Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)


LISTOPAD 2018

kliknij, aby powiększyć

Piątek 30.11.2018

"Moja przygoda w szkolnej bibliotece z Niepodległą w Lublinie"

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 10 w Lublinie odbyło się podsumowanie konkursu "Moja przygoda w szkolnej bibliotece z Niepodległą w Lublinie". Mamy ogromny zaszczyt poinformować, iż Mikołaj Fitas, uczeń klasy 6b, zdobył pierwsze miejsce w dziedzinie literatury.
Mikołajowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na płaszczyźnie pisarskiej.

kliknij, aby powiększyć

Piątek 30.11.2018

Konkurs biblijny dla klas trzecich

Dwunastu uczniów z klas trzecich przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu - Biblia i przypowieści biblijne. Test wielokrotnego wyboru zawierał trzydzieści pytań obejmujących wiadomości od Księgi Rodzaju do Apokalipsy. Był trudny czy łatwy? "Był trudny!" Zawierał pytania, nad którymi dorosły chrześcijanin musiał się dobrze zastanowić. Piękne jest to, że uczniowie długo przygotowywali się do tego konkursu, czytali Pismo św. i rozwiązywali testy. Dla nich znajomość Słowa Bożego jest skarbem. Trzecioklasistom gratulujemy i z radoscią czekamy na wyniki do stycznia.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 29.11.2018

BohaterON w Twojej Szkole

W dniu dzisiejszym w naszej szkole gościliśmy uczennice Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie, które w ramach realizacji projektu historycznego BohaterON przedstawiły uczniom klasy 6a i 8b wydarzenie jakim było Powstanie Warszawskie. Ponadto przybliżyły sylwetkę prof. dr hab. Anny Jelinowskiej - uczestniczki Powstania Warszawskiego oraz kpt. Waldemara Żerka - żołnierza Armii Krajowej. Organizatorem spotkania była p. Marta Muszyńska.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 29.11.2018

"Nasza Niepodległa" dla rodziców

Klasa 2b już po raz trzeci miała okazję zaprezentować owoce swojej ciężkiej pracy. Mowa tu o przedstawieniu "Nasza Niepodległa" przygotowywanym wraz z Lubelską Szkołą Superbabć, które dziś podziwiały rodziny uczniów. Występ spotkał się z bardzo przychylnymi komentarzami, był też okazją do miłego spotkania.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 29.11.2018

"Andrzejkowe" planszówki

W ramach "Andrzejek" w klasie 3a odbył się dzisiaj pierwszy klasowy turniej gier planszowych. Uczniowie mogli przynieść swoje ulubione gry, jak też skorzystać z tych, które udostępniły nam Pane psycholog i pedagog (za co bardzo dziękujemy!). Największą popularnością cieszyły się takie gry jak: Dixit, Memory, Cortex, Pędzące Żółwie. Rozegrano też kilka partii szachów. Uczniowie mieli również okazję wykazać się kreatywnością i stworzyć swoją niepowtarzalną grę, by potem wypróbować ją z kolegami i koleżankami.
Na czwartej godzinie lekcyjnej spotkaliśmy się w świetlicy, gdzie wspólnie z klasą 2a uczestniczyliśmy w zabawie andrzejkowej. Na koniec dnia wszyscy uczniowie wrócili do swoich klas, by obejrzeć piękne bajki - klasa 2a "W głowie się nie mieści", zaś 3a "Małego Księcia". Z pewnością był to niezapomniany dzień!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 29.11.2018

Szkolna zabawa andrzejkowa

Dzisiaj w murach naszej szkoły rozbrzmiewała muzyka, słychać było śmiech i przyspieszony oddech pochłoniętych tańcem. Zabawa andrzejkowa rozpoczęła się po trzeciej godzinie lekcyjnej. Oddziały nauczania zintegrowanego bawiły się w swojej części szkoły. Klasy 4-8 przebywały na drugim piętrze, gdzie tańczono w auli, a biesiadowano w salach. Dzień ten przypada na końcu roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Szalona impreza pozwoliła wszystkim oderwać się od codziennych obowiązków.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 29.11.2018

