04.2018

EDI Panda

Piętnastu uczniów z klas 4-6 miało dzisiaj okazję do zastosowania swojej wiedzy przyrodniczej w praktyce poprzez udział w konkursie EDI Panda. Naszym szkolnym przyrodnikom życzymy jak najlepszych wyników.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 13.04.2018

W niepodległej Polsce

Uczniowie klasy 5a, uczestnicy warsztatów edukacyjnych "W niepodległej Polsce", spędzili dziś trzy godziny poznając historię naszego kraju. Dzieci dowiedziały się, jakie były przyczyny utraty niepodległości oraz jak wyglądała sytuacja międzynarodowa, która pozwoliła Polsce wrócić na mapę świata. Poznały sylwetki głównych twórców niepodległości i przygotowały plakaty na ich temat. Opracowały też krzyżówkę z symbolami narodowymi. Ostatnim elementem warsztatów było przygotowanie pracy plastycznej – wyklejanki inspirowanej wiadomościami zdobytymi podczas warsztatów, które mogą wziąć udział w konkursie plastycznym.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 12.04.2018

Wojewódzki Konkurs Literacki

Tegoroczny XIV Wojewódzki Konkurs Literacki zorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury odbywał się pod hasłem "Cisza pośród zgiełku". Spośród 285 zestawów prac jury wyłoniło tylko 46 laureatów. Tym bardziej cieszymy się, że są wśród nich trzy uczennice naszej szkoły, które jako siódmoklasistki oceniane były w grupie wiekowej gimnazjalnej. W kategorii poezja wyróżnienie otrzymały Wiktoria Łuć z kl. 7b oraz Nina Trojanowska z kl. 7a. W prozie wyróżniono Antoninę Mądzik z kl. 7a. Gratulujemy literackich sukcesów oraz wspaniałych nagród, wśród których znalazły się tomiki pokonkursowe z utworami wszystkich laureatów.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 12.04.2018

Niepodległa 2018 – spotkanie
z majorem Bogdanem Walasem


Rok 2018 jest rokiem szczególnym ze względu na przypadająca na ten czas setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach obchodów organizowane są różnego rodzaju inicjatywy, które mają uświadomić Polakom jeszcze bardziej, czym było ponowne cieszenie się wolnością po 123 latach niewoli. Jednym z takich programów jest Niepodległa 2018, który inicjuje szereg aktywności przypominających radość narodu w 1918 roku.
Dzisiaj w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas szóstych i siódmych z Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej Panem majorem Bogdanem Walasem. W swoim wystąpieniu zaproszony Gość opowiedział o drodze Polski do Niepodległości oraz o bohaterstwie i heroizmie Polaków. Ponadto przybliżył nam życiorys i dokonania Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wydarzenie to rozpoczęło cykl lekcji żywej historii zainicjowany przez Wojewodę Lubelskiego Pana prof. dr hab. Przemysława Czarnka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Panią Teresę Misiuk.
W spotkaniu uczestniczył Wojewoda Lubelski p. prof. dr hab. Przemysław Czarnek, Lubelski Wicekurator Oświaty p. Eugeniusz Pelak, Rzecznik Prasowy Wojewody Lubelskiego p. Radosław Brzózka oraz pracownicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jesteśmy przekonani, że dzisiejsze wydarzenie wraz z wychowaniem w systemie wartości chrześcijańskich naszych uczniów przyczyni się do ukształtowania w nich postawy patriotyzmu. Wszak sam Józef Piłsudski zwykł mawiać "Gdy podejmuję ważne decyzje, modlę się wpierw do Matki Bożej Ostrobramskiej".
Organizatorami dzisiejszego spotkania byli p. Małgorzata Szponar i p. Dawid Gutek.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 12.04.2018

