Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)


STYCZEŃ 2019

kliknij, aby powiększyć

Piątek 18.01.2019

Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia to Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka! Znany niemal na całym świecie amator miodku i najbardziej rozpoznawalny mieszkaniec Stumilowego Lasu pojawił się po raz pierwszy w 1926 roku. Ukazała się wówczas pierwsza publikacja, opowiadająca historię tego wyjątkowego misia. Jej autorem jest Alan Aleksander Milne (ur. 18.01.1882) - data jego urodzenia stała się świętem Kubusia Puchatka!
Dzisiejszego dnia biblioteka szkolna zamieniła się w Stumilowy Las, gdzie można było spotkać jego mieszkańców. Na uczniów od rana czekały już zabawy i niespodzianki. Każdy mógł spróbować pysznego miodku i poznać ciągle aktualne powiedzonka Kubusia Puchatka. Dzieci klas młodszych poza degustacją miały również możliwość wykazać się dobrą znajomością treści książki poprzez zadawane im pytania. Szukały na kolorowej mapie Stumilowego Lasu domków naszych bohaterów i przyczepiały do niej właściwych jej mieszkańców.
Miłym akcentem tego dnia było spotkanie z Kubusiem Puchatkiem oraz jego towarzyszem Krzysiem. Przytulenie ich czy uścisk dłoni wywoływało uśmiech na twarzach dzieci. Każdy, kto tego dnia odwiedził szkolną bibliotekę mógł poczuć się nieco inaczej, o czym mówiły dekoracje, rekwizyty czy muzyka. Można było także obejrzeć film o Kubusiu Puchatku.
Cieszymy się bardzo, że dzisiejszy dzień wzbudził tak duże zainteresowanie zarówno wśród młodszych, jak i starszych uczniów. Dziękujemy uczniom klas ósmych za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie dzisiejszego święta.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 18.01.2019

Klasowe kolędowanie

Choć czas świętowania Bożego Narodzenia zakończył się w Niedzielę Chrztu Pańskiego, to wieloletnia tradycja pozwala na kolędowanie aż do 2 lutego. Z tej okazji w klasie 3a w dwóch ostatnich dniach rozbrzmiewały jeszcze kolędy. Uczniowie mieli dobrać się w duety, tria i zaśpiewać swoją ulubioną kolędę. Wszyscy z zapałem podeszli do zadania, dlatego niedaleko korytarza klasy 3a można było usłyszeć nie tylko śpiew, ale też dźwięki fletów, klarnetu, a nawet wiolonczeli. Chęć wystąpienia przed kolegami i koleżankami była ogromna. Tym pięknym akcentem zakończyliśmy w naszej klasie czas kolędowania.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 18.01.2019

Kartka dla babci i dziadka

Przed nami dwa kolejne wyjątkowe dni w roku - Dzień Babci i Dziadka. W związku z tym klasa 2a postanowiła wykonać piękne, zimowe laurki. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem mając nadzieję, że dziadkowie docenią włożone między kartki serce. I jesteśmy pewni, że tak będzie!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.01.2019

"Clickonmaniac" po raz kolejny

Na drugim etapie tegorocznej edycji konkursu "Clickonmaniac" nie mogło zabraknąć reprezentacji naszej szkoły. W tym roku byli to: John-Roberts-Meier z klasy 6a, Adam Staniszewski z 7a, Nina Trojanowska z klasy 8a oraz Nikola Piskorska z kl. 8b. Co ciekawe, Adam i John znaleźli się w gronie laureatów poprzedniej edycji konkursu. Tego samego życzymy całej czwórce w tym roku - kolejny etap już w marcu.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.01.2019

Która godzina?

