Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)ADWENT 2015 - „Drzewo życia. Chrzest źródłem miłosierdzia”GRUDZIEŃ 2015

kliknij, aby powiększyć

Niedziela 27.12.2015

Kolędnicy misyjni

Nie było w tym roku aury zimowej, ale mimo to, kolędnicy misyjni z naszej szkoły odwiedzili mieszkańców parafii Nawrócenia św. Pawła niosąc Dobrą Nowinę o Narodzeniu Chrystusa. Po specjalnym błogosławieństwie w kościele, dwie grupy kolędników przeszły ul. Okopową i Lipową. Doświadczyły radości spotkań z różnymi ludźmi, zdziwienia przed zamkniętymi drzwiami a także zmęczenia i trudu kolędowania. Zebrane ofiary zostaną przesłane do Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie i przeznaczone dla dzieci z Madagaskaru.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.12.2015

A Słowo stało się ciałem...

Święta Bożego Narodzenia przeżywane w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia niech obfitują w głębokie doświadczenie miłości i czułości Bożej w naszych sercach a owoce tego doświadczenia niech dotykają wszystkich, z którymi dzielimy naszą codzienność.
Niech Maryja – Matka Emanuela wyprasza nam życie ukształtowane przez obecność miłosierdzia.
Niech Nowonarodzony błogosławi w każdym dniu Nowego Roku oraz wypełni nas radością i pokojem.
Łącząc się w świątecznej radości, modlitwie i dzieleniu wigilijnym opłatkiem
społeczności Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.12.2015

Szlachetna Paczka
- relacje wolontariuszek


Dnia 21 grudnia otrzymaliśmy informację zwrotną, na temat przygotowanych przez Szkołę Paczek, od wolontariuszek opiekujących się wybranymi rodzinami.
Rodzina czteroosobowa z dziewczynką chorą na autyzm oznaczoną numerem LBE-1819-504827:
"Po naszym przybyciu wraz z paczkami przede wszystkim rodzinie rzuciła się w oczy ilość paczek. Julkę najbardziej ucieszyło pudełko z napisem "dla dziewczynek". Po kolei wyciągała z niej kolorowe kredki, farbki i pędzelki, a na jej twarzy pojawiał się coraz większy uśmiech. Moment kulminacyjny szczęścia i radości nastąpił w momencie wyciągnięcia lalki, która do końca naszej wizyty nie opuszczała ręki dziewczynki. Laurze natomiast największą radochę sprawiła pomadka do ust. Co chwilę ją otwierała i smarowała usta, a potem dawała "słodkiego buziaka" mamie. Rodzice, jak wielokrotnie podkreślali, nie spodziewali się, aż takiej pomocy. Byli bardzo zadowolenie, zdziwieni i podekscytowani, ciężko im było przyznać, który podarunek sprawił im największą radość."
Rodzina życzymy nam, aby nadchodzące święta były czasem niezwykłych wydarzeń, spędzonych w gronie najbliższych. Aby nigdy nie brakowało nam zdrowia, a uśmiech nie schodził z twarzy. Szczęśliwego Nowego Roku!
Wolontariuszka składa ogromnie podziękowania, że dzięki nam stałam się świadkiem rozkwitającej na twarzach rodziny ogromnej radości, nutki zdziwienia i rosnącej z każdą kolejną otwieraną paczką ekscytacji.
Natomiast Pani Teresa (oznaczona numerem LBE-1819-507914) nie kryła radości i wzruszenia w chwili otrzymania prezentów. Gdy zobaczyła 13 paczek w swoim skromnym mieszkaniu, krzyknęła radosne "Ojej, dziękuję!", klaszcząc w dłonie. Po wniesieniu wszystkich rzeczy na górę mogliśmy spokojnie przejść do rozpakowywania paczek. Na początku pani Teresa oczywiście obejrzała i wypróbowała balkonik, stojąc o własnych siłach na nogach. Chodzik okazał się być idealnie dopasowany, a na twarzy starszej pani pojawiły się łzy ze wzruszenia. Każda kolejna rzecz powodowała coraz to większą radość i szczęście w oczach kobiety. Z uśmiechem patrzyliśmy jak ogląda każdą rzecz, pokazując nam jednocześnie jak bardzo jest w tej chwili szczęśliwa. Po raz pierwszy w życiu poczuła się tak doceniona. Dzięki Szlachetnej Paczce pojawiła się nadzieja i wiara na każdy kolejny dzień.
Pani Teresa życzy nam - "Bardzo dużo zdrowia życzę Darczyńcom i wszystkim dobrym ludziom, którzy mi dziś sprawili taki prezent".
Wolontariuszka dziękuję nam pięknie za współpracę. Życzy, by otaczali nas tylko dobrzy ludzie, nie tylko od święta!
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i aktywne włączenie się w przygotowanie paczek dla rodzin. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów zaangażujemy się w Szlachetną Paczkę.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 22.12.2015

Klasowe Wigilie i życzenia świąteczne

Za dwa dni Wigilia, a w naszej szkole - już dzisiaj. Dzień rozpoczął się jak zawsze - wspólną modlitwą. Następnie wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami rozeszli się do klas, gdzie w radosnej, pełnej śpiewu i serdeczności atmosferze odbyły się wigilie. Nasi uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali piękny wystrój klas, każdy przyniósł smakołyki, którymi wszyscy byli zachwyceni. Przechodząc korytarzami szkoły słychać było radosny śpiew kolęd, gwar składanych życzeń i zaraźliwego szczęścia - wszak obchodzimy urodziny najważniejszego Człowieka na świecie!
Gdy spotkania w klasach dobiegły końca udaliśmy się do auli szkolnej, by obejrzeć przedstawienie przedświąteczne przygotowane przez koło teatralne, klasę 4b i 6a pod opieką s. Moniki Orzechowskiej i p. Katarzyny Podkowy. Tym razem nie były to tradycyjne jasełka, lecz spektakl przygotowany w oparciu o nasze szkolne adwentowe rozważania, rok poświęcony Miłosierdziu Bożemu i jubileuszowi Chrztu Polski. Nie dziwi więc, że do przeżywania świąt wprowadzili nas polscy święci, którzy pokazali, że nadchodzący czas można spędzić pięknie i głęboko - widząc w naszych bliźnich Jezusa, co sprawia, że jesteśmy bliżej Niego i czujemy się szczęśliwi. Po występie naszych młodych i bardzo zdolnych aktorów przyszedł czas składania życzeń przez przedstawicieli Rady Rodziców, pracowników szkoły, Siostrę Przełożoną Halinę Bobkowską i Siostrę Dyrektor Esterę Grzegorek. Po tak pięknym, szkolnym świętowaniu nadszedł czas na święta w domu, zatem życzymy wszystkim obfitości łask od nowonarodzonego Jezusa Chrystusa i błogosławieństwa w Nowym Roku 2016.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 22.12.2015

