Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)ADWENT 2016 - "W domu Królowej"LISTOPAD 2016

kliknij, aby powiększyć

Środa 30.11.2016

Spotkanie autorskie

W dniu dzisiejszym w Filii Publicznej Biblioteki im. H. Łopacińskiego przy ul. Krańcowej 106 odbyło się spotkanie autorskie ze znaną przez wszystkie dzieci pisarką panią Renatą Piątkowską. Zaproszenie na spotkanie przyjęły dzieci z klasy 1b.
Pani Renata pisze książki o dzieciach, ich radościach i smutkach, jak również ciekawe opowiadania o zwierzętach. Książki te pomagają dzieciom poznać świat, uczą, bawią i wychowują. Pisarce towarzyszyła lektor pani Malwina Kożutno. Dzieci mogły wysłuchać fragmentów książek pt."To się nie mieści w głowie" oraz "Ciekawe co będzie jutro?". Interpretacja pani Malwiny wywoływała ogromną radość i uśmiech. Na zakończenie spotkania chętni uczniowie mogli zakupić wybraną przez siebie książkę i poprosić o autograf. Autorka przyjęła zaproszenie do naszej szkoły, na które czekamy z niecierpliwością.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 30.11.2016

Konkurs na komiks - wyniki

Miło nam poinformować, że szkolny konkurs literacko – plstyczny został rozstrzygnięty. Konkurs odbył się na dwóch poziomach. Klasy I-III miały za zadanie zrobić komiks pt. "Stumilowy las" na podstawie "Kubusia Puchatka" A. A. Milne, natomiast klasy IV-VI na podstawie powieści H. Sienkiewicza pt. "W pustyni i w puszczy". Prac konkursowych z klas I-VI wpłynęło 30. Komisja konkursowa w składzie: s. Piotra Janic, p. Ewelina Pastuszak, p. Joanna Frydrych – Staszczak, p. M. Szponar przyznała:
Nagrodę dla Piotra Grędzińskiego z kl. 3a oraz Marii Łuć z kl. 4a.
Wyróżnienie dla Debory Mirosław i Klary Mrzewki z kl. 4a oraz Mateusza Husaka z kl. 6b.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.


kliknij, aby powiększyć

Środa 30.11.2016

Maryja wskazuje drogę - Jezusa

Dzisiaj będziemy uczyć się patrzenia. To znaczy przypatrzymy się dokładnie wizerunkowi Maryi i Jej Syna. Wielu ludzi patrzy bowiem i nie widzi tego, co jest ważne. Chcemy popatrzeć bardzo uważnie na obraz Maryi, żeby rozumieć to, co widzimy, to, co przedstawia.
Ikona z Jasnej Góry namalowana jest na desce lipowej, ma ponad 120 cm wysokości i ponad 80 cm szerokości. Przedstawia ona Maryję i Dzieciątko, które Matka podtrzymuje na lewej ręce. Taki układ postaci spotykamy też na innych wizerunkach. Ten sposób przedstawiania, taki rodzaj ikony, nazywa się HODEGETRIA. Co oznacza to greckie słowo? Hodos - to znaczy droga, a hodegetria to przewodniczka albo wskazująca drogę. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.11.2016

Moda na przestrzeni wieków

Jak wiemy moda na przestrzeni wieków bardzo się zmieniała. Podobnie jak w sztukach artystycznych w poszczególnych stuleciach dominowały w niej różne trendy, kolory, style czy faktury materiałów. Dzisiejsze "Spotkania z historią" pokazały klasom I-III urszulańskiej szkoły przemiany mody w kolejnych okresach historycznych - od prostego ubrania wczesnośredniowiecznego woja aż po bogaty i pełen przepychu strój renesansowego szlachcica. Odtworzone z wielką starannością i dbałością o detale stroje wzbudzały zachwyt i jednocześnie zadziwienie, że tak bardzo różnią się od tych znanych ze współczesności. Wiele emocji wzbudził moment, gdy uczniowie z klasy pierwszej zostali poproszeni o pomoc w zakładaniu prawdziwej rycerskiej zbroi i mogli się przekonać, że to wcale nie taka prosta sprawa. Na koniec wszyscy zintegrowali się z naszymi gośćmi podczas nauki średniowiecznego tańca.
Dziękujemy Rodzicom Bereniki Dacko z kl. 5b i członkom Bractwa rycerskiego im. Xięcia Jeremiego Wiśniowieckiego za dzisiejsze "Spotkanie".

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.11.2016

"Leśnik gospodarzem lasu"

"Leśnik gospodarzem lasu" - pod takim hasłem Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie zorganizowała w Centrum Kultury zajęcia z edukacji leśnej. Podczas nich uczniowie klasy 3a mogli dowiedzieć się między innymi na czym polega praca leśnika, kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze lasy, a także co oznaczają takie pojęcia jak "młodnik", "szkółka leśna" czy "starodrzew". Pan leśniczy cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania i wyjaśniał wątpliwości rodzące się w młodych głowach. Nie zabrakło również konkursu z nagrodami dla najbardziej uważnych oraz możliwości przymierzenia prawdziwej czapki leśnika. Na koniec uczniowie otrzymali karmnik dla ptaków, który w tym tygodniu znajdzie swoje miejsce na klasowym balkonie. Z nami żaden ptak nie będzie głodny!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.11.2016

Konkurs Biblijny

W całej Polsce chętni uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów wzięli dzisiaj udział w konkursie EDI – "Biblia, przypowieści biblijne". W naszej szkole swoją wiedzę z zakresu Pisma Świętego sprawdzali uczniowie klas III, V i VI - 35 osób. Na wyniki poczekamy do 18 stycznia 2017 r. , ale już dzisiaj trzeba pamiętać, że czytania i rozważania Słowa Boga nigdy dosyć. Adwent jest dobrym czasem do słuchania Boga, który mówi do nas na kartach Pisma Świętego.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.11.2016

Wicemistrz Polski Jui-Jitsu

W miniony weekend (26-27 listopada 2016 r.) uczeń naszej szkoły Leon Kowal z klasy 3b wywalczył tytuł wicemistrza Polski zajmując II miejsce w Mistrzostwach Polski w Kata Jui-Jitsu Goshin-Ryu, które odbyły się w Szczebrzeszynie. Gratulujmy kolejnego już sukcesu!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.11.2016

Legenda o obrazie

Lampiony przypominają nam, że w Adwencie czekamy na Jezusa, który jest Światłem świata. Mówiliśmy wczoraj o tym, że na polskiej ziemi jest taka jedna góra, której nazwa wiąże się ze światłem. Można powiedzieć, że to miejsce jest takim wielkim lampionem, który świeci od ponad 600 lat. Wiele razy, kiedy w Polsce panowały ciemności, czyli wojny albo zabory, tam, na tej górze, płonęło światło nadziei.
Obraz jasnogórski kryje w sobie wiele tajemnic. Będziemy je stopniowo odkrywać. Pierwsza tajemnica: kto namalował ten obraz? Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.11.2016

