Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)ADWENT 2016 - "W domu Królowej"GRUDZIEŃ 2016

kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.12.2016

Spieszymy z życzeniami

Biorąc Pismo Święte do ręki, jesteśmy świadkami jak Słowo staje się Ciałem.
W naszych dłoniach Bóg składa siebie pod postacią Słowa zdając się całkowicie na nas. Wierzy, że Słowo, które nam daje przyniesie w naszym życiu błogosławione owoce. Ufa nam i godzi się na wszystko, co może zostać uczynione z Jego Słowem.
Niech świadomość daru jaki otrzymujemy pod postacią Bożego Słowa poruszy nasze serca tak, abyśmy z wielką miłością przyjmowali ten dar, bo w Nim jest życie dla nas.

Radosnych i pełnych pokoju Świąt Bożego Narodzenia oraz Błogosławionego Nowego Roku 2017 życzy społeczność Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.12.2016

Wigilie klasowe
i "Bajkowe jasełka"


Dzisiaj, 22 grudnia 2016 roku, w pełni zagościł w murach naszej szkoły klimat Bożego Narodzenia. Podczas pierwszych trzech godzin lekcyjnych w klasach odbywały się wigilie, podczas których uczniowie wraz z wychowawcami przełamali się opłatkami i zasiedli przy stole, by spędzić wspólnie czas oraz pośpiewać kolędy.
O godzinie 10.30 cała społeczność szkolna udała się do auli, gdzie zostało wystawione widowisko bożonarodzeniowe pt. "Bajkowe jasełka". Całość została poprzedzona życzeniami, które składali Siostrom i wszystkim zebranym przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Grona Pedagogicznego oraz Rady Rodziców. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klasy 1a i 4b pod czujnym okiem wychowawczyń - p. Eweliny Pastuszak i s. Moniki Orzechowskiej. Tradycyjne ujęcie narodzin Jezusa zostało poszerzone o nowatorskie elementy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć również dobrze im znane postacie z bajek oraz lektur szkolnych. Pinokio, Czerwony Kapturek, Sierotka Marysia to tylko nieliczni bohaterowie literaccy, którzy pojawili się w trakcie jasełek. Przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte przez publiczność.
Na zakończenie spotkania głos zabrała Siostra Dyrektor Estera Grzegorek oraz Siostra Przełożona Halina Bobkowska, która przygotowała dla dzieci słodki upominek w postaci cukierków. Następnie wszyscy udali się do domów, by w pełni oddać się ostatnim przygotowaniom do nadejścia Jezusa.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.12.2016

Nasz "Akt oddania się Matce Bożej"

W kaplicy naszej Królowej byliśmy już nieraz. Wiemy, że jest ona przyozdobiona wotami przez wieki przynoszonymi przez ludzi za uproszone łaski, za wysłuchane modlitwy. Przedwczoraj słyszeliśmy o najcenniejszym wotum, jakie na Jasnej Górze zostawił papież Jan Paweł II - przestrzelony i zakrwawiony pas sutanny po zamachu na jego życie. Wotum papieży Jana Pawła II oraz, Benedykta XVI oraz Franciszka umieszczone są tuż przy obrazie Matki Bożej. A na ścianach kaplicy wiszą laski pozostawione przez niewidomych, sznury korali i bursztynów. Każde wotum to historia jakiegoś człowieka, historia jego nawrócenia, czy cudu, jaki zdarzył się w jego życiu.
Bardzo długo przy Cudownym Obrazie na Jasnej Górze wisiały kule pewnej pani, która do kaplicy Matki Bożej weszła o kulach, a wyszła ... na własnych nogach. To było ponad 30 lat temu... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.12.2016

Konferencja prasowa
z kolędnikami misyjnymi


Wczoraj grupa kolędników misyjnych z naszej szkoły wzięła udział w konferencji prasowej w biurze Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. W obecności dziennikarzy różnych stacji telewizyjnych i radiowych przedstawili scenkę, jaką witają mieszkańców domów odwiedzanych w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci uczestniczyły w konferencji podsumowującej ubiegłoroczne kolędowanie dla Malgaszów i o życia dzieci w Tajlandii, dla których w tym roku podejmują trud kolędowania misyjnego. Udzieliły także wielu wywiadów do gazet, radia i telewizji na temat doświadczenia kolędowania misyjnego. Było to nowe i piękne doświadczenie Kościoła Misyjnego, opuszczającego w myśl Papieża Franciszka swoje wygodne pokoje, aby nieść Radosną Nowinę o Narodzeniu Jezusa Chrystusa. Na zakończenie spotkania zostały podjęte obiadem i otrzymały pamiątkowe dyplomy i niespodzianki. Relacje z tego spotkanie znajdują się między innymi na stronie internetowej KAI i Konferencji Episkopatu Polski.
Naszą szkołę reprezentowali: Karina Gancarz, Berenka Dacko i Jadwiga Jaksim z klasy 5b oraz Mikołaj Fitas, Karol Jaworski i Jakub Iwaszko z klasy 4b.
Dziękujemy s. Urszuli Kupczyk za przygotowanie dzieci do występu i za stałą, ofiarną pacę z kolędnikami misyjnymi oraz rodzicom: p. Joannie Iwaszko i p. Andrzejowi Jaksimowi, którzy poświęcili swój czas i samochody, by radośnie dowieść dzieci na to piękne spotkanie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.12.2016

Kiermasz wyjątkowych ciast

Na dzisiejszy kiermasz ciasta piekły Mamusie, Babcie, Ciocie, a może nawet Tatusiowie drugoklasistów. Babeczki, muffinki, makowce, pierniczki i wiele innych smakołyków sprawiło, że w czasie przerw korytarze pustoszały, natomiast w okolicach portierni było niezwykle tłoczno. Dochód ze sprzedaży ciast w kwocie 602,35 zł zostanie przeznaczony na remont szkoły. Z całego serca dziękujemy wszystkim za dzisiejsze pyszności!


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.12.2016

W Aniołkowie

W świątecznym już klimacie uczniowie klasy 3b wzięli dziś udział w warsztatach wykonywania aniołków, prowadzonych przez KLANZĘ w klasztorze oo. Dominikanów na Starym Mieście. Aniołkowo organizowane jest corocznie w ramach Festiwalu Bożego Narodzenia. Każdy uczestnik warsztatów nie tylko wykonał swoje aniołki, ale też - jeśli uważnie słuchał - wzbogacił się o różne informacje z anielskiego świata. W drodze powrotnej dzieci zwiedziły Wystawę Szopek Bożonarodzeniowych - pokonkursowych prac dzieci z lubelskich przedszkoli. Dziękujemy za anielską cierpliwość i twórcze zajęcia!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.12.2016

Jasna Góra świeci na cały świat

Kiedy Obraz Jasnogórski stawał się sławny z powodu cudów, pielgrzymek, odwiedzin królów, zaczęto robić jego kopie. W XV wieku takie kopie dotarły na Węgry, Słowację, do Czech, Austrii, Niemiec i Rosji. Kiedy paulini tworzyli klasztory na całym świecie, zawsze zabierali ze sobą kopię obrazu z Jasnej Góry. Dla Polaków wyjeżdżających z Polski, by mieszkać za granicą, najcenniejszą pamiątką był wizerunek Maryi Częstochowskiej. Tam, gdzie mieszkają Polacy, bardzo często powstają kościoły pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Dziś takie świątynie są na wszystkich kontynentach, prawie we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, w Afryce, Azji i Australii. W bazylice św. Piotra w Rzymie w podziemiach, tuż obok grobu św. Piotra, znajduje się kaplica Matki Bożej Częstochowskiej. A w Stanach Zjednoczonych największy kościół jest pod wezwaniem Maryi Jasnogórskiej - to tak zwana amerykańska Częstochowa, dzisiaj największe sanktuarium Polonii amerykańskiej. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.12.2016