Chcemy chwalić Jezusa całym naszym życiem. To nasze najważniejsze zadanie. Od kilku dni podpowiadamy sobie nawzajem, jaki prezent przygotować Jezusowi. Dziś jeszcze jeden uczynek miłosierdzia. Najpierw posłuchajcie jednak krótkiego opowiadania:
W niewielkim mieście żył bardzo pobożny człowiek. Często się modlił, czasem nawet w nocy rozmawiał z Panem Bogiem. A każdego dnia rano biegł do kościoła. Dziękował za wszystko i prosił o błogosławieństwo dla siebie i swojej rodziny. Pewnego dnia modlił się tak: "Panie Boże, codziennie przychodzę do kościoła. Uczestniczę we Mszy św., zapalam świecę, składam ofiarę. Proszę, choć jeden raz przyjdź do mojego domu".
Bóg wysłuchał modlitwy tego człowieka i odpowiedział: "Dobrze, przyjdę do Ciebie jutro". Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 21.12.2015

Na warsztatach "Aniołkowo"

Klasy 1a i 2a wzięły dziś udział w warsztatach "Aniołkowo" zorganizowanych w klasztorze Ojców Dominikanów na Starym Mieście przez lubelski oddział Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA. Warsztaty odbyły się w ramach Festiwalu Bożego Narodzenia 2015. Każde dziecko mogło wykonać i dowolnie ozdobić 3 aniołki: z talerzyków jednorazowych, z papierowej serwetki oraz z kolorowego papieru. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem, każdy wytwór był wyjątkowy. W przerwach animatorki KLANZY poprowadziły zabawy ruchowe. Odbyła się też prelekcja przygotowana przez siostrę misjonarkę, która przyjechała z Demokratycznej Republiki Konga i podzieliła się z dziećmi swoim doświadczeniem pracy w Afryce.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 21.12.2015

"Matematyka z Piątką"

15 grudnia 24 uczniów klas piątych i szóstych wzięło udział w etapie szkolnym III edycji międzyszkolnego konkursu matematycznego "Matematyka z Piątką". Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 7 uczniów klas szóstych. Z klasy 6a: Tymoteusz Czukiewski i Krzysztof Suraj, z klasy 6b: Mikołaj Bankowski, Karolina Fatla, Tomasz Jankowski, Kacper Lutomski i Jan Szafran. Finał konkursu odbędzie się 14 marca 2016 r. w Gimnazjum nr 5. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 21.12.2015

Jeśli ktoś żyje z Bogiem, to nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o uczynkach, które czasem chyba są trudniejsze do wypełnienia niż zdobycie Mount Everestu w Himalajach. Niemożliwe? A jednak... Są takie dwa uczynki miłosierdzia względem duszy, dość podobne do siebie: "Krzywdy cierpliwie znosić" i "Urazy chętnie darować". Można je spiąć jednym słowem - przebaczeniem. Myślę, że przebaczenie to jedna z najtrudniejszych rzeczy na świecie. Czasem ktoś mówi, że kiedy przebacza się komuś, kto skrzywdził, to w sercu trzeba poczuć ulgę. A ktoś inny mówi: a ja nic nie poczułem. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 20.12.2015

Adwentowy czas skupienia
z "Miłosierdziem w rodzinie"


Już tylko pięć dni dzieli nas od świętowania Bożego Narodzenia. Przygotowując się do tego wydarzenia rodzice i nauczyciele z naszej szkoły spotkali się w niedzielne popołudnie w kaplicy Sióstr Urszulanek na adwentowym czuwaniu. Poprowadził je ks. Mirosław Brzeziński, a tematem wiodącym było "Miłosierdzie w rodzinie". Po konferencji nadszedł czas na adorację Najświętszego Sakramentu i doświadczenie miłosierdzia w sakramencie pojednania. Uwieńczeniem spotkania była wspólna Eucharystia w intencjach naszych rodzin i połamanie się opłatkiem z dobrym słowem życzeń. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym zabieganym czasie przedświątecznym znaleźli też chwilę na zadumę i wspólną modlitwę.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 19.12.2015

"Bateria Pomysłów"

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do konkursu "Bateria Pomysłów". Jednym z zadań jest zorganizowanie zbiórki zużytych baterii na terenie szkoły. Ogłaszamy SZKOLNY KONKURS ZBIERANIA ZUŻYTYCH BATERII.
Uczniowie mogą zbierać baterie w rodzinie oraz wśród znajomych i przynosić do szkoły w terminie od 04.01 do 25.01.2016 roku.
Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach:
1. klasowej – klasa, która zbierze najwięcej baterii otrzyma w nagrodę - dzień bez pytania,
2. indywidualnej – uczeń, który przyniesie najwięcej baterii otrzyma nagrodę rzeczową.
Prosimy o wsparcie i pomoc uczniom w zgromadzeniu jak największej ilości zużytych baterii, a tym samym przyczynieniu się do ochrony środowiska.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 18.12.2015

Wigilia nauczycieli
i pracowników szkoły


Nauczyciele oraz pracownicy szkoły mieli dzisiaj swoją wigilię. Rozpoczęło się tradycyjnie, od odczytania fragmentu o narodzeniu Jezusa. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem, składając sobie świąteczne życzenia. Suto zastawiony stół zachęcał, by przy nim usiąść, co też w niedługim czasie uczyniono. Można było spróbować bożonarodzeniowych potraw. Był też czas na rozmowy oraz śpiewanie kolęd przy akompaniamencie p. Anny Kapicy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 18.12.2015

Złoto w zapasach

W minioną sobotę 16 grudnia 2015 r. odbył się zorganizowany przez ZTS Sokół Lublin turniej klas profilowanych w zapasach chłopców. Poczas zawodów uczeń naszej szkoły - Mateusz Król z klasy 2a zajął I miejsce w swojej kategorii wagowej zdobywając tym samym złoty medal. Cieszymy się razem z Mateuszem i gratulujemy!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 18.12.2015

Bóg jest zawsze. Dla Niego nie ma czasu, ale kiedy człowiek zaprasza Go do swojego życia, JEST z nim jeszcze bardziej, jeszcze bliżej. Tak stało się w Polsce w 966 roku, gdy Mieszko przyjął chrzest - od tamtej chwili Bóg jest obecny w naszym narodzie. Tak stało się w życiu każdego z nas, kiedy przyjęliśmy chrzest. Od tej chwili Bóg jest obecny w naszym życiu. Choć czasem od Niego odchodzimy, On pozostaje wierny.
W ciągu ostatnich dni mogliśmy zobaczyć, jak wiele może zależeć od jednego człowieka. Od kogoś, kto bezgranicznie ufa Panu Bogu i otwiera się na Jego Słowo i na Jego miłosierdzie. Taka osoba zapomina o sobie i staje się jak listonosz, który przynosi ludziom podarunki z nieba. Dziś poznamy człowieka, który wierzył w nieprawdopodobną moc modlitwy.
Mamy taki uczynek miłosierdzia, który przypomina o modlitwie: Modlić się za żywych i umarłych. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.12.2015

Droga miłosierdzia

Klasa 4b pod kierunkiem ks. Proboszcza Lubelskiej Katedry Adama Lewandowskiego przeszła dzisiaj drogę miłosierdzia. Uczniowie po przejściu przez Bramę Miłosierdzia uczestniczyli we Mszy św. a następnie dowiedzieli się, jakie jest znaczenie symboli miłosierdzia, które znajdują się w naszej Katedrze. Na zakończenie dzieci otrzymały dla swoich rodzin książeczki dotyczące Roku Jubileuszowego.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.12.2015

