Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)ADWENT 2015 - „Drzewo życia. Chrzest źródłem miłosierdzia”kliknij, aby powiększyć

LISTOPAD 2015

kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 30.11.2015

II etap okręgowy
konkursu ortograficznego


W dniu dzisiejszym rozpoczął się okręgowy etap konkursów kuratoryjnych. Pierwszym takim konkursem był ortograficzny. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów, którzy wraz z opiekunem udali się do Prywatnego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie, by tam zmagać się z trudnościami ortograficznymi w dyktandzie, zawierającym wiele pułapek.
Wszystkim uczniom, którzy są już po konkursie, a także tym, przed którymi są jeszcze intelektualne zmagania życzymy sukcesów i światła Ducha Świętego.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 30.11.2015

Kiermasz bożonarodzeniowy

Powoli nadchodzą długo wyczekiwane przez wszystkich Święta Bożego Narodzenia. W naszej szkole wiąże się to z wieloma tradycjami, jedną z nich jest coroczny kiermasz świąteczny. Wydarzenie rozpoczęło się dziś i potrwa do końca bieżącego tygodnia. W jego organizację zaangażowały się nauczycielki świetlicy klas I-III. Na kiermaszu, który ma miejsce na korytarzu za portiernią, można nabyć prawdziwe cudeńka: ręcznie robione ozdoby choinkowe, kartki, pluszaki, laleczki kunsztownie uszyte i wiele, wiele innych pięknych przedmiotów. Dziś widać było bardzo duże zainteresowanie, dlatego radzimy się spieszyć z kupnem, bo "towar schodzi jak świeże bueczki" zapewne dzięki przekonującym uczniom, którzy pod opieką nauczycieli sprzedają owe przedmioty. Życzymy udanych zakupów!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 30.11.2015

"Koziołek w 2017 roku"

W minioną sobotę w Domu Kultury SKARPA w Lublinie został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Koziołek w 2017 roku". W czasie spotkania wręczono nagrody i wyróżnienia. Z naszej szkoły Ignacy Mądzik z klasy 2a zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej, a Julia Muszyńska z klasy 6b – III miejsce w swojej kategorii. Przekazano również dyplomy pozostałym uczestnikom konkursu. Serdeczna atmosfera towarzyszyła całemu spotkaniu i słodki poczęstunek. Po nim laureaci i goście udali się na wystawę, aby obejrzeć prezentowane prace plastyczne, które zostały wykonane w różnych technikach, a motyw lubelskiego koziołka ujęty został w nich bardzo ciekawie.
Gratulujemy naszym uczniom – laureatom i wszystkim, którzy wykonali swoje prace na konkurs. Cieszymy się, że ich wysiłek i czas poświęcony pracom został doceniony.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 30.11.2015

W tym roku w I niedzielę Adwentu zaczęliśmy świętować jubileusz 1050 lat, jakie upłynęły od czasu, gdy Mieszko przyjął chrzest. Stąd tegoroczna modlitwa adwentowa przebiegać będzie pod hasłem „Drzewo życia. Chrzest źródłem miłosierdzia”. Sięgniemy do początków chrześcijaństwa w Polsce, by poprzez miłosierdzie Bożę zobaczyć, jakie owoce mamy przynosić w codziennym życiu. Poznamy wielu naszych przodków, którym bardzo zależało, by coraz więcej ludzi uwierzyło Panu Jezusowi, by On był jedynym Panem ich życia. Ta 1050-letnia historia nie skończyła się. Każdy ochrzczony ma w Drzewie życia swoje miejsce i zadanie. Niech Adwent pomoże nam je rozpoznać. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Piątek 27.11.2015

"A ja czekam na Ciebie
mój Jezu"


"Adwentem jest to, co nosicie w waszych młodych sercach, pragnienie waszych dziewczęcych i chłopięcych serc: pragnienie prawdy, dobra, piękna[...] To wszystko jest adwentem. Wszystko to, co otwiera nas na Jezusa Chrystusa, ponieważ tylko Jezus, który ma się narodzić w Betlejem, urzeczywistnia to, do czego dąży ludzkie serce."
Tymi słowami św. Jana Pawła II uczniowie klasy 1b w trakcie modlitwy porannej przypomnieli nam o niezwykłym czasie, który już w najbliższą niedzielę rozpocznie się w Kościele. W słabym jeszcze świetle lampionów wspólnie śpiewaliśmy: "A ja czekam na Ciebie mój Jezu, patrz w ciemnościach światełko się pali" - to światło stanie się mocniejsze, gdy od poniedziałku wszyscy będziemy przynosili lampiony, a w wieńcu adwentowym zapłonie pierwsza świeca. Adwent to bardzo piękny czas..., czas przygotowania naszych serc na przyjście Pana. Niech tegoroczny adwent stanie się dla nas okazją, by wkroczyć na drogę miłosierdzia, jak zaprasza nas do tego Ojciec Święty Franciszek. Miłosierdzia okazywanego tym, których Jezus każdego dnia stawia na drogach naszego życia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 27.11.2015

"Biblia i przypowieści biblijne"

