Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności


LISTOPAD 2013


kliknij, aby powiększyć

Wpis do urszulańskiej księgi pamiątkowej dokonany przez Prezydenta Miasta Lublin - p. Krzysztofa Żuka

Sobota 30.11.2013

Spotkanie przedstawicieli Rady Rodziców z Prezydentem Miasta Lublin

We wtorek 26.11.2013 r., podczas wywiadówek, gościliśmy w szkole Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Razem z Siostrą Przełożoną Wspólnoty Sióstr Urszulanek UR Benigną Kanią i Siostrą Dyrektor Esterą Grzegorek, jako przedstawiciele Rady Rodziców mieliśmy okazję opowiedzieć Panu Prezydentowi o działalności szkoły, o sukcesach naszych dzieci w różnorodnych konkursach, o wysokich wynikach egzaminów końcowych naszych absolwentów.
Był to także czas rozmowy o wielu problemach, z którymi boryka się szkoła. W szczególności o remontach i związanych z nimi ogromnych potrzebach finansowych. Pan Prezydent miał okazję zobaczyć szkolę, spotkać się z dziećmi, które uczestniczyły w kiermaszu, porozmawiać z napotkanymi rodzicami.
Jesteśmy zbudowani postawą życzliwości Pana Prezydenta dla Sióstr oraz dla nas rodziców, jego otwartością na różnorodne potrzeby szkoły, a w szczególności na konieczność remontu auli i przystosowanie jej na potrzeby sali gimnastycznej. Pan Prezydent wyraził wdzięczność Siostrom za reaktywowanie szkoły, za miłą i rodzinną atmosferę jaka w szkole panuje, pogratulował wysokich osiągnięć w nauczaniu i zapewnił o swoim wsparciu.

Przedstawiciele Rady Rodziców


kliknij, aby powiększyć

Piątek 29.11.2013

Wycieczka klasy 6b do Warszawy

Dzisiaj klasa 6b udała się na wycieczkę do Warszawy. Już w drodze p. Donata Garbala wprowadziła uczniów w tajemnice miejsc szczególnie wpisanych w historię naszej Ojczyzny i związanych z nimi wydarzeń.
Ogromne wrażenie wywarła na wszystkich wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie podążali śladami powstańców, zbierając kartki z kalendarza, na których utrwalone zostały wydarzenia z każdego dnia powstania.
Szczególny podziw szóstoklasistów wzbudziło bohaterskie zaangażowanie dzieci, często ich rówieśników, którzy przenosili różne wiadomości narażając życie i często je tracąc.
Film 3D "Miasto ruin" jeszcze mocniej uświadomił nam rozmiary tragedii powstańców.
W kaplicy znajdującej się na terenie Muzeum modliliśmy się o radość wieczną dla wszystkich, którzy polegli walcząc o naszą wolność.
Następnie na Zamku Królewskim przeszliśmy tzw. Trasą Zamkową, podziwiając różnorodne eksponaty będące "świadkami" różnych epok i dziejów Polski. Nie zabrakło spaceru po Starym Rynku czy wizyty przy Belwederze.
Nasza wycieczka nie tylko wzbogaciła naszą wiedzę historyczną, ale umocniła patriotyczne postawy, wskazując nam wzorce prawdziwej miłości Ojczyzny. Dodatkową radością było dla nas także to, że mogliśmy spędzić ze sobą cały dzień!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 29.11.2013

Najbliższy poniedziałek
to "Słodki Poniedziałek"!


W ramach zbierania funduszy na remont sali gimnastycznej i świetlicy dla uczniów klas 4-6 Rada Rodziców będzie organizowała "Słodkie Poniedziałki".

Tego dnia za jedyne 2 złote będzie można kupić pyszną drożdżówkę. Zebrane pieniądze pomogą zrobić mały krok na drodze do osiągnięcia celu. Dzieci marzą o dużej sali gimnastycznej, chciałyby też mieć miejsce, w którym po lekcjach mogłyby miło spędzić czas, czekając na rodziców. Pomóżmy spełnić ich marzenia!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 29.11.2013

Apel adwentowy

Dzisiaj w naszej szkole odbył się apel przygotowujący nas na czas Adwentu. Uczniowie z klasy 6a pod kierunkiem p. Marty Muszyńskiej wprowadzili nas w atmosferę oczekiwania na Boże Narodzenie, omówili symbole związane z Adwentem i przypomnieli, jak należy wykorzystać czas Adwentu, by dobrze przygotować się na przyjście Pana.
Naśladując papieża Franciszka - naszym głównym hasłem tegorocznego Adwentu będzie: „uBoga droga”.
Nie wystarczy podziwiać papieża Franciszka, który troszczy się o ubogich. My też mamy dzielić się z innymi, z potrzebującymi. My również mamy pamiętać o ubogich. To nie jest łatwe zada nie, jednak wierzymy, czas adwentowy pomoże nam poszerzać nasze serca.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 28.11.2013