Afrykańska lekcja polskiego

Dziś w ramach lekcji języka polskiego klasa 5a gościła panią Agnieszkę Trojanowską - mamę dwóch naszych uczennic, która podzieliła się swoim doświadczeniem pobytu w Afryce. Jako lekarz wiele razy służyła pomocą najuboższym mieszkańcom tego kontynentu. Pani Agnieszka pokazała nam niezwykłą prezentację ukazującą nie tylko fascynującą egzotykę Czarnego Lądu, ale i problemy tamtejszej ludności. Kontekst dwóch różnych stron tego samego kontynentu wspaniale wprowadził nas w świat lektury "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, którą właśnie poznajemy na lekcjach.
Dziękujemy p. Agnieszce za podzielenie się z nami swoimi przeżyciami. Dzięki temu świat Stasia i Nel stał się nam o wiele bliższy!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.12.2015

Świąteczne dekoracje

Od dzisiaj uczniowie naszej szkoły rozpoczęli dekorowanie klas, szkolnych korytarzy i miejsca, w których będziemy się spotykali w czasie Bożego Narodzenia. To bardzo radosne chwile budzące emocje i pogłębiające ciepłe relacje koleżeńskie. W tym roku przed szkołą czeka na wszystkich prawdziwa niespodzianka. Jaka? Trzeba przyjść i zobaczyć!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.12.2015

Nasze roratnie drzewo życia rozrasta się coraz bardziej. Przeszliśmy już naprawdę długą drogę. Poczynając od Mieszka I, dzięki któremu Polska przyjęła chrzest, przez świętą Jadwigę, która dbała o ciało i duszę swoich poddanych, świętą Faustynę, dzięki której świat dowiedział się o wielkim miłosierdziu Boga, Jana Pawła II, polskiego papieża, który zaniósł Jezusa całemu światu, doszliśmy do nas, ludzi XXI wieku. Bo dzięki temu, że wiara przekazywana jest w naszym narodzie od pokoleń, przyszliśmy na świat w chrześcijańskiej Polsce i teraz kolej na nas. Jan Paweł II prosił nas, byśmy przekazywali światu ogień miłosierdzia. I dlatego poznajemy uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Uczymy się je wypełniać od ludzi, którym się to już udało. Nasi polscy święci, żyjący przed nami, pokazują, jak można życiem wypełniać uczynki miłosierdzia i w ten sposób mówić Jezusowi, że się Go kocha, wyznawać Mu miłość. Dzisiaj kolejny uczynek miłosierdzia: "Nieumiejętnych pouczać". Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.12.2015

Kolorowe wartszaty w świetlicy

Podczas dzisiejszych zajęć świetlicowych gościliśmy mamę Mikołaja z kl. 1a - Panią Agatę Roman. Pani Agata z zawodu jest plastykiem i podzieliła się z nami małym wycinkiem swojej wiedzy. Opowiadała nam o kolorach i o ich znaczeniu w przyrodzie i życiu człowieka. Dzieci dowiedziały się, które z palety kolorów są kolorami podstawowymi, a które pochodnymi. Na koniec wykonały prace obrazujące emocje każdego z nich. Zapraszamy Panią Agatę do naszej świetlicy częściej, ponieważ bardzo nam się podobały "kolorowe zajęcia".

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.12.2015

ICEMANIA

W ten piękny środowy dzień klasa 6b wraz ze swoim nauczycielem wychowania fizycznego p. Michałem Łuczakiem udała się na lodowisko przy al. Zygmuntowskich. Podczas jazdy uczniowie mieli czas na samotne przemyślenia jak i na wspólną wymiane poglądów. Nie zabrakło też uczniów, którzy skupili się na doskonaleniu techniki jazdy jak i miękkiego lądowania na tafli.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.12.2015

Odpust jubileuszowy
w Roku Miłosierdzia


Po rannym, adwentowym apelu, podczas którego rozważaliśmy o miłosierdziu świadczonym przez św. Szymona z Lipnicy klasa 5b udała się do lubelskiej Katedry dla uzyskania odpustu jubileuszowego. Ze świadomością powagi chwili uczniowie przeszli przez BRAMĘ MIŁOSIERDZIA. Podczas krótkiej Mszy św. przyjęli Komunię św. W kaplicy Najświętszego Sakramentu oraz wspólnie odmówili wyznanie wiary i zalecane modlitwy. Zostały jeszcze do wykonania uczynki miłosierdzia, ale w szkole i w domu jest wiele okazji, by je świadczyć swoim bliskim.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.12.2015

Kochani! Pytałem Was wczoraj o prezent dla Pana Jezusa, bo Boże Narodzenie to przecież Jego urodziny. Mam nadzieję, że to pytanie nie daje Wam spokoju...
Dziś kolejne uczynki miłosierdzia i kolejny pomysł na prezent dla Pana Jezusa. Na naszej dekoracji pojawia się obrazek z napisem "Chorych nawiedzać" i do tego Święty Szymon z Lipnicy. Właśnie w Lipnicy w połowie XV wieku urodził się święty Szymon. Był bardzo zdolnym dzieckiem. Studiował na Akademii Krakowskiej. I być może zrobiłby nawet karierę jako naukowiec, gdyby nie pewne spotkanie... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.12.2015

Wewnątrzszkolne Doskonalenie Nauczycieli

Nauczyciel w swojej pracy często spotyka w jednej klasie uczniów o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Sztuką jest motywowanie i aktywizowanie wszystkich uczniów, a zwłaszcza tych, którym nauka przychodzi z trudem. Jak tego dokonać? Odpowiedzi na to pytanie, wraz z konkretnymi przykładami ćwiczeń, udzielił nam p. Zdzisław Hofman - dyrektor Centrum Szkoleniowego KLANZA, który był gościem na dzisiejszym spotkaniu Rady Pedagogicznej. Bardzo dziękujemy za podzielenie się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.12.2015

Pierniczkowy zawrót głowy!

Na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie klasy 1b zamienili się w małych cukierników. Dzięki zaangażowaniu Rodziców, dzieci stworzyły małą manufakturę ozdabiania pierniczków. Pierniczki upiekła dla całej klasy Mama Miłosza Charytanowicza, a przy dekorowaniu pomagał jego Tata. Zabawa była naprawdę wspaniała. Uczniowie zaczęli pracę od samodzielnego ukręcenia lukru, co się okazało dość prostym zadaniem. Pewne trudności pierwszoklasiści napotkali przy stosowaniu różnego rodzaju posypek i słodkich elementów dekoracyjnych, a to dlatego, że nie było dla nich takie proste powstrzymanie się przed próbowaniem słodkości. Ale udało się! Efekty wspólnych działań zawisną na klasowej choince i bedą czekały na smakoszy na wigilijnym stole! Już dziś dzieci wiedzą, jak smaczne są ich pierniczki, bo oczywiście je spróbowały... Serdeczne podziękowania dla Państwa Charytanowiczów za tak wspaniałe zajęcia!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.12.2015

"Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" - II etap konkursu

Żołnierskich zmagań ciąg dalszy. Dziś Mikołaj Bańkowski z klasy 6b w Szkole Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie wziął udział w drugim etapie konkursu historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. Od Obertyna do Wiednia". Liczymy na awans do kolejnego etapu.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.12.2015