Wojewódzki etap
konkursu z historii


Za nami trzeci etap Konkursu Historycznego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. O tytuł laureata walczyli w tym roku Krzysztof Munnich z klasy 6b i Maciej Furgała z klasy 5a. Naszym uczniom życzymy dalszych sukcesów i z niecierpliwością czekamy na wyniki.


kliknij, aby powiększyć

Środa 11.04.2018

Fantazyjny alfabet

Klasa 1a udała się na zajęcia Warsztatów Kultury, podczas których mali uczestnicy zapoznali się z ciekawostkami na temat liter. Pani Kamila pokazał nam przeróżne rodzaje pisma i alfabetów. Dowiedzieliśmy się m.in., że w alfabecie chińskim jest ponad 40 tysięcy znaków! W części praktycznej spróbowaliśmy zamienić się w typografów, eksperymentujących z różnymi krojami pisma i odręcznie stworzyliśmy własne, bardzo kolorowe projekty. Wyzwaniem było opracowanie pierwszej litery imienia tak, aby pokazywało nasze hobby, marzenia czy bliskie nam osoby. Tak każdy z uczniów stworzył zabawne logo, rozbudowane o osobiste, niepowtarzalne elementy. Powstały prace w technice kolażu i już zdobią wnętrze naszej klasy. Zapraszamy do obejrzenia!


kliknij, aby powiększyć

Środa 11.04.2018

Propozycja wakacyjnej szkółki żeglarskiej

W dniach od 27 lipca do 5 sierpnia 2018 r. organizujemy wakacyjną szkółkę żeglarską - rejs turystyczny dla uczniów klas 4 - 8 naszej szkoły po Wielkich Jeziorach Mazurskich trasą: Giżycko/ Wilkasy - Mikołajki - Ruciane Nida – Giżycko/ Wilkasy – 9 pełnych dni na wodzie!
Więcej informacji na temat rejsu pod linkiem rejs mazurski lub klikając na banerek rejsu po prawej stronie nasze internetowej witryny.
Zapisy w sekretariacie szkoły. Wszystkich pragnących przeżyć wielką przygodę serdecznie zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 10.04.2018

Polimerowe glutkożelki

Na zajęciach koła fizyko-chemicznego uczniowie klas siódmych przygotowywali dzsiaj roztwory do otrzymywania polimerowych glutkożelków. To dobry wstęp do poszerzenia wiedzy na temat właściwości i zastosowania polimerów. I choć przeczytanie instrukcji wykonania doświadczenia okazało się dla uczniow prawdziwym wyzwaniem, Marta świetnie dała sobie radę z przygotowaniem składników niezbędnych do wykonania eksperymentów w przyszłym tygodniu. Dzięki temu na najbliższych zajęciach uczniowie będą mogli samodzielnie wykonać różne polimerowe kreacje.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 10.04.2018

"Wędrówki przez Chiny"

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły: Ida Struska i Nina Trojanowska z klasy 7a oraz Maciej Bylczyński, Mateusz Małek i Tomasz Tarnowski z klasy 7b wzięli udział w VI edycji konkursu "Wędrówki przez Chiny" zorganizowanego przez Instytut Konfucjusza w Krakowie. W ramach udział w konkursie każdy z uczniów przygotował prezentację przedstawiającą trasę wymarzonej podróży po Chinach.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 10.04.2018

Lublin pamięta...

Dziś przypada 8. rocznica katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji na Placu Litewskim odbyła się uroczystość upamiętniająca Ofiary narodowej tragedii. Po złożeniu meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin, odegraniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej i powitaniu uczestników uroczystości, Kurator Wydziału Oświaty w Lublinie – P. Teresa Misiuk odczytała okolicznościową odezwę Społecznego Komitetu Obchodów 8. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Pamięć poległych uczczono salwą honorową oraz złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą Ofiary katastrofy na budynku klasztoru oo. Kapucynów. Naszą szkołę w uroczystości reprezentowali: Zofia Sieniow z kl. 5b, Aleksandra Malinowska i Jakub Chibowski z kl. 7a oraz Tymoteusz Gędek z kl. 7b. Uczniom towarzyszyła s. Monika Orzechowska i s. Irena Bobkowska.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 09.04.2018