Uczniowie z klasy 1a na dzisiejszych zajęciach uczyli się odczytywać i zaznaczać pełne godziny na zegarze. Dowiedzieli się, co pokazuje wskazówka dłuższa, krótsza oraz jak zaznaczać wskazaną godzinę na tarczy zegarka. Po krótkiej teorii przyszedł czas na praktykę. Każdy uczeń miał za zadanie tak ułożyć swoje ciało, aby pozostałe osoby odczytały, jaką godzinę wskazuje. Ćwiczenie sprawiło uczniom wiele radości. Nie pierwszy raz okazało się, że nauka to świetna zabawa.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.01.2019

Rada klasyfikacyjna klas 4-8

Pierwszy semestr nauki w roku szkolnym 2018/2019 dobiegł końca. Dzisiaj o godzinie 16.00 rozpoczęło się podsumowanie osiągnięć uczniów klas starszych w kwestiach dydaktycznych oraz zachowania. Wszystkim uczniom gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy powodzenia w kolejnym semestrze nauki!


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.01.2019

Spotkanie kolędników misyjnych

Ponad 800 kolędników misyjnych spotkało się dzisiaj w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej na Czubach. Wspólne świętowanie z Ks. Arcybiskupem Stanisławem Budzikiem, kapłanami i animatorami grup misyjnych dało dzieciom przekonanie, że takie zaangażowanie w dzieło misyjne Kościoła jest potrzebne i ważne. Dzieci z naszej szkoły przygotowały dary ofiarne. Obok chleba i wina niosły proporzec solidarności z dziećmi Rwandy i Burundi, samodzielnie wykonaną makietę wioski afrykańskiej i skarbonkę, jako wyraz konkretnej pomocy swoim rówieśnikom. Wszystkie grupy kolędnicze przygotowały na konkurs właśnie proporczyk, który miał być wyrazem solidarności. Nasza grupa zajęła II miejsce. W nagrodę dostaliśmy dyplom i puzzle, z których wspólnie ułożymy mapę świata. Mieliśmy radość spotkania z s. Anafridą i kapłanami z Burundi. Przez internet połączyliśmy się z dziećmi w Rwandzie, które zaśpiewały dla nas piosenkę i podziękowały za pomoc. Na koniec był słodki poczęstunek i zaproszenie na Archidiecezjalny Kongres Misyjny, który odbędzie się 8 czerwca 2019 roku w Pliszczynie.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.01.2019

Selfie z babcią lub dziadkiem

Z okazji zbliżającego się święta naszych dziadków Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w ciekawym konkursie fotograficznym. Z pewnością najbliższe dni to czas intensywnych spotkań z naszymi babciami i dziadkami, dlaczego więc nie zrobić sobie z nimi selfie? Zadaniem uczestnika konkursu jest zrobienie ciekawego i oryginalnego zdjęcia (tzw. selfie) ze swoją babcią lub dziadkiem. Liczy się kreatywność i pomysłowość, a wiemy, że takiej Wam nie brakuje! Najbardziej oryginalne zdjęcia zostaną nagrodzone. Zdjęcie z imieniem i nazwiskiem autora można przesłać na adres e-mail Samorządu Uczniowskiego – samorzad.spsu@gmail.com lub dostarczyć w formie papierowej (format dowolny) do gabinetu psychologa i pedagoga. Konkurs trwa do środy 23 stycznia. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu w regulaminie. Zachęcamy do udziału!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.01.2019

Rada klasyfikacyjna klas 1-3

O godzinie 16.30, wspólną modlitwą, rozpoczęło się dziś klasyfikacyjne posiedzenie Rady Pedagogicznej, podczas którego wychowawcy klas przedstawili wyniki klasyfikacji semestralnej uczniów klas młodszych. Od jutra zaczynamy więc drugi semestr, a na upragnione ferie musimy jeszcze poczekać do 9 lutego. Wszystkim uczniom klas 1-3 i ich nauczycielom gratulujemy uzyskanych wyników!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.01.2019

Integracja z poślizgiem

Koło charytatywne miało dzisiaj wyjątkowe spotkanie w Icemanii. Postanowiliśmy zmierzyć się z lodem. Po włożeniu łyżew okazało się, że nasze umiejętności są zróżnicowane, ponieważ jedni stawiali swoje pierwsze kroki na lodowisku, a inni ścigali się lub okrążali taflę lodu jadąc tyłem. Dzięki temu mogliśmy sobie nawzajem pomagać i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.01.2019

Ile pomysłów mieści się w głowie?

