Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

KWIECIEŃ 2014

kliknij, aby powiększyć

Środa 30.04.2014

„Chick, chick, chicken” dla przedszkolaków

W dniu dzisiejszym uczniowie klas pierwszych, którzy uczestniczą w zajęciach koła języka angielskiego pod opieką p. Gabrieli Suwały udali się do Przedszkola nr 4, by podzielić się z młodszymi kolegami owocami swoje pracy w formie przedstawienia „Chick, chick, chicken – Happy Easter”.
Przedszkolaki z radością i zainteresowaniem podziwiali występ naszych pierwszoklasistów.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 30.04.2014

Apel "już" majowy

MAJ to chyba najpiękniejszy okres w roku kalendarzowym. W tym czasie przyroda wokół nas wybucha zielenią. Rozbudzone Zmartwychwstaniem Pańskim życie rozkwita i przynosi radość wszelkiemu stworzeniu na ziemi.
Uczniowie klasy 3b podczas porannej modlitwy przedstawili zebranym różne oblicza maja i przypomnieli jak "bogaty" jest on w historyczne wydarzenia, święta i rocznice.
3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W maju też swoje szczególne dni przeżywają maturzyści, dzieci przyjmujące Pierwszą Komunię św. i kolejne rocznice tej uroczystości oraz mamy.
Te wszystkie osoby i intencje polecaliśmy Matce Bożej we wspólnym śpiewie litanii.
Usłyszeliśmy też zachętę do udziału w nabożeństwach majowych, bo to spotkanie z Matką Boga i z Nim samym. To możliwość zawierzenia Jej całej swojej życiowej codzienności, zasupłanych problemów i pogmatwanych dróg. Trzeba tylko pójść do Niej, opowiedzieć Jej o tym, zaufać Jej w każdej sprawie. Na pewno zawsze przytuli do swojego Serca, pośpieszy z pomocą, wyprowadzi na właściwą drogę.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.04.2014

II etap Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego TIK? – TAK!

Kacper Lutomski z klasy 4b wziął dzisiaj udział w II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego TIK? – TAK!, który miał miejsce w godzinach od 10.00 do 11.00 w Prywatnym Gimnazjum im. I. J. Paderewskiego w Lublinie i odbył się pod osobistym nadzorem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Życzymy zakwalifikowania się do następnego etapu konkursu!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.04.2014

Nasi reprezentanci na Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym

Dzisiaj odbyła się IX edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „Ortografia bez tajemnic”, w którym wzięli udział uczniowie z klas drugich i trzecich. Naszą szkołę reprezentowali: Adam Staniszewski z kl. 2a, Agata Pająk z kl. 2b, Nina Trojanowska z kl. 3a i Adam Błazik z kl. 3b. Pisali oni dyktando, które sprawdzało znajomość zasad i reguł ortograficznych. Tytuł dyktanda dla klas drugich brzmiał: „Smok Salomon”, a dla klas trzecich: „ Wypiek chleba”. Wyniki konkursu poznamy wkrótce.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.04.2014

Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

W dniu dzisiejszym delegacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach Dnia Solidarności Międzypokoleniowej. W uroczystej Mszy Świętej w Archikatedrze Lubelskiej pod przewodnictwem Biskupa Mieczysława Cisło uczestniczyli przedstawiciele wszystkich pokoleń, od przedszkolaków po seniorów. Byli obecni również uczniowie naszej szkoły: Michał Barański i Zofia Ruszkowska z klasy 1b oraz Magdalena Pańczyk i Jakub Misiarz z klasy 2a, którzy razem z Panią Prezydentową - Ewą Głowacką-Żuk złożyli podziękowanie Księdzu Biskupowi.
Po uroczystej mszy św. uczestnicy przeszli w barwnym korowodzie pod Ratusz a następnie na Plac Litewski gdzie utworzyli wspólnie Most Pokoleniowy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.04.2014

"Świat moich marzeń"

Cieszymy się z III miejsca, które zajęła Klara Mrzewka z klasy 1a w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt. "Świat moich marzeń" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Bolesława Chrobrego w Lublinie.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami oraz do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.04.2014

Uprawiamy peruwiańską kukurydzę

Dzieci z koła misyjnego posadziły dzisiaj obok szkolnego boiska na misyjnej działce peruwiańską kukurydzę, z której w zeszłym roku szkolnym zebrały senegalskie proso. Niektóre kiście prosa można zobaczyć w misyjnej szafie. Mali misjonarze posadzili kukurydzę w dwóch kolorach - żółtą i czarną. Będziemy teraz obserwowali jej wzrost.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.04.2014

Warta honorowa
przy obrazie Jana Pawła II


Wczorajszy dzień był wyjątkowy dla wszystkich Polaków. Nasz wielki rodak, papież Jan Paweł II został kanonizowany, czyli ogłoszony świętym. Z tej okazji w naszej szkole wybrani uczniowie pełnili dziś wartę honorową przy dwóch obrazach św. Jana Pawła II. Warta odbywała się na wszystkich przerwach. Był to wyraz naszej wdzięczności Bogu za życie i pontyfikat polskiego papieża oraz za jego kanonizację.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.04.2014

"Czaruję słowami o swoich radościach nie-radościach"

Podczas porannych ogłoszeń cała szkoła dowiedziała się o osiągnięciu Martyny Osmałak z klasy 6a, która zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Krzysztofa Kolbergera "Czaruję słowami o swoich radościach nie-radościach". Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami oraz do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 26.04.2014

Kanonizacja Jana Pawła II - wspomnienia
i wiersze


Przez cały Wielki Post przygotowywaliśmy się duchowo do kanonizacji Papieża - Polaka. Przypominaliśmy sobie słowa przyszłego Świętego, które wygłaszał podczas licznych pielgrzymek po całym świecie. Również podczas rekolekcji szkolnych mogliśmy bliżej poznać osobę i nauczanie Jana Pawła II. A wszystko to, by lepiej wcielać w życie Jego słowa i jeszcze bardziej żyć Ewangelią na co dzień - w ten sposób najgłębiej uczcimy pamięć Papieża Polaka. Niech On będzie naszym wielkim Patronem i Orędownikiem.
Po prawej stronie zamieszczamy nadesłane świadectwa spotkań z Janem Pawłem oraz wiersze naszych uczniów. Wystarczy "kliknąć" na zdjęcie Ojca Świętego, którego oryginał z błogosławieństwem dla Sióstr Urszulanek UR w Lublinie znajduje się w urszulańskim klasztorze w tak zwanym pokoju papieskim.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 25.04.2014

W pokoju świętego - Jana Pawła II

Nie wszyscy mogą pielgrzymować do Rzymu, by uczestniczyć w kanonizacji naszego Papieża, ale wszyscy mogą pielgrzymować do pokoju świętego Jana Pawła II. Właśnie dzisiaj, tj. 25 kwietnia 2014 r. wszystkie klasy przysiadły w tym miejscu, które znajduje się na terenie urszulańskiego klasztoru. To tutaj Kardynał Karol Wojtyła zatrzymywał się, kiedy przyjeżdżał jako wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pokój jak dawniej… Na ścianie wisi pamiątkowe zdjęcie Papieża z napisem - „ Drogim Siostrom Urszulankom w Lublinie z błogosławieństwem Jan Paweł II. 13.02.1987 r. Z okazji kanonizacji siostry przygotowały tablicę - „ Spotkania ze Świętym”. Między zdjęciami upamiętniającymi spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II znajdują się listy nadsyłane z Krakowa i z Rzymu - już papieskie. Dla dzieci było to duże przeżycie i radość przebywania w tym miejscu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 25.04.2014

Spotkanie z Absolwentami

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie uczniów klas szóstych z Absolwentami naszej szkoły. Gimnazjaliści opowiadali o swoich wrażeniach związanych ze zmianą szkoły, nową klasą, doradzali także jak poradzić sobie z większą ilością obowiązków. Nie zabrakło wielu pytań ze strony naszych uczniów. Po oficjalnym spotkaniu w auli uczniowie i Absolwenci zostali zaproszeni do jednej z sal lekcyjnych, gdzie przy słodkim poczęstunku kontynuowali rozmowy. Spotkanie rozwiało wiele wątpliwości naszych szóstoklasistów, którzy miejmy nadzieję również odwiedzą nas w przyszłym roku.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 25.04.2014

W przededniu kanonizacji Jana Pawła II

Już tylko jeden dzień dzieli nas od uroczystości kanonizacji Wielkiego Polaka Jana Pawła II. Jeszcze przed tym dniem uczniowie naszej szkoły chcieli powiedzieć Mu wielkie -DZIĘKUJEMY. Razem z naszymi Absolwentami, którzy zostali serdecznie powitani w naszym gronie, dzieci zatrzymały się przy Karolu Wojtyle, Papieżu z Wadowic, który kiedyś też był uczniem szkoły podstawowej i gimnazjum. Podczas montażu słowno – muzycznego wybrani uczniowie przeczytali wiersze swojego autorstwa. Byli to: Natalia Leszczyńska i Adam Suraj z 6b, Julia Pawłowska i Zofia Kosowska z 6a, oraz Natalia Kurczewska z 4a. Wszyscy w skupieniu wsłuchiwali się w ich treść i z radością włączyli się w śpiew piosenek mówiących o wielkości i świętości naszego Ojca Świętego.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.04.2014

Pierwszy czwartek lekkoatletyczny
tego roku


Dziś po zimowej przerwie powróciły do nas Czwartki Lekkoatletyczne - wyjątkowo w czwartek ;-)
W to piękne popołudnie nasi uczniowie pod opieką p. Michała Łuczaka udali się na stadion "Startu" w następującym składzie: Olga Kalinowska z kl. 5a, Dorota Łukasik z kl. 5a, Anna Stąsik z kl. 5b, Gabrysia Szewczyk z kl. 5b, Julia Fiedorek z kl. 5b, Halszka Karlińska z kl. 4b, Natalia Godzina z kl. 5b, Karol Pachciński z kl. 5b, Kacper Włodarczyk z kl. 5b, Marek Głaz z kl. 5bi Jakub Wiącek z kl. 5b. Nasi uczniowie włożyli dużo serca w każdą z konkurencji, w której brali udział i za to WIELKIE DLA NICH BRAWA!!!
A o to rezultaty:
Anna Stąsik - I miejsce skok wzwyż, I miejsce bieg 600m, II miejsce rzut piłeczką palantową, III miejsce bieg 60m,
Natalia Godzina - II miejsce skok wzwyż,
Halszka Karlińska - III miejsce bieg na 300m,
Gabrysia Szewczyk - II miejsce bieg na 600m,
Olga Kalinowska - III miejsce skok wzwyż,
Karol Pachciński - II miejsce rzut piłeczką palantową.
Wszystkim zwycięzcom GRATULUJEMY!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii oraz na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.04.2014

Koło Młodego Medyka

Dzieci z Koła Młodego Medyka wybrały się dziś na wycieczkę do Uniwersytetu Medycznego. Miały okazję wysłuchać prowadzonej przez wykwalifikowaną kadrę medyczną prezentacji pod tytułem: „Co zawiera kropla krwi”. Dzieci mogły korzystać z profesjonalnych sprzętów medycznych i zobaczyć, co kryje w sobie prawdziwa cząsteczka krwi. Panie z Katedry i Zakładu Fizjologii Człowieka UM w Lublinie wytłumaczyły w przystępny sposób wiele ciekawych zagadnień, np. co to są grupy krwi, jakie funkcje pełni krew, jak bada się grupę krwi i wiele innych… Uczniowie zostali nagrodzeni za swoją ciekawość dyplomami wydanymi przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.04.2014

Z wizytą w schronisku św. Brata Alberta

Nasza szkoła kolejny raz towarzyszy osobom bezdomnym w okresie świątecznym. Dziś udaliśmy się już drugi raz z kartkami świątecznymi do schroniska św. Brata Alberta przy ul. Dolnej Panny Marii. Grupa uczniów pod opieką p. Kamili Duduś złożyła życzenia mieszkańcom domu podczas spotkania na jadalni. Uczniowie w miłej atmosferze rozdali robione własnoręcznie kartki świąteczne z życzeniami. Dzieci spotkały się z ogromną życzliwością mieszkańców i kadry kierowniczej.
Wyjście pokazało nam, jak wiele radości otrzymuje każdy z nas dając. Udało nam się także pokonać uprzedzenia wobec osób bezdomnych. Pamiętaj: dając otrzymujesz!


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.04.2014

Bilans kiermaszu wielkanocnego

Bardzo cieszymy się z wyników naszego świątecznego kiermaszu.
Tym razem dzięki zaangażowaniu naszych nauczycieli świetlicy i rodziców, dużej grupy małych sprzedawców z różnych klas oraz wielu kupujących efekt kiermaszu "przeszedł" nasze oczekiwania wynosząc 4 466,33 zł !
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę funduszy na potrzeby szkoły!


kliknij, aby powiększyć

Sobota 19.04.2014

ALLELUJA! JEZUS ŻYJE!

Święta Zmartwychwstania Pańskiego wnoszą w nasze życie nadzieję nowego życia i naszego odrodzenia się w Bogu, dlatego życzymy wszystkim wielkiej pogody ducha, ufności i bliskości Tego, który ukochał nas szaloną miłością. Miłością, której nie powstrzymał nawet krzyż. Miłością, która sięga poza krzyż…
Niech te święta umocnią w nas wiarę, nadzieję i miłość.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.04.2014

„Zwycięzca śmierci”

Dzisiejszy dzień był ostatnim dniem w szkole przed przerwą świąteczną. Upłynął w klimacie życzeń oraz klasowych spotkań połączonych z poczęstunkiem.
O godzinie 11:00 wszyscy spotkali się na auli. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli świąteczne życzenia dla Siostry Dyrektor - s. Estery Grzegorek, Siostry Przełożonej - s. Benigny Kania i całego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek UR oraz wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Po nich można było obejrzeć przedstawienie pt. „Zwycięzca śmierci” przygotowane przez klasę 3a, uczniów z klas 5a, 5b i 6b oraz opiekunów p. Annę Karę i p. Agnieszkę Włosek. Przedstawienie pokazywało, że każdy codziennie popełnia grzechy. Często postanawiamy poprawę, ale o własnych siłach nie jesteśmy w stanie się zmienić. Swoją słabość (np. skarżenie, kłótnie, bójki) trzeba oddać Jezusowi, czego symbolicznym gestem było przyczepianie przez dzieci kartek z nazwami grzechów do brzozowego krzyża. Jezus umarł na krzyżu, ale to nie był koniec, bo On zwyciężył śmierć, co pokazała scenka opisująca zmartwychwstanie oraz radość uczniów śpiewających piosenkę o Zbawicielu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.04.2014

„Chick, chick, chicken – Happy Easter”

W dniu dzisiejszym uczniowie klas pierwszych uczęszczający na koło języka angielskiego zaprezentowali swoje umiejętności biorąc udział w przedstawieniu zatytułowanym „Chick, chick, chicken – Happy Easter”. Występ barwnie przebranych małych artystów podziwiały licznie zgromadzone w świetlicy dzieci wraz z nauczycielami, Siostrą Dyrektor - s. Esterą Grzegorek i rodzicami.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.04.2014

O tym, jak Jan Paweł modlił się
w Stanach Zjednoczonych w wigwamie


Był wrzesień 1987 roku. Papież poleciał do Stanów Zjednoczonych, które są trzecim pod względem wielkości państwem na świecie i jednocześnie największym producentem żywności. Każdy dzień wizyty Ojca Świętego w tym kraju wypełniały spotkania, rozmowy i modlitwy.
W Miami Papież spotkał sie z politykami w muzeum sztuki europejskiej. W parku Tamiani odprawił Mszę Świętą. W Columbii wygłosił kazanie. Na stadionie uniwersyteckim modlił się wspólnie z przybyłymi na spotkanie z nim ludźmi. W Nowym Orleanie modlił się w sali sportowej wspólnie z kapłanami. Zaś w Phoenix, mieście położnym w Dolinie Słońca, otoczonym górami, odprawił Mszę Świętą i modlił się z ponad siedemnastoma tysiącami Indian.
Aby przygotować się do Mszy Świętej, Papież wszedł do "przekształconego" w zakrystię wigwamu. Kiedy stamtąd wyszedł, wyglądał trochę jak Papież i trochę jak Indianin. Wyglądał jak Papież, którym przecież był, a także jak Indianin, bo miał ornat z frędzlami ozdobiony indiańskimi kwiatami. Kiedy wyszedł z wigwamu – zakrystii, uśmiechnął się i ruszył w stronę stojącego niedaleko tronu. Po chwili rozpoczął Msze Świętą, w której uczestniczyli mali i duzi Indianie z dwunastu szczepów. To właśnie oni nazwali Ojca Świętego "Białym Ojcem". Przywitali go tańcami i śpiewem. A potem wspólnie z nim modlili się obok wigwamu.
Modlić można się wszędzie. Nie tylko w kościele, przy przydrożnej kapliczce albo w domu, klęcząc obok łóżka. Można modlić się na łące, w ogrodzie lub na polu. Także w autobusie, na huśtawce, na kamieniu i w piaskownicy.
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.04.2014

Siostrzane spotkanie

Dzisiaj dzieci św. Anieli należące do koła mericiańskiego spotkały się z s. Przełożoną Benigną Kania, która została nową Przełożoną Prowincji Polskiej Urszulanek. Dzieci wraz z s. Urszulą Kupczyk przygotowały krótkie przedstawienie - „ Św. Aniela i pierwsze urszulanki ” autorstwa s. Pauli Kępińskiej. Złożyły także życzenia i zapewnienia o pamięci w modlitwie. Radość była obopólna. S. Przełożona obdarowana pamiątkową laurką i zdjęciami poczęstowała dzieci już wielkanocnymi smakołykami. Zaprosiła także do urszulańskiego domu w Warszawie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.04.2014

Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Polska ....Nasza Niepodległa".

Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Polska ....Nasza Niepodległa". Polacy w walce o niepodległość 1795-1918/1922, który dotyczył walki Polaków o Niepodległość w XIX i na pocz. XX wieku, wraz z okresem niepodległości w latach 1918-1939.
Julia Rządkowska z kl. 6b zajęła II miejsce w kategorii album/folder/przewodnik natomiast Adam Suraj z kl. 6b otrzymał wyróżnienie w kategorii praca plastyczna - plakat.
Nagrodzonym uczniom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.04.2014

Świąteczne pisanki

Pięknie zdobione jaja królują na wielkanocnym stole, są symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Nie powinno ich zabraknąć w koszyku ze święconką.
Sposoby barwienia i dekorowania jaj są przeróżne. Uczniowie kl. 3b mieli okazję na dzisiejszych zajęciach poznać jedną z nich i według wskazówek wykonać swoją pisankę. Pani Barbara Małek, mama Mateusza, cierpliwie tłumaczyła kolejne etapy tworzenia. Dla niektórych okazało się to nie lada wyzwaniem. Na szczęście z pomocą służyły nam mamy dwóch innych uczniów, p. Ewa Krzywicka i p. Magdalena Gorzelska. Oprócz wycinania, klejenia, malowania potrzebna też była umiejętność posługiwania się suszarką. Na końcowy efekt trzeba było cierpliwie poczekać. Pięknie zawiązana kokardka dodała tylko większego uroku już i tak urokliwym pisankom. Dziękujemy za zorganizowanie tak twórczych zajęć i poświęcony nam czas.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.04.2014

Z życzeniami świątecznymi w Kurii,
w Wydziale Oświaty i w Kuratorium


Dziś kolejne delegacje uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wybrały się do zaprzyjaźnionych i życzliwych nam osób z życzeniami wielkanocnymi.
Maurycy Stankevic z klasy 3b, Wiktoria Smolarz z klasy 3a i Zosia Jaworska z klasy 4b razem z s. Moniką Orzechowską odwiedzili Panią Dyrektor Wydziału Oświaty - p. Ewę Dumkiewicz – Sprawka.
Basia Kalinowska z klasy 2a, Staś Iwaszko z klasy 3b i Marta Flisiak z Klasy 1a w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli świąteczne życzenia Księdzu Arcybiskupowi Stanisławowi Budzikowi i Panu Kuratorowi Oświaty Krzysztofowi Babiszowi. Dzieciom towarzyszyły s. Christofora Kubas i p. Małgosia Szponar.
Wszystkie spotkania upłynęły w bardzo miłej przedświątecznej atmosferze. Bardzo dziękujemy za życzliwe przyjęcie i czas nam poświęcony.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.04.2014

Wyniki Konkursu Historycznego –
Alfik Historyczny


5 marca 2014 r. został w naszej szkole zorganizowany Ogólnopolski Konkurs Historyczny – Alfik Historyczny. Udział w nim wzięli uczniowie klas IV-VI (razem – 42 uczniów). Zadaniem naszych kolegów i koleżanek było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań, do których tylko jedna odpowiedź była właściwa.
W całym kraju w konkursie wzięło udział ponad 2 tyś. uczestników, wśród których wyróżniono 81 laureatów. Oto najwyższe wyniki w naszej szkole:
Laureaci
• Adam Suraj, kl. 6b - V miejsce w kraju, I miejsce w woj. lubelskim
• Mikołaj Bańkowski, kl. 4b – V miejsce w kraju, I miejsce w woj. lubelskim
Dyplomy uznania
• Marta Górka, kl. 5b – X miejsce w kraju, I w woj. lubelskim
• Mateusz Wach, kl. 6a – dyplom uznania za bardzo dobry wynik
• Kacper Kiciński, kl. 6a – dyplom uznania za bardzo dobry wynik
• Maciej Baryła, kl. 6a – dyplom uznania za bardzo dobry wynik
• Krzysztof Suraj, kl. 4a – dyplom uznania za bardzo dobry wynik
• Mikołaj Miłczak, kl. 5a – dyplom uznania za bardzo dobry wynik
• Tomasz Jankowski, kl. 4b – dyplom uznania za dobry wynik
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i wielki wkład pracy, zapraszając jednocześnie na podobne konkursy w przyszłym roku szkolnym.

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.04.2014

O tym, jak Jan Paweł II
mówił w Kolumbii o dzieciach


Do Kolumbii Jan Paweł II dotarł na początku lipca 1986 roku. Spotkał się wtedy z dwiema setkami dzieci. Rozmawiał z nimi o różnych śmiesznych i smutnych sprawach. Opowiadał im o Panu Bogu i modlił się wspólnie z nimi. Wszyscy uczestnicy spotkania byli w doskonałych humorach. Dzieci nie chciały rozstać się z Janem Pawłem II, a on nie chciał rozstać się z nimi. Niestety spotkanie nieubłaganie zbliżało się do końca. Papież uśmiechnął się do chłopców oraz dziewczynek i powiedział: "Papież tak bardzo was kocha, że trudno mu od was odejść. Chętnie pozostałby z wami na zawsze". Niestety nie mógł tego zrobić. Papież miał bardzo dużo obowiązków, ale zawsze znajdował czas na spotkania z najmłodszymi. Często powtarzał, że właśnie te spotkania lubi najbardziej. Dzieci zawsze poprawiały mu humor i wnosiły w jego życie radość. Pomagała mu ona przezwyciężać problemy, które czasami w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele napotykają na swojej drodze dorośli. Dzieci były dla niego, jak wiosna nadchodząca po srogiej zimie, jak lampka rozświetlająca pokój w nocy. Kiedyś powiedział do dorosłych, że w każdym dziecku ukryte jest piękno samego Boga i że chciałby, aby radość na twarzach dzieci nie zgasła nawet na chwilę.
Podczas różnych spotkań z dziećmi i dorosłymi Papież wspominał, że kiedyś i on był dzieckiem. Biegał z kolegami za piłką po boisku, prowadził długie rozmowy z tatą i mamą, bawił się z bratem, zadawał, jak wszystkie dzieci na świecie, tysiące pytań wszystkim napotkanym osobom... Kiedy dorósł, nie zapomniał o tym, jak to jest być dzieckiem, jakie ma się wtedy radości, troski i marzenia. Dla Jana Pawła II dzieci były chyba najważniejszymi mieszkańcami planety, nadzieją ludzkości. To o nie Papież troszczył się najbardziej. Mówił, że mają prawo do życia w pokoju, do świata bez przemocy i poniżania. Mają prawo uczyć się pisać, czytać, śpiewać, tańczyć, rysować, lepić bałwany, podskakiwać, biegać, wypowiadać się i odpoczywać. Mają też prawo do swoich marzeń oraz tajemnic i powinny być otaczane miłością i troską.
Każde dziecko na świecie jest warte miłości: i to z czarną czupryną, i to z piegami, i to w zielonej sukience, i to, które lubi lody czekoladowe, i to bojące sie ślimaków, i to grymaszące.
I każdy dorosły też. Nawet wtedy, gdy grymasi.
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Sobota 12.04.2014

Zapraszamy Absolwentów na spotkanie
z uczniami klas szóstych


Serdecznie zapraszamy na pierwsze w historii naszej szkoły spotkanie Absolwentów z uczniami klas szóstych. Odbędzie się ono 25 kwietnia br. w auli szkolnej.
W związku ze zbliżającą się kanonizacją Jana Pawła II, spotkanie zostanie poprzedzone krótkim montażem słowno - muzycznym o godz. 11.00. Po nim zapraszamy na słodki poczęstunek.
Mamy nadzieję, że będzie to dobra okazja do zareklamowania swojego gimnazjum, podzielenia się doświadczeniami z nowej szkoły i udzielenia odpowiedzi na pytania młodszych kolegów i koleżanek.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.04.2014

Z życzeniami u prezydenta miasta Lublin p. Krzysztofa Żuka

Troje uczniów naszej szkoły: Julia Pawłowska z kl. 5b, Kacper Lutomski z kl. 4b i Mikołaj Fitas z kl. 1b wraz z Siostrą Przełożoną - s. Benigną Kania i Siostrą Dyrektor - s. Esterą Grzegorek udało się dziś z wizytą do Pana Prezydenta Krzysztofa Żuka, który przyjął od dzieci życzenia wielkanocne od całej społeczności szkolnej, a na wiosenną pogodę ofiarował im piłkę nożną.
Przy okazji odwiedzin Ratusza dzieci zwiedziły gabinet Prezydenta Miasta oraz sala obrad Rady Miasta Lublin.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.04.2014

Klub Podróżnika w Galerii Białej
w Centrum Kultury w Lublinie


Klub Podróżnika rozpoczął swoje wiosenne wędrówki. Pierwszym miejscem odwiedzonym przez nas była Galeria Biała w Centrum Kultury w Lublinie, a konkretnie wystawa prac Edwarda Dwurnika. Zobaczyliśmy zachwycające wielkością oraz kolorem obrazy. Na wielu pracach widniały znane miasta, takie jak: Sydney, Wenecja, Praga czy San Francisco. Każdy mógł wybrać spośród obrazów swój ulubiony i uzasadnić swój wybór. Tym samym stał się przewodnikiem po zobrazowanym mieście. Podobały nam się białe kanapy umieszczone w galerii, były bardzo wygodne, dlatego też nie mieliśmy ochoty stamtąd wychodzić, no i dowiedzieliśmy się skąd nazwa galerii. W międzyczasie udało nam się zobaczyć wiele innych interesujących "rzeczy", np.: rzeźby dziwnych stworów, plakat na cześć ukraińskiego Majdanu, prace plastyczne w małej galerii, w której zainteresowała nas rzeźba żyrafy czy instalację dźwiękową pt. Bystrzyca. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania Centrum Kultury – miejsca, w którym zawsze coś ciekawego się dzieje.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.04.2014

O tym, jak Jan Paweł II zajrzał w Boliwii
do pustego garnka


W maju 1988 roku Jan Paweł II dotarł do Boliwii. Podczas sześciodniowej wizyty spotkał się z przedstawicielami różnych zawodów i misjonarzami. Rozmawiał z dziećmi i dorosłymi, zdrowymi i chorymi. W trzecim dniu pielgrzymki widział się z górnikami i rolnikami Oruro. Miasto to było kiedyś bogate. Słynęło z wydobywania srebra a później cyny. Dziś jego mieszkańcy borykają się z wieloma problemami.
I właśnie tam wydarzyło się coś, co ukłuło Papieża w serce niczym szpileczka. Podczas spotkania, na które przybyło ponad sto sześćdziesiąt tysięcy osób, do Jana Pawła II podeszła Indianka z blaszanym garnkiem. Nie było w nim jednak pierożków z masłem ani zupy grzybowej. Garnek był pusty, a twarz kobiety smutna. Indianka stanęła przed Ojcem Świętym i poprosiła go, aby wstawił się za wszystkim ubogimi, którzy nie mają co jeść. Jej słowa i widok pustego garnka zasmuciły papieża. Pomyślał, że to kolejny kraj, w którym panują bieda i głód.
Wszyscy muszą jeść i pić, aby dobrze się rozwijać, rosnąć, poruszać się, oddychać. Kiedy jesteśmy najedzeni mamy siłę, by jeździć na rowerze, biegać, uczyć się, sprzątać i robić jeszcze wiele innych rzeczy.
Papież wielokrotnie przekazywał pieniądze na pomoc najuboższym. Ale robił też i inne rzeczy, aby im pomóc. Apelował do tych, którzy mają jedzenie, aby dzielili się nim z ubogimi, aby byli solidarni i pomagali innym w potrzebie. Postanowił tez ogłosić Światowy Dzień Wyżywienia. Ludzie pamiętający o głodujących mają wtedy przypomnieć o nich zapominalskim. W tym dniu mamy zastanowić się, jak pomóc najbiedniejszym, uzgodnić konkretne rozwiązania i podzielić się obowiązkami.
My też, choć mamy jeszcze niewiele lat, możemy pomagać głodującym. Wystarczy, że rozejrzymy się dookoła. Może ktoś, kogo codziennie spotykamy, też często jest głodny? Nie z powodu odchudzania się, ale dlatego, że nie ma pieniędzy, za które mógłby kupić sobie bułkę lub rogalika. Może tym kimś jest twoja sąsiadka z kamienicy, koleżanka ze szkolnej ławki lub pan siedzący często na ławce w parku?
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.04.2014

Zajęcia z okulistą

W klasie 2b odbyły się dziś ciekawe zajęcia z lekarzem okulistą, mamą uczennicy Julii Koszarnej. Uczniowie mieli okazję poznać budowę oka, dotknąć soczewek kontaktowych oraz dowiedzieć się, co korzystnie wpływa na nasz wzrok, a co, niestety, mu szkodzi. Duże zainteresowanie wzbudziły plansze prezentujące różne choroby oczu oraz samo badanie wzroku. Niektórzy z uczniów badania, już na własna rękę, prowadzili na szkolnym korytarzu - zamiast tablicy używając palców... Te uczniowskie działania pokazują, że zajęcia były naprawdę interesujące i udane.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.04.2014

Ogólnopolski Sprawdzian
Kompetencji Trzecioklasisty OPERON


Dziś uczniowie klas trzecich mieli pierwszy w swoim życiu poważny egzamin. O godzinie 9:00 rozpoczęli pisanie Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. Zawierał on dwie części – polonistyczną i matematyczną. Część polonistyczna składała się z 8 pytań zamkniętych i 4 otwartych, natomiast część matematyczna – z 10 pytań zamkniętych i 4 otwartych. Każda część trwała 45 minut i można było w niej uzyskać maksymalnie 20 punktów. Przed rozpoczęciem sprawdzianu dzieci obejrzały krótki film terapeutyczny przygotowany przez wydawnictwo Operon. Bohater filmiku, pacynka o imieniu Bratek, pomogła im zrelaksować się i z wiarą we własne możliwości przystąpić do rozwiązywania zadań. Oficjalne wyniki wraz z ich analizą poznamy w maju.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.04.2014

Konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III,
ich Rodziców oraz Rodzeństwa


W związku ze zbliżającą się kanonizacją Jana Pawła II serdecznie zapraszamy uczniów klas I – III wraz z Rodzicami do udziału w konkursie plastycznym pt.: „Jan Paweł II”. Celem tego konkursu jest bliższe poznanie i zainteresowanie najmłodszego pokolenia postacią tego wielkiego Polaka, oraz miłe i twórcze spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Zachęcamy by prace plastyczne wykonać wspólnie, każdy na miarę swoich możliwości.
Format pracy: A3 poziomo,
Technika: dowolna, płaska.
Podczas oceniania będą brane pod uwagę:
Oryginalność i pomysłowość pracy, estetyka jej wykonania, obecność elementów świadczących o wykonaniu pracy przez dziecko.
Prosimy by pracy plastycznej nadać tytuł.
Prace zostaną nagrodzone w odrębnych kategoriach:
• Klasy I
• Klasy II
• Klasy III
Nagrodzone prace będą stanowiły dekoracje korytarza na I piętrze, pozostałe zostaną umieszczone na okolicznościowej wystawie. Oczywiście dla zwycięzców przewidziane są nagrody. Prosimy, by każda praca została opatrzona metryczką zawierającą: Tytuł pracy, imię i nazwisko ucznia, klasę, osoby, z którymi była wykonana praca. Termin składania prac mija 24 kwietnia.
Prace prosimy składać do wychowawców klas.


kliknij, aby powiększyć

Środa 9.04.2014

Z życzeniami u bp. Artura Mizińskiego

Ola Toruń z klasy 5a i Adam Suraj z klasy 6b wraz s.Moniką Orzechowską odwiedzili dziś Księdza biskupa Artura Mizińskiego i w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli świąteczne życzenia. Ksiądz Biskup przyjął dzieci, jak zawsze, bardzo serdecznie. Dziękował nie tylko za życzenia, ale przede wszystkim za pamięć. Spotkanie upłynęło w atmosferze pełnej serdeczności.


kliknij, aby powiększyć

Środa 9.04.2014

Koło teatralne dla koła teatralnego

Wczoraj odbyły sie niezwykłe zajęcia kół teatralnych. Grupa teatralna klas IV-VI postanowiła sprawić niespodziankę młodszym uczestnikom tego koła i specjalnie dla nich wystąpić. Na tę okoliczność uczniowie przygotowali dwa przedstawienia pacynkowe. Pierwsze było uwspółcześnioną adaptacją znanej i lubianej baśni "Czerwony Kapturek'', natomiast drugie stanowiło komiczną formę baśni "Królowa Śniegu". Podczas przedstawień zarówno aktorzy, jak też młodzi odbiorcy wspaniale się bawili (o prowadzących te koła, nawet nie wspominam!). Największym prezentem dla osób, które wzięły udział w spektaklach był uśmiech i radość koła teatralnego klas 1-3. Z pewnością w przyszłości uda nam się połączyć siły i razem wystawić coś niezwykłego.


kliknij, aby powiększyć

Środa 9.04.2014

O tym, jak Jan Paweł II spotkał się
w Maroku z królem Hassanem II


Pewnego dnia, do mieszkającego w Watykanie Papieża przybył z Maroka król Hassan. Ojciec Święty był dla niego autorytetem, czyli człowiekiem cieszącym się jego szczególnym uznaniem. Podczas rozmowy król zaprosił papieża do swojego kraju. Jednocześnie poprosił Ojca Świętego o to, aby spotkał się tam z młodymi ludźmi. Usłyszawszy te słowa Papież zamyślił się, po czym podziękował za zaproszenie i obiecał z niego skorzystać.
Marzenie króla spełniło się po pięciu latach. Jan Paweł II spotkał się z młodymi ludźmi na stadionie w Casablance. Zgromadziło się tam ponad pięćdziesiąt tysięcy osób, które chciały wysłuchać słów Papieża i pomodlić się z nim. Wśród nich był także król Hassan II. Podczas spotkania Papież mówił młodym ludziom o roli, jaką powinni oni odegrać w budowaniu przyszłości własnego kraju i świata. Powiedział im też, że jedynie poprzez odważne przyjęcie pełnej odpowiedzialności będą mogli przezwyciężyć obecne trudności. Zwrócił się do nich, aby sami podejmowali różne działania, a nie oczekiwali wszystkiego od dorosłych. Prosił, aby sami zaczęli zmieniać świat na lepszy.
Na zakończenie stwierdził: "Macie budować świat a nie tylko o nim marzyć." To znaczy, że młodzi ludzie nie powinni siedzieć wygodnie w fotelach, na krzesłach lub leżeć na kanapach. Nie mogą oczekiwać, że inni ludzie wszystko za nich zrobią. Jeśli chcą, aby świat był lepszy i by spełniły się ich marzenia, muszą wstać z tych foteli, kanap, krzeseł i zacząć realizować swoje wizje.
Papież bardzo kochał młodych ludzi. Podczas spotkań rozmawiał z nimi, pomagał odróżniać dobro od zła, mobilizował ich do działania, zachęcał, aby pamiętali o nauczaniu Chrystusa, śpiewał, żartował, tańczył, modlił się i uświadamiał im, że to właśnie od nich zależy, jaki będzie świat. Jak twierdził, powinni od siebie sporo wymagać, nawet, gdyby inni od nich niczego nie wymagali. Muszą budować świat z cegiełek: braterstwa, prawdy, pokoju, troski, sprawiedliwości, szacunku, przyjaźni i miłości. Często powtarzał im to, co Chrystus rzekł w Wieczerniku apostołom: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię".
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 8.04.2014

Półwywiadówka

W dniu dzisiejszym odbyła się półwywiadówka. Rodzice uczniów spotkali się z wychowawcami klas, mieli również okazję porozmawiać o kwestiach wychowawczych i dydaktycznych z nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Przed zebraniami w klasach odbyły się spotkania z rodzicami uczniów klas I-III, które poprowadziła p. Anna Kara oraz spotkanie z rodzicami uczniów klas IV-VI, przygotowane przez p. Olgę Tołwińską. Tematem spotkania prowadzonego przez psychologa szkolnego było "Budowanie u dziecka poczucia własnej wartości". Rodzice uczniów klas starszych zostali zaproszeni do refleksji nad "Bezpieczeństwem dzieci w przestrzeni wirtualnej".
Prezentacje będą dostępne na stronie internetowej szkoły w zakładce "Materiały dla rodziców" na podstronie "Rada Rodziców".

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 8.04.2014

Kiermasz wielkanocny

Dzisiaj w godzinach popołudniowych w naszej szkole rozpoczął się kiermasz wielkanocny, który będzie trwał do 15 kwietnia. Nasi nauczyciele świetlicy przygotowali wiele wspaniałych, własnoręcznie wykonanych ozdób świątecznych. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na potrzeby szkoły.
Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.04.2014

Zakończona rekrutacja

Dzisiaj zostały ogłoszone wyniki rekrutacji do naszej szkoły. Niestety spośród wielu chętnych trzeba było wybrać tylko pięćdziesięcioro przyszłorocznych pierwszoklasistów. Ci, którzy zostaną naszymi uczniami muszą teraz złożyć wymagane dokumenty.
Czekamy na Was i cieszymy się razem z Wami!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.04.2014

