Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)

LISTOPAD 2017

kliknij, aby powiększyć

Czwartek 30.11.2017

Indiana Jones i jego wyprawy

W ramach dzisiejszego Treningu Twórczego Myślenia uczestnicy zajęć mieli okazję poznać bliżej postać Indiany Jonesa. Michał Przybyła z klasy 1b, który swoją pasją podzielił się najpierw ze swoim tutorem, dziś miał okazję opowiedzieć o tej postaci i jej przygodach kolegom i koleżankom.
Uczniowie dowiedzieli się co to jest Arka Przymierza i Święty Graal, których bohater filmu (pt. "Indiana Jones") poszukiwał. Mogli usłyszeć również, dlaczego przedmioty te mają tak wielką wartość. Zajęcia uatrakcyjnił quiz dotyczący Indiany Jonesa i jego wypraw.
Michałowi gratulujemy odwagi, której wymagało poprowadzenie zajęć. Trzymamy również kciuki, by jego marzenia dotyczące wypraw poszukiwawczych kiedyś się spełniły.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 30.11.2017

I miejsce w konkursie międzynarodowym!

Z wielką radością informujemy, iż uczennica naszej szkoły Wiktoria Łuć z klasy 7b zajęła I miejsce w V. Międzynarodowym Konkursie Literackim "Młodzież pisze wiersze" w Berlinie - kategoria: wiersz autorski w języku polskim nadesłany przez młodzież mieszkającą w Polsce, do lat 14. Wiktoria zachwyciła jury swoim wierszem pt. "List do mamy". Laureatka odebrała nagrodę w Berlinie, uroczysta prezentacja miała miejsce w Teatr Studio am Salzufer in Transform Schauspielschule. Nie zabrakło oczywiście możliwości zwiedzenia miasta i skorzystania z jego najciekawszych atrakcji. W tym roku konkurs dofinansowywany jest przez Pełnomocniczkę Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów oraz Ambasadę RP w Berlinie. Ponadto otrzymał wsparcie finansowe z projektu "Pod znakiem białego Orła". Gratulujemy Wiktorii zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 30.11.2017

Zabawa andrzejkowa

Dzisiaj w naszej szkole została zorganizowana zabawa andrzejkowa, w której uczestniczyły wszystkie klasy. Jako pierwsi bawili się uczniowie klas I-IV, następnie uczniowie klas V-VII. Impreza odbyła się przy pomocy stowarzyszenia "Klanza", które przygotowało w każdej z sal odrębne stanowiska z różnymi atrakcjami. Uczniowie uczestniczyli w ośmiu aktywnościach, w ramach których można było między innymi stworzyć mydlane bańki, wystukiwać różne melodie za pomocą plastikowych rurek, tworzyć wycinanki, bawić się chustami lub tańczyć. Animatorzy zapewnili ogrom zabawy. Uczniowie spędzili również chwilę w gronie swych klas. Ostatnim punktem programu była dyskoteka, gdzie w rytmie muzyki wszyscy doskonale się bawili. Tańce poprowadziła p. Justyna Gieroba. Był to czas zabawy i radości, w trakcie którego każdy mógł oderwać się od codziennych obowiązków szkolnych.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 30.11.2017

"Edi - Biblia i przypowieści biblijne"

Po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs "Edi - Biblia i przypowieści biblijne". Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy musieli wykazać się dokładną znajomością Pisma Świętego (język, autorzy, przekłady), a także zinterpretować wybrane fragmenty biblijne. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Środa 29.11.2017

"English High Flier"

O godzinie 13:00 rozpoczęła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego English High Flier. Dwunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie organizowanym w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień u dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz ułatwia im osiąganie lepszych wyników w szkole. Pozwala również diagnozować potencjał uczniów i odkrywać ich uzdolnienia i talenty językowe. Trzymamy kciuki!


kliknij, aby powiększyć

Środa 29.11.2017

"Wędrujące Drzewo Opowieści"

Dzisiaj do naszej świetlicy przywędrowało "Drzewo opowieści". W połowie listopada świetliczaki przystąpiły do projektu pt. "Wędrujące Drzewo Opowieści", którego organizatorem jest Dom Słów przy teatrze NN w Lubnie. Jest to projekt, w którym dzieci stają się słuchaczami opowieści z całego świata oraz pisarzami własnych opowiadań. Celem projektu jest popularyzacja sztuki opowiadania historii wśród dzieci i młodzieży. Dzięki opowiadaniom o innych ludziach, o ich losach, o miejscach w którym żyją mogą dowiedzieć się wiele o sobie samych. Zajęcia mają formę warsztatową i będą dotyczyły między innymi tworzenia opowieści, sztuki wystąpień publicznych, aktorstwa oraz improwizacji teatralnej. Uczniowie poznają również techniki pracy nad emisją głosu i będą uczyli się pokonywać tremę oraz sztuki poruszania się na scenie. Opowiadaczami i prowadzącymi warsztaty są p. Magdalena Szymczyk, p. Maciej Tuora i p. Bogusław Tyrski. Młodym pisarzom życzymy lekkiego pióra i twórczych opowieści.


kliknij, aby powiększyć

Środa 29.11.2017

Akcja Miś

Mikołajkowa akcja Miś organizowana przez "Dzienni Wschodni" to kolejna zbiórka charytatywna, w której bierze udział nasza szkoła. Tym razem zbieramy zabawki, maskotki, gry, przybory szkolne, wszystko co w dniu świętego Mikołaja może sprawić dzieciom radość. Zabawki mogą być używane, jedynym warunkiem jest to, aby były czyste i niezniszczone. Posłużą do przygotowania paczek mikołajkowych, które trafią do dzieci z najbiedniejszych rodzin oraz podopiecznych ośrodków wychowawczych w Lublinie. Zbiórka potrwa do poniedziałku 4 grudnia. Zabawki można zostawiać w pudełku przy portierni lub w gabinecie psychologa i pedagoga szkolnego. Zachęcamy do udziału w akcji!


kliknij, aby powiększyć

Środa 29.11.2017

Wystawa "W głębi"

Na dzisiejszej lekcji plastyki klasa 6a obejrzała wystawę zatytułowaną "W głębi". W galerii lubelskiego oddziału TPSP, przy ul Grodzkiej, uczniowie mogli zobaczyć obrazy współczesnych artystów. Stosowane w ich pracach motywy zaczerpnięte zostały ze świata przyrody ożywionej i nieożywionej. Ich osobowość i doświadczenie można było znaleźć w formalnych rozwiązaniach ich prac. Prace były niewielkie i bardzo duże, na kartonie lub płótnie. Przedstawiony w nich realizm natury został przetworzony i poddany głębokiej analizie malarskiej. Z jednej strony można było zobaczyć duże formy, które zostały zredukowane do płaszczyzny obrazu, z drugiej fascynacje makro i mikrokosmosem. Duże wodospady, kosmiczne scenerie czy postać człowieka to tylko niektóre z tematów prac. Wszystkie były odzwierciedleniem pracy badawczej artystów wokół klasycznego rozumienia piękna. Obrazy zaskakiwały dzieci nie tylko swoją wielkością, ale przede wszystkim sposobem ujęcia tematu.
Warto zwiedzać galerie i oglądać dzieła artystów, a przez to wyrabiać swój własny styl i spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość, rozumianą i przedstawianą przez twórców w charakterystyczny dla nich sposób.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 29.11.2017