Zabawy andrzejkowe

Radość - tego doświadczyliśmy dziś podczas zabaw andrzejkowych w szkole. Był to wyjątkowy dzień, bo uczniowie nie przyszli ubrani w mundurki i mieli mniej lekcji niż zazwyczaj. Spotkali się razem z wychowawcą w swojej sali, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek, tańce oraz inne atrakcje.
Wyjątkowy dzień spędziły klasy trzecie - dzieci wzięły udział w balu rycerskim, podczas którego dokonano uroczystej koronacji księżniczek i pasowania na rycerzy. Tańczono też tańce dworskie i brano udział w konkurencjach rodem z rycerskich turniejów.
Dla wszystkich zabawa andrzejkowa była okazja, by zintegrować się z koleżankami i kolegami oraz spędzić więcej czasu ze swoim wychowawcą.
Przy okazji "Andrzejek" warto wspomnieć o świętym Andrzeju. Był on jednym z dwunastu apostołów. Według tradycji głosił Dobrą Nowinę w różnych krajach, zwłaszcza w okolicach Morza Czarnego i w Grecji. Tam też poniósł śmierć męczeńską, zawieszony na krzyżu w kształcie litery „X”.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 28.11.2013

Ogólnopolski Konkurs Biblijny EDI

Trzydziestoosobowa grupa uczniów z klas piątych i szóstych wzięła dziś udział w Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym EDI - „Biblia i przypowieści biblijne”. Wspólne spotkania z s. Urszulą Kupczyk utrwalające treści konkursu były okazją do powtórzenia i pogłębienia znajomości Biblii. Uczestnicy konkursu twierdzą, że napisali wszystko, ale czy udało im się bezbłędnie rozwiązać wszystkie zadania okaże się w styczniu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 27.11.2013

Sukces naszych tancerzy

Bardzo cieszymy się osiągnięciem Alicji i Mikołaja Miłczak. 24 listopada zajęli oni 3. miejsce w IX Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego „O Puchar Roztocza”. Turniej odbywał się w Zamościu. Nasi uczniowie startowali w kategorii 10-11 E. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami, gdzie publikujemy dyplom Ali i Mikołaja.


kliknij, aby powiększyć

Środa 27.11.2013

Kiermasz jeszcze trwa

W miniony wtorek odbył się w naszej szkole kiermasz, na którym rodzice, nauczyciele i uczniowie mogli zakupić ręcznie wykonane kartki i ozdoby świąteczne. Uczniowie klas IV – VI stanęli na wysokości zadania. Bardzo chętnie podjęli się obsługi przygotowanych stanowisk i do ostatniego, wychodzącego ze szkoły rodzica zachęcali do zakupu przygotowanych rękodzieł, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród kupujących.

Jeśli komuś nie udało się odwiedzić naszego kiermaszu we wtorek, to zapraszamy jeszcze w czwartek i piątek w godzinach od 12.00 do 16.00. Przypominamy, że uzyskany dochód zostanie przeznaczony na potrzeby szkoły.


kliknij, aby powiększyć

Środa 27.11.2013

Alfik matematyczny

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. Wzięło w niej udział 58 uczniów z naszej szkoły - 30 z klas drugich i trzecich, 44 z klas 4-6. Uczestnicy mieli do rozwiązania 30 zadań o różnym stopniu trudności. Zadania nie były proste, wymagały nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności analitycznego myślenia. Wyniki konkursu poznamy za dwa miesiące. Wszystkim, którzy wzięli w nim udział gratulujemy odwagi i życzymy dalszego rozwijania zdolności matematycznych.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 27.11.2013

Pedagogizacja rodziców

"Dziecko nie bawi się dlatego, że jest dzieckiem, ale bawi się dlatego, by stać się dorosłym" - taka myśl przewodnia towarzyszyła spotkaniu z rodzicami uczniów klas I-III, które poprowadziła p. Olga Tołwińska, pedagog szkolny. Spotkanie pozwoliło rodzicom przenieść się na chwilę do czasów swojego dzieciństwa. Pozwoliło także zastanowić się nad tym, w jakim stopniu obecna aktywność dzieci sprzyjają ich rozwojowi.
Pani Anna Kara, psycholog szkolny, na spotkaniu z rodzicami uczniów klas IV-VI poddała refleksji temat zagrożeń związanych z korzystaniem z gier komputerowych. Mamy nadzieję, że świadomość niebezpieczeństw, jakie niesie wirtualna rzeczywistość, pozwoli rodzicom w większym stopniu kontrolować czas, który dziecko spędza przed komputerem.
Cieszy nas ogromnie obecność tak wielu rodziców, włączanie się do dyskusji oraz dzielenie się swoimi spostrzeżeniami, także po spotkaniu.

Prezentacje z prelekcji w zakładce "Rada Rodziców - Materiały dla rodziców"


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 26.11.2013

Półwywiadówka i kiermasz ozdób świątecznych

Podczas dzisiejszej półwywiadówki, która odbyła się we wszystkich klasach wychowawcy przekazali rodzicom informacje dotyczące postępów w nauce oraz zachowaniu uczniów. Poruszyli problemy, które występują w klasach, ale również opowiedzieli o sukcesach swoich wychowanków. Podczas zebrań rodzice wypełniali ankiety, włączając się w ten sposób, w podnoszenie jakości funkcjonowania naszej szkoły, w czym miały również pomóc rozstawione na korytarzach tablice, na których rodzice mogli wyrazić swoje pomysły i opinie. Za wszystkie oddane głosy, udział zebraniach i ankietach serdecznie dziękujemy!
Pówywiadówce towarzyszył kiermasz ozdób świątecznych, o którym kilka słów napiszemy wkrótce.