"Biało-Czerwoni"

W ramach projektu "Piękna Nasza Polska Cała", w której bierze udział nasza szkoła w dniu dzisiejszym zostały rozegrane zawody sportowe "Biało-Czerwoni". Dzieci z klasy 1a i 1b rywalizowały w różnych konkurencjach sportowych. Był bieg z workiem na bucie, slalom z piłką, podawanie piłeczki w tunelu oraz bieg z jajkiem. Atmosfera jak na prawdziwych zawodach. Brawo dla wszystkich uczestników za zaangażowanie oraz sportową postawę.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 29.11.2018

Biblia i przypowieści biblijne

W tym roku uczniowie klas 4-8 zmierzyli się w konkursie biblijnym EDI ze szczegółowymi zagadnieniami z zakresu Starego i Nowego Testamentu. Konkurs tradycyjnie został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych. Mamy nadzieję, że ani frazeologizmy dotyczące działalności Mojżesza, ani pytania o niewolę babilońską nie staną na przeszkodzie do zdobycia dobrych miejsc w konkursie.
Wszystkim życzymy sukcesu oraz ciągłego pragnienia zgłębiania mądrości, jaką niesie w sobie Słowo Boże!


kliknij, aby powiększyć

Środa 28.11.2018

"Młodzi, skazani na sukces"

Przedstawiciele klas VI, VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli dzisiaj w konferencji ekonomicznej "Młodzi, skazani na sukces". Było to kolejne wydarzenie w ramach projektu "Bądź jak EuGeniusz – przedsiębiorczy, kreatywny, odważny!", realizowanego dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z NBP. Spotkanie otworzył wykład pt. "Prywaciarz czy biznesmen? Przedsiębiorczość wczoraj i dziś", w którym p. Jan Kurowiak przedstawił rozwój przedsiębiorczości na przestrzeni dziejów. Następnie głos zabrały przedstawicielki lubelskiego biznesu: p. Agnieszka Gąsior-Mazur - prezes Lubelskiego Klubu Biznesu oraz p. Aneta Bernat - radca prawny Lubelskiego Klubu Biznesu. Po interesujących prezentacjach przedstawionych przez naszych Gości przyszedł czas na debatę z uczestnikami konferencji. Uczniowie dowiedzieli się, jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry przedsiębiorca, jak działać przedsiębiorczo, jak wykorzystać swoje pasje i umiejętności, by w przyszłości odnieść sukces.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 28.11.2018

Pszczelarski dzień eksperta

Dzisiejszy dzień eksperta w świetlicy klas 1-3 poświęcony był pszczelarstwu. Zajęcia przygotowane przez Olafa Krzaka z klasy 3a bardzo zainteresowały uczestników. Najpierw nasz dzisiejszy ekpert zaprezentował strój przelarski oraz narzędzia, którymi posługuje się pszczelarz. Wiemy już, jak ważna jest rola "podkurzacza", który "odymiając" pszczoły, odwraca ich uwagę od samego pszczelarza. Sam strój na początku chroni przed bolesnymi ukąszeniami pszczół, jednak później staje się zbyteczny. Z czasem pszczelarz zdobywa zaufanie pszczół, które przekonują się, że nie zrobi im krzywdy, wręcz przeciwnie, dba o nie. Nie muszą więc bronić się i nie żądlą swojego gospodarza.
Po prezentacji przyszła kolej na sporą "porcję" wiedzy o rodzajach miodów i innych produktach wytwarzanych przez te pożyteczne owady. Uczestnicy dzisiejszych zajęć już wiedzą, jakie właściwości lecznicze ma propolis i co można zrobić z wosku pszczelego. Omówione zostały nawet etapy pozyskiwania miodu wraz z potrzebnymi narzędziami i urządzeniami. Poznaliśmy skład pszczelej rodziny, a także inne owady, które zapylają rośliny. Nasz prowadzący przedstawił też zagrożenia, na jakie narażone są pszczoły. Nikt nie spodziewał się jednak tego, co Olaf przygotował na zakończenie zajęć.
Był to quiz sprawdzający informacje, które udało się zapamiętać, połączony z zadaniem sprawnościowym. Polegało ono na złożeniu ramki, w której pszczoły tworzą swoje "cele" na miód. Podczas wykonywania tego wyzwania okazało się, że nie szybkość jest tu ważna, a dokładność. Zwycięzcy zostali obdarowani niespodziankami przygotowanymi przez naszego prowadzącego.
Bardzo dziękujemy Olafowi za przygotowanie tak ciekawych zajęć i przyniesienie profesjonalnych pomocy związanych z tematem.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 28.11.2018