"Odwiedź nas i zrozum las"

"Odwiedź nas i zrozum las" - pod takim hasłem Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie zorganizowała zajęcia dla uczniów z edukacji leśnej. W jednych z takich zajęć, zorganizowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Łopacińskiego, uczestniczyła dziś klasa 3b. Było to spotkanie o mieszkańcach lasów. Uczniowie utrwalili sobie informacje o ptakach, gadach, płazach i ssakach, które można spotkać w polskich lasach. Zostali też zaproszeni do opieki nad zwierzętami, zwłaszcza podczas zimy. Przy okazji dzieci dowiedziały się o zadaniach leśnika i myśliwego. Na koniec otrzymały karmnik, by zawiesić go przy szkole i dokarmiać ptaki. Do tego organizatorzy dołączyli tzw. pyzy dla ptaków, czyli kule tłuszczowe. Tak wyposażeni uczniowie wrócili do szkoły i pełni zapału już chcieli wieszać karmnik. Wierzymy, że zapał ten nie opadnie i całą zimę będą pamiętali o dokarmianiu ptaków. Dziękujemy organizatorom za bardzo ciekawe spotkanie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.11.2016

Apel adwentowy

Dzisiaj, 28 listopada 2016 roku, podczas apelu porannego miało miejsce przedstawienie inaugurujące okres adwentu. Występ został przygotowany przez uczniów klasy 5a pod opieką s. Haliny Bobkowskiej. Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym powinniśmy się poddać refleksji dotyczącej naszej obecnej sytuacji. Adwent jest czasem, w którym należy zadać sobie wiele pytań dotyczących naszego codziennego życia. Jest to często okres, który dla wielu z nas stanowi czas próby oraz możliwość podjęcia działań, mających na celu zmianę.
Dzisiejszemu przedstawieniu przyglądał się nasz szczególny Gość, którym była Siostra Prowincjalna Benigna Kania. Siostra odwiedziła naszą szkołę w związku z reformą edukacji, która ma wejść w życie już od przyszłego roku szkolnego.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.11.2016

Konkurs z historii

Konkursem z historii zakończyliśmy etap okręgowy przedmiotowych konkursów kuratoryjnych. Punktualnie o godz. 9.00 dwoje uczniów nasze szkoły (Aleksandra Olszewska oraz Jan Pawelec z kl. 6b) rozpoczęło test z historii.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki (6 grudnia), ale już dzisiaj gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.11.2016

Wspinaczka na czas

Cieszymy się sukcesem Alicji Bilskiej z klasy 4a, która 26 listopada 2016 r. w Mistrzostwch Lublina dzieci i młodzików we wspinaczce sportowej na czas zajęła I miejsce w kategorii dzieci. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.11.2016

W domu Matki Bożej

Adwent to czas, który przygotowuje nas do Bożego Narodzenia, czyli do spotkania z Jezusem. A do ważnego spotkania - jak wiadomo - trzeba się przygotować. Wyobrażacie sobie, gdyby ktoś dowiedział się, że za miesiąc ma spotkać się z prezydentem albo z papieżem? ... Już widzę te przygotowania... Niektórzy to chyba nawet spać by nie mogli. A my? Przygotowujemy się teraz, w czasie Adwentu, na spotkanie z samym Bogiem, więc przygotowania muszą być nadzwyczajne. Przede wszystkim trzeba słuchać tego, co mówi do nas Pan Bóg. Sama Matka Boża nam powiedziała: "Zróbcie wszystko, co Jezus wam powie"... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Sobota 26.11.2016

Konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną

Drodzy uczniowie! Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich klas. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie ozdoby świątecznej - może to być bombka, choinka, kartka, stroik lub inna ozdoba przypominająca o zbliżających się świętach. Forma i technika pracy jest dowolna. Przy ocenie i nagradzaniu prac brane będą pod uwagę oryginalność, pomysłowość, samodzielność i estetyka wykonania. Do każdej pracy należy dołączyć karteczkę z czytelnym opisem zawierającym imię i nazwisko autora oraz klasę.
Ozdoby można oddawać do gabinetu psychologiczno-pedagogicznego do 2 grudnia. Po wyłonieniu nagrody głównej wszystkie prace zostaną przeznaczone do sprzedaży podczas szkolnego kiermaszu świątecznego, z którego dochód przeznaczony będzie na cele naszej szkoły. Zachęcamy wszystkich do udziału!


kliknij, aby powiększyć

Sobota 26.11.2016

"Strażnicy marzeń" oraz
"Hugo i jego wynalazek"


Pierwszy w tym roku wieczór filmowy. "Strażnicy marzeń" oraz "Hugo i jego wynalazek" to filmy, które nasi uczniowie mieli okazję wspólnie obejrzeć. Pierwszy z nich (animowany) to historia Jack'a Mroza, Zębowej Wróżki, Zająca Wielkanocnego, Piaskowego Ludka oraz Świętego Mikołaja, którym przychodzi zmierzyć się z Mrokiem - czarnym charakterem chcącym zasiać w sercach dzieci strach i ciemność. Z pomocą spieszą im... dzieci.
"Hugo i jego wynalazek" to film wielokrotnie nagradzany (m.in. pięcioma Oskarami i Złotym Globem). Jest to historia chłopca, który życie wiedzie na paryskim dworcu. Jego życie zmienia się, kiedy poznaje zakochaną w książkach Izabelle. Wspólnie starają się rozwiązać zagadkę tajemniczego rysunku, notesu, skradzionego klucza oraz wiadomości pozostawionej przez ojca Hugo.
Dziękujemy s. Monice Orzechowskiej, p. Oldze Doleckiej oraz p. Janowi Wierzbickiemu za całonocną opiekę nad uczniami. Kolejny wieczór filmowy na początku lutego.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 25.11.2016

Święto Pluszowego Misia

Miękki, puchaty, z kokardką czy w kubraczku... 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. Misie często są bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Coralgol, Paddington, Yogi, Miś Uszatek, Mój Brat Niedźwiedź czy Mały Miś. Uczniowie klas pierwszych odwiedzając dzisiaj bibliotekę mieli okazję poznać historię Pluszowego Misia, jak również posłuchać fragmentu książki pt. "Miś Uszatek". Wszystkich naszych czytelników zachęcamy do lektury książek o misiowych bohaterach.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 25.11.2016

Konkurs z języka polskiego

O godzinie 9.00 rozpoczął się konkurs kuratoryjny z języka polskiego. Do zmagań z dziedziny literatury i gramatyki przystąpiło troje uczniów naszej szkoły (Adam Staniszewski z kl. 5a, Mateusz Husak i Wiktoria Łuć z kl. 6a). W ciągu 90 minut uczniowie zmagali się z 10 zadaniami. Z niecierpliwością oczekujemy wyników i trzymamy mocno kciuki!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 25.11.2016