Wyniki Multitestu 2017

Poznaliśmy wyniki Multitestu 2017 z chemii i cieszymy się sukcesem naszych uczniów:
Sławomir Brzózka - 5 miejsce (196/208 punktów) - dyplom laureata, nagroda książkowa,
Adam Błazik - 9 miejsce (188/208) - dyplom laureata,
Jakub Dolecki - 10 miejsce (186/208) - dyplom laureata.
Gratulujemy pierwszych sukcesów "chemicznych"!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 28.11.2017

Zdrowe hamburgery

Uczniowie klasy 7a, pod czujnym okiem p. Katarzyny Jaworskiej – nauczyciela biologii i p. Iwony Jagła-Izdebskiej – nauczyciela chemii, wzięli udział w niecodziennym przedsięwzięciu – wspólnym przyrządzeniu zdrowego posiłku. Przygotowany został hamburger z wieloziarnistej ciemnej bułki z grillowanym kurczakiem na bukiecie ze świeżych zielonych sałat: rukoli i roszponki oraz szpinaku baby, z pomidorem i ogórkiem, pod lekkim sosem greckim z nutą cytryny i koperkiem. Przygotowanie posiłku było prawdziwą przygodą, a uczniowie dzielnie wspierali się wzajemnie w kulinarnych działaniach. Była to też świetna okazja do nauki, gdyż nie wszyscy byli świadomi, czym różni się rukola od roszponki i nie wszyscy też wiedzieli, jak smakuje świeży szpinak i jakie skutki dla naszego ciała i duszy ma nadwaga i otyłość. Była to wspaniała uczta, również dla umysłu. Zobaczcie sami!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 28.11.2017

"Czupiradełko"

Dzisiaj w świetlicy klas 1-3 odbyło się przedstawienie teatralne pt. "Czupiradełko, czyli teatrzyk z niczego w świetlicy" przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia Terraz Senioras.
Zaprezentowana sztuka opowiada o podróży po Lublinie tytułowego Czupiradełka, które postanowiło dotrzeć do miejsca, gdzie mieszkała Janina Porazińska, autorka książki "Szewczyk Dratewka". Czupiradełko miało nadzieję, że spotka tam Szewczyka Dratewkę. Był on bowiem postacią, która bardzo imponowała mu swoją odwagą, pomagała też w pokonywaniu własnych strachów i lęków. Nasz główny bohater zwiedza Stare Miasto, wędruje ulicą Rybną, dociera do Kamienicy Muzyków, poznaje historię Lublina i legendy z nim związane, smakuje cebularzy, śpiewa z lubelską kapelą. Aż wreszcie spotyka Szewczyka, który w chwilach niepewności, strachu, lęku przed nieznanym, był wzorem do naśladowania, postacią dodającą otuchy w pokonywaniu swoich słabości. Spotykając swojego książkowego idola, Czupiradełko dowodzi jeszcze jednej ważnej kwestii, że marzenia nie spełniają się. Marzenia się spełnia. Trzeba podjąć wysiłek, działać. Aby gdzieś dotrzeć, trzeba ruszyć z miejsca. Jeśli chcemy kogoś spotkać, poszukajmy go. Gdy mamy marzenie, sami zacznijmy je spełniać.
Na zakończenie spotkania dzieci, z pomocą zaproszonych Gości, mogły wykonać własne Czupiradełko, które na pewno będzie pamiątką po dzisiejszym przedstawieniu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 28.11.2017

Odwiedziny w Hospicjum

Uczniowie klas siódmych wraz z panią psycholog Anna Karą odwiedzili dziś Hospicjum Małego Księcia. Społeczność naszej Szkoły przez ostatnie dwa tygodnie z wielkim zaangażowaniem zbierała słodycze dla chorych dzieci i ich bliskich. Pracownicy Hospicjum bardzo ciepło przyjęli delegację naszej szkoły oraz opowiedzieli o podopiecznych Hospicjum oraz różnych akcjach organizowanych dla dzieci. Nasi uczniowie wyrazili ogromną chęć pomocy i zaangażowania się w kolejne akcje. Uczniowie usłyszeli również bardzo ważne zdanie - wolontariuszem może być każdy a pomagać można na wiele sposobów! To dla nas wielka radość, że mogliśmy podzielić się dobrem z drugim człowiekiem.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 28.11.2017

Mistrz Polski

W dniach 25-26 listopada br. Szczebrzeszyn gościł zawodników walczących o tytuł Mistrza Polski w Kata Jiu-Jitsu Goshin-Ryu. Gospodarzem turnieju był szczebrzeszyński klub BUSHIDO. W Mistrzostwach wzięło udział ponad 200 uczestników, w tym 20 instruktorów. Gośćmi honorowymi turnieju byli Prezydent Międzynarodowej Federacji Modern Combat płk. Mirosław Kuświk oraz Sensei Konrad Czarnek z Toronto (Kanada).
Bardzo cieszymy się sukcesem ucznia naszej szkoły - Leona Kowala z klasy 4b, który wywalczył złoty medal zajmując I miejsce! Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 27.11.2017

Harcerska szkoła życia

Samodzielnie wykonane łóżko, dwa tygodnie pełne przygód, pionierka, zbiórka, szyfry, sprawności, przyjaźń, sztandar, pomoc - to tematy, z którymi zmierzyły się dzisiaj uczennice klas szóstych i siódmych. Stało się to za przyczyną harcerek Oli i Patrycji reprezentujących Skautów Europy. Dziewczęta zaprezentowały swoim młodszym koleżankom główne idee harcerstwa, a także zachęciły nasze uczennice do przyłączenia się do Skautów Europy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 27.11.2017

Lekcja języka polskiego
w bibliotece szkolnej


Podczas lekcji języka polskiego uczniowie klas czwartych wybrali się do biblioteki szkolnej, aby dowiedzieć się w jaki sposób korzystać ze zbiorów bibliotecznych. Poznali rodzaje katalogów (alfabetyczny, tytułowy, rzeczowy) oraz zobaczyli jakie informacje zawiera karta katalogowa książki. Zapoznali się z katalogiem online naszej biblioteki szkolnej. Mogli w praktyce sprawdzić czy biblioteka posiada interesujące ich zbiory oraz obejrzeć ich opisy bibliograficzne. Już wkrótce wszyscy uczniowie będą mogli korzystać z katalogu online.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 24.11.2017