Na wtorkowej Projektornii odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Inspiruję do nauki". Tym razem zastanawialiśmy się, ile pomysłów mieści się w naszej głowie? Trening twórczego myślenia rozpoczęliśmy od budowy "wieży naj...". Wcale nie musiała być najwyższa. Zespoły z niewyszukanych materiałów recyklingowych stworzyły np. wieżę najdziwniejszą, najpiękniejszą, najsłodszą, najbardziej elektryzującą.
Kolejnym ćwiczeniem kreatywności było znalezienie nietypowego zastosowania wylosowanego przedmiotu. Uczestnicy zaskakiwali oryginalnością pomysłów oraz zaangażowaniem w ich wymyślaniu. Była to rozgrzewka przed pracą w grupach nad zaprojektowaniem gry planszowej. Na zajęciach nie brakowało okazji do podejmowania współpracy i dzielenia się swoimi kreatywnymi pomysłami.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.01.2019

Zaproszenie na wyjątkowe WarszTaty

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w niezwykłych warsztatach - zaproszenie kierujemy do ojców uczniów naszej szkoły. Inicjatywa Tato.Net tworzy unikalną formułę dla każdego taty. Weekendowe WarszTaty są cenną inwestycją we własny rozwój – uczestnicy warsztatów deklarują, że dzięki nim stali się nie tylko lepszymi ojcami, ale także lepszymi przyjaciółmi, lepszymi partnerami czy też lepszymi menedżerami. Celem spotkań jest budowanie prawidłowych relacji w swoich rodzinach oraz rozwijanie umiejętności rodzicielskich. Rusza ostatni tydzień zapisów. Pozostało kilka miejsc. Warsztaty odbędą się 25-26 stycznia (piątek 18.00-21.00, sobota 9.00-18.00) w Szkole Podstawowej Sióstr Urszulanek UR. Zgłoszenia przyjmuje koordynator - p. Anna Kara (psycholog szkolny). Zachęcamy do udziału!


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 13.01.2019

Szkolne kolędowanie

Okres bożonarodzeniowy trwa, a tradycją naszej szkoły jest wspólne kolędowanie. W tym roku rozpoczęło się ono wspólną Eucharystią o godzinie 14.30. Nastepnie cześć gości udała się do auli, gdzie oglądano przygotowane przez uczniów z koła teatralnego, pod opieką p. Katarzyny Podkowy i p. Mateusza Dąbrowskiego, przedstawienie pod tytułem “Rozejrzyjcie się wokół”, które stanowiło uwspółcześnioną wersję “Dziewczynki z zapałkami” Andersena. Natomiast druga część uczestników dzisiejszego spotkania udała się do sali modlitewnej, by uczestniczyć w inscenizacji kolędowej przygotowanej przez uczniów klasy 2b pod opieką p. Agnieszki Semeniuk. Po występie nastąpił poczęstunek w salach lekcyjnych, który stał się okazją do integracji przedstawicieli społeczności szkolnej. Ostatnim etapem było wspólne śpiewanie kolęd. O oprawę muzyczną zadbała p. Anna Kapica-Świstak oraz p. Dominik Kosiorek wraz ze szkolnym zespołem wokalnym. Dzisiejsze spotkanie pokazało, jak liczna jest nasza społeczność urszulańska. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 12.01.2019