Siostrzane odwiedziny

Podczas porannego apelu gościliśmy dziś s. Ewę Dziurę, która wraz z Przełożoną Prowincjalną Zgromadzenia Sióstr Urszulanek UR odwiedza lubelską wspólnotę. Siostra Ewa modliła się razem z całą szkołą, a następnie uczestniczyła w zajęciach z edukacji polonistycznej "Warto być sportowcem" w klasy 2b. Cieszymy się z wizyty Siostry.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.11.2016

Bałwanki i zajęcia taneczno - ruchowe

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 1a i 1b z okazji andrzejek bawili się w jednej z bawialń w galerii handlowej. Zabawa rozpoczęła się od warsztatów artystycznych. Z dużym zaangażowaniem i radością dzieci robiły bałwanki. Zajęcia artystyczne zakończyły się konkursem na najładniejszego bałwanka. Druga część zajęć to zajęcia ruchowo - taneczne. Uczniowie rywalizowali ze sobą podczas różnych konkurencji sportowych. Rywalizacja zakończyła się wspólną zabawą, rozdaniem pamiątkowych dyplomów i pucharów dla zwycięzców zabawy. Dzieci były bardzo zadowolone z dzisiejszych atrakcji.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.11.2016

Towarzyskie "Andrzejki"

Dzisiaj klasa 6b spędziła trzy godziny na dobrej i towarzyskiej zabawie "Andrzejkowej", oprócz tradycyjnych zabaw związanych z "Andrzejkami" były tańce i towarzyskie "wymiany" z klasą 6a, która bawiła się w tym samy czasie. Rodzice zapewnili hojny poczęstunek, a dziewczynki fantazyjnie poukładały ciasteczka na talerzach.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.11.2016

Koziołek i Sky Park

Uczniowie klas 2a i 2b spędzili dzisiejsze przedpołudnie w sali zabaw "Koziołek" i na ściankach wspinaczkowych "Sky Park" w Galerii Olimp. Tory przeszkód, wieże, zjeżdżalnie i baseny z kulkami stały się świadkami energii mieszczacej się w ciałach ośmiolatków, natomiast wysokie ścianki, słupy i drabiny wspinaczkowe ujawniły ich odwagę i siłę do pokonywania własnych obaw i lęków. To był bardzo owocny czas... Mamy nadzieje, że jeszcze nie raz będziemy mogli tak wspaniale spędzić czas.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.11.2016

Robotyka

W dniu dzisiejszym klasy czwarte wybrały się na wystawę robotów, które powstały w Lublinie. Wystawa została zorganizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Robotyki przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie i firmę ACCREA. W trakcie wystawy dzieci zapoznawały się z technologiami stosowanymi w robotyce oraz oglądały prototypowe roboty tworzone w Lublinie w ramach międzynarodowych projektów: robot pomagający zdalnie zbadać pacjenta, robot – towarzysz życia osób z problemami z pamięcią, głowę robotyczną pokazującą emocje, mobilne platformy robotyczne. Dla uczniów przygotowany został również specjalny wykład na temat: Co potrafią dzisiejsze roboty? Na zakończenie wystawy każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.11.2016

Energetyczna dyskoteka
i nie tylko...


29 listopada to data znana wszystkim zwolennikom dobrej zabawy. Na ten dzień przypadają andrzejki - tradycja lubiana w wielu krajach i chętnie obchodzona, jako ostatnia okazja do zabawy przed adwentem. Klasa 3a w demokratycznym głosowaniu postanowiła, że uprzedzając ten wyjątkowy dzień zrealizuje kilka swoich celów, które w obawie przed naszą krótką pamięcią spisaliśmy na tablicy. I tak na początku zaznajomiliśmy się z tradycją andrzejkową - już wiemy kim był św. Andrzej, dlaczego został patronem tego dnia i skąd w ogóle wzięły się andrzejkowe wróżby. Potem wkroczyliśmy w krainę baśni oglądając film "Akademia Pana Kleksa". Czekał nas też spontaniczny turniej zbijaka, który niestety dotkliwie przegraliśmy z 3b. Na koniec w świetlicy zrobiliśmy energetyczną dyskotekę pełną radości i przedziwnych figur tanecznych.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.11.2016

Konkurs z przyrody

To już kolejny dzień zmagań uczniów naszej szkoły w konkursach kuratoryjnych. Tym razem trzech uczniów (Błażej Kleszowski z kl. 5b, Adam Błazik i Maciej Bylczyński z kl. 6b) wzięło udział w konkursie z przyrody. Młodzież w czasie 90 minut musiała rozwiązać 20 zadań. Liczba możliwych punktów do uzyskania to 40, warunkiem zakwalifikowania się do kolejnego etapu jest uzyskanie minimum 32 pkt. Czekamy z niecierpliwością na wyniki i trzymamy kciuki za naszych przyrodników.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.11.2016

Niecodzienne spotkanie z ... Sienkiewiczem

Dzisiaj w świetlicy klas I - III z okazji Roku Henryka Sienkiewicza mieliśmy niezwykłych Gości ze "Szkoły Super Babci i Super Dziadka" – panią redaktor Marię Rzezińską oraz dwie jej Koleżanki o imieniu Krystyna. Panie rozmawiały z dziećmi na temat postaci wielkiego Pisarza, przeczytały fragment powieści "W pustyni i w puszczy" oraz zaprezentowały część słuchowiska pt. "Dobroć". Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu i chętnie odpowiadały na zadawane im pytania, dotyczące wyżej wspomnianych treści. Na zakończenie podziękowały naszym wspaniałym Gościom wręczając laurki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.11.2016

"Andrzejkowe" zabawy

Również klasa 4a świętowała dziś "andrzejki" – była to okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się w najbliższą niedzielę adwentem. Uczniowie zadbali o odpowiedni wystrój sali – były balony i dekoracje przygotowane przez dzieci. Przy dyskotekowych rytmach, wspólnych zabawach i szwedzkim stole wszyscy wspaniale się bawili.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.11.2016

Bal rycerski

Na podsumowanie tematów historycznych, które w ostatnim czasie zgłębiali uczniowie klasy 3b, w ramach zabawy andrzejkowej zorganizowali bal rycerski. Wcześniej na zajęciach wykonali swoje tarcze herbowe, miecze oraz napisali kodeks rycerski. Dzisiejszy bal zaczął się toastem wzniesionym ku dobrej zabawie. Zanim odbyło się pasowanie na rycerzy, zarówno dziewczyny jak i chłopcy, musieli wykazać się mądrością, delikatnością czy odwagą biorąc udział w różnych konkurencjach. Nie zabrakło też budowania wież zamkowych oraz pokazu szermierki. Jednym słowem w klasie 3b: "Panie są delikatne. Panowie odwagą zasłynęli – wszyscy zgromadzeni tutaj to widzieli".

