Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

ADWENT 2017 - "Strażnik Skarbów"Kronika (archiwum aktualności)

GRUDZIEŃ 2017

kliknij, aby powiększyć

Środa 13.12.2017

Mini fabryka bombek

Do Bożego Narodzenia zostało już tylko 11 dni a dziś w klasie 1a można było poczuć przedświąteczny czas. Wszystko za sprawą mini fabryki bombek, którą na plastyce uruchomili pierwszoklasiści. W powietrzu unosił się brokatowy pył, palce nie raz zostały pokłute malutkimi szpileczkami, a oporne cekiny nie zawsze chciały przypina się do styropianu. Ostateczny efekt był jednak tego warty! Dawnymi tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były ciastka, pierniczki (wypiekane często w kształcie serc), orzechy, małe, czerwone tzw. rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż. Dziś najczęściej kupujemy gotowe bombki, które choć piękne, nie mają aż takiej wartości jak samodzielne wykonane ozdoby, dlatego dobrze wracać do może żmudnego ale sprawiającego wiele satysfakcji zajęcia.


kliknij, aby powiększyć

Środa 13.12.2017

Życie w Nazarecie

Ostatnie zdanie piosenki "Nie boję się" brzmi: "Mama to nie jest to samo, co tato". Nie to samo, bo gdy mama opiekuje się dzieckiem, to ktoś powinien zaopiekować się nimi obojgiem. I tak było w Świętej Rodzinie - Józef był opiekunem. A ponieważ był mężem Maryi, zgodnie z prawem był też ojcem Jezusa. To jemu Bóg powierzył swoje Skarby. Był odpowiedzialnym mężem i ojcem. Nie domagał się od Boga wyjaśnień i nie myślał tylko o sobie. "Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie" (Mt 1,24).
Ale Józef nie oczekiwał też od Boga, że teraz On będzie jego GPS-em, że będzie mu mówił: "Za zakrętem w prawo, potem w lewo, na rondzie trzeci zjazd". Józef robił, co mógł, żeby zabezpieczyć swoją rodzinę, i ufał, że gdy sie pojawi przeszkoda nie do pokonania, wtedy pokona ją Bóg. Wierzył, że Bóg da mu to, co potrzebne.
Pamiętacie, nawet wtedy, gdy Józef nie znalazł dla rodzącej żony wygodnego miejsca w Betlejem, to znalazł stajnię - i to miejsce wystarczyło, żeby na świat mógł przyjść Bóg wcielony.
A dziś ta sytuacja jest pociechą dla wielu ludzi, którzy mają problemy z domem, z mieszkaniem, z utrzymaniem. Bo okazuje się, że w najnędzniejszych warunkach może przyjść największe szczęście.
Święty Józef wie, co to znaczy cierpieć niedostatek - nic też dziwnego, że chętnie pomaga dziś ludziom, którzy mają problemy ze znalezieniem mieszkania lub pracy albo mają inne kłopoty domowe.
Często o pomoc proszą św. Józefa zgromadzenia zakonne. Święta Teresa z Avila, bardzo kochała św. Józefa i powtarzała, że na niego zawsze może liczyć... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 12.12.2017

Myśl pedagogiczna św. Anieli Merici

Dzisiaj o godzinie 16.30 rozpocząło się wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli. Pół godziny wcześniej odbyły się spotkanie zespołów wychowawców klas 1 - 3 i 4 - 7, gdzie poruszano bieżące sprawy pedagogiczne i rozważano kwestie wychowawcze. Szkolenie zostało poprowadzone przez Siostrę Weronikę Dryl, która przyjechała do naszej szkoły z Krakowa. Siostra jest wieloletnim pedagogiem i katechetą. Tematem prelekcji była myśl pedagogiczna św. Anieli Merici - założycielka zgromadzenia urszulańskiego, która w swoich Pismach przekazała swoisty dekalog życia wychowawcy. Istotną rzeczą jest fakty, iż te założenia są nadal aktualne, mimo ponad pięciuset lat, które upłynęły od śmierci św. Anieli. Nauczyciele odbyli również pracę w grupach, podczas której starali się wydobyć najważniejsze dla nich treści z nauczania szesnastowiecznej świętej. Myśl pedagogiczna św. Anieli Merici może stanowić cenne źródło informacji o postępowaniu wobec wychowanków.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 12.12.2017