Przedświąteczne odwiedziny

Już nie jedna, a trzy delegacje naszej szkoły udały się dzisiaj w przedświąteczne odwiedziny z życzeniami do: Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika - Metropolity Archidiecezji Lubelskiej, Księdza Mirosława Matusznego - Proboszcza Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła, Księdza Dariusza Bondyry - Rektora Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej i Pani Anny Gołąb - Dyrektora Biura Fundacji Dantis Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Wszyscy przyjęli naszych uczniów z radością i wielką życzliwością.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.12.2016

Radiowe życzenia

Dziś po raz drugi odwiedziła naszą szkołę p. Paulina Superczyńska - redaktor Polskiego Radia Lublin. Tym razem uczniowie z klas I - III składali świąteczne życzenia małym radiosłuchaczom oraz opowiadali, co według nich jest najważniejsze w czasie Wigilii. Dzieci miały także okazję zaśpiewać do mikrofonu kolędy i piosenki o świątecznej tematyce. Jak im to wyszło? Będzie się można przekonać już w Wigilię miedzy 9.00 a 10.00 rano słuchając programu "Jasiek" w Polskim Radiu Lublin. Zapraszamy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.12.2016

Jan Paweł II - Totus Tuus

Kilka dni temu poznaliśmy wyjątkowego człowieka, który swoje życie zawierzył Panu Bogu, który przyjmował Jego plan, Jego wolę. Nawet wtedy, kiedy władza go więziła, trzymała z dala od ludzi, w odosobnieniu, bez żadnego wyroku. Tylko dlatego, że mówił prawdę, że podtrzymywał ludzi na duchu, że był wierny Bogu.
Dzisiaj poznamy podobnego człowieka, wiernego Panu Bogu i zakochanego w Matce Najświętszej. Zresztą przyjaciela kardynała Wyszyńskiego.
Mowa oczywiście o naszym świętym papieżu, Janie Pawle II.
Karol był małym chłopcem, wtedy nazywano go jeszcze Lolkiem, miał 9 lat, kiedy zmarła jego mama. Było to tuż przed jego I Komunią św. Ciekawe, że kardynał Wyszyński w takim samym wieku przeżył śmierć mamy. Następnego dnia po pogrzebie mamy tata zabrał Lolka i jego brata Edmunda do matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. To było niedaleko ich domu w Wadowicach. A potem jeździł też na Jasną Górę. Najpierw razem z tatą, potem, kiedy był już studentem, razem z kolegami. Gdy został księdzem, przyjeżdżał na Jasną Górę ze studentami, których był duszpasterzem. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.12.2016

Mistrz - zapaśnik!

Dnia 15 grudnia 2016 roku odbył się Turniej zapaśniczy dzieci zorganizowany przez Zapaśnicze Towarzystwo Sportowe SOKÓŁ Lublin "I Krok Zapaśniczy". Wśród zwycięzców znalazł się uczeń naszej szkoły - Mateusz Król z klasy 3a, który w swojej kategorii wiekowej zajął I miejsce. Gratulujemy!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.12.2016

Misyjny opłatek

W niecodziennym nastroju, przy blasku świec, białym obrusie i zimowym chłodzie w naszym ogrodzie odbył się dzisiaj misyjny opłatek. Składali sobie życzenia mali misjonarze klas II, III, IV i V. Śpiewali kolędy i w modlitwie łączyli się z dziećmi całego świata. Wspominali dzieci ciężko pracujące w Azji, dzieci-żołnierze, dzieci radosne i te smutne w Afryce, których rodzice każdego dnia ponoszą wiele wysiłków, by przygotować choćby jeden posiłek. Było trochę inaczej niż co roku, ale mimo zimna ciepło wspólnego spotkania z okazji narodzin Pana Jezusa rozgrzało serca i dało wiele radości.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.12.2016

Z życzeniami u Pani Kurator
i naszego Duszpasterza


W dniu dzisiejszym delegacja uczniów naszej szkoły udała się z życzeniami świątecznymi do p. Teresy Misiuk - Lubelskiego Kuratora Oświaty. Pani Kurator przyjęła delegację z wielką radością i życzliwością, również przekazała świąteczne pozdrowienia i upominki. Po życzeniach u p. Kurator delegacja ruszyła do księdza Piotra Drozda - szkolnego duszpasterza, który przyjął uczniów bardzo ciepło i zaprosił do wspólnej zabawy przy grach interaktywnych. To były bardzo miło spędzone chwile. Oby w takiej atmosferze upłynął najbliższy świąteczny czas.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.12.2016

Aresztowanie obrazu

Rozpoczynamy czwarty tydzień rozważań adwentowych "W domu Królowej". Pięknie, już w całej okazałości, od wczoraj palą się wszystkie świece na wieńcu adwentowym - to dobry znak. Wyraźnie już widać światło Betlejem. A prowadzi nas światło z Jasnej Góry - Matka Boża jest naszą przewodniczką do Pana Jezusa.
Ostatnio słyszeliśmy o Jasnogórskich Ślubach Narodu, które były ważnym zobowiązaniem. Prymas Polski, kardynał Wyszyński, dobrze o tym wiedział i jeszcze w więzieniu pomyślał, że trzeba ludziom pomóc, by to, co przyrzekali, umieli wprowadzać w codzienne życie.
Przygotował program na 9 lat. Była to tak zwana Wielka Nowenna. Zaczęła się w 1957 roku, a skończyła się w 1966 roku. Każdego roku wprowadzano w życie jeden temat z aktu Jasnogórskich Ślubów Narodu, i tak Polska chrześcijańska przygotowywała się do bardzo ważnego wydarzenia, jakim było tysiąclecie chrztu Polski. Do Polski na te wielkie uroczystości miał przyjechać papież Paweł VI, ale komunistyczna władza nie zgodziła się na to. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 18.12.2016

Na wzór Józefa i Maryi

Dzisiaj miał miejsce kolejny adwentowy dzień skupienia dla rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Wszyscy ci, którym udało się zatrzymać w "przedświątecznej gorączce" zgromadzili się w kaplicy Sióstr Urszulanek na słuchaniu Słowa Bożego, Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wspólnej Eucharystii. Przewodnikiem był Ks. dr Mirosław Brzeziński, który analizując relację pomiędzy św. Józefem a Maryją Matką Jezusa pokazał co zagraża i co łączy małżeństwo i rodzinę. Podczas gdy rodzice mieli "chwilę dla siebie" ich dzieci bawiły się w najlepsze pod opieką sióstr w świetlicy szkolnej.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.12.2016

Wigilia pracowników szkoły

Dzisiaj, 16 grudnia 2016 roku, o godzinie 16.45 rozpoczęło się spotkanie wigilijne pracowników szkoły. Święta tuż, tuż. Wszędzie roztacza się bożonarodzeniowa atmosfera, w klasach widoczne są już dekoracje i drzewka choinkowe. Nadchodzący Chrystus napełnia ludzkie serca. To właśnie stało się motywem przewodnim dzisiejszego spotkania. Tradycyjnie odczytano fragment Ewangelii według św. Łukasza. Następnie przystąpiono do składania życzeń, po których rozpoczęła się uczta przy wigilijnym stole, a smak potraw roznosił się po szkolnych pomieszczeniach. Tradycją tegoż spotkania jest wspólne kolędowanie, które również miało miejsce w tym roku. Oprawę muzyczną zapewniły p. Małgorzata Świeca, p. Anna Kapica-Świstak i s. Irena Bobkowska. W miłej i ciepłej atmosferze upłynął dzisiejszy wieczór, który był zwiastunem nadchodzącego Bożego Narodzenia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.12.2016

Przygody wesołego Sindbada

Klasy I-III przeżyły dziś niesamowite przygody razem z Sindbadem żeglarzem, a wszystko to za sprawą Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa, który wystawił dziś przedstawienie "O Sindbadzie żaglarzu" w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. Główny bohater zapraszał wszystkich widzów słowami: "Mój żaglowiec czeka na scenie, wskakujcie nań chyżo, dziewczynki niech zabiorą w bagażu swoją mądrość, czułe serce i delikatność, a chłopcy niech nie zapomną o odwadze, zręczności i sile".
Widownia żywo reagowała na to, co działo się na scenie i brała udział w rozwiązywaniu konfliktu scenicznego. Szczególnie urokliwe i zaskakujące były pokazy świetlne. Dziękujemy za możliwość udziału w tak pięknym wydarzeniu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.12.2016

Z życzeniami
u Pana Prezydenta


Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dlatego już dzisiaj udaliśmy się, zgodnie z naszą szkolną tradycją, z życzeniami do Prezydenta Miasta Lublin - p. Krzysztofa Żuka, który nie tylko przyjął delegację naszej szkoły, ale doceniając nasz wkład na arenie oświaty naszego miasta, zapewnił o swojej życzliwości i złożył życzenia dla całej społeczności szkolnej.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.12.2016

Konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną rozstrzygnięty!

W ramach szkolnego konkursu na najpiękniejszą ozdobę świąteczną uczniowie wykonali wiele prac związanych z tematyką Bożego Narodzenia, były to m.in. choinki, bombki, kartki świąteczne, aniołki. Komisja konkursowa miała niesamowicie trudne zadanie - wyłonić spośród tak wielu prac zwycięzców i przyznać nagrody. Przyznano 9 wyróżnień, które otrzymali: Filip Piasecki z klasy 2a, Emilia Puła i Franciszek Papliński z klasy 2b, Piotr Grędziński z klasy 3a, Weronika Jakowicka z klasy 4a, Zofia Ruszkowska i Maria Kuryłowicz z klasy 4b, Jakub Misiarz z klasy 5a oraz Szymon Piasecki z klasy 6a (nagrodzone prace na zdjęciu obok). Wszystkie prace konkursowe zostały przeznaczone do sprzedaży podczas szkolnego kiermaszu świątecznego i zasiliły dochód przeznaczony na remont naszej szkoły. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.12.2016

Sukces w "Niebieskich nutkach"

10 listopada pisaliśmy o udziale uczniów klasy 3b w konkursie "Niebieskie Nutki". Dziś poznaliśmy decyzję Komisji Konkursowej, która miała bardzo trudne zadanie. Ostatecznie spośród 671 prac wybrała po 6 prac, które zajęły ex aequo I, II i III miejsce oraz 1 pracę nagrodzono wyjątkowo - Grand Prix konkursu. Przypomnijmy, że zadaniem konkursowym było nagranie piosenki uwrażliwiającej na problemy dzieci z autyzmem. Piosenka miała być zaprezentowana w szkole dla uczniów i rodziców oraz nagrana na płytę. Klasa 3b zdobyła ... I miejsce! Niedowierzanie i radość ogarnęła zarówno samych uczniów jak i wychowawczynię - s. Irenę Bobkowską, która przygotowała dzieci do udziału w konkursie. Przewidziana nagroda to 6-dniowa wycieczka dla całej klasy do Zakopanego dofinansowana w 50% przez Fundację Hotele Polskie Dzieciom. Gratulujemy!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.12.2016

Prymas Stefan Wyszyński

Dzisiaj usłyszymy o człowieku, który Matkę Bożą kochał wyjątkowo i kiedy tylko miał okazję, możliwość, przychodził do Niej na Jasną Górę.
Miał tylko 9 lat, gdy zmarła jego mama. Dobrze pamiętał, że jeździła często do Wilna, do Matki Bożej Ostrobramskiej. Tata natomiast na Jasną Górę. Często razem wieczorami odmawiali różaniec.
W takiej rodzinie wychowywał się przyszły ksiądz, biskup, kardynał i prymas Polski. Nazywał się Stefan Wyszyński.
Kiedy miał przyjmować święcenia kapłańskie, tak ciężko zachorował, że biskup zastanawiał się nawet, czy w ogóle powinien być święcony. Ostatecznie święcenia miał sam, w dzień swoich urodzin, 3 sierpnia, na Jasnej Górze, choć pochodził z Lubelszczyzny. Ale ks. Stefan Wyszyński bardzo tęsknił za swoją mamą i pewnie dlatego przy Matce Bożej na Jasnej Górze chciał mieć prymicje, czyli odprawiać swoją pierwszą Mszę św. Podobnie jak święcenia biskupie, które też były na Jasnej Górze. Podczas owej pierwszej Mszy św. ks. Kardynał Wyszyński powiedział takie piękne słowa: "Chcę mieć Matkę, która stanie przy każdej mojej Mszy św., tak jak stała pod krzyżem swego Syna. Matkę, która nie umiera..." A kiedy został biskupem, Matkę Bożą z Jasnej Góry umieścił w swoim herbie. I mówił: "Matka Boża Jasnogórska w moim herbie to nie ozdoba, to program mego biskupiego i prymasowskiego życia". Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.12.2016

Piernikowe zajęcia

W klasie 1a przygotowania do świąt ruszyły pełną parą. Już w zeszłym tygodniu uczniowie przygotowali papierowe gwiazdy i bombki, natomiast dzisiaj całe dwie godziny lekcyjne trwało ozdabianie przepysznych pierników, które przygotowały dwie mamy naszych uczniów: mama Macieja - Pani Dorota i mama Grzegorza - Pani Aneta. Nad procedurą ozdabiania, oprócz pań nauczycielek, czuwała mama Olafa - Pani Magdalena, która przygotowała perłowy lukier w specjalnych woreczkach dla każdego ucznia. Dodatkowo każdy z nich wyposażony był w posypki, kuleczki, serduszka i inne cuda, cudeńka do ozdabiania. Efektem pomysłowości, kreatywności i wspólnej pracy są ozdoby choinkowe - każda jest inna, ale równie piękna. W przyszłym tygodniu przygotowane własnoręcznie ozdoby zwisnął na choince, a póki co w sali cały czas pachnie piernikami. Można by rzec, że w sali 1a pachnie już świętami!
Dziękujemy bardzo Mamom naszych uczniów za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniach pięknych ozdób choinkowych.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.12.2016

"Losy żołnierza
i dzieje oręża polskiego"


W dniu dzisiejszym czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w II etapie - rejonowym Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". Uczniowie udali się do Szkoły Podstawowej nr 24, gdzie w ciagu 90 minut musieli rozwiązać test, obejmujący okres w historii Polski oraz w historii powszechnej z lat 1795 - 1830. Teraz czekamy na wyniki, a naszym kolegom i koleżance życzymy wytrwałości.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.12.2016