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.11.2016

ALFIK matematyczny

W dniu dzisiejszym uczniowie o ścisłych umysłach mogli sprawdzić swoją wiedzę w ALFIKU matematycznym. Konkurs organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska. Chociaż testy są przygotowywane do klasy drugiej wzwyż, w naszej szkole pisało je również troje uczniów z pierwszej klasy. Łącznie do konkursu przystąpiło 56 uczniów z klas I - VI. Na wyniki trzeba trochę poczekać, ale już teraz gratulujemy wszystkim uczestnikom matematycznego zacięcia.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.11.2016

Tak się bawiliśmy...

Andrzejkową zabawę uczniowie klasy 4b rozpoczęli od posilenia się pysznościami, które każde z dzieci przyniosło na wspólny stół. Czas przeznaczony na rozrywkę wypełniły warsztaty taneczne, gry i zabawy zespołowe. Tradycyjne "wróżby" zastąpiły: "Przyjacielski napis", "Rurki przyjaźni" oraz bardzo ciekawe zadania, do wykonania przez uczestników zabawy, wylosowane w kolorowych balonach.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.11.2016

Królowa nauk - konkurs kuratoryjny

O godzinie 9:00 troje uczniów naszej szkoły (Adam Staniszewski z kl. 5a, Marta Steuden z kl. 6a, Jan Pawelec z kl. 6b) rozpoczęło zmagania z zadaniami w drugim etapie konkursu kuratoryjnego z matematyki. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 90 minut - w odczuciu niektórych z nich czasu było aż nadto, innym przydałoby się go nieco więcej. Zadania nie był łatwe, ale mamy nadzieję, że Adam, Marta i Janek dobrze wykorzystali swoją wiedzę i umiejętności.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.11.2016

Mebel dziecięcych marzeń

Miło nam poinformować o wynikach Konkursu Plastycznego "Mebel dziecięcych marzeń 2017" pod patronatem Księgi Trendów 2017, której celem jest zaangażowanie dzieci i młodych projektantów w design. Organizatorami konkursu byli: Wydawnictwo meble.pl sp. z o.o. oraz Meble.pl S.A. W konkursie brały udział dzieci z całej Polski. Jury wybrało 10 zwycięskich prac plastycznych. Wśród laureatów jest dwoje naszych uczniów: Dorota Brzózka z klasy 2a i Paweł Korycki z klasy 5b. Za chęci, pomysł i wykonanie pracy zostali docenieni i nagrodzeni. Serdecznie gratulujemy! Oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu (prezentacja 10 zwycięskich prac) odbędzie się na łamach wydania 12/2016 miesięcznika BIZNES meble.pl oraz na portalu www.biznes.meble.pl. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 22.11.2016

Półwywiadówka

Dzisiaj, 22 listopada 2016 roku, o godzinie 16.00 rozpoczęła się półwywiadówka. W ramach tegoż spotkania dla nauczycieli i rodziców została zorganizowana prelekcja pedagogizacyjna, której tematem była "Współpraca Szkoły i Rodziców w kontekście urszulańskiej myśli wychowawczej".
Bardzo interesujący wykład poprowadziła p. Beata Maciejkowska-Poniatowska. Pani Beata jest córką wychowanki szkoły urszulańskiej - Aliny Zdańskiej-Maciejkowskiej, jest także świadkiem i uczestniczką starań o reaktywowanie szkoły. Podczas swojego wystąpienia podzieliła się z nauczycielami oraz rodzicami historią urszulańskiej szkoły w Lublinie i przybliżyła postać s. Bożeny Szerwentke, która w charyzmatyczny sposób realizowała urszulańskie powołanie wyznając zasadę: "Podstawą życia powierzonych nam dzieci ma stać się miłość Boga, bliźniego i Ojczyzny". Po wystąpieniu Pani Beaty rodzie mieli okazję zobaczyć archiwalne zdjęcia, dokumenty i świadectwa.
Po spotkaniu w auli odbyły się zebrania z wychowawcami klas oraz konsultacje z nauczycielami. Dzisiejsze spotkanie z rodzicami jest zwiastunem zbliżającego się końca semestru.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 22.11.2016

Konkurs z języka angielskiego

W dniu dzisiejszym pięcioro uczniniów naszej szkoły (Adam Staniszewski z kl. 5a, Nina Trojanowska i Ida Struska z kl. 6a, Wiktoria Łuć i Nikola Piskorska z kl. 6b) przystąpiło do drugiego etapu konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego. W czasie 90 minut młodzież przelała swoją wiedzę na papier. Mamy nadzieję, że zadania z którymi przyszło się im zmierzyć nie należały do bardzo trudnych. Życzymy powodzenia i zakwalifikowania się do kolejnego etapu!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 21.11.2016

"Połączenia nieoczywiste"

"Połączenia nieoczywiste" to kolejne spotkanie z cyklu Lekcja sztuki, w którym uczestniczyli dzisiaj uczniowie klasy 2a. Podczas zajęć poznali przykłady działań artystów nowoczesnych i współczesnych oraz dowiedzieli się, że wyobraźnia nie zna granic. Oglądając dzieła malarzy surrealistycznych jak Salvador Dali czy Rene Magritte podziwiali obrazy burzące logiczny porządek rzeczywistości. Płonąca żyrafa, Trwałość pamięci, Sen to dzieła, w których uczniowie szukali inspiracji do stworzenia własnej pracy. Przystąpili do jej tworzenia z ogromną ochotą i mnóstwem pomysłów na swoje własne surrealistyczne dzieło. Przykłady prac młodych artystów można podziwiać w fotorelacji.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 21.11.2016

"Szlachetna Paczka"

Już po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w akcji "Szlachetna Paczka". Tym razem wybraliśmy samotną p. Zofię (75 l.) z problemami zdrowotnymi oraz rodzinę - p. Jolantę (35 l.), która samotnie wychowuje troje dzieci: Kubę (10 l.), Maćka (8 l.) i Zosię ( 4 l.). Ich potrzeby związane są z ułatwieniem im funkcjonowania oraz z codzienną egzystencją. Największą potrzebą starszej Pani jest ciśnieniomierz, żywność i wełniany koc. Natomiast wybrana rodzina najbardziej potrzebuje żywności długoterminowej, środków czystości, obuwia i odzieży dla dzieci.
Szczegółowe informacje na temat osób, którym w tym roku chcemy pomóc w tym dokładny wykaz rzeczy, które możemy im ofiarować są już zamieszczone na tablicach ogłoszeń na parterze. Zbiórka rzeczy oraz pieniędzy będzie prowadzona na terenie szkoły do 07.12.2016 r. Zachęcamy Wszystkich do aktywnego włączenia się w przygotowanie paczek. Z góry dziękujemy za Państwa zaangażowanie oraz ofiarność.
Dodatkowych informacji na temat akcji udziela p. Beata Król.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 21.11.2016

Konkurs z ortografii

W dniu dzisiejszym rozpoczął się drugi etap konkursów kuratoryjnych. Punktualnie o 9.00 siedmioro uczniów (Maria Torres i Adam Staniszewski z kl. 5a, Nikola Piskorska, Wiktoria Łuć, Jan Kozłowski, Mateusz Husak i Adam Błazik z kl. 6b) rozpoczęło zmagania z dyktandem. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, a wszystkim życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 18.11.2016

Wkrótce półwywiadówka!