Clickonmaniac 2017

Przygotowania do świąt ruszyły, a okazuje się, że nasi uczniowie mają wciąż ochotę spróbować swoich sił z angielskiego. I tak dzisiaj po raz kolejny odbył się w naszej szkole konkurs "Clickonmaniac", organizowany przez przez Gimnazjum Nr 5 im. Sybiraków oraz Szkołę Podstawową Nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu. 18 osób wzięło udział w pierwszym etapie konkursu. Życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 12.12.2017

(Przed)świąteczne babeczki

Zajęcia koła bajkoterapii przebiegły dziś w niezwykle świątecznym nastroju. Uczniowie mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Przygotowali słodkie babeczki, które ozdobili gwiazdkami, choinkami, koralikami, płatkami migdałowymi. Z pewnością to tylko przedsmak tego, co czeka nas przed świętami w naszych domach. Takie kolorowe "wypieki" trafiły prosto na nasz szkolny kiermasz świąteczny i zostały błyskawicznie sprzedane. Nie sądziliśmy, że wspólne ozdabianie ciasteczek i babeczek może przynieść taką frajdę. Czekamy na kolejne takie zajęcia!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 12.12.2017

Rusza akcja "Góra Grosza"

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji charytatywnej "Góra Grosza". To wielka ogólnopolska zbiórka monet 1,2 oraz 5-groszowych, której celem jest pomoc dzieciom wychowującym się poza swoją rodziną. Akcja pokazuje, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. To piękna społeczna inicjatywa, w której i nasza szkoła może mieć udział. W poprzedniej edycji w ramach akcji "Góra Grosza" zebrano w całej Polsce prawie 3 mln złotych, które przeznaczono na wsparcie 3 tys dzieci i ich rodzin. Jeżeli mamy w naszych portfelach zbędne grosiki - wrzućmy je do skarbonki, która znajduje się w portierni naszej szkoły. Zbiórka potrwa do 22 grudnia. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie internetowej Towarzystwo Nasz Dom.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 12.12.2017

Ucieczka do Egiptu

Z Ewangelii według św. Mateusza: "Gdy Mędrcy odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić»" (Mt 2,13).
Wyobrażacie sobie? Wstań, weź i uciekaj - czyli bez przygotowania ruszaj w długą i niebezpieczną drogę do obcego kraju. Jak to mogło wyglądać? Może tak, jak czytamy w powieści "Cień Ojca".
Głos, który usłyszał, sprawił, że usiadł na posłaniu. Był przekonany, że nie spał, ale widocznie musiał spać, bo w grocie nie było nikogo. Słyszał oddechy śpiących: wolniejszy, głębszy oddech Maryi i szybszy, lżejszy oddech Dziecka. W głębi groty za przegrodą dyszał osioł. Gdzieś posapywał pies. Innych dźwięków nie było. A jednak nie położył się z powrotem. Postawił stopy na zimnej ziemi. Słowa, które, wydawało mu się, usłyszał rozbrzmiewające głośno obok, były dopełnieniem słów, które mówiono do niego we śnie. Wstał, podszedł do posłania Maryi.
- Mario, obudź się - powiedział cicho, by nie zbudzić Jezusa. Otworzyła oczy i natychmiast uśmiechnęła się.
- Co się stało Józefie?... To chyba jeszcze noc?...
- Noc. Ale musiałem Cię obudzić. Zobaczyłem kogoś we śnie. To musiał być anioł. To był anioł...
- Co ci powiedział?
- Abyśmy natychmiast uciekali do ziemi egipskiej, bo Herod chce zabić Jezusa... Usiadła.
- O Adonai! - zawołała cicho. Ale już po chwili znowu była opanowana i zdecydowana.
- Idźmy natychmiast.