Warsztaty "Szkoła dla Rodziców
i Wychowawców"


W dniu dzisiejszym rozpoczęły się w naszej szkole warsztaty "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców" prowadzone przez p. pedagog Olgę Dolecką i p. psycholog Annę Karę. Czternastu uczestników przez 10 najbliższych spotkań będzie przyglądało się wielu ważnym zagadnieniom dotyczącym kształtowania i doskonalenia umiejętności wychowawczych. Aktywne metody pracy pozwolą z pewnością uświadomić sobie wiele ważnych kwestii istotnych w wychowaniu rozumianym jako budowanie relacji w duchu podmiotowości i dialogu. Mamy nadzieję, że będzie to bardzo dobry i owocny czas. Program zajęć bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły". Na zdjęciu okładka książki - zachęcamy wszystkich do lektury!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 09.04.2018

"Słowem po świecie" - Hiszpania

Klasy 2a i 2b odwiedziły Animatorki z Domu Słów, które rzeprowadziły warsztaty z cyklu "Słowem po świecie". Warsztaty, podczas których punktem wyjścia do podróży po różnych zakątkach świata są opowieści, baśnie i legendy o danym regionie. Na dzisiejszych warsztatach skupiliśmy się na Hiszpanii. W ramach spotkania poznaliśmy kulturę, język, zabawy i różne ciekawostki na temat tego kraju. Dzieci zwiedziły wirtualnie wybrane zakątki tego pięknego regionu świata. Pani Paloma, z pochodzenia Hiszpanka, nauczyła uczniów hiszpańskich zwrotów. Pokazała także fragment układu tańca flamenco. Największą radość sprawiło, szczególnie chłopcom, wirtualne odwiedzenie stadionów zespołów FC Barcelona oraz Real Madryt. Spacerowaliśmy także wokół Sagrada Familia, oglądaliśmy wzgórze Montserrat z Sanktuarium Czarnej Madonny. Na koniec warsztatów dzieci otrzymały kolorowanki z zabytkami Hiszpanii. Zajęcia były bardzo ciekawe. Każdy z nas chętnie odwiedziłby Hiszpanię.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 09.04.2018

Wojewódzki etap
konkursu z matematyki


Punktualnie o godzinie 10.00 w Niepublicznym Gimnazjum i Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie rozpoczął się trzeci etap konkursu matematycznego organizowanego przez Lubelskie Kuratorium Oświaty. Naszą szkołę reprezentowała Maria Wilczewska z klasy 6a, która przez 90 minut razem z innymi uczniami z całego województwa zmagała się z matematycznymi zadaniami. Już dziś gratulujemy jej ogromnego sukcesu - przejście do trzeciego etapu - to nie lada wyczyn! Życzymy powodzenia i czekamy na wyniki.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 08.04.2018

Spotkanie przed Pierwszą Komunią Świętą

Za dziećmi klas trzecich i ich Rodzicami już osiem miesięcy spotkań, formacji i przygotowań do pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Dzisiaj, dzieci były bardzo blisko "wielkiej tajemnicy wiary" stojąc tuż przy ołtarzu, w prezbiterium w czasie przeistoczenia.
Ich pierwsza spowiedź będzie miała miejsce 12 maja 2018 roku w Kościele Nawrócenia św. Pawła w Lublinie o godz.9.00. Pierwsza Komunia odbędzie się 13 maja o godzinie 10.00. Cała społeczność szkolna będą się modlić za swoich kolegów i koleżanki we wtorek 15 maja o godzinie ósmej rano, także w Parafii Nawrócenia św. Pawła. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 06.04.2018