Miłą niespodzianką podczas zebrań była wizyta Pana Prezydenta naszego miasta - Krzysztofa Żuka, który zwiedził naszą szkołę a wcześniej spotkał się z Siostrami Urszulankami oraz przedstawicielami Rady Rodziców.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 26.11.2013

„W krainie wierszy Tuwima”

Dzisiaj odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „W krainie wierszy Tuwima”. Organizatorami konkursu byli: doradca metodyczny nauczycieli języka polskiego przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie. Konkurs miał na celu popularyzację twórczości Juliana Tuwima, doskonalenie umiejętności operowania słowem, budzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Aleksandra Makarewicz z kl. 4b recytowała wiersz pt. „Zosia Samosia”, Zofia Pitucha również z kl. 4b wiersz pt. „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” a Dominika Dobosz z kl. 5a „Lokomotywę”.
Uroczysty finał konkursu połączony z wręczeniem nagród odbędzie się 3 grudnia w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.
Gratulujemy już dzisiaj i czekamy na wyniki!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 25.11.2013

Ogólnopolski Konkurs Historyczny Pingwin 2013

W dniu dzisiejszym nasi uczniowie z klas 4-6 mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności i wiadomości w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym. Uczniowie rozwiązywali test konkursowy w trzech oddzielnych grupach. Test składał się z 30 pytań i dotyczył materiału dla poszczególnych klas. Uczniowie przygotowywali się do konkursu samodzielnie oraz na zajęciach koła historycznego od ponad miesiąca. Teraz musimy poczekać kolejny miesiąc na ogłoszenie wyników.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 25.11.2013

"Sowa Matematyczna"

Dzisiaj w naszej szkole odbył się pierwszy etap olimpiady "Sowa Matematyczna". Jest to etap drużynowy. Do konkursu zgłosiło się 19 osób z klas 4-6. Uczestnicy w grupach 3 lub 4 osobowych zmagali się z zadaniami konkursowymi. Do drugiego etapu konkursu zostaną zakwalifikowani uczniowie kilkudziesięciu drużyn, które zdobędą najwyższą liczbę punktów w pierwszym etapie. Powodzenia!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 23.11.2013

Różaniec Rodziców za Dzieci

Drodzy Rodzice,
módlmy się za nasze dzieci! Zapraszamy do udziału w modlitwie różańcowej rodziców za dzieci. Jest to inicjatywa rodziców naszej szkoły, którzy pragną powierzyć swoje pociechy pod opiekę Matki Najświętszej, za wstawiennictwem św. Joanny Beretty Molli.
Włącz się i Ty! To tylko 5 minut dziennie, a ochrona całodobowa :)
Zapisy u pani Małgorzaty Stuce - stuce@stuce.pl lub u przewodniczących klas.
Rada Rodziców

Więcej informacji w załączniku - pobierz pdf


kliknij, aby powiększyć

Piątek 22.11.2013

Goście z 10 Drużyny Lubelskiej „Orawa”

Gościliśmy dzisiaj w naszej szkole harcerki ze Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego (Skauci Europy). Zastępowe czterech zastępów (Vipiti, Karibu, Puma i Koala) zachęcały uczniów klas piątych i szóstych do zasilenia ich szeregów.
Dziewczęta opowiedziały o działalności żeńskiej części „Zawiszy” - 10 Drużynie Lubelskiej „Orawa”, która jest nie tylko grupą harcerek w błękitno-granatowych mundurach z zielono-czarnymi chustami, ale przede wszystkim grupą dziewczyn, które spędzając czas na zbiórkach czy rajdach, uczą się samodzielności, szacunku dla innych, życia w zgodzie z przyrodą i wspólnie realizują marzenia. „Orawa” to kilkanaście wspólnych obozów, zimowisk i Harców Majowych czy biwaków, z których każdy pozwala zapoznać się z innym zakątkiem Polski pozostawiając niezliczone wspomnienia.
„Orawa” to także czuwająca nad swoimi druhnami drużynowa i jej zawsze gotowe do pomocy cztery zastępowe. „Orawa” to przede wszystkim św. Małgorzata Maria Alacoque, która patronuje „Orawie” od samego początku jej istnienia, jednocześnie opiekując się harcerkami podczas każdej, nawet najkrótszej wędrówki.
Zbiórki odbywają się w każdą sobotę w godz. od 9.00 do 12.00!
E-mail drużyny: 10dl.orawa@gmail.com
Przyjdź, a nie pożałujesz!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 22.11.2013

"Szlachetna Paczka"

W tym roku nasza szkoła dołączy do darczyńców Szlachetnej Paczki, chcemy wspomóc dwie lubelskie rodziny. Do 6 grudnia wspólnie będziemy przygotowywali dla nich paczki. W weekend 7-8 grudnia będzie ona dostarczana do magazynu Szlachetnej Paczki, a stamtąd trafi do wybranych rodzin. Wspólnie z wolontariuszem danej rodziny przedstawiciele uczniów będą mogli wręczyć paczki rodzinom.
Więcej informacji o Szlachetniej Paczce znajduje się na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl
Informacje o rodzinie i jej potrzebach zostanie umieszczona na tablicy ogłoszeń.
Dary prosimy zostawiać na portierni, jeśli chcę państwo, aby trafiły one do konkretnej rodziny prosimy podpisać opakowanie, w którym są one przenoszone kodem rodziny.
Koordynatorem akcji jest p. Agnieszka Wilczewska.
Zachęcamy wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły do wzięcia udziału w tej akcji.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 22.11.2013

"Uczniowie dla Uczniów"

Drogi uczniu!
Organizujemy pomoc koleżeńską dla uczniów klas młodszych. Jeżeli chciałbyś pomóc w nauce uczniom klas I-III, poświęcić im godzinę lub dwie w czasie pozalekcyjnym na świetlicy szkolnej – zgłoś się do psychologa szkolnego. Wspólnie ustalimy jaki czas byłby dla Ciebie najlepszy. Twoja obecność i chęć pomocy może być dla kogoś bardzo ważna! Sam byłeś w klasie pierwszej. Wiesz, że nie zawsze było łatwo… Podziel się dobrem.
Pomoc niesie radość!!!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 21.11.2013