I rzeczywiście poszli natychmiast... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 11.12.2017

"Nieobojętni"

Podczas pracy metodą projektu ("Moja Ojczyzna, moje miasto") klasa 2b czytała i ilustrowała legendy związane z Lublinem. Uczniowie poznali m.in. legendę o Żmiju lubelskiem. W trakcie zajęć odkodowywaliśmy informacje, z którą ulicą związana jest legedna (ul. Żmigród). Duża część dzieci nie wiedziała, gdzie w Lublinie znajduje się ta ulica. Postanowiliśmy ją odnaleźć. Każdy z uczniów odszukał ją na własnej mapce Lublina. Zaopatrzeni w mapki z wytyczoną trasą udaliśmy się na poszukiwania. Gdy dotarliśmy na miejsce wszystkich zachwyciła ta niewątpliwie urokliwa uliczka. Po wysłuchaniu ciekawostek o Żmigrodzie udaliśmy się do znajdującego się przy tej ulicy Domu Słów na warsztaty "NIEOBOJĘTNI", podczas których w oparciu o literaturę dmieliśmy okazję wzmacniać swoją wrażliwość na problemy społeczne (m. in. niepełnosprawność, bezdomność, samotność). Próbowaliśmy wczuć się w sytuację osób niewidomych. Warsztaty pokazały nam jak ważna jest tolerancja, zrozumienie, współodczuwanie, otwartośc na odmienność. Czas upłynął nam bardzo ciekawie. Na pewno odwiedzimy ulicę Żmigród jeszcze nie raz.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 11.12.2017

Śnieżne kule

Za oknem śniegu niestety brak. Mieli go za to pod dostatkiem uczniowie klas 1a i 2a, który wzięli dziś udział w zajęciach prowadzonych przez swoją straszą koleżankę. Klara Mrzewka z klasy 5a przygotowała i poprowadziła warsztaty, podczas których chętni uczniowie mogli samodzielnie przygotować śnieżne kule, które wielu dorosłych zapewne wspomina jako coś niemal magicznego. W kulach naszych uczniów zamieszkały bałwany, zwierzaki, kwiaty i drzewa. Kto by pomyślał, że wystarczy słoik, plastelina, brokat, woda i... pomysł, by zrobić coś tak zachwycającego!
Gratulujemy Klarze odwagi, z którą podjęła się tego zadania oraz cierpliwości, jaką wykazała się wobec młodszych kolegów i koleżanek.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 11.12.2017

Boże Narodzenie

Józef z nadzieją wchodził do rodzinnego miasta, tymczasem okazało się, że nigdzie nie było dla nich miejsca. Nikogo nie obchodziło, że są bardzo zmęczeni, głodni, że Maryja spodziewa się dziecka. W Betlejem było tylu ludzi, że kolejni wędrowcy byli pewnie tylko kolejnym kłopotem. Posłuchajcie, jak opisuje te chwile autor książki "Cień Ojca".
Żadna furtka nie otworzyła się. Minęli ostatni dom. Potem zaczynały się już pola i łąki. Gdzieś tutaj było pole Dawidowe, które ojciec zostawił mu w spadku. Nagle przypomniał sobie... Tam, na jego polu, dawniej stał mały ubogi dom. Ludzie, którzy tam mieszkali nie należeli do rodu, nie byli nawet Żydami. Przybyli z daleka. Nikt nie chciał ich przyjąć. Tylko Jakub, ojciec, zlitował się nad nimi i pozwolił wybudować dom na starej rodowej ziemi... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 10.12.2017

Adwentowy Dzień Skupienia

Tegoroczny Adwentowy Dzień Skupienia dla rodziców i nauczycieli przeżywaliśmy w nieco inny sposób. Treści były skoncentrowane na myśli wychowawczej św. Anieli Merici. Można pomyśleć dlaczego tak, skoro Adwent to przygotowanie do Bożego Narodzenia? Jednak te osoby, które były dzisiaj z nami, miały okazję usłyszeć, że Aniela w swoim życiu nic innego nie robiła, jak tylko przygotowywała siebie i innych przez świadome, odpowiedzialne życie, którego źródłem, treścią i owocem jest miłość, do spotkania z Chrystusem.
Spotkanie poprowadziły dwie osoby: s. dr Weronika Dryl i p. dr hab. Beata Parysiewicz. Po wykładach był czas na osobistą modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Zwieńczeniem dnia była (wspólna z dziećmi) Eucharystia, której przewodniczył ks. dr Grzegorz Głąb.
Wszystkim życzymy owocnego Adwentu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 09.12.2017

Zakończenie akcji "Szlachetna Paczka"