Konkurs "Polskie odkrycia i wynalazki 1918-2018" rozstrzygnięty!

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny dla uczniów klas I-IV "Polskie odkrycia i wynalazki 1918-2018" został rozstrzygnięty. Uczniowie, których prace zostały wyróżnione, to:
Rafał Kozłowski z kl. 2a,
Faustyna Frejlich z kl. 2a,
Adrian Nowicki z kl. 2a,
Jan Zagórski z kl. 2a,
Tymoteusz Roman z kl. 2a,
Weronika Małek z kl. 2a,
Zuzanna Wójtowicz z kl. 3b.
Szczegółowe wyniki zostaną ogłoszone na uroczystej gali, która odbędzie się w naszej szkole w przyszłym tygodniu. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za trud włożony w realizację prac konkursowych, dziękujemy także ich opiekunom za zmotywowanie swoich wychowanków do podejmowania działań wyzwalających kreatywność i pogłębiających wiedzę. Brawo Wy!
Konkurs został zrealizowany w ramach projektu "Bądź jak EuGeniusz – przedsiębiorczy, kreatywny, odważny!" we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.


kliknij, aby powiększyć

Środa 28.11.2018

Słowa - haki i wyobrażenia

Dziś w klasach VIII (wczoraj w IV, a w poniedziałek w VII) odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Techniki efektywnego uczenia się". Studenci III roku psychologii UMCS - p. Weronika Kasperska, p. Karolina Bernat i p. Damian Strącel zaprezentowali naszym uczniom kolejne skuteczne i sprawdzone metody przyswajania wiedzy. Tym razem były to techniki: "słowa-haki" i "wyobrażenia". Pokazując uczniom sposoby efektywnej edukacji, mamy nadzieję, że wykorzystają je w codziennej praktyce. Teraz wszystko w waszych rękach, drodzy Uczniowie!


kliknij, aby powiększyć

Środa 28.11.2018

Ilustracja do mojej ulubionej książki

W ramach miesiąca bibliotek w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla klas pierwszych pt. "Ilustracja do mojej ulubionej książki".
Dzisiaj po modlitwie porannej poznaliśmy zwycięzców:
I miejsce zajęła Dominika Momora z klasy 1a oraz Marta Chomicka z klasy 1b;
II miejsce zajęła Maria Brzezińska z klasy 1a oraz Hanna Byra z klasy 1b;
III miejsce zajęła Agnieszka Jarecka z klasy 1a oraz Paulina Marut z klasy 1b.
Serdecznie gratulujemy, a pozostałym osobom, które wykonały prace na konkurs bardzo dziękujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach. Zwycięskie prace można zobaczyć na stelażu przy wejściu do czytelni.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 27.11.2018

Nauka przez zabawę

Na dzisiejszych zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych uczniowie klasy 3a mieli okazję doświadczyć, że można się uczyć przez zabawę. Zajęcia rozpoczęliśmy od gry: Ja mam- Kto ma? Gra polegała na sprawnym odczytaniu godziny z zegara i wywołaniu przeciwnika poprzez odczytanie kolejnej godziny ze swojej karty. Wygrywał ten, komu udało się jak najszybciej pozbyć swoich kart. Wiele emocji wywołała jednak gra o nazwie Cortex, której twórcą jest firma Rebel. Uczniowie rywalizując ze sobą, mieli za zadanie szybko znaleźć odpowiedź na osiem rodzajów wyzwań, które rozwijają różne funkcje naszego mózgu. Zadania wymagały od uczestników dