Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności


GRUDZIEŃ 2013


kliknij, aby powiększyć

Piątek 27.12.2013

6 stycznia 2014 r. Orszak Trzech Króli

Już po raz trzeci w naszej Archidiecezji wyruszy orszak Trzech Króli. W tym roku rodzice i uczniowie naszej szkoły zostali poproszeni o prowadzenie orszaku.
Zbierzemy się (dzieci z rodzicami) na dziedzińcu Placu Zamkowego i pójdziemy tuż za gwiazdą w orszaku przebierańców. Dzieci można przebrać na aniołki, pasterzy, dzieci z różnych kontynentów, króli.
W programie:
• 11.15- Zamek Lubelski- wspólne śpiewanie
• 11.50- Słowo Arcybiskupa- otwarcie bramy Zamku Lubelskiego i powitanie Trzech Mędrców
• Zejście- schody zamkowe
• Przejście do archikatedry: ul. Kowalska - ul. Świętoduska - ul. Królewska
• 13.00- Msza św., przewodniczy Arcybiskup Stanisław Budzik
• Wspólne kolędowanie
Do zobaczenia!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 26.12.2013

Kolędnicy misyjni 2013

Trzy grupy małych misjonarzy z naszej szkoły wyruszyło dzisiaj z kolędą misyjną.
Podczas Mszy św. w kościele parafialnym Nawrócenia św. Pawła dzieci uczestniczyły w rozesłaniu kolędników. Po uroczystym błogosławieństwie księdza Proboszcza orszak kolędniczy przeszedł ulicą Narutowicza wstępując z kolęda misyjną do mieszkań.
Dzieci z wielką radością głosiły Dobrą Nowinę o narodzeniu Chrystusa oraz, w ramach projektu Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, zbierały ofiary dla wsparcia kongijskich dzieci.
To dla nich podjęły trud kolędowania.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 24.12.2013

„RADOŚĆ Ewangelii napełnia serce oraz całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem. (…)
Z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza RADOŚĆ”.
Ewangelii Gaudium

U progu Świąt Bożego Narodzenia życzymy osobistego spotkania z Tym, który jest, i który przychodzi – z Jezusem Chrystusem.

Niech kontemplacja Bożego Dziecięcia przerodzi się w spotkanie, zaowocuje entuzjazmem i radością, która odnawia serce zaangażowane w sprawy życia codziennego, i udziela się wszystkim wokół.

Łączymy się w świątecznej radości, modlitwie i dzieleniu wigilijnym opłatkiem.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.12.2013

Wigilia w szkole

O godz. 8.00 wszystkie klasy naszej szkoły spotkały się przy stołach wigilijnych, aby wspólnie świętować zbliżające się narodziny Jezusa Chrystusa. Po modlitwie i odczytaniu fragmentu z Pisma Świętego o narodzeniu Pańskim, składaliśmy sobie życzenia pełne życzliwości, a następnie przy smacznie zastawionym stole, posileni rozmaitymi smakołykami śpiewaliśmy kolędy. Piękne jasełka, przygotowane przez s. Urszulę Kupczyk wraz z uczniami klasy 5b przy oprawie muzycznej zespołu wokalnego pod batutą p. Anny Kapicy, i życzenia dla całej społeczności szkolnej zakończyły przedświąteczne spotkanie uczniów, nauczycieli i rodziców.
Natomiast o godzinie 16.45 odbyło się spotkanie opłatkowe wszystkich pracowników szkoły. Czas spędzony wspólnie był przepełniony radością, śpiewaniem kolęd i serdecznymi życzeniami.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii na potrójną fotorelację.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.12.2013

XXII Wojewódzki Konkurs Plastyczny
"Moje Boże Narodzenie"


Uczennica klasy 1a Weronika Pyrz (6 lat) wzięła udział w XXII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty "Moje Boże Narodzenia". Spośród 1756 prac, które wpłynęły wyłoniono zwycięzców. Weronika zdobyła Wyróżnienie Dyrektora MDK "Pod Akacją" (na zdjęciu praca Weroniki). Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.12.2013

Piątek III tygodnia Adwentu
Nasza uBoga droga - Ubogi Jezus


Kończymy III tydzień Adwentu. Przez cały ten okres poznawaliśmy świętych i błogosławionych, którzy pochodzili z różnych zakątków świata. Wśród nich byli księża, zakonnicy, siostry zakonne, ale i osoby świeckie. Każdy z nich wybrał dla swojego życia drogę wyjątkowej miłości Boga w drugim człowieku.
Do Boga należy cały wszechświat - śpiewaliśmy, a na ziemię Bóg nie przyszedł jako król, pan czy władca. Jezus-Bóg narodził się w stajni. Tego nikt się nie spodziewał. Dlaczego przyszedł na świat w pałacu? Bo chciał być jednym z nas.
Ewangelia kilka razy pokazuje, że Pan Jezus i rodzina, w której się urodził, byli ubodzy. Jezus stał się ubogim jeszcze bardziej niż najbiedniejsi ludzie. Trudno sobie wyobrazić większą nędzę w chwili narodzin. Przecież ludzie nie rodzą się w stajni. Maryja położyła Narodzone Dziecko w żłóbku, na sianie. Bóg, do którego należy świat, nie miał domu, łóżeczka ani miękkiej, pachnącej pościeli. I nikt nie witał fanfarami narodzonego Boga. Byli przy Nim tylko Maryja i Józef. Rozpoznali Go potem tylko prości pasterze, najbiedniejsi z biednych. Jego Matka — wybrana przez Boga — była ubogą, prostą dziewczyną z Nazaretu. Jej mężem został ubogi cieśla Józef. Gdy przybyli do Betlejem na obowiązkowy spis ludności, nie mieli nawet pieniędzy, by wynająć miejsce w gospodzie.
Jezus przez całe swoje życie, nigdy niczego nie miał. Ale tylko pozornie, bo tak naprawdę miał dla nas zbawienie, czyli WSZYSTKO. I to nie dla wybranych, ale dla każdego, kto potrzebuje Boga.
Dlatego, kiedy w święta przyjdziemy powitać Narodzonego Jezusa złożonego w żłobie, pamiętajmy, że chociaż przyszedł do nas jako dziecko, chociaż narodził się w stajni, chociaż Maryja złożyła go na sianie, to tylko po to, żeby mógł być bliżej nas, żebyśmy przyjęli to, co nam przyniósł, czyli zbawienie. Jezus, który stał się ubogi, żeby nas obdarować zbawieniem, pokazuje, że biedni, których spotykamy, są dla nas darem. Dzięki temu, że im pomagamy, gromadzimy sobie skarby w niebie.

Zadanie na dzisiaj: Podziękuj Jezusowi za Jego przyjście do nas i za to, że jest blisko nas każdego dnia.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 19.12.2013

Spotkanie z O. Filipem Buczyńskim
założycielem Hospicjum dla Dzieci
im. Małego Księcia


Dziś w naszej szkole gościliśmy ojca Filipa Buczyńskiego – założyciela i prezesa Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Hospicjum funkcjonuje od 1997 roku i jest jedynym w Polsce południowo-wschodniej domowym hospicjum dla dzieci. Ojciec Filip opowiadał nam o swoich podopiecznych – często kilkuletnich, nieuleczalnie chorych dzieciach oraz o formach pomocy dla nich.
Nasza szkoła wspiera hospicjum poprzez udział w „akcji nakrętkowej”, czyli zbieranie plastikowych nakrętek. Są one przekazywane do firmy, która zajmuje się ich utylizacją. Za uzyskane pieniądze hospicjum może finansować spełnianie marzeń oraz zakup prezentów dla podopiecznych.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 19.12.2013

Spotkanie z misjonarką

S. Krystyna Młynarz jest urszulanką, która od 16 lat pracuje na misjach w Senegalu. Dzisiaj mieliśmy radość gościć Siostrę w naszej szkole. Siostra przybliżyła nam Senegal, wspólnoty sióstr urszulanek, swoją pracę w Thies, a także opowiedziała o życiu tamtejszych ludzi. Na przygotowanych przez Siostrę slajdach zobaczyliśmy naszych rówieśników oraz różne gatunki roślin i drzew. Bardzo podobały się nam filmy z tańcami afrykańskimi. Zaraz po spotkaniu niektórzy uczniowie, na szkolnych korytarzach, próbowali odtworzyć ich szybkość, piękno i wdzięk. Siostrze Krystynie podziękowaliśmy za dar spotkania i przy śpiewie kolędy w języku afrykańskim życzyliśmy błogosławionych świąt na polskiej ziemi.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 19.12.2013

Czwartek III tygodnia Adwentu -
uBoga droga błogosławionej Matki Teresy


Nasze spotkania adwentowe ze świętymi też już powoli zmierzają do końca. Nasza uBoga droga jest już niemal u celu, a to oznacza, że już za chwilę będziemy się cieszyć upragnionym Bożym Narodzeniem. Potrzebujemy Jezusa, potrzebujemy Jego miłości. On jest naszą pomocą, kiedy chcemy pomagać najbardziej potrzebującym, chorym, biednym. I On jest naszą tarczą, kiedy inni zniechęcają nas do dobra. Jezus broni nas przed wszelkim złem. Dzisiaj zatrzymujemy się w Indiach, gdzie pracowała błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty.
Aż 45 lat swojego życia Matka Teresa pomagała najuboższym. Pracowała w Indiach, na ulicach Kalkuty. Dlatego tak ją nazywamy: Matka Teresa z Kalkuty. Opatrywała rany ludzi, których inni omijali szerokim łukiem. Niektórych znajdowała na śmietnikach, bo byli tak chorzy, że zamiast im pomóc, wyrzucano ich na wysypiska śmieci. Często były to niemowlęta, które ludzie z biedy tam wyrzucali. Matka Teresa całowała ich schorowane ciała. Skąd miała siłę? Miała taki swój sekret, warto go zapamiętać:
„Kiedy nie wiesz, co zrobić, jaką masz podjąć decyzję, spędź noc przed Najświętszym Sakramentem. A rano będziesz wiedział”.
Mówiła, że nie ma czasu na starzenie się i umieranie. Miała czas tylko na to, by służyć Bogu i kochać Go w drugim człowieku.
Siostry mówią, że w Kalkucie wystarczy dać komuś codziennie talerz ryżu. W Polsce jest inaczej, tu biedny nie zawsze jest głodny. Najczęściej jest samotny, odrzucony przez innych. I można mu pomóc tylko miłością, cierpliwością, i dać mu dużo czasu. Bo bardziej niż ciało cierpi jego dusza.
Dlatego myślę, że tego nas dziś przede wszystkim uczy uBoga droga Matki Teresy z Kalkuty i jej Misjonarek Miłości. Czasami bardziej niż nowego ubrania czy jedzenia potrzebuje ktoś rozmowy, szczerego uśmiechu, zainteresowania, po prostu przyjaźni i dobrego serca. Jestem pewien, że takie osoby są w szkole, wśród naszych koleżanek i kolegów. Rozejrzyjmy się tylko.