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy akcję "Szlachetna Paczka". Brawurowo – bo aż trzema samochodami – zawieźliśmy wszystkie paczki. W porównaniu do lat poprzednich tegoroczna "Szlachetna Paczka" była najbardziej obfita. Udało się zgromadzić wszystko, czego wybrana przez nas rodzina potrzebowała. Łącznie z butami dla wszystkich jej członków, na które przeznaczyliśmy zebrane środki pieniężne.
Bardzo serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM tym, którzy zaangażowali się w kompletowanie prezentów, a także tym, którzy służyli dobrą radą i pomocą w czynnościach organizacyjnych. Szczególne podziękowania składamy zmotoryzowanym pomocnikom, którzy zakończyli akcję i dostarczyli wszystkie prezenty do wskazanego punktu – p. Arkadiuszowi Kicie, p. Markowi Wilczewskiemu oraz p. Stanisławowi Żebrowskiemu, a także rodzinie Danilczuków. Sparafrazowane zdanie o dobru, którego im więcej dostajesz, tym więcej go dajesz dość czytelnie wyjaśnia nasze zaangażowanie w inicjatywę szlachetnego dawania. Brawo my ?!!!


kliknij, aby powiększyć

Sobota 09.12.2017

XI Turniej Mikołajkowy

W dniu dzisiejszym odbył się XI Turniej Mikołajkowy w Łopienniku, w którym barw Klubu Sportowego Protektor z sekcji przy naszej szkole broniło sześciu zawodników. Honor sekcji naszej Szkoły obronił Jakub Iwaszko z klasy 5b zdobywając następujące medale:
1. miejsce (złoto) w walkach soft-stick,
3. miejsce (brąz) w technikach specjalnych,
3. miejsce (brąz) w walkach taekwondo.
Cieszymy się razem z Kubą jego potrójnym sukcesem. Wszystkim zawodnikom dziękujęmy za walkę i życzymy wytrwałości na treningach i dalszych sukcesów turniejowych.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 08.12.2017

Za "wrażliwość i potrzebę niesienia pomocy"

W dniu dzisiejszym w lubelskim Centrum Spotkania Kultur przedstawiciele klasy 3b: Natasza, Emilia, Filip i Bruno wraz z s. Marią Anną Gumułą wzięli udział w uroczystości wręczenia Europejskiej Nagrody Obywatelskiej dla Pani Ewy Dados.
Laureatka wyróżnienia jest pomysłodawczynią i organizatorką wielu akcji społecznych i charytatywnych, jak m.in. organizowanej od 1993 roku akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W Radiu Lublin stworzyła też cykliczne programy o charakterze edukacyjno - poznawczym dla osób niepełnosprawnych.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 08.12.2017

Historyczny spis

Znamy już trochę św. Józefa. Trochę już o nim wiemy. Dzisiaj zobaczymy, że bardzo dobrze sprawdza się w swojej roli. Gdyby to był wyłącznie jego pomysł, nie dałby rady, ale ponieważ pozwolił się prowadzić Panu Bogu, On dawał mu siłę. Posłuchajcie uważnie, co pisze św. Łukasz w Ewangelii:
"W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna" (Łk 2,1-5).
Każdy musiał iść do miasta, z którego pochodził, by tam w odpowiednich księgach zapisać swoje istnienie. Cesarz rzymski Oktawian August chciał wiedzieć, ilu ma mieszkańców, czym się zajmują, jaki mają majątek.
Józef jako człowiek uczciwy, posłuszny prawu Bożemu i ludzkiemu, nie miał wątpliwości, że powinien wyruszyć do Betlejem. Ale jak tu zostawić swoją młodą żonę? Przecież dopiero niedawno zamieszkali razem. Jakoś się już urządzili, Maryja dbała o dom, o swojego męża. Józef pracował w warsztacie. I znowu ktoś burzy ich spokojne życie... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 07.12.2017

Adwentowe warsztaty

Rozpoczęliśmy Adwent, czyli czas oczekiwania na przyjścia Pana Jezusa. Do tego ważnego dnia przygotowujemy się w bardzo różny sposób. I właśnie takim przygotowaniom poświęcone zostały warsztaty świąteczne, na które pod opieką p. Ewy Łaskarzewskiej i p. Małgorzaty Szponar udała się klasa 1a. Panie bibliotekarki z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej pomogły uczniom usystematyzować wiedzę na temat Bożego Narodzenia i różnego rodzaju zwyczajów związanych z tym świętem. Nie zabrakło również ciekawostek - uczniowie pierwszej klasy już wiedzą, w jakim kraju prezenty przynosi nawrócona czarownica, aniołek prosto z Nieba czy Trzej Królowie. Pod opieką Pań instruktorek mogli także wykonać przestrzenne kartki z życzeniami na Boże Narodzenie - wysyłanie świątecznych życzeń to przecież taka piękna tradycja!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 07.12.2017