Noc Biologów

W miniony piątek uczniowie z koła biologicznego pod opieką p. Katarzyny Jaworskiej uczestniczyli w ósmej już edycji Nocy Biologów, zorganizowanej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Swoje zainteresowanie biologią mogli rozwinąć korzystając z pokazów tętniącego życia wśród bezkręgowców. Przez krótki czas mieli je dosłownie na wyciągnięcie ręki. Podglądali niewidzialne dla oka protisty, prywatne życie mrówek, modliszek, wijów, karacznów i innych stworzeń. Przekonali się czy wija jest bezpieczna, czy modliszka się modli, a drewnojad je tylko drewno. Nasi uczniowie mieli także niecodzienną okazję, pod okiem ekspertów, zapoznać się wypreparowanymi narządami ciała ludzkiego. Z zaangażowaniem stawiali pytania i dyskutowali na tematy dotyczące funkcji i budowy układów anatomicznych człowieka. Kolejna okazja do ponownego skorzystania z pokazów i prezentacji już w marcu, podczas dni otwartych UMSC. Uczelnia zaprasza naszych uczniów już dziś!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 12.01.2019

Misyjnej kolędy ciąg dalszy

Dzisiaj nasi uczniowie z klas czwartych i trzecich z s. Urszulą Kupczyk dołączyli do kolędników misyjnych podejmujących trud kolędowania misyjnego dla dzieci z Rwandy i Burundi. Odwiedzili klasztor Sióstr Urszulanek, przeszli ulicą Okopową, Lipową i części ulicy Chopina. Mogli doświadczyć zarówno wielkiej życzliwości mieszkańców, jak i przeżyć Świętej Rodziny, która nie została przyjęta do betlejemskich domów. Wszystko jest darem, bo kształtuje piękno ducha i uczy akceptacji drugiego człowieka.
Dziękujemy małym kolędnikom za ich wielkie serca.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 12.01.2019

Noc filmowa

W piątkowy wieczór nawet siarczysty mróz nie odstraszył młodych "kinomaniaków", którzy przybyli do naszej szkoły na wieczór filmowy połączony z nocowaniem w szkole. Aż 80 uczniów z klas 4-8 zjawiło się o godz. 19.00 aby przy wspólnym oglądaniu filmów miło spędzić czas ze swoimi kolegami i koleżankami. Klasy zamieniły się w sale kinowe, a karimaty i śpiwory zastąpiły ławki i krzesełka. Repertuar był bardzo bogaty: "Życie Pi", "Noc w muzeum", "Wicher", "Wicher 2", "Błękitny Tygrys" a nawet "Smerfy" - to tytuły, spośród których każdy mógł wybrać propozycję filmową dla siebie. Po spokojnej nocy wszyscy posprzątali sale i udali się na wspólne śniadanie do stołówki szkolnej, gdzie oczekiwali na swoich rodziców. Kolejna okazja do nocowania w szkole – w marcu. Zapraszamy już dziś!


kliknij, aby powiększyć

Piatek 11.01.2019

Lekcja biologii

Podczas lekcji biologii uczniowie 8b przybliżyli klasie tematykę związaną z najbardziej niebezpiecznymi uzależnieniami. Prezentację multimedialną oparli o aktualny stan wiedzy na temat zagrożeń, z którymi może spotkać się młody człowiek. Przestrzegali przed zgubnymi w skutkach współczesnymi nałogami a także zaproponowali sposoby profilaktyki, jak być odpowiedzialnym za swoje życie wolnym człowiekiem. Podczas wystąpienia zademonstrowali także gogle symulujące odurzenia narkotykami, alkoholem i dopalaczami. Bardzo dziękujemy Staszkowi, Tymkowi, Mateuszowi i Piotrkowi za zrealizowanie ciekawych zajęć, a także za profesjonalne pomoce związane z tematyką lekcji.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.01.2019

Zapraszamy na kolędowanie

Zgodnie z wieloletnią tradycją, już w najbliższą niedzielę, mury naszej szkoły wypełni śpiew kolęd i pastorałek. Spotkanie rozpoczniemy od Mszy Świętej o godzinie 14.30 w kościele pobrygidkowskim, a następnie udamy się do szkoły, a dokładnie do auli, gdzie koło teatralne zaprezentuje dla rodziców i rodzeństwa naszych uczniów spektakl pod tytułem "Rozejrzyjcie się wokół...". W tym samym czasie nasi uczniowie są zaproszeni na świąteczną inscenizację do sali modlitewnej. Po występach zapraszamy na poczęstunek do sal na II piętrze oraz na ciąg dalszy wspólnego kolędowania.
Serdecznie zapraszamy na to radosne spotkanie w gronie urszulańskiej rodziny!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.01.2019