Dzisiaj w naszej szkole odbył się, podobnie jak w wielu innych szkołach na terenie Polski, konkurs z religii "Biblia i przypowieści biblijne" w ramach Ogólnopolskich Konkursów Przedmiotowych EDI. Celem nadrzędnym konkursu jest zachęcenie do czytania i poszerzania znajomości Pisma Świętego. Odbywał się na dwóch poziomach: klasy I–III i IV–VI. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test składający się z 30 pytań w ciągu 45 min. Cieszy nas, że do konkursu przystąpiło tak wielu uczniów i uczennic z naszej szkoły z każdego poziomu. Wierzymy, że już samo czytanie Pisma Świętego, przyniesie w ich sercach owoc, niezależnie od wyników konkursu.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 26.11.2015

Szkolne Andrzejki

Tylko dwa dni dzielą nas od rozpoczęcia Adwentu. Co prawda wspomnienie św. Andrzeja będzie dopiero w poniedziałek, ale w naszej szkole Andrzejki obchodziliśmy dzisiaj.
Klasy I-III rozpoczęły dzień od zabawy wraz z kołem Tańce Połamańce. Uczniowie bardzo szybko nauczyli się choreografii kilku tańców i z zaangażowaniem prezentowali swoje umiejętności. Potem przyszedł czas na zabawy w salach. Niektórzy sami przygotowywali poczęstunek: robili owocowe szaszłyki i kanapki.
Nie tylko młodsze dzieci świętowały dziś Andrzejki. Po trzech lekcjach uczniowie z klas IV-VI zorganizowali w swoich salach zabawy i konkursy, wykazując się własną inwencją. Nie zabrakło też słodkości. To był ostatni moment na huczne zabawy, dlatego wszyscy chcieli go jak najlepiej wykorzystać.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 25.11.2015

"Lekcja kontra infekcja"

Uczniowie klasy 1b uczestniczyli dziś w zajęciach prozdrowotnych "Lekcja kontra infekcja" prowadzonych przez p. Zuzannę Toruń, studentkę Uniwersytetu Medycznego. Dzieci w bardzo praktyczny sposób przypomniały sobie, co to są zarazki i jak się przed nimi bronić. Wiele pozytywnych emocji wzbudziło doświadczenie, podczas którego uczniowie przekonali się, jak szybko przenoszą się zarazki poprzez witanie się nieumytymi rękami. Dzięki farbom, które pełniły rolę zarazków pierwszoklasiści zobaczyli, dlaczego tak ważne jest częste mycie rąk. Mamy nadzieję, że teraz już nikt nie będzie miał problemów, by pamiętać o czynności. Czas pokaże...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 25.11.2015

Alfik Matematyczny

Dzisiaj w naszej szkole odbył się XXI ogólnopolski konkurs Alfik Matematyczny. Wzięło w nim udział 52 uczniów z klas II-VI. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska. Wszystkim uczestnikom życzymy wysokich wyników i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.


kliknij, aby powiększyć

Środa 25.11.2015

"Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie klas I-III przynieśli do szkoły swoje ukochane pluszaki, które od ponad 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. To z nimi dzielą się radościami i smutkami, powierzają największe sekrety i tajemnice. Misie są również bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek. Mieliśmy dzisiaj doskonałą okazję, aby sobie o nich przypomnieć. Uczniowie klas młodszych z wielką uwagą wysłuchali fragmentów książki pt. „Kubuś Puchatek” oraz wspaniale się bawili przy piosenkach o misiach.
Wszystkich naszych czytelników zachęcamy do lektury książek pt.: Miś Paddington, Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Yogi, Mój brat niedźwiedź, Księga dżungli, Ach, jak cudowna jest Panama oraz Bohaterski miś.
Naszym pluszowym ulubieńcom w dniu ich urodzin życzymy 100 LAT!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 25.11.2015

EDI Pingwin z przyrody

Uczniowie klas piątych i szóstych, którzy zgłosili chęć sprawdzenia swojej wiedzy z przyrody pisali dziś konkurs EDI Pingwin. Konkurs przeprowadzono w formie testu jednokrotnego wyboru. Każdy test to 30 pytań z czterema wariantami odpowiedzi. Za odpowiedź prawidłową uczeń otrzymuje +1 punkt, odpowiedź nieprawidłowa to -1 punkt, a przy braku odpowiedzi punktów 0. Dla najlepszych uczniów EDI przygotował atrakcyjne nagrody. Uczestnikom życzymy wysokich wyników.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 24.11.2015

Ważne wydarzenie...

Dzisiaj w godzinach popołudniowych miało miejsce ważne wydarzenie, czyli półwywiadówka!
O godz. 16.00 dla rodziców uczniów klas 1-3 odbyła się prelekcja zatytułowana "Integracja sensoryczna a problemy dziecka w uczeniu się. Jak rozpoznawać trudności i pracować z dzieckiem z zaburzeniami koncentracji uwagi?", którą poprowadziła p. Magdalena Segit - terapeuta integracji sensorycznej. Po prelekcji rodzice uczniów klas młodszych udali się na spotkania z wychowawcami klas.
O godz. 17.00 dla rodziców uczniów klas 4-6 została przygotowana i przeprowadzona inna prelekcja na bardzo ważny ze względu na starszy wiek szkolny ich dzieci prelekcja na temat "Niebezpieczeństwa w sieci - czyli jak uchronić dziecko przed zagrożeniami Internetu". Spotkanie poprowadziła p. Sylwia Kuc - koordynator ds. Profilaktyki ze Straży Miejskiej w Lublinie oraz p. dr Marek Dyś - specjalista w zakresie edukacji medialnej z Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej Nr 3 w Lublinie. Po prelekcji rodzice starszych uczniów naszej szkoły udali się również na spotkania w klasach z wychowawcami.
Już na zakończenie dnia wszyscy rodzice mieli możliwość porozmawiania z nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Mamy nadzieję, że czas spędzony w szkole podczas dzisiejszej półwywiadówki przyniesie dobre owoce w życiu naszych uczniów.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 24.11.2015