Pielgrzymki - pieszo do Maryi

Od pierwszego dnia modlitwy adwentowej poznajemy dom naszej Królowej Maryi. Poznaliśmy już mieszkańców tego domu, wciąż poznajemy bogatą historię i ludzi, którzy chętnie do domu naszej Królowej przychodzili.
W czasie wojny Niemcy zakazali organizowania pielgrzymek, ale ludzie i tak przychodzili. Niby każdy sam, indywidualnie... Bramy Jasnej Góry były zawsze i dla każdego otwarte. Ludzie nie zaprzestali tego, co trwało na Jasnej Górze od wieków. Pielgrzymowano tam od chwili, gdy tylko rozeszły się wieści o Jasnej Górze, o tym, że jest tam Matka Boża w cudownym obrazie, że przez Nią ludzie wypraszają wiele łask. Zaczęto przychodzić do Jej domu.
Podobno pierwsza zorganizowana pielgrzymka szła na Jasną Górę z Krakowa w 1434 roku. Pielgrzymi przynieśli wtedy odnowioną ikonę Matki Bożej. Było to cztery lata po tym, jak bandyci zniszczyli obraz. Odnowiony obraz niesiono uroczyście z samego Krakowa. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.12.2016

Adwentowe skupienie
dla Rodziców i Nauczycieli


Zapraszamy bardzo serdecznie Rodziców i Nauczycieli na adwentowy dzień skupienia w najbliższą niedzielę 18 grudnia 2016 r., który poprowadzi ks. dr Mirosław Brzeziński.
W programie:
- 16.00 Konferencja,
- Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz okazja do spowiedzi,
- około godz. 18.00 Msza Święta.
Jeżeli dla kogoś z Państwa przeszkodą w uczestnictwie byłoby to, że nie ma z kim zostawić dzieci, to proszę je zabrać ze sobą - zapewnimy im opiekę.


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.12.2016

Dwa konkursy humanistyczne
jednego dnia


W dniu dzisiejszym chętni uczniowie z klas drugich i trzecich mogli sprawdzić swoje wiadomości polonistyczne aż w dwóch konkursach. Pierwsze odbyło się "Ogólnopolskie Dyktando (nie tylko) dla Mistrzów" i wzięło w nim udział 10 uczniów z klas trzecich. Wyniki będą znane już w lutym. Drugim konkursem był "ALFIK humanistyczny", którego uczestnicy otrzymali aż 30 zadań testowych, w tym pytania odnoszące się do wierszy Danuty Wawiłow "Pokrzywa" i "Zapach czekolady". Gratulujemy wszystkim uczestnikom chęci do dodatkowej pracy i rozwijania swoich zainteresowań.


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.12.2016

Nowe książki już czekają!

Z przyjemnością informujemy, że uzyskaliśmy dotację na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytetu 3 dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów oraz promocji i wspierania czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakupu nowości wydawniczych.
Z otrzymanej dotacji nasza biblioteka zakupiła 1100 książek. Łączna kwota wydana na nowości wydawnicze to 15 000 zł, z czego 3 000 zł to wkład własny. Zapraszamy wszystkich do wypożyczania interesujących książek oraz obejrzenia prezentacji z projektu na podstronie biblioteki.


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.12.2016

Kalendarze i torby urszulańskie

W 2017 roku będziemy obchodzić 100 rocznicę przybycia Urszulanek do Lublina. Z tej okazji Siostry wydały Kalendarz Jubileuszowy z historią tutejszego klasztoru, natomiast nasza szkoła wydała "urszulańskie" torby z logo szkoły.
Kalendarze i torby w cenie 10 zł za sztukę są do nabycia w portierni szkoły. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na remont szkoły. Będziemy wdzięczni za każdy "grosz" przeznaczony na nasz wspólny cel!kliknij, aby powiększyć

Środa 14.12.2016

Przed Orszakiem
Trzech Króli


Dzieci klas pierwszych otrzymały dzisiaj od organizatorów Orszaku Trzech Króli dzwoneczki i piękne królewskie korony. Tym samym zostały zaproszone do świętowania Narodzenia Pana Jezusa. Orszak odbędzie się 6 stycznia 2017 r. Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy z Rodzinami na tę uroczystość. Troje uczniów z klasy 4b poniesie przed królami dary, jakie kiedyś trzej Mędrcy złożyli w stajence betlejemskiej. Prosimy, by uczniowie zabrali ze sobą dzwoneczki ofiarowane im w ubiegłym roku. Korony otrzymają na placu przed Zamkiem Lubelskim.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.12.2016

Ukryty obraz - II wojna światowa

Mamy czternasty dzień grudnia. Do Wigilii pozostało nam dokładnie 10 dni. W tym Adwencie Maryja pokazuje nam drogę, jest naszą Przewodniczką do Jezusa. Z Nią na pewno trafimy do celu.
Przypominamy o prośbach, obietnicach, czy podziękowaniach skierowanych do Matki Bożej. Wrzucamy je do specjalnej skarbony stojącej przy naszej dekoracji.
Dzisiaj zobaczymy, co działo się w domu naszej Królowej 20 lat po odzyskaniu niepodległości. W Polsce i w całej Europie robiło się coraz bardziej niespokojnie. Coraz częściej mówiono o kolejnej wojnie, o napaści niemieckiej. Paulini na Jasnej Górze obawiali się o największy skarb - o obraz Matki Bożej. Zrobili naradę i jeszcze przed rozpoczęciem wojny, w ostatnich dniach sierpnia, w największej tajemnicy postanowili cudowny wizerunek ukryć na ... Jasnej Górze. Co zrobili? Wyjęli obraz z ram, zawinęli, zabezpieczyli i schowali w bibliotece pod ogromnym stołem. Stół stoi w bibliotece do dziś. Jest tak wielki i szeroki, że nie możliwe jest, by go stamtąd wynieść. Do ram w ołtarzu włożyli kopię cudownego obrazu. Niemcy wiele razy podczas wojny wchodzili do biblioteki i do głowy im nie przyszło, że stoją tuż przy największym skarbie Jasnej Góry. Kilak dni później stało się to, czego wszyscy się bali. Posłuchajcie nagrania. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.12.2016

Szkolny tutoring

Dzisiaj, 13 grudnia 2016 roku, miało miejsce posiedzenie rady pedagogicznej. Zostało poprzedzone spotkaniem wychowawców klas, podczas którego poruszano kwestie pedagogiczne. Następnie nauczyciele zgromadzili się wspólnie, by omówić sprawy bieżące. Głównym tematem pierwszej częsci spotkania była sytuacja szkoły w obliczu zmian zachodzących w systemie oświaty. Nasza szkoła, by dalej funkcjonować, musi przejść gruntowny remont - adaptację części XV wiecznego budynku. Na tenże cel potrzebne są ogromne pokłady finansowe. Grono debatowało nad sposobami pozyskania tychże środków.
W drugiej części spotkania odbyło się szkolenie pod tytułem "Szkolny tutoring". Wykład poprowadziła p. Agnieszka Bereza, nauczyciel świetlicy klas I-III. Tutoring jest niezwykle ciekawą metodą pracy, która opiera się na pogłębionej relacji między uczniem a nauczycielem, który staję się w tym przypadku swego rodzaju mentorem. To popularna metoda, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze uniwersytety (Oxford, Cambridge) w zasadzie na niej opierają swój system kształcenia. Niesie ona ze sobą bardzo przyszłościowe spojrzenie na kwestie nauczania, które dzięki tutoringowi osiąga najwyższe poziomy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.12.2016

Wywiad z kolędnikami misyjnymi

Grupa "małych misjonarzy" z naszej szkoły, która w tym roku podejmie trud kolędowania misyjnego na terenie Parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie udzieliła dzisiaj wywiadu do "Gościa Niedzielnego". Dzieci opowiadały o tym, jak przygotowują się do tego wydarzenia i co cenią sobie podejmując wyzwanie kolędy misyjnej. Pełny tekst wywiadu będzie można przeczytać w świątecznym wydaniu tygodnika "Gość Niedzielny".

kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.12.2016

Królowa wolnej Polski

Na wieńcu adwentowym zapłonęła już trzecia świeca. To znak, że rozpoczęliśmy trzeci tydzień Adwentu. Przychodzicie na modlitwę z lampionami, które rozjaśniają noc, które przypominają, że przygotowujemy Jezusowi drogę do naszych serc. Pokazujemy: "Panie Jezu, popatrz, tu jesteśmy! Przyjdź do nas, prosimy".
Do lampionu, który świeci w ciemności, można porównać Jasną Górę, dom naszej Królowej.
Dziś posłuchajmy o nocy, która zapadła w Polsce na ponad 120 lat. Był to straszny, ciemny, smutny ponadstuletni czas. Jedynym światełkiem nadziei była właśnie Jasna Góra. Polska znalazła się pod panowaniem zaborców, czyli tych, którzy nam Polskę zabrali. Jana góra początkowo była pod panowaniem Prus, a potem Rosji.
Przez ponad 120 lat Polacy nie mieli państwa. To były bardzo ciężkie i smutne czasy niewoli dla naszego narodu. Można powiedzieć, że to była taka długa ciemna noc. Zaborcom nie wystarczyło, że zabrali nam polskie ziemie. Bardzo starali się, by Polacy zapomnieli o Polsce. Chcieli, by stali się Niemcami, Rosjanami lub Austriakami.
Nie mieliśmy wtedy króla, rządu, sejmu, ale na Jasnej Górze mieliśmy nadal Królową. Do Częstochowy wciąż przychodziły pielgrzymki, i to ze wszystkich zaborów. Tam, przy swojej Matce i Królowej, spotykali się Polacy. Przed cudownym obrazem modlili sie o wolność dla ojczyzny. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.12.2016

Finał kiermaszu świątecznego

W dniach 5-9.12.2016 r. odbył się szkolny kiermasz świąteczny, podczas którego można było nabyć wiele świątecznych dekoracji m.in. kartki, bombki, stroiki i wiele innych. Nie zabrakło także słodkości: babeczek, ciasteczek i pierników. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i rodziców.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego świątecznego wydarzenia zwłaszcza rodzicom i uczniom przygotowującym świąteczne ozdoby i wypieki oraz Samorządowi Uczniowskiemu i jego opiekunom: p. Annie Karze i p. Oldze Doleckiej za poświęcony czas i obsługiwanie zainteresowanych.
Całkowity dochód z kiermaszu w wysokości 7 393,10 zł zostanie przeznaczony na prace remontowe przyszłych pomieszczeń szkolnych. Dziękujemy!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.12.2016

"Podziel się tym co masz…"

W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole został utworzony sztab akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Jest to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest zbiórka odzieży, żywności trwałej, środków czystości, słodyczy i zabawek oraz innych darów dla najbardziej potrzebujących. 20 listopada na ulicach naszego miasta miała miejsce zbiórka uliczna, natomiast do 31 grudnia można przynosić dary do sztabów akcji. W akcji tej nie zbiera się żadnych środków finansowych.
W naszej szkole dary można zostawiać przy portierni w oznakowanym miejscu. Zapraszamy do włączenia się w ten szlachetny cel, cytując słowa piosenki akcji "Podziel się tym co masz…"


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.12.2016

Finał Szlachetnej Paczki

Finał Szlachetnej Paczki – w sobotę 10 grudnia zapakowane dary trafiły do magazynu Szlachetnej Paczki, skąd dalej wolontariusze przekazali je do rodzin. Dzięki Państwa ofiarności i zaangażowaniu udało się zaspokoić najpilniejsze potrzeby rodziny Pani Joli oraz Pani Zosi, spełniliście Państwo marzenia Kuby, Zosi i Maćka. Rodziny z całego serca dziękują za otrzymane dary, które były przemyślane i przyczyniły się do zaspokojenia ich potrzeb.
Oto kilka słów od mamy trojga dzieci:
"...Rodzina bardzo serdecznie dziękuje wszystkim za przygotowanie wspaniałej paczki. Pani Jolanta była bardzo wzruszona, ponieważ nie spodziewała się, że aż tyle otrzymają. Wszystkim darczyńcom życzy Wesołych Świąt i wszystkiego, co najlepsze w Nowym Roku."


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.12.2016

Światło w nocy zaborów

Na wieńcu adwentowym zapłonęła już trzecia świeca. To znak, że rozpoczęliśmy trzeci tydzień Adwentu. Przychodzicie na modlitwę z lampionami, które rozjaśniają noc, które przypominają, że przygotowujemy Jezusowi drogę do naszych serc. Pokazujemy: "Panie Jezu, popatrz, tu jesteśmy! Przyjdź do nas, prosimy".
Do lampionu, który świeci w ciemności, można porównać Jasną Górę, dom naszej Królowej.
Dziś posłuchajmy o nocy, która zapadła w Polsce na ponad 120 lat. Był to straszny, ciemny, smutny ponadstuletni czas. Jedynym światełkiem nadziei była właśnie Jasna Góra. Polska znalazła się pod panowaniem zaborców, czyli tych, którzy nam Polskę zabrali. Jana góra początkowo była pod panowaniem Prus, a potem Rosji.
Przez ponad 120 lat Polacy nie mieli państwa. To były bardzo ciężkie i smutne czasy niewoli dla naszego narodu. Można powiedzieć, że to była taka długa ciemna noc. Zaborcom nie wystarczyło, że zabrali nam polskie ziemie. Bardzo starali się, by Polacy zapomnieli o Polsce. Chcieli, by stali się Niemcami, Rosjanami lub Austriakami.
Nie mieliśmy wtedy króla, rządu, sejmu, ale na Jasnej Górze mieliśmy nadal Królową. Do Częstochowy wciąż przychodziły pielgrzymki, i to ze wszystkich zaborów. Tam, przy swojej Matce i Królowej, spotykali się Polacy. Przed cudownym obrazem modlili sie o wolność dla ojczyzny. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Piątek 9.12.2016

Mikołajkowy prezent

Uczniowie klasy 3b otrzymali w prezencie mikołajkowym bilety na wspólną zabawę w Kids' Clubie z przesłaniem św. Mikołaja, by bardziej się zintegrować i lepiej ze sobą współpracować. Dziś zawitali więc w Centrum Rekreacyjno-Edukacyjnym dla Dzieci i przez dwie godziny zacieśniali swoje więzy poprzez doskonałą zabawę. Mieli też okazję spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. Niektórzy przełamali swoje wcześniejsze opory i odważnie szli do góry krok za krokiem. Wszyscy pięknie się bawili i aż żal było stamtąd wychodzić. Dziękujemy Mikołajowi i Jego pomocnikom za taki sympatyczny prezent.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 9.12.2016

"Bądź kumplem - nie dokuczaj"

W dniu dzisiejszym o godzinie 9.00 odwiedzili nas niezwykli goście w granatowych mundurach. Młodsi Specjaliści - p. Anna Kołodziejczyk oraz p. Kamil Dudek ze straży miejskiej w Lublinie poprowadzili zajęcia na temat "Bądź kumplem - nie dokuczaj" w trzech klasach: 1a, 2b i 3a. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przystąpili do proponowanych im zadań. Pracując w grupach wymieniali cechy dobrego kolegi, rozmawiali także na temat odrzucenia i akceptacji, dyskutowali o wielu sposobach, które mogą pomóc w budowaniu dobrych i trwałych więzi. 15 grudnia nasi goście poprowadzą zajęcia dla trzej kolejnych klas: 1b, 2a i 3b. Dziękujemy za dzisiaj! To z pewnością cenna lekcja, którą zapamiętamy długo.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 9.12.2016