Tutoring z Picassem

Jeszcze tylko przez tydzień można obejrzeć wystawę prac Pabla Picassa „Wizerunek wielokrotny”. Ekspozycja w Muzeum Lubelskim prezentuje przede wszystkim grafikę i ceramikę Picassa. Większość spośród około 300 dzieł nie była dotąd pokazywana w Polsce. W ramach tutoringu rozwojowego realizowanego w naszej szkole wystawę obejrzał Dominik Szuper z klasy 3b, który był pod wrażeniem twórczości tego artysty oraz różnorodności jego dzieł. Wszystkich zaciekawionych twórczością tego wielkiego twórcy zapraszamy na Zamku Lubelski.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 24.11.2017

Słodycze dla Hospicjum

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy w naszej szkole zbiórkę słodyczy dla podopiecznych Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Przewodniczący klas od samego rama przynosili do miejsca zbiórki najróżnijesze słodkości ze swoich klas. Zebraliśmy łącznie kilkanaście dużych pudeł smakołyków: czekolad, cukierków, batonów, ciastek. We wtorek uczniowie klaS starszych przekażą słodkości podopiecznym Hospicjum. Zebrane słodycze posłużą do przygotowania dla nich i ich rówieśników prezentów mikołajkowych. Dziękujemy wszystkim - uczniom, nauczycielom, rodzicom, którzy wsparli tę szlachetną inicjatywę dzielenia się z innymi. Pomoc niesie radość!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 24.11.2017

Tabliczka mnożenia z ozobotami

Nauka tabliczki mnożenia niejednemu uczniowi spędza sen z powiek. W ramach zajęć z tutoringu dydaktycznego z matematyki z panią Katarzyną Wrzos dzieci doskonaliły tę umiejętność. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pomagały im w tym ozoboty. Uczniowie otrzymali kartę przedstawiającą drogę z rozwidleniami prowadzącymi do cyfr od 1 do 9. Zadaniem uczniów było śledzenie trasy obranej przez ozobota i zapamiętanie dwóch cyfr. Kolejnym krokiem było pomnożenie przez siebie tych cyfr i zaznaczenie wyniku na karcie odpowiedzi. Ten z uczniów, który zgromadził więcej poprawnych wyników wygrywał. Emocje były wielkie. Kto by pomyślał, że nauka może być przyjemna jak zabawa.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 24.11.2017

Święto Pluszowego Misia

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1-3 wraz z p. Małgorzatą Szponar i wychowawcami klas (co widać na załączonym obrazku) obchodzili Dzień Pluszowego Misia. Podczas zajęć mogli obejrzeć prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących historii tego święta. Poznali również bohaterów książek znajdujących się w zbiorach bibliotecznych. Każda klasa wykonała prace plastyczne. Ponadto Panie pracujące w świetlicy przygotowały niespodziankę i uczniowie przebywający w tym dniu w świetlicy mogli obejrzeć film animowany pt. "Kung Fu Panda".
A oto lista książek o misiach w naszej bibliotece:
A. A. Milne, "Kubuś Puchatek", "Chatka Puchatka", "Powrót do Stumilowego lasu",
Seria Disneya: "Kubuś Puchatek", "Księga Dżungli", "Masza i niedźwiedź",
Cz. Janczarski "Miś Uszatek",
Bond, seria o Misiu Paddingtonie,
J. Porazińska "Pamiętnik Czarnego Noska",
J. Wierzbicki "Dziadek i Niedźwiadek",
B. Ostrowska "Bohaterski Miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie",
B. Dumon "Niedźwiedź Wojtek. Na żołnierskim szlaku",
J. Chmielewska "Niebieska niedźwiedzica",
R. Kipling "Księga dżungli".
Wszystkich gorąco zachęcamy do czytania!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 23.11.2017

Bajki Filozoficzne

Czy zastanawialiście się kiedyś czym różni się nalewanie od wylewania albo otwieranie drzwi od ich zamykania? Właśnie z takimi pytaniami przyszło się dzisiaj zmierzyć uczniom klasy 3a na kolejnym spotkaniu z cyklu Bajki Filozoficzne w Domu Słów. Dzisiejsze warsztaty miały na celu nauczyć uczestników stawiania pytań, a pomóc w tym zadaniu miała książka pt. "Wytwórnik filozoficzny" Ady Augustyniak, która idealnie pokazuje jak filozofia uczy uważnie patrzeć na świat. Podczas dzisiejszego spotkania uczniowie poznali również historię niedźwiadka, który zgubił swoją czapeczkę i cierpliwie oraz uprzejmie pytał o nią każde napotkane zwierzę. Jakie otrzymał odpowiedzi oraz czy udało mu się znaleźć zgubę? Odpowiedź znajdziecie w książce "Gdzie jest moja czapeczka" Jona Klassena. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników wylosował dwa pytania, na które odpowiedzi ma znaleźć i zaprezentować na kolejnych zajęciach. Niektórzy już rozpoczęli poszukiwania.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 22.11.2017

Alfik Matematyczny

Chętni uczniowie z klas 1-7 wzięli dziś udział w XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu matematycznego Alfik Matematyczny. 67 uczniów z naszej szkoły zmagało się z zadaniami matematycznymi w postaci testu jednokrotnego wyboru. Zadania konkursowe nie wymagały dużej wiedzy szkolnej, raczej sprytu, wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów. Wyniki konkursu poznamy za 8 tygodni. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 21.11.2017

Akcję "Szlachetna Paczka" czas zacząć!

W tym roku również przyłączamy się do akcji pomocy "Szlachetnej Paczki". Pod tegorocznym hasłem "Lubię ludzi" łączymy siły, aby wspólnie pomóc potrzebującej Rodzinie o kodzie: LBE- 2841- 559425.
Rodzina prosi o najpotrzebniejsze rzeczy: żywność trwałą, środki czystości oraz odzież na zimę, obuwie, pomoce szkolne.
Szczegółowe informacje dotyczące zbieranych artykułów zamieszczone są na plakacie informacyjnym przy wejściu głównym do szkoły.
Zbiórka trwa do 7 grudnia. Dary można zostawiać na portierni lub przynosić do świetlicy klas 1-3.
Gorąco zachęcamy do włączenia się do akcji i serdecznie dziękujemy za każdy dar serca!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 21.11.2017

Półwywiadówka i "Znaczenie grupy rówieśniczej..."