Z życzeniami u Księdza Arcybiskupa i Pana Prezydenta

Delegacja naszej szkoły udała się dziś z życzeniami świątecznymi do Ratusza, rozpoczynając tym samym przedświąteczne odwiedziny. Prezydent Lublina - p. Krzysztof Żuk miał akurat spotkanie z Radą Miasta, dlatego dzieci złożyły życzenia także wszystkim Radnym. Z Ratusza przedstawiciele szkoły skierowali swoje kroku do Kurii Metropolitalnej, by odwiedzić z życzeniami ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika.
Dziękujemy za miłe spotkania i słodkie niespodzianki.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.12.2015

Jan Paweł II w Łagiewnikach, kiedy poświęcał sanktuarium, prosił, żebyśmy dbali o tę iskrę, żeby to, co zaczęło się tam przez siostrę Faustynę, było przekazywane dalej. Z Polski na cały świat. Żebyśmy rozniecali ogień Bożej miłości. To jest nasze bardzo ważne zadanie. Teraz... kolej na nas! Przez najbliższe dni będziemy konkretnie mówić, jak to zrobić. Bo to, że każdy się do tego nadaje, jest pewne.
Do Bożego Narodzenia został nam już tylko tydzień. Oprócz tego, że na ten dzień przygotowujemy nasze serca, przygotowujemy też na to wielkie święto nasze domy, robimy porządki w naszych pokojach i myślimy o prezentach. A czyje to urodziny świętujemy 25 grudnia? No właśnie, Pana Jezusa. A macie dla Niego jakiś prezent? Ciekawe, z czego najbardziej ucieszyłby się Pan Jezus? Co sprawiłoby Mu największą radość? Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.12.2015

O Gwieździe Betlejemskiej

Dziś i w najbliższych dniach klasy młodsze biorą udział w zorganizowanej przez KLANZĘ lekcji poznawczej o Gwieździe Betlejemskiej. W programie jest wykład interaktywny połączony z eksperymentowaniem przybliżający różne teorie na temat powstania Światła na niebie, za którym szli Mędrcy do Betlejem. Dzieci zostały zaproszone do wykonania gwiazdki techniką quilling (wychodzą niesamowite dzieła!). Nie zabrakło też zabawy na interaktywnej podłodze - jak na Bawialnię Edukacyjną KLANZY przystało. Bardzo dziękujemy za zaproszenie!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.12.2015

W muzeum misyjnym

Dzieci klas trzecich, które przygotowują się do przyjęcia w szeregi Papieskich Dzieł Misyjnych odwiedziły dzisiaj muzeum misyjne Sióstr Franciszkanek Misjonarek w Dąbrowicy. Siostra Aniela będąca 28 lat na misjach w Senegalu opowiedziała o swojej pracy, ludziach, ich życiu i trudnościach, z którymi się borykają. W rytmie tam - tamów dzieci śpiewały piosenki afrykańskie. Dużym przeżyciem było dla nich zwiedzanie muzeum misyjnego i rewia mody afrykańskiej. Chętni zakupili lemury wspierając tym samym młodszych kolegów z misji.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.12.2015

IX Mikołajkowy Turniej
w Taekwondo Olimpijskim


IX Mikołajkowy Turniej w Taekwondo Olimpijskim już za nami. Zawody w Łopienniku były trudne, czasami było ciężko i męcząco, a poziom wysoki. Wystartowało dokładnie 253 zawodników, więc konkurencja była bardzo duża, ale mimo tych wszystkich przeciwności udało się nam zdobyć aż 3 medale! Jest to ogromny sukces zwłaszcza, że był to pierwszy występ dzieci z sekcji przy SP Urszulanek UR. Serdecznie gratuluję naszym medalistom:
- Dominikowi Borkowskiemu z kl. 1b - złoto w kopaniu na czas oraz srebro w kopnięciu wzwyż,
- Janowi Kozłowskiemu z kl. 5b - brąz w walce soft-stick.
Pozostałym zawodnikom dziękujemy za walkę i godną postawę.

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.12.2015

Od tygodnia już rozmawiamy o wielkiej świętej. Trudno się dziwić, bo prowadziła ona niezwykłe rozmowy z samym niebem, bo została wybrana z naszego narodu przez samego Boga, bo zostawiła nam ślady tych wyjątkowych spotkań i rozmów.
Wiecie, tak sobie myślę, to też nie jest chyba przypadek, że Pan Bóg wybrał na "sekretarkę" swojego miłosierdzia siostrę Faustynę, która nosiła nazwisko Kowalska - najpopularniejsze nazwisko w Polsce. Może chciał nam przez to powiedzieć, że każdy Polak może być świętym. Może chciał nam przez wybór siostry Faustyny Kowalskiej szepnąć: "Nie bójcie się świętości. Świętość jest też dla was, dla każdego Kowalskiego i każdej Kowalskiej!". Mam nadzieję, że każdy z Was chciałby zostać świętym... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 13.12.2015

Spotkanie przed I Komunią św.

W niedzielę, którą Kościół nazywa niedzielą radości, dzieci klas trzecich ze swoimi rodzicami zgromadziły się na Mszy św. w szkolnej kaplicy. Jest to także niedziela uroczystego otwarcia Bramy Miłosierdzia w lubelskiej Katedrze, dlatego rodzice wysłuchali konferencji na temat Roku Miłosierdzia. Dzieci natomiast cieszyły się kolejnym darem od rodziców - medalikami Matki Bożej Niepokalanej a podczas katechezy w dalszym ciągu poznawały historię Narodu Wybranego.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 13.12.2015

Finał akcji "Szlachetna Paczka"

Wczoraj zakończyliśmy akcję Szlachetnej Paczki, jednak zanim do tego doszło miało miejsce kilka wydarzeń.
Po wybraniu rodzin przez ponad dwa tygodnie zbieraliśmy dla nich rzeczy oraz pieniądze.
Rodzice naszych uczniów ofiarowali: łóżko, biurko, szafkę nocną, balkonik, kulę, buty dla wszystkich osób z wybranych rodzin, pościel, lalkę, kolorowanki, kosmetyki, pieluchy dla dorosłych i dziecka, środki chemiczne oraz żywność.
Dzięki ich hojności do czwartku (10 grudnia) na konto oraz do puszki wpłynęło 1983 zł. Za zebrane pieniądze zostały zakupione rzeczy, których rodziny potrzebowały, a których jeszcze brakowało: żywność, środki chemiczne do utrzymania czystości w domu, pampersy, zmiotka i szufelka, ręczniki, pościel, kołdra i poduszka, koc, piżama, kurtka, ubrania dla dziewczynek oraz Pani Teresy, książki dla Pani Marty, perfumy dla Pana Mateusza, krzesełko do biurka dla Julii, lodówka dla Pani Teresy.
Przyszedł czas na zapakowanie rzeczy ofiarowanych i zakupionych (wszystkich paczek było 26, po 13 dla rodziny i Pani Teresy) i przewiezienie ich do magazynu.
W sposób szczególny dziękujemy p. Agnieszce Wilczewskiej za podjęcie inicjatywy i organizację akcji Szlachetnej Paczki na terenie naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim Rodzicom i Nauczycielom, którzy zaangażowali się w akcję za wszelkie serce, poświęcony czas i ofiarność! Z pewnością dzięki rzeczom, które rodziny otrzymały będzie im łatwiej duchowo przeżywać święta Bożego Narodzenia i wierzyć w dobroć innych ludzi.
Za kilka dni wolontariuszki opiekujące się rodzinami prześlą nam informacje zwrotne od rodzin, które opublikujemy na naszej stronie internetwej.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.12.2015