Wojewódzki Finał
Igrzysk Młodzieży Szkolnej
w tenisie stołowym


W Kocudzy odbył się dzisiaj Wojewódzki Finał Igrzysk Młodzieży Szkolnej w indywidualnym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Wystartowało 96 zawodników w czterech kategoriach. Naszą szkołę reprezentował Mateusz Jaworski z klasy 5a. Niestety nie udało mu się odnieść znaczącego sukcesu i po dwóch porażkach 1:2, 0:2 oraz jednym wolnym losie ukończył zawody na miejscu w przedziale 17-24 miejsce, jednak sam udział w finale wojewódzkim można uznać za duże osiągnięcie. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 24.11.2015

"Szlachetna Paczka"

Również w tym roku nasza szkoła bierze udział w akcji "Szlachetna Paczka". Tym razem wybraliśmy samotną starszą kobietę chorującą na osteoporozę oraz rodzinę z dzieckiem chorym na autyzm. Ich potrzeby związane są z ułatwieniem im funkcjonowania oraz z codzienną egzystencją. Największą potrzebą starszej Pani jest balkonik oraz kula łokciowa, przedmioty te umożliwią jej poruszanie się. Natomiast wybrana rodzina najbardziej potrzebuje dziecięcego łóżeczka, jak również przydałoby się im biurko oraz krzesło dla starszej córki. Ze względu na choroby i koszty związane lekarstwami i terapią nie stać ich na zakup powyższych rzeczy. Dla wybranej osoby i rodziny znacznym obciążeniem są środki czystości oraz żywność.
Szczegółowe informacje na temat rodzin będą zamieszczone na tablicach na parterze. Zbiórka rzeczy oraz pieniędzy będzie prowadzona na terenie szkoły do 07.12.2015 r. (poniedziałek). Przygotowane paczki trafią do magazynu, a następnie do osób w weekend 12-13 grudnia. Zachęcamy Wszystkich do aktywnego włączenia się w przygotowanie paczek. Z góry dziękujemy za Państwa zaangażowanie oraz ofiarność.
Dodatkowych informacji na temat wybranych osób i akcji udziela p. Agnieszka Wilczewska.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 23.11.2015

"Tajemniczy dwutlenek węgla"

Uczniowie klas trzecich uczestniczyli dziś w warsztatach przygotowanych przez firmę Genimus - "Tajemniczy dwutlenek węgla".
Młodzi odkrywcy samodzielnie przeprowadzili eksperymenty fizyko - chemiczne, oczywiście pod nadzorem instruktora. Podczas zajęć zrobili kolorowy wulkan pełen lawy, „nadmuchali” rękawicę gumową bez dmuchania oraz przygotowali kolorowe cukierki musujące.
Dziękujemy za ekscytującą lekcję chemii i fizyki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 23.11.2015

Brąz w Pucharze Polski w Sumo

W minioną sobotę 21 listopada w Tyszowcach odbyły się zawody o Puchar Polski w Sumo. W rywalizacji uwzięli udział reprezentanci czołowych klubów z całego kraju. Nie zabrakło na nich także naszego mistrz Lublina - Mateusza Króla z klasy 2a, który wywalczył III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju "kariery" sportowej!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 23.11.2015

"Historia Śnieżki"

Uczniowie klas I-III mieli dzisiaj możliwość obejrzenia transmisji spektaklu teatralnego „na żywo” w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół. Była to transmisja z rzeszowskiego Teatru MASKA pt. "Historia Śnieżki". Najmłodsi widzowie mieli okazję nie tylko obejrzeć adaptację jednej z najsłynniejszych na świecie baśni braci Grimm, ale również poznać jej twórców.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 23.11.2015

"Planeta energii"

Dzisiaj klasa 1a wraz z opiekunami wybrała się do Centrum Handlowego Plaza, gdzie odbyły się zajęcia pt. "Planeta energii". Dzieci zostały zabrane do krainy elektryczności, gdzie miały możliwość zapoznać się z trzema rodzajami odnawialnych źródeł energii: wiatrową, wodną oraz słoneczną. Podczas przeprowadzanych doświadczeń uczniowie obserwowali w jaki sposób za pomocą wiatru wytwarzane jest światła. Dowiedzieli się, w jaki sposób słońce powoduje, że pojawia się prąd. Ciekawostką dla nich był fakt, że cytryna również dostarcza prąd, choć jest to niewielka ilość. Poznali sposoby bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz ich wpływ na nasze codzienne życie. Przekonali się, że warto zwracać uwagę na oszczędzanie energii elektrycznej oraz racjonalne jej używanie. W ramach podsumowania zajęć dzieci uczestniczyły w quizie z nagrodami. To były bardzo pożyteczne zajęcia!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 22.11.2015