Połowa semestru za nami, dlatego w dzisiajsze popołudnie o godz. 16.30 rozpoczęła się półwywiadówka. Zapoczątkowały ją spotkania rodziców z wychowawcami klas 1-3. Była to okazja do przekazania informacji dotyczących postępów w rozzwoju i edukacji oraz ewentualnych trudności naszych wspólnych pociech oraz omówienia spraw bieżących dotyczących klas. O godz. 17.15 odbyło się spotkanie ogólne dla rodziców uczniów klas 1-7 w auli szkolnej dotyczące "Znaczenia grupy rówieśniczej w kształtowaniu osobowości dzieci i młodzieży". Spotkanie rozpoczęła p. Olga Dolecka - szkolny pedagog, która zaprosiła rodziców i nauczycieli do refleksji i zastanowienia się nad tym, jak ważna jest grupa rówieśnicza dla młodego człowieka oraz jakie ogromne korzyści może dawać w kształtowaniu jego tożsamości. Następnie swoją prezentację mieli przedstawiciele różnych grup: Związku Harcerstwa Polskiego, Skautów Europy, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Ruchu Światło-Życie. Mamy nadzieję, że wielu uczniów skorzysta z tego zaproszenia, a rodzice pomocą swoim dzieciom w podjęciu decyzji o wybraniu dla nich dobrej i wartościowej grupy sprzyjającej ich rozwojowi w duchu wartości. Po prelekcji odbyły się spotkania z wychowawcami klas 4-7 oraz konsultacje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Mamy nadzieję, że był to owocny czas dla wszystkich.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 21.11.2017

Warsztaty w Muzeum Cebularza

Klasy 2a i 2b odwiedziły dzisiaj Regionalne Muzeum Cebularza. Podczas wizyty uczniowie poznali legendę opisującą powstanie tego smakowitego wypieku. Dowidzieli się, że jako pierwsi cebularze zaczęli wypiekać Żydzi z lubelskiego Starego Miasta, a przed II wojną światową był on już znanym przysmakiem na całej Lubelszczyźnie.
W czasie części praktyczej dzieci miały okazję poznać proces powstawania cebularzy krok po kroku. Z wielkim zaangażowaniem wykonywały czynności kolejno wskazywane przez prowadzących warsztaty: legendarną Esterkę oraz piekarza Franka. Dowiedzieli się także m.in. czym kiedyś siekano cebulę, jak powstawała mąką, jakie składniki są potrzebne, by upiec cebularze.
Cebularz lubelski jest chroniony w Unii Euripejskiej od 2014 r. jako produkt regionalny. Ma go prawo wypiekać zaledwie pięć piekarni w naszym regionie - z jednej z takich piekarni pochodziły cebularze, którymi na końcu spotkania zostali poczęstowani wszyscy uczniowie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 21.11.2017

Tutoringowa wyprawa
do Egzotarium


Grupa dzieci, uczęszczających na tutoring, pod opieką p. Anny Surmacz wybrała się dzisiaj do Egzotarium w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Jest to pierwsze i jedyne jak dotąd w Polsce schronisko dla zwierząt egzotycznych, w którym mieści się też centrum rehabilitacji gadów i płazów oraz ośrodek edukacyjny.
Zwierzęta egzotyczne i bezdomność? - ktoś może zapytać. Niestety z powodu ludzkiej nieodpowiedzialności, lekkomyślności i braku wyobraźni, nawet egzotyczne zwierzęta takie jak: żółwie żółtolice, pytony tygrysie, legwany, pająki, a nawet skorpiony i inne, których nie sposób wymienić, mogą podzielić los wielu bezdomnych psów i kotów. To z nimi najczęściej kojarzy nam się schronisko - azyl dla bezdomnych, skrzywdzonych, chorych lub po prostu porzuconych zwierząt. Dziś przekonaliśmy się, że niestety znajdują się tam też zwierzęta egzotyczne.
Odwiedziny schroniska to ważna lekcja. Wśród uczestników wizyty byli tacy, którzy interesują się zwierzętami. Były też osoby, które mają w domu psa, kota czy chomika i tym bardziej poruszyło ich to, co zobaczyli.
Dzięki naszej tutoringowej wyprawie poznaliśmy też człowieka, który połączył swoje zainteresowania z pracą zawodową.
Dziękujemy Panu Bartkowi Gorzkowskiemu - człowiekowi o niezwykłej pasji, wiedzy i empatii, który był naszym przewodnikiem po Egzotarium.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 20.11.2017

Sowa - płaskorzeźba

Dziś uczniowie klasy 3a na zajęciach techniki, dzięki uprzejmości Pani Agaty Roman, mieli okazję pracować z gliną. Zadaniem uczniów było wykonanie zgodnie z instrukcją płaskorzeźby przedstawiającej sowę. Wszyscy wiedzą, ze sowa jest symbolem mądrości. Jak się okazało to nie jedyne jej atuty. Uczniowie podczas zajęć wykazali się niemałą wiedzą dotyczącą tych nocnych ptaków. Równocześnie wzbogacili swoje słownictwo i dowiedzieli się czym jest relief i co to znaczy, że przedmioty różnią się od siebie fakturą. Za wszelkie wskazówki i pomocne rady dziękujemy Mamie Mikołaja i Tymka, a chętnych do podziwiania naszych płaskorzeźb zapraszamy do sali klas trzecich.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 20.11.2017

Konkurs na fotografię i esej tutorski

Właśnie ruszyły dwa wyjątkowe konkursy:
- konkurs na esej tutorski, który ma na celu podzielenie się doświadczeniem, wzajemne uczenie się i propagowanie systemu tutorskiego,
- konkurs fotograficzny, którego celem jest zilustrowanie dobrej praktyki - tutoringu szkolnego, dzielenie się doświadczeniem i dobrymi praktykami oraz dokumentowanie wydarzeń związanych z realizacją Projektu w naszej szkole. Tematyką zdjęć może być: tutoring szkolny, praca tutora, relacja tutora z podpieczonym i z jego rodzicami, zmiana szkoły wywołania przez tutoring szkolny.
Zapraszamy do udziału jeśli:
- jesteś nauczycielem i masz swoje tutorskie doświadczenie,
- podopiecznym tutora i chcesz opisać swoje wrażenia i spostrzeżenia,
- rodzicem, którego dziecko jest w procesie tutorskim.
Jury wyłoni zwyciężców w każdej kategorii i przyzna atrakcyjne nagrody. Więcej szczegółów w regulaminie na stronie tutoringszkolny.pl/
Zapraszamy do udziału!


kliknij, aby powiększyć

Sobota 18.11.2017

XXVIII Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich

W dniach 16-18 listopada tradycyjnie już w Częstochowie odbyło się XXVIII Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich. W pierwszym dniu, który był konferencją dla dyrektorów, naszą szkołę reprezentowała Siostra Wicedyrektor Maria Anna Gumuła, natomiast od piątku, dołączyła przedstawicielka nauczycieli - p. Beata Król. Spotkanie w Częstochowie było nie tylko dobrą okazją do modlitwy u stóp Jasnogórskiego Obrazu za naszą szkolną wspólnotę, ale także uczestniczenia w wielu ciekawych i inspirujących wykładach wygłoszonych m.in. przez ks. abp. Grzegorza Rysia, ks. Tomasza Jaklewicza, czy ks. Wojciecha Węgrzyniaka.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 18.11.2017

