Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)


LUTY 2018

kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.02.2018

"Cienie nad Valleby"

Zapewne i tę część znają wszyscy miłośnicy małych detektywów Lessego i Mai. Natomiast Kulturkowicze mieli dziś okazję zobaczyć jej wersję filmową. Podobnie do poprzednich zekranizowanych części ta również była ciekawa, z nutką sensacji, a nawet grozy. Zdaje się, że właśnie te cechy przyciągają kolejnych czytelników, jak i kinomanów do zapoznania się z dalszymi przygodami nieustraszonych tropicieli zagadek.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.02.2018

"Wyobraźnia ukryta w pisance"

Zapraszamy wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkoli i szkół podstawowych publicznych i niepublicznych województwa lubelskiego do udziału w konkursie "Wyobraźnia ukryta w pisance", organizowanego przez naszą szkolę, którego celem jest promowanie aktywności twórczej dzieci, rozwijanie ich kreatywności, umiejętności plastycznych oraz pielęgnowanie tradycji Świąt Wielkanocnych. Konkurs jest objęty honorowym patronatem Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, jedynym w Polsce Muzeum Pisanki, które powstało z prywatnej kolekcji państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej, profesor Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jerzego Jasiuka, wieloletniego dyrektora Muzeum Techniki w Warszawie (ponad 1600 pisanek z całego świata). Koordynatorami konkursu są p. Iwona Jagła-Izdebska oraz p. Joanna Frydrych-Staszczak, u których dostępny jest regulamin. Czekamy na Wasze pisanki!


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 18.02.2018

Wielkopostne spotkanie
klas trzecich


Dzieci klas trzecich rozpoczęły cykl katechez poświęconych Mszy św. To dla nich ważny czas przygotowujący do pełnego uczestnictwa we Mszy św. Dzisiaj dzieci czytały czytania mszalne i śpiewały psalm podprowadzający do Ewangelii. W czasie wspólnego spotkania obejrzały urywki filmu "Największy z cudów" - zachęcamy także Rodziców do obejrzenia go. Jest to doskonała pomoc, by porozmawiać z dzieckiem na tematy związane z Eucharystią. Następne spotkanie odbędzie się 11 marca.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.02.2018

Misja specjalna – SERVIAM z Maryją

Dzisiejszy dzień stanowił zakończenie rekolekcji wielkopostnych w naszej szkole. Zgodnie z planem wszyscy spotkali się na modlitwie porannej, by następnie przejść do auli szkolnej lub udać się do klas, gdzie odbywały się warsztaty. Zajęcia polegały na stworzeniu herbu serviam i napisaniu jednego zdania, które stanowić miało syntezę wysłuchanych nauk. Wszystkie odznaki zostały zebrane i każdy uczeń losował dla siebie jedną, gdzie widniała ważna dla kogoś sentencja. W ciągu dnia uczniowie klas młodszych udali się do Katedry na wspólny różaniec fatimski z Maryją. Finałem trzydniowych rekolekcji była msza święta dla klas starszych, którą poprzedzała możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Ostatnie dni były wspaniałym czasem, w którym każdy mógł dokonać refleksji nad sobą i po raz kolejny przyjąć Jezusa oraz bardziej otworzyć sie na drugiego człowieka. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam dobrze przeżyć nasze rekolekcje!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.02.2018

Kochać i służyć jak Jezus - źródło SERVIAM

Za nami drugi dzień rekolekcji wielkopostnych. Dzisiejsze spotkanie, którego tematem wiodącym było "Kochać i służyć jak Jezus - źródło SERVIAM", rozpoczęło się wspólną modlitwą poranną. Następnie uczniowie udali się na warsztaty w klasach lub spotkanie w auli szkolnej. Dzisiejszym zadaniem kilku klas było opracowanie scenek pantomimicznych na podstawie trzynastego rozdziału Ewangelii według świętego Jana. Jest to fragment, który opowiada o obmywaniu przez Jezusa nóg apostołom. To wymowny i znaczący tekst, w którym dostrzegamy ogromną siłę poświęcenia i wielką pokorę Chrystusa, który, będąc najwyższym nauczycielem, ma wiele szacunku dla swych uczniów. Inne klasy wykonały plakaty pt. "Serviam Jezusa i moje serviam" oraz SERVIAM / NON SERVIAM – "Nie możecie służyć Bogu i mamonie", jeszcze inne przygotowały scenki związane z przypowieścią o talentach. Owoce swojej pracy uczniowie prezentowali w auli, gdzie moderatorki dokładnie analizowały różnorodność i wieloznaczność sensów zawartych w poszczególnych wystąpieniach. Podsumowaniem dzisiejszych rozważań była wspólna droga krzyżowa klas starszych, która odbyła się w Kościele pobdygidkowskim.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.02.2018