Wspólne świętowanie

W niedzielne południe, w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie została odprawiona Msza św. dziękczynna w 480. rocznicę założenia Towarzystwa Św. Urszuli. Eucharystii przewodniczył Ks. Proboszcz Mirosław Matuszny, który wyraził swoją radość z obecności sióstr w parafii i zaprosił wszystkich obecnych do wspólnej modlitwy w intencjach Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. Po Mszy św. w krótkiej prezentacji siostry przybliżyły zgromadzonym sylwetkę Założycielki św. Anieli Merici oraz swoją działalność w Polsce. Bardzo dziękujemy naszym uczniom, ich Rodzinom oraz wszystkim zebranym na wspólnym świętowaniu. Niech św. Aniela - tak jak obiecała - zawsze będzie wśród nas wspierając modlitwy nasze.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.11.2015

Turniej tenisa stołowego

W ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej Miasta Lublin odbył się dziś indywidualny turniej tenisa stołowego chłopców. Zawody zostały podzielone na dwie kategorie wiekowe: I – chłopcy rocznik 2003 – 2004 i II – chłopcy rocznik 2005 i młodsi. Naszą szkołę (pierwszy raz na tego typu imprezie) reprezentowali Mateusz Jaworski z klasy 5a w kategorii 2005 i młodsi oraz Piotr Dzięga z klasy 5b w kategorii 2003 – 2004. Obaj chłopcy rozegrali po pięć meczy. Mateusz Jaworski wygrywając 4 mecze zajął II miejsce na 32 startujących zawodników w swojej kategorii awansując tym samym do finału wojewódzkiego w Kocudzy. W kategorii zawodników z rocznika 2003 – 2004 startowało 64 zawodników a Piotr Dzięga wygrywając 3 mecze uplasował się na miejscu XVII. Obu chłopcom serdecznie gratulujemy wyniku i czekamy na dalsze sukcesy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii. oraz na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.11.2015

Na warsztatach przyrodniczych

Firma Genimus, którą gościliśmy dziś w naszej szkole, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci w formie warsztatów, podczas których bada się wybrane zjawiska przyrodnicze. Klasy drugie wykonywały doświadczenia prowadzące do wykrywania obecności witaminy C w różnych napojach i owocach. Miały za zadanie stworzyć "miksturę", czyli połączyć rozpuszczoną skrobię ziemniaczaną z jodyną i przy pomocy tej mieszanki sprawdzić, które wyżej wymienione produkty zawierały witamina C. Natomiast uczniowie klas pierwszych mówili o soli, skąd się ją wydobywa i do czego służy. Następnie każdy "skomponował" kolorowe i pachnące sole kąpielowe, które zabrał ze sobą. Dziękujemy za tak interesujące zajęcia!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.11.2015

Mistrz Lublina!

Cieszymy się z kolejnego sukcesu Mateusza Króla ucznia klasy 2a, który zajął I miejsce w swojej kategorii wagowej w Mistrzostwach Lublina Młodzików w Sumo.
Mateuszowi życzymy powodzenia na Mistrzostwach Polski!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 19.11.2015

Urszulański Jubileusz

25 listopada przypada 480. rocznica założenia przez św. Anielę Merici Towarzystwa Świętej Urszuli będącego początkiem Zgromadzenia Sióstr Urszulanek UR. Z tej okazji pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich naszych Przyjaciół na Mszę Świętą dziękczynną, która odbędzie się 22 listopada 2015 r. o godz 11.30 w Kościele p.w. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Po Mszy Świętej przewidziana jest krótka prezentacja dotycząca powstania i działalności Urszulanek.kliknij, aby powiększyć

Czwartek 19.11.2015

"20 Wschodni Salon Sztuki"

Na dzisiejszej lekcji plastyki klasa 4a odwiedziła Galerię Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Tajemniczy tytuł wystawy "20 Wschodni Salon Sztuki" przywoływał różne myśli. Okazało się, że jest to cykliczna wystawa najnowszych dokonań twórców. 67 autorów z Polski i z zagranicy prezentowało swoje prace. Obok znakomitych artystów, pedagogów i mistrzów, pojawiły się również prace absolwentów wyższych uczelni artystycznych. Wystawa została pomyślana jako konfrontacja różnorodności ekspresji, wrażliwości i postaw twórczych. Dla naszych uczniów była to okazja do bezpośredniego i żywego kontaktu ze sztuką jak i do osobistej refleksji. Oglądając prace doświadczyli tego, o czym mówił Alberta Einsteina - byli „…oczarowani tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki”.
Zachęcamy wszystkich do obejrzenia wystawy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 19.11.2015

Kiermasz "misyjny"

Z myślą o naszych afrykańskich dzieciach Eufi i Gabrysiu przeprowadziliśmy dzisiaj mały kiermasz przygotowany przez s. Urszulę Kupczyk i dzieci z koła misyjnego. Podczas barankowo - gwiazdkowo - bransoletkowych zakupów było dużo radości i zabawy. "Sprzedawcy" z klas IV i V sprzedawali spisali się NA MEDAL. Dziękujemy wszystkim kupującym i sprzedającym. Naprawdę razem można zdziałać bardzo dużo!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 19.11.2015

W poszukiwaniu jesieni

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 1a wraz z opiekunami wybrali się do Ogrodu Saskiego w poszukiwaniu jesieni. Przyglądali się zmianom, które zachodzą w przyrodzie, zbierali kasztany i żołędzie, a także kolorowe liście i tworzyli z nich bajeczne brązowo-czerwone bukiety. Niektórzy dostrzegli wiewiórkę, która przygotowując się na nadejście zimowych chłodów zbierała zapasy na zimę. Dzieci odwiedziły także pięknego pawia, który swobodnie spacerował po ogrodzie. To było bardzo miłe jesienne wyjście!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 18.11.2015

XIX Jesienny Konkurs Recytatorski

W Wojewódzkim Ośrodku Kultury odbyły się dzisiaj powiatowe eliminacje do XIX Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 6a: Jan Plisiecki oraz Maria Dąbrowska. Jaś i Marysia wykazali się umiejętnościami aktorskimi, pięknie wyrecytowali opanowane teksty. Wyniki poznamy już wkrótce, za naszych reprezentantów trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na decyzje jury.


kliknij, aby powiększyć

Środa 18.11.2015

"Z ortografią na co dzień"

Dziś miał miejsce drugi konkurs organizowany przez Centrum Edukacji Humanistycznej - "Z ortografią na co dzień". Z naszej szkoły wzięły w nim udział 52 osoby z klas II-VI. Uczniowie mieli do rozwiązania test sprawdzający zarówno znajomość zasad, jak i "czujność" ortograficzną. Do II etapu konkursu zakwalifikują się ci, którzy w I etapie uzyskają minimum 75% punktów możliwych do zdobycia. Wyniki poznamy 14 grudnia, ale już dziś wszystkim serdecznie gratulujemy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.11.2015

"Kiedy otwieram książkę..."

Dzisiaj odbył się konkurs czytania "Kiedy otwieram książkę". Wydarzenie miało miejsce w Gimnazjum nr 9 a organizatorem była biblioteka tej szkoły, oraz Biblioteka Hieronima Łopacińskiego. W konkursie wzięła udział uczennica naszej szkoły - Maria Dąbrowska z kl. 6a prezentując tekst Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Dlaczego ogórek nie śpiewa" oraz fragment tekstu Jamesa Matthew Barrie. Wyniki zostaną ogłoszone 25.11.2015 r. Marysi życzymy powodzenia i wytrwałości na kolejnych etapach konkursu.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.11.2015

Kilka słów o pszczołach

Obie klasy pierwsze uczestniczyły dziś w zajęciach prowadzonych przez p. Józefa Charytanowicza - dziadka Miłosza z klasy 1b. Pan Józef jest z zamiłowania pszczelarzem i dzięki temu uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat tych pracowitych owadów. Każdy miał możliwość poczuć się jak prawdziwy pszczelarz wkładając kapelusz z osłoną, oglądając ramki we wnętrzu najprawdziwszego, przenośnego ula oraz okurzając (tak na niby) pszczoły. Po takich zajęciach każdy pierwszoklasista bez trudu odróżni osę od pszczoły, wymieni patrona pszczelarzy, a także będzie wiedział jak zachować się w przypadku użądlenia. Cieszymy się, że dzięki pasji Pana Józefa nasi najmłodsi uczniowie zrobili kolejny krok w poznawaniu świata przyrody.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.11.2015

Jesienny Berlin

Uczennice naszej szkoły: Antonina Mądzik i Barbara Jaworska z kl. 5a ostatni weekend spędziły w Berlinie. Była to jedna z nagród dla laureatów III Międzynarodowego Konkursu Literackiego "Młodzież pisze wiersze", w którym dziewczyny zajęły I i II miejsce. Laureatki nie tylko mogły zwiedzić Berlin i poznać miejsca charakterystyczne dla stolicy Niemiec, ale wzięły także udział w warsztatach literackich. Oczywiście najważniejszym momentem było uroczyste wręczenie nagród, a wśród nich pokonkursowych tomików z wierszami laureatów oraz możliwość zaprezentowania swojej twórczości przed zgromadzoną publicznością. Gratulujemy ogromnego sukcesu naszym młodym poetkom i czekamy na kolejne utwory!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.11.2015

"Podaj mydło"

W odpowiedzi na prośbę Fundacji Redemptoris Missio z Poznania włączyliśmy się w akcję pomocy humanitarnej - "Podaj mydło". Najuboższym mieszkańcom Afryki podarowaliśmy 200 kostek mydła. Dziękujemy dzieciom i Rodzicom za otwarcie serc.
Dzisiaj otrzymaliśmy potwierdzenie dostarczenia przesyłki i podziękowanie wraz z piękną myślą misjonarza O. Mariana Żelazka SVD: "Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć…".