Zima z książką

Mimo, że za oknem nadal jesienna aura to w naszej bibliotece odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "zima z książką". Uczniowe z klas 4-6 uczestniczący w zajęciach mieli okazję przypomnieć sobie książki znanej i lubianej przez dzieci autorki Astrid Lindgren. Przy herbatce z sokiem malinowym i słodkościach wysłuchali fragmentu książki pt. "Południowa Łąka" i dyskutowali o ciężkim i smutnym losie bohaterów opowiadania.
Astrid Lindgren pokazuje, że do szczęścia wcale nie są potrzebne drogie zabawki, ale miłość rodziców i bliskich, jasne słońce i trochę fantazji. Z niecierpliwością czekamy na kolejne "słodkie" spotkania, podczas których będziemy dalej odbywać "zimowe podróże po literaturze".


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.12.2015

Przygotowujemy kolędę misyjną

Dzieci z koła misyjnego już przygotowują kolędę misyjną. W tym roku poniosą Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa mieszkańcom naszej parafii przy ul. Lipowej. Podczas spotkań misyjnych w szkole wykonały skarbonki - chaty Malgaszów i gwiazdy kolędowe. Odwiedzając mieszkania przedstawią także program artystyczny o życiu ich rówieśników na Madagaskarze.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.12.2015

Konkursy kuratoryjne -
wyniki eliminacji okręgowych


Z radością informujemy, że do III (wojewódzkiego) ostatniego już etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli zakwalifikowali się następujący uczniowie:

z ortografii:
1. Zofia Jaworska z kl. 6b
2. Zofia Ciesielska z kl. 6b
3. Kacper Lutomski z kl. 6b
4. Aleksandra Makarewicz z kl. 6b
5. Natalia Kurczewska z kl. 6a

z przyrody:
1. Karolina Golonka z kl. 6a
2. Maciej Biskupski z kl. 6a
3. Julia Płaza - Kościańczuk z kl. 6a

z języka angielskiego:
1. Julia Płaza - Kościańczuk z kl. 6a
2. Zofia Ciesielska z kl. 6b
3. Amelia Kuczyńska z kl. 6a

z historii:
1. Mikołaj Bańkowski z kl. 6b
2. Zofia Ciesielska z kl. 6b
3. Karolina Golonka z kl. 6a

z matematyki:
1. Amelia Kuczyńska z kl. 6a

z języka polskiego:
1. Zofia Ciesielska z kl. 6b
2. Amelia Kuczyńska z kl. 6a
3. Kacper Lutomski z kl. 6b
4. Aleksandra Makarewicz z kl. 6b
5. Julia Płaza - Kościańczuk z kl. 6a

Serdecznie gratulujemy uczniom oraz przygotowującym ich do konkursów nauczycielom i rodzicom i życzymy jak najlepszych wyników w ostatnim etapie!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.12.2015

"Clickonmaniac"

Dzisiaj po raz kolejny w naszej szkole odbył się pierwszy z trzech etapów wojewódzkiego konkursu z języka angielskiego "Clickonmaniac" organizowanego przez Gimnazjum nr5 im. Sybiraków w Zamościu.
38. uczniów klas IV-VI zmagało się z zadaniami dotyczącymi czytania ze zrozumieniem, słownictwa, gramatyki oraz sprawności komunikacyjnych. Czekamy z niecierpliwością na wyniki!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.12.2015

Ostatnio przekonaliśmy się, w jak nieprawdopodobnie szybkim tempie kult Bożego miłosierdzia rozprzestrzenił się z Polski na cały świat. Pan Bóg przez siostrę Faustynę przekazał dla nas koło ratunkowe. A tym kołem ratunkowym jest Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Rok temu po niedzielnej modlitwie "Anioł Pański" papież Franciszek zaczął polecać wiernym lek na ... serce. Na placu Świętego Piotra zapanowała cisza. Ludzie byli zdumieni. Papież bawi się w aptekarza albo może w lekarza? A papież spokojnie mówił dalej:
- Chciałbym Wam polecić lekarstwo złożone z 59 pigułek. Ten nietypowy lek nazywa się Misericordina. Jak się okazało, z pudełka, które łudząco przypominało opakowanie na lekarstwo, papież wyciągnął ... różaniec i obrazek Jezusa Miłosiernego. I potem jeszcze na koniec dodał: - Nie zapomnijcie wziąć Misericordiny, bo dobrze robi na serce, duszę i jest dobra na całe życie! Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.12.2015

"Słodka" wycieczka

W dniu dzisiejszym klasa 3a odwiedziła zakład produkcyjny firmy Colian w Lublinie, producenta słodyczy marki Solidarność. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska jak wygląda produkcja czekolad, bombonierek, cukierków i innych słodkości. Dzieci zwiedziły hale produkcyjne, przyglądały się taśmom produkcyjnym, widziały jak pakowane są gotowe już produkty cukiernicze. Podczas wycieczki nie zabrakło również degustacji wyrobów. Wszyscy wrócili zadowoleni. Dziękujemy firmie Colian za mile i słodko spędzony czas.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.12.2015

Nie było to wszystko takie proste, i natychmiast - jak czasem byśmy chcieli.
Siostrę Faustynę spotykało na początku wiele przykrości. Wyśmiewano ją, obrażano, a ona... ufała Jezusowi. Była mu baaaardzo posłuszna.
Dziś opowiem, co kazał jej zrobić Pan Jezus, mimo że kompletnie tego nie umiała.
Było to w Płocku. Wiecie już, że tam w klasztorze mieszkała jakiś czas siostra Faustyna. Pracowała w zakonnej piekarni, dźwigała ciężkie kosze pełne pachnącego chleba, na kolanach szorowała podłogi. Któregoś dnia wieczorem jak zwykle weszła do swojej celi, czyli zakonnego pokoju, i... ujrzała Pana Jezusa. Zaczęli rozmawiać. W pewnym momencie Gość z nieba poprosił... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Środa 9.12.2015

"Z Nelą podróżniczką poznajemy świat"

W ramach projektu "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" uczniowie z koła przyrodniczego klas I-III uczestniczyli w pierwszym spotkaniu otwierającym cykl zajęć "Z Nelą podróżniczką poznajemy świat". Korzystając z zasobów naszej szkolnej biblioteki wyszukiwali ciekawostki ze świata zwierząt, tworzyli wspólny plakat i układali zagadki. Z rozwiązywaniem tych ostatnich dzieci poradziły sobie wspaniale! Ciekawe, czy Nela potrafiłaby rozwiązać nasze zagadki... O tym przekonamy się na kolejnych zajęciach poznając jej przygody.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 9.12.2015