"Matematyka z Piątką"

Troje uczniów z klas szóstych: Kinga Białek, Martyna Osmałek (obie z kl. 6a) i Błażej Wilkoławski (z kl. 6b) zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu matematycznego "Matematyka z Piątką". Rozgrywki finałowe odbędą się w lutym (dokładny termin nie jest jeszcze znany) w Gimnazjum nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie, ul. Smyczkowa 3. Naszym uczniom już dzisiaj życzymy powodzenia w finale!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 21.11.2013

Kiermasz kartek i ozdób świątecznych

W najbliższy wtorek, 26 listopada, w naszej szkole odbędzie się kiermasz. Rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły będą mogli zakupić ręcznie robione kartki oraz ozdoby świąteczne. Wśród zachwycających rękodzieł z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Obejrzeć i zakupić ozdoby będzie można w godzinach od 15.30 do 19.00. Inicjatorami kiermaszu są rodzice naszych uczniów. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby szkoły. Zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Środa 20.11.2013

Poszukujemy Super Klasy w naszej szkole !!!

Począwszy od tego miesiąca, czyli od listopada, co miesiąc samorząd uczniowski proponuje klasom do wykonania jedno zadanie. Efekty wspólnej pracy uczniów z poszczególnych klas będą mogli zobaczyć wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice, dlatego będą one prezentowane na gazetce, którą opiekuje się samorząd uczniowski.
Za wykonanie zadania każda klasa otrzyma od 0 do 5 punktów. Punkty będą przyznawane przez przedstawicieli SU i jego opiekunów. Mamy nadzieję, że wszystkie klasy chętnie dołączą do proponowanej przez samorząd uczniowski akcji, i że będzie to przede wszystkim dobra, wspólna zabawa i okazja do lepszego poznania siebie i swojej klasy.


kliknij, aby powiększyć

Środa 20.11.2013

"Rodzina przy planszy"

30 listopada już po raz czwarty odbędzie się lubelskie spotkanie z grami planszowymi! Tym razem w galerii GALA na Fabrycznej 2.
W programie:
- Pokazy gier i turniej jednej z nich przygotowane przez wydawnictwo HABA,
- Prezentacja i turniej gry Imperium w 8 minut,
- Kącik zabaw dla maluchów oraz warsztaty z tworzenia zabawek i pacynek przygotowane przez FIKĘ,
- Pokazy i mini-turniej tradycyjnej chińskiej gry GO przygotowany przez Lubelski Klub GO,
- Stoisko z super grami planszowymi idealnymi na prezent mikołajkowy!
Impreza przeznaczona jest dla rodzin, wypełniona będzie ciekawymi zajęciami i prezentacjami zarówno dla 2-letnich maluszków, jak i nastolatków. Wstęp jest oczywiście darmowy.
Może warto wybrać się z rodziną?...


kliknij, aby powiększyć

Środa 20.11.2013

Jesienny Konkurs Recytatorski

„Mimozami jesień się zaczyna…” takimi słowami rozpoczął się XVII Jesienny Konkurs Recytatorski, który odbył się w dniu dzisiejszym w Lubelskim Centrum Kultury. Recytatorzy prezentowali teksty mówiące o tym co ich bawi, zachwyca, co chcieliby zatrzymać w pamięci.
Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział czterech uczestników: Antonina Mądzik z kl. 3a, Jan Plisiecki z kl. 4a, Zofia Pitucha z kl. 4b oraz Tomasz Jankowski z kl. 4b. Komisja w składzie: Anna Kistelska – instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Mieczysław Wojtas – reżyser teatralny oraz Mirella Rogoza – Biel – aktorka teatru H. Ch. Andersena w Lublinie, oceniła, iż stopień przygotowania uczestników do konkursu był na wysokim poziomie.
Po przesłuchaniu 39 recytatorów, komisja postanowiła zakwalifikować do turnieju wojewódzkiego tylko 4 uczestników. Ponadto komisja przyznała wyróżnienia. Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymał Jan Plisiecki za wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. „Telefony”.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy do brania udziału w kolejnych!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 19.11.2013

Już wkrótce półwywiadówka!

Już za tydzień, 26 listopada (wtorek) odbędzie się półwywiadówka dla rodziców uczniów naszej szkoły.
Zapraszamy rodziców uczniów klas 1-3 na godzinę 1600 do auli szkolnej, natomiast rodziców uczniów klas 4-6 na godzinę 1700 (również do auli).
Po spotkaniach ogólnych, które poprowadzą panie pedagog i psycholog odbędą się zebrania klasowe z wychowawcami i konsultacje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców zainteresowanych sukcesami swoich pociech!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 18.11.2013

"Matematyka z Piątką"

Dzisiaj w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu matematycznego „Matematyka z Piątką” organizowanego przez Gimnazjum nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie. Z zadaniami zmagało się 13 uczniów z klas szóstych. Do drugiego etapu przejdą uczniowie, którzy uzyskają minimum 80% punktów możliwych do uzyskania. Powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 18.11.2013