Zadanie na dzisiaj: Nie rób nigdy różnic między kolegami i koleżankami. Dla każdego miej dobre i otwarte serce jak Matka Teresa.


kliknij, aby powiększyć

Środa 18.12.2013

Alfik Humanistyczny

Dziś w naszej szkole odbyła się XVII edycja konkursu Alfik Humanistyczny. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 48 uczniów z klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych. Mieli oni do rozwiązania po 10 zadań zamkniętych za 3, za 4 i za 5 punktów. W tym roku konkurs został wzbogacony o dodatkowe nagrody i upominki. Wyniki poznamy po feriach zimowych. Trzymamy za Was kciuki!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 18.12.2013

Wywiad dla radia "eR"

Klasę 1a odwiedziło dziś Radio "eR". Pani Redaktor miała dużo "świątecznych" pytań do dzieci, oto kilka z nich:
Co to jest Wigilia?
Jakie tradycyjne potrawy podaje się w czasie Wigilii?
Jakie kolędy śpiewają dzieci w ten wieczór?
Co to są Święta Bożego Narodzenia? Na Kogo czekamy?
Gdzie urodził się Pan Jezus? Jak to miejsce wyglądało?
Kto pierwszy przyszedł do żłóbka?
Co to jest Pasterka?...
Oczywiście, odpowiedzi było wiele i to bardzo wyczerpujących. Dzieci zaśpiewały też dla radiosłuchaczy pastorałkę "Emmanuel" i złożyły życzenia. Na zakończenie spotkania dzieci złożyły życzenia naszemu Gościowi.
Audycje z wykorzystaniem nagrań z dzisiejszego spotkania będzie wyemitowana w najbliższą niedzielę o godz. 9:00 oraz w wydaniu "świątecznym" 25 i 26 grudnia (również o godz. 9:00).


kliknij, aby powiększyć

Środa 18.12.2013

Składania życzeń ciąg dalszy

Marta Łukasik z kl. 3b, Szymon Piasecki z kl. 3a i Zosia Sagan z kl. 6b pod opieką s. Moniki Orzechowskiej udali się dziś z życzeniami świątecznymi do Księdza Biskupa Artura Mizińskiego. Ksiądz Biskup przyjął uczniów bardzo serdecznie. Dziękujemy za wspólne spotkanie i dobre słowo skierowane do całej naszej społeczności szkolnej.
Z życzeniami świątecznymi wybraliśmy się również do Księdza Proboszcza Jana Karasia. Ksiądz Proboszcz przyjął przedstawicieli naszej szkoły bardzo ciepło. Dziękujemy za serdeczność i czas nam poświęcony.

Druga grupa przedstawicieli naszej szkoły: Błażej Wilkoławski z kl. 6b i Ania Bogdańska z kl. 6a wraz z s. Moniką Orzechowską wybrała się dziś z życzeniami świątecznymi do Pani Ewy Dumkiewicz-Sprawki – Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania w Lublinie. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor za każdy gest dobroci i życzliwości dla naszej szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 18.12.2013

Środa III tygodnia Adwentu -
uBoga droga świętego Brata Alberta


Brat Albert otrzymał na chrzcie imię Adam. Razem z rodzicami i trójką rodzeństwa mieszkał w Igołomi niedaleko Krakowa. Niestety, dzieci dość szybko straciły swoich rodziców. Adam miał osiem lat, gdy umarł tata, a kiedy miał 14, umarła mama. Na szczęście była ciotka, siostra taty, która zajęła się dziećmi. Adam zaczął studiować w Puławach, w Instytucie Rolniczo-Leśnym, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Student postanowił jako ochotnik przyłączyć się do powstania. Ale niestety, w jednej z bitew został ciężko ranny i trzeba mu było amputować część lewej nogi poniżej kolana. Od tego czasu Adam nosił protezę.
Na studia rolnicze już nie wrócił. Jako że od dziecka lubił malować, postanowił studiować malarstwo. Najpierw w Paryżu, potem w Warszawie i w Monachium. Wciąż jednak szukał drogi. Zastanawiał się, co ma w życiu robić.
W tym czasie pod koniec XIX wieku w Krakowie i w innych wielkich miastach coraz więcej było biedy i nędzy, bo ludzie nie mieli pracy, nie mieli gdzie mieszkać. Wielu żyło z tego, co użebrali albo ukradli. Miasto nie miało pieniędzy, żeby im pomagać. Jedyne, co robiono, to otwierano tak zwane ogrzewalnie. Któregoś dnia do takiej ogrzewalni przyszedł Adam Chmielowski. Oszołomiony okropnym widokiem postanowił pomóc tym ludziom, zapomnianym i niepotrzebnym nikomu. Nie mógł ich tak zostawić. Był przekonany, że można im pomóc, że można ich ocalić pod warunkiem, że się do nich zbliży, by zdobyć ich zaufanie.
I co zrobił Adam Chmielowski? Zrobił tak, jak pomyślał. Przeniósł się do ogrzewalni miejskiej. W ludziach, których omijano z daleka, Adam Chmielowski zobaczył umęczonego Jezusa. Wciąż słyszał Jego słowa: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Panu Jezusowi cierpiącemu nie umiał odmówić.
Święty Brat Albert mówił, że trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole, do którego każdy może podejść i ukroić kawałek dla siebie.

Zadanie na dzisiaj: Przejrzyj z mamą swoje ubrania albo zabawki - może masz coś, co mógłbyś ofiarować biedniejszym dzieciom.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.12.2013

Z życzeniami u Księdza Arcybiskupa

Przedstawiciele naszej szkoły: Maja Wiącek z kl. 3a, Adam Błazik z kl. 3b i Marta Górka z kl. 5b wraz z s. Moniką Orzechowską udali się z życzeniami świątecznymi do Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika. Ksiądz Arcybiskup przyjął uczniów z wielką radością. Bardzo dziękujemy za wspólne podzielenie się opłatkiem i czas nam poświęcony.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.12.2013

Warsztaty dla rodziców

„Słowa dają moc!”, czyli pochwała i nagroda w wychowaniu - to temat dzisiejszego spotkania w ramach warsztatów psychologicznych dla rodziców poprowadzonych przez mamy naszych uczniów: p. Iwonę Ulfik-Jaworską – psychologa i nauczyciela akademickiego KUL oraz p. Anetę Lutomską - psychologa i wykładowcę WSNS.
Podczas dzisiejszego spotkania uczestnicy warsztatów zastanawiali się nad bardzo ważnymi kwestiami dotyczącymi doceniania, nagradzania i chwalenia dzieci.
Bardo dziękujemy za dzisiejsze spotkanie.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.12.2013

Z życzeniami w Lubelskim Kuratorium Oświaty

Uczniowie naszej szkoły: Ola Makarewicz z kl. 4b, Maja Kwiecień z kl. 4a i Bartosz Świerk z kl. 5a pod opieką s. Christofory Kubas i p. Anny Kary wybrali się dziś ze świątecznymi życzeniami do Lubelskiego Kuratora Oświaty. Pan Krzysztof Babisz przyjął uczniów bardzo ciepło. Spotkanie zwieńczyło połamanie się opłatkiem. Dziękujemy za wszelkie miłe słowa i serdeczność.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.12.2013

Archidiecezjalny Konkurs plastyczno-literacki „Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia”

Dzisiaj w Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie miała miejsce Gala Laureatów konkursu plastyczno - literackiego „Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia”. W konkursie wzięło udział 230 uczestników.
Nasza uczennica Dominika Lipska z klasy 4a zajęła I miejsce w konkursie plastycznym za wykonaną kartkę świąteczną. Rozdanie nagród poprzedziły jasełka a uwieńczył słodki poczęstunek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.12.2013

Ozdoby świąteczna

Boże Narodzenie jest coraz bliżej. Wszyscy przygotowujemy się do niego duchowo i nie tylko. W domach zapewne wielkie porządki oraz przyozdabianie domowych kątów. Chcemy, aby każde pomieszczenie wyglądało wyjątkowo pięknie, w związku z tym w sklepach szukamy najwspanialszych ozdób.
Dzieci z koła „Igłą i nitką” doszły do wniosku, że najładniejsze i najcenniejsze ozdoby uszyją same. Zabraliśmy się do pracy i tak powstały filcowe domki na choinkę, renifery, ptaszki oraz świąteczne buty. Pracy było wiele, wysiłku i starań równie dużo, za to jej wynik był imponujący. Wiemy, że ozdoby zrobione przez nas będą zdobiły choinki i pokoje.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.12.2013