Wczoraj rozpoczął się w Kościele Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Miłosierdzie to coś najlepszego, co Bóg ma dla człowieka. Ludzie bardzo długo tego nie wiedzieli. Dlatego Pan Bóg wybrał Faustynę, zakonnicę z Polski, z naszego kraju, by całemu światu przekazała tę dobrą wiadomość o nieskończonym miłosierdziu Boga.
Wyobrażacie to sobie? Siostra, która nawet szkoły podstawowej nie skończyła, nikt jej nie znał, miała wykonać tak ważne zadanie! Opowiem Wam, jak to się zaczęło. A zaczęło się od bardzo zwyczajnego spotkania... Było to w Wilnie, w czwartek, 1 czerwca 1933 roku. Do klasztoru sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ulicy Senatorskiej 25 wszedł ksiądz Michał Sopoćko. Usiadł w konfesjonale i wtedy ją zauważył. Była nowa w klasztorze, nie widział jej nigdy wcześniej.
To była siostra Faustyna. Miała wtedy 28 lat i rzeczywiście dopiero co przyjechała do Wilna. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 8.12.2015

Finał kiermaszu świątecznego

W dniach 30.11 - 4.12.2015 r. w naszej szkole odbywał się kiermasz bożonarodzeniowy. Cieszył się on dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i rodziców.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w nim udział, a przede wszystkim wychowawczyniom świetlicy: p. Agnieszce Berezie, p. Joannie Frydrych - Staszczak, p. Ewie Łaskarzewskiej, p. Agnieszce Wilczewskiej i s. Kindze Sajkowskiej za pracę i czas poświęcony na przygotowanie tej inicjatywy. Tegoroczny dochód ze sprzedaży to 4 394 zł, które zostaną przeznaczone na obecnie trwający remont przyszłych pomieszczeń szkolnych.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 8.12.2015

Dziś papież Franciszek ogłosi Nadzwyczajny Rok. Rok Miłosierdzia. Będzie on trwał przez cały rok kościelny, czyli do przyszłego roku, dokładnie do niedzieli 20 listopada, kiedy to w uroczystość Chrystusa Króla, na tydzień przed kolejnym Adwentem, Rok Miłosierdzia się zakończy.
Na początku każdego Nadzwyczajnego Roku albo Roku Jubileuszowego obchodzonego w Kościele papież uroczyście otwiera w bazylice św. Piotra tak zwane Drzwi Święte. To symbol, znak, że Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia Bożego dla wszystkich jest rozpoczęty.
A w XX wieku w Polsce, w naszym kraju, Pan Bóg wybrał kogoś, kto miał wyraźnie opowiedzieć światu o Jego ogromnej miłości. Nie wybrał do tego żadnego supermana, ale skromną, rudą, piegowatą zakonnicę. Nazywała się Faustyna. I to ona właśnie o wielkim Bożym miłosierdziu nam opowie. Zapewniam, że nikt nie zrobiłby tego lepiej. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.12.2015

"Szkoła dla Rodziców"

W poniedziałkowy wieczór odbyły się ostatnie warsztaty "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców" prowadzone w naszej szkole przez p. psycholog - Annę Karę oraz p. pedagog - Olgę Tołwińską. Uczestnicy zajęć przez 10 tygodni bardzo chętnie brali udział w proponowanych ćwiczeniach, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i zdobywali umiejętności w zakresie m.in. stawiania granic, komunikacji, wyciągania konsekwencji, rozwiązywania konfliktów. To był bardzo dobry, wspólnie spędzony czas. Wierzymy, że owocny. Czekamy na kolejną edycję warsztatów.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.12.2015

"Prawdziwa opowieść
o św. Mikołaju"


Uczniowie klasy 2b po raz kolejny mieli okazję podziwiać wspaniałe występu grupy teatralnej BAJARKA z Lubelskiej Szkoły Superbabci. Tym razem była to "Prawdziwa opowieść o św. Mikołaju". Na jednej scenie wystąpili: święty biskup Mikołaj z mitrą na głowie, staruszek z siwą brodą w czerwonym stroju, którego dzięki reklamom Coca-Coli zna obecnie prawie cały świat i jeszcze inny Mikołaj, ten z fińskiej Laponii. Ta różnorodność postaci jeszcze bardziej podkreśliła fakt, że każdy może być św. Mikołajem i to nie tylko 6 grudnia. Wszyscy są zgodni co do tego, że więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu. Dziękujemy wszystkim Aktorkom za tę niezwykłą lekcję zwyczajnej dobroci!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.12.2015

II etap konkursu
z języka polskiego


W ostatnim dniu konkursów kuratoryjnych z szesnastoma zadaniami zmierzyło się pięcioro uczniów naszej szkoły. Na II etap konkursu z języka polskiego udali się wraz z opiekunem do Gimnazjum nr 7 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Życzymy powodzenia i zakwalifikowania się do finału!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.12.2015

Spotkania ze św. Mikołajem

Wczoraj obchodziliśmy wspomnienie św. Mikołaja, tradycyjnie jest to czas obdarowywania się prezentami. W naszej szkole również kultywujemy tę tradycję, dlatego dzisiaj gościliśmy niezwykłego świętego. Mikołaj miał pełne ręce roboty, gdyż wręczał prezenty wszystkim uczniom. Tym razem, to klasy przychodziły do sali modlitewnej, gdzie święty wraz ze swoim pomocnikiem czekał na każdego. Jednak nie tak łatwo było otrzymać prezent. Każda klasa, przygotowała dla św. Mikołaja jakąś niespodziankę: upominek, piosenkę, wiersz..., poza tym nasz gość sprawdzał stan wiedzy uczniów na temat faktów dotyczących swojego życia. Dopiero po tych wszystkich zmaganiach każdy otrzymywał wymarzony i zasłużony prezent. Dziękujemy Ci Święty Mikołaju, że pamiętałeś o naszej szkole. Dzięki Twoim odwiedzinom ten dzień był piękny i niezwykły. Do zobaczenia za rok!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.12.2015

"Legendy Lublina"

"Legendy Lublina" – to temat konkursu plastycznego, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły. Organizator - Dom Kultury RUTA w Lublinie, w ubiegłą sobotę ogłosił wyniki. Cieszymy się wygraną naszych uczniów. Nagrodę otrzymali Jakub Misiarz z klasy 4a (praca na zdjęciu obok) i Wiktoria Smolarz z klasy 5a.
Uczniowie wykonali prace plastyczne, które przedstawiały wybraną przez siebie legendę Lublina. Była to "Legenda o głazie spod Bramy Trynitarskiej" oraz "Legenda o Czarciej Łapie". Ciekawie wykonane pod względem plastycznym prace zostały docenione przez jury konkursu. Po uroczystości wręczenia nagród odbył się wernisaż prac nagrodzonych. Każdy mógł obejrzeć wystawione prace. Zachęcamy przy tej okazji uczniów naszej szkoły do czytania legend o naszym mieście i jego historii. Za dwa lata będziemy bowiem obchodzić 700 lecie nadania praw miejskich Lublinowi. Gratulujemy naszym uczniom wygranych życząc dalszych sukcesów.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.12.2015