Śniegowe gwiazdy

Za oknem zimowa aura i śnieg. Ale dlaczego śnieg jest biały? Jak powstają płatki śniegu? Co sprawia, że każda śnieżna drobinka wygląda zupełnie inaczej? Na te pytania odpowiedzi szukali dziś uczniowie z klasy 1a. Do sprawy podeszli bardzo rzeczowo. Zaczęli od poszukiwania określeń opisujących śnieg oraz zbadania jego reakcji na temperaturę. Każdy miał okazję dokładnie przyjrzeć mu się z bliska oraz dotknąć. Potem uczniowie obejrzeli krótki film, wyjaśniający dlaczego każda śnieżynka jest inna. Obrazy śniegowych płatków stały się inspiracją do stworzenia własnych śnieżnych gwiazd. Przy pomocy kleju magicznego, soli oraz wyobraźni powstały prawdziwe dzieła sztuki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.01.2019

Lekcja kowalstwa i kulig

Korzystając z pięknej zimowej aury klasa 6a wraz z opiekunami p. Albertem Królem i p. Janem Wierzbiskim wybrała się dzisiaj na śnieżnobiałe szaleństwo do Wojciechowa. Po dotarciu na miejsce uczniowie wzięli udział w lekcji kowalstwa. Pan Roman Czerniec, mistrz sztuki kowalskiej pokazał, jakie cuda można wykonać z żelaza. W tajemnicy powiedział nam, że wszystkie łańcuchy wokół ulicy Narutowicza i elementy Bramy Krakowskiej zostały wykonane w jego kuźni. Po warsztatach dzieci udały się do pobliskiego lasu, gdzie czekały na nie zaprzęgi konne z saniami. Uczniowie wybrali się saniami w malownicze tereny leśne. Kulig zakończył się ogniskiem, przy którym można było się ogrzać i upiec kiełbaskę. Na wszystkich czekała też gorąca herbata. Dziękujemy za udany wyjazd.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.01.2019

Jak z trójkątów zaprojektować strój sportowy?

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 3a uczestniczyli w kolejnych zajęciach organizowanych w ramach projektu "Matematyka z klasą". Tym razem temat zajęć brzmiał: "Jak z trójkątów zaprojektować strój sportowy?". Na samym początku lekcji obejrzeliśmy film, w którym projektantka ubrań opowiedziała o swojej pracy, wskazując jakie narzędzia i materiały są niezbędne w jej pracy. Okazuje się, że umiejętność mierzenia odcinków przydaje się, przy zdjęciu miary w drodze przygotowania projektu ubrania. W kolejnej części zajęć uczniowie obejrzeli zdjęcia prezentujące dawne stroje sportowców oraz dokonali porównania ze strojami współczesnymi, które doskonale znają. Na następnej lekcji uczniowie mieli za zadanie zaprojektować własny strój sportowca, używając jedynie figur geometrycznych. Każda grupa zanim przystąpiła do realizacji otrzymała od nauczyciela pakiet startowy figur. Na jego podstawie, musieli następnie składać zamówienia, podając nazwę i wymiary figury, która jest im potrzebna. Po podaniu właściwych danych niezbędne figury wydawał nauczyciel. Efekty naszej pracy były niesamowite - dziś powstały projekty stroju żużlowca, boksera, piłkarza itp. To były bardzo intersujące i kreatywne zajęcia.


kliknij, aby powiększyć

Środa 09.01.2019

Pomóż zebrać 9 000 zł
dla Marysi!