Oblubieniec

Pod koniec pierwszej zwrotki piosenki "Strażnik Skarbów" śpiewamy takie słowa: "Misję miał na ziemi, taka dla świętego, Bóg mu dał za żonę Matkę Syna swego". Pewnie Józef nie spodziewał się, że w dalekiej Galilei, w Nazarecie, w mieście, o którym mówiono czasem z pogardą: "Czy może być co dobrego z Nazaretu?" (J 1,46), mieszka jego przyszła żona. Posłuchajcie, jak w książce "Cień Ojca" opisane jest pierwsze spotkanie Józefa z Maryją.
Józef już miał spuścić wiadro, by zaczerpnąć wody ze studni, gdy usłyszał głos. Obrócił głowę. Po schodach wbiegał dziewczyna, może dziewczynka... Stopy miała bose. Na głowie trzymała dzban. Na widok mężczyzny przestała śpiewać. Zatrzymała się, zdziwiona widokiem nieznajomego. Wydawała się bardzo zwykła. Skórę miała ciemną, jak ludzie pracujący w słońcu. Oczy brązowe, włosy ciemnoblond, odrzucone do tyłu i przewiązane kawałkiem tasiemki. Przy uszach - czerwone wisiorki.
Pytająco spojrzała na Józefa. Uważała, że nie wypada odezwać się pierwszej do nieznajomego mężczyzny. Na Józefa przyszło niezrozumiałe onieśmielenie. Wreszcie podniósł głowę.
- To zwyczajna dziewczyna - pomyślał, ale nie próbował spojrzeć w jej oczy.
- Cóż za dziwne wiadro macie tutaj? Nie macie cieśli, żeby zrobił lepsze?

Zaśmiała się... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Środa 06.12.2017

Mikołajki w Sky Park Olimp

Jedną z atrakcji dzisiejszych Mikołajek dla uczniów klas 4b i 5b była wizyta w Sky Park Olimp, gdzie trzy strefy są dostosowane do możliwości korzystających, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Nasi uczniowie bardzo chętnie i odważnie pokonywali kolejne stopnie trudności i własne lęki na ściankach wspinaczkowych. Pobyt w Sky Park Olimp zapewnił nie tylko aktywne spędzenie czasu, ale również dobrą zabawę i okazję do współpracy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 06.12.2017

Tańcobajka

"Koty są tu, koty są tam. Kota na punkcie kotów mam" – śpiewali dziś nasi uczniowie. Dlaczego? Klasy pierwsze i drugie dostały dziś od św. Mikołaja szczególny prezent – bilety na tańcobajkę. Co to takiego? To nic innego jak bajki opowiedziane tańcem - tańce tworzące bajkę. Pan Dawid Modrzejewski wprowadził najmłodszych uczniów naszej szkoły w niezwykły świat Kota w Butach, który dzięki swoim niebanalnym i odważnym pomysłom spełnił swoje (i nie tylko) marzenia. Za nami czas pełen radości, wspólnego śpiewu i tańca. Na koniec tego muzycznego spotkania uczniów odwiedził prawdziwy św. Mikołaj Biskup Miry, który miał dla nich słodkie upominki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 06.12.2017

"A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna..."

Dzisiejszy dzień już od początku był wyjątkowy. W strojach naszych uczniów, zamiast codziennych mundurków, królowały czerwone elementy garderoby. Od rana dało się wyczuć w każdym zakątku szkoły atmosferę oczekiwania.
Wszyscy wyglądali z niecierpliwością dostojnego gościa, który co roku 6 grudnia wyrusza w swoją drogę. Jako jeden z wielu kontynuuje misję obdarowywania ludzi radością i dobrem, zapoczątkowaną przez świętego Mikołaja, biskupa z Miry. Tradycja dzielenia się z innymi drobnymi upominkami pielęgnowana jest w naszej szkole z radością. Dziś Mikołaj w asyście dwóch Aniołków wędrował od klasy do klasy. Rozdawał prezenty, ale przede wszystkim wywoływał uśmiechy na twarzach, sprawiał, że robiło się cieplej na sercu. Były podziękowania przygotowane przez dzieci wraz ze swoimi wychowawcami w formie piosenek, wierszy, a nawet w postaci laurek i słodkości.
Cieszy się ten, który coś otrzymuje, ale jeszcze wiekszą radość sprawia fakt dzielenia się. Warto pamiętać o tym każdego dnia. Dziękujemy za wszystkie prezenty i zachęcamy do kontynuowania misji świętego Mikołaja na codzień.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 06.12.2017