Dnia 22.11.2016 r. odbędzie się półwywiadówka dla rodziców uczniów naszej szkoły. Zapraszamy rodziców uczniów klas 1-3 na godzinę 1600 do auli szkolnej, natomiast rodziców uczniów klas 4-6 na godzinę 1700 .
"Współpraca Szkoły i Rodziców w kontekście urszulańskiej myśli wychowawczej" to temat spotkania, które poprowadzi p. Beata Maciejkowska-Poniatowska emerytowana pedagog szkolny, córka absolwentki Szkoły Aliny Zdańskiej-Maciejkowskiej.
Po spotkaniach ogólnych odbędą się zebrania klasowe i konsultacje z nauczycielami.
Serdecznie zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 18.11.2016

Clickonmaniac

Dzisiaj odbył się I etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego CLICKONMANIAC organizowanego przez Gimnazjum Nr 5 im. Sybiraków w Zamościu pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamość oraz Wydawnictwa Express Publishing. W tegorocznej edycji konkursu bierze udział aż 116 szkół w tym oczywiście i nasza, którą reprezentowało 16 uczniów. Wszystkim życzymy powodzenia.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.11.2016

Festiwal Piosenki Żołnierskiej

W Szkole Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie odbył się VIII Międzyszkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Wzięła w nim udział nasza schola, ale w okrojonym składzie, bo tego wymagał regulamin konkursu. Wybrane zostały: z klasy 1a - Małgorzata Ruszkowska, z klasy 1b - Lena Kowalska, z klasy 2b - Oliwia Bielak, Dominika Polkowska i Emilia Puła, z klasy 3b - Jadwiga Ciesielska, Weronika Gruza, Gabriela Łuć, Gabriela Krzewińska, Oliwia Królikowska, Ewa Mazurkiewicz, Zofia Münnich oraz Maria Ruszkowska. Dziewczęta, przygotowane przez s. Irenę Bobkowską, wystąpiły z piosenką "I do koszar", którą bardzo żwawo wyśpiewały. Jury, w którym zasiadały panie z orkiestry wojskowej, miało bardzo trudne zadanie, by spośród pięćdziesięciu siedmiu wykonawców wybrać tych najlepszych z najlepszych. Tym bardziej ucieszył nas werdykt jury, zgodnie z którym nasza schola otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.11.2016

Rośliny czy zwierzęta?

Dzisiaj w klasie 4a lekcję z przyrody przeprowadziła p. Magdalena Grzesiuk - Krzak mama Zosi z tejże klasy. Tematyka dzisiejszej lekcji była bardzo interesująca dla dzieci. Uczniowie dowiedzieli się o różnorodności świata roślin, poznali rośliny, których należy się wystrzegać ze względu na właściwości parzące lub toksyczne. Nie zabrakło też ciekawostek. Wszyscy zobaczyli na przygotowanych filmikach jak poruszają się (a nawet tańczą!) rośliny. Lekcja była bardzo interesująca, a uczniowie aktywnie i z zainteresowaniem w niej uczestniczyli. Dziękujemy Pani Magdalenie za urozmaicenie edukacji w naszej szkole.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.11.2016

Kiermasz przepysznych maminych ciast

Cieszymy się z inicjtywy Rady Rodziców, która podjęła decyzję o organizacji kiermaszy ciast, z których dochód przeznaczony zostanie na remont nowych pomieszczeń dla naszej szkoły.
Dzisiaj mieliśmy okazję raczyć się przepysznymi wypiekami Mam uczniów z klasy 1a i 1b, za które bardzo dziękujemy! Ze sprzedaży ciast uzyskaliśmy 711,92 zł. Następny kiermasz ciast już w grudniu.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.11.2016

Jak zaprojektować dom idealny?

W dniu dzisiejszym klasy drugie uczestniczyły w zajęciach z cyklu Lekcja Sztuki organizowanych przez Warsztaty Kultury. Uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie jak zaprojektować dom idealny, który spełniałby najskrytsze potrzeby. Dowiedzieli się, jak bardzo różne mogą być ludzkie domy i jak fascynującą sztuką jest architektura. Obejrzeli niezwykłe domy stworzone przez najwybitniejszych architektów świata. Później przystąpili do projektowania własnych. Najpierw na kartce potem w przestrzeni. Tak powstały domy do picia herbaty, domy do relaksu czy gry w piłkę. Wyobraźnia zdawała się nie mieć granic, a efekt końcowy mógłby wprawić w zakłopotanie niejednego architekta.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.11.2016

Wszystko może być niezwykłe...

Poranne zajęcia w klasie 1a rozpoczęły się od "Nie-zwykłych spotkań z Leonem" - opowiadań wprowadzających do świata ludzi z niepełnosprawnością. Podczas lekcji uczniowie poznali język migowy, alfabet Braila oraz piktogramy. W części podsumowującej dzieci układały "Niezwykłe Memory". Każdy uczeń trzymał dyplom, komiks i kolorowankę z serii "Niezwykłe". Dziękujemy p. Annie Surmacz, która współpracuje z fundacją Verbena, za przekazanie tak ważnych informacji w dostępny sposób oraz przygotowanie ciekawych zajęć.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.11.2016

"Picture Dictionary"

Ogłaszamy konkurs z języka angielskiego "Picture Dictionary" dla klas I-III.
Jeśli interesujesz się językiem angielskim i masz zdolności plastyczne przedstaw wybrane słowo z języka angielskiego za pomocą obrazu.
1. Forma plastyczna wyrazu ma obrazować znaczenie słowa np. słowo stone (kamień) przedstawiamy za pomocą kamieni.
2. Każdy z uczestników może przekazać do konkursu tylko jedną pracę. Nie dopuszcza się prac zbiorowych.
3. Format: A4 lub większy.
4. Technika plastyczna: dowolna o ile spełnia założenia konkursowe.
5. Jury przy ocenie pracy będzie brało pod uwagę zgodność z regulaminem konkursu, pomysłowość oraz estetykę pracy.
6. Praca na odwrocie musi być opisana imieniem, nazwiskiem i klasą.
7. Gotowe prace można składać do 15.12.2016 r. do p. Agnieszki Skraban.
8. Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody.
Ponadto z wyróżniających się prac powstanie wystawa.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.11.2016

Spotkanie z "Bractwem"

Uczniowie z klas piątych i szóstych wzięli dziś udział w spotkaniu z harcerzami ZHR, wśród których byli też nasi absolwenci. Harcerze opowiadali o tym, jak wygląda życie w 12. Lubelskiej Drużynie Harcerzy "Bractwo" im. braci herbu Sulima. Pokazali zdjęcia z obozu harcerskiego oraz nauczyli młodszych kolegów kilku zabaw, które mogą pomóc wesoło spędzić czas z przyjaciółmi i znajomymi. Mamy nadzieję, że możliwość przeżycia wspaniałej przygody, doświadczenia mocnych wrażeń oraz prawdziwej szkoły życia zachęci naszych uczniów do "zasilenia" szeregów Drużyny.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.11.2016