Wtorek III tygodnia Adwentu -
uBoga droga świętego Józefa Kalasancjusza


Ksiądz Józef, pochodzący z Hiszpanii, od jakiegoś czasu mieszkał w Rzymie. Był dobrze wykształcony, myślał, że w Wiecznym Mieście znajdzie się dla niego jakaś dobra pozycja. Tymczasem któregoś dnia natknął się na grupę dzieci, które zamiast chodzić do szkoły, wałęsały się po ulicach Zatybrza. Spotkanie z tymi chłopakami do góry nogami wywróciło życie i plany księdza Józefa. Ale przede wszystkim mocno poruszyło jego serce.
Postanowił nie wracać do rodzinnej Hiszpanii i zająć się chłopakami, którzy — jak się okazało — nie umieli nawet czytać ani pisać i nie było szans, że kiedykolwiek zaczną chodzić do szkoły. A to oznaczało, że nie znajdą pracy i może kiedyś będą mieszkać na ulicy.
W tamtych czasach za naukę w szkole trzeba było płacić, więc ksiądz Józef Kalasancjusz myślał przede wszystkim, co zrobić, żeby szkoła była bezpłatna. Poza tym zastanawiał się, kto w takiej szkole będzie chciał uczyć za darmo. To był problem.
I wyobraźcie sobie, że znalazł takie miejsce właśnie na Zatybrzu. Pierwszych lekcji udzielał sam w... zakrystii, przy kościele św. Doroty.
Ksiądz Kalasancjusz wymyślił cały system nauczania. Sześcioletnie dzieci uczyły się znaku krzyża i pierwszych sylab. Uczniowie co pół roku mieli egzaminy. Ten, kto miał dobre wyniki, przechodził do następnej klasy. Po czterech latach było wiadomo, czy dziecko uczy się dalej, czy przygotowuje się do zawodu. Najzdolniejsi po dziewiątej klasie szli na studia. Szkoły, które otwierał, nazywano w Rzymie Szkołami Pobożnymi. Istnieją one do dzisiaj, w Polsce też.

Zadanie na dzisiaj: Pomódl się za swoich nauczycieli i wychowawców.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 16.12.2013

Opłatek misyjny

W łączności z dziećmi całego świata, które często są głodne, opuszczone, które walczą z karabinem lub ciężko pracują, przeżyliśmy tegoroczny opłatek w kole misyjnym” Serviam”. Połączyła nas wspólna modlitwa i pragnienie zrozumienia ich problemów. Na znak łączności połamaliśmy się opłatkiem zapraszając duchowo do wigilijnego stołu najbardziej potrzebujących. Dla nich zaśpiewaliśmy naszą ulubioną kolędę w języku afrykańskim - Sikukuu, takatifu… Cicha noc, święta noc…

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 16.12.2013

Ogólnopolskie Konkursy "Z poprawną polszczyzną na co dzień" oraz
"Z ortografią na co dzień"


Za nami pierwsze etapy dwóch ogólnopolskich konkursów: "Z poprawną polszczyzną na co dzień" oraz "Z ortografią na co dzień" organizowanych pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Mają one za zadanie propagowanie piękna języka ojczystego, a także dbałości o jego poprawność ortograficzną i językową. Z radością zawiadamiamy o bardzo dobrych wynikach naszych uczniów. W I etapie można było zdobyć maksymalnie 30 punktów. Do II etapu zakwalifikowani zostali uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 22 punkty.

Z naszej szkoły do II etapu ogólnopolskiego konkursu "Z poprawną polszczyzną na co dzień" zakwalifikowali się uczniowie:
z klas I: Karol Jagieło - 30 pkt; Antoni Oniszczuk - 26 pkt;
z klas II - Adam Staniszewski - 30 pkt, Agata Pająk,Stanisław Blachani, Zofia Kołodziejczyk - po 28pkt, Dominik Gach, Karina Gancarz - po 26 pkt oraz Mieszko Czukiewski - 24 pkt;
z klas IV - Zofia Ciesielska - 28 pkt i Natalia Kurczewska - 22 pkt;
z klas V - Michał Jaworski - 24 pkt;
z klas VI - Adam Suraj - 24 pkt, Julia Pawłowska - 22 pkt.

Do II etapu ogólnopolskiego konkursu "Z ortografią na co dzień" zakwalifikowali się uczniowie:
z klas I - Maria Łuć - 30 pkt,
z klas II - Adam Staniszewski - 30 pkt, Mieszko Czukiewski i Szymon Józefczuk - po 28 pkt, Dominik Gach, Karina Gancarz, Karolina Pazik i Anna Szewczyk - po 26 pkt, Julia Koszarna i Dagmara Kwiatkowska - po 24 pkt;
z klas III - Nikola Piskorska - 28 pkt, Barbara Jaworska i Mateusz Jaworski - po 26 pkt, Wiktoria Łuć - 24 pkt;
z klas IV - Aleksandra Makarewicz i Natalia Kurczewska - po 30 pkt, Kamila Brauze - 28 pkt, Julia Płaza-Kościeńczuk, Mikołaj Bańkowski i Zofia Ciesielska - po 24 pkt, Dominika Krzewińska - 22 pkt;
z klas V - Michał Jaworski - 22 pkt;
z klas VI - Błażej Wilkoławski - 30 pkt, Kacper Kiciński - 28 pkt, Adam Suraj i Julia Pawłowska - po 24 pkt.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. II etapy odbędą się w terminach: z poprawnej polszczyzny - 16 stycznia, a z ortografii - 15 stycznia 2014 r.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 16.12.2013

Składanie życzeń świątecznych czas zacząć!

W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły: Tomek Jankowski z kl. 4b, Ola Toruń z kl. 5a i Kinga Białek z kl. 6a wraz z s. Moniką Orzechowską i p. Jarosławem Matysem - przedstawicielem Rady Rodziców udali się z życzeniami świątecznymi do Pana Krzysztofa Żuka - Prezydenta Lublina. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Bardzo się cieszymy i dziękujemy, że mimo tak wielu obowiązków Pan Prezydent znalazł czas, aby nas przyjąć.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 16.12.2013

Poniedziałek III tygodnia Adwentu - uBoga droga świętego Wincentego a Paulo

Nasza droga wije nam się pięknie na dekoracji adwentowej. Nasze skarby błyszczą na tle nieba. Bo droga, którą szli ci ludzie, miała jeden najważniejszy cel. Prowadziła do nieba. Oni wszyscy nie tylko pokazują nam drogę, ale uczą też, że skarbów nie gromadzimy na ziemi, ale w niebie. Bo tyle masz ile dasz. Św. Wincenty a Paulo, którego dziś poznajemy, nie od razu to wiedział. Miał taki czas w swoim życiu, kiedy wydawało mu się, że kariera, zaszczyty, bogactwo, przebywanie na dworze królewskim to jest to, co chce mieć.
Na szczęście otworzyły mu się oczy i swoje serce poszerzył dla najbiedniejszych. Został kapelanem galerników. Galernikami byli najczęściej niewolnicy albo więźniowie przykuci do wioseł. W ten sposób odbywali kary za różne, często drobne przestępstwa. Ich los był tragiczny. Nieraz pod pokładem, w strasznych warunkach, siedzieli do końca życia. Św. Wincenty coraz wyraźniej widział różnice między bogatym i wygodnym życiem a życiem prostych biednych ludzi na wsi. Poza tym przecież sam pochodził z biednej rodziny. Dlatego poprosił, by mógł służyć prostym ludziom, gdzieś poza wielkim miastem. Tam zobaczył, że do tego Bóg go powołał. Z każdym dniem ludzie coraz bardziej przekonywali się do swojego nowego proboszcza z wielkiego miasta. Doceniali jego pracowitość, dobroć i przede wszystkim to, że był z nimi zawsze, kiedy go potrzebowali.

Zadanie na dzisiaj: Pomódl się za ludzi w więzieniach, którzy w święta Bożego Narodzenia nie będą z rodzinami.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 13.12.2013

Zajęcia z edukacji medialnej

W tym tygodniu w naszej szkole w klasach IV-VI odbyły się lekcje z edukacji medialnej, prowadzone przez studentów IV roku Psychologii KUL. W każdej klasie przeprowadzono zajęcia dotyczące rozmaitych zagadnień i zagrożeń związanych z mediami, którymi młodzi ludzie w dzisiejszych czasach są w przesadny sposób otoczeni i manipulowani. Studenci podzielili się swoją wiedzą w tym zakresie z naszymi uczniami. Podczas zajęć wszyscy prowadzący wykorzystywali metody aktywizujące i angażujące uczniów. Zajęcia dotyczyły między innymi: reklamy, zagrożeń internetowych oraz zniekształconego i zakłamanego przekazu medialnego. Dzięki tym zajęciom każdy będzie bardziej świadomie korzystał z mediów.
Za poświęcony czas, zaangażowanie i bardzo ciekawą formę zajęć z całego serca dziękujemy.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 13.12.2013

Echo "Szlachetnej Paczki" (2)

Wolontariuszka Szlachetnej Paczki, która opiekowała się rodziną oznaczoną numerem LBE-1872-045583, przekazała następującą wiadomość:
Rodzina nie spodziewała się, że tak dużą pomoc otrzyma. Ogromną radość sprawiło im żelazko, koc, monitor, komputer oraz żywność i środki czystości. Dominika ucieszyła się z książki do rysowania i nowej kurtki a Patryk z paletki do ping- ponga.
Wolontariuszka serdecznie dziękuje za okazaną pomoc Rodzinie. Dzięki hojności i zaangażowaniu Szkoły Paczka była szczególnym prezentem dla rodziny przed zbliżającymi się Świętami. Szczególnie dziękuje nam za ofiarność i bezinteresowność w pomaganiu drugiemu człowiekowi w potrzebie, a także za odpowiedzialne podejście do udzielenia pomocy rodzinie. Życzy nam spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
Rodzina z całego serca chce podziękować wszystkim, którzy przygotowywali paczkę. Dziękują za okazaną dobroć i hojność. Składają Szkole najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych, pełnych miłości i radości Świąt Bożego Narodzenia.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 13.12.2013

Piątek II tygodnia Adwentu - uBoga droga świętego Jana Bożego

Św. Jan Boży, gdy postanowił zmienić swoje życie i oddać się całkowicie Bogu, został przez ludzi uznany za chorego psychicznie i umieścili go szpitalu. Tam Jan zobaczył, jak okropnie traktowano ludzi chorych umysłowo. Bito ich nawet i zakuwano łańcuchami do ściany, żeby nie uciekali. Wtedy pierwszy raz pomyślał, że założy własny szpital, w którym chorzy będą traktowani jak ludzie. Gdy wyszedł stamtąd, zaczął żebrać w tej intencji. Po jakimś czasie udało mu się znaleźć dom, w którym mógł postawić 47 łóżek. Sam opatrywał ich rany i pocieszał. Bardzo się starał, żeby chorzy mieli tam jak najlepiej.