Powiernik tajemnicy Boga

Piękny dzień nam Pan Bóg podarował. To pierwszy prezent, jaki dziś dostaliśmy. Po pierwsze: otworzyliśmy oczy, po drugie: wstaliśmy zdrowi z łóżka, a po trzecie: mogliśmy wyjść z domu, by tu, w szkole, chwalić Boga i zrobić kolejny krok ku Bożemu Narodzeniu. Pewnie domyślacie się, dlaczego tak od razu, na wstępie, mówię o prezentach.
Dziś jest dzień, w którym wspominamy dobrego biskupa Mikołaja, mającego serce otwarte dla najbiedniejszych, dla każdego, kto potrzebował pomocy.
Ale musimy pamiętać, że Tym, który obdarowuje nas najbardziej, i to codziennie, jest Pan Bóg. On był wzorem miłości dla biskupa Mikołaja. I my również prawdziwej miłości możemy nauczyć się tylko od Boga.
Pan Bóg od stworzenia świata chciał dać ludziom wszystko, co najlepsze. Chciał, by człowiek był szczęśliwy, by nie musiał cierpieć ani umierać. Tymczasem ludzie wszystko zepsuli, bo chcieli żyć po swojemu, a nie po Bożemu. Na samym początku, kiedy tylko człowiek otrzymał od Boga wyjątkowy prezent, by żyć z Nim w raju, od razu z niego zrezygnował. Powiedział Panu Bogu: "NIE! Będę żył tak, jak mi się podoba. A przy okazji zobaczę, czy Pan Bóg nie przesadza, czy przypadkiem nie boi się, że będę lepszy od Niego. Bo niby dlaczego z tego jednego drzewa nie mogę zrywać owocu? Co może się stać, jeśli zerwę owoc?".
Może tak myśleli pierwsi ludzie, może inaczej, nie wiem. W każdym razie zrobili po swojemu, a nie tak, jak prosił Pan Bóg. A skoro tak zrobili, nie mogli żyć z Bogiem w raju... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 06.12.2017

"uCZYNek WIARY"

W październiku uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję zakupu roweru dla katechisty z Afryki. Udało się zebrać 808 złotych. Nasz rower trafił do Johna Mulindwa, który napisał do nas własnoręcznie: "Serdecznie dziękuję za ofiarowany mi rower. Ten środek transportu bardzo mi pomoże w czasie mojej posługi zwłaszcza kiedy będę odwiedzał chorych i w innych obowiązkach, jakie podejmuję. Jestem bardzo wdzięczny. Niech Pan Bóg wynagrodzi Wam obficie. Będę się za Was modlił". A my dziękujemy wszystkim Rodzicom i dzieciom za włączenie się w tę akcję. Jest to szlachetny gest pomocy na rzecz dzieła ewangelizacji świata.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 06.12.2017

Dom rodzinny

Witam wszystkich, gotowych, by czuwać. Wszyscy chcemy czuwać i być dobrze przygotowanym na przyjście Pana Jezusa, a jest On już bardzo blisko. Wprawdzie to dopiero trzeci dzień Adwentu, ale sami przekonacie się, jak szybko miną te adwentowe dni. Bo Adwent w tym roku mamy najkrótszy z możliwych. Tylko trzy pełne tygodnie. Czwarta niedziela Adwentu to już Wigilia Bożego Narodzenia.
Za przewodnika tegorocznego Adwentu wybraliśmy św. Józefa. Niewiele o Nim napisano w Biblii. W Ewangeliach poświęcono Mu zaledwie 26 wersetów. To naprawdę niewiele. I nie zapisano w Ewangeliach ani jednego Jego słowa. O tym, że pochodził z rodu Dawida, piszą dwaj ewangeliści: Mateusz i Łukasz. Z zawodu Józef był stolarzem. Właściwie Biblia mówi, że był cieślą. Cieśla zajmuje się drewnem. Można powiedzieć, że to taki stolarz ma placu budowy, który wykonuje jakieś drewniane konstrukcje, które potem wypełnia się betonem. Musi umieć wybrać odpowiednie drewno do danej konstrukcji, do budowy drewnianego domu, czy dachu. Stolarz natomiast potrafi z drewna zrobić meble, krzesło, schody, stół, a kiedyś robił też różne narzędzia potrzebne w domu albo do pracy na polu. Tym właśnie zajmował się Józef... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 04.12.2017