Wieczór filmowy

Pierwszy w tym roku szkolnym wieczór filmowy połączony z nocowaniem w szkole zaskoczył ogromną frekwencją! Aż 70 uczniów z klas 4-7 spotkało się w piątkowy wieczór aby wspólnie oglądać filmy. Sale lekcyjne zamieniły się w trzy sale kinowe, w których uczniowie mogli obejrzeć "Przygody Tintina", "Powrót na wyspę Nim" oraz "Giganci ze stali". Najbardziej wytrwali, którym nie doskwierało zmęczenie obejrzeli jeszcze "Opowieści z Narni 3". Po spokojnej nocy i posprzątaniu sal wszyscy udali się na wspólne śniadanie. To był dobry wspólnie spędzony czas - kolejny wieczór filmy w styczniu. Dziękujemy naszym Opiekunom - s. Monice Orzechowskiej, s. Irenie Bobkowskiej, p. Annie Karze oraz p. Michałowi Łuczakowi za poświęcenie nam swojego wolnego czasu weekendu!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 17.11.2017

Kwiaty dla zapominalskich

Kaktusy, to kwiaty, które nie lubią wody. Podlewa się je raz w miesiącu niewielką ilością wody. Z wieloma ciekawostkami odnośnie sadzenia, wzrostu, kwitnienia i pielęgnacji kaktusów zapoznały się dzieci w czasie spotkań koła misyjnego. W końcowej fazie każdy mały misjonarz z klasy I i II zasadził samodzielnie swojego kaktusa. To była frajda, choć te małe piękności pokłuły dzieciom palce. Dalsza obserwacja wzrostu roślinek będzie miała miejsce w domu. A może za dziesięć, pięnaście lat ktoś z nich doczeka się kwiatów?

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 17.11.2017

Warzywne stworki

W ramach tematu zajęć "Jemy zdrowo i kolorowo" uczniowie klasy 1b wykonali warzywne stworki. Na zajęcia przynieśli przeróżne warzywa, które w ich rękach zamieniały się np. w rodzinkę marchewkową albo ktosia brokułowego. Wyobraźnia podpowiadała co z czym i jak połączyć. Ale na tym nie koniec. Jeszcze należało wymyśleć i odegrać scenki z udziałem swojego stworka. Dzieci wykazały się niesamowitą pomysłowością. Mamy nadzieję, że takie zajęcia oswoją je z warzywami i zachęcą do ich jedzenia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 17.11.2017

Przyjaźń, przygoda i dobra zabawa

"Nie chodzi o to, żebyśmy osiągnęli nasze najwyższe ideały, ale o to, żeby były one naprawdę wysokie." Te słowa R. Baden Powella były myślą przewodnią podczas dzisiejszego spotkania uczennic klas piątych i szóstych z harcerkami z 21 Lubelskiej Drużyny Harcerek "Szczyt" im. Haliny Grabowskiej, ps. Zeta. Dziewczyny miały okazję nie tylko usłyszeć, co to znaczy być harcerką, spotkaniu towarzyszyła również wspólna zabawa, poczęstunek przygotowany przez Gości oraz loteria fantowa.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 16.11.2017

Zapraszamy Rodziców!

W najbliższy wtorek 21.11.2017 r. zapraszamy Rodziców na półwywiadówkę.
Spotkania odbędą się w następującym porządku:
• 16.30 spotkanie z wychowawcami klas 1-3,
• 16.30 indywidualne spotkania z nauczycielami klas 4-7 (ciąg dalszy po spotkaniu ogólnym),
• 17.15 spotkanie ogólne dla Rodziców uczniów klas 1-7 (w auli) na temat "Znaczenia grupy rówieśniczej w kształtowaniu osobowości dzieci i młodzieży",
• spotkanie z wychowawcami klas 4-7,
• indywidualne spotkania z nauczycielami klas 1-7.
Podczas półwywiadówki świetlica klas 1-3 zapewnia opiekę swoim podopiecznym do godziny 18.00.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 16.11.2017

Synteza, analiza, substrat

Dzisiaj na lekcji chemii uczniowie klasy 7a dowiedzieli się, jak tlen reaguje z innymi pierwiastki chemicznymi. Wykonane zostało doświadczenie, które wywołało zachwyt: spalanie magnezu. Pierwiastek ten pali się pięknym, jasnym, oślepiajacym płomieniem. Dzięki towarzyszącym emocjom uczniom łatwiej będzie zapamiętać nowe ważne pojecia: synteza, analiza, substrat. Na zdjęciu - Gabrysia w akcji!
kliknij, aby powiększyć

Czwartek 16.11.2017

"Pani Muzyka"

Wczoraj i dzisiaj klasy młodsze miały przyjemność uczestniczyć w audycji muzycznej pt. "Śpiewnik domowy – najpiękniejsze pieśni i sylwetka Stanisława Moniuszki. Głos ludzki jako instrument muzyczny", przygotowanej przez Panią Mariolę Zagojską - śpiewaczkę Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lubinie.
Podczas spotkania uczniowie wysłuchali utworów Stanisława Moniuszki m.in. "Latem brzózka mała z liściem rozmawiała" oraz "Prząśniczkę" w wykonaniu naszego Gościa - "Pani Muzyki" oraz obejrzeli wszystkie pięć tańców narodowych w wykonaniu zawodowych tancerzy. Na zakończenie spotkania mogli spróbować swoich sił tańcząc wspólnie z profesjonalistami poloneza. To było bardzo interesujące i ubogacające spotkanie. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 16.11.2017

I etap - zakończony!

4 września rozpoczął się I etap "wielkiego" remontu naszej (przyszłej) szkoły, który właśnie dobiegł końca. Wykonano część prac budowlanych, wodno - kanalizacyjnych i remontu centralnego ogrzewania - łącznie za około 450 000 zł (z czego 200 000 zł to środki zebrane przez rodziców). Bardzo się cieszymy tym, co już zostało wykonane i dziękujemy wszystkim Darczyńcom!
W ramach budżetu obywatelskiego zostanie wykonany II etap prac, na który z niecierpliwością oczekujemy!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 16.11.2017

Memory Master

W dniu dzisiejszym w godzinach 10:00 - 11:00 odbyła się w naszej szkole kolejna już edycja konkursu Memory Master. 28 uczniów naszej szkoły przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu leksykalnego z języka angielskiego. Głównym celem konkursu jest aktywne wspieranie nauki słownictwa i skuteczne motywowanie. Dzięki nowej formie konkursu uczniowie mogą zdobywać nową wiedzę i odświeżyć tę już nabytą. Czekamy na listę laureatów!kliknij, aby powiększyć