Jest taki uczynek miłosierdzia: "Chorych nawiedzać"
Tak, chorych trzeba odwiedzać, nie tylko tych ciężko chorych w szpitalach. Także wtedy, gdy kogoś dłużej nie ma w szkole, trzeba się nim zainteresować. Można przynieść mu zeszyty i zostawić na sobotę, niedzielę, żeby mógł nadrobić zaległości. Wtedy chory wie, że zdrowi o nim pamiętają. Miejmy tak wielkie i dobre serca jak św. Jan Boży. On swoim braciom, którzy dzisiaj, jako bonifratrzy prowadzą szpitale, powtarzał zawsze tak: „Bracia, czyńcie dobro”. My też czyńmy dobro.

Zadanie na dzisiaj: Odwiedź kogoś, kto właśnie choruje w domu albo w szpitalu, albo chociaż pomódl się za ciężko chorych.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 12.12.2013

Akcja „List Cichego Przyjaciela”

Koło Naukowe Studentów Pedagogiki KUL po raz trzeci organizuje akcję pod hasłem „List Cichego Przyjaciela”. Polega ona na zbieraniu i przekazywaniu dzieciom przebywającym w szpitalu przez okres Świąt Bożego Narodzenia listów, które mają podnieść na duchu i pomóc w trudnym procesie leczenia.
CZAS AKCJI: 9 - 19 grudnia.
Piszemy listy ręcznie, zaczynając od "Mój Drogi Przyjacielu". Dalej piszemy opowiadanie, bajkę, wierszyk, list podnoszący na duchu (to wedle uznania) i kończymy podpisem "Twój Cichy Przyjaciel".
Do listu można dołączyć coś zrobionego przez siebie, obrazek, laurkę, wierszyk, kto co umie i kto co chce.
Dzieci chore na nowotwór nie rozpakują prezentów, znajdujących się pod choinką w ich domu. Mogą jednak rozpakować LIST OD CIEBIE- ICH CICHEGO PRZYJACIELA...
PODARUJ CHORYM DZIECIOM PRAWDZIWĄ RADOŚĆ! ZOSTAŃ ICH CICHYM PRZYJACIELEM !


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 12.12.2013

„Matematyka z Piątką”

W konkursie „Matematyka z Piątką” wzięło udział 333 uczniów klas V i VI z piętnastu lubelskich szkół podstawowych. Do finału zakwalifikowało się 71 osób, w tym 3 uczniów naszej szkoły: Kinga Białek i Martyna Osmałek z klasy 6a i Błażej Wilkoławski z klasy 6b. Gratulujemy!
FINAŁ KONKURSU odbędzie się dnia 18 lutego 2014 r. o godzinie 14:00 w Gimnazjum nr 5 w Lublinie. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 12.12.2013

XXII Wojewódzki Konkurs Literacki
"Moje Boże Narodzenie"


Wojewódzki konkurs "Moje Boże Narodzenie" organizowany pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty przez Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" oraz Wydział d/s Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie co roku cieszy się dużą popularnością. Tym bardziej z radością przyjęliśmy informację, iż w kategorii literackiej (poezja i proza) spośród 306 prac literackich nadesłanych z 74 szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego jury wyróżniło uczennicę naszej szkoły Zosię Sagan z klasy 6b za wiersz w formie akrostychu pt. "Moje święta".
We wszystkich kategoriach wiekowych łącznie przyznano tylko 8 nagród i 8 wyróżnień. Tym bardziej gratulujemy Zosi i życzymy dalszych sukcesów!
Uroczyste wręczenie podsumowanie konkursu odbędzie się 20 grudnia 2013r. o godz.16.00 w MDK przy Grodzkiej 11.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 12.12.2013

Echo "Szlachetnej Paczki" (1)

Wolontariuszka Szlachetnej Paczki, która opiekowała się rodziną oznaczoną numerem LBE-1872-042904, przekazała następujące informacje:
Rodzina była zaskoczona ilością paczek! Domownicy z niedowierzaniem patrzyli, kiedy prezenty były wnoszone. Dzieci z entuzjazmem rozpakowywały paczki, ciesząc się przy każdej kolejnej. Ola bardzo dziękuje za puzzle, chłopcy za ubrania i plecaki. Dzieci ucieszyły się również z artykułów szkolnych. Zaskoczyła ich ilość tych wszystkich produktów. Podziękowania nie miały końca. Pani Anna rozpłakała się, jest bardzo wdzięczna, dziękuje za wszelką dobroć. Rodzina przygotowała dla nas laurki wraz z krótką wiadomością.
Wolontariuszka serdecznie dziękuje Państwu za przygotowanie tak wspaniałej Paczki. Słowo "dziękuję" nie opisuje w pełni wielkiej radości i wdzięczności. Dziękuje za zaangażowanie się w projekt Szlachetnej Paczki, za świetny kontakt oraz sprawienie Paczki, która przerosła jej wyobrażenia. Dzięki naszej Szkole rodzina dostała wszystkie potrzebne rzeczy, na które nie mogłaby sobie pozwolić.
Zdaniem Wolontariuszki jesteśmy cudownymi ludźmi o wielkich sercach, którzy zauważają potrzeby innych i są gotowi aby im pomóc. Dostarczyliśmy tej rodzinie nie tylko prezenty, lecz wiele szczęścia, radości i wiary w innych ludzi.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 12.12.2013

Czwartek II tygodnia Adwentu -
uBoga droga świętego Jadwigi Śląskiej


Święta, którą dziś poznamy, pochodziła z Bawarii w Niemczech, ale gdy miała 12 lat, przyjechała na Śląsk. Jako dziewczynka Jadwiga uczyła się i wychowywała przy klasztorze benedyktynek. Ale nie została zakonnicą, tylko żoną księcia Henryka Brodatego. Ze swoim mężem tworzyli bardzo udane małżeństwo, a potem rodzinę. Mieli siedmioro dzieci, wśród nich był syn Henryk, który miał przydomek Pobożny. Niestety, Henryk Pobożny zginął pod Legnicą w bitwie z Tatarami.
Księżna Jadwiga słynęła z wrażliwości i wielkiego serca dla ubogich. Gdy tylko wyruszała gdzieś w drogę, zawsze brała ze sobą sakiewkę z pieniędzmi, które potem rozdawała na jałmużnę. Osobiście dbała o swoich dworzan, odwiedzała chorych. Pomagała każdemu, kto o to prosił. Bardzo zależało księżnej Jadwidze na bliskim kontakcie z ludźmi, wśród których przyszło jej żyć. Dlatego z miłości do swoich poddanych nauczyła się nawet języka polskiego. Wiedziała, że to ważne, jeśli chce dobrze znać ich problemy.

Jadwiga, jako księżna nie tylko sama pomagała, ale też zatroszczyła się, by powstały instytucje nazywane dziś charytatywnymi. U swojego męża, potężnego księcia, wyprosiła, aby wyłożył pieniądze i pomógł jej założyć klasztory, które będą opiekować się biednymi.
Święta Jadwiga doprowadziła też do założenia szpitali i kuchni polowych dla biednych.
Święta Jadwiga Śląska była mądra i szlachetna. Swoją władzę wykorzystała nie dla swojej korzyści, ale dla innych.

Zadanie na dzisiaj: Pomagajcie innym sami, jak umiecie, ale pomagajcie też tym, którzy służą potrzebującym w różnych organizacjach charytatywnych, fundacjach, stowarzyszeniach czy ośrodkach.


kliknij, aby powiększyć

Środa 11.12.2013

Przyprawy z Madagaskaru

Klasa 3a gościła dziś p. Agnieszkę Trojanowską, mamę Niny i Darii. Pani Agnieszka jest lekarzem, a w ostatnim czasie odwiedzała Madagaskar. Przywiozła stamtąd mnóstwo zdjęć i wiele cennych informacji, którymi chciała się podzielić z dziećmi. Przygotowała prezentację multimedialną oraz broszurkę na temat egzotycznych przypraw. Uczniowie mogli wziąć do ręki przywiezione z afrykańskiej wyspy m.in. laskę wanilii, cynamon czy owoc kakaowca, z którego otrzymuje się kakao. Mama Niny opowiadała też o szkołach na Madagaskarze i o trudnych warunkach, w jakich muszą uczyć się dzieci.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 11.12.2013

„Słowa dają moc!”
czyli pochwała i nagroda w wychowaniu


Boimy się, że częste chwalenie i nagradzanie dziecka „przewróci mu w głowie” i sprawi, że wyrośnie na egoistę. Jednak dzieci potrzebują wyrazów uznania oraz mądrej pochwały i nagrody do tego, aby mogły się dobrze rozwijać.