Wspinaczka na szczyt góry SERVIAM

W Kościele Katolickim rozpoczął się Wielki Post. W związku z tym w naszej szkole odbywać się będą rekolekcje zatytułowane "Gotowi, by służyć. SERVIAM!", które swój początek miały w dniu dzisiejszym. O godzinie 8.00 cała społeczność szkolna zgromadziła się w kościele pobrygidkowskim, by uczestniczyć we mszy świętej i zgodnie z przypadającym dzisiaj Popielcem posypać głowy popiołem. Eucharystii przewodniczył ksiądz Piotr Drozd. Następnie, z podziałem na oddziały, uczniowie wraz z nauczycielami udali się do klas lub auli, w których to miejscach były zorganizowane warsztaty lub wprowadzenie w tematykę rozważań rekolekcyjnych. Tegoroczne spotkania są prowadzone przez Gości z Wrocławia: s. Janę Krogul, s. Małgorzatę Wójciak oraz studentki Mariolę i Danusię. Istotą dzisiejszego dnia było dokładne poznanie hasła "serviam", które wpisuje się w ideę wychowania urszulańskiego. Służyć mamy cały sobą i we wszystkich dziedzinach życia, na każdym kroku. Na zakończenie dzisiejszych rekolekcji w kaplicy szkolnej odbyło się nabożeństwo, podczas którego uczniowie obmywali sobie dłonie na znak pogodzenia się i oczyszczenia swych serc.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.02.2018

Poczta Walentynkowa

Choć wspomnienie świętego Walentego przypada na dzień jutrzejszy, to u nas Poczta Walentynkowa rozdała kartki i liściki już dziś. Zwyczaj "obdarowywania" z okazji Walentynek przyszedł do Polski z zachodu, ponieważ tam właśnie (m.in. w Anglii i Stanach Zjednoczonych) święty Walenty był czczony jako patron zakochanych. To wspaniała okazja by kogoś obdarować ciepłym, miłym, dobrym słowem. Cieszymy się, że tak wielu uczniów z tej sposobności skorzystało.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.02.2018

"Dyktando (nie) tylko dla mistrzów"

W dniu dzisiejszym po modlitwie porannej zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu ortograficznego "Dyktando (nie) tylko dla mistrzów" organizowanego przez Instytut Rozwoju Oświaty. Konkurs podzielony był na dwa poziomy i składał się z części 1 – dyktanda oraz części 2 – pytań testowych dotyczących zasad i ćwiczeń ortograficznych.
Na poziomie 1 dyktanda dla uczniów klas 1-3 laureatem tego konkursu został uczeń klasy 3a Michał Kiełpiński.

Wyróżnienie otrzymali:
Szymon Parcheta kl. 3a
Michał Kozłowski kl. 3a
Emilka Kurczewska kl. 3a
Piotr Ławnik kl. 3a
Maria Stafińska kl. 3a
Dominik Borkowski kl. 3b
Zuzanna Nucia kl. 3b
Na poziomie 2 dyktanda dla uczniów klas 4-7 wyróżnienie otrzymali:
Krzysztof Maryna kl. 4b
Gabriela Łuć kl. 4b
Jadwiga Ciesielska kl. 4b
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.02.2018

Konkurs czytelniczy "Święta Aniela Merici i jej dzieło"

Serdecznie zapraszamy uczniów klas IV – VII do wzięcia udziału w szkolnym konkursie czytelniczym. Tematem konkursu jest święta Aniela Merici. Wszystkie szczegółowe informacje dostępne w regulaminie na podstronie biblioteki szkolnej. Organizatorami konkursu są p. Małgorzata Szponar i s. Maria Anna Gumuła. Czekamy na zgłoszenia!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.02.2018

Rosiczkowa oranżeria

Uczniowie klasy 2b zasadzili dziś rośliny owadożerne. Od jakiegoś czasu planowali to zrobić, rozmawiali o tych roślinach, poznali warunki potrzebne do ich rozwoju. Rośliny owadożerne bardzo interesowały uczniów. W sali klas drugich będzie rosło pięć gatunków rosiczki. Rosiczka jest niezwykle ciekawą rośliną, głównie z powodu swoich oryginalnych zdolności pozyskiwania pokarmu. Sadzenie roślin było niewątpliwą atrakcją dla dzieci, które teraz będą je pielęgnowały i obserwowały ich rozwój.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.02.2018