Finał PANGEI

W piątek 6 kwietnia w Warszawie odbył się Finał Międzynarodowego Konkursu Matematycznego PANGEA oraz Gala wręczenia nagród. Wszyscy nasi uczniowie spisali się na medal. I tak John Roberts - Meier z klasy 5a za bardzo dobry wynik w etapie finałowym konkursu zdobył srebrny medal, a pozostali finaliści, czyli Maria Łuć i Antoni Oniszczuk z klasy 5a, Mateusz Lisowski z klasy 5b i Adam Staniszewski z klasy 6a otrzymali brązowe medale. Gratulujemy wszystkim naszym młodym matematykom i życzymy dalszych sukcesów!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 06.04.2018

Dziennik poszukiwacza wiosny

Od kilku dni zauważamy wyraźne zmiany w pogodzie, więc śmiało można stwierdzić, że wiosna zawitała nie tylko w kalendarzu, ale i w przyrodzie. Uczniowie klasy 2a zamienili się więc w badaczy i od pierwszego dnia kalendarzowej wiosny obserwują ptaki, owady i rośliny. Swoje obserwacje notują w Dzienniku poszukiwacza wiosny. Dzięki temu każdy z uczniów naszej klasy już wie, że zwiastunem wiosny są przylatujące do Polski bociany. W związku z tym dzisiaj na lekcji techniki przygotowaliśmy wiosenne ozdoby-bociany. Do ich wykonania posłużyły takie materiały jak filc, papier i niezawodne płatki kosmetyczne. Zadowoleni z wykananej pracy, zabraliśmy bociany, by zdobiły nasze domy i mieszkania.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 06.04.2018

Wojewódzki etap
konkursu z ortografii


Punktualnie o godz. 10.00 w Prywatnym Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie rozpoczął się III etap konkursu kuratoryjnego z ortografii. Naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Łuć, uczennica klasy 7b. Ortograficzne zmagania trwały aż 90 minut. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 06.04.2018

Szkolna Eucharystia

Zgodnie z naszą szkolną tradycją w pierwszy piątek miesiąca została dzisiaj odprawiona msza święta. O godzinie 8.50 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się w Kościele Rektoralnym, by wspólnie uczestniczyć w wielkanocnej Eucharystii, której przewodniczył ks. Piotr Drozd. Oprawę muzyczną i liturgiczną przygotowali uczniowie klas młodszych pod czujnym okiem s. Ireny Bobkowskiej i s. Moniki Orzechowskiej.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 05.04.2018

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz wspomnienie św. Jana Pawła II

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, to święto, które obchodzimy 2 kwietnia, w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena. Data ta, jest również bardzo dla nas ważna, ponieważ właśnie tego dnia mija XIII rocznica śmierci wielkiego Polaka – Św. Jana Pawła II. Wydarzenia te stały się powodem przeprowadzenia w dniach 4-5 kwietnia zajęć dla uczniów kl. 1-3. Celem spotkań było przypomnienie jak należy właściwie obchodzić się z książką i jak ją szanować, by służyła wielu czytelnikom. Uczniowie zapoznali się z dostępnymi w bibliotece książkami o św. Janie Pawle II oraz wysłuchali fragmentu książki pt. "Chłopiec, który został papieżem".

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 05.04.2018

"Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922" - etap wojewódzki

Dwóch szkolnych pasjonatów historii - Krzysztof Münnich z klasy 6b oraz Mateusz Husak z klasy 7b w dniu dzisiejszym wzięło udział w III etapie (wojewódzkim) XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej".
Gratulujemy i życzymy naszym uczniom awansu do etapu ogólnopolskiego!


kliknij, aby powiększyć

Środa 04.04.2018

Dzieląc się radością

Dzieląc się radością Zmartwychwstania Jezusa uczniowie klasy 1b gościli dziś w naszej szkole dzieci z Katolickiego Przedszkola im. św. Franciszka z Asyżu. Zostały one zaproszone do obejrzenia Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu uczniów. Mali widzowie z zainteresowaniem śledzili losy Jezusa.
Natomiast po lekcjach na ten sam spektakl zostały zaproszone rodziny aktorów. Licznie przybyli Rodzice z wielkim aplauzem przyjęli występ. Niektórym ze wzruszenia oczy się zaszkliły.
Bardzo dziękujemy Gościom za wspólnie spędzony czas i życzliwe przyjęcie naszego debiutu na szkolnej scenie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 04.04.2018

Co ciekawego w świetlicy działo się...

I sprawdziło się pewne przysłowie ludowe brzmiące następująco: "Czasem marzec tak się podsadzi, że dwa kożuchy oblec nie zawadzi". Ale nam w świetlicy zupełnie to nie przeszkadzało, staraliśmy się skorzystać z każdych warunków pogodowych, zarówno tych zimowych jak i wiosennych. Nie mogąc się jednak doczekać wiosny przywoływaliśmy ją poprzez dekorację sali oraz prace plastyczne o tematyce wiosennej.
Zajęcia tematyczne w marcu dotyczyły: palety barw i kolorów, wiosny w piosence i filmie, koni, iluzji oraz tradycji wielkanocnych. Każdemu z tych zagadnień staraliśmy się przyjrzeć bliżej.
Dzięki tematowi poświęconemu kolorom dowiedzieliśmy się o Święcie Kolorów, które zapoczątkowali Hindusi, a dziś obchodzone jest w wielu miejscach na świecie.
Próbując odczarować zimę usilnie szukaliśmy oznak i zwiastunów wiosny. Wykonaliśmy sporo ozdób wiosennych, które dumnie prezentują się w naszej sali.
Szukaliśmy informacji dotyczących hodowli koni, jazdy konnej i wszystkiego co wiąże się z końmi. Z pomocą nam przyszła drużyna uczniów z klasy 6a, która pod dowództwem Mirelli Melnik zaprezentowała nam gadżety przydatne jeźdźcom konnym. O swojej pasji do koni opowiedziała nam także Agata Głaz z klasy 3a. Trzeba przyznać, że świetlicowy Dzień Eksperta nabrał tempa i wyłania coraz więcej talentów, a także zainteresowań naszych uczniów, o których oni sami chętnie opowiadają.
Temat poświęcony iluzji to prawdziwa bomba. Po zgłębieniu teorii przeszliśmy do praktyki i próbowaliśmy uczyć się wykonywać różnorodne sztuczki. Oglądaliśmy filmy przedstawiające umiejętności iluzjonistyczne wielu utalentowanych ludzi.
Tuż przed świętami przypomnieliśmy sobie poszczególne tradycje związane z Wielkanocą. Gościliśmy także Panią Edytę Masternak, która opowiedziała nam o swojej podróży do Indii i pracy w Ośrodku Jeevodaya, zajmującym się pomocą osobom trędowatym. A tak poza tym to staraliśmy się być pomocni przy kiermaszu, bardziej przykładni w codziennym życiu oraz uprzejmi dla innych i siebie samych – co dla wielu z nas okazało się nie lada wyzwaniem. Nowy miesiąc zapewne przyniesie nowe możliwości i wyzwania.


kliknij, aby powiększyć

Środa 04.04.2018

Najlepsi czytelnicy
marca 2017/2018


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Zofia Sieniow, kl. 5b – 22 książki
  • »Mikołaj Łuć, kl. 3a – 14 książek
  • »Dorota Brzózka, kl. 3a – 12 książek
  • »Maria Frejlich, kl. 3a – 12 książek
  • »Maksymilian Frączek, kl. 4b – 9 książek
  • »Barbara Kalinowska, kl. 6a – 8 książek
  • »Justyna Brauze, kl. 5a – 8 książek
  • »Nikola Niewielska, kl. 5b – 7 książek
  • »Weronika Józefczuk, kl. 4a – 7 książek
  • »Klara Plisiecka, kl. 3b – 7 książek