Serdecznie zapraszamy na Warsztaty dla Rodziców, podczas których wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania:
- w jaki sposób docenianie i chwalenie dziecka sprzyja rozwojowi?
- jakie błędy popełniamy podczas chwalenia i nagradzania dziecka?
- jak odpowiednio chwalić i nagradzać?
- jak świadomie wykorzystywać pochwałę i nagrodę w wychowaniu?
Warsztaty poprowadzą:
Dr Iwona Ulfik-Jaworska – psycholog, nauczyciel akademicki KUL, autorka i współautorka książek oraz artykułów z zakresu psychologii wychowania oraz psychologii mediów; prywatnie żona Tomasza, mama Zosi, Basi, Adasia i Karolka
Mgr Aneta Lutomska - psycholog, coach, wykładowca WSNS, trener Treningu Zastępowania Agresji ART, prywatnie żona Rafała, mama Kacpra i Julki

Warsztaty odbędą się 17 grudnia 2013 r. (wtorek) w godz. 17.00 – 19.00
Więcej informacji w załączniku - pobierz pdf


kliknij, aby powiększyć

Środa 11.12.2013

Kiermasz misyjny

Mali misjonarz spisali się na medal! Nie tylko przygotowali kiermasz, ale także zaangażowali się w sprzedaż przygotowanych rzeczy. Na każdej przerwie spotykali się przy portierni szkolnej sprzedający i kupujący. Jaki efekt? Wszyscy są zadowoleni. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone dla Efi i Gabrysia, naszych kolegów w Senegalu, aby w następnym roku mogli podjąć naukę w szkole.
Dziękujemy wszystkim kochanym rodzicom za otwarte serca i wspieranie potrzebujących.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 11.12.2013

„Sowa Matematyczna” - wyniki I etapu

Dzisiaj zostały ogłoszone wyniki pierwszego etapu konkursu matematycznego Sowa Matematyczna. Był to etap drużynowy. Z naszej szkoły brało w nim udział 5 drużyn z klas 4-6. Do drugiego etapu z maksymalną ilością zdobytych punktów (60/60) zakwalifikowała się drużyna klasy 6b w składzie: Maciej Baryła, Ariadna Bilska, Adam Suraj i Błażej Wilkoławski. Drugi etap konkursu – tym razem zmagania indywidualne – odbędzie się 17 grudnia. Powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Środa 11.12.2013

„Jeśli nie Bóg, to co?” - WDN

Wczoraj w godzinach popołudniowych odbyło się wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli, podczas którego nauczyciele z zaciekawieniem wysłuchali wykładu Pana Piotra Plisieckiego- taty uczniów naszej szkoły: Jasia i Wojtka. Pan Piotr jest wykładowcą na wydziale Historii Średniowiecznej KUL. Temat wykładu brzmiał:
Jeśli nie Bóg, to co?
Prelekcję rozpoczęło niezwykle fascynujące stwierdzenie, które uświadomiło nam, że obecność Boga monoteistycznego potwierdzają cywilizacje pradawne. Otóż ich potomkowie, nie potrafią powiedzieć jak wyglądał czas, kiedy Bóg przebywał bardzo blisko człowieka, ale wszystkie te ludy zgodnie potwierdzają, że był taki czas. Przerwało je jednak jakieś wydarzenie, które sprawiło, iż człowiek poczuł się osamotniony i opuszczony przez Boga. Owe osamotnienie trwało, aż do czasu pojawienia się chrześcijaństwa, które niejako przywróciło porządek świata, w którym człowiek czuł bliską obecność Boga.
Jednak nawet chrześcijaństwo zostało przesiąknięte tymi tysiącami lat, kiedy ludzie w poczuciu osamotnienia znaleźli sobie alternatywę Boga- zaczęli tłumaczyć na swój sposób trudne zjawiska, które im zagrażały i tak stworzyli sobie nowych bogów- groźnych, karzących, okrutnych i dziwnych. Jednak potrzebowali pośredników, przewodników, tłumaczy tej nienamacalnej rzeczywistości. Pojawili się zatem szamani. Okazuje się jednak, iż ich działalność nie polega na porozumiewaniu się z Bogiem, lecz jest wkroczeniem w świat śmierci i zła, gdyż np. w przypadku niewykonania czegoś, o co proszą duchy, czekała ich śmierć. Posiadali zatem pewną moc, ale nie była, nie jest i będzie to moc W imię Jezusa. Nosili na swoim ubraniu kości-symbol śmierci, a w zaświatach przybierali postać zwierząt: niedźwiedzia, kota, psa, renifera... Do dzisiaj w wielu kulturach funkcjonują pewne gesty, zwyczaje, ceremonie, które swoje źródła mają właśnie w czasach pogańskich np. zasłanianie lustra, gdy ktoś w domu umiera, wierzono bowiem, że dusza taka tuła się i pragnie w kogoś lub coś wejść, dlatego też w miejscu, gdzie ktoś umierał stawiano kamień. Obmywany wodą dawał cierpiącej duszy orzeźwienie, w tym kamieniu mogła ona odpocząć. Dowiedzieliśmy się również, że symbolem śmierci są sanie i renifery, że płaczki na pogrzebie były „wynajmowane”, aby błąkająca się dusza była zdezorientowana i nie mogła odnaleźć wśród będących na pogrzebie swojej rodziny, wierzono , że gdyby odnalazła- rozgościłaby się w tym człowieku.
Długo by można jeszcze opowiadać o tym, czego wczoraj się dowiedzieliśmy, bo wykład niezwykle interesujący i tłumaczący naszą współczesną rzeczywistość przez pryzmat tysięcy lat, dający wiele do myślenia, udowadniający fakt, że człowiek na przestrzeni wieków niewiele się zmienił. Zakończenie było optymistyczne, gdyż my wierzący w Jezusa Chrystusa nie musimy się obawiać dusz, które się błąkają. Bóg nasz Ojciec jest bliżej i zawsze nas obroni, mało tego, pomoże wybierać między: światłem i ciemnością, pokojem i wojną, wolnością i niewolą... Jeżeli Jego będziemy słuchać, nasze życie nawet w największych opresjach będzie bezpieczne, odważne, pełne nadziei i oczekiwania na spotkanie z Nim „twarzą w twarz”. Dlatego to bliższe spotkanie z historią dało nam wszystkim wiele do myślenia i z pewnością zachęciło do bardziej świadomego przyjrzenia się gestom, słowom, zwyczajom. Jesteśmy wdzięczni Panu Piotrowi za uświadomienie pewnych prawd i przypomnienie jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa historia, i to ta najdawniejsza.


kliknij, aby powiększyć

Środa 11.12.2013

Środa II tygodnia Adwentu - uBoga droga świętego Wawrzyńca

Święty, którego dzisiaj poznamy, to Wawrzyniec. Był diakonem. Słowo „diakon” oznacza sługę. Dlatego czasem możecie usłyszeć słowo „diakonia” bo wszelkie zadania w Kościele nazywamy diakonią - czyli służbą.
Święty Wawrzyniec był jednym z siedmiu diakonów Kościoła w czasach papieża Sykstusa II. Miał zarządzać majątkiem Kościoła w Rzymie i opiekować się ubogimi. Chrześcijanie w tamtych czasach musieli się ukrywać ze swoją wiarą. Jeśli ktoś publicznie przyznał się do Jezusa, groziła mu śmierć.
Rzymianie oszczędzili Wawrzyńca, bo liczyli na to, że odda im cały majątek kościelny. Słyszeli nieprawdopodobne historie o złotych, drogocennych kielichach używanych podczas odprawiania Mszy. Obiecali, że jeśli je dostaną, darują mu wolność. Dajcie mi trzy dni - poprosił Wawrzyniec - abym mógł zebrać wszystkie „skarby Kościoła”.
W tym czasie szybko rozdał ubogim wszystkie pieniądze ze wspólnej kasy, a nawet naczynia liturgiczne. Kiedy nadszedł wyznaczony dzień, zgromadził wielki orszak biedaków, chorych, żebraków, niewidomych i kalek, którymi opiekowali się chrześcijanie w Rzymie. Przyszedł z nimi do cesarskiego urzędnika i powiedział: „Oto są skarby Kościoła!”
A potem dodał jeszcze: „W tych klejnotach kryje się żywa wiara w Chrystusa i sam Chrystus. Bierz je na pożytek cesarza i na własną korzyść. Złoto, którego pożądasz, jest źródłem zła, a takiej trucizny dać ci nie chciałem, więc oddałem majątek kościelny w ręce ubogich. Opiekuj się tymi naszymi ulubieńcami, a przysłużysz się cesarzowi i samemu sobie”.

Czego uczy nas Wawrzyniec? Uczy wierności Panu Jezusowi nawet, jeżeli trzeba bardzo cierpieć. Pokazuje też, że prawdziwym bogactwem człowieka jest wiara. A jego słowa o „skarbach Kościoła” uczą, że ludzie, którym możemy służyć, pomagać, są bardzo cenni. Bo kiedy im służymy, jesteśmy bliżej nieba, bliżej Boga.

Zadanie na dzisiaj: Zastanów się, do jakiej diakonii możesz należeć, czyli komu albo gdzie możesz służyć w Kościele. Do jakiej grupy mógłbyś należeć?


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 10.12.2013

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
„Zagroda Piasta Kołodzieja”


Cieszymy się razem z naszą uczennicą Martą Flisiak z klasy 1a, która zajęła 1. miejsce w konkursie plastycznym „Zagroda Piasta Kołodzieja” organizowanym przez Administrację Osiedla Piastowskiego i Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Nagrodzone i wyróżnione prace, w tym pracę Marty, można zobaczyć w Galerii Sztuki Dziecięcej Domu Kultury LSM przy ul. Konrada Wallenroda. Serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 10.12.2013

Mikołajkowy Turniej Taekwon - Do

8 grudnia w lubelskiej hali MOSiR przy al. Zygmuntowskich odbył się Turniej Mikołajkowy Taekwon-Do połączony z Dniem Tygrysa Lubelskiego Sportowego Klubu Taekwon-Do,w którym wzięła udział uczennica naszej szkoły – Dominika Dobosz z klasy 5a. Zdobyła ona 3. miejsce w konkurencji układów i 1. w konkurencji technik specjalnych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 10.12.2013

Prezentacja Laureatów I. Międzynarodowego
Konkursu Literackiego, Berlin 2013


W sobotę 30.11.2013 r. w Teatrze Panda w Berlinie odbyła się prezentacja Laureatów I. Międzynarodowego Konkursu Literackiego, Berlin 2013. Konkurs odbył się w ubiegłym roku szkolnym w ramach projektu frühlingsVERSE, finansowanego ze środków Rzecznika Rządu RFN do spraw Kultury i Mediów. Prezentacja możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Ambasady RP w Berlinie.
Uczestniczyła w niej uczennica naszej szkoły Martyna Osmałek (kl. 6a) jako laureatka I miejsca w kategorii wierszy autorskich nadesłanych z Polski za wiersz: "Moje czarowanie". Warto przypomnieć, że w tej samej kategorii II miejsce przyznano Julii Pawłowskiej (kl. 6a) i Marii Kołodziejczyk (obecnie uczennicy gimnazjum). Martyna nie tylko mogła zaprezentować swój wiersz na profesjonalnej scenie teatru, ale także poznać różne miejsca związana z Berlinem: tzw.Weihnachtsmarkt - tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy, Pergamon Museum, Katedrę Ewangelicką, Uniwersytet Humboldtów oraz Podziemny pomnik pustej biblioteki znajdujący się przy wydziale prawa Uniwersytetu Humboldta, Akwarium Berlińskie, Bramę Brandenburską oraz bruk symbolizujący miejsce, gdzie przebiegała granica między wschodnim i zachodnim Berlinem. Ponadto uczestnicząc w spotkaniu z dziećmi i młodzieżą polonijną z Hanoveru i Frankfurtu nad Menem Martyna miała okazję usłyszeć, jak wygląda szkoła niemiecka.
Organizatorzy w obecności Konsula Generalnego Ambasady RP – Tadeusza Oliwińskiego po raz kolejny wspomnieli o "szkole noblistów" z Lublina (tak żartobliwie nazwali naszą szkołę jurorzy, ze względu na ilość i miejsca nagrodzonych osób ze szkoły) i skierowali słowa gratulacji dla nauczyciela s. Marii Magdaleny Masłoń. Teraz czekają na kolejne wiersze z Polski i naszej szkoły więc postaramy się ich nie zawieść.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 10.12.2013

Przed nami etap wojewódzki
konkursów kuratoryjnych


Trwają tegoroczne zmagania uczniów z całego województwa w konkursach przedmiotowych.
Z ogromną radością przekazujemy informację, że aż czterech naszych szóstoklasistów zakwalifikowało się do ostatniego już wojewódzkiego etapu konkursu. Są to następujący uczniowie: z matematyki - Błażej Wilkoławski (kl. 6b) oraz z historii: Kacper Kiciński (kl. 6a), Maciej Baryła (kl. 6b) i Adam Suraj (kl. 6b). Gratulujemy uczniom i nauczycielom: p. Monice Król i p. Donacie Garbali oraz życzymy sukcesów na etapach wojewódzkich.
Przypomnijmy, że laureaci kuratoryjnych konkursów przedmiotowych otrzymują końcoworoczne oceny celujące z danego przedmiotu, są zwolnieni ze sprawdzianu kompetencji dla klas szóstych oraz będą przyjęci do wybranego przez siebie gimnazjum, do którego chcą uczęszczać po zakończeniu nauki w szkole podstawowej.
A zatem - powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 10.12.2013

Wtorek II tygodnia Adwentu -
uBoga droga świętego Antoniego Padewskiego


W Polsce jest świętym „od rzeczy zagubionych”. I rzeczywiście jest skuteczny. Niejeden umiałby jakąś historię opowiedzieć o tym, jak szukał ważnej rzeczy, która jak na złość zapadła się pod ziemię, i gdy szepnął tylko: „Święty Antoni, ratuj!”, zguba się znajdowała.

W Rimini ludzie niespecjalnie chcieli słuchać brata Antoniego.
- Skoro tak, idę głosić kazanie rybom - powiedział i zszedł z ambony.
Kiedy przyszedł nad brzeg morza, podpłynęło ku niemu wiele ryb. Zdumieni ludzie zrozumieli swoje postępowanie i prosili Antoniego, by ich nauczał.
Innym razem przybiegła do brata Antoniego zrozpaczona matka. Jej niespełna dwuletni synek wpadł do wody. Gdy go znalazła, maluch był już martwy.
- Przywróć mu życie, bracie - błagała, płacząc.
- Jeśli Bóg wskrzesi moje dziecko, dam ci tyle zboża, ile waży mój syn.
Brat Antoni pomodlił się, dotknął chłopca i... stał się cud. Chłopiec otworzył oczy.
- A zboże rozdaj ubogim. Będą mieć mąkę na chleb - powiedział brat Antoni.

Święty Antoni był znany jako obrońca biednych. Od tego drugiego wydarzenia pochodzi zwyczaj ofiarowania potrzebującym pomocy pod nazwą „chleb św. Antoniego”. Skarbonki z takim napisem są do dzisiaj w wielu kościołach na całym świecie.

Zadanie na dziś: Nigdy nie wyrzucaj chleba do kosza. Podziel się swoją kanapką z tym, który nie ma.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 9.12.2013

Bal karnawałowy i Stowarzyszenie „Serviam”

Drodzy Rodzice!

Mamy zaszczyt zaprosić Państwo na BAL KARNAWAŁOWY, który odbędzie się w naszej szkole dnia 8 lutego 2014 roku.
Celem balu jest integracja rodziców i dobra zabawa.
Zapisy można dokonać osobiście na portierni lub telefonicznie w sekretariacie szkoły tel. (081) 524 84 20.

Jednocześnie z radością informujemy, że nasze Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie - „SREVIAM” zostało zalegalizowane.
Wszystkie osoby, które chciałyby dokonać darowizny na rzecz szkoły informujemy, że do końca tego tygodnia postaramy się założyć konto stowarzyszenia.

Rada Rodziców


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 9.12.2013

„Ach, lubelskie jakie cudne”

Dnia 5 grudnia 2013r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie V edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Ach, lubelskie jakie cudne”.
W części artystycznej zaprezentował się chór szkolny, recytowano również nagrodzone wiersze dzieci. Laureaci konkursu plastycznego i literackiego otrzymali z rąk Dyrektora Szkoły Nr 4 dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wśród nich uczeń naszej szkoły – Antoni Oniszczuk z klasy 1a – zdobył II miejsce w kategorii klas pierwszych. Podziękowanie otrzymała też p.Joanna Frydrych – Staszczak za przygotowanie ucznia do konkursu.
Serdecznie gratulujemy laureatowi życząc dalszych sukcesów!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami oraz do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 9.12.2013

„Szlachetna Paczka” zakończona sukcesem

Dzięki dużemu zaangażowaniu dzieci, rodziców i pracowników szkoły zrobiliśmy paczki dla wybranych rodzin, w sumie powstało ich 17. Znajdowała się w nich żywność, słodycze, chemia gospodarcza, kosmetyki, odzież, obuwie oraz wyjątkowe upominki dla poszczególnych członków rodzin: książki, kosmetyki, gry, komputer, monitor czy żelazko. W piątek paczki zapakowaliśmy w ozdobny papier. W sobotę dzięki uprzejmości rodziców zawieźliśmy je do magazynu szlachetnej paczki.
Następnie przy pomocy wolontariusza rodziny paczki z magazynu trafiły do wybranych przez nas rodzin. Z informacji uzyskanych od wolontariuszy otrzymane rzeczy odpowiedziały na potrzeby rodzin i sprawiły im wiele radości. Obdarowane rodziny, wolontariusze oraz organizatorka akcji na terenie szkoły - p. Agnieszka Wilczewska - serdecznie dziękują za ofiarność.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 9.12.2013

Poniedziałek II tygodnia Adwentu -
uBoga droga świętego Dominika


Kolejna świeca zapalona na naszym wieńcu adwentowym wskazuje, że w niedzielę rozpoczęliśmy drugi tydzień Adwentu. Kontynuujemy opowieści o niezwykle dobrych ludziach, których serca mieściły każdego, kto potrzebował pomocy. W ten sposób sami chcemy poszerzać nasze serca.
Św. Dominik chodził po mieście, rozmawiał z ludźmi, pomagał biedakom. Gdy zapadał zmrok prowadził najważniejsze rozmowy. Nocne rozmowy z Panem Jezusem.
Bracia opowiadali, że Dominik zamykał się w kościele, i modlił się, i płakał.
„Boże, co się stanie z grzesznikami?” — martwił się jak Jezus o grzeszników. Martwił się, że niektórzy ludzie mogą się nigdy nie dowiedzieć, że są kochani przez Boga. Dlaczego Dominik wybrał życie żebraka? To nie był żaden kaprys, ale metoda. Chciał w ten sposób trafić do ludzi z najlepszą wiadomością, jaką kiedykolwiek człowiek może usłyszeć. Z wiadomością o nieskończonej miłości Boga do każdego człowieka.

Zadanie na dzisiaj: Spróbuj tak się z kimś podzielić, że już nic nie zostanie dla Ciebie.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 8.12.2013

Adwentowy Dzień Skupienia z „Tajemnicą ludzkiego serca”

Lecąc samolotem można usłyszeć wskazówkę, by w razie niebezpieczeństwa matka najpierw zabezpieczyła siebie, by tym skuteczniej pomóc swojemu dziecku. Tę zasadę doskonale można odnieść do wychowywania i kształtowania dzieci. Rodzice i nauczyciele formując innych przede wszystkich powinni zatroszczyć się o swoje serce i swój rozwój.
Dobrym momentem, służącym temu, był adwentowy dzień skupienia dla rodziców i nauczycieli naszej szkoły, który poprowadził ks. Jacek Szczygieł SCJ. W swojej konferencji zatrzymał się nad tajemnicą ludzkiego serca, w którego głębi jest obecny Bóg. Podczas adoracji był czas na modlitwę osobistą, ale również wspólnie powierzaliśmy Bogu nasze dzieci. Na zakończenie wzięliśmy udział we Mszy św. wpatrując się w Maryję i Owoc Jej łona - Jezusa, by umocnieni łaską sakramentu wrócić do naszej codzienności z Bożym błogosławieństwem.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 7.12.2013

„Gwiazdka dla Afryki”

Już tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci z koła misyjnego przygotowują kiermasz misyjny. Kleją, rysują, malują, spinają i wiążą. Wszystko czynią z myślą o dzieciach z Senegalu - Eufi i Gabi, którym już trzeci rok opłacają szkołę.
Niby nic, trochę wysiłku, dużo miłości i można naprawdę pomóc. W tym roku zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców naszej szkoły do wsparcia tego dzieła dnia 11 grudnia – w środę. Na każdej przerwie będzie można dokonać zakupu pięknych ozdób świątecznych i nie tylko. Z góry dziękujemy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 6.12.2013