Finał akcji "Miś"

Zakończyliśmy dzisiaj w naszej szkole akcję "Miś". Rezultaty zbiórki przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania i potwierdziły, że małych wolontariuszy o wielkich sercach nie brakuje. W ciągu zaledwie czterech dni zebraliśmy ogromną ilość pluszaków, zabawek i gier (na zdjęciu tylko część zebranych rzeczy). Uczniowie przez te kilka dni przynosili swoje cenne i ulubione zabawki - wierzymy, że teraz przyniosą odrobinę radości w postaci mikołajkowego prezentu innym dzieciom potrzebującym pomocy. Wszystkie zebrane rzeczy zostały zaniesione dziś przez uczniów klas 4-7 do redakcji Dziennika Wschodniego. Organizatorzy akcji podziękowali uczniom za wsparcie i zaprosili w najbliższym czasie na krótką wycieczkę po redakcji. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 04.12.2017

Marana tha

Marana tha! Przyjdź Panie Jezu - to zawołanie było myślą przewodnią dzisiejszego apelu. Uczniowie klasy 7b, razem z p. Martą Muszyńską, przypomnieli zebranym co jest istotą Adwentu. W tym roku w oczekiwaniu na Boże Narodzenie towarzyszyć nam będzie św. Józef. Dzięki rozważaniom zaczerpniętym z Małego Gościa Niedzielnego poznamy bliżej postać Strażnika Skarbów - Jezusa i Maryi. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 04.12.2017

Józef z rodu Dawida

Rozpoczęliśmy czas Adwentu, czas radosnego oczekiwania. Razem będziemy przygotowywać się na Boże Narodzenie. Bo po to mamy Adwent, żebyśmy znaleźli drogę do Pana Jezusa, żeby On przede wszystkim narodził się w naszych sercach.
Wielu z was przyszło dziś z lampionami - to piękny symbol światła, łaski, którą przyniósł ludziom Pan Jezus. Jego przyjście rozjaśniło ciemności grzechu. Dlatego też na początku każdej Mszy św. roratniej w kościele światła są zgaszone. Wśród ciemności migają tylko lampiony.
Zapala się wszystkie światła dopiero kiedy śpiewana jest "Chwała na wysokości Bogu". Uwielbiamy w tym hymnie Boga za to, że chciał nam posłać swojego Syna, że spośród ludzi wybrał dla Niego Matkę. Msza św. roratnia odprawiana jest właśnie ku czci Matki Bożej. I w Adwencie tylko podczas tej Mszy śpiewamy hymn "Chwała na wysokości Bogu". Nie śpiewa się go nawet w niedziele, żeby mógł z pełną mocą zabrzmieć znowu w dzień Bożego Narodzenia... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 03.12.2017

Adwentowe spotkanie
klas trzecich


Podwójny adwent przeżywają nasi trzecioklasiści. Czekają na swoją I Komunię św. i włączają się w Adwent całego Kościoła przed świętami Bożego Narodzenia. Dzisiejsze spotkanie miało właśnie taki charakter. Dzieci otrzymały od rodziców komunijne łańcuszki z medalikiem Matki Bożej Niepokalanej z życzeniami, by zawsze ceniły sobie czystość serca w kontaktach z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem. 14 stycznia włączą się we wspólne kolędowanie rodzin naszej szkoły. Następne spotkanie odbędzie się 11 lutego po feriach zimowych.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 03.12.2017