"Z ortografią na co dzień"

Dziś kolejny konkurs polonistyczny organizowany przez Centrum Edukacji Humanistycznej "Logos" S.C. Tym razem uczestnicy, w liczbie dwudziestu sześciu, zmagali się z zadaniami ortograficznymi. W pierwszym etapie konkursu uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania testowe. Musieli wykazać się znajomością pisowni m.in. takich wyrazów jak: jedenastoipółletni, klituś-bajduś, ni stąd ni zowąd. Ale do odważnych świat należy! Życzymy wszystkim uczestnikom przejścia do kolejnego etapu, który odbędzie się w styczniu.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.11.2016

Zajęcia logopedyczne

Rozpoczęliśmy w naszej szkole zajęcia logopedyczne, które odbywają się w ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 4 w Lublinie. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i zaplanowane są do końca roku szkolnego. Uczniowie dzięki odpowiednim ćwiczeniom buzi i języka doskonalą swoją wymowę. Cieszymy się, że z pomocy korzysta aż 26 uczniów z klas pierwszych oraz drugich. Życzymy owocnej pracy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.11.2016

"Wszystko o Bożym Miłosierdziu"

Pod koniec Jubileuszowego Roku Miłosierdzia klasy IV-VI uczestniczyły w szkolnym konkursie "Wszystko o Bożym Miłosierdziu". Znamy już zwycięzców i tych, którzy włożyli wiele serca, by zgłębić tajniki Bożego Miłosierdzia. Wszystkim gratulujemy! Wyróżnieni w konkursie:
I miejsce - Zuzanna Krzysiak i Wiktoria Świerk z kl. 6a,
II miejsce - Klara Mrzewka z kl. 4a i Maciej Furgała z kl. 4b,
III miejsce - Mikołaj Fitas z kl. 4b i Wiktoria Łuć z kl. 6b.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.11.2016

Kulturka na Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej

W tym roku, po kilku latach starań, uczniowie naszej szkoły - konkretnie uczestnicy koła Kulturka - mają przyjemność wziąć udział w ogólnopolskim projekcie pt. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Jest to coroczna akcja, realizowana w dużych miastach Polski, dotycząca szeroko rozumianej edukacji filmowej oraz propagowania dobrego kina wśród dzieci i młodzieży. Każdy film poprzedzony jest prelekcją, a wszystkie projekcje mają myśl przewodnią. Tegorocznym filmom towarzyszy zamysł "podróży filmowych", co w tym przypadku oznacza, że każdy film będzie zrealizowany w innym kraju. Dzięki filmom poznamy choć odrobinę kultury i zwyczajów ludzi w nim żyjących.
Dzisiaj obejrzeliśmy wspaniały film austriackiego reżysera pt. Przyjaciel na balkonie. Bohaterem filmu jest chłopiec o imieniu Mika, który różni się od innych, czuje się odrzucony i nieszczęśliwy. Powodem, dla którego z trudem nawiązuje przyjaźnie, jest zespół Aspergera. Chłopiec czuje się bezpiecznie tylko w domu. Bardziej niż inni zwaraca uwagę na rytuały dnia, np. kolację zjada codziennie o 19.17, punktualnie! Jeśli coś pokrzyżuje te plany wpada w panikę. Pewnego dnia zauważa, że na jednym z balkonów kamienicy, w której mieszka, stoi ...koń! Jest to absolutnie wyjątkowy film, pokazujący wartość przyjaźni, życzliwości i tolerancji dla inności. W grudniu czeka nas kolejny film. Czekamy z niecierpliowścią!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.11.2016

"Z poprawną polszczyzną
na co dzień"


"Z poprawną polszczyzną na co dzień" to nazwa konkursu organizowanego przez Centrum Edukacji Humanistycznej "Logos" S.C., którego celem jest propagowanie języka polskiego wśród dzieci i młodzieży. Dziś odbył się I etap tego konkursu, a z naszej szkoły przystąpiło do niego trzydziestu dwóch śmiałków. Zadaniem uczestników było udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytania testowe, wśród których nie zabrakło, jak co roku, takich wyrażeń jak: "Nie lubię kisielu, kakao i kaszy manny", "Załóż kurtkę, ale zdejmij sweter" i innych. Gratulujemy wszystkim konkursowiczom nawyku językowej dociekliwości poznawczej!


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 13.11.2016

Spotkanie komunijne

Po raz drugi dzieci klas trzecich uczestniczyły w bezpośrednim przygotowaniu do I Komunii spotykając się wraz ze swymi Rodzicami w szkolnej kaplicy na Eucharystii. Podczas homilii bardzo obrazowo usłyszały o skutkach grzechu. Zostały też obdarowane piękną książeczką do I Komunii św. Ks. Grzegorz Głąb w czasie konferencji zachęcił Rodziców do konkretnych postaw miłości wobec siebie i dzieci.
Następne spotkanie odbędzie się w niedzielę 4 grudnia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.11.2016

"Oto dziś dzień krwi i chwały..."

11 listopada jawi się w polskiej kulturze jako bardzo ważny, jednoczący nas dzień. W 1918 roku Polska po 123 latach niewoli powróciła do szeregu wolnych państw europejskich. Dzięki wysiłkom wybitnych wojskowych i polityków po zakończeniu I wojny światowej odrodziła się nasza państwowość. Cały XIX wiek stał się płaszczyzną prób odzyskania wolności (powstanie listopadowe oraz styczniowe). Państwo zostało zlikwidowane, natomiast Naród pozostał i to właśnie dzięki wysiłkom Polaków przetrwała kultura oraz język ojczysty. Wspomnienie tychże okoliczności jest niezwykle ważne. W związku z tym dzisiaj w naszej szkole został zorganizowany apel okolicznościowy, który swymi treściami miał na celu przypomnienie uczniom, jak ważny jest Dzień Odzyskania Niepodległości. Dzieci z klas IV-VI pod opieką p. Donaty Garbali i p. Małgorzaty Świecy przygotowały program artystyczny, gdzie zostały przedstawione najważniejsze okoliczności towarzyszące odrodzeniu się Państwa Polskiego. Piosenką oraz wierszem uczciliśmy tę jakże ważna dla Polaków rocznicę. Niech każdego roku ten wyjątkowy dzień napawa nas dumą oraz stanowi wspomnienie tych, którzy ponieśli śmierć za Ojczyznę, byśmy my mogli wieść spokojne życie w wolnym kraju.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.11.2016

Z historii naszej szkoły...

Od wtorku do czwartku uczniowie klas I-III uczestniczyli w wyjątkowych spotkaniach z p. Beatą Poniatowską, którą mieli okazję poznać po ostatniej pierwszopiątkowej Mszy Świętej. Pani Poniatowska, zgodnie z obietnicą, odwiedziła każdą z klas i opowiedziała uczniom o Siostrze Bożenie Szerwentke - dawnej dyrektorce Szkół Urszulańskich w Lublinie. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o Siostrze Bożenie, oglądali zdjęcia i dawne świadectwa. Zdumienie wzbudził kałamarz, pióro z obsadką i szare okładki zeszytów, w których na pierwszej stronie widniał napis "W imię Boże!". Dziękujemy Pani Poniatowskiej za wspaniałą lekcję historii - historii naszej szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.11.2016

"Wielka siła"

Niedawno nadesłano do szkoły zaproszenie do udziału w konkursie "Niebieskie Nutki". Celem konkursu jest zaznajomienie dzieci i młodzieży z problemem autyzmu, wywołanie tematu w środowisku oraz pogłębienie wiedzy na temat tolerancji i zachowań ogólnoludzkich. Zadaniem konkursowym było nagranie piosenki uwrażliwiającej na problemy dzieci z autyzmem. Piosenka miała być zaprezentowana w danej szkole dla uczniów i rodziców oraz nagrana na płytę. Uczniowie klasy 3b zachęceni przez wychowawczynię s. Irenę Bobkowską odpowiedzieli na to zaproszenie. Dziś, po modlitwie porannej, zaśpiewali wybraną piosenkę pt.: "Wielka siła", którą zadedykowali wszystkim dzieciom cierpiącym na autyzm.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.11.2016

Wyniki etapu szkolnego XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego"

Znamy już wyniki etapu szkolnego Konkursu historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". W Konkursie wzięło udział czworo uczniów i cała czwórka zakwalifikowała się do etapu rejonowego. Są to:
• Mateusz Husak, kl. 6b
• Aleksandra Olszewska, kl. 6b
• Jan Pawelec, kl. 6b
• Krzysztof Münnich, kl. 5b
Uczniowie musieli prawidłowo rozwiązać 75% testu, aby zakwalifikować się do dalszego etapu. Serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości, bo kolejny etap już za miesiąc – 15 grudnia.


kliknij, aby powiększyć

Środa 9.11.2016

Sukces szachistów

Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Małgorzata Mazur i Antoni Oniszczuk z klasy 4a, Mieszko Czukiewski z klasy 5b oraz Martyna Wilczewska, Piotr Dzięga, Jan Pawelec z klasy 6b wzięła udział w Szachowych Drużynowych Mistrzostwach Szkół Miasta Lublin. Turniej odbył się w Centrum Spotkania Kultur a brało w nim udział 11 Szkół Podstawowych z Lublina. Po trwającej kilka godzin bardzo wyrównanej walce nasza drużyna zajęła II miejsce! Z uśmiechem na twarzach nasi uczniowie wrócili z turnieju i zasilili szkolne trofea pięknym pucharem. Gratulujemy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 9.11.2016

XI Międzynarodowy Konkurs Informatyczny Bóbr

W dniu dzisiejszym w godz. od 12:00 do 13:00 w pracowni komputerowej naszej szkoły odbył się I etap XI Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych. W konkursie wzięło udział 10 uczniów z klas 4-6 naszej szkoły. Mamy nadzieję, że wszyscy sobie świetnie poradzili!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 8.11.2016

Śniadanie Daje Moc!

8 listopada w całej Polsce na ławkach szkolnych, zamiast książek i zeszytów, królowały zdrowe i smaczne potrawy śniadaniowe. A to wszystko z okazji Dnia Śniadanie Daje Moc! Klasy I-III od samego rana przystąpiły do akcji. Przyniosły swoje produkty, z których przygotowały pyszne kanapki i zdrowe dodatki na wspólne śniadanie. Klasy zamieniły się w stołówki, a na stolikach zrobiło się kolorowo od warzyw, owoców i kanapek kolorowo ozdabianych. Po takiej dawce energii dzieci zabrały się za podsumowanie wiadomości o 12 zasadach zdrowego odżywiania i o roli prawidłowego żywienia. Efekt tej pracy został utrwalony na plakatach, które będą rozwieszone w różnych miejscach szkoły, by przypominać o znaczeniu śniadania w codziennym żywieniu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.11.2016

Finał IV edycji akcji
"Podaruj książkę bibliotece"


Wszystkim naszym uczniom i rodzicom gorąco dziękujemy za włączenie się do akcji i podarowanie książek do biblioteki szkolnej. Cieszymy się, że nasi uczniowie przeczytane przez siebie książki chętnie przekazują dla innych, którzy także będą mogli z nich korzystać. Dziękujemy także za wszystkie "nowości" prosto z księgarni... W wyniku zbiórki nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o wiele ciekawych pozycji z literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Zapraszamy do czytania!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.11.2016

"Niezwykłe spotkania"

Dzisiejsze zajęcia w klasie 1b poprowadziła p. Anna Surmacz, która współpracuje z fundacją Verba. Były to warsztaty pt. "Niezwykłe spotkania". Najpierw dzieci wysłuchały opowiadania z serii "Leon i jego nie-zwykłe spotkania. Wyprawa na zamek", a następnie poznały różne sposoby komunikowania się: alfabet Braillea, piktogramy i język migowy, a nawet mogły spróbować powiedzieć w języku migowym "dzień dobry". Na zakończenie w parach grały w gry edukacyjne. Każdy uczeń otrzymał też komiks i dyplom. To były bardzo ciekawe i potrzebne warsztaty, za które dziękujemy p. Ani i zapraszamy na kolejne.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.11.2016

"Losy żołnierza i dzieje
oręża polskiego"


W dniu dzisiejszym uczniowie z klas V-VI wzięli udział w pierwszym etapie XXII edycji OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO im. majora Marka Gajewskiego. W tym roku konkurs nosi tytuł: "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 – 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą". Celem Konkursu jest kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o historii oręża polskiego w różnych okresach historycznych oraz znaczeniu sił zbrojnych w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturalnym państwa i narodu polskiego. W etapie szkolnym wzięło udział czworo uczniów, którym życzymy przejścia do kolejnych etapów i wytrwałości w pogłębianiu wiedzy historycznej.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.11.2016

Listopadowa modlitwa

Uczniowie klasy 1b i 2b udali się dzisiaj na cmentarz przy ulicy Lipowej, aby pomodlić się za zmarłych i uzyskać dla nich odpust zupełny. Dzieci przechodząc przez cmentarz zatrzymały się w trzech miejscach - przy grobach żołnierzy, przy grobach sióstr urszulanek i przy pomniku Ofiar Zamku Lubelskiego. W każdym z tych miejsc zapaliły znicze i pomodliły się wspólnie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.11.2016

O Puchar Tymbarka

Dziś na orliku przy SP 43 odbył się finał powiatowy turnieju o Puchar Tymbarka. W finale spotkaliśmy się z drużyną gospodarzy SP 43. Po super meczu wygraliśmy 3:0 po bramkach Łucji Jęczeń. Wielkie brawa należą się wszystkim naszym piłkarkom za walkę i zaangażowanie w grę!
Nasz skład: Barbara Jaworska kl. 6a, Barbara Kalinowska kl. 5a, Anna Syska kl. 5a, Zuzanna Matys kl. 5a, Magda Pańczyk kl. 5a, Łucja Jęczeń kl. 5b, Agata Pająk kl. 5b, Maja Skowyra kl. 5b.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.11.2016

Pamiętamy...