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.11.2015

Zajęcia logopedyczne

Dwa tygodnie temu w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia logopedyczne dla uczniów klas I-III.
Bezpłatne zajęcia prowadzone przez specjalistów logopedów są prowadzone w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Radość. Z zajęć korzysta 12 uczniów. Odbywają się one po godzinach lekcyjnych w wymiarze 1 godziny w tygodniu. Cieszymy się, że nasi uczniowie mogą korzystać z takiej formy pomocy, mamy nadzieję, że owocnej!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 16.11.2015

"Z poprawną polszczyzną
na co dzień"


Już do tradycji szkoły należy udział uczniów w konkursach organizowanych przez Centrum Edukacji Humanistycznej.
Dziś odbył się pierwszy etap XII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego "Z poprawną polszczyzną na co dzień". Czterdziestu ośmiu uczniów skorzystało z okazji sprawdzenia, na ile znają swój język ojczysty i poprawnie nim się posługują, a niektóre zadania były bardzo podchwytliwe. Wyniki poznamy 14 grudnia i tego też dnia dowiemy się, kto przeszedł do kolejnego etapu konkursu. Jednak bez względu na wynik gratulujemy wszystkim uczestnikom chęci do zgłębiania języka polskiego!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 16.11.2015

"Nie dentysta, a filatelista"

"Nie dentysta, a filatelista. O ząbkach, ale na znaczkach pocztowych." Tak intrygujący temat zajęć prowadzonych przez p. Urszulę Kokoszkę z Warsztatów Kultury, skłonił do udziału w nich uczniów klasy 2b. Młodzi uczestnicy warsztatów obejrzeli różne przykłady znaczków, dowiedzieli się do czego służą i co zrobić, żeby wysłać list. W części praktycznej każdy zaprojektował swoją pocztówkę i przygotował do wysłania. Trochę było problemu z adresowaniem, ale jeśli w najbliższych dniach te pocztówki dotrą do adresata znaczyć to będzie, że ostatecznie dzieci dobrze zaadresowały a listonosz prawidłowo odczytał.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 16.11.2015

"Spotkanie z lekturą"

W dniu dzisiejszym klasa 3a uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych "Spotkanie z lekturą". Zajęcia odbyły się w Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Uczniowie w bardzo ciekawy sposób utrwalili wiadomości dotyczące lektury Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn". Atrakcją zajęć był quiz, a "zwycięzcy" zostali nagrodzeni słodkim "co nieco". Na koniec każdy mógł poszperać w księgozbiorze biblioteki. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 13.11.2015

Brawa dla Małgosi!

Dnia 11 listopada 2015 roku uczennica naszej szkoły - Małgorzata Korycka z klasy 2a zajęła II miejsce w XXVI Biegach Niepodległości ulicami Sawina w kategorii klasy 1-2 szkoły podstawowej dziewcząt.
Gratulujemy i cieszymy się sukcesem Małgosi!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 13.11.2015

Forum Szkół Katolickich

W dniach 12-14 listopada w Częstochowie odbywa się XXVI Forum Szkół Katolickich. Z naszej szkoły bierze w nim udział Siostra Dyrektor - s. Estera Grzegorek oraz pięciu nauczycieli: s. Piotra Janic, s. Christofora Kubas, p. Ewelina Pastuszak, p. Małgorzata Szponar oraz p. Anna Kara. Tegoroczne wykłady dotyczą różnych aspektów wychowania i rodziny.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 12.11.2015

Międzynarodowy Konkurs Informatyczny "Bóbr"

W dniu dzisiejszym w godz. od 12:00 do 13:00 w pracowni komputerowej naszej szkoły odbył się I etap X Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr. „Bóbr” to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych. W konkursie tym wzięło udział 11 uczniów z klas 4-6 naszej szkoły. Mamy nadzieję, że wszyscy sobie świetnie poradzili!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 12.11.2015

Listopadowe nowości
w bibliotece szkolnej


Miło nam poinformować, że biblioteka szkolna w ostatnim czasie wzbogaciła się o nowe atrakcyjne książki.
Uczniom klas 1-3 polecamy między innymi takie pozycje jak „Wieloryb”, ”Wszystko moje! Czyli o tym jak kruk zrozumiał, że przyjaźń jest najważniejsza”, „Słoń Birara”, „Reksio i Pucek i inne opowiadania”, „A moja ciotka”. Natomiast uczniom klas 4-6 polecamy znaną i lubianą serię książek o niezwykłej niani „Mary Poppins”, kolejne ciekawe propozycje to: „Dzika Mrówka na kurierskim szlaku”, „Agata z placu słonecznego”, „Zaklinacz wiatru”, „Charlie i wielka szklana winda”, „Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek”.
Zachęcamy do czytania i życzymy przyjemnej lektury!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 10.11.2015

"Flaga na maszt!"

Patriotyzmu nigdy za wiele, więc uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe klas 4-6 wyszli na Plac Litewski, gdzie organizatorzy akcji "Flaga na maszt!" zachęcali do wywieszania flagi narodowej na święta państwowe (na przykład jutrzejsze) jak również z innych okazji. Uczestnicy dzisiejszego spotkania otrzymali flagi i obejrzeli krótki film streszczający historię Polski.
Zachęcamy wszystkich do udziału w jutrzejszych centralnych obchodach Święta Niepodległości.kliknij, aby powiększyć

Wtorek 10.11.2015

Pamięć o tych, którzy odeszli...