Maryja otrzymuje papieskie korony

Wczoraj usłyszeliśmy o tym, jak król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej złożył ślubowanie, że Maryja będzie Królową Polski. Oczywiście dla Polaków już dużo wcześniej Maryja Jasnogórska była Królową, ale takie uroczyste potwierdzenie tego przez króla miało ogromne znaczenie. Ślubowanie króla Jana Kazimierza nastąpiło wtedy, gdy w naszym kraju działo się źle. Wprawdzie pokonaliśmy Szwedów, potop się zakończył, ale szybko przyszły kolejne wojny. Poza tym Polacy też byli ze sobą skłóceni. Nasza Ojczyzna była coraz bardziej bezbronna wobec wrogów, a im słabsze było nasze państwo, tym częściej nasi przodkowie pielgrzymowali na Jasną Górę. U Królowej Polski modlili się za Polskę. Patrzyli na cudowny obraz i ... czegoś im brakowało. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 8.12.2016

Mikołajkowy turniej szachowy

6 grudnia 2016 r. Centrum Edykacji Szachowej MDK "Pod Akacją" zorganizował Mikołajkowy Turniej Szachowy, podczas którego uczeń naszej szkoły Tomasz Wilczewski z klasy 3a zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju szczególnie umiejętności strategicznych.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 8.12.2016

Maryja Królową Polski

Wczoraj poznaliśmy historię bohaterskiej obrony i cudem uratowanej Jasnej Góry. Pamiętamy, że sama Maryja obroniła ukochane sanktuarium Polaków. Bo po ludzku sądząc, obrońcy Jasnej Góry nie mieli żadnych szans. Było ich zaledwie trzystu, a najeźdźców trzy tysiące.
Wieść o zwycięskiej obronie Jasnej Góry dotarła również do króla Jana Kazimierza, który w tym czasie przebywał w Głogówku na Śląsku. Król odczytał to jako znak z nieba. Zrozumiał, że nie może się poddawać, ale musi stanąć na czele polskich wojsk i pokonać wroga. I, co bardzo ważne, uświadomił sobie, że Maryja z Jasnej Góry opiekuje się narodem polskim. Postanowił działać. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Środa 7.12.2016

I Ty możesz zostać
świętym Mikołajem


Uczniowie klas trzecich wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Święty Mikołaj w oczach współczesnych dzieci - i Ty możesz zostać świętym Mikołajem" pod patronatem Prezydenta miasta Lublin, Lubelskiego Kuratora Oświaty i Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika. Wśród wyróżnionych znalazł się nasz uczeń z klasy 3a - Dawid Osiński. Jego praca została wybrana spośród prawie tysiąca prac i umieszczona na wystawie pokonkursowej w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, a także wydrukowana jako pocztówka świąteczna. Nagrodą dla wszystkich dzieci był koncert "Tango Argentyńskie". Po koncercie można było obejrzeć wystawę i spotkać się z Biskupem Mikołajem, który obdarowywał wszystkich łakociami. Dawidowi gratulujemy pomysłu i wygranej.


kliknij, aby powiększyć

Środa 7.12.2016

Wyniki eliminacji okręgowych
konkursów kuratoryjnych


Z radością informujemy, że do III (wojewódzkiego) etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli zakwalifikowali się następujący uczniowie:
z ortografii - Wiktoria Łuć z klasy 6b,
z przyrody - Błażej Kleszowski z klasy 5b.
Serdecznie gratulujemy i życzymy jak najlepszych wyników w ostatnim etapie!


kliknij, aby powiększyć

Środa 7.12.2016

Cudowna obrona Jasnej Góry

Cuda, o których mówiliśmy wczoraj, były darami dla pojedynczych ludzi. Dziś chcemy wam opowiedzieć o największym cudzie, jaki wydarzył się na Jasnej Górze. To był dar dla całej Polski, dla całego narodu.
Było to w XVII wieku. Polskę atakowało wtedy wielu wrogów (Szwecja, Rosja, Turcja). W 1655 roku na nasz kraj najechały wojska szwedzkie. W krótkim czasie Szwedzi zalali Polskę. Nie wodą oczywiście, ale swoimi wojskami. Cały kraj znalazł się w niewoli szwedzkiej. Król Jan Kazimierz schronił się na zamku w Głogówku na Śląsku. Tymczasem wojska szwedzkie podeszły pod wały Jasnej Góry. Szwedzi zażądali, by wpuścić ich do klasztoru. Ku swojemu zaskoczeniu napotkali zdecydowany opór. Przeorem, czyli przełożonym klasztoru, był wtedy ojciec Augustyn Kordecki, który grzecznie, ale stanowczo, odmówił Szwedom otwarcia bram klasztoru. To ich bardzo rozzłościło i w odpowiedzi rozpoczęli oblężenie. Byli pewni, że błyskawicznie zdobędą Jasną Górę, dowódca Szwedów wyraził się z pogardą: "ten kurnik". Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 6.12.2016

"Gdzie jest Mikołaj?"

Ciekawe czy kiedykolwiek któryś z uczniów zastanawiał się co by się stało, gdyby do garażu wpadło coś wielkiego z nieba, robiąc dziurę w dachu? Taką właśnie przygodę przeżył główny bohater filmu "Gdzie jest Mikołaj?", na projekcję krórego wybrała się dzisiaj klasa 3a. Okazało się, że był to łoś, który nie dość, że potrafił latać, to jeszcze mówił ludzkim głosem. Miał jeszcze dodatkową zaletę - ogromne poczucie humoru, dzięki któremu mali kinomaniacy co raz wybuchali gromkim śmiechem.
Ten holenderski film, który obejrzeliśmy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci "W chmurach" śmieszy, ale zarazem mówi o rzeczach bardzo ważnych - poczuciu bliskości i więzi rodzinnych mimo oddalenia i braku obecności. To, że kogoś nie widzimy na co dzień, nie przebywamy z nim, nie oznacza, że go w naszym życiu nie ma, albo, że o nas nie dba.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 6.12.2016

Odwiedziny oczekiwanego Gościa

Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej kochanych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Jest on czczony jako patron marynarzy, rybaków, dzieci, panien i więźniów. Postać Świętego, mimo braku wiadomości o jego życiu, jest jedną z najbardziej barwnych wśród historii świętych. O kim mowa? Oczywiście o św. Mikołaju!
Dzisiaj wielka radość zagościła na twarzach uczniów naszej szkoły. Długo oczekiwany przez dzieci Gość zjawił się w świetlicy klas I-III z workami pełnymi prezentów. Każda klasa przygotowała dla św. Mikołaja jakąś niespodziankę: paczkę pierniczków, laurkę, piosenkę czy wiersze w różnych językach. Nasz Gość zrobił nam także niespodziankę, gdy sprawdzał stan wiedzy uczniów na temat faktów dotyczących swojego życia. Uczniowie świetnie odpowiadali na postawione pytania i sami nie bali się też pytać św. Mikołaja o różne fakty z jego życia. Po małym quizie nadszedł czas na prezenty. Roześmiane twarze doskonale ukazywały, że prezenty sprawiły wszystkim ogromną frajdę. Oby ta piękna tradycja tkwiła w nas, jak najdłużej, bo nie ma nic piękniejszego, niż sprawianie radości i niespodzianek drugiemu człowiekowi.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 6.12.2016