Środa 15.11.2017

Plastyka sensoryczna

Na dodatkowych zajęciach plastyki sensorycznej praca wrze. Każdy z zapałem wykonuje swoje prace. Do tej pory udało nam się ulepić anioły z masy solnej, sowy z gliny, słodycze z masy FIMO. Wykonaliśmy także jesienne liście z kolorowego ryżu, wiewiórki z kaszy gryczanej, a także kolorowaliśmy sól kredą i wykonywaliśmy za pomocą niej barwne parasolki. Jeszcze dużo wyzwań przed nami!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 15.11.2017

Świetlicowe frottage

W dzisiejsze popołudnie świetlica gościła p. Agatę Roman – mamę Mikołaja i Tymka. Pani Agata poprowadziła zajęcia plastyczne. Zaproponowała ciekawą technikę plastyczną jaką jest frottage z wykorzystaniem liści. Powstały ciekawe, pomysłowe i kolorowe prace. Dziękujemy za odwiedziny i poświęcony nam czas oraz cenne wskazówki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 14.11.2017

"Moja Ojczyzna, moje miasto"

Klasy 2a i 2b odwiedziły dziś cmentarz przy ulicy Lipowej. Dzieci poznały część faktów na temat historii cmentarza m.in. to, że cmentarz nazwany był Pod Lipkami lub po prostu Lipki, ponieważ ze wszystkich stron był obsadzony lipami; pierwsze nagrobki, w najstarszej części cmentarza, pochodzą z 1811 r., a także znajduje się na nim płyta nagrobna z 1810 r. Wielkie wrażenie na dzieciach robiła ilość grobów, o które już nikt nie dba. Postanowiły podczas wizyt na cmentarzach odwiedzać takie groby, modlić się za pochowane w nich osoby, zapalać na nich znicze.
Wyjście na cmentarz było również okazją do poznania historii Polski. Klasy drugie pracują obecnie metodą projektu nad konceptem edukacyjnym "Moja Ojczyzna, moje miasto". Poznają historię Polski oraz historię naszego miasta - Lublina. Odwiedziły zatem groby związane z walką o wolność Polski: Nieznanych Żołnierzy, zbiorową Mogiłę Powstańców 1863 r., zbiorową Mogiłę Więźniów Zamku Lubelskiego oraz groby Sióstr Urszulanek UR. Także na nich zapaliły znicze i wspólnie odmówiły modlitwę.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 14.11.2017

XII Międzynarodowy
Konkurs Informatyczny Bóbr


W dniu dzisiejszym w godz. od 12:00 do 13:00 w pracowni komputerowej naszej szkoły odbył się I etap XII Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych. W konkursie tym wzięło udział 7 uczniów z naszej szkoły. Mamy nadzieję, że wszyscy sobie świetnie poradzili!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 14.11.2017

Finał V edycji akcji
"Podaruj książkę bibliotece"


Wszystkim naszym uczniom i rodzicom serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji i podarowanie książek do biblioteki szkolnej. Cieszymy się, że nasi uczniowie przeczytane przez siebie książki chętnie przekazują dla innych, którzy także będą mogli z nich korzystać. Dziękujemy także za wszystkie "nowości" prosto z księgarni. W wyniku zbiórki nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o wiele ciekawych pozycji z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Zapraszamy do czytania!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 13.11.2017

Nasze hobby

Poniedziałki w klasie 2b to dni, w które w ramach integracji poznajemy hobby uczniów naszej klasy. I tak oto dowiedzieliśmy się do tej pory kto lubi podróże, poznaliśmy kulturę Maroka, delektowaliśmy się daktylami, poznaliśmy przepisy na danie przygotowane w tadżinie. Sprawdziliśmy, kto jest fanem piłki nożnej i wirtualnie odwiedzaliśmy Camp Nou - stadion FC Barcelony. Nauczyliśmy się paru kroków w rytmie tańca dancehall oraz sprawdziliśmy, jak szybko potrafi ułożyć kostkę Rubika jej miłośnik. Mieliśmy okazję poznać opowieść miłośnika historii II wojny światowej, a także dowiedzieć się, który z naszych uczniów sterował prawdziwym samolotem! Z niecierpliwością czekamy na kolejne poniedziałki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 13.11.2017

Różnimy się!

W dniu dzisiejszym grupa dzieciaków z klas drugich i trzecich miała przyjemność obejrzeć kilka krótkich animacji w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Ich temat przewodni brzmiał: "Różnimy się między sobą"... Czyż nie? Każdy jest inny, ale czy inny znaczy gorszy? Jak w takim razie patrzeć na kogoś, kto się od nas różni? Czy jesteśmy sobie nawzajem potrzebni? Na te pytania dzieci próbowały sobie odpowiedzieć oglądając poszczególne filmiki. O dziwo, tak ważne i poważne problemy zostały przedstawione w dość prosty sposób. Dodatkowo, prawdziwą ucztą małego kinomana były różnorodne techniki animacji. Kolejna projekcja za miesiąc!


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 12.11.2017

Książeczki komunijne
dla trzecioklasistów


Podczas comiesięcznego spotkania rodziców i trzecioklasistów, dzieci otrzymały swój pierwszy modlitewnik. Dar ten świadczy o tym, że małymi krokami zbliżają się do pełnego uczestnictwa we Mszy św. Dzisiaj podczas Eucharystii uczyły się prawd o krzyżu świętym a podczas katechezy śledziły losy Narodu Wybranego. Rodzice natomiast zostali zaproszeni przez ks. Grzegorza Głąba do dawania świadectwa dzieciom w codzienności. Następne spotkanie odbędzie się wyjątkowo 3.12, czyli w pierwszą niedzielę grudnia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 10.11.2017

KTO TY JESTEŚ - POLAK MAŁY

W przededniu 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości klasa 3a uczestniczyła w widowisku muzyczno-patriotycznym KTO TY JESTEŚ - POLAK MAŁY. Uczniowie mieli okazję poznać historię walk Polaków o wolność, wysłuchać najstarszej polskiej pieśni religijnej "Bogurodzica", odśpiewać wraz z pozostałymi widzami Mazurka Dąbrowskiego i Rotę oraz obejrzeć polskie tańce narodowe w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Leszczyniacy ze Świdnika. Było dostojnie i bardzo uroczyście.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 10.11.2017

