Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

ADWENT 2018 - "Z Duchem Twoim"Kronika (archiwum aktualności)


GRUDZIEŃ 2018


kliknij, aby powiększyć

Środa 26.12.2018

Z kolędą misyjną

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 2018 roku polscy kolędnicy misyjni wyruszyli na pomoc rówieśnikom mieszkającym w Rwandzie i Burundi. Projekty, które otrzymają wsparcie z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, dotyczą ochrony życia, edukacji i formacji chrześcijańskiej dzieci do czternastego roku życia. Dlaczego dzieci chcą pomóc swoim rówieśnikom w Rwandzie i Burundi? Misionarz pisze: "Warunki życia są tu tak trudne, że rodziny chcąc przetrwać, nie są już w stanie zadbać o rozwój chrześcijański czy ogólnoludzki swoich dzieci (…). Mieszkają w nędzy, cierpią głód i często opuszczają szkołę, szukając często pomocy w narkotykach. Ale są też takie dzieci, które zaangażowały się w nasze ruchy dziecięce i młodzieżowe i wzrastają w wierze i nadziei. Stają się zdyscyplinowane, przyjmują wartości chrześcijańskie i chętnie pomagają innym..." (o.Dominique Savio Mundere, diecezja Byumba)
Dwie grupy kolędników misyjnych z klas trzecich i drugich z s. Lucjaną Kożak i s.Urszulą Kupczyk wyruszyły także z naszej szkoły nawiedzając mieszkania parafii Nawrócania św. Pawła. W specjalnie przygotowanym programie opowiadały o życiu małych Afrykańczyków. Zebrane ofiary w kwocie 1509 zł zostaną przesłane do Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom ulicy Narutowicza, Bernardyńskiej i przylegających ulic za wsparcie tej akcji.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 24.12.2018

"Dzisiaj Ewa raduje się w Otchłani,
ponieważ Syn jej córki
zstąpił jako Lekarstwo Życia,
aby ożywić matkę swojej matki."

/Efrem Syryjczyk, Hymn o Bożym Narodzeniu, XIII, 2/

Niech Święta Bożego Narodzenia staną się okazją do przypomnienia sobie prawdy, że odwieczny i nieskończony Bóg stał się człowiekiem, by to, co w nas małe i słabe, mogło stać się wielkie Jego mocą. Niech te niezwykłe tajemnice wiary poruszą nasze serca i wzbudzą w nich nadzieję na lepsze jutro. Radosnych i rodzinnych Świat oraz błogosławionego Nowego Roku!
Z modlitwą i świątecznymi pozdrowieniami społeczność Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 24.12.2018

Wigilia Miłosierdzia

Jak w poprzednim roku tak i w tym uczniowie naszej szkoły pod opieką s. Katarzyny Słowik i s. Marii Anny Gumuły włączyli się w organizację Wigilii Miłosierdzia, która odbyła się w Hali Targów Lublin z inicjatywy Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W ten wyjątkowy dzień przy jednym stole, na posiłku i wspólnym kolędowaniu, spotkali się potrzebujący z Lublina i okolic: bezdomni, starsi, samotni, chorzy i opuszeni. Wierzymy, że to doświadczenie było umocnieniem i zostawiło promień nadziei w sercach wszystkich uczestników tegorocznej Wigilii.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 23.12.2018

Wigilia Starego Miasta

Choć lekcje już dawno skończone i wszyscy udali się na świąteczną przerwę, to jednak urszulańskie dzieci i młodzież nie próżnują i chętnie włączają się w obchody Świąt Bożego Narodzenia w Lublinie. Dziś mieliśmy wielką przyjemność wspólnego kolędowania w czasie Wigilii Starego Miasta. Na scenie stanęli nasi uczniowie ze swoim młodszym rodzeństwem i rodzicami. Ubrani w stroje św. Rodziny, pasterzy i aniołów pełnym głosem obwieścili miastu, że Bóg się rodzi.
Dziękujemy Państwu Żebrowskim, Ruszkowskim, Hypsiom, Roberts-Meier, Iwaszko i Palusińskim za włączenie sie w przygotowanie tego wydarznia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 21.12.2018

Rozejrzyjcie się wokół...

Już za kilka dni Boże Narodzenie, więc wszędzie możemy spotkać świąteczne akcenty. Dzisiejszy dzień upłynął w przemiłej atmosferze. Rankiem uczniowie zgromadzili się w klasach, by wraz z wychowawcami zasiąść do wigilijnego stołu. Składano sobie życzenia oraz śpiewano kolędy. O godzinie 10.30 cała społeczność szkolna zgromadziła się w auli, by obejrzeć przedstawienie bożonarodzeniowe pod tytułem "Rozejrzyjcie się wokół..." przygotowane przez koło teatralne pod czujnym okiem p. Katarzyny Podkowy i p. Mateusza Dąbrowskiego. Spektakl był współczesną interpretacją znanej wszystkim baśni Andersena "Dziewczynka z zapałkami". Przedstawiciele Grona Pedagogicznego, Dyrekcji, Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców złożyli wszystkim życzenia świąteczne. Niech okres Bożego Narodzenia będzie dla nas wszystkim cudownym momentem, w którym Jezus napełni nasze serca! Wesołych Świąt!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 21.12.2018

XII Turniej Mikołajkowy

W sobotę 15 grudnia 2018 r. czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w dorocznym Turnieju Mikołajkowym w w taekwondo olimpijskim w Łopienniku. Organizatorzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania, a zawodnicy zapewnili odpowiednio wysoki poziom sportowy. Nasi reprezentanci w składzie: Katarzyna Sojka z kl. 1a, Cezary Ludwicki z kl. 1b, Maciej Szostek z kl. 3a i Mateusz Kita z kl. 1b zdobyli w sumie aż 5 medali w różnych konkurencjach. Szczególne gratulacje należą się Czarkowi Ludwickiemu, który sam zdobył aż 4 z nich – 2 złote, srebrny i brązowy. Gratulujemy jednocześnie życząc wesołych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 21.12.2018

Miłość - Matka Boża

Z Listu Świętego Pawła do Galatów: "Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Z fragmentu tego wynika, że został nam jeszcze jeden owoc Ducha Świętego: miłość. Święty Paweł wymienia miłość jako pierwszy owoc Ducha Świętego. Dlaczego? Bo sam Bóg jest Miłością, bo miłość jest największą wartością, a człowiek przez całe życie uczy się kochać. Podobnie jak mądrość wśród darów Ducha Świętego wymieniana jest jako pierwsza, bo mądrość jest początkiem wszystkiego.
Dlaczego u nas jest odwrotnie? Dlaczego o miłości mówimy na końcu, ostatniego dnia naszych wspólnych rozważań? Dlatego, że do miłości zmierza nasza adwentowa droga i do spotkania z Bogiem - Miłością zmierza całe nasze życie.
Razem z nami na Boże narodzenie czeka Matka Boża. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.12.2018

Wigilijne spotkanie
pracowników szkoły


Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. W całej szkole można dostrzec świąteczne akcenty w postaci choinek, stroików i pięknie ozdobionych klas. O godzinie 16.45 pracownicy naszej szkoły zebrali się, by zasiąść do wigilijnego stołu. By tradycji stało się zadość, przeczytano fragment Ewangelii św. Łukasza i podzielono się opłatkiem, składając sobie najlepsze życzenia. Nie zapomniano o śpiewaniu kolęd, które są jednym z najjaskrawszych symboli Świąt Narodzenia Pańskiego. Wspaniała atmosfera spotkania wprawiła wszystkich w błogi, świąteczny nastrój.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.12.2018

"świąteczne cacko"

W świetlicy szkolnej klas 1-3 miało dziś moejsce rozstrzygnięcie konkursu "świąteczne cacko". Do świetlicy wpłynęło bardzo dużo prac: kartek świątecznych, choinek wykonanych różnorakimi metodami, kolorowych bombek, łańcuchów. Wszystkie prace były pomysłowe, oryginalne i starannie wykonane. Organizatorzy mieli nie lada wyzwanie, aby wyłonić zwycięzców. Jak to jednak zwykle w konkursach bywa miejsca można przyznać tylko trzy i tak: I miejsce w konkursie zajęła Maja Sulowska z klasy 2a, II miejsce Kinga Wojno z klasy 2b, III miejsce Lena Kowalska z klasy 3b. Wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Jarecka z klasy 1a, Bianka Pietraszko z klasy 2b oraz Hanna Byra z klasy 1b.
Wszystkim, którzy przystąpili do konkursu i przygotowali przepiękne prace serdecznie dziękujemy. Już niebawem Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach świetlicowych!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.12.2018

Opłatek misyjny

W trzech grupach świętowali mali misjonarze przy świątecznym stole wigilijnym. Razem z zaproszonym gościem Przełożoną s. Lucjaną Kożak łamali się opłatkiem składając serdeczne życzenia. W modlitewnej pamięci dzieci łączyły się z rówieśnikami z Rwandy i Burundii. Po wspólnym poczęstumku wszyscy śpiewali kolędy, nawet w języku afrykańskim. Przygotowania, atmosfera i każda chwila spotkania na długo zostanie w ich pamięci.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.12.2018

Piernikowe szaleństwo

Mąka, cukier, masło, przyprawa do piernika i jeszcze kilka składników okraszonych dużą dawką kochającego serca mamy czy babci i tak powstają najbardziej kojarzące się z okresem Bożego Narodzenia ciasteczka – pierniczki. Klasa 2a czwartek przeznaczyła na przedświąteczne zdobienie pierników. Dzięki zaangażowaniu naszych kochanych mam: Barbary Małek, Katarzyny Horbowskiej – Zaranek, Katarzyny Sieniow, Katarzyny Wysokińskiej oraz Małgorzaty Skwarzyńskiej w naszej sali unosiła się prawdziwie świąteczna atmosfera. Trudno powiedzieć ile pierników zdążyliśmy udekorować. Jedno jest pewne – jutro podczas klasowej Wigilii będą smakowały jak nigdy dotąd!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.12.2018

Taneczno - akrobatyczny
"Don Kichot"


W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 6a, 7a i 8a wybrali się do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie na niezwykłe wydarzenie taneczno - akrobatyczne.
"Don Kichot" to jeden z najpiękniejszych baletów klasycznych, zarówno pod względem kostiumów jak i wspaniałej muzyki. Spektakl w zwięzłej formie zaprezentował najbardziej charakterystyczne elementy pierwowzoru. Przez 80 minut spędzonych na niezwykłej Sali Operowej widzowie zostali przeniesieni do dawnej, barwnej Hiszpanii. Ta magnetyzująca podróż, prezentująca kunszt sztuki baletowej 170 tancerzy, została rozbudowana o niespotykane w baletach klasycznych akrobacje. Uczucia i przeżycia bohaterów zaprezentowane zostały językiem ruchu, który w szczególny sposób potrafi wyrazić nawet najgłębsze ludzkie emocje. Ten pełen pozytywnej energii spektakl oczarował widzów.
Uczniowie poszli zobaczyć przedstawienie i kibicować swoim koleżankom: Klarze Mrzewce z klasy 6a i Marii Wilczewskiej z klasy 7a, które występowały na scenie. Gratulujemy pięknego przedstawienia!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.12.2018

Lapbook!

Uczniowie klas siódmych w ramach sprawdzenia wiedzy z działu "Atomy i cząsteczki" przygotowywali w grupach lapbooka. Lapbook to interaktywna przestrzeń na rysunki, wykresy, wzory, słówka, terminy lub zdjęcia. Wszystkie te elementy umieszczone są w kieszonkach, książeczkach przeróżnych kształtów i na karteczkach o fantazyjnych formach. Taka forma sprawdzenia wiedzy bardzo podobała się uczniom. To cieszy, szczególnie, że taka praca kształtuje bardzo wiele niezbędnych dziś umiejętności: współpracy w grupie, selekcjonowania i przetwarzania informacji, zarządzania czasem, organizacji pracy i koncentracji. Poza tym uczy cierpliwości, rozwija kreatywność uczniów i przede wszystkim porządkuje ich wiedzę. Same zalety!
Lapbooki przygotowane przez uczniów klas 7a i 7b można podziwiać w pracowni fizyko-chemicznej.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.12.2018

Wyniki konkursu na najpiękniejszą ozdobę świąteczną

W dniu dzisiejszym po modlitwie porannej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Samorząd Uczniowski dla klas 4-8 na najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Wszystkie przygotowane prace zachwycały swoją pomysłowością, oryginalnością oraz estetyką wykonania. I miejsce w konkursie zajęła Weronika Jakowicka z klasy 6a, II miejsce zajęła Weronika Pysz z klasy 6a, natomiast III miejsce przypadło Filipowi Piaseckiemu z klasy 4a. Wyróżnienia otrzymali: Emilia Puła z klasy 4b, Dominika Polkowska z klasy 4b, Oliwia Królikowska z klasy 5b, Debora Mirosław z klasy 6a, Sabrina Puła z klasy 6b, Jakub Misiarz z klasy 7a. Dziękujemy wszystkim którzy przygotowali piękne prace a także uczniom Samorządu, którzy zorganizowali konkurs. Wszystkie prace zostały przeznaczone do sprzedaży i zasiliły dochód ze świątecznego kiermaszu. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.12.2018

Cierpliwość - bł. Hanna Chrzanowska

Jest taka pielęgniarka (od kwietnia tego roku możemy nazywać ja błogosławioną), która kiedy tylko dowiedziała się, że ktoś w Krakowie potrzebuje pomocy, że sam nie potrafi pójść do lekarza, bo albo nie ma pieniędzy, albo nie ma sił i nie potrafi o siebie zadbać, od razu szła pod wskazany adres. Posłuchajcie nagrania: "Hanna - ta dama wychowana w pałacu - na sankach woziła węgiel, bo chora nie miała czym opalać mieszkania. Ta wykształcona, znająca trzy języki obce kobieta potrafiła rozmawiać ze wszystkimi, nie gardziła nikim. Traktowała wszystkich z równą troską. Często byli to ludzie, którzy nie mieli z czego żyć. Biedne staruszki, głodni i zmarznięci. Hannie nie chodziło tylko o opatrzenie ran i ułożenie chorego w łóżku. Dla niej byli oni przede wszystkim ludźmi. Wszystkich traktowała jednakowo. Zarażała dobrem, przyciągała do swojego dzieła. Była mądra i niezwykle cierpliwa. Uczyła nas przede wszystkim ciepłego podejścia do chorych. Była łagodna dla nich, we wszystkich domach witano ją z szacunkiem". Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.12.2018

Kreatywno - artystyczne pierniczki

W dniu dzisiejszym na korytarzu przy świetlicy szkolnej klas 1 - 3 unosił się piękny zapach pieczonych pierników. Wszystko to za sprawą uczniów uczęszczających na zajęcia koła kreatywno – artystycznego, którzy sami piekli pierniczki (oczywiście "pod czujnym okiem" p. Beaty Król). Wystarczyło, że dostali przepis i produkty a w ruch poszły miski, łyżki, wałki i foremki. Dzieciaki samodzielnie mieszały produkty, dodawały przyprawy, zagniatały i wałkowały ciasto. Wspaniale radziły sobie również z wycinaniem kształtów w piernikowym cieście i układaniem ich na blachach. Tak przygotowane "pierniczki" trafiły do klasztornego piekarnika. Po kilkunastu minutach wypieki były gotowe a dzieciaki dumne ze swojej pracy. Gratulujemy małym cukiernikom i życzymy dalszych sukcesów kulinarnych.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.12.2018

Napisz kartkę dla Alicji

Pan Stanisław Żebrowski był dzisiaj gościem specjalnym koła charytatywnego. Zapoznał naszych uczniów z Alicją Mazurek, która od 10 miesięcy jest w śpiączce i przebywa w warszawskiej kilinice "Budzik". Alicja uległa wypadkowi samochodowemu, w którym kierowca, jej kolega ze wspólnoty, zginął na miejscu. Lekarze nie dawali Ali wielkich szans na przeżycie, ale ona nie poddaje się. O jej zdrowie walczą jej rodzice. My także chcemy pomóc w tej walce i modlimy się za Alę oraz jej bliskich. Chcemy także napisać do Ali ciepłe słowo wsparcia z okazji Bożego Narodzenia. Ty także napisz do Ali kartkę. Teraz twoja modlitwa i dobre słowo będzie wsparciem dla jej odziców, a kiedy Ala się obudzi i sama ją przeczyta, sprawisz jej wielką radość!
Do piątku można przynosić swoje kartki do pokoju nauczycielskiego, abyśmy wysłali je wspólnie. Kartkę włóż do koperty i napisz adres:
Alicja Mazurek
Al. Dzieci Polskich 20
04-730 Warszawa
Klinika "Budzik" przy Centrum Zdrowia Dziecka


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.12.2018

Przedświąteczne warsztaty

Już za kilka dni w gronie najbliższych zasiądziemy do wigilijnego stołu. W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia opiekunowie oraz uczniowie z klasy 1a w środowe popołudnie spotkali się na bożonarodzeniowych warsztatach przygotowanych przez p. Katarzynę Wrzos. Na stołach pojawiły się materiały plastyczne, z których każda rodzina miała za zadanie stworzyć bombkę na klasową choinkę oraz ozdobić kartonowy trójkąt, który stanowił element świątecznego drzewka. W rodzinnej atmosferze powstały pełne uroku ozdoby i dekoracje świąteczne. Uczestniczy odkrywali swoje talenty plastyczne, zmieniając się w prawdziwych artystów. W nagrodę, na zakończenie spotkania, rodziny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz świątecznie opakowane piernikowe cudeńka, które dzieci pieczołowicie dekorowały wcześniej na lekcji. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.12.2018

"Don Kichot" - spotkanie ze sztuką

Dnia 19 grudnia klasa 8b wraz z wychowawczynią - p. Martą Muszyńską i p. Andrzejem Paździorem oraz klas 5a z wychowawczynią - p. Katarzyną Podkową i p. Klaudią Deryło uczestniczyły w spektaklu taneczno - akrobatycznym Teatru Tańca GRAWITAN pt. "Don Kichot". Przedstawienie odbyło się w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur, gdzie młodzież, obcując ze sztuką, miło spędziła czas. Dzięki temu rozwinęła swoje kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej, kształtując także swoją wrażliwość na sztukę. Było to wydarzenie szczególnie istotne, ponieważ w spektaklu wystąpiły uczennice naszej szkoły.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.12.2018

W Galerii Grodzkiej

W dniu dzisiejszym klasa 5b wybrała się na lekcji plastyki do Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją". Obejrzeli oni pokonkursową wystawę "Moje Boże Narodzenie". Miło było na niej zobaczyć wyróżnione w konkursie plastycznym prace naszych trzech uczennic: Gabrieli Krzewińskiej, Oliwii Królikowskiej oraz Zofii Münnich. Wśród innych prac pięknie się prezentowały. Tematyka związana z Bożym Narodzeniem, zamknięta w figury Aniołów, Mędrców ze wschodu czy Św. Rodziny, przedstawiona była w różnych technikach plastycznych. Prace kolorowe i monochromatyczne zaskakiwały sposobem ujęcia tematu, prostotą, a czasem i przepychem. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali je. Mieli również okazję zobaczyć prace graficzne, które powstały na XVI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny - Grafika 2018. Dowiedzieli się też, jak powstają różne techniki graficzne i jak można w nich uzyskać ciekawe efekty. Akwaforta z akwatintą, sucha igła czy linoryt to niektóre techniki, w jakich można było zobaczyć prace. Głównie czarno-białe, choć były i kolorowe, z niewielką ich ilością. Uczniowie wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i uwagami. Przy niektórych pracach uśmiechali się, przy innych uważnie przyglądali. Lekcja plastyki, choć nieco inna, była bardzo ciekawa. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.12.2018

Z pomocą potrzebującym

Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom oraz nauczycielom, którzy włączyli się w zbiórkę środków czystości dla łaźni Caritas w Lublinie. Zebrane rzeczy zostały przekazane jako dar naszej szkoły dla potrzebujących. Takie prezenty są na wskroś prawdziwe, ponieważ wiemy, że nie dostaniemy niczego w zamian. Są istotnie darem oraz "lekcją miłości" i dowodem na to, że chcemy być solidarni z ludźmi, których spotyka cierpienie.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.12.2018

Wokół Świąt Bożego Narodzenia

Klasy pierwsze uczestniczyły dziś w zajęciach przygotowanych przez Panie bibliotekarki naszej szkoły. Uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze wydarzenia związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Wysłuchali opowiadania Joanny Papuzińskiej pt. ”Co mówił Foksio”, a później wszyscy wspólnie omawialiśmy jak wygląda każdy dzień Świąt oraz zwyczaje, które obowiązują w tradycji chrześcijańskiej. Dzieci dowiedziały się, dlaczego w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia święcone w kościołach jest zboże (owies) oraz poznały legendę związaną ze św. Janem Apostołem. Zajęcia zakończyliśmy słowami księdza Jana Twardowskiego ”Święta Bożego Narodzenia są po to, żeby się nauczyć miłości do swoich najbliższych. (…) to święta w rodzinie - święta dobrych życzeń”.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.12.2018

Warsztat małego misjonarza

Po pracowitym październiku dzieci z koła misyjnego otworzyły swój misyjny warsztat. Klasy pierwsze zapoznając się z życiem ludzi Oceanii, wykonały metodą wydzieranki - rajskie ptaki. W łączności z dziećmi w Peru, każdy mały misjonarz zrobił do domowego kącika misyjnego indiańską szopkę. Grupa dzieci klas drugich wzięła udział w konkursie na najpiękniejszą kartkę świąteczną dla misjonarek urszulańskich i wykonała japońskie zakładki do książki. Klasy trzecie w grupach wylepiły z plasteliny makiety wioski afrykańskiej. Najpiękniejsza z nich zostanie poniesiona w darach ofiarnych w czasie Mszy św. na spotkaniu pokolędowym w kościele Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie. Dzieci zajęły się także przygotowaniem kolędników misyjnych wykonując gwiazdy, skarbonki oraz pamiątki kolędowe dla odwiedzanych rodzin. Już ćwiczą program kolędniczy. W tym roku dzieci z klas II, III i IV wyruszą z kolędą w trzech grupach - 26 grudnia 2018 r. i 12 stycznia 2019 r. Będą chciały wesprzeć modlitwą i pomocą materialną dzieci z Rwandy i Burundii.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.12.2018

Opanowanie - św. Elżbieta Catez od Trójcy Świętej OCD

Dziś usłyszymy o kobiecie, która dzisiaj jest błogosławioną, a kiedyś, gdy była małą dziewczynką, wszyscy załamywali nad nią ręce i chyba pytali jeden drugiego, kręcąc głowami: "Co z niej wyrośnie...?" Elżbieta urodziła sie we Francji w obozie wojskowym, a to dlatego, że jej tata był kapitanem. I chyba po tacie mała Ela odziedziczyła niesamowitą energię i wytrwałość w dążeniu do celu, a raczej - trzeba to nazwać po imieniu - Ela była po prostu bardzo uparta. Z byle powodu wybuchała okropną złością. Rodzice bardzo martwili sie zachowaniem córki. Nie pomagały ani tłumaczenia taty, ani klapsy mamy.
Elżbieta zmieniła się dopiero - można powiedzieć, że całkowicie - mając 7 lat, po pierwszej spowiedzi świętej. Dziewczynka postanowiła wytrwale i konsekwentnie pracować nad swoimi wadami.
"Ku rozpaczy rodziców Elżbieta była wyjątkowo ruchliwa i uparta. Z byle powodu wybuchała niepohamowaną złością. Radykalna zmiana w jej charakterze nastąpiła po pierwszej spowiedzi świętej. Siedmioletnia dziewczynka postanowiła wytrwale pracować nad swoimi wadami." Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.12.2018

Z życzeniami w Wydziale Oświaty, Kuratorium i Kurii

Już za kilka dni Wigilia. Wieczór pełen dobroci i wzajemnego zrozumienia. Wieczór, kiedy jesteśmy blisko tych, których kochamy i którym życzymy jak najlepiej. Dziś takie życzenia, w imieniu całej naszej społeczności szkolnej, złożyliśmy Ks. Arcybiskupowi Metropolicie Lubelskiemu - Stanisławowi Budzikowi, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania – Pani Ewie Dumkiewicz-Sprawce oraz Lubelskiemu Kuratorowi Oświaty – Pani Teresie Misiuk. Życzyliśmy, aby nadchodzące dni wypełniły pokój, nadzieja i miłość, aby to był dla Wszystkich czas Bożych Łask. Wyraziliśmy również naszą wdzięczność za pamięć i troskę o nas - najmłodszych oraz za każdą pomoc i wsparcie nam okazywane.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.12.2018

"Kutia według przepisu Babci"

Na dzisiejszych zajęciach Projektornii zapachniało świętami, a wszystko za sprawą wspólnego przygotowania kutii - trochę zapomnianej obecnie potrawy świątecznej. Dawniej kutia często gościła na wigilijnych stołach na Lubelszczyźnie. Symbolizowała dostatek dla wszystkich domowników.
Jej przygotowanie według przepisu pewnej babci sprawiło dzisiaj uczestnikom Projektornii nieoczekiwanie wiele frajdy. Podzieleni na zespoły z energią przystąpiliśmy do pracy. Był zespół "łupaczy orzechów", zespół "rodzynkowy", "miodowy", "pszeniczny". Nie zabrakło grupy zajmującej się mieszaniem, nakrywaniem stołu. Wszyscy chętnie porządkowali swoje miejsca pracy, aby na koniec usiąść razem przy jednym stole. Ktoś mógłby powiedzieć, że to nic szczególnego. Ot poprostu wykonywanie zwykłych czynności kulinarnych. Jednak było w tym wszystkim coś niezwykłego i trudnego do opisania. Degustacja kutii przyniosła nam wiele spontanicznej radości. Klimat grupy, jaki dziś zapanował na zajęciach, widoczna współpraca wszystkich... To trzeba poprostu przeżyć.
A tych, którzy chcieliby przygotować kutię, zapraszamy po sprawdzony przepis! Projektornia rekomenduje kutię na święta i na każdy czas spędzony razem. Nie zapomnijcie dodać szczypty uśmiechu i odrobiny dobrej zabawy;) Polecamy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.12.2018

Radość - Helena Kmieć

Owocem Ducha Świętego jest też radość. Nie chodzi jednak o wesołkowatość, ani o sztuczny, przyklejony uśmiech, ale o taką radość w środku, w duszy.
Pewnie znacie powiedzenie, że śmiech to zdrowie. Lubimy się śmiać, żartować. Lubimy zabawne sytuacje, lubimy ludzi, którzy są uśmiechnięci, mają poczucie humoru. Sami jednak wiecie, że to nie zawsze jest możliwe. Czasem koleżanka powie coś przykrego, albo kolega nie chce z tobą grać w piłkę, albo dostaniesz złą ocenę w szkole... wtedy trudno się uśmiechać.
Wyobraźcie sobie jednak, że pomimo tych różnych życiowych przykrości, możemy być cały czas radośni. Prawdziwa radość może być w nas nawet wtedy, kiedy jest nam źle, kiedy z jakiegoś powodu cierpimy. Jak to jest możliwe?
Otóż źródłem prawdziwej radości jest sam Pan Jezus. Kiedy przypomnisz sobie, że On Cię kocha mimo wszystko, że cały czas jest przy Tobie, czy Ci dobrze, czy Ci źle, czyż to nie jest powód do wielkiej radości?
Taka radość pochodzi od Boga, jest owocem Ducha Świętego. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.12.2018

"Idą święta, nie o sms-ie,
lecz o kartce pamiętaj!"


Na dzisiejszych zajęciach w świetlicy klas 1-3 wypisywaliśmy kartki ze świątecznymi życzeniami dla naszych bliskich, znajomych, dla wszystkich tych, którym chcemy przekazać świąteczne życzenia. Życzenia w formie kartki, a nie sms-em. Chcieliśmy w ten sposób włączyć się do kampanii "Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj", organizowanej przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg. Była chwila zastanowienia się nad tym, czego właściwie chcemy życzyć? Jak wypisuje się taką kartkę? W którym miejscu wpisać adresata? Były opowieści o adresatach, kim dla nas są, gdzie mieszkają, czym się zajmują. Nie zabrakło też graficznego ozdabiania kartek. Własnoręcznie wykonane rysunki nadały kartkom osobistego charakteru i na pewno wraz z życzeniami wywołają uśmiech na twarzy wszystkich adresatów. A przecież o to chyba chodzi... Wartość takiej kartki znalezionej po latach - bezcenna! Zachęcamy do wysyłania świątecznych kartek zamiast sms-ów! Czasu zostało niewiele, bo przecież "idą święta!"

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.12.2018

Piernikowe cudeńka

Uczniowie z klasy 1a oraz 1b ostatni przedświąteczny tydzień rozpoczęli od dekorowania pierników. Od samego rana w obu klasach roznosił się zapach cynamonu, goździków i miodu. Dzieci pieczołowicie ozdabiały upieczone przez mamy ciastka. Bogactwo wzorów oraz kreatywność młodych cukierników była ogromna. Powstały prawdziwe piernikowe arcydzieła. Podczas wspólnej pracy wszystkim udzieliła się radosna atmosfera, a to znak, że już niedługo święta.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.12.2018

"25 na piątkę z plusem!" i 35 tys. zł
na wyposażenie pracowni biologicznej


17 grudnia 2018 roku w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs "25 na piątkę z plusem!" organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie we współpracy z Kuratorium Oświaty w Lublinie z okazji 25. lecia WFOŚiGW. Celem konkursu było podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zarówno poprzez promowanie pozytywnych postaw i zachowań w obszarze ochrony środowiska i przyrody, jak i uświadamianie zagrożeń płynących z nieodpowiedzialnego gospodarowania zasobami środowiska naturalnego. Zadaniem konkursowym było nakręcenie filmu ukazującego w sposób kreatywny wszelkie działania podejmowane w danej szkole na rzecz ochrony środowiska.
25 nagrodzonych szkół odebrało dziś nagrody z rąk Pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Pana Pawła Gilowskiego, Prezesa Zarządu WFOŚiGW. Nasza szkoła – laureat konkursu – otrzymała czek na 35 tys. zł na wyposażenie pracowni biologicznej. Brawa dla uczniów klasy 8b, którzy reprezentowali szkołę w tym konkursie oraz dla p. Iwony Jagły-Izdebskiej, bez której pełnego zaangażowania nie byłoby mowy o zwycięstwie.
Dziękujemy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.12.2018

Profilaktyka uzależnień

Uczniowie klas 7a i 7b uczestniczyli dziś w warsztatach organizowanych przez studentów Koła Naukowego Psychologów UMCS. Tematem dzisiejszych zajęć były uzależnienia. Uczniowie dowiedzieli się, co to są uzależnienia behawioralne, jak je rozpoznać i jak im zapobiegać. Pani Natalia Rola, p. Martyna Nowak oraz p. Kamil Palak, przybliżyli naszym uczniom zagadnienia dotyczące pewnych zachowań prowadzących do uzależnień czynnościowych. Były to m.in.: siecioholizm, hazard, kleptomania, infoholizm, zakupoholizm oraz uzależnienie od ćwiczeń fizycznych i telefonu komórkowego.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.12.2018

Z życzeniami w Ratuszu

W dniu dzisiejszym delegacja z naszej szkoły udała się do Prezydenta Miasta Lublin Pana Krzysztofa Żuka. Dziękując nam za życzenia świąteczne Pan Prezydent prosił, by przekazać całej społeczności szkolnej i rodzicom uczniów serdeczne życzenia bożonarodzeniowe. Zachęcił także delegatów, by poznawali historię swojego miasta i ... obdarował ich grą planszową o Lublinie. W czasie przerwy świątecznej będą mogli miło spędzić czas z najbliższymi.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.12.2018

Zaczynamy trzeci tydzień Adwentu

Wczoraj widzieliśmy w kościołach kapłanów ubranych w ornaty w odcieniach różu. To czytelny znak, że wchodzimy w trzeci tydzień Adwentu. Jak co poniedziałek klasa 2a zapaliła kolejną świecę w swoim adwentowym wieńcu, który zrobiła specjalnie dla nas mama Maćka - pani Katarzyna Sieniow. W naszej klasie już czuć świąteczny klimat - z każdego zakątka patrzą na nas kolorowe anioły a okna i firany zdobią zimowe gwiazdki.Dzisiejszy dzień również był wypełniony różnymi świątecznymi tradycjami. Jak zwykle rozpoczęliśmy go od zadania z naszego klasowego kalendarza adwentowego. Potem popodziwialiśmy szopkę, która powstała dzięki zaangażowaniu całej klasy. Każdy uczeń, a także pani wychowawczyni,miał przygotować jedną z wylosowanych postaci z betlejemskiej szopki. Efekt końcowy przeszedł nasze oczekiwania! Zapraszamy do 2a, żeby zobaczyć nasze dzieło. Pod koniec dnia w klasie pojawiła się choinka, którą dekorowaliśmy własnoręcznie wykonanymi bombkami. Tym razem malowaliśmy je lakierami do paznokci - dzięki temu powstały niepowtarzalne ozdoby. Ostatnim elementem wspólnej pracy na dziś było stworzenie długiego łańcucha, którym opleciemy naszą choinkę. W tym tygodniu czeka nas jeszcze dekorowanie pierniczków, ale o tym na pewno Wam jeszcze napiszemy!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.12.2018

Uprzejmość - Alberto Michelotti i Carlo Grisolia

Dziś kolejny owoc Ducha Świętego - uprzejmość.
Co to znaczy, że ktoś jest uprzejmy? Jest grzeczny miły, sympatyczny, wie, jak się zachować, jest życzliwy i przyjazny dla ludzi. Choć wydaje się to oczywiste, okazuje się, że wcale tak nie jest. Wystarczy przyjrzeć się ludziom w przepełnionym autobusie albo w sklepie w kolejce do kasy, albo nawet w kościele, gdy ktoś usiądzie z brzegu i nie chce przesunąć sie dalej. Chyba każdy z nas może sobie taki rachunek sumienia zrobić, dlatego nie będziemy mówić głośno o nieuprzejmości, tylko o uprzejmości. Tym razem zaczniemy od nagrania. Słuchajcie uważnie: "Pewnego dnia po godzinie 22 zadzwonił domofon. Odebrałem. - Księże, to ja, Alberto, mógłbyś zejść i udzielić mi Komunii?". Zszedłem i dałem mu Eucharystię, a potem chwilę rozmawialiśmy.- Dlaczego nie przyszedłeś na Mszę o 19.30? - zapytałem. - Spotkałem młodego narkomana. Zatrzymałem się przy nim, by go wysłuchać, porozmawiać. Potem zaprosiłem go do baru. Kupiłem mu coś do jedzenia i dałem trochę pieniędzy. Tyle, ile miałem w kieszeni. I dopiero teraz mogłem przyjść, żeby przyjąć Komunię. Już właściwie rozstawaliśmy się, gdy Alberto powiedział jeszcze: - Księże, ja bez Jezusa Eucharystycznego nie dałbym rady. Jezus jest naprawdę moją siłą". Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Piątek 14.12.2018

Finał kiermaszu bożonarodzeniowego

Dzisiejszego popołudnia zakończył się świąteczny kiermasz, który z pewnością wprowadził wszystkich w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Przez cały tydzień od poniedziałku do piątku wszyscy wchodzący do szkoły byli witani świątecznymi ozdobami. Bombki, kartki, stroiki, choinki, szyte misie, aniołki, mikołaje, gwiazdki to tylko z niektórych ozdób, które można było kupić. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i rodziców. Oczywiście największe powodzenie miały świąteczne wypieki: babeczki, ciasta i ciasteczka przygotowane przez rodziców oraz nauczycieli.
Dziękujemy p. Annie Karze oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie kiermaszu, zwłaszcza naszym uczniom, którzy dzielnie spisali się przy pełnieniu swoich dyżurów oraz sprzedawaniu ozdób i wypieków. Dobrze móc liczyć na Was!
Całkowity dochód z kiermaszu w kwocie 7 148,38 zł i 1 € zostanie przeznaczony na cele szkoły. Dziękujemy!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 14.12.2018

Gala finałowa Wojewódzkiego Konkursu Świątecznego
"Moja bombka choinkowa"


Dzisiaj w naszej szkole odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i nagród laureatom konkursu "Moja bombka choinkowa", zorganizowanego przez p. Iwonę Jagłę-Izdebską i p. Bożenę Szypułę. Zaproszeni goście mieli niepowtarzalną okazję podziwiać piękno i kunszt wyróżnionych bombek. Wszystkie zostały wykonane po mistrzowsku!
Galę uświetnił występ uczennic klasy 8a, które zaśpiewały piosenkę "Last Christmas".
Dziękujemy wszystkim laureatom i ich opiekunom za poświęcony czas i zaangażowanie w przygotowanie prac konkursowych. Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy zdrowia, radości, pogody ducha i pomyślności w Nowym Roku. Do zobaczenia za rok!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 14.12.2018

Wierność - Chiara Corbella Petrillo

Dziś poznamy Chiarę Corbellę Petrillo. Była ona wyjątkowo wierna Panu Bogu. Jej historia jest niezwykła i wydarzyła się całkiem niedawno.
Chiara była Włoszką, mieszkała w Rzymie. Gdyby dziś żyła, miałaby dopiero 34 lata. Jej mąż Enriko mówił, że była przepiękną kobietą: "Była jak księżniczka, bardzo elegancka, wesoła, zawsze z szerokim uśmiechem, lubiła ludzi, grała na skrzypcach, wszyscy dobrze się przy niej czuli".
Jako młoda dziewczyna chciała poznać dobrego chłopaka, z którym założyłaby rodzinę i miała dużo dzieci. Pojechała z pielgrzymką do Medjugoria, by o to prosić Matkę Boża. Tam spotkała Enrico i jakoś tak od razu wiedziała, że to będzie jej mąż. Sześć lat uczyli się bycia razem, przygotowywali się do małżeństwa.
Po ślubie Chiara jak najszybciej chciała być mama. Oboje zresztą bardzo tęsknili za dzieckiem. Pierwsza urodziła się Marysia. Niestety, jeszcze przed urodzeniem okazało się, że dziecko ma poważną wadę: nie ma części mózgu. Marysia nie miała żadnych szans. Po urodzeniu żyła tylko pół godziny. Lekarka była zaskoczona, gdy Chiara powiedziała, że "Bóg nigdy nie popełnia błędu!".
Enriko i Chiara wierzyli, że drugie dziecko będzie zdrowe. Po roku na świat miał przyjść chłopiec. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 13.12.2018

Święta obchodzone jesienią w UK oraz USA

Dzisiaj, po modlitwie porannej, ogłoszone zostały wyniki szkolnego konkursu "Święta obchodzone jesienią w UK oraz USA". Laureatkami konkursu zostały:
I miejsce – Klara Mrzewka, Anna Kowalik, Maria Łuć, kl. 6a,
II miejsce – Julia Koszerna, kl. 7b,
III miejsce – Maria Kuryłowicz, Sara Bryła, kl. 6b.
Wyróżnienia otrzymały: Maria Hypś, kl. 6b, Aleksandra Ćwiklińska, kl. 7a, Barbara Kalinowska, kl. 7a, Maria Torres, kl. 7a, Małgorzata Król, kl. 7a, Daria Trojanowska, kl. 7a.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wspaniałe prace! Laureatkom serdecznie gratulujemy!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 13.12.2018

Jak obliczyć trasę maratonu?

Uczniowie klasy 3a uczestniczyli dziś w trzecim spotkaniu w ramach realizowanego projektu Uniwersytetu Dzieci "Matematyka z klasą". Celem projektu jest szczególne zwrócenie uwagi na towarzyszenie matematyki w życiu codziennym, czyli uświadomienie, dlaczego warto i po się jej uczyć. Dzisiaj uczniowie zajęli się tematem: "Jak obliczyć trasę maratonu?". Lekcje rozpoczęli od wyjaśnienia tego, skąd wzięła się nazwa bieg maratoński. Obejrzeli także film, w którym dowiedzieli się o Koronie Maratonów Świata i o wyzwaniach, które stoją przed uczestnikami biegów maratońskich. Rozmawiali również o charytatywnym aspekcie organizacji takich imprez sportowych. Wspólnie stworzyli na tablicy mapę myśli związaną z biegiem maratońskim. W kolejnej części zajęć, przekonali się, jak ważne są umiejętności matematyczne, by zorganizować bieg maratoński. Matematyka jest potrzebna przy zaplanowaniu trasy maratonu i rozmieszczeniu punktów kontrolnych w równych odległościach, czy przy policzeniu zysku podczas biegu charytatywnego. Na podsumowanie zajęć uczniowie sami wskazali, jakie umiejętności są przydatne przy organizacji maratonu, jakie działania matematyczne wykorzystali przy wykonywaniu obliczeń oraz czy bez znajomości matematyki byłoby możliwe przygotowanie wielkiego wydarzenia sportowego.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 13.12.2018

"Złodziej Pioruna"

Dzisiaj rano poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego "Złodziej Pioruna". Organizatorem konkursu była Moja Szkoła Językowa, mająca swoją siedzibę w Szczecinie. Tytuł laureata otrzymał Franek Ruszkowski z klasy 8a, natomiast wyróżnienia otrzymały: Aniela Wasil z klasy 7a oraz Berenika Dacko z klasy 7b. Cała trójka naszych wiernych czytelników otrzymała karty podarunkowe do empiku. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 13.12.2018

Pokój - błogosławiona Poznańska Piątka

Kolejny, niezwykły owoc Ducha Świętego, wypracowało w sobie pięciu wspaniałych chłopaków.
Żyli w tym samym czasie, po 1918 roku, kiedy Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Ludzie byli tak szczęśliwi, że są wolni, że prawie każdy był gotowy zrobić coś dla ojczyzny, dla innych. To było oczywiste. Większość rodzin, mimo tylu lat zaborów, zachowała wartości chrześcijańskie. Z takich rodzin, gdzie była codzienna modlitwa, gdzie co niedzielę chodziło się do kościoła, gdzie dom był pełen miłości, pochodziła piątka chłopaków: Franek, Czesiek, dwóch Edków i Jarosz. Poznali się w oratorium u salezjanów w Poznaniu. Mieli wtedy po około 10 lat. Zaprzyjaźnili się i tworzyli zgrana paczkę. Razem spędzali każdą wolną chwilę: grali w piłkę, śpiewali w chórze, występowali w przedstawieniach teatralnych, pomagali chorym i potrzebującym, ale też razem modlili sie w oratorium. To był ich drugi dom.
Wszystko się zmieniło, gdy wybuchła wojna. Oni byli jeszcze nastolatkami, a tu znowu trzeba było walczyć o wolność. Nie siedzieli jednak z założonymi rękami. Postanowili działać przeciw Niemcom w tajnej organizacji. Ktoś ich jednak zdradził i zostali aresztowani przez gestapo, czyli niemiecką policję. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Środa 12.12.2018

"Moje Boże Narodzenie"

Miło nam poinformować o wynikach XXVII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Literackiego "Moje Boże Narodzenie" pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk. Organizatorami konkursu byli: Wydział d/s Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie oraz Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" w Lublinie. Prace, które napłynęły odnosiły się do bożonarodzeniowych tradycji chrześcijańskich. Poprzez technikę i ciekawie przedstawiony temat oddawały klimat i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku konkurs odbywał się na bardzo wysokim poziomie, stąd cieszymy się, że prace plastyczne naszych trzech uczennic zakwalifikowały się do wystawy. Jury składające się z artystów plastyków doceniło pomysłowość i wartość artystyczną prac dziewcząt z klasy 5b: Gabrieli Krzewińskiej, Oliwii Królikowskiej i Zofii Münnich. Serdecznie im gratulujemy i życzymy wielu sukcesów malowanych pędzlem i piórem. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia ich prac na wystawie pokonkursowej w MDK "Pod Akacją" w Lublinie.


kliknij, aby powiększyć

Środa 12.12.2018

W księgarni u Hieronima

Uczniowie klasy 1b uczestniczyli dziś w niezwykłych zajęciach w ... księgarni. Na zaproszenie Księgarni u Hieronima, mieszczącej się tuż obok biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego, pierwszoklasiści spędzili czas zmagając się z różnymi grami planszowymi. Była to wspaniała okazja do rozwinięcia umiejętności zdrowej rywalizacji, miłego spędzenia czasu i integracji. Bardzo miłą niespodzianką dla wszystkich uczestników były otrzymane nagrody za udział w zajęciach: dyplomy, "Kumplobooki - czyli książki dla prawdziwych przyjaciół" i wiatraczki. Dodatkowo zwycięzcy rywalizacji drużynowej otrzymali gry.
Polubiliśmy gry planszowe, może kiedyś zorganizujemy sobie takie zajęcia w klasie...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 12.12.2018

Wyniki eliminacji okręgowych konkursów kuratoryjnych

Do III (wojewódzkiego) etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli zakwalifikowali się następujący uczniowie:

KONKURS POLONISTYCZNY
Antonina Mądzik, kl. 8a.

KONKURS Z JEZYKA ANGIELSKIEGO
Adam Staniszewski, kl. 7a.

KONKURS Z JEZYKA NIEMIECKIEGO
Nina Trojanowska, kl. 8a.

KONKURS HISTORYCZNY
Krzysztof Münnich, kl. 7b.

KONKURS MATEMATYCZNY
Martyna Wilczewska, kl. 8b,
Adam Staniszewski, kl. 7a,
Maria Wilczewska, kl. 7a,
Małgorzata Wiącek, kl. 8b,
Jakub Dolecki, kl. 8a,
Marta Steuden, kl. 8a,
Nina Trojanowska, kl. 8a.

Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom i życzymy jak najlepszych wyników w ostatnim etapie!


kliknij, aby powiększyć

Środa 12.12.2018

Łagodność - błogosławiona Laura Vicuna

Dzisiaj poznamy kogoś, kto wypracował w sobie owoc łagodności.
W Ameryce Południowej, a dokładnie w Chile, mieszkała dziewczynka nieco młodsza od Matteo. Nazywała się Laura Vicuna. Była bardzo wrażliwa i nad życie kochała swoja mamę, zwłaszcza, że nie miała już taty, bo umarł, kiedy Laura miała trzy lata. Mamie nie było łatwo, zaczęło brakować pieniędzy i w końcu razem z córeczkami Laurą i Julią musiała się wyprowadzić z domu rodzinnego. Pojechała do Argentyny. Tam poznała dziwnego człowieka Manuela Morę. Dziewczynki bardzo go nie lubiły, bo często krzyczał, a kiedy przychodził pijany, próbował przytulać Laurę. Mama broniła córek, jak umiała, i próbowała im tłumaczyć, że przynajmniej mają gdzie mieszkać i za co żyć.
Któregoś dnia na religii siostra tłumaczyła przykazania i powiedziała, że jeżeli kobieta i mężczyzna żyją bez ślubu kościelnego, popełniają grzech ciężki. Laura bardzo się przejęła. Od dawna się tego domyślała... Przypomniała jej się Pierwsza Komunia i mama, która wtedy nie przyjęła Pana Jezusa. Zastanawiała się, co mogłaby zrobić, żeby ratować jej duszę? Nikomu nie mówiła o swoim zmartwieniu. Rozmawiała o tym tylko z Panem Bogiem. Posłuchajcie, co mówiona Laurze w kolegium, do którego uczęszczała... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 11.12.2018

Spotkanie Rady Pedagogicznej

Dzisiaj miało miejsce posiedzenie Rady Pedagogicznej. Zostało poprzedzone dyskusją w zespołach nauczycieli uczących w oddziałach klas I-III i IV-VIII. Głównym tematem obrad stały się wyniki ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego w obszarze uzależnień, które dotknąć mogą uczniów w każdym wieku. Poruszano również kwestie dotyczące spraw bieżących.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 11.12.2018

Stypendium Marszałka
Województwa Lubelskiego


Miło nam poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły otrzymały stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego w ramach programu "Lubelskie wspiera uzdolnionych 2018-2019". Są to: Maria Wilczewska z klasy 7a i Wiktoria Łuć z klasy 8b. Stypendium to jest przyznawane za wyróżniające wyniki w nauce najlepszym uczniom województwa lubelskiego, biorącym udział w tym programie. Obie uczennice uczestniczyły dziś w uroczystej gali w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, na której Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Jarosław Stawiarski wręczał wyróżnienia stypendystom. Dziękujemy Marysi i Wiktorii za ciężką pracę, wytrwałość i odpowiedzialność. Mamy nadzieję, że przyznane stypendium będzie motywacją do dalszego rozwoju oraz pogłębiania wiedzy i umiejętności. Niech edukacja nie będzie obowiązkiem, a przygodą i radością!
Serdecznie gratulujemy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 11.12.2018

I miejsce na Mistrzostwach Polski w Jiu-Jitsu

W dniach 24-25 listopada w Szczebrzeszynie odbyły się Mistrzostwa Polski Jiu-Jitsu Goshin-Ryu, w których wystartowało 180 zawodników i zawodniczek z klubów zrzeszonych w Polskim Centrum Jiu-Jitsu Goshin-Ryu. Gościem honorowym zawodów był Sensei Cezary Pryga reprezentujący Klub Karate AgeKan w Nysie (medalista Mistrzostw Świata, Mistrz Europy oraz wielokrotny Mistrz Polski w Karate), towarzyszyli mu Sensei Waldemar Pikor AgeKan (Nysa) Medalista Mistrzostw Europy w Karate Sense i Krzysztof Luboch oraz Dominika Świderska Medaliści Mistrzostw Polski w Karate.
Cieszymy się z sukcesu Leona Kowala, ucznia klasy 5b, który wywalczył I miejsce w Mistrzostwach Polski w Kata Jiu-Jitsu Goshin-Ryu. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 11.12.2018

Karliczek i Karolinka z Panią Muzyką

Dziś po raz ostatni w tym roku kalendarzowym zawitała w nasze szkolne progi Pani Muzyka. Tym razem z audycja poświęconą polskim tradycjom górniczym i kolędniczym. Z wizytą do uczniów przybyli Karliczek i Karolinka, którzy śpiewem opowiedzieli nam historię swojej górniczej miłości. Usłyszeliśmy także legendę o św. Barbarze, która mężnie opierała się prześladowcom i dzięki temu stała się patronka górników. Nie zabrakło także wspólnego kolędowania z kolędnikami i składania sobie świątecznych życzeń. Kolejne spotkanie z Panią Muzyką już w styczniu!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 11.12.2018

Dobroć - Matteo Farina

Dzisiaj zaczynamy drugi etap naszych spotkań z Duchem Świętym. Znamy już Jego dary a od dziś poznawać będziemy owoce. Wiadomo, że Ducha Świętego otrzymujemy podczas chrztu, potem umacnia nas swoimi darami w sakramencie bierzmowania, ale żeby pojawiły się owoce tych darów, musimy mieć serce i głowę otwarte na działanie Ducha Świętego, na Jego natchnienia, podpowiedzi do właściwego zachowania czy do podjęcia właściwej decyzji. Bo wtedy z Duchem Twoim, Boże wszystko jest możliwe!
Kiedyś w "Małym Gościu" był artykuł o chłopcu, nastolatku, który mieszkał na południu Włoch. Jak większość kolegów kibicował Juventusowi. Bardzo lubił chemię i informatykę. Śpiewał w szkolnym zespole rockowym. Wszędzie było go pełno. Był duszą towarzystwa. Interesował się problemami innych, potrafił doradzić kolegom, stanąć w obronie dziewczyn. Był bardzo lubiany, zawsze uśmiechnięty i miał czasem zaskakujące pomysły.
Wyobraźcie sobie, że udało mu się namówić członków rodziny, by zamiast kupować prezenty świąteczne, przekazali pieniądze na pomoc misjonarzom w Mozambiku.
Chłopiec nazywał się Matteo Farina. Bardzo chciał zarażać innych miłością, dobrocią. Posłuchajcie, co kiedyś zapisał: "Boże mój, mam dwie ręce. Spraw, abym jedną zawsze trzymał się mocno Ciebie, abym podczas próby nie oddalił sie od Ciebie, ale trzymał się jeszcze mocniej. A drugą ręką, jeśli to zgodne z Twoją wolą, chciałbym służyć światu..." Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 10.12.2018

Kiermasz świateczny

W dniu dzisiejszym rozpoczął się świąteczny kiermasz, który wprowadza nas wszystkich w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Na wszystkich wchodzących do naszej szkoły czekają przepiękne świąteczne ozdoby i dekoracje: bombki, choinki, stroiki, zawieszki, aniołki. Można nabyć także szyte misie, gęsi i bociany, które przybrały zimową stylizację. Nie brakuje oczywiście świątecznych wypieków przygotowanych przez naszych rodziców oraz nauczycieli. Słodkości, które kuszą już zapachem z daleka cieszą się jak zawsze największa powodzeniem. Zapraszamy wszystkich! Całkowity dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na cele szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 10.12.2018

Pokonklursowa wystawa prac "Moja parafia" na LUBSACRO 2018

W dniach 8-9 grudnia br. odbywały się w Lublinie Targi oraz Forum Charyzmatyczne LUBSACRO 2018. Towarzyszyła im wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży, które zostały przesłane na konkurs plastycznym pt. "Moja parafia". Celem konkursu było szerzenie kultury chrześcijańskiej, jak również poznawanie piękna i tradycji wspólnoty parafialnej. Każdy uczestnik mógł wykonać pracę plastyczną przedstawiającą obraz Kościoła, portret sylwetki znanego kapłana bądź dowolną scenę z życia danej parafii.
Z naszej szkoły w konkursie tym wzięła udział Weronika Jakowicka z klasy 6a. Jej praca otrzymała I miejsce w kategorii "Zdolny Uczeń". Razem cieszymy się wygraną! Gratulujemy i życzymy wiele radości i zapału w dalszych zmaganiach artystycznych.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 10.12.2018

Finał Szlachetnej Paczki

W piątek 7 grudnia zakończyła się w naszej szkole Akcja Szlachetna Paczka. Zapakowane dary zostały przekazane do wskazanego magazynu. Dzięki Państwa hojności i ogromnemu zaangażowaniu udało się spełnić prośby i oczekiwania p. Anety i jej córek. W paczce znalazły się nie tylko produkty spożywcze, słodycze, środki czystości ale również przybory szkolne, środki chemiczne, odzież, buty i kosmetyki. Dzięki pomocy Rady Rodziców udało się zakupić pralkę i potrzebny opał. Wszystkie dary dotarły do rodziny w weekend.
Za każdy dar serca, współpracę i zaangażowanie w imieniu p. Anety bardzo dziękujemy. Razem pomogliśmy potrzebującym!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 10.12.2018

Dar umiejętności - prorocy, dar bojaźni Bożej - apostołowie i uczniowie

W historii byli tacy ludzie, którzy mieli wyjątkową zdolność, umiejętność poznania i słuchania Boga, przez których Bóg mówił do ludzi. Byli to prorocy. Stwierdzamy to w wyznaniu wiary: "Wierzę w Ducha Świętego (...), który mówił przez proroków".
Jednym z największych proroków Starego Testamentu był Jeremiasz. Wyobraźcie sobie, że Pan Bóg wybrał go do tego zadania jeszcze przed urodzeniem. To niesamowite. A potem sam mu o tym powiedział. Posłuchajcie, jak to było: "Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię. Nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię. Jeremiasz rzekł: "Panie Boże, przecież nie umiem mówić, jestem młodzieńcem!" Pan odpowiedział: "Nie mów: Jestem młodzieńcem, gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cie poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. Nie lękaj się, bo jestem z tobą, by cię chronić". I wyciągnąwszy Pan moich ust i rzekł mi: "Oto kładę moje słowa w twoje usta. Spójrz, daję ci dzisiaj władzę nad narodami i nad królestwami, byś wyrywał i obalał, byś niszczył i burzył, byś budował i sadził" (Jr 1, 5-10).
Wydawałoby się, że to wielkie wyróżnienie. Owszem, ale wiele razy przekonał się Jeremiasz, że dar, który otrzymał, nie zapewnia mu łatwego życia. Bo przekazywanie słów Boga nie zawsze jest łatwe. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 09.12.2018

Adwentowy czas skupienia

II Niedziela Adwentu to w tradycji urszulańskiej szkoły dzień skupienia dla rodziców i nauczycieli. Te kilka godzin, to darowany nam czas na zastanowienie się i poznanie Kim jest ten, który przyjdzie. Naszą modlitwę rozpoczęła konferencja wygłoszna przez o. Jacka Koperę OP, który w bazylice oo. Dominikanów w Lublinie prowadzi Wieczory dla Zakochanych. Mówiąc o istocie dojrzałych relacji, O. Jacek poruszył wiele ważnych zagadnień nurtujących współczesnych małżonków i rodziców. Po konferencji nadszedł czas na adorację Najświętszego Sakramentu, wsłuchiwanie się w Słowo, które kieruje do nas Pan i sakramnet pojednania. Zwieńczeniem tego czasu skupienia była wspólna Eucharystia, podczas której usłyszeliśmy życzenia, aby Bóg narodził się w tych miejscach w naszym życiu, do których do tej pory nie miał dostępu.
Dziękujemy Państwu Żebrowskim oraz Pani Sieniow za zaangażowanie w przygotowanie tego dnia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 07.12.2018

Wojewódzki Konkurs Świąteczny "Moja bombka choinkowa" rozstrzygnięty!

Poniżej przedstawiany wyniki Wojewódzkiego Konkursu Świątecznego "Moja bombka choinkowa".
Kategoria: przedszkola
I miejsce – Maksymilian Więckowski, praca indywidualna, Stróża,
II miejsce – Hanna Cisek, Przedszkole Niepubliczne im. św. Józefa w Lublinie,
III miejsce – ex aequo: Mikołaj Stasiak, Niepubliczne Przedszkole Król Maciuś I w Lublinie oraz Wiktoria Woźniak, Niepubliczne Przedszkole Mała Panda w Lublinie.
Wyróżnienia:
Max Ruciński, Niepubliczne Przedszkole Król Maciuś I w Lublinie,
Zofia Rokoszewska, Niepubliczne Przedszkole Mała Panda w Lublinie,
Maria Kołszut, Niepubliczne Przedszkole Mała Panda w Lublinie,
Anna Gogłoza, Niepubliczne Przedszkole Mała Panda w Lublinie.
Kategoria: szkoły podstawowe
I miejsce – Jagoda Wójtowicz, SOSW im. Prof. Z. Sękowskiej w Lublinie,
II miejsce – ex aequo: Julia Tuziemska, Szkoła Podstawowa nr 39 w Lublinie oraz Laura Nalewajko, Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublinie,
III miejsce – ex aequo: Amelia Kowalczyk, Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie oraz Hanna Zięcina, Szkoła Podstawowa nr 5 w Lublinie.
Wyróżnienia:
Marcelina Markiewicz, Szkoła Podstawowa nr 10 w Lublinie,
Zuzanna Antoniewska, Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie,
Paweł Hetman, SOSW nr 2 w Lublinie,
Amelia Berdziuk, Szkoła Podstawowa im. J. Pawła II w Majdanie Nepryskim,
Patrycja Pyszniak, Szkoła Podstawowa nr 39 w Lublinie,
Joanna Dudek, Szkoła Podstawowa w Łańcuchowie,
Hanna Byra, Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie,
Jakub Wilczek, Szkoła Podstawowa nr 39 w Lublinie,
Maja Dobek, Szkoła Podstawowa im. J. Pawła II w Majdanie Nepryskim,
Aleksandra Olszewska, Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie,
Dominik Stuleblak, SOSW im. Prof. Z. Sękowskiej w Lublinie. Gratulacje!
Wszystkie przysłane na konkurs bombki były piękne, starannie wykonane, oryginalne, wykonanymi różnorodnymi technikami plastycznymi, niezwykle pomysłowe, dlatego zadanie komisji było w tym roku wyjątkowo trudne.
Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom, które podjęły trud wykonania niepowtarzalnej bombki choinkowej. Dziękujemy także rodzicom i nauczycielom, którzy motywowali swoich podopiecznych do wykonania tych wspaniałych prac.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 14.12.2018 roku o godzinie 12.30 w Szkole Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie, u. Narutowicza 8. Serdecznie zapraszamy wszystkich wyróżnionych wraz z opiekunami.
Bardzo prosimy o potwierdzenie przybycia do 12.12.2018 do godz. 16.00 na adres sp-s.urszulanki-lublin@wp.pl.
Do zobaczenia!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 07.12.2018

Wizyta górnika

W świetlicy klas 1-3 gościliśmy dzisiaj górnika z Kopalni Węgla Bogdanka. Pan Sebastian zaprezentował nam z czego składa się galowy mundur górniczy, który jest wyrazem tradycji i szczególnego uznania dla ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górniczej. Każdy element stroju coś symbolizuje. Dowiedzieliśmy się, że pióropusz przy czapce górniczej, nazywanej "czako", może być różnego koloru. Kolor oznacza stanowisko zajmowane przez górnika. Pióra symbolizują miótełkę, którą dawniej górnicy omiatali pył w miejscach, gdzie wykuwali dziury w ścianach węgla. Pelerynka to pozostałość po tej, która dawniej chroniła górnika przed wodą. Nawet liczba guzików w góniczym mundurze nie jest przypadkowa, a formą uznania i wyróżnienia jest honorowa szpada, zwana "kordzikiem". Pan Sebastian opowiedział legendę o św. Barbarze - patronce wszystkich górników, którzy niedawno (4 grudnia) obchodzili swoje święto - Barbórkę.
Nasi uczniowie wykorzystali, być może niepowtarzalną już okazję, i chętnie pytali naszego gościa o codzienną pracę górników. Ile godzin dziennie pracuje górnik? Jak wygląda jego praca zimą, przy srogim mrozie? Czy wydobyty wegiel górnicy zabierają ze sobą windami? W jaki sposób rozpoznają nadchodzące niebezpieczeństwo? Czy górnik pracuje pod ziemią sam, czy z kolegami? Nie sposób wymienić wszystkich pytań, nie sposób było też na wszystkie odpowiedzieć ze względu na ograniczenia czasowe.
Bardzo dziekujemy Panu Sebastianowi Maliborskiemu za poświęcony czas i upominki, oraz mamie Błażeja z kl. 3b - Pani Monice Stefańczyk za pomoc w organizacji dzisiejszego spotkania.
Wszystkim górnikom życzymy dużo sił i wytrwałości w ich trudnej i odpowiedzialnej pracy.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 07.12.2018

Pierwszopiątkowe roraty

Dziś, w pierwszy piątek miesiąca, w mszy świętej uczestniczyli uczniowie klas 4-8 w kościele pobrygidkowskim i uczniowie klas 1-3 w szkolnej kaplicy. Młodsza część społeczności szkolnej wzięła udział w roratach, więc nie zabrakło dziesiątek wielobarwnych lampionów, które przypominają nam o oczekiwaniu na Jezusa i podejmowaniu starań, by jak najlepiej przygotować się na Jego przyjście w święta Bożego Narodzenia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 07.12.2018

"Polskie odkrycia i wynalazki 1918-2018"

Dzisiaj, po modlitwie porannej, wręczone zostały nagrody laureatom konkursu "Polskie odkrycia i wynalazki 1918-2018" organizowanego dla najmłodszych uczniów naszej szkoły w ramach projektu "Bądź jak EuGeniusz - przedsiębiorczy, kreatywny, odważny!". Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Zuzanna Wójtowicz kl. 3b,
II miejsce - Adrian Nowicki, kl. 2a,
III miejsce - Faustyna Frejlich, kl. 2a.
Wyróżnienia otrzymali: Tymoteusz Roman, kl. 2a, Weronika Małek, kl. 2a, Rafał Kozłowski, kl. 2a, Jan Zagórski, kl. 2a.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wspaniałe prace, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Szczególnie podziękować chcemy także p. Ewie Łaskarzewskiej, która w wyjątkowy sposób zmotywowała swoich uczniów do udziału w naszym konkursie.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 07.12.2018

Dar pobożności - Dawid

Kolejnym, szóstym w kolejności, darem Ducha Świętego jest dar pobożności.
To Duch Święty uczy nas wołać do Boga: "Ojcze...". to Duch Święty sprawia, że chcemy żyć blisko Pana Boga.
W historii Izraela był taki człowiek, którego serce bardzo podobało się Panu Bogu. Pismo Święte nazywa go nawet człowiekiem według serca Bożego. Mowa tutaj o Dawidzie.
Zanim Dawid został królem Izraela, był pasterzem owiec. Nikomu nawet do głowy by nie przyszło, że to on jest wybrany i dostanie ważne, wyjątkowe zadanie. Dzisiaj byśmy powiedzieli: nikt nie brał pod uwagę jego kandydatury. Posłuchajcie, co mówi Pismo Święte: "Rzekł Pan do Samuela: "(...) Posyłam cię do Jessego Betlejemity, gdyż między jego synami upatrzyłem sobie króla. (...) Namaścisz tego, którego ci wskażę". Samuel uczynił tak, jak polecił mu Pan, i udał się do Betlejem. (...) Tam Pan rzekł do Samuela: "Nie zważaj ani na jego wygląd, ani na wysoki wzrost, gdyż nie wybrałem go, nie tak bowiem człowiek widzi, jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce". Następnie Jesse przywołał Abinadaba. "Ten nie został wybrany przez Pana" - rzekł Samuel. Potem Jesse przedstawił Szammę. Samuel jednak oświadczył: "ten też nie został wybrany przez Pana". I Jesse przedstawił jeszcze siedmiu swoich synów, lecz Samuel oświadczył: "Nie ich wybrał Pan" i zapytał: "Czy to już wszyscy młodzieńcy?". "Pozostał jeszcze najmniejszy, lecz on pasie owce" - odpowiedział Jesse. Samuel powiedział: ... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 06.12.2018

Mikołajki w Escape roomie

Archiwum Kryminalne, Gabinet Marszanda, Psychiatryk, Kraina Czarów i Cela nr 3 - to pomieszczenia, z których mieli wydostać się w określonym czasie uczniowie klasy 6b. Aby to osiągnąć, musieli się dogadać i przede wszystkim współpracować ze sobą, aby wspólnymi siłami podjąć wyzwanie i stawić czoło wszystkim przygotowanym dla nich zagadkom. A wszystko to sprawka Świętego Mikołaja. Dziękujemy!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 06.12.2018

Warsztaty czekoladowe

Z okazji Mikołajek uczniowie klasy 6a udali się dziś do kawiarni Czekoladowej Solidarność w Galerii Handlowej Olimp na warsztaty czekoladowe. Dzieci zanurzyły się w słodkim świecie czekolady, poznały jej historię i obejrzały prezentację o czekoladzie. Pod okiem baristy zaprojektowały, wylewały i dekorowały własną czekoladę. Odbyła się też degustacja rodzajów czekolad i ziaren kakaowca. Uczniowie zrobili również autorskie lizaki czekoladowe. Efekty swojej pracy - czekoladowe dzieła - zabrali pięknie zapakowane do domu. Na koniec warsztatów, jak na każdy porządny kurs przystało, dzieci dostały dyplomy Czekoladowego Mistrza i Karty Stałego Klienta, słodką niespodziankę i kubki firmowe. Dziękujemy za słodkie przedpołudnie, doskonałą zabawę i radość tworzenia. Było pysznie!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 06.12.2018

Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu

Dzień Świętego Mikołaja w bieżącym roku szkolnym starsze klasy spędziły różnorako – niektóre zaplanowały wyjścia, inne pozostały w szkole, wszystkie jednak spędziły go tak, by dzielić się prezentami i radością, która z pewnością będzie trwała jeszcze długi czas. Przy okazji tego wyjątkowego dnia pamiętajmy o słowach Pana Jezusa, który powiedział: "Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu." (Dz 20, 35).


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 06.12.2018

Mikołajkowa "Szlachetna Paczka"

Wielkimi krokami zbliża się finał "Szlachetnej Paczki". Uczniowie z klasy 1a chcąc włączyć się w akcję pomocową do środy włącznie zbierali artykuły papiernicze lub pieniądze na ich zakup. Dzięki zaangażowaniu dzieci oraz rodziców udało się zebrać 520 zł. Za zebrane fundusze zostały nabyte przybory szkolne. Zebrane oraz zakupione materiały zostały przekazane do szkolnego koordynatora akcji. Mamy nadzieję, że przygotowany prezent sprawi dziewczynkom wiele radości oraz zaspokoi ich najpilniejsze potrzeby szkolne.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 06.12.2018

Zwycięstwo w "25 na piątkę z plusem!"

Z prawdziwą radością informujemy, że nasza szkoła została laureatem konkursu "25 na piątkę z plusem! Konkurs dla szkół podstawowych dla uczczenia 25-lecia WFOŚiGW w Lublinie" zorganizowanego przez Lubelskie Kuratorium Oświaty i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedmiotem konkursu było stworzenie krótkiego filmu ukazującego w sposób kreatywny wszelkie działania podejmowane w szkołach na rzecz ochrony środowiska.
Uczniowie klasy 8b: Martyna Korba, Marta Łukasik, Nikola Piskorska, Wiktoria Łuć, Martyna Wilczewska, Mateusz Małek, Piotr Dzięga, Stanisław Iwaszko i Tymoteusz Gędek, zagrali w filmie prezentującym działania ekologiczne realizowane w naszej placówce. Pod czujnym okiem p. Iwony Jagły-Izdebskiej oraz p. Bożeny Szypuły powstał 6-minutowy obraz, którego ostatecznej obróbki cyfrowej dokonał Mateusz Husak (za co bardzo dziękujemy). Podczas pracy nad filmem uczniowie doskonalili kompetencje kluczowe, a przy okazji ujawnione zostały prawdziwe talenty aktorskie i organizacyjne. Współpraca z innymi członkami ekipy filmowej, praca pod presją czasu, dyscyplina pracy, przygotowanie do roli – te umiejętności są już opanowane :) Jak widać, same korzyści! Ale, oprócz dobrych wrażeń z planu filmowego i treningu różnorodnych kompetencji, nasi uczniowie zdobyli coś jeszcze - nagrodę główną czyli wyposażenie pracowni biologicznej zgodne z warunkami realizacji podstawy programowej.
Nasz film z gwiazdorską obsadą można zobaczyć tutaj.
Miłego seansu!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 06.12.2018

Św. Mikołaju przynosisz Dobro nam i mówisz "lubię dzielić się tym co mam"...

Na wizytę dzisiejszego gościa czekali chyba wszyscy. Poranek pełen oczekiwania, a potem... Potem była już radość i wdzięczność wyrażana śpiewem, słowem, tańcem czy rysunkiem. Radość dzieci ze spotkania z orszakiem świętego Mikołaja i jego pomocników - dwóch Aniołków, którzy służyli dziś swoją bezcenną pomocą. Wdzięczność za prezenty, ale także za kontunuację tradycji dzielenia się z innymi dobrem, uśmiechem, nadzieją, swoim czasem, tym co mam.
Dzisiejszego dnia "cieszą się wszyscy, którzy dostają. A jeszcze bardziej ci, którzy dają". Dziękujemy za wszystkie prezenty, a z dzisiejszym orszakiem widzimy się już za rok!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 06.12.2018

Mikołaj w bibliotece

Z ogromną radością pragniemy poinformować, że szkolna biblioteka powiększyła swój zasób o piękne książki, a stało się to za sprawą świętego Mikołaja. Wszystkim pomysłodawcom tej akcji z całego serca dziękujemy! Jeżeli ktoś ma jeszcze w domu jakieś wartościowe książki, których już nie czyta i chce zostać Mikołajem to czekamy do 21 grudnia. A naszych czytelników zachęcamy do częstego odwiedzania biblioteki.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 06.12.2018

"Christmes Party with Helen Doron English"

Uczniowie z klasy 1a na zaproszenie Wojewódzkiej Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego uczestniczyli dziś w zajęciach językowych "Christmes Party with Helen Doron Englih". Zajęcia prowadził Pan, który na stałe mieszka w Irlandii. Pierwszoklasiści mieli okazję poznać angielskie słówka, zaśpiewać świąteczną piosenkę oraz pobawić się z reniferem Rudolfem. Podczas spotkania porozumiewali się wyłącznie w języku angielskim. Okazało się, że mamy wielu poliglotów w naszej klasie. Na zakończenie każdy otrzymał drobny upominek. W ramach podziękowania zaśpiewaliśmy piosenkę "O dobrym Świętym" (Mikołaju). Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie i dobrą zabawę.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 06.12.2018

Dar męstwa - Gedeon

Dziś kolejny dar i postać.
Jest w Starym Testamencie historia Gedeona, który żył w czasach, gdy Izraelici byli gnębieni przez Madianitów. Ludzie ci rabowali wszystko, nie pozostawiali Izraelitom niczego. Gedeon wiedział, że trzeba to zmienić, że ktoś musi się sprzeciwić. Ale kto stanie na czele? Przecież nie on, słaby i strachliwy. Gedeon nie znajdował w sobie odwagi i męstwa. A poza tym myślał: "Dlaczego Bóg nam nie pomoże? Dlaczego Bóg opuścił Izrael? Kiedyś nas wyzwolił od faraona, a teraz...?
Wystraszony Gedeon, próbuje zadbać o siebie i najbliższych, gromadzi zboże, aby je ukryć prze prześladowcami, gdy nagle pojawia się jakiś tajemniczy nieznajomy. Posłuchajcie, co mówi o tym Biblia: "Gedeon młócił zboże, aby je ukryć przed Madianitami, gdy ukazał mu się Anioł Pana. "Pan jest z tobą, dzielny wojowniku!" - powiedział. Odpowiedział mu Gedeon: "Wybacz, panie mój! Jeżeli Pan jest z nami, skąd pochodzi to wszystko, co się nam przydarza? Gdzież są te wszystkie dziwy, o których opowiadają nasi ojcowie, mówiąc: >>Czyż Pan nie wywiódł nas z Egiptu?<<. a teraz Pan nas opuścił i oddał w ręce Madianitów". Wtedy zwrócił się ku niemu Pan: "Idź z tą siłą, jaką posiadasz, i wybaw Izraela z ręki Madianitów. Czyż nie Ja ciebie posyłam?" ... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Środa 05.12.2018

Kiedy dzieci jedzą i co robić, gdy nie jedzą?

Późnym popołudniem odbył się dziś w naszej szkole praktyczny warsztat dletetyczny dla rodziców pt. "Kiedy dzieci jedzą i co robić, gdy nie jedzą?", który w imieniu firmy cateringowej przygotowującej obiady dla naszych uczniów poprowadziła p. Beata Rutkowska (dietetyk), dzieląc się cennymi wskazówkami dotyczącymi nie lada wyzwania, jakim jest żywienia dzieci.


kliknij, aby powiększyć

Środa 05.12.2018

"Bądź jak EuGeniusz - przedsiębiorczy, kreatywny, odważny!"

Dzisiaj o 16.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Bądź jak EuGeniusz - przedsiębiorczy, kreatywny, odważny!". Głównym celem projektu było upowszechnianie wiedzy na temat osiągnięć ekonomicznych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju przedsiębiorczości na terenie Lubelszczyzny. W trakcie realizacji projektu nasi uczniowie brali udział w wykładach i lekcjach tematycznych, przygotowali wystawy poświęcone Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, polskim wynalazkom i innowacjom oraz największym polskim przedsiębiorcom ostatniego stulecia. Uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w konferencji ekonomicznej "Młodzi, skazani na sukces", podczas której dowiedzieli się, jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry przedsiębiorca. Uczniowie brali także udział w dwóch konkursach "Polskie odkrycia i wynalazki 1918-20018" oraz "Historia jednego zdjęcia - na tropie dawnych lubelskich przedsiębiorstw".
Podczas dzisiejszej uroczystości ureprezentacje klas starszych wzięły udział w multimedialnym, interaktywnym teleturnieju na żywo. Podczas tej zabawy usłyszeli 21 pytań dotyczących zagadnień ekonomicznych ostatniego stulecia. Zabawa była bardzo emocjonująca, a duch rywalizacji zawładnął drużynami. I miejsce w teleturnieju zdobyli: Antoni Oniszczuk, Franciszek Jarosz oraz John Roberts-Meier z klasy 6a. II miejsce należało do drużyny: Nina Trojanowska, Ida Struska i Marta Steuden z klasy 8a. III miejsce zajęli: Wiktoria Świerk, Zuzanna Nowak i Rafał Białek z klasy 8a.
Gratulacje!
Podczas spotkania rozstrzygnięty został także konkurs filmowy "Historia jednego zdjęcia - na tropie dawnych lubelskich przedsiębiorstw". Zadaniem uczniów było nakręcenie filmu lub przygotowanie prezentacji o przedsiębiorstwie, którego zdjęcie sprzed lat otrzymali od koordynatorów projektu. Wszystkie otrzymane prace były wspaniałe - dziękujemy za włożony wysiłek i poświęcony czas.
I miejsce w tym konkursie zdobyli Aleksandra Ćwiklińska i Franciszek Kwiatkowski z klasy 7a za wspaniały film o Lubelli, a II miejsce zajęły Zuzanna Nowak i Zuzanna Krzysiak z klasy 8a. Ponieważ poziom prac był bardzo wyrównany, komisja postanowiła przyznać dwa III miejsca - zdobyły je Dagmara Kwiatkowska i Zuzanna Kowalczyk z klasy 7b oraz Maria Wilczewska i Anna Syska z klasy 7a. Wyróżniona została także praca Małgorzaty Król z klasy 7a.
Serdecznie dziękujemy p. Iwonie Jagle-Izdebskiej i p. Bożenie Szypule, inicjatorkom i koordynatorkom projektu w naszej szkole, za wielkie zaangażowanie w jego realizację. Dziękujemy wszystkim, rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w naszym przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, że realizacja projektu przyczyniła się do poszerzenia wiedzy w zakresie historii Polski, ekonomii, przedsiębiorczości, geografii i fizyki. Brawo WY!!!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 05.12.2018

Dar rozumu - Abraham, dar rady - Mojżesz

Dziś przyjrzymy się dwóm kolejnym darom Ducha Świętego: darowi rozumu i darowi rady.
Dar rozumu czasami jest mylony z darem mądrości. Wczoraj słyszeliśmy, że dar mądrości pomaga patrzeć na świat, na ludzi oczami Pana Boga. Dar rozumu natomiast pomaga rozumieć to, co mówi Pan Bóg. Co to oznacza?
Kiedy słuchasz Słowa Bożego, to czujesz, że Bóg mówi do Ciebie, rozumiesz Jego słowo i wiesz, jak zastosować je w życiu. Nie zawsze jednak tak jest...
W Biblii znajdziemy historię Abrahama, któremu pod dębami Mamre ukazał się Bóg w postaci trzech ludzi. Może byli to Aniołowie, może Trójca Święta...? W każdym razie Abraham zwraca się do nich: "Panie". Posłuchajcie, co patriarcha usłyszał: "Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Abraham dostrzegł trzech ludzi idących naprzeciw. Wyszedł im na spotkanie, a oddawszy im pokłon, rzekł: "O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! Przyniosę trochę wody, odpocznijcie pod drzewami. Ja zaś pójdę wziąć nieco chleba, abyście się pokrzepili, zanim pójdziecie dalej". Abraham poszedł do namiotu Sary i rzekł ... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 04.12.2018

Serviam dla Niepodległej

Miło nam poinformować o wynikach Konkursu Plastycznego "Serviam dla Niepodległej/Serviam na stulecie". Organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Poznaniu. Każdy uczeń klas 4-8, biorący udział w konkursie, miał wykonać projekt plakietki okolicznościowej, która będzie wykorzystana jako symbol i pamiątka obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w szkołach urszulańskich. Wśród nadesłanych prac wyłoniono zwycięzcę. Została nią uczennica naszej szkoły – Maria Łuć z klasy 6a (praca obok na zdjęciu). Wyróżnienie otrzymała Weronika Jakowicka z klasy 6a oraz Mateusz Korzeń z klasy 7b. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom pięknych nagród oraz plakietek z logo zwycięzcy. Ich trud i pomysł zostały nagrodzone.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 04.12.2018

W krainie Lawendowego Rycerza

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 1b, 2a, 2b, 3a, 3b i 4a udali się Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego na przedstawienie pt. "W krainie Lawendowego Rycerza" wystawiane przez Teatr Artenes. Uczniowie razem z głównym bohaterem opowieści mogli zaangażować się w rozwiązywanie sporu pomiędzy molami książkowymi a Lawendowym Rycerzem. Prosta fabuła przedstawienia skrywała w sobie zachętę do tego, by zrezygnować z telewizora i tabletu, a poświęcić więcej czasu książkom. Może dzięki temu przedstawieniu wzrośnie liczba czytelników w szkolnej bibliotece...


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 04.12.2018

POMOC DLA CZŁOWIEKA BEZDOMNEGO

Adwent to nie tylko czas refleksji. To także okazja do konkretnego czynu, a szczególnie do wspierania osób najbardziej potrzebujących. Dlatego w naszej szkole organizujemy akcję POMOC DLA CZŁOWIEKA BEZDOMNEGO. Chcemy zgromadzić środki higieniczne potrzebne do łaźni, która niebawem zostanie otwarta w Lublinie przy al. Unii Lubelskiej. Łaźnia jest budowana przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej, która apeluje o wsparcie, ponieważ przedsięwzięcie wymaga nakładu dużych środków finansowych lublin.caritas.pl. Chcemy odpowiedzieć na ten apel konkretną pomocą. Prosimy o przynoszenie, w miarę możliwości, środków najbardziej potrzebnych do łaźni, tj. żeli pod prysznic, szamponów do włosów, ręczników. Każda klasa może gromadzić te rzeczy w swojej sali do dnia 18 grudnia 2018 r. Zebrane rzeczy zostaną przekazane łaźni Caritas przed Świętami Bożego Narodzenia.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 04.12.2018

Dar mądrości - Józef Egipski

Tegoroczne rozważania adwentowe pomogą przybliżyć nam Trzecią Osobę Trójcy Przenajświętszej - Ducha Świętego. W pierwszej części, poprzez historie z życia postaci biblijnych poznamy dary Ducha Świętego. Natomiast w drugiej części, na przykładzie ludzi bardziej nam współczesnych, przekonamy się, jak działa Duch Święty, jak Jego dary mogą owocować w życiu tych, którzy pozwolą Mu się prowadzić. Zwieńczeniem naszych rozważań będzie osoba Matki Najświętszej, która jako pierwsza z ludzi została w pełni przez Ducha Świętego ukształtowana. W sposób doskonały otwarta na Jego działanie, z pewnością jest dla nas wzorem życia z Trzecią Osobą Boską. Prorok Izajasz pisze tak: "Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pańskiej". Jesse, o którym mówi Izajasz był ojcem Dawida, króla Izraela. Z tego rodu wyszedł oczekiwany przez Izraelitów Mesjasz. On jest odroślą z pnia Jessego. I to na Nim - jak pisze prorok - spocznie Duch Pański ze wszystkimi darami. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 03.12.2018

Szkolenie z pierwszej pomocy

Dzisiaj o godzinie 17.00 w Centrum Symulacji Medycznej rozpoczęło się trzecie szkolenie dla nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z zasadami postępowania w przypadku zagrożenia życia. Zajęcia praktyczne odbywały się z udziałem trzech rodzajów fantomów: noworodka, dziecka i osoby dorosłej. Dodatkowo ćwiczono przy użyciu symulatora AED, który jest dużą pomocą w przypadku zatrzymania krążenia. Nauczyciele zostali zapoznani z europejskimi i amerykańskimi zaleceniami w kwestiach postępowania odnośnie udzielania pierwszej pomocy. Serdecznie dziękujemy Państwu Kamilowi i Annie Torres oraz instruktorom prowadzącym zajęcię za przeszkolenie wszystkich nauczycieli naszej szkoły!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 03.12.2018

Reakcje strąceniowe

Podczas zajęć koła fizyko-chemicznego uczniowie klas siódmych i ósmych zgłębiali temat reakcji strąceniowych czyli takich, w wyniku których powstaje produkt w postaci osadu. Na podstawie tabeli rozpuszczalności wodorotlenków i soli samodzielnie opracowali zestaw odczynników chemicznych niezbędnych do otrzymania wybranych soli. Przygotowali odpowiednie roztwory i pod kontrolą nauczyciela przeprowadzali zaplanowane reakcje chemiczne. W ich wyniku powstały piękne, kolorowe, o różnej strukturze osady. Nauka + zabawa = skuteczna edukacja!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 03.12.2018

Technik efektywnego uczenia się ciąg dalszy

Dziś w klasach 7a i 7b odbyły się już trzecie zajęcia z cyklu "Techniki efektywnego uczenia się", prowadzone przez studentów z Koła Naukowego Psychologów UMCS. Nasi uczniowie poznali kolejne sposoby na lepsze zapamiętywanie treści niekoniecznych prostych do przyswojenia. Tym razem na warsztat wzięte zostały daty, wydarzenia historyczne, pojęcia abstrakcyjne. Uczniowie podczas zajęć układali bardzo ciekawe i zabawne zdania czy historie mające na celu zapamiętywanie poprzez ścieżkę skojarzeń. Te metody naprawdę działają! Jest tylko jeden warunek – trzeba je zastosować podczas uczenia się ;)


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 03.12.2018

Czekamy z radością – adwentowe zamyślenia

Dzieci klas młodszych rozświetliły dzisiaj korytarz św. Urszuli kolorowymi lampionami. Wspólną modlitwę, przygotowaną pod opieką s. Urszuli Kupczyk, poprowadził "anioł adwentowy" przybliżając zwyczaje tego okresu liturgicznego. Chłopcy z klas trzecich starali się ukazać tesknotę ludzi Starego Testamentu. Pierwszoklasiści wyjaśnili znaczenie świec na wieńcu i przedstawili scenę zwiastowania Matce Bożej przez Anioła Gabriela. Śpiew poprowadziła Weronika Małek z klasy 2a. Wspólna modlitwa, wspólne wołanie i wspólny śpiew stworzyły atmosferę radości i oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 03.12.2018

Adwentowa rozmowa płonących świec...

Na dzisiejszym apelu klas starszych przysłuchiwaliśmy się rozmowie świec płonących na wieńcu adwentowym. Koło charytatywne klas 7-8 (z pomocą Dawida Osińskiego z klasy 5a i pod opieką s. Katarzyny Słowik) przygotowało inscenizację, w której kolejne świece symbolizowały pokój, wiarę, miłość i nadzieję. Świece skarżyły się, że ludzie już nie widzą wartości w rozpalaniu ognia pokoju, miłości czy wiary, ponieważ są zajęci, zabiegani, zmęczeni, nie mają czasu… Płomienie tych świec kolejno gasły, ponieważ nie miały dla kogo świecić. Nagle do pokoju weszło dziecko i zobaczyło trzy zgaszone świece. Zapłakało i wyznało, że nie chce żyć w ciemności. Wówczas odezwała się nadzieja i zaproponowała, żeby od jej płomienia zapalić zgaszone świece. Dopóki świeci światło nadziei możemy rozpalić to co już zgasło. Znane opowiadanie nieznanego autora stało się dzisiaj kanwą refleksji wprowadzającej nas w czas Adwentu. Składamy podziękowanie Pani Agnieszce Putowskiej, która wykonała dla naszej szkoły piękny wieniec adwentowy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 03.12.2018

Finał akcji "Ile waży święty Mikołaj?"

Zakończyliśmy w naszej szkole akcję charytatywną "Ile waży święty Mikołaj?", z której dochód przeznaczony będzie na wsparcie funduszu stypendialnego Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. W tym roku do zbiórki włączyły się 193 szkoły i przedszkola z całej Polski. W zeszłym roku w ramach tej ogólnopolskiej akcji udało się zebrać ponad 4,5 tony bilonu. Cieszymy się, że i nasza szkoła ma swój wkład w tę zbiórkę. W miniony czwartek oraz piątek przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego sortowali, liczyli oraz ważyli zebrany bilon. Miło jest nam poinformować, iż udało się zebrać ponad 13 kg monet! Ich łączna wartość to 182,32 zł. W dniu dzisiejszym pieniążki zasiliły konto Fundacji. Dziękujemy wszystkim za każdy wrzucony grosik!


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 02.12.2018

Adwentowe spotkanie dzieci klas trzecich

Dzisiaj odbyło się ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie dzieci klas trzecich. Przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny od swoich rodziców dzieci otrzymały w prezencie łańcuszki z medalikami Matki Bożej Niepokalanej. Dla nich to podwójny Adwent - oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia i dzień I Komunii św. Warto ten czas przeżyć blisko Boga. Dziękujemy Rodzicom dzieci z klasy 3a za aktywne i piękne włączenie się w poprowadzenie liturgii Mszy św. Na następne spotkanie zapraszamy 13 stycznia 2019 roku.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 01.12.2018

Co ciekawego w świetlicy
działo się...


Miesiąc listopad upłynął w atmosferze zadumy, patriotyzmu. Na początku miesiąca wspominaliśmy naszych bliskich zmarłych oraz wyjaśnialiśmy różnicę pomiędzy uroczystością Wszystkich Świętych a wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych. Próbowaliśmy także znaleźć receptę na świętość w myśl słów św. Piotra – "Świętymi bądźcie…". Ciesząc się niepodległą Polską, a zarazem świętując 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości wybraliśmy się w wirtualną podróż po najpiękniejszych zabytkach naszego kraju. Zwiedziliśmy Wawel oraz Kościół Mariacki w Krakowie, Kopalnię Soli w Wieliczce, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek w Malborku oraz wiele innych pięknych i ciekawych miejsc. Również omówiliśmy Lublin i Lubelszczyznę, dokładnie przypominając legendy związane z Lublinem i Lubelszczyzną. Uczniowie wiedzą, skąd wzięła się nazwa naszego miasta oraz dlaczego w herbie jest koziołek i winorośl. Miesiąc listopad zakończyliśmy "andrzejkowo", szukając odpowiedzi na pytanie, czym różnią się andrzejki od katarzynek i czy zabawy andrzejkowe można traktować poważnie. W ramach czwartkowych zajęć nie zabrakło rozmów na temat rodziny, domu rodzinnego, obowiązków i dobrego wychowania. W listopadzie czytaliśmy też: "Pamiętnik Tatusia Muminka", "Wyczyny Bartka Koniczyny" oraz "Bartek Koniczyna i Banda z Zaniemyśla". Mimo niskich temperatur zajęcia ruchowe odbywały się regularnie w Małpim Gaju i na boisku szkolnym.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 01.12.2018

Najlepsi czytelnicy
listopada 2018/2019


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Mikołaj Łuć, kl. 4a – 22 książki
  • »Franciszek Wojtasik, kl. 3b – 15 książek
  • »Emilia Polkowska, kl. 1b – 13 książek
  • »Antonina Nuckowska, kl. 2b – 12 książek
  • »Weronika Małek, kl. 2a – 12 książek
  • »Dorota Brzózka, kl. 4a – 12 książek
  • »Aleksandra Olszewska, kl. 8b – 11 książek
  • »Antoni Słowik, kl. 2b – 11 książek
  • »Paweł Postępski, kl. 2b – 11 książek
  • »Hanna Przech, kl. 2b – 10 książek