Dotarła do nas prośba o pomoc w zbiórce na sprzęt rehabilitacyjny, rehabilitację oraz obuwie ortopedyczne dla Marysi Wolińskiej, uczennicy klasy 2 Szkoły Podstawowej w Charlężu.
Marysia choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Bardzo chciałaby chodzić, biegać i bawić się z dziećmi. "Chodzić" to jest jej największe marzenie - pomóżmy jej je spełnić za pośrednictwem zrzutka.pl.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 08.01.2019

Pani Muzyka i polskie tańce narodowe

Po raz pierwszy w nowym roku kalendarzowym do uczniów klas 1-3 przybyła Pani Muzyka. Tym razem z repertuarem poświęconym polskim tańcom narodowym. Polskie tańce narodowe to tańce wywodzące się z tańców ludowych z terenów całej Polski. Przyjmuje się wyróżnienie pięciu tańców o charakterze narodowym - krakowiak, polonez, mazur, oberek i kujawiak.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 08.01.2019

Tajniki tworzenia projektów

W dniu dzisiejszym w klasie 5a, w ramach godziny wychowawczej odbyły się wyjątkowe zajęcia, przeprowadzone przez mamę Jasia - p. Monikę Jarczyk - Ejebugha. Pani Monika wprowadziła nas w tajniki tworzenia projektów i uświadomiła, że wiele rzeczy, wykonywanych przez nas w codzienności ma charakter projektu. Wszystko rozpoczęło się prezentacją, dzięki której poznaliśmy historię projektów. Po wstępie teoretycznym nastąpiły ćwiczenia, podczas nich uczniowie w grupach mieli za zadanie wymyślić firmę, która uwzględniałaby hobby każdego członka danej grupy. Zabawa ta pokazała, jak bardzo uczniwie klasy 5a są kreatywni oraz jak łatwo angażować się w coś, co jest nam bliskie. W ramach podsumowania zajęć, w grupach tworzono pomysły, dotyczące realizacji następujących projektów społecznych: babaskie pogaduchy, męskie sprawy, bądź fit na wiosnę, zachwyć swojego dziadka, kolorowa ulica. Uczniowie mieli zaskakujące pomysły, było bardzo ciekawie, wszyscy byli niesamowicie zaangażowani i przejęci swoimi zadaniami. Pani Monice dziękujemy za tak ciekawe, życiowe i radosne zajęcia. Zapraszamy ponownie!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 07.01.2019

"Cichuteńko pośród nocy"

Trwamy w radości z Bożego Narodzenia. W poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie klas 1-3 mieli możliwość obejrzeć w lubelskiej filharmonii niezwykłe przedstawienie. Widowisko "Cichuteńko pośród nocy" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej to więcej niż zwykły koncert noworoczny. Znakomicie wykonywane partie wokalne przeplatane były występami kolędników w tradycyjnym składzie, tancerzy i uzupełnione inscenizacjami związanymi z Bożym Narodzeniem. Na scenie pojawiło się około 100 wykonawców. Do takiego widowiska chce się powracać!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 07.01.2019

Prace dla chętnych – chemia i fizyka – styczeń/maj 2019

Wszystkich chętnych i aktywnych uczniów klas VII i VIII serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tematami prac dodatkowych z zakresu chemii i fizyki. Forma pracy, termin i inne szczegóły są dostępne po odczytaniu wybranego kodu qr.
W przypadku problemów z aplikacją, odczytem lub realizacja zadania – zapraszamy do naszej pracowni fizyko-chemicznej.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 06.01.2019