Listopad jest miesiącem, w którym szczególnie pamiętamy o zmarłych, nawiedzamy cmentarze i modlimy się za tych, którzy są już po drugiej stronie życia. Uczniowie klasy 6b również wybrali się na pobliski cmentarz przy ul. Lipowej, by wspólnie się pomodlić i zapalić znicze. Dzieci modliły się za ofiary wojen przy mogile zbiorowej więźniów Zamku Lubelskiego. Przy grobowcu rodziny Mokrskich poznały historię porucznika Mariana Tadeusza Mokrskiego. Zatrzymały się przy grobowcu dzieci Zamojszczyzny, ofiar Katynia i Wołynia. Zapaliły też znicze na grobie taty Szymona i rodziny Mikołaja. Była to niesamowita lekcja historii, czas skupienia i zadumy. Wszystkich zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 10.11.2015

Pamiętamy o historii

Jutro najważniejsze święto narodowe - rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, już 97! Z tej okazji uczniowie klas 4-6 pod opieką p. Jana Kurowiaka zorganizowali akademię. W sposób poważny (a czasem półżartem) opowiedzieli młodszym kolegom o trudnym czasie zaborów, kiedy Polski nie było na mapie Europy, a potem o nadziei na wolność i o jej odzyskaniu. Warto pamiętać o wydarzeniach i wartościach, za które nasi przodkowie potrafili oddać życie. To ważna lekcja i dla nas. Choć mamy niepodległość, nie zapominajmy o tym, by ją szanować.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 9.11.2015

Z przewodnikiem na cmentarzu

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 6a wybrali się na cmentarz przy ul Lipowej. Wyjście było o tyle ciekawe, że szóstoklasiści sami przygotowali informacje o osobach bardziej lub mniej znanych, których groby znajdują się na lubelskim cmentarzu. Jedna z grup zaprowadziła nas do grobu inicjatora utworzenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i jego pierwszego Rektora – Ks. Idziego Radziszewskiego. Uczniowie dowiedzieli się również, kim była i gdzie spoczywa Florentyna Jaworowska, która sprowadziła do Lublina Siostry Urszulanki zakładając żeńska szkołę opartą na tradycjach religijnych i narodowych. Inną, ważną dla miasta Lublina postacią, której grób odwiedziliśmy był Kazimierz Jaczewski – lekarz dermatolog, wielki społecznik i współzałożyciel Towarzystwa Naukowego. Zwiedzanie grobów zakończyło się wspólną modlitwą za zmarłych przy Symbolicznej Mogile Katyńskiej.
Bardzo dziękujemy tym wszystkim uczniom, którzy w dniu dzisiejszym wcielili się w rolę przewodników.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 8.11.2015

Przygotowanie do I Komunii św.

Prawie w stu procentach dzieci klas trzecich ze swoimi rodzicami uczestniczyły w dzisiejszym przygotowaniu do I Komunii św.
W dialogu podczas homilii z ks. Łukaszem Michoniem zdały sobie sprawę z tego, co to znaczy oddać Bogu wszystko. Nie jest to łatwe, ale mamy przykład takiej miłości w osobie Jezusa.
Rodzice podarowali swoim dzieciom pierwszokomunijne modlitewniki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 7.11.2015

Noc filmowa z "Przygodami Tintina"

Uczniowie klas IV-VI długo czekali na ten wieczór! W piątek o godz. 19.00 aż 60 uczniów klas starszych spotkało się na wspólnym wieczornym oglądaniu filmu połączonym z nocowaniem w szkole. Zaopatrzeni w karimaty, śpiwory, materace, poduszki, przytulanki i słone przekąski oglądali wraz z opiekunami film "Przygody Tintina". To niezwykła przygodowa opowieść, w której młody, ciekawy świata podróżnik Tintin wraz ze swoim psem Milusiem odkrywają model statku, który jak się okazuje, skrywa w sobie wielką tajemnicę. Tintin próbuje znaleźć klucz do rozwikłania zagadki i wyrusza w niezwykłą wyprawę.
Po spokojnej nocy wszyscy udali się do stołówki szkolnej na wspólne śniadanie i gorącą herbatę. To był bardzo udany wieczór. Już wiemy, że na pewno nie ostatni!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 6.11.2015

Eucharystia za zmarłych

Dziś pierwszy piątek miesiąca. Z tej racji cała społeczność szkolna zgromadziła się na mszy świętej, która tym razem była ofiarowana za zmarłych. Modliliśmy się o życie wieczne dla bliskich z naszych rodzin, którzy odeszli do Pana. Po mszy delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy tablicy upamiętniającej ś.p. siostrę Bożenę Szerwentke, długoletnią dyrektorkę szkół urszulańskich w Lublinie oraz wybitną pedagog.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 5.11.2015

Czas listopadowej zadumy

Początek listopada to niezwykły czas, w którym możemy się zatrzymać i przypomnieć sobie o tych, którzy odeszli.
W dniu dzisiejszym kolejne klasy: 2a, 3a, 3b wybrały się na cmentarz, aby zapalić znicz i pomodlić się za zmarłych. Uczniowie w ciszy i skupieniu przemierzali cmentarne alejki i zapalali znicze nie tylko na grobach małych dzieci, czy nieznanych żołnierzy, ale także na grobach opuszczonych, o których już nikt nie pamięta. Słowami modlitwy "Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie..." oddali także cześć zmarłym już Siostrom Urszulankom.
Niech czas listopadowej zadumy skłoni nas do refleksji i przypomina słowa ks. Jana Twardowskiego: "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 5.11.2015

"Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego."