Przez najbliższy 2016 rok Polska będzie świętować rocznicę swojego chrztu. To było najważniejsze wydarzenie w historii Polski. Bez niego nie byłoby naszego kraju. Ziarno zostało i dobrze pielęgnowane, bo przez 1050 lat wyrosło na ogromne, wciąż zielone drzewo. Wśród korzeni adwentowego drzewa życia mamy ilustracje pięciu osób, które gotowe były oddać życie za wiarę w Jezusa. Oczywiście to tylko jedne z wielu, bo w rzeczywistości było ich dużo, dużo więcej.
Wielkie rzeczy zdarzyły się w naszej ojczyźnie, a jeszcze większe przed nami. Takie, o których Mieszkowi ani nawet św. Wojciechowi się chyba nie śniło. Dzisiaj w historii Polski zrobimy skok milowy. Na naszym drzewie życia przesuwamy się na jego pień, a w historii do XX wieku, dokładnie do roku 1920. Mapa Polski tylko w niektórych fragmentach przypominała tę obecną. Ale na szczęście w granicach Polski było wtedy miasto Wadowice, a urodził się w nim... pewnie już się domyślacie. Jan Paweł II. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.12.2015

"Skarby Lubelszczyzny"

Wczoraj i dzisiaj uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach "Skarby Lubelszczyzny" zorganizowanych przez Fundację Rozwiń Skrzydła przy wsparciu Urzędu Miasta Lublin. Warsztaty miały na celu przybliżenie dzieciom kultury ludowej Lubelszczyzny. Prowadzili je animatorzy ubrani w stroje ludowe. Lekcjom towarzyszyła prezentacja multimedialna. Klasy: 1b, 2a i 3a malowały na szkle, natomiast 1a, 2b i 3b wykonywały dawne ozdoby bożonarodzeniowe - pająki. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Swoje wytwory mogły zabrać do domu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.12.2015

II etap konkursu z matematyki

To już kolejny dzień zmagań uczniów z naszego województwa w przedmiotowych konkursach organizowanych przez Lubelskie Kuratorium Oświaty i Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Tym razem młodzież wzięła udział w konkursie z matematyki. Do okręgowego etapu zakwalifikowało się dwoje uczniów naszej szkoły. Nasi przedstawiciele pisali swoje prace w Społecznym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Lublinie. Rozwiązywali 13 zadań - pisali do ostatniej minuty i wyszli z zapisanymi brudnopisami, z czego możemy wnioskować, że twórczo wykorzystali przeznaczone na pracę 90 minut.
Naszym matematykom życzymy sukcesów i zakwalifikowania się do kolejnego etapu konkursu z matematyki.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.12.2015

Szkolne Roraty

Dzisiaj jest I piątek miesiąca, dlatego jak co miesiąc uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami udali się do kościoła pobrygidkowskiego na Mszę Świętą. To wydarzenie było wyjątkowe, ponieważ na nasze szkolne Roraty chłopcy i dziewczęta przynieśli ze sobą lampiony rozświetlające poranne ciemności kościoła. Przy ich świetle ks. Piotr Drozd odprawiał Eucharystię. Podczas homilii została nam przybliżona postać wspaniałej, polskiej świętej - królowej Jadwigi. To już kolejna z postaci towarzyszących nam podczas tegorocznego Adwentu. Wszystkim życzymy, by tak jak św. Jadwiga podążali za światłem prowadzącym do Boga przez pomoc bliźniemu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.12.2015

Od chrztu Polski do czasów św. Jacka minęło około dwóch i pół wieku, czyli jakieś 250 lat. Polska była już wtedy w całkiem innym miejscu, to znaczy jej sytuacja była całkiem inna. Władcy zdążyli się już w tym czasie pokłócić i Polskę podzielić między siebie. Tylko chrześcijaństwo, zasiane w 966 roku, trwało i korzenie zapuszczało coraz głębiej. Choć bywało różnie, niektórzy wracali do pogaństwa, ale ważne, że wśród wiernych byli tacy jak św. Jacek, którzy z Dobrą Nowiną o miłości Pana Jezusa odważnie wyruszali poza granice naszego kraju. A teraz zrobimy historyczny skok długości prawie dwustu lat.
Dawno temu przybyła do Polski młoda i piękna królewna węgierska. Zamieszkała w Krakowie na Wawelu. Często spacerowała po krakowskich uliczkach i pokochała to miasto. Pewnego dnia zauważyła przy budowie jednego z kościołów młodego kamieniarza. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.12.2015

Lekcja o wzornictwie

W dniu dzisiejszym klasa 4a i 6a gościła na swoich lekcjach plastyki Pana Szymona Tkaczyk. Człowiek może podejść z pasją do sztuki. Sztuki nieco inaczej rozumianej i tworzonej. Hobby połączone z pracą, ale jakże ciekawą. Mowa o wzornictwie czyli designie. Termin ten odnosi się do przedmiotów użytkowych. Nasz gość, interesujący się motoryzacją, wykorzystał tę dyscyplinę, aby na jej bazie tworzyć przedmioty codziennego użytku. Silniki i inne akcesoria motoryzacyjne w połączeniu z innymi materiałami pokazane zostały dzieciom jako funkcjonale i estetyczne przedmioty. Łącząc w nich np. drewno z metalem i szkłem przedstawił prawdziwe dzieła sztuki. I jak się okazuje jest wielu pasjonatów w Polsce jak i na świecie tak właśnie tworzonych przedmiotów użytkowych. Pan Szymon wysyła swoje prace do Niemiec, Wielkiej Brytani i Czech. Jego wytwory pojawiają się w programach telewizyjnych. Są nowoczesne, a jednocześnie praktyczne. Zapewne zmysł plastyczny bardzo się tutaj przydaje. Dzieci miały okazję obejrzeć wiele ciekawych rozwiązań w tej dziedzinie sztuki. Na zakończenie zajęć stwierdziły, że warto odkrywać swoje talenty łącząc naukę z tworzeniem. Lekcjom towarzyszyła miła atmosfera i wiele pytań.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.12.2015

II etap konkursu z historii

Nasi uczniowie kolejny raz wyruszyli na okręgowy etap konkursów przedmiotowych. Tym razem czterech przedstawicieli szkoły urszulańskiej sprawdzało swoją wiedzę z historii. Uczniowie wraz z opiekunem udali się do Gimnazjum nr 7 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie.
Wszystkim życzymy zakwalifikowania się do kolejnego etapu i trzymamy za Was kciuki.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.12.2015

"Myśl w ruchu"

W klasie 2b odbyły się dziś zajęcia taneczne w ramach projektu "Myśl w ruchu". Autorką i koordynatorką lubelskiej edycji projektu "Myśl w ruchu - Lublin" jest p. Anna Żak, reprezentująca Lubelski Teatr Tańca / Centrum Kultury w Lublinie. Autorskiemu programowi tanecznemu przyświeca myśl Ericha Fromma "Osoby twórcze ożywiają niejako wszystko czego dotkną – i inne osoby i rzeczy i duchowość własną". Program zakłada kształcenie wszechstronnej sprawności dzieci, mającej służyć ich pełnemu rozwojowi. Wpływ tańca i świadomość własnego ciała ma niewątpliwie ogromne znaczenie dla zdrowej postawy ciała i estetyki ruchu.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.12.2015

XIX Jesienny Konkurs Recytatorski - wyniki

Dzisiaj podczas porannej modlitwy mieliśmy okazję cieszyć się wraz z naszym uczniem Janem Plisieckim z odniesionego sukcesu. Chłopiec brał udział w XIX Jesiennym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i otrzymał wyróżnienie. Jasiowi serdecznie gratulujemy, czekamy na kolejne sukcesy i życzymy powodzenia w następnych konkursach.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.12.2015

Przybywa nam dni adwentowych. Widać to też na naszej dekoracji adwentowej. Korzenie drzewa życia umacniają nam się coraz bardziej. Wśród nich pojawiają się ludzie, którzy począwszy od chrztu Polski, swoją odwagą i gorliwością umacniali wiarę w naszej ojczyźnie.
Dzisiaj w naszej historii przeniesiemy się trochę w czasie o jakieś niecałe dwieście lat. Dużo zmieniło się w Polsce od chrztu, kiedy to Mieszko i jego syn Bolesław Chrobry bardzo dbali, by ludzie trzymali się razem, by kraj był bezpieczny, silny i miał dobre układy z sąsiadami.
Po latach potomkowie pierwszego polskiego księcia nie potrafili się niestety porozumieć i doszło do podziału Polski. W jednej z dzielnic, na Śląsku, w Kamieniu, w rodzinie Odrowążw urodził się Jacek. Było to pod koniec XII wieku. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Środa 2.12.2015

"Lekcja kontra infekcja"

Dzisiaj klasa 1a uczestniczyła w zajęciach "Lekcja kontra infekcja", które poprowadziła studentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - p. Zuzanna Toruń. Podczas zajęć dzieci przypomniały sobie co to są zarazki i bakterie oraz skąd się one biorą. Wymieniały sposoby, które pozwalają ustrzec się przed zarazkami takie jak: mycie rąk przed i po każdym posiłku, mycie owoców przed ich spożyciem, codzienne czynności higieniczne. Bardzo duże wrażenie wywarło na nich doświadczenie z wykorzystaniem farb, które należało rozsmarować na dłoni. Podczas przeprowadzonego eksperymentu dosłownie zobaczyły, jak w szybki sposób roznoszą się bakterie nawet poprzez podanie dłoni. Przypomniały sobie również w jaki sposób dokładnie myje się ręce.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 2.12.2015

II etap konkursu z języka angielskiego

W Szkole Podstawowej nr 28 w Lublinie odbył się dzisiaj etap okręgowy kunkursu z języka angielskieskiego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty i Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
W czasie 90 minut czworo uczniów naszej szkoły przelało na papier swoją wiedzę i umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim w praktyce.
Życzymy powodzenia i zakwalifikowania się do etapu wojewódzkiego!


kliknij, aby powiększyć

Środa 2.12.2015

Trzymamy w rękach lampiony - to ważny symbol. Światło rozprasza ciemności. Ponad 2 tysiące lat temu Pan Jezus, przychodząc na ziemię, rozproszył ciemności grzechu. Ponad tysiąc lat temu w Polsce ciemności grzechu rozproszył chrzest, który w imieniu Polan przyjął nasz pierwszy władca Mieszko.
Po śmierci biskupa Wojciecha niemiecki cesarz Otton III zachęcał Chrobrego, by nie zmarnowało się to, co zaczął Wojciech. I zaproponował, by W Polsce zamieszkali zakonnicy. Mogliby głosić Słowo Boże tym Słowianom, którzy jeszcze nie przyjęli wiary. Tak z dalekich Włoch, przybyli do Polski dwaj pustelnicy: Benedykt i Jan. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 1.12.2015

II etap konkursu z przyrody

W ramach II etapu konkursu przedmiotowego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty, uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się dziś z treściami przyrodniczymi.
Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów, którzy udali się do Szkoły Podstawowej nr 20, gdzie na rozwiązanie zadań mieli 90 min. Trzymamy kciuki i życzymy zakwalifikowania się na etap wojewódzki.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 1.12.2015

Mistrzostwa Polski
w Kata Jiu-Jitsu


W minioną sobotę i niedzielę (28 i 29 listopada 2015 r.) w hali sportowej Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie odbyły się Mistrzostwa Polski w Kata Jiu-Jitsu Goshin-Ryu.
Z radością informujemy, że uczeń naszej szkoły - Leon Kowal z klasy 2b zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy i życzymy kolejnych sportowych sukcesów!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 1.12.2015

"MEMORY MASTER"

Dziś od samego rana uczniów klas starszych czekało wiele emocji. Na pierwszej godzinie lekcyjnej odbył się konkurs z języka angielskiego "MEMORY MASTER". Jest to ogólnopolski konkurs leksykalny przeznaczony dla klas IV-VI szkoły podstawowej. Uczniowie, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w konkursie przez ostatnie tygodnie mogli się do niego bardzo dobrze przygotować poprzez darmową aplikację dostępną dla każdego uczestnika konkursu. Zatem z niecierpliwością czekamy na wyniki i liczymy na wielu laureatów.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 1.12.2015

Co ciekawego w świetlicy
działo się…


"Miniony miesiąc upłynął nam pracowicie. Każdy, kto chciał i mógł angażował się w przygotowania kiermaszu bożonarodzeniowego." - tak rozpoczyna się notatka z informacjami o listopadowych świetlicowych wydarzeniach, którą zamieściliśmy na podstronie "Świetlica". Wszystkich ciekawych zapraszamy do lektury.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 1.12.2015

Najlepsi czytelnicy
listopada 2015 roku


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Kleszowski Błażej, kl. 4b – 13 książek
  • »Włodarczyk Wiktoria, kl. 2a – 9 książek
  • »Łuć Maria, kl. 3a – 7 książek
  • »Koszarna Julia, kl. 4b – 7 książek
  • »Józefczuk Szymon, kl. 4b – 6 książek
  • »Melink Hubert, kl. 1b – 6 książek
  • »Kowalik Anna, kl. 3a – 6 książek
  • »Gancarz Karina, kl. 4b – 6 książek
  • »Kozłowska Natasza, kl. 1b – 5 książek
  • »Torres Jan, kl. 1b – 5 książek

kliknij, aby powiększyć

Wtorek 1.12.2015

Na naszej dekoracji adwentowej właśnie przy korzeniach umieściliśmy wczoraj pierwszy obrazek przedstawiający księcia Mieszka I przyjmującego chrzest. Chrzest Polski był początkiem czegoś całkiem nowego. To był początek państwa polskiego. Można powiedzieć, że wtedy zaczęła się Polska. Nie wiemy dokładnie, gdzie chrzest miał miejsce. Działo się to w okolicach Gniezna. W Gnieźnie znajdowała się pierwsza stolica Polski. Do dziś to miasto i jego okolice kryją wiele śladów naszych początków. W gnieźnieńskiej katedrze znajduje się też grób głównego patrona Polski, świętego Wojciecha.
Św. Wojciech koniecznie musi znaleźć miejsce wśród korzeni naszego drzewa życia. Krąży o nim mnóstwo legend. Nawet w szkolnych podręcznikach do języka polskiego możecie je przeczytać. Czytaj więcej