II Warsztaty Szczepowych

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

W imieniu lubelskich Skautów Europy z Waszych parafii zapraszamy na Warsztaty Szczepowych. Spotkanie jest skierowane do przyjaciół skautingu, którzy już założyli rodziny. Będzie można dowiedzieć się na przykład, jak założyć środowisko harcerskie w swojej parafii, i w jaki sposób mądrze je wspierać.
Celem naszego ruchu jest wsparcie Waszych rodzin w wychowaniu młodego pokolenia. Można powiedzieć, że rodzice są w pewien sposób właścicielami ruchu skautowego. Tym bardziej liczymy na Państwa obecność
Szanując Państwa czas zachęcamy do przynajmniej częściowego udziału w warsztatach. Warsztaty są wspólne dla obu nurtów, żeńskiego i męskiego, zapewniamy również opiekę dla dzieci - mamy nadzieję, że ułatwimy to Państwu uczestnictwo.
Zachęcamy do zapoznania się z zaproszeniem na plakacie oraz do przekazywania go dalej. Warsztaty są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Króluj nam Chryste!

Paweł Czuba HR Hufcowy 1. Hufca Lubelskiego
Agata Śpiewak wędr. Hufcowa 2. Hufca Lubelskiego


kliknij, aby powiększyć

Piątek 15.11.2013

„Kocham cię Polsko”

W ramach tygodnia „Kocham cię Polsko” świetlica gościła prof. Uniwersytetu Lwowskiego Eleonorę Różańską. Dzieci miały okazję bliżej poznać ciężki czas wojny. Dowiedziały się czym była Polska dla ludzi, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, a czym dla tych, którzy nadal żyją w Polsce lub po za jej granicami.
Pani Eleonora opowiadając o swoim dzieciństwie ukazała w jak ciężkich warunkach żyli ludzie zesłanych na Syberię, oraz terenach okupowanych przez Związek Radziecki i Hitlerowskie Niemcy.
Dzieci z niezwykłą uwagą słuchały naszego gościa zadając wiele ciekawych pytań. Na koniec spotkania wręczyły własnoręcznie wykonaną kartkę z podziękowaniem za żywą lekcję historii.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 14.11.2013

Konkursowe zmagania

W ostatnich dniach w naszej szkole odbyły się szkolne etapy dwóch konkursów, we wtorek - X Jubileuszowego Ogólnopolskiego Konkursu „Z poprawną polszczyzną na co dzień”, a w środę - VIII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień” . We wtorek test pisało 24 uczniów z klas 1 - 3 i 15 z klas 4 - 6, natomiast w środę z ortografią zmagało się 15 uczniów z klas 1 - 3 i 11 z klas 4 - 6. Wyniki konkursów poznamy kolejno 13 i 18 grudnia 2013 roku.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 14.11.2013

"Puszka dla maluszka" - podziękowanie

W październiku nasza szkoła wzięła udział w akcji "Puszka dla maluszka".
Fundacja Redemptoris Missio przysłała nam podziękowanie za uzbierane w czasie akcji pieniądze, które zostaną przeznaczone na zakup leków dla afrykańskich dzieci. Podziękowanie od Fundacji Redemptoris Missio.


kliknij, aby powiększyć

Środa 13.11.2013

Ojciec Święty napisał do Małych Misjonarzy

Napisaliśmy list do Ojca Świętego Franciszka z okazji Jego Imienin. To On szczególnie troszczy się o Małych Misjonarzy Jezusa zrzeszonych w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci, a my modlimy się za niego.
Właśnie dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź. Dziękując za życzenia i odwzajemniając je Papież Franciszek napisał, iż prosi dla nas o łaski boże i błogosławieństwa. list Ojca Świętego


kliknij, aby powiększyć

Środa 13.11.2013

Nasze myszko - szczury

Nie mogliśmy się zdecydować na jedną nazwę…, więc jedni szyli myszy a drudzy szczury. Okazało się, że uszycie takiego zwierzątka nie jest bardzo trudne, choć wymagało wiele wysiłku. Ci najbardziej cierpliwi ukończyli szycie i mogli cieszyć się własnoręcznie zrobioną maskotką. Efekty naszej pracy można zobaczyć na fotografii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 13.11.2013

Na cmentarzu z przewodnikiem

Wczoraj uczniowie klasy 4b udali się na cmentarz, by wraz z panią przewodnik Beatą Jawor odwiedzić jedną z najpiękniejszych i najstarszych nekropolii w Polsce, poznać jego historię, pomodlić się za zmarłych i zapalić znicze.
Dzieci zaczęły od bramy głównej, gdzie poznały historię powstawania cmentarzy "za miastem" oraz samego cmentarza. Pierwsza część trasy wiodła przez cmentarz rzymskokatolicki. Minąwszy kaplicę, po drodze uczniowie podziwiali najstarsze nagrobki, o przepięknej stylowej architekturze, ze starymi porcelankami oraz ciekawymi inskrypcjami. Pani przewodnik pokazywała wiele mogił zbiorowych oraz groby znanych Lublinian.
Największe wzruszenie ogarnęło dzieci, kiedy usłyszały o tragedii, jaka wydarzyła się w czerwcu 1961 r. w Kazimierzu Dolnym, kiedy to trzynaścioro dzieci straciło życie w nurtach Wisły.
Mogiła Dzieci Zamojszczyzny, grób Edwarda Wojtasa, który stracił życie w katastrofie smoleńskiej, mogiła małżeństwa Magierskich - twórców znanej pieśni - "Dziś do ciebie przyjść nie mogę" to przykłady nawiedzonych miejsc.
Następnie grupa udała się dawny cmentarz austriacki, obecnie wojskowo - komunalny , z mogiłami powstańców, żołnierzy wojny 1920 r., aleją dygnitarzy z PRL-u, żołnierzy radzieckich i mogiłą Józefa Czechowicza, lubelskiego poety.
Obok znajduje się część prawosławna z górką generalską, cerkwią pod wezwaniem Niewiast Niosących Wonności oraz przykładami niezwykle pięknych nagrobków - obecnie w dużej części restaurowanych.
Dzieci zatrzymały się przy grobie księżniczki z rodu Czingis - Chana, pochowanej wraz córką przez Wiktora Zamiatnina, i usłyszały historię rodu, życia rodziny i dziwnej śmierci...
Ostatnia część cmentarza to nekropolia ewangelicko - augsburska. Pochowani są tu między innymi przemysłowcy ewangeliccy, którzy w sposób bardzo spektakularny wpisali się w pejzaż naszego miasta. I tu - ciekawostka, rzecz nigdzie indziej niespotykana. Małżeństwa mieszane polsko - ewangelickie chowane na granicy muru cmentarnego, w połowie w części rzymsko - katolickiej, w połowie ewangelickiej.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 12.11.2013