Orszak Trzech Króli w Lublinie

W niedzielę, 6 stycznia 2019 r., pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi", Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami naszego miasta - Kapucyńską, Narutowicza, Wróblewskiego, Krakowskim Przedmieściem, Królewską. Rozpoczął się w tym roku obok miejskiej szopki betlejemskiej, na placu w pobliżu klasztoru Ojców Kapucynów na Krakowskim Przedmieściu, o godz. 11.30, a zakończył w Archikatedrze, gdzie o godz. 13.00 odprawiona została uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Abp. Stanisława Budzika. O 11.15 Mędrcy ze Wschodu, oraz nasze uczennice z klas drugich - Faustyna Frejlich, Weronika Małek i Bianka Pietraszko, które niosły dary dla Dzieciątka, wyruszyli sprzed Ratusza z werblami, gwiazdą, sztandarami, by w szopce złożyć dary Dziecięciu Jezus. Na Placu Litewskim zostali powitami przez ks. Arcybiskupa i mieszkańców Lublina. Pokłon Nowonarodzonemu, odczytanie Ewangelii, symbolika czwartego króla, otwarcie bramy miasta i wspólny śpiew kolęd miały wzbudzać refleksje nad własnym życiem i wielką miłością przychodzącego Boga.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 04.01.2019

Kolędowanie i Msza Święta

Dzisiaj dzień rozpoczał się mszą świętą, która została odprawiona w Kościele pobrygidkowskim w ramach pierwszego piątku miesiąca. Klasy młodsze uczystniczyły w Eucharystii w kaplicy szkolnej. Okres Bożonarodzeniowy trwa, więc rozpoczął się czas kolędowania. Rownież w naszej szkole miała miejsce wizyta duszpasterska, podczas której dokonano poświęcenia wszystkich pomieszczeń oraz wspólnie modlono się i śpiewano kolędy. Na drzwiach każdej klasy nauczyciele pisali kredą znaki C+M+B, co w tłumaczeniu oznacza: niech Chrystus błogosławi temu domowi.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 03.01.2019

Wyzwania czytelnicze!

Rozpoczęcie Nowego Roku, daje nowe możliwości. Niektórzy postanawiają coś zmienić, snują marzenia i plany. Nowy Rok to też nowe szkolne wyzwania. Do podjęcia jednego z nich zostali zaproszeni uczniowie klasy 3a. W dniu dzisiejszym każdy z nich otrzymał listę wyzwań czytelniczych. Zadanie jest całkiem proste. Należy znaleźć książkę, która ma w tytule trzy słowa, jedenaście liter, imię chłopca itd. Przeczytanie książki pod bacznym okiem rodziców, ma zostać odnotowane w karcie wyzwań. Już pod koniec stycznia sprawdzimy, komu udało się sprostać pierwszemu wyzwaniu. Mamy nadzieję, że przygoda w poszukiwaniu interesujących tytułów (i książek przede wszystkim) rozbudzi pasję czytania wśród uczniów naszej klasy.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 03.01.2019

Konkurs Literacki

Zachęcamy uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literackim organizowanym przez Moją Szkołę Językową. Konkurs ma za zadanie sprawdzić znajomość wybranych obowiązkowych lektur szkolnych, a także wiedzę i umiejętności w zakresie teorii literatury. Celem konkursu jest popularyzowanie czytania lektur i świadomego odbioru tekstów kultury. Testy zawierają pytania i polecenia o różnym zakresie materiału w zależności od poziomu klasowego ucznia. Wszelkie szczegółowe informacje oraz zakres materiału potrzebny do konkursu dostępny w bibliotece szkolnej. Konkurs odbędzie się 25 lutego, na zgłoszenia czekamy do 28 stycznia.