Robimy muffinki

Czekając na spotkanie ze św. Mikołajem uczniowie kl. 3b z ogromną radością wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez p. Barbarę Małek - mamę kolegi z klasy, Mateusza. Dzieci miały już przygotowane na stolikach stożki ze styropianu i mnóstwo świecidełek. Wszystko to miało posłużyć do "wyczarowania" pięknej choinki czy muffinki. Pani Basia cierpliwie tłumaczyła, pokazywała, i jak trzeba było to pomagała. Dzięki temu każdy w swoim czasie mógł się cieszyć świecącą choinką czy apetycznie wyglądającą muffinką. Bardzo dziękujemy za zorganizowanie tak twórczego spotkania i zapraszamy na kolejne.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 6.12.2013

Spotkania ze św. Mikołajem

6 grudnia – tzw. Mikołajki, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w ciągu roku. W naszej szkole rozpoczęliśmy go uroczystą Mszą Świętą ze względu na pierwszy piątek miesiąca. Tak jak zazwyczaj odprawił ją ks. Piotr Drozd.
Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie dzieci w napięciu oczekiwały przybycia tajemniczego Gościa. Pomimo wiatru i śniegu udało mu się dotrzeć z wszystkimi prezentami. Każda klasa uroczyście witała Mikołaja, uczniowie przygotowali dla niego wiersze, piosenki i miłe słowa. Potem następowało wręczenie upominków. Nasz Gość bardzo cieszył się z ciepłego i serdecznego powitania oraz obiecał, że odwiedzi nas za rok.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 6.12.2013

Eucharystia w intencji Marcelka

Podczas dzisiejszej Eucharystii modliliśmy się o zdrowie dla ciężko chorego Marcelka (3-letniego brata Maksa Przerwy z kl. 5a), który w najbliższych dniach będzie miał bardzo poważną operację. Wierzymy, że modlitwa dzieci potrafi czynić cuda - oczywiście mocą Jezusa!
Modliliśmy się też o zdrowie dla chorych dzieci z naszej szkoły oraz za chorych z naszych rodzin.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 6.12.2013

Piątek I tygodnia Adwentu -
uBoga droga świętego Mikołaja


Mikołaj urodził się w III wieku, czyli ponad 1700 lat temu. Nie miał bajkowego dzieciństwa. Był młodym chłopakiem, kiedy stracił rodziców. I wtedy po raz pierwszy zrobił coś, o czym rozmawiało potem całe miasto: swój wielki majątek rozdał ubogim. Przede wszystkim tym, którzy wstydzili się żebrać, prosić o pomoc.
Ludzie go uwielbiali. Ale on nie chciał słyszeć tych długich litanii pochwał, tych wszystkich „achów” i „ochów” na swoją cześć. Mikołaj wiedział, że nie on jest najważniejszy. Dlatego postanowił... uciec. Ukrył się w klasztorze. Kiedy wydawało się, że już o nim zapomniano, przyszła niespodziewana wiadomość, że mianowano go biskupem Myry. Ludzie szybko poznali, że jest wyjątkowo dobrym człowiekiem. Cała okolica opowiadała o tym. Najbardziej znana jest opowieść o ojcu, który stracił majątek i nie mógł zapewnić posagu swoim trzem córkom. A w tamtych czasach panny bez posagu, czyli majątku, nie mogły wyjść za mąż. Gdy dowiedział się o tym Mikołaj, wziął sakiewkę ze złotem i dyskretnie wrzucił przez okno do ich domu. Dzięki temu najstarsza córka wyszła za mąż, a potem i dwie pozostałe.
Mikołaj był dobry jak Jezus. Odważnie przyznawał się do Niego i za to wtrącono go do więzienia. Choć był torturowany, nie wyparł się wiary.

Zadanie na dzisiaj: Jak św. Mikołaj niepostrzeżenie zrób komuś prezent, podaruj choćby niewielki drobiazg.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 5.12.2013

Każdy chce mieć zdrowe zęby!

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbył się przegląd zębów u pierwszaków. Na wstępie p. Stomatolog tłumaczyła i pokazywała, jak należy myć prawidłowo zęby. Każdy z uczniów miał okazję sprawdzić, czy tę czynność wykonuje poprawnie wykorzystując rekwizyty naszego gościa. Po krótkim wstępie p. Stomatolog zapraszała dzieci do gabinetu na przegląd i lakierowanie zębów. Dzielni pacjenci otrzymali dyplomy oraz informacje dla rodziców w przypadku konieczności dalszego leczenia stomatologicznego.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 5.12.2013

Adwentowa modlitwa poranna

Adwentowa tradycja przynoszenia lampionów na mszę świętą roratnią została "zaadoptowana" w naszej szkole na czas adwentowej modlitwy poranne rozpoczynającej nasz szkolny dzień.
Modlitwa przy wzniesionych ku niebu światełkach jest dla nas jednocześnie wewnętrzną i zewnętrzną formą oczekiwania na narodziny Jezusa.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 5.12.2013

Czwartek I tygodnia Adwentu -
uBoga droga świętego Alberta Hurtado Cruchagi


Albert miał zaledwie cztery lata, był malutkim dzieckiem, gdy umarł mu tata. Odtąd tylko mama wychowywała Alberta i jego brata. Nie było im łatwo, często musieli zmieniać mieszkanie. Ale ogromna miłość matki i jej wrażliwe serce na biedniejszych od nich były przykładem dla dzieci. Albert wspominał, że mama uczyła go składać ręce do pacierza i otwierać je z pomocą dla innych.
Ksiądz Albert Hurtado od dziecka był wrażliwy na najbardziej potrzebujących, którym prawie nikt nie chciał pomagać, którzy żyli gdzieś całkiem samotnie. I nie tylko sam pomagał, jak umiał, ale i innych do tego zachęcał. Kiedyś, gdy prowadził rekolekcje, poprosił swoich słuchaczy, żeby pomyśleli o ubogich w mieście, których było tam niemało. I wiecie, co się stało? Zgłosiło się tylu chętnych do pomocy, że po jakimś czasie powstało z nich Chrystusowe Ognisko Domowe. Chodziło o to, żeby bezdomni mieli nie tylko dach nad głową, ale również ciepłą, rodzinną atmosferę.
Ksiądz Albert miał jeszcze jedną zdolność. Do swoich pomysłów umiał przekonywać ludzi zamożnych, którzy chętnie otwierali swoje serca i pomagali mu, dając pieniądze. Ksiądz Hurtado mówił, że Chrystusowe Ogniska Domowe istnieją po to, żeby ludzie czuli się tam jak ludzie, jak dzieci Boga, żeby im niczego nie brakowało, żeby to był ich DOM. Ksiądz Hurtado żył w XX wieku, a świętym ogłosił go papież Benedykt XVI zaledwie osiem lat temu. W każdym czasie żyją ludzie, którzy potrzebują pomocy innych. Iw czasach św. Mikołaja, i w czasach św. Franciszka, i dzisiaj.

Zadanie na dzisiaj: Z pewnością znasz kogoś, kto potrzebuje pomocy. Jeśli możesz - to mu pomóż, a jeśli nie jesteś w stanie to chociaż pomódl się za niego.


kliknij, aby powiększyć

Środa 4.12.2013

Zajęcia warsztatowe
w Muzeum Wsi Lubelskiej


Uczniowie z klasy 1b uczestniczyli dziś w zajęciach warsztatowych w Muzeum Wsi Lubelskiej. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, skąd jest zwyczaj ubierania drzewek choinkowych w domach oraz zobaczyć, jak wyglądają najstarsze ozdoby świąteczne.
Podsumowaniem zdobytej wiedzy była część praktyczna, czyli wykonanie przez każdego ucznia ozdoby choinkowej. Uczniowie tworzyli ozdobne misie, kołyski, gwiazdeczki…

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 4.12.2013

Środa I tygodnia Adwentu -
uBoga droga błogosławionego Edmunda Bojanowskiego


Bł. Edmund Bojanowski widział, że w Grabonogu, gdzie mieszkał, dzieci są bardzo zaniedbane, że mało czytają, że nie mają warunków, by się uczyć. Nie umiał tego tak zostawić. Postanowił założyć bibliotekę i bardzo dbał, żeby dzieci, ale i dorośli przychodzili i czytali. Nie tylko książki, ale i czasopisma, które specjalnie sprowadzał. A gdy w okolicy wybuchła epidemia cholery, opiekował się chorymi. Nie myślał o swoim zdrowiu. Potem razem z przyjacielem Ludwikiem założyli aptekę i niewielki szpital dla najuboższych.
Najbardziej jednak martwiły go dzieci. Szczególnie te bez opieki, których rodzice zajmowali się pracą w polu albo zmarli podczas epidemii. Zastanawiał się, co zrobić, żeby miały miejsce, w którym będą bezpieczne i kochane. Wiedział, że sam nie da rady. I coś wymyślił.
We wsi nie brakowało przecież dziewcząt, które chętnie opiekowały się dziećmi. Dzięki ich pomocy w pobliskim Podrzeczu Bojanowski utworzył pierwszą ochronkę dla dzieci. Z dziewcząt - ochroniarek - powstało potem Zgromadzenie Sióstr Służebniczek.