"Hej, kto Polak - na bagnety!",
czyli Święto Niepodległości
w naszej szkole


Za sobą mamy już rozpoczęcie setnego roku niepodległości naszego kraju. 10 listopada dzięki uczniom z klasy 5b, przygotowanym przez p. Jana Wierzbickiego, mieliśmy okazję obejrzeć inscenizacje historyczną opowiadającą odzyskanie niepodległości. Niepodległościowy apel rozpoczęło zaśpiewanie hymnu narodowego. Scenki prezentowane przez uczniów opowiadały między innymi o powstaniu Legionów, Kryzysie Przysięgowym, oraz o przyjeździe Józefa Piłsudskiego do Warszawy i objęciu przez niego funkcji Naczelnika Państwa. Publiczność również miała okazję włączyć się w obchody przez wspólne śpiewanie dzięki rozdawanym przez klasę śpiewniczkom z piosenkami patriotycznymi. Na koniec, w ramach "bisów", odśpiewana została przez wszystkich piosenka "Maszerują Strzelcy", po czym głos zabrała siostra wicedyrektor. Nie był to jeszcze koniec - po zakończonej uroczystości, każdy uczeń otrzymał niespodziankę - naklejkę z grafiką patriotyczną.Dziękujemy za wspólne świętowanie. Przed nami okrągła, setna rocznica odzyskania niepodległości. Zapraszamy do wspólnego świętowania za rok!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 9.11.2017

Zbiórka słodyczy

Dziś po modlitwie porannej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zachęcili wszystkich do wcięcia udziału w szlachetnej akcji - zbiórce słodyczy dla podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Akcja potrwa przez dwa tygodnie w dniach od 13 do 24 listopada. W każdej klasie znajdzie się miejsce w którym można oddawać cukierki, czekolady, batony itp. Zebrane słodycze posłużą w przygotowaniu prezentów mikołajkowych dla dzieci oraz rodzin objętych opieką Hospicjum. Taki mały gest może dać wiele radości dzieciom i rodzinom, które zmagają się z chorobą oraz cierpieniem. Zachęcamy wszystkich do wsparcia tej szlachetnej inicjatywy!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 9.11.2017

Właściwości fizyczne i chemiczne tlenu

Uczniowie klasy 7a badali dziś nowo poznaną substancję - tlen. Ale zanim poznali właściwości fizyczne i chemiczne tego gazu, najpierw musieliśmy go... otrzymać. Razem z nauczycielem zbudowali odpowiedni zestaw doświadczalny, który umożliwił im zbieranie tlenu w probówkach wypełnionych wodą (tlen bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie). Gaz ten, choć sam się nie pali, podtrzymuje spalanie - tlące się łuczywo w tlenie zapaliło się jasnym płonieniem, co Marta udowodniła eksperymentalnie!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 9.11.2017

Uczta bogów, czyli
z Olimpu do Urszulanek


Afrodyta, Hera, Zeus i wielu innych bogów greckich pojawiło się dzisiaj na korytarzach naszej szkoły. Wszystko z powodu spotkania w ramach drugiej edycji „Uczty bogów”. Uczniowie klasy 5b, w ramach podsumowania cyklu lekcji związanych z omawianiem mitologii, zorganizowali „posiedzenie” greckich bóstw. Każdy był zobowiązany do przygotowania kostiumu wybranej postaci mitologicznej, by następnie szczegółowo zaprezentować szatę wraz z atrybutami właściwymi danemu bogowi lub herosowi. Motywy mitologiczne są obecne na wielu płaszczyznach życia człowieka, począwszy od sztuki, a skończywszy na elementach języka. Nawet współczesne kino podejmuje taką tematykę, dokonując oczywiście swoistej reinterpretacji znanych historii obecnych w antycznych greckich wierzeniach. Nauka poprzez zabawę stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod stosowanych podczas wdrażania wiedzy w szkole.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 9.11.2017

Zajęcia logopedyczne

W dniu dzisiejszym rozpoczęły się zajęcia logopedyczne dla uczniów klas pierwszych. Z zajęć korzysta 13 uczniów. Panie logopedki po diagnozie przeprowadzonej przez specjalistę z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ćwiczą z naszymi uczniami prawidłową wymowę głosek, usprawniają funkcje warunkujące prawidłowy rozwój mowy oraz korygują już istniejące wady wymowy. Cieszymy się, że nasi uczniowie mogą korzystać z takiej formy pomocy, mamy nadzieję, że owocnej!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 9.11.2017

OLIMPUS z fizyki

Uczniowie klas 7a i 7b pisali dzisiaj Ogólnopolską Olimpiadę Przedmiotową OLIMPUS z fizyki i chemii (sesja jesienna). Martyna, Marta, Sławek, Adam, Jakub i Gabrysia zmagali się z zadaniami wielokrotnego wyboru, których rozwiązanie wymagało odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Wyniki konkursu poznamy tuż po nowym roku - 3 stycznia 2018 roku.


kliknij, aby powiększyć

Środa 8.11.2017

Historiia nekropolii

Dziś klasa 5a udała się na cmentarz przy ulicy Lipowej, by wraz z panią przewodnik Beatą Jawor poznać historię nekropolii. Dzieci zwiedziły cmentarz rzymsko-katolicki, wojskowy, prawosławny i ewangelicki. Uczniowie zapalili znicze na grobach znanych Lublinian, wspominali dzieci, które zginęły będąc na wycieczce w Kazimierzu, byli na grobach zbiorowych dzieci Zamojszczyzny, żołnierzy wyklętych, powstańców Powstania Styczniowego. Modlili się przy pomnikach ofiar Katynia i Wołynia. Poznały historię pochowanej na cmentarzu prawosławnym księżniczki. Nie zapomnieli również o odwiedzeniu grobowca i modlitwie za Siostry Urszulanki UR.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 8.11.2017

"Iskra dla serca"

W dniu dzisiejszym uczniowie wzięli udział w rozpoczynającej się w naszej szkole akcji "Iskra dla serca" prowadzonej przez studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Akcja ma na celu uświadomienie nawet tym najmłodszym, że każdy z nas może mieć swój udział w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas warsztatów uczniowie mogli przećwiczyć w jaki sposób zachować się gdy są świadkami różnych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Mogli także dowiedzieć się czym jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa oraz przypomnieli sobie o numerach alarmowych. Dziś w warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 3b, w kolejnych dniach będą uczestniczyć pozostałe klasy. Dziękujemy za tak ciekawe i ważne zajęcia!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 7.11.2017

Rada szkoleniowa na temat cukrzycy

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje cukrzycę za swego rodzaju epidemię. Ilość przypadków ze zdiagnozowaną chorobą ciągle rośnie. Każdy musi być świadom konsekwencji nieleczonej lub niezdiagnozowanej cukrzycy. W związku z tym w szkole zostało przeprowadzone szkolenie z zakresu postępowania w przypadku osoby, która cierpi na taką przypadłość. Spotkaniu przewodniczyła p. Anna Gawęcka, która wprowadziła grono pedagogiczne w tematykę związaną z przebiegiem oraz leczeniem cukrzycy. Dodatkowo, by nie pozostać jedynie na płaszczyźnie teorii, uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym przy leczeniu choroby (glukometr, paski, pompa insulinowa) oraz dokonać pomiaru cukru we krwi. Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, jednak przy właściwym trybie życia oraz medykamentach, człowiek może normalnie funkcjonować w świecie. Musi jedynie pamiętać o zaleceniach lekarzy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 7.11.2017