O tym, jak Jan Paweł II mówił w Syrii
o ekumenizmie


Papież podczas Mszy Świętej powiedział: "Wraz z wszystkimi swoimi rodakami, niezależnie od ich przynależności do różnych wspólnot, kontynuujcie niestrudzenie wysiłki zmierzające do zbudowania społeczeństwa braterskiego, sprawiedliwego i solidarnego, w którym uznawana będzie w pełni ludzka godność i podstawowe prawa każdego człowieka. Na tej świętej ziemi chrześcijanie, muzułmanie i żydzi są wezwani, by pracować razem z ufnością i odwagą i dążyć do tego, aby rychło nadszedł dzień, gdy każdy naród doczeka się poszanowania swoich słusznych praw i będzie mógł żyć w pokoju i w zgodzie z innymi."
Papież powiedział, że ludzie – bez względu na to, w co wierzą – powinni starać się, by budować społeczeństwo braterskie, czyli takie, w którym panują dobro, miłość i koleżeństwo. Każdy człowiek ma wtedy poczucie swojej wartości; szanowane są jego prawa. Ale muszą pracować nad tym wszyscy ludzie. Ojciec Święty wypowiedział te słowa, aby coś nam uświadomić. Otóż, jeżeli wszyscy – chrześcijanie, muzułmanie, żydzi, wyznawcy innych religii oraz osoby niewierzące – będziemy ze sobą rozmawiać, na świecie zapanuje pokój. Ludzie różnych kultur będą żyli obok siebie w zgodzie. Jeśli wszyscy będziemy się starali, nadejdzie taki dzień, w którym każdy człowiek na świecie będzie się cieszył z tego, że szanowane są podstawowe prawa. Rozmowa między przedstawicielami różnych wyznań czasami sprawia wiele trudności, ale jest możliwa. Przecież wszyscy ludzie pragną pojednania, miłości, pokoju, sprawiedliwości i wolności.
O pojednaniu, współpracy i porozumieniu między różnymi ludźmi nie wystarczy tylko mówić, ale przede wszystkim trzeba coś robić w tym kierunku. A to jest zdecydowanie trudniejsze.
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.04.2014

Uroczyste wręczenie nagród laureatom
X Wojewódzkiego Konkursu Literackiego


Dzisiaj o godzinie 11.00 w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie odbył się Finał X Wojewódzkiego Konkursu Literackiego. Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień połączona została z promocją pokonkursowego tomiku pt. "Nic wielkiego" (w nawiązaniu do tegorocznego tematu konkursu: "Drobne gesty - wielkie sprawy") zawierającego wiersze i prozę laureatów tegorocznego konkursu.
Naszą szkołę licznie reprezentowali nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie:
w kategorii poezja: III miejsce - Martyna Osmałek, kl. 6a, wyróżnienie - Julia Rządkowska, kl. 6b;
w kategorii proza: I miejsce - Julia Teresa Pawłowska, kl. 6a, II miejsce - Mateusz Wach, kl. 6a, III miejsce - Stanisław Szulga, kl. 5b ex aequo z Zofią Kossowską, kl. 6a.
Po wręczeniu nagród odbyły się warsztaty literackie, które poprowadziła red. Maria Brzezińska, dziennikarka Radia Lublin.

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami oraz do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.04.2014

Wspólnie przeżywana Droga Krzyżowa

Wielki Post to szczególny czas łaski i nawrócenia się do Boga. W owocnym przeżyciu tego czasu pomaga nam między innymi rozważanie Drogi Krzyżowej Pana Jezusa.
W naszej szkole pewną tradycją stały się już Drogi Krzyżowe organizowane i prowadzone przez scholę w każdy piątek Wielkiego Postu. W głębokim przeżyciu tej modlitwy pomocne są wyświetlane obrazy poszczególnych stacji jak również wspólny śpiew. Cieszymy się, że ta modlitwa przyciąga do kaplicy wielu chętnych uczniów.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.04.2014

Msza Święta pierwszopiątkowa

Dziś pierwszy piątek miesiąca. Tradycyjnie wszystkie klasy uczestniczyły w szkolnej Mszy Świętej, którą odprawił ks. Piotr Drozd. Podczas homilii rozmawiał z uczniami o znakach Bożej obecności w świecie. Dzieci doskonale wiedziały, gdzie można spotkać Pana Boga i usłyszeć Jego głos. Wśród odpowiedzi, które padły, były zdania o sumieniu Eucharystii, Słowie Bożym i sakramencie pokuty i pojednania. Wczoraj wielu uczniów z tego sakramentu skorzystało, przystępując do kratek konfesjonału i wyznając swoje grzechy w naszej kaplicy szkolnej. Dziś mogli w pełni uczestniczyć w sprawowanej Eucharystii. Pierwszopiątkowa Komunia Święta jest wynagrodzeniem Sercu Jezusa za grzechy każdego z nas i całego świata.


kliknij, aby powiększyć

Pątek 4.04.2014

O tym, jak Jan Paweł II spełnił w Izraelu swoje marzenia

Jan Paweł II, jak każdy człowiek na świecie, miał bardzo dużo marzeń. Niektóre z nich znamy, bo często o nich wspominał. Marzył o tym, aby wszyscy ludzie się kochali, nie kłócili się i nie dokuczali sobie nawzajem. By nie toczyli wojen. Żeby wszystkie dzieci na świecie były szczęśliwe, zdrowe i nie chodziły głodne. Miał też pewne, marzenie, o którym opowiedział nam na początku pontyfikatu, w 1978 roku, podczas wygłaszania orędzia na Boże Narodzenie. To właśnie wtedy dowiedzieliśmy się, że Papież chciałby udać się do Ziemi Świętej, a więc tam, gdzie narodził się, nauczał i zmartwychwstał Jezus Chrystus. Niestety, zawsze coś uniemożliwiało mu podróż do miejsca, które było dla niego tak ważne. Czasami na spełnienie jakiegoś marzenia trzeba cierpliwie poczekać – niekiedy nawet bardzo, bardzo długo. To marzenie Ojca Świętego spełniło się dopiero po dwudziestu dwóch latach pontyfikatu – w marcu 2000 roku. Tę podróż wielu nazywa ukoronowaniem pontyfikatu Jana Pawła II. Była ona pielgrzymką pełną wzruszeń.
Ojciec Święty odprawił Mszę Świętą w Bazylice Zwiastowania w Nazarecie, modlił się w Grocie Narodzenia, pielgrzymował śladami Jezusa nad brzegami Jeziora Galilejskiego, zatrzymał się u stóp Góry Oliwnej, odprawił Mszę Świętą w Wieczerniku w Jerozolimie – tak, jak 2000 lat temu uczynił to Jezus. Papież wszedł też po stromych schodach na Kalwarię, by pomodlić się w miejscu, gdzie został ukrzyżowany Chrystus. Odprawił Mszę Świętą w Bazylice Grobu Pańskiego oraz w miejscu ukazania się Zmartwychwstałego Jezusa.
Niestety, dwa marzenia Ojca Świętego nie spełniły się. Papież zawsze marzył o tym, aby udać się do Rosji i Chin na spotkanie z ich mieszkańcami. Wizyty te nigdy nie doszły do skutku.
Czasami możemy spełniać marzenia innych ludzi...
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.04.2014

"Karol, który został świętym"

W dniu dzisiejszym wszystkie klasy naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrały się do kina na film pod tytułem "Karol, który został świętym". Jest to pierwsza produkcja filmowa dla dzieci o Karolu Wojtyle, która w przystępny sposób opowiada o młodości Ojca Świętego. W rolach głównych wystąpili: Piotr Fronczewski jako przyjaciel Jana Pawła II z czasów młodości, bliźniacy Andrzej i Kamil Tkacz oraz Katarzyna Glinka. W filmie tym, każdy mógł odnaleźć coś dla siebie, przypomnieć sobie nauczanie papieża, a przede wszystkim jego miłość do każdego człowieka - szczególnie dzieci i młodzieży. Jan Paweł II miał bezpośredni wpływ na życie bardzo wielu osób, między innymi dlatego, już wkrótce zostanie ogłoszony świętym. W naszej szkole tegoroczny Wielki Post jest czasem czci i pamięci o Ojcu Świętym - Janie Pawle II, dzisiejsze wyjście to doskonała okazja, aby wszystkie klasy godnie i jak najlepiej przygotowały się do kanonizacji tego wielkiego Papieża - Polaka.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.04.2014

"Owocowa wyspa" i chłopięca tajemnica...

Uczniowie klasy 3b ostatnie dwie lekcje wczorajszego dnia spędzili wyjątkowo - a wszystko to, by bardziej się zintegrować, lepiej poznać i zrobić coś miłego dla innych.
Chłopcy zostali zaproszeni przez p. Olgą Tołwińską do specjalnej misji, to ich tajemnica... Natomiast żeńska część klasy z s. Ireną Bobkowską w tym czasie przygotowała dla wszystkich "owocowe wyspy". Tak przygotowany deser był smacznym uwieńczeniem zajęć i zachętą do kolejnych tego typu spotkań.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 2.04.2014

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu rozpowszechnienia książek dla dzieci oraz wspierania czytania dla najmłodszych. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia i rozsyła do wszystkich krajów świata plakat z mottem i list do czytelników.
W tym roku gospodarzem dnia jest Irlandia, plakat projektowała Niamh Sharkey, a autorką „Listu do dzieci całego świata” jest Siobhan Parkinson.
Fragment listu: "(…) Wyobraźnia pisarza wiąże słowa, nadaje kształt pojęciom, składa dźwięki i kształty, i charaktery, i wydarzenia w historię, a historia składa się z niczego innego jak ze słów, batalionu słów maszerujących przez stronice. Następnie przychodzi czytelnik i strony ożywia. Słowa pozostają na stronie, ale w głowie czytelnika nabierają kształtów i historia zaczyna się dziać właśnie tam, tak jak uprzednio w głowie pisarza. Dlatego czytelnik jest równie ważny jak pisarz. Każda jedna historia ma jednego pisarza, ale istnieją miliony czytelników, tych którzy mówią w jego języku lub używają języków obcych, na które książka została przetłumaczona. Bez pisarza książka nigdy by się nie narodziła, ale bez czytelników nie ożyłaby. Każdy czytelnik ma coś wspólnego z drugim odbiorcą tej samej opowieści. Osobno i wspólnie odtwarzają historię w swojej wyobraźni, ten akt jest zarówno prywatny, jak i publiczny, indywidualny i wspólny, osobisty i międzynarodowy. To jest coś, co człowiek robi najlepiej… Czytajcie!".
W naszej szkolnej bibliotece tego dnia dzieci mogły zapoznać się z twórczością Hansa Christiana Andersena i posłuchać pięknych baśni, które mają uniwersalną, ponadczasową wartość: przez zaczarowany świat kwiatów i zwierząt, wróżek, dobrych i złych duchów ukazują ludzkie charaktery i problemy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 2.04.2014

Koncert Parafialnej Orkiestry Dętej
z Szastarki


Dziś w naszej szkole gościliśmy orkiestrę dętą z parafii pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Szastarce. Przyjechali oni do nas wraz ze swoim opiekunem, proboszczem parafii, ks. Andrzejem Arbaczewskim. Podczas koncertu można było usłyszeć zarówno utwory religijne, (m.in. „Barkę”, „Abba Ojcze” kojarzone z Janem Pawłem II), patriotyczne, jak i rozrywkowe. Najwięcej emocji wśród uczniów wzbudziło wykonanie utworu „Skrzydlate ręce” z repertuaru zespołu Enej. Po występie członkowie orkiestry zaprezentowali instrumenty, na których grają.
Parafialna orkiestra gromadzi dzieci i młodzież z okolicznych miejscowości i liczy 30 osób, w większości uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Kraśniku.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 2.04.2014

O tym, jak Jan Paweł II
wybrał się w ostatnią podróż do nieba


Do tej, chyba najbardziej tajemniczej podróży, Ojciec Święty przygotowywał się przez całe swoje życie. Wszystkie swoje uczynki wkładał do niewidzialnej walizki, którą zabrał ze sobą w tę ostatnią podróż. Wyruszył w nią z Watykanu 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37. Celem tej wyprawy było niebo. Tam właśnie dotarł, by spotkać się z Panem Bogiem. Niestety o tej podróż nic więcej nie można już powiedzieć.
Taką niewidzialną walizkę ma każdy z nas. Powinniśmy żyć tak, aby wypełniły się one dobrymi uczynkami. Jeśli tak będzie, to może i my dotrzemy kiedyś tam, gdzie jest teraz Papież. I wtedy dowiemy się więcej o jego podróży. I może się tam nawet z nim spotkamy.
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 1.04.2014

Sprawdzian szóstoklasisty

W dniu dzisiejszym szóstoklasiści z całego kraju pisali swój pierwszy w życiu poważny egzamin - Sprawdzian Szóstoklasisty. Również i w naszej szkole przystąpiło do niego 34 uczniów,natomiast trzech było zwolnionych z racji uzyskania tytułu laureata w konkursie kuratoryjnym z historii. Dzień rozpoczął się wspólną modlitwą o światło Ducha Świętego i pokój serca dla piszących. Potem był czas, w którym uczniowie wykazali się swoją wiedzą zdobywaną dzień po dniu w ciągu ostatnich sześciu lat. Wychodzący mieli różne odczucia co do stopnia trudności testu, ale dali z siebie wszystko. Naszym szóstoklasistom życzymy jak najlepszych wyników!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 1.04.2014

Najlepsi czytelnicy marca 2014 roku

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Gęborys Michał, kl. 4a – 18 książek
  • »Beć Roksana, kl. 4a – 9 książek
  • »Jaworska Zofia, kl. 4b – 6 książek
  • »Dziekanowska Zofia, kl. 4a – 6 książek
  • »Krzewińska Dominika, kl. 4b – 5 książek
  • »Brauze Kamila, kl. 4a – 4 książki
  • »Fitas Mikołaj, kl. 1b – 4 książki
  • »Kondrasiuk Witek, kl. 2a – 4 książki
  • »Kwiatkowska Dagmara, kl. 2b – 4 książki
  • »Mądzik Antonina, kl. 3a – 4 książki