"Tradycyjne" ferie

W dniach od 27 stycznia do 2 lutego 2018 roku (tradycyjnie już od lat) grupa sześćdziesięciu uczniów naszej szkoły (tradycyjnie wzrastająca - przed laty zaczynaliśmy z siedemnastoma uczniami) wraz z opiekunami spędziła pierwszy tydzień upragnionych ferii zimowych na obozie narciarskim w Kamiannej szusując na stoku w Tyliczu (położonym na granicy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego). Podczas wyjazdu zorganizowanego tradycyjnie przez biuro podróży Wędrowniczek Junior nie zabrakło wspólnych Eucharystii, tradycyjnego zwiedzania miejscowego kościoła i pasieki Barć (oczywiście połączonego z degustacją pysznego miodku i zakupów), smacznego jedzonka oraz tegorocznej nowości - pobytu na lodowisku w Krynicy-Zdroju. Tradycyjnie czas spędzony w doborowym towarzystwie obfitował w wiele radości oraz dobrej zabawy na nartach, podczas której najmłodsi adepci narciarstwa alpejskiego (pod opieką wspaniałych instruktorów) stawiali pierwsze kroki na nartach (i całkiem nieźle sobie radzili!) natomiast obozowa "starszyzna" doskonaliła swoje umiejętności carvingowe. "Tradycyjne" ferie na nartach są wspaniałą częścią naszej szkolnej tradycji!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.02.2018

Co ciekawego w świetlicy działo się...

Nowy rok kalendarzowy 2018 rozpoczęliśmy w świetlicy od rozmów na temat Sylwestra - jak go obchodziliśmy w Polsce, a jak na świecie, gdzie ten czas spędzaliśmy ze swoją rodziną. Ciekawym też dla dzieci był temat dotyczący polskich bajek i baśni. Od Studia Semafor i powstania tam pierwszych bajek rysunkowych, przeszliśmy do bajek nam współczesnych – cyfrowych. Każdy uczeń mógł się wykazać swoją znajomością tematu. W drugim tygodniu stycznia poznaliśmy historię pisma i pisania listów. Kiedy nadano pierwszy list i na czym go pisano? Sami zrobiliśmy papeterię i uczyliśmy się, jak prawidłowo rozmieścić tekst na kartce. Specjalny gość – Pani Anna Frymusz - koordynator ds. filatelistyki – pomogła nam lepiej zgłębić ten temat. Natomiast czytana wówczas w świetlicy książka H. Lofting "Poczta doktora Dolittle’a" wpisała się idealnie w temat tygodnia. Co środę dzieci miały możliwość uczestniczenia w zajęciach "Kompetencje na szóstkę". W trzecim tygodniu stycznia, jak przystało na porę roku, mówiliśmy o zimie. Jej piękne pejzaże mogliśmy oglądać nie tylko w odniesieniu do Polski, ale i innych miejsc na świecie. Dowiedzieliśmy się, gdzie jest Arktyka, a gdzie Antarktyda i Grenlandia, gdzie żyją Eskimosi i jak sobie radzą w tych trudnych, zimowych warunkach. Dużą ciekawostką dla dzieci była informacja dotycząca niedźwiedzia polarnego, który ma czarną skórę. Filmem "Przygoda na Antarktydzie" zakończyliśmy tydzień tydzień. Następny zaczął się śmiesznie i trochę komediowo. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą pierwszych filmów na świecie oraz ich twórców. Charlie Chaplin i kino nieme dostarczyło nam dużo śmiechu i radości. Z racji ferii zimowych przypomnieliśmy sobie jak i gdzie można je bezpiecznie spędzić. Jak tylko pogoda nam dopisywała wychodziliśmy na nasz szkolny plac zabaw. Kiedy nie było to możliwe równie aktywnie i ciekawie spędziliśmy ten czas w świetlicy szkolnej. Miesiąc styczeń zakończyliśmy występem uczniów klasy 3b, którzy brali udział w warsztatach pisania opowiadań.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.02.2018

Najlepsi czytelnicy
I semestru 2017/2018


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników I semestru roku szkolnego 2017/2018, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Justyna Brauze, kl. 5a – 79 książek
  • »Weronika Józefczuk, kl. 4a – 48 książek
  • »Barbara Kalinowska, kl. 6a – 40 książek
  • »Wojciech Łukasik, kl. 3b – 38 książek
  • »Mikołaj Łuć, kl. 3a – 35 książek
  • »Błażej Kleszowski, kl. 6b – 29 książek
  • »Antonina Nuckowska, kl. 1b – 25 książek
  • »Mateusz Matys, kl. 1b – 23 książki
  • »Julia Gomuła, kl. 1b – 22 książki
  • »Paweł Korycki, kl. 6b – 22 książki