Wyjście do galerii

W dniu dzisiejszym klasy 5a i 5b były na wystawie malarstwa, w galerii lubelskiego oddziału TPSP, przy ul. Grodzkiej. Prezentowane prace były odzwierciedleniem dorobku artystycznego twórców należących do TPSP. Można było tam zobaczyć obrazy malowane na szkle, płótnie oraz sklejce. Tematem był głównie portret, pejzaż oraz martwa natura. Ikony przedstawiały świętych, ich twarze były pociągłe i wzniosłe. Techniką olejną namalowane zostały twarze dzieci i dorosłych. Ich spojrzenia przykuwały naszą uwagę. W obrazach przedstawiających martwą naturę i pejzaże można było odnaleźć różne rodzaje kompozycji. Była to więc niejako powtórka z ostatnich lekcji plastyki. We wszystkich pracach uwagę przykuwał wyraźny i dominujący kolor. Na wystawie można były znaleźć wyroby rękodzieła artystycznego: rzeźby, płaskorzeźby, ozdoby bożonarodzeniowe. Dla wszystkich czas spędzony w galerii był cenny. Uczniowie mogli zobaczyć, że szkolną teorię z plastyki można odnaleźć w pracach nie tylko swoich ale i innych.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 7.11.2017

Z modlitwą...

Uczniowie klasy 5b wybrali się dziś na cmentarz przy ulicy Lipowej, aby wspólnie pomodlić się za zmarłych. Znicze zapalili nie tylko na grobach swoich bliskich. Pamiętali także o p. Florentynie Jaworowskiej, która w roku 1917 zaprosiła urszulanki do Lublina oraz o p. Jadwidze Szubartowicz – zmarłej w lipcu tego roku najstarszej mieszkance naszego miasta i absolwentce Gimnazjum Sióstr Urszulanek.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 6.11.2017

"Losy żołnierza
i dzieje oręża polskiego"


Siedmioro uczniów z klas V-VII wzięło dzisiaj udział w etapie szkolnym XXIII edycji Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej". Do etapu rejonowego, który odbędzie się w styczniu, zakwalifikowało się czworo z nich: Mateusz Husak z kl. 7b, Krzysztof Münnich z kl. 6b, Aleksandra Olszewska z kl. 7b, Piotr Plisiecki z kl. 5b. Serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszej nauce.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 6.11.2017

Wieczny odpoczynek
racz im dać Panie...


Uczniowie klasy 1b nawiedzili dziś cmentarz przy ulicy Lipowej. Przynieśli ze sobą znicze i zapalili je na grobach żołnierzy walczących o niepodległość Polski. Pomodlili się też przy grobowcu Sióstr Urszulanek UR. Spacerując dalej jeden z uczniów zatrzymał grupę przy grobie swoich dziadków, co było okazją do modlitwy za wszystkich zmarłych z naszych Rodzin. Następnym punktem był grób śp. Edwarda Wojtasa, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Okazało się, że w klasie są chłopcy, którzy urodzili się na drugi i trzeci dzień po tej katastrofie. Z pewnością zapamiętają tę datę. Na koniec wędrówki po cmentarzu uczniowie zatrzymali się też na chwilę modlitwy przy grobie śp. Jadwigi Szubartowicz, zmarłej niedawno najstarszej Lublinianki. Miała 111 lat gdy zmarła. Była Absolwentką Gimnazjum Sióstr Urszulanek. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 03.11.2017

Co ciekawego w świetlicy
działo się...


Tradycyjnie, miesiąc październik rozpoczęliśmy szukając oznak jesieni w ogrodach, lasach, sadach i na polach. Uczniowie bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami zmian zachodzących w przyrodzie. Mimo, że za oknem często dominowały szaruga i deszcz to prace plastyczne rozjaśniały naszą świetlicę pejzażami złotej polskiej jesieni.
W drugim tygodniu całą świetlicę ogarnęła sportowa gorączka. Mówiliśmy nie tylko o tym, czym jest sport, ale również co oznacza pokonywać własne słabości by zdobywać medale. Okazuje się, że wciąż największym idolem naszych świetlicowych kibiców jest Robert Lewandowski. Chłopcy bardzo ciekawie przedstawili sylwetkę tego wybitnego sportowca, zwracając głównie uwagę na to, jakim jest człowiekiem a potem piłkarzem. Z ogromnym wzruszeniem uczniowie klasy III opowiadali jak Robert Lewandowski spełnił marzenie ciężko chorego chłopca.
Po emocjach sportowych przyszedł czas na motoryzację. Sięgnęliśmy do narodzin pierwszego automobilu oraz przeanalizowaliśmy historię samochodu marki Mercedes i jak z dużym zapałem młodzi konstruktorzy budowali coraz to nowsze modele samochodów. Znowu bardziej mogli się wykazać chłopcy niż dziewczynki.
Gdy emocje sportowo – motoryzacyjne już opadły, poznawaliśmy życiorysy różnych świętych. Uczennice klas II i III dzieliły się wiedzą na tematy św. Urszuli, św. Anieli Medici, św. Kingi, św. Agnieszki, św. Klary i innych świętych kobiet, stawiając je sobie za wzór do naśladowania. Uczniowie pisali własne recepty na to jak zostać świętymi. Gazetka ścienna została uzupełniona portretami świętych. Tematyką świętych zakończyliśmy miesiąc październik. Ostatniego dnia miesiąca rozmawialiśmy o przemijaniu i wieczności. Przeanalizowaliśmy jak święto Wszystkich Świętych obchodzone jest w innych krajach i czy to faktycznie jest święto Wszystkich Świętych?
W październiku, oprócz zajęć tematycznych, uczniowie mieli również czas wolny dla siebie. Grali w gry planszowe, rysowali, czytali czy budowali konstrukcje z różnych klocków. Oczywiście był również czas na naukę własną, a w czasie ładnej pogody, zabawy na boisku szkolnym i w małpim gaju. W miesiącu październiku w świetlicy miało miejsce bardzo ważnie wydarzenie dla uczniów klas I. Pierwszoklasiści zostali uroczyście włączeni w poczet świetliczków przechodząc uroczyste pasowanie na świetliczaka.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 03.11.2017

Najlepsi czytelnicy
października 2017


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Justyna Brauze, kl. 5a – 25 książek
  • »Mikołaj Łuć, kl. 3a – 19 książek
  • »Julia Gomuła, kl. 1b – 12 książek
  • »Mateusz Matys, kl. 1b – 12 książek
  • »Weronika Józefczuk, kl. 4a – 12 książek
  • »Barbara Kalinowska, kl. 6a – 11 książek
  • »Hanna Dobrzańska, kl. 2a – 10 książek
  • »Jan Ciesielski, kl. 1b – 9 książek
  • »Stanisław Grabowski, kl. 6a – 9 książek
  • »Wojciech Łukasik, kl. 3b – 9 książek