Dziś w naszej szkole rozległ się stukot końskich kopyt i szczęk żelaznych zbroi... Przynajmniej w wyobraźni, ponieważ miłośnicy militariów (bynajmniej nie tylko panowie) wzięli udział w pierwszym etapie konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. Od Obertyna do Wiednia". Uczestnicy przypomnieli sobie wielkie chwile Rzeczypospolitej - jej królów, wodzów i prostych żołnierzy. Wyniki już wkrótce.


kliknij, aby powiększyć

Środa 4.11.2015

Zapomniane groby...

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klasy 1a udali się dzisiaj na cmentarz przy ulicy Lipowej. Tam odwiedzili groby Żołnierzy, którzy walczyli za naszą Polskę, gdzie zapalili przyniesione znicze. Idąc w głąb cmentarza odnaleźli bardzo stare i "zapomniane groby", przy których się pomodlili wspólnie odmawiając modlitwę "Ojcze Nasz" i również zapalili znicze. Dzieci bardzo chętnie stawiały znicze na grobach osób, do których nie ma już kto przyjść. Pamięć o zmarłych i modlitwa to niesamowity dar jaki mogli od siebie dać tym, którzy sami nie mogą sobie już pomóc.


kliknij, aby powiększyć

Środa 4.11.2015

"Rozum na piątkę"

W dniu dzisiejszym reprezentacja naszej szkoły w składzie: Amelia Kuczyńska z kl. 6a, Mikołaj Bańkowski z kl. 6b i Kacper Lutomski z kl. 6b wzięła udział w III Międzyszkolnym Konkursie "Rozum na piątkę" organizowanym przez Gimnazjum nr 5 w Lublinie. Konkurs składał się z 2 etapów.
Po pierwszym etapie byliśmy na 1 miejscu, a w finale uplasowaliśmy się na miejscu 2 wyprzedzając tym samym 10 drużyn z innych lubelskich szkół podstawowych.
Naszą ekipę dzielnie dopingowali koledzy i koleżanki z obu klas szóstych. Gratulujemy wysokiego wyniku. Następny konkurs już za rok.

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Środa 4.11.2015

W oktawie Dnia Zadusznego

W piękny listopadowy dzień uczniowie klasy 2b wraz z opiekunami wybrali się na pobliski cmentarz przy ul. Lipowej. Wspólnie się modlili i zapalali znicze m.in. na grobach żołnierzy polskich i ukraińskich. Zatrzymali się też nad grobowcem Sióstr Urszulanek UR oraz grobem ś.p. Edwarda Wojtasa, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Na koniec wysłuchali krótkiej historii o ś.p. Emilii Waszkinel, która w czasie II wojny światowej wraz z mężem uratowała żydowskie dziecko. Wszystkich zmarłych polecajmy Bożemu Miłosierdziu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 3.11.2015

"Gorączka złota"

Zapraszamy wszystkich uczniów do uczestnictwa w akcji "Gorączka złota" zorganizowanej przez Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Celem akcji jest zebranie jak największej ilości monet 1, 2 i 5 groszowych. Akcja ta oprócz pozyskania środków na kolonie, działalność świetlic PCK i pomoc rzeczową dla dzieci z najuboższych rodzin ma także wymiar społeczny, ponieważ podczas akcji promowana jest idea wolontariatu - bezinteresownej pomocy drugiej osobie.
Specjalna skarbonka, do której można wrzucać monety znajduje się na portierni naszej szkoły. Zapraszamy wszystkich do udziału. Liczy się każdy grosz!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 2.11.2015

Co ciekawego w świetlicy
działo się…


"Za nami miesiąc październik, więc przyszła pora na małe podsumowanie tego, co udało nam się wspólnie dokonać." - tak rozpoczyna się notatka z informacjami o świetlicowych wydarzeniach, którą zamieściliśmy na podstronie "Świetlica". Wszystkich ciekawych zapraszamy do lektury.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 2.11.2015

Podsumowanie III edycji akcji "Podaruj książkę bibliotece"

Przez cały październik trwała akcja zbierania książek do szkolnej biblioteki. W jej wyniku biblioteka wzbogaciła się o ciekawe pozycje z literatury dziecięcej, wydawnictw encyklopedycznych oraz literaturę popularnonaukową. Nasz księgozbiór powiększył się o 132 książki.
Wszystkim miłośnikom i sympatykom biblioteki składamy serdeczne podziękowania za udział w akcji i podzielenie się z innymi.
Naszych uczniów zapraszamy do czytania!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 2.11.2015

Najlepsi czytelnicy
października 2015 roku


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Kleszowski Błażej, kl. 4b – 16 książek
  • »Koszarna Julia, kl. 4b – 15 książek
  • »Olszewska Aleksandra, kl. 5b – 10 książek
  • »Frączek Jacek, kl. 5b – 9 książek
  • »Gęborys Michał, kl. 6a – 9 książek
  • »Plisiecka Klara, kl. 1b – 8 książek
  • »Włodarczyk Wiktoria, kl. 2a – 7 książek
  • »Łuć Gabriela, kl. 2b – 7 książek
  • »Korycki Paweł, kl. 4b – 7 książek
  • »Pająk Agata, kl. 4b – 7 książek