Księga cudów i łask

Wspominamy dziś dobrego, świętego biskupa, który żył bardzo dawno, ponad 1700 lat temu. Przez wiele lat był biskupem w Mirze, to dzisiaj południe Turcji. Znany był z wyjątkowej dobroci, otwartego serca dla każdego biednego i potrzebującego jakiejkolwiek pomocy. Legenda głosi, że nocą, kiedy nikt nie widział, biskup Mikołaj wrzucał do domów biednych ludzi albo pieniądze, albo inne potrzebne rzeczy. Na pamiątkę tego do dzisiaj pozostał zwyczaj obdarowywania dzieci z okazji Jego święta.
Legendy mówią nawet o cudach wypraszanych przez biskupa Mikołaja. Podobno kiedyś swoją modlitwą podczas gwałtowanej burzy na otwartym morzu uratował rybaków od utonięcia. A trzej ludzie zamordowani przez hotelarza, ponieważ nie mieli pieniędzy na opłacenie noclegu, zostali przez Mikołaja wskrzeszeni.
Podobne, i jeszcze większe, cuda od sześciuset lat wypraszają ludzie u Matki Bożej na Jasnej Górze. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 5.12.2016

"Kłopoty Pana Patyka"

Dzisiejszy film, w projekcji którego uczestniczyli "Kulturkowicze" w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, opowiadał o pewnym chłopcu - Juniorze i jego przyjcielu. To dość nietypowy przyjaciel, ponieważ jest kawałkiem drewna. Junior twierdzi, że Pan Patyk – bo tak właśnie go nazwał – mówi, śmieje się, porusza i wykonuje wiele innych ludzkich czynności, w co wszystkim zresztą trudno uwierzyć. "Kłopoty Pana Patyka" to trzecia część przygód o dwójce nietypowych przyjaciół. Dla nas był to kolejny bardzo wartościowy i zabawny film. Znów przekonaliśmy się, że cechą każdej przyjaźni jest dobroć i szczerość. Może dla niektórych będzie to dobra wskazówka do poszukiwania prawdziwej przyjaźni?


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 5.12.2016

Trofea X Mikołajkowego Pucharu Łopiennika
w Taekwondo


W minioną sobotę 3 grudnia 2016 r. dziesięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w X Mikołajkowym Pucharza Łopiennika w Taekwondo. Czworo spośród nich wróciło z zawodów z trofeami w postaci medali:
Dominik Borkowski z kl. 2b zdobył 3 medale - 2 złote i 1 srebrny,
Marta Łukasik z kl. 6b zdobyła medal złoty,
Stanisław Iwaszko z kl. 6b zdobył medal złoty,
Hubert Melnik z kl. 2b dwa medale brązowe,
Jakub Iwaszko z kl. 4b zdobył medal brązowy,
Jan Ejebugha z kl. 3a medal brązowy.
Zwycięzcom gratulujemy i liczymy na sukcesy naszych zawodników w kolejnych zawodach.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 5.12.2016

Kiermasz świąteczny

Dziś w naszej szkole pojawiły się misie, sówki i aniołki. Wchodzące do budynku dzieci, rodzice i nauczyciele z zaciekawieniem spoglądali również na bombki, zawieszki, stroiki, serwetki, kartki świąteczne oraz gipsowe Dzięciątka. Wszystko to za sprawą kiermaszu świątecznego, który rozpoczął się o poranku. Zapachem i wyglądem nęciły również pierniki, babeczki, ciasta i ciasteczka.
Wielką radością napełnia fakt, iż wiele ozdób i smakołyków przygotowanych zostało przez dzieci, rodziców oraz nauczycieli. Serce rośnie, kiedy widzi się zaangażowanie tak wielu osób! Dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na potrzeby związane z czekającym szkołę remontem.
Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie i swoich bliskich. Kiermasz trwa do piątku - zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 5.12.2016

"Szczęście sprzyja odważnym"

Uczniowie klasy 3b i 4b wybrali się dziś do Centrum Spotkania Kultur, gdzie w tych dniach odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Najmłodszych "W chmurach". Obejrzeli film produkcji niemieckiej pt.: "Szczęście sprzyja odważnym". Główną bohaterką jest jedenastoletnia Linh, która podczas dłuższej nieobecności mamy, musi zaopiekować się młodszą siostrą oraz czuwać nad prowadzeniem rodzinnej restauracji. Największym problemem Linh okazuje się rudowłosa Pauline, której ulubionym zajęciem jest szpiegowanie wszystkich w okolicy. Znajomość ta po różnych perypetiach przeradza się w przyjaźń. Piękny film z wartościowym przesłaniem. Widownia siedziała jak zaczarowana.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 5.12.2016

Zraniony obraz
oraz królowie w domu Królowej


Za nami już pierwszy tydzień Adwentu. Czekając na Pana Jezusa, przygotowujemy serca na Jego przyjście. W tym roku przeżywamy Adwent razem z Maryją Jasnogórską, Królową Polski. Ona ciągle wskazuje nam drogę - Jezusa, swojego Syna. On jest prawdziwym Królem naszych serc.
Maryja wciąż przynosi każdego z nas przed oblicze swojego Syna, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy "sparaliżowani" naszymi grzechami, chorobą, smutkiem, kiedy brakuje nam sił. Maryja wszystkie nasze sprawy zanosi do Jezusa, bo wie, że tylko On najlepiej je rozwiąże. Wskazuje nam do Niego drogę, jest naszą Przewodniczką.
Zwróćmy uwagę na twarz Maryi. Na prawym policzku Matki Bożej są 3 blizny. Dwie rozszerzają się w kierunku szyi, a trzecia, pozioma, przecina je na wysokości. Oprócz tych jest jeszcze 6 blizn na szyi Maryi. O tych bliznach mało kto wie, bo nie widać ich dobrze, ponieważ przysłania je ozdobna sukienka. Rysy na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej są bolesną "pamiątką" wydarzeń z XV wieku. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 4.12.2016

Razem z Maryją

Już po raz ostatni w tym roku kalendarzowym dzieci klas trzecich i ich Rodzice uczestniczyli w spotkaniu poprzedzającym I Komunię św. Podczas Mszy św. wspólnie z ks. Grzegorzem i Siostrami modlili się prosząc o dobre przygotowanie rodzin do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci otrzymały medaliki Matki Bożej Niepokalanej. Podczas konferencji Ksiądz poruszył z Rodzicami temat modlitwy. Następne spotkanie będzie miało miejsce 8 stycznia 2017 r.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 2.12.2016

Lublin 700 lat temu

27 listopada 2016 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Lublin 700 lat temu" zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultura Czubów, w którym wzięli udział uczniowie naszy szkoły, a wśród nich Martyna Wrzos z klasy 1b zajęła II miejsce.
Gratulujemy i życzymy wspaniałych kolejnych prac!kliknij, aby powiększyć

Piątek 2.12.2016

Nagranie dla
Polskiego Radia Lublin


Przedstawiciele klas I - III spotkali się dziś z p. Pauliną Superczyńską, redaktorem Polskiego Radia Lublin. Uczniowie opowiadali o Świętym Mikołaju - biskupie, radości dawania i otrzymywania prezentów oraz o zaangażowaniu w różne akcje charytatywne, m. in. "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Nagrania będzie można wysłuchać już jutro w Polskim Radiu Lublin, miedzy godziną 9.00 a 10.00, w programie p. Ewy Dados "Jasiek". Wszystkim gorąco polecamy jutrzejszą audycję.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 2.12.2016

Rybomania

3 i 4 grudnia w Lublinie odbędą się Targi Wędkarskie Rybomania. Dzień przed oficjalnym otwarciem tej imprezy zaproszono dzieci, by zaprezentować im gigantyczne akwarium o pojemności 23 000 litrów z przeróżnymi gatunkami ryb. Dzięki temu uczniowie z klasy 3b i 4b mieli dzisiaj szansę zobaczenia z bliska wspaniałych okazów, które pływają w polskich wodach, a dodatkowo usłyszenia ciekawostek na ich temat, które przedstawił pan ichtiolog z Polskiego Związku Wędkarskiego.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 2.12.2016

Nasze szkolne Roraty

Dzisiejszego poranka uczniowie urszulańskiej szkoły nie spotkali się na porannej modlitwie w sali modlitewnej lecz z radością pomnożoną przez wyjątkowo obfity śnieg udali się do Kościoła Powizytkowego. Tradycyjna msza święta naszej szkoły w pierwszy piątek miesiąca stała się zarazem naszą wspólną mszą roratnią. To wydarzenie było wyjątkowe, nie tylko ze względu na niezwykłą aurę pogodową towarzyszącą nam w drodze do świątyni. Na nasze szkolne Roraty uczniowie przynieśli ze sobą lampiony rozświetlające poranne ciemności kościoła. Przy ich świetle ks. Piotr Drozd odprawiał Eucharystię, a także w kazaniu przypomniał o najważniejszych elementach czasu oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 2.12.2016

Wota

Przypomnijmy sobie, co zdarzyło się w domu, o którym przed chwilą usłyszeliśmy w Ewangelii według świętego Mateusza. Do Pana Jezusa podeszło dwóch niewidomych, głośno prosząc, by im przywrócił wzrok. "Wierzycie, że mogę to uczynić?" - zapytał ich Jezus, a oni przytaknęli.
Gdy Pan Jezus dotknął oczu niewidomych - otworzyły się. Pan Jezus ich uzdrowił, ale bardzo prosił, by nikomu o tym nie mówili. Ale jak tu milczeć, kiedy nareszcie zobaczyli światło, kolory, twarze ludzi. Byli tak szczęśliwi, że jak tylko wyszli z domu, od razu wszystkim o tym opowiadali.
Pan Jezus dziś też uzdrawia. Często uzdrowienia czy inne łaski wypraszają nam święci i przede wszystkim Matka Boża. Tak też było od samego początku na Jasnej Górze. Ludzie modlili się przed Jej cudownym wizerunkiem, a Ona wypraszała potrzebne łaski. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 1.12.2016

Festiwalowe warsztaty
"W chmurach"


Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Najmłodszych "W chmurach" to pierwsza edycja imprezy filmowej, której celem jest upowszechnianie kultury filmowej wśród młodych widzów. Dzisiaj klasa 3a miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach plastycznych towarzyszących Festiwalowi. Podczas dwugodzinnych zajęć powstały bardzo ciekawe bombki ze styropianu i wacików kosmetycznych. Było radośnie i kolorowo. Uczniowie po raz kolejny przekonali się, że robienie świątecznych dekoracji to świetna zabawa. Na koniec czekał ich niespodzianka - każdy otrzymał płytę z jednym z festiwalowych filmów.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 1.12.2016

Pomysłowe adwentowe lampiony

Uczniowie klas szóstych wzięli udział w szkolnym konkursie na ciekawy lampion. Pierwsze miejsce zdobyła Zofia Chibowska i Barbara Jaworska z kl. 6a. Lampiony wykonały z puszek. Zuzanna Krzysiak i Amelia Majkut z kl. 6a bardzo artystycznie pomalowały słoiczki i ozdobiły elementami adwentowymi - zajęły drugie miejsce. Trzecie otrzymała Aleksandra Olszewska z kl. 6b, która wykonała trójkątny lampion z kolorowej tektury wypełniony światełkami. Chociaż to był tylko mini-konkurs, ale przecież nasze koleżanki będą mogły kiedyś nauczyć tej sztuki inne dzieci, być może jako nauczycielki czy mamy, co będzie miało ogromną wartość.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 1.12.2016

Co ciekawego w świetlicy
działo się…


Miesiąc listopad, to czas zadumy, wspomnień, wyciszenia i głębszej modlitwy. Podczas zajęć świetlicowych wspominaliśmy naszych bliskich zmarłych. Dzieliliśmy się radami jak radzić sobie w trudnych sytuacjach po stracie kogoś bliskiego i jak się modlić w takich chwilach. Uczniów najbardziej ciekawiło czy ich bliscy, którzy odeszli są świętymi, a także czy oni sami będąc tu na ziemi mogą być świętymi? Wielokrotnie próbowali zdefiniować kto to jest święty i jak dążyć do świętości. Przy tym mieli bardzo dużo ciekawych pomysłów. Temat nieba, piekła, czyśćca jak również życia na ziemi nie tylko budził wiele emocji, ale także cieszył się dużym zainteresowaniem. Dlatego dzieci z dużym zaangażowaniem przedstawiały sylwetki swoich świętych patronów.
W tym miesiącu nie mogło również zabraknąć tematów związanych z historią naszego kraju. Wspólnie z uczniami wyjaśnialiśmy takie pojęcia jak: patriotyzm, kraj, ojczyzna, hymn narodowy, niepodległość czy wolność. Przybliżona również została sylwetka Józefa Piłsudskiego.
Z tak doniosłych i ważnych treści na chwilę odskoczyliśmy w bardzo lubiany świat dziecięcych zabawek i klocków lego - Star Wars. Aby w grudniu na nowo poruszyć tematy związane z wartościami, wiarą, naszym życiem i po raz kolejny pochylić się nad tajemnicą cudownego narodzenia niezwykłej Dzieciny.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 1.12.2016

Najlepsi czytelnicy
listopada 2016 roku


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Brauze Justyna, kl. 4a – 18 książek
  • »Łuć Maria, kl. 4a – 13 książek
  • »Wawrzyszak Kacper, kl. 3a – 13 książek
  • »Kowalik Anna, kl. 4a – 13 książek
  • »Barański Michał, kl. 4b – 13 książek
  • »Kleszowski Błażej, kl. 5b – 12 książek
  • »Korycki Paweł, kl. 5b – 12 książek
  • »Łuć Mikołaj, kl. 2a – 11 książek
  • »Jaworski Karol, kl. 4b – 9 książek
  • »Korzeń Kinga, kl. 2a – 9 książek

kliknij, aby powiększyć

Czwartek 1.12.2016

Paulini

Dziś pierwszy czwartek grudnia. Każdego miesiąca w pierwszy czwartek modlimy się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Tak się dobrze składa, że dziś właśnie będziemy mówić o paulinach, czyli zakonnikach. Od setek lat są oni opiekunami i strażnikami Jasnej Góry. Jak paulini znaleźli się z Częstochowie?
To było w 1382 roku, czyli pod koniec XIV wieku. Książę Władysław Opolczyk planował zostawić obraz w Opolu, ale ostatecznie zdecydował, że zawiezie go do Częstochowy. Tam, na wzgórzu, był kościół pod wezwaniem Matki Bożej. Potem z Węgier sprowadził 16 paulinów i zbudował dla nich klasztor. Paulini zamieszkali przy kościele i nazwali to miejsce Jasną Górą. Podobno tak też nazywał się węgierski klasztor, z którego przywędrowali. Czytaj więcej