kliknij, aby powiększyć

Środa 02.01.2019

Eksperci radzą jak zrobić slime

Nowy rok rozpoczął się w świetlicy klas 1-3 zajęciami w ramach Dnia Eksperta. Uczennice z klasy 3b: Julia Majkut i Magda Gierasimiuk, przeprowadziły ekperymentalne zajęcia, polegające na przygotowaniu masy sensorycznej-slime. Nasi eksperci podeszli to tematu profesjonalnie i kreatywnie. Na początku dziewczęta wyjaśniły, do czego właściwie może przydać się slime? Okazuje się, że slime jest dobry na relaks, opanowanie zdenerwowania czy złości oraz na radosną, eksperymentalną zabawę, najlepiej z kolegą lub koleżanką. W dzisiejszym przepisie na masę sensoryczną nie zabrakło zamienników, dzięki którym można uzyskać ten sam efekt. Kreatywność różnych dodatków do masy bazowej wpływała na "doznania dotykowe" uczestników zajęć. Na zakończenie wszyscy chętni mogli pobawić się przygotowanymi masami. Kolejka była dłuuga...Wielu chętnych skorzystało też z możliwości zdobycia sprawdzonego dziś przepisu na slime. Bardzo dziękujemy naszym dzisiejszym Ekspertom za przygotowanie ciekawych zajęć. Czekamy na kolejne! Lista "świetlicowych ekspertów" zapełnia się nowymi osobami, z czego bardzo się cieszymy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 02.01.2019

Co ciekawego w świetlicy
działo się...


Grudzień w świetlicy klas 1-3 upłynął pod znakiem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczął się Adwent a wraz z nim wyjątkowa atmosfera. Stopniowo wchodziliśmy w ten czas. Na zajęciach omawialiśmy zwyczaje "mikołajkowe", tradycje "bożonarodzeniowe" w Polsce, w innych krajach Europy oraz na innych kontynentach. Nie zabrakło rozmowy na temat słodyczy oraz ich wpływu na nasze zdrowie. Podczas tzw. "czwartkowych zajęć wychowawczych" podjęliśmy temat "Świata emocji, umiejętności ich nazywania, próby radzenia sobie z nimi…”. Próbowaliśmy również wejść głębiej w nasze serca, by stopniowo nauczyć się rozpoznawać nasze plany i marzenia. W "Dni eksperta" prowadzone przez uczniów skupialiśmy się na zainteresowaniach prowadzących je dzieci. I tak dowiedzieliśmy się, "Co to jest PH i po co?”. Dzieci chętnie brały udział w tych zajęciach, które urozmaicone były różnymi doświadczeniami. Innym razem przenieśliśmy się w świat baletu, obecnie tak mało znany. Cieszymy się widząc jak nasze dzieci nie tylko rozwijają swoje pasje, ale umieją się nimi dzielić z innymi. W tym wyjątkowym miesiącu nie zabrakło innych ciekawych atrakcji. Po pierwsze wizyta niezwykłego Gościa - górnika z kopalni "Bogdanka" (relacja ze spotkania była na bieżąco), następnie wizyta Św. Mikołaja, który podarował świetlicy nowe gry planszowe, tak bardzo cenione przez dzieci. Emocje wywołał konkurs "Świąteczne cacko" no i oczywiście pieczenie pierniczków, przygotowanie świątecznej dekoracji pomieszczeń świetlicy. W tym czasie dzieci mogły odpocząć przy odpowiedniej lekturze – J. Gaarder ”Tajemnica Bożego Narodzenia” oraz filmach "Kevin sam w domu", "Konik św. Mikołaja" i "Gdzie jest koń św. Mikołaja". Nie zabrakło wyjść na świeże powietrze, zwłaszcza, gdy spadł śnieg i można było poszaleć na szkolnym placu zabaw. Liczymy, że rozpoczynający się 2019 rok będzie szczęśliwy dla nas wszystkich, czego życzymy Wszystkim w przeddzień Nowego Roku.


kliknij, aby powiększyć

Środa 02.01.2019

Najlepsi czytelnicy
grudnia 2018/2019


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Mikołaj Łuć, kl. 4a – 18 książek
  • »Mikołaj Roman, kl. 4a – 11 książek
  • »Weronika Józefczuk, kl. 5a – 11 książek
  • »Maciej Piskorski, kl. 2a – 7 książek
  • »Dorota Brzózka, kl. 4a – 6 książek
  • »Franciszek Wojtasik, kl. 3b – 6 książek
  • »Gabriela Łuć, kl. 5b – 6 książek
  • »Antonina Nuckowska, kl. 2b – 5 książek
  • »Magdalena Dyrka, kl. 6a – 5 książek
  • »Piotr Ławnik, kl. 4a – 5 książek