Ostatnie szkolenie tutorów

W dniach 2-3 grudnia odbyło się ostatnie szkolenie w ramach projektu "Tutoring szkolny - wychować mądrego człowieka". W dwóch cyklach zajęć, których tematy to "Kreatywność tutora i jego wychowanka w świetle pedagogiki i psychologii twórczości" i "Etyka, wartości jako wyznaczniki i narzędzia pracy tutora", nauczycielom zostały przedstawione różnego rodzaju gry i zabawy edukacyjne, ułatwiające pracę z dziećmi w trakcie tutoriali. Istotnym aspektem były również wartości i metody ich przedstawiania. Jest to niezwykle ważne w trakcie procesu rozwoju podopiecznego. Szkolenia prowadzone były przez p. Zdzisława Hofmana - nauczyciela, pedagoga i opiekuna projektu w naszej szkole. Był to owocny czas, kiedy nauczyciele pogłębili swą wiedzę o formach zabawy i pracy indywidualnej z uczniem podczas spotkań tutorskich. Projekt "Tutoring szkolny" jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 01.12.2017

Szkolna Msza Święta

Dzisiaj o godzinie 8.00 cała społeczność szkolna zgromadziła się w Kościele pobrygidkowskim na Mszy Świętej, która odbyła się w związku z pierwszym piątkiem miesiąca. Dnia poprzedniego można było skorzystać z sakramentu Ppojednania. Wpisało się to już na stałe do tradycji naszej szkoły. Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Drozd - nasz duszpasterz. W przededniu pierwszej niedzieli adwentu modliliśmy się o dobre jego przeżycie dla nas i dla naszych rodzin.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 01.12.2017

Co ciekawego w świetlicy
działo się...


Listopad, jako miesiąc sprzyjający refleksji, rozpoczęliśmy od zastanowienia się nad kruchością ludzkiego życia. Pomogły nam w tym Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Pomimo dość przygnębiającej zewnętrznej aury, bardzo aktywnie spędzaliśmy czas w świetlicy.
A cóż takiego się działo? Po pierwsze zainicjowaliśmy tzw. "Dzień Eksperta". Polega on na tym, że zajęcia tematyczne przygotowują sami uczniowie. Poprzez różne formy np. prezentacje, quizy itp. wprowadzają nas w świat swoich zainteresowań. W tym celu powstała dodatkowo "Kreatywna tablica", na której dzieci umieszczają swoje prace plastyczne. Oczywiście nie zabrakło innych ciekawych tematów. Poznawaliśmy zadania prezydenta miasta, przemierzaliśmy dżungle i pustynie Azji, szukaliśmy wspólnie znaczenia naszych imion a na koniec zatrzymaliśmy się nad wartością gier planszowych i komputerowych.
Poza tym mama dwóch naszych uczniów - p. Agata Roman poprowadziła zajęcia plastyczne z techniki frottage, odwiedzili nas wyjątkowi Goście ze Stowarzyszenia Teatru Seniora ze spektaklem pt. "Czupiradełko", rozpoczęły się nowe warsztaty - "Drzewo opowieści", w czasie których dzieci uczą się pisania opowiadań. Zmienił się również wygląd świetlicy. Na ścianach zawisły nowe półki na książki i czasopisma oraz zakupiony został "kącik - domek" wypoczynkowy dla dzieci, na którego nazwę ogłosiliśmy konkurs. Zaangażowanie dzieci przeszło nasze oczekiwania. Spośród tak wielu propozycji zostanie wybrana jedna, która otrzyma największą liczbę głosów. Nie zabrakło w tym miesiącu ciekawych filmów, słuchowisk, książek i zabaw, także tej "andrzejkowej", oraz spędzania wolnego czasu na boisku szkolnym.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 01.12.2017

Najlepsi czytelnicy
listopada 2017


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Józefczuk Weronika, kl. 4a – 14 książek
  • »Kalinowska Barbara, kl. 6a – 12 książek
  • »Łuć Mikołaj, kl. 3a – 10 książek
  • »Kleszowski Błażej, kl. 6b – 7 książek
  • »Łukasik Wojciech, kl. 3b – 7 książek
  • »Gancarz Karina, kl. 6b – 6 książek
  • »Gierasimiuk Magda, kl. 2b – 6 książek
  • »Jan Ciesielski, kl. 1b – 9 książek
  • »Borkowski Dominik, kl. 3b – 6 książek
  • »Brauze Justyna, kl. 5a – 6 książek