Jak w każdy pierwszy piątek miesiąca, społeczność naszej szkoły zgromadziła się dzisiaj na wspólnej Eucharystii. Swoją modlitwą w sposób szczególny otaczaliśmy naszych bliskich zmarłych: zmarłe Siostry i zmarłych z naszych Rodzin.
Po Mszy Świętej głos zabrała Pani Beata Poniatowska – urszulańska wychowanka i babcia jednego z uczniów naszej szkoły. Pani Beata przybliżyła nam wszystkim osobę Matki Bożeny Szerwentke, długoletniej dyrektorki urszulańskich szkół (m. in. w Lublinie). Na koniec Samorząd Uczniowski w imieniu wszystkich zebranych zapalił znicz pod tablicą upamiętniającą tego Wielkiego Pedagoga.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.11.2016

Mistrz dolyo chagi na czas oraz dwoje brązowych medalistów

Cieszymy się sukcesem ucznia klasy 2b naszej szkoły - Dominika Borkowskiego, który 29 października 2016 r. w tegorocznych Mistrzostwach Ostrowca Świętokrzyskiego w Taekwondo Olompijskim o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w kategorii dzieci i kadetów zajął I miejsce w konkurencji dolyo chagi na czas. Podczas tych samych zawodów Marta Łukasik i Stanisław Iwaszko z klasy 6b zajęli III miejsca w swoich konkurencjach. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.11.2016

"Monet, Renoir, Corot i inni"

W dniu dzisiejszym koło plastyczne dla klas 4-6 wybrało się na Zamek Lubelski. Obejrzeliśmy wystawę "Monet, Renoir, Corot i inni". Kolekcja "Malarstwa Niderlandii" stworzona w 1992 roku to ponad 100 dzieł różnych artystów. Istotą kolekcji są malarskie przedstawienia Normandii powstałe pod koniec XIX i na początku XX wieku. Patrząc na obrazy odkrywaliśmy niezwykłe pejzaże normandzkiego wybrzeża. Corot i Boudin, Signac i Louvier, w swoich obrazach, kierowali uwagę w stronę świata, który je wówczas otaczał. Poszukiwali oni tematów związanych z codzienną pracą i kondycją człowieka. Obrazy Moneta, Renoira czy Boudina otworzyły drogę do kolejnych zmian w dziejach sztuki. W ich obrazach pojawia się nowy sposób postrzegania barw, światła i kształtów. Kolor i swobodny gest malarski odegrały wówczas kluczową rolę. Tak narodził się impresjonizm. Patrząc na obrazy można było "przenieść" się w rejony Normandii, "poczuć" to co czuli ci artyści malując swoje dzieła. Niby tak prosto wykonane, a jednak Wielkie. Zadowoleni i ubogaceni wróciliśmy do szkoły.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.11.2016

Modlimy się za zmarłych

Tradycyjnie w oktawę Dnia Wszystkich Świętych uczniowie klasy 3b wraz z opiekunami wybrali się na najbliższy cmentarz, by wspólnie pomodlić się za zmarłych. Oprócz grobów żołnierzy i Sióstr Urszulanek, odwiedzanych corocznie, dzieci zatrzymały się również na chwilę modlitwy i zadumy przy grobie ś.p. Lenki Komeckiej. Dziewczynka była znana uczniom z plakatu informującego o chorobie podopiecznej Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Zmagała się z nowotworem złośliwym w postaci guza mózgu. Nie dożyła 6 lat i powiększyła grono aniołków. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 2.11.2016

Co ciekawego w świetlicy
działo się…


Minął kolejny miesiąc w naszej szkolnej świetlicy. Październik rozpoczęliśmy od tematów jesiennych. Mieliśmy okazję obserwować czym charakteryzuje się ta pora roku. Zajęcia tematyczne wprowadzały nas w jej uroki, pozwalały jeszcze głębiej odkrywać piękno złotej polskiej jesieni. Dlaczego liście spadają? Czemu słońce tak szybko zachodzi? – te i inne pytania znalazły odpowiedź na naszych zajęciach. Poznaliśmy również różne rodzaje drzew, które rosną w naszych lasach: buki, dęby, olchy i inne gatunki. Dzieci wykazały się swoją wiedzą i dobrą znajomością tematu.
Nie obca im była również nauka o zwierzętach morskich i lądowych. Filmy, które oglądały były pomocą w szerszym odkrywaniu tego tematu. Połowa października należała do pierwszoklasistów. Po uroczystym pasowaniu zostali oni prawdziwymi świetliczakami. Już wiedzą jak układać gry, gdzie mają swoje miejsce czasopisma i książki. Przy codziennym wyjściu na szkolny plac zabaw ładnie potrafią ustawiać plecaki. Chętnie grają w piłkę ze swoimi starszymi kolegami. Jedni wybierali grę w siatkówkę, inni zabawę w berka.
Ostatni tydzień października minął nam na odkrywaniu. Przenieśliśmy się w świat nauki i techniki. Szliśmy za wielkimi odkryciami naszych naukowców i noblistów. Ich wynalazki uświadomiły nam, ile dobrego i pożytecznego wnieśli oni w nasze codzienne życie. Dziś świeci nam żarówka, mamy telefon i telewizor, działa komputer.
W każdym dniu nasi uczniowie mogli odrabiać lekcje czy uczestniczyć w dodatkowych zajęciach proponowanych przez wychowawców świetlicy. Każda środa była czasem czytania książki. Mogliśmy odkrywać, jak ważne są to zajęcia i jak bardzo nas ubogacają. Zmienna i deszczowa pogoda towarzyszyła nam w październikowe dni, mimo to nasi uczniowie mieli tyle samo energii i pomysłów co latem.


kliknij, aby powiększyć

Środa 2.11.2016

Najlepsi czytelnicy
października 2016 roku


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Łuć Mikołaj, kl. 2a – 11 książek
  • »Brauze Justyna, kl. 4a – 10 książek
  • »Jaworski Karol, kl. 4b – 10 książek
  • »Barański Michał, kl. 4b – 10 książek
  • »Sieniow Zofia, kl. 4b – 10 książek
  • »Wawrzyszczak Kacper, kl. 3a – 9 książek
  • »Korycki Paweł, kl. 5b – 8 książek
  • »Szuper Dominik, kl. 2b – 8 książek
  • »Domagała Hanna, kl. 2b – 7 książek
  • »Kleszowski Błażej, kl. 5b – 7 książek