Zadanie na dzisiaj: Zapytaj pań w świetlicy, czy któreś z młodszych dzieci nie potrzebuje Twojej pomocy w lekcjach.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 3.12.2013

Jak skauting wspomaga rodzinę

Dzisiaj w murach naszej szkoły odbyło się spotkanie hufcowego 1.Hufca Lubelskiego Skautów Europy - p. Pawła Czuby z rodzicami uczniów klas 4 -6, którzy dowiedzieli się czym jest skauting katolicki, jakie naturalne środki wychowawcze stosuje, na czym polega wychowanie zintegrowane, dlaczego warto zaproponować skauting swoim dzieciom i co zrobić, żeby do tego doszło.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 3.12.2013

Rozpoczynamy ewaluację zewnętrzną

Radą Pedagogiczną rozpoczęła się dziś w naszej szkole całościowa ewaluacja zewnętrzna, czyli badanie, które ma prowadzić do określenia stopnia spełnienia przez szkołę wymagań stawianych przez nasze państwo.
Będziemy gościć wizytatorów, którzy ocenią naszą placówkę na podstawie własnych obserwacji, opinii i informacji uzyskanych od Siostry Dyrektor, nauczycieli, uczniów i ich rodziców, pracowników niepedagogicznych i partnerów naszej szkoły.
Ewaluacja będzie dokonywana we wszystkich obszarach funkcjonowania szkoły. To bardzo ważny dla nas czas, dlatego pamiętajmy o modlitwie w tej intencji.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 3.12.2013

Zajęcia z edukacji medialnej
w klasach 1 - 3


Dziś w naszej szkole gościli studenci IV roku psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, specjalność "Edukacja i komunikacja". W ramach przedmiotu „Psychologia i pedagogika mediów” prowadzili we wszystkich klasach 1 - 3 lekcje z edukacji medialnej. Celem lekcji było zwiększenie świadomości w zakresie zagrożeń medialnych, rozwijanie krytycznego i bardziej świadomego korzystania z różnych przekazów medialnych oraz umiejętności bezpiecznego korzystania z mediów masowych. W czasach, w których zewsząd jesteśmy zasypywani różnego rodzaju informacjami i reklamami, te umiejętności są bardzo istotne. Miejmy nadzieję, że rozpoczęta współpraca pomiędzy naszą szkoła, a Instytutem Psychologii KUL przyniesie obu stronom wiele korzyści.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 3.12.2013

"W kręgu wierszy Juliana Tuwima"
rozdania nagród


Dzisiaj w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyło się wręczenie nagród w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "W kręgu wierszy Tuwima".
Wyróżnienia i nagrody otrzymały: Aleksandra Makarewicz i Zofia Pitucha z klasy 4b. Dyplom za udział w konkursie otrzymała także Dominika Dobosz z klasy 5a.
Podziękowanie otrzymała również p. Małgorzata Szponar za przygotowanie uczennic do konkursu oraz rozwijanie ich twórczej aktywności.
Po rozdaniu nagród organizatory konkursu przybliżyli sylwetkę i twórczość Juliana Tuwima.
Gratulujemy dziewczętom i życzymy dalszego rozwoju pasji recytatorskich!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami, gdzie publikujemy dyplomy naszych uczennic.
Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 3.12.2013

Wtorek I tygodnia Adwentu -
uBoga droga świętej Klary


Mieszkała w Asyżu piękna, bogata dziewczyna. Nazywała się Klara. Miała zaledwie 13 lat. Jej kuzyn Rufin, który dołączył do Franciszka, często zachwycony opowiadał o nim. Dziewczynka sama postanowiła przekonać się, co to za Boży szaleniec, który chodził od wsi do wsi, pielęgnował trędowatych i odbudowywał kościoły.
Wymykała się z domu, by spotkać Franciszka, nazywanego Biedaczyną z Asyżu. Rozmowy z nim kompletnie zmieniły jej życie. Coraz bardziej była pewna, że Bóg chce, aby żyła tak jak Franciszek i jego bracia. I stała się rzecz niesłychana. Młodziutka, bogata Klara, prawdziwa księżniczka z dobrego domu, zrezygnowała z życia w przepychu i bez przymusu, dobrowolnie, wybrała... ubóstwo.
Po jej śmierci Zakon Ubogich Pań przyjął nazwę od jej imienia. Do tej pory istnieje również w Polsce Zgromadzenie Sióstr Klarysek, które z miłości do Jezusa żyją w całkowitym ubóstwie.

Zadanie na dzisiaj: Pomódl się dziś szczególnie za siostry klauzurowe, które nie opuszczają swojego klasztoru i niczego nie mają dla siebie.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 2.12.2013

Najlepsi czytelnicy listopada 2013 roku

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Gęborys Michał kl. 4a – 18 książek
  • »Beć Roksana, kl. 4a – 12 książek
  • »Fitas Mikołaj, kl. 1b – 8 książek
  • »Bajorek Maja, kl. 1b – 7 książek
  • »Krzysiak Weronika, kl. 4a – 7 książek
  • »Jakowicka Weronika, kl. 1a – 6 książek
  • »Jaksim Jadwiga, kl. 2b – 6 książek
  • »Józefczuk Szymon, kl. 2b – 6 książek
  • »Niećko Zuzanna, kl. 4b – 6 książek
  • »Piasecki Maciej, kl. 5a – 6 książek

kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 2.12.2013

Na warsztatach "Ozdoby choinkowe"

Dzisiaj klasa 1a uczestniczyła w Muzeum Wsi Lubelskiej w warsztatach "Ozdoby choinkowe".
Dzieci dowiedziały się, czym dekorowały choinki nasze prababcie, też prawdziwą choinkę z ozdobami wykonanymi z bibuły, koronek, słomek, kolorowych nitek. Same również mogły wykonać swoje ozdoby wykorzystując do tego kolorowy karton, flamastry, koraliki, brokaty.
To był bardzo piękny i twórczo spędzony czas.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 2.12.2013

Inauguracja "Słodkich Poniedziałków"

Dziś rodzice uczniów naszej szkoły zainicjowali akcję "Słodki Poniedziałek".
W ramach akcji zbierane są fundusze na remont sali gimnastycznej i świetlicy dla uczniów klas 4-6.

Za jedyne 2 złote na "długiej przerwie" każde dziecko mogło kupić pyszną drożdżówkę. Akcja cieszyła się wielkim powodzeniem w każdej grupie wiekowej, a świeżutki i pachnący "towar" rozszedł się w mgnieniu oka :-)
Drodzy rodzice, czekamy na kolejny "słodki poniedziałek"!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 2.12.2013

Poniedziałek I tygodnia Adwentu -
uBoga droga świętego Franciszka z Asyżu


Św. Franciszek z Asyżu często modlił się w zniszczonym niewielkim kościele San Damiano. Któregoś dnia usłyszał głos. Zdziwiony spojrzał na krzyż i znowu usłyszał: „Franciszku, odbuduj mój Kościół”. - Pewnie chodzi o ten zniszczony kościół - pomyślał Franciszek i... zabrał się do pracy. Ale Jezus nie mówił wcale o kościele z cegły i kamienia. Mówił o Kościele zbudowanym z ludzkich serc.
Franciszek dostał poważne zadanie. Miał przypomnieć wszystkim wierzącym, żeby nie gromadzili bogactw dla siebie, ale żeby dzielili się z innymi, a najbardziej - żeby troszczyli się o chorych, samotnych, bezdomnych, biednych.
Papież Franciszek dwa miesiące temu odwiedził Asyż. Modlił się przy grobie swojego patrona i spotkał z chorymi i ubogimi. Powiedział tam, że mamy brać przykład z Franciszka. Mówił tak: „Chrześcijanin nie mówi za dużo o biednych, ale spotyka się z nimi, patrzy im w oczy, dotyka ich”.
To słowa bardzo ważne dla nas.

Zadanie na dzisiaj: Na ulicy lub w szkole bądź miły dla kogoś, kogo niezbyt lubisz albo nie za dobrze znasz, lub chociaż uśmiechnij się do niego.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 1.12.2013

Zaproszenie na Adwentowy Dzień Skupienia z „Tajemnicą ludzkiego serca”

Drodzy Rodzice i Nauczyciele!

Serdecznie zapraszamy na Adwentowy Dzień Skupienia, który odbędzie się dnia 8 grudnia (niedziela) w kaplicy klasztoru Sióstr Urszulanek UR.
Towarzyszyć nam będzie w tym czasie ks. Jacek Szczygieł SCJ, a pochylać się będziemy nad tematem: „Tajemnica ludzkiego serca”.
Rozpoczniemy o godzinie 16.00 konferencją. Poza tym w programie: adoracja zakończona modlitwą w intencji naszych dzieci, możliwość spowiedzi lub rozmowy z księdzem, Msza Święta.

Przyjdźcie i módlmy się razem!


kliknij, aby powiększyć

Wpis do urszulańskiej księgi pamiątkowej dokonany przez Prezydenta Miasta Lublin - p. Krzysztofa Żuka

Niedziela 1.12.2013

Spotkanie przedstawicieli Rady Rodziców z Prezydentem Miasta Lublin

Drodzy Rodzice,

26.11.2013 r., podczas wywiadówek, gościliśmy w szkole Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Razem z Siostrą Przełożoną Wspólnoty Sióstr Urszulanek UR Benigną Kanią i Siostrą Dyrektor Esterą Grzegorek, jako przedstawiciele Rady Rodziców mieliśmy okazję opowiedzieć Panu Prezydentowi o działalności szkoły, o sukcesach naszych dzieci w różnorodnych konkursach, o wysokich wynikach egzaminów końcowych naszych absolwentów.
Był to także czas rozmowy o wielu problemach, z którymi boryka się szkoła. W szczególności o remontach i związanych z nimi ogromnych potrzebach finansowych. Pan Prezydent miał okazję zobaczyć szkolę, spotkać się z dziećmi, które uczestniczyły w kiermaszu, porozmawiać z napotkanymi rodzicami.
Jesteśmy zbudowani postawą życzliwości Pana Prezydenta dla Sióstr oraz dla nas rodziców, jego otwartością na różnorodne potrzeby szkoły, a w szczególności na konieczność remontu auli i przystosowanie jej na potrzeby sali gimnastycznej. Pan Prezydent wyraził wdzięczność Siostrom za reaktywowanie szkoły, za miłą i rodzinną atmosferę jaka w szkole panuje, pogratulował wysokich osiągnięć w nauczaniu i zapewnił o swoim wsparciu.

Przedstawiciele Rady Rodziców