Mistrzyni Jiu - Jitsu

Dziś podczas porannego apelu cieszyliśmy się z sukcesu Julii Fiedorek z klasy 5b, która zdobyła pierwsze miejsce w VI Wojewódzkich Mistrzostwach w KATA JIU JITSU GOSHIN RYU – jednej ze wschodnich sztuk walki. Mistrzostwa odbywały się w dniach 9-10 listopada w Szczebrzeszynie. Serdecznie gratulujemy Julii i życzymy dalszych osiągnięć.

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami, gdzie publikujemy dyplom Julki.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 8.11.2013

Apel historyczny – 95 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

W dniu dzisiejszym odbył się apel historyczny poświęcony 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie klas piątych i szóstych przygotowali montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem p. Donaty Garbali oraz p. Anny Kapicy, wzbogacony prezentacją multimedialną.
Mieliśmy okazję ponownie przypomnieć sobie okres 123 lat, kiedy to nasza Ojczyzna „była niewolnicą” trzech sąsiednich państw. Patrzyliśmy na te momenty, w których nasi Rodacy podejmowali próby wyzwolenia, płacąc za to ceną własnego życia.
Usłyszeliśmy też dziś kilka ważnych pytań: Co to znaczy być patriotą? Jak dziś młody człowiek może wyrazić swój patriotyzm? Kim jest odpowiedzialny Polak i obywatel w szkole podstawowej?
Tą wspólną lekcję patriotyzmu zakończyliśmy refleksyjnym śpiewem: „Ja to mam szczęście, że w tym momencie, żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą. Ja to mam szczęście…”

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 8.11.2013

Eucharystia za naszych bliskich zmarłych

Podczas szkolnej Mszy Świętej modliliśmy się za naszych bliskich zmarłych. Mszę odprawił i kazanie wygłosił ks. Piotr Drozd. Nawiązując do ewangelii rozmawiał z dziećmi o uczciwym i nieuczciwym postępowaniu oraz o tym, w jaki sposób można zdobywać Królestwo Niebieskie. Nie brakowało zaskakujących i nietypowych odpowiedzi uczniów.
Po Eucharystii, napełnieni mocą Chrystusa, wróciliśmy na kolejne lekcje.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 8.11.2013

W łączności z Rodziną Moniki

Po Mszy św. szkolnej, jak co roku w oktawie Dnia Zadusznych klasa 5b nawiedziła cmentarz przy ul. Lipowej. Wspólnie zatrzymaliśmy się przy grobach Sióstr Urszulanek, gdzie odmówiliśmy modlitwy dla uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych.
Po drodze zapalaliśmy znicze na grobach naszych bliskich z rodzin. Doszliśmy do zbiorowej mogiły i pomnika Dzieci Zamojszczyzny. Modlitwą i chwilą ciszy uczciliśmy pamięć naszych rówieśników, którzy w 1943 roku po wysiedleniu z Zamojszczyzny umarli z wycieńczenia i głodu na Majdanku czy w lubelskich szpitalach.
Szczególnie przeżyliśmy pogrzeb Babci Moniki - naszej nowej koleżanki. Z Rodziną zebraną w kaplicy cmentarnej odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia kończąc ją pieśnią - Pan jest mocą swojego ludu… w Nim moja siła, nie jestem sam.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 8.11.2013

Rozstrzygnięcie konkursu
plastycznego i recytatorskiego
„Zaczarowany świat wierszy
Juliana Tuwima”


Podczas porannego apelu poznaliśmy wyniki konkursu plastycznego i recytatorskiego „Zaczarowany świat wierszy Juliana Tuwima”, które zostały zorganizowane przez naszą szkolną bibliotekę w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Na konkurs plastyczny wpłynęło 58 prac. Wszystkie prace plastyczne realizowały temat konkursu. Prace zostały wykonane starannie, ciekawie i pomysłowo. Komisja w składzie p. Małgorzata Szponar, s. Piotra Janic, p. Joanna Frydrych – Staszczak dokonała wyboru zwycięskich prac w każdej grupie wiekowej:

Klasy I – III
I miejsce – Zofia Ruszkowska (z kl. 1a)
II miejsce – Nina Trojanowska (z kl. 3a)
III miejsce – Magdalena Pańczyk (z kl. 2a)
Wyróżnienia:
Marta Steuden (z kl. 3a)
Rafał Białek (z kl. 3a)
Melania Misiak (z kl. 1a)

Klasy IV – VI
I miejsce – Filip Cyran (z kl. 5b)
Wyróżnienie:
Dominika Lipska (z kl. 4a)

W konkursie recytatorskim wzięło udział 50 uczestników. Dzieci z wielkim zaangażowaniem deklamowały przygotowane wiersze, prezentując wysoki poziom artystyczny. Komisje wyłoniły zwycięzców w każdej grupie wiekowej.

Klasy I – III
I miejsce – Antonina Mądzik (z kl. 3a)
II miejsce – Jadwiga Jaksim (z kl. 2a)
III miejsce – Magdalena Dyrka ( z kl. 1a) oraz Piotr Plisiecki (z kl. 1b)
Wyróżnienia:
Zofia Rutkowska (z kl. 3a)
Wiktoria Świerk (z kl. 3a)

Klasy IV – VI
I miejsce – Maria Dąbrowska (z kl.4a), oraz Zofia Pitucha (z kl. 4b)
II miejsce – Jan Plisiecki (z kl. 4a)
III miejsce – Aleksandra Makarewicz (z kl. 4b)
Wyróżnienie:
Agata Iwaszko (z kl. 5a)

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 7.11.2013

Oddali życie za Ojczyznę...

Dziś klasy 1a, 1b i 2b udały się na cmentarz, by przy grobach poległych żołnierzy i Sióstr Urszulanek zatrzymać sie na chwilę modlitwy i zapalić znicze. Modliliśmy się także przy Zbiorowej Mogile Dzieci Zamojszczyzny oraz Więźniów Zamku Lubelskiego prosząc, aby Ci, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, u Pana Jezusa wypraszali nam łaski męstwa i wierności Bogu oraz Ojczyźnie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 6.11.2013

Wynik akcji „1 % DLA NASZEJ SZKOŁY”!

Właśnie otrzymaliśmy informację o rezultatach 1% odpisów podatników na rzecz naszej Szkoły, którą pragniemy podzielić się szczególnie z wszystkimi Darczyńcami.
AKCJA "1 % DLA NASZEJ SZKOŁY" przeprowadzona została za pośrednictwem STOWARZYSZENIA POMOCY SZKOLE "MAŁOPOLSKA", na rzecz którego dla naszej szkoły 60 płatników przekazało łącznie 9 711,70 zł.

Z serca dziękujemy wszystkim Darczyńcom za bardzo konkretne wsparcie naszej szkoły w realizacji zadań dydaktyczno - wychowawczych!

Zapraszamy wszystkich Rodziców, Przyjaciół i Sympatyków naszej szkoły do udziału w jednoprocentowej akcji za rok 2013!


kliknij, aby powiększyć

Środa 6.11.2013

NARTY 19 - 25.01.2014
ostatnie dni zapisów!


Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci: te, które jeżdżą na nartach i te, które jeszcze nie miały kontaktu z nartami, na zimowisko, które organizujemy za pośrednictwem biura turystyki dziecięcej i młodzieżowej Wędrowniczek Junior.
Koszt pobytu dziecka na zimowisku to 1350 pln. (więcej informacji na podstronie aktualności - październik).
ZGŁOSZENIA przyjmujemy już tylko do środy 13.11.2013 r. w sekretariacie szkoły (za wyjazd odpowiada s. Estera Grzegorek).

Rodziców zpisanych dzieci prosimy o wpłacanie zaliczki w wysokości 300 zł. do 25.11.2013 r. (w sekretariacie szkoły). Pozostałą kwotę można wpłacić do 16.01.2014 r.


kliknij, aby powiększyć

Środa 6.11.2013

Czas skupienia i zadumy

Dziś, czyli 6 listopada, klasa 3a udała się na cmentarz znajdujący się przy ulicy Lipowej, aby modlić się za zmarłych. Odwiedziliśmy m.in. Zbiorową Mogiłę Powstańców z 1863 roku, Zbiorową Mogiłę Więźniów Zamku Lubelskiego oraz Grób Sióstr Urszulanek. Polecaliśmy Bogu wszystkich, którzy odeszli z naszych rodzin, szczególnie rodzeństwo oraz ukochane babcie i dziadków. Wyjście było okazją do poznania historii naszego kraju, m.in. czasów II wojny światowej. Zapaliliśmy też znicze na grobach, o których nikt już nie pamięta. Był to czas skupienia i zadumy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 5.11.2013

Szkolny Konkurs Recytatorski
„Zaczarowany świat wierszy
Juliana Tuwima” (klasy 4 – 6)


W ramach popularyzacji twórczości Juliana Tuwima odbył się w dniu dzisiejszym szkolny konkurs recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie z klas 4 – 6. Popularnością wśród uczniów cieszyły się wiersze: „Lokomotywa”, „Okulary”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Dwa wiatry”. Dzieci wybierały również mniej znane wiersze jak „Raz, dwa, trzy”, czy „Modlitwa”.
Komisja w składzie p. Małgorzata Szponar, s. Maria Magdalena Masłoń, p. Anna Kara oceniała uczniowskie występy. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 08.11.2013 r. podczas porannej modlitwy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 5.11.2013

Listopadowej zadumy ciąg dalszy…

W poniedziałek 4 listopada uczniowie klasy 2a udali się na cmentarz przy ul. Lipowej aby w ciszy oddać się modlitwie za tych, którzy odeszli. Dzieci modliły się oraz zapaliły znicze na grobie Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Zatrzymały się także przy symbolicznej mogile katyńskiej. Uczniowie Bożemu Miłosierdziu polecili również ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Na koniec, jeden z uczniów - Artur zaprowadził wszystkie dzieci na grób swojej mamy…


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 5.11.2013

„Wiersz o Ojczyźnie”

W dniu dzisiejszym trzy uczennice naszej Szkoły: Zofia Pitucha i Aleksandra Makarewicz z klasy 4b, oraz Dominika Dobosz z klasy 5a, wzięły udział w V Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Wiersz o Ojczyźnie”. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Juliusza Słowackiego.
Spośród 20 uczestników komisja w składzie p. Urszula Wesołowska oraz p. Barbara Wojtaś wyłoniła zwycięzców. III miejsce zdobyła uczennica naszej Szkoły Zofia Pitucha, która recytowała wiersz A. Słonimskiego pt. „Polska”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Gratulujemy Zosi a wszystkich uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach!

W "osiągnięciach" publikujemy dyplomy Zosi.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 4.11.2013

Najlepsi czytelnicy
października 2013 roku


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Gęborys Michał kl. 4a – 21 książek
  • »Łuć Wiktoria kl. 3b – 14 książek
  • »Jaksim Jadwiga, kl. 2b – 9 książek
  • »Koszarna Julia, kl. 2b – 9 książek
  • »Beć Roksana, kl. 4a – 7 książek
  • »Brauze Kamila, kl. 4a – 6 książek
  • »Kalinowska Olga, kl. 5a – 6 książek
  • »Lisowski Mateusz, kl. 1b – 6 książek
  • »Niećko Zuzanna, kl. 4b – 6 książek
  • »Trojanowska Nina, kl. 3a – 6 książek

kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 4.11.2013

Nawiedzamy groby

Oktawa Dnia Wszystkich Świętych jest czasem szczególnej pamięci o zmarłych, kiedy nawiedzamy cmentarze i modlimy się za tych, którzy są już po drugiej stronie życia. Uczniowie klasy 3b również wybrali się na pobliski cmentarz przy ul. Lipowej, by wspólnie się pomodlić i zapalić znicze. Dzieci modliły się za ofiary wojen przy mogile zbiorowej więźniów Zamku Lubelskiego. Przy grobowcu rodziny Mokrskich poznały po krótce historię porucznika Mariana Tadeusza Mokrskiego. Zatrzymały się przy grobie ś.p. Emilii Waszkinel, która wraz z mężem uratowała żydowskie dziecko. Nie zabrakło też modlitwy za ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem przy grobie ś.p. Edwarda Wojtasa. Uczniowie nawiedzili grobowiec Sióstr Urszulanek UR. Zapalili też znicze na grobie babci Martynki i rodziny Maćka. Była to niesamowita lekcja historii, historii wielkich bohaterów, o których można przeczytać w książkach, ale też historii wielkich ludzi, których życie znane jest tylko najbliższym. Wszystkich zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 4.11.2013

Zbieramy nakrętki
dla Hospicjum "Małego Księcia"


Na szkolnych korytarza obok szatni pojawiły się specjalne pojemniki - zapraszamy wszystkich do włączenia się w zbiórkę plastikowych nakrętek dla Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.
Zbieramy plastikowe nakrętki ze wszystkich opakowań. Hospicjum przekaże je do firmy, która zajmuje się ich utylizacją, a za uzyskane pieniądze sfinansuje spełnienie marzeń oraz zakup prezentów dla swoich małych podopiecznych.
Hospicjum leczy dzieci, ale równie ważne jest to, że robi wszystko, co w jego mocy, aby poza cierpieniem wywołanym chorobą doświadczały radości, beztroski i szczęścia.
Pomóżmy więc i my urzeczywistniać ich marzenia!


kliknij, aby powiększyć

Sobota 2.11.2013

Już szyjemy!

Koło "Igłą i Nitką" szyje już prawie dwa miesiące. Dzieci nauczyły się jak szyć fastrygą i nie tylko, wiedzą jak odrysowywać szablony na materiale, przewracać uszyte rzeczy na prawą stronę oraz je wypychać. Wciąż jeszcze ćwiczą wiązanie supłów na nitce… mimo tego mogą się już cieszyć tym, co uszyją.
Przed nimi wciąż doskonalenie umiejętności oraz cierpliwości. Szczególnie ona jest ważna, gdy nie zawsze wychodzi nam to, co chcemy uszyć, a jak wiadomo porażki bardzo trudno jest znosić.
Dzieci mają wiele chęci i wiedzą, że z czasem będą coraz lepsze w sztuce szycia, dlatego się nie poddają.
Wszystkim miłośnikom sztuki szycia życzymy wytrwałości i radości z robienia pięknych rzeczy własnymi rękoma!


kliknij, aby powiększyć

Sobota 2.11.2013

Podsumowanie akcji
„Podaruj książkę bibliotece”


Przez cały październik trwała akcja zbierania książek do biblioteki szkolnej. Członkowie koła bibliotecznego zachęcali kolegów i koleżanki do przeszukiwania domowych biblioteczek i przynoszenia książek do szkolnej wypożyczalni. Akcją zainteresowali się rodzice, a nawet dziadkowie! Wspierali ją wychowawcy.
W jej wyniku nasza biblioteka wzbogaciła się o 220 tytułów ze współczesnej literatury pięknej, wydawnictw encyklopedycznych i słowników, oraz o pozycje z literatury popularnonaukowej.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom akcji za ogromne zaangażowanie i chęć dzielenia się z innymi. Dziękujemy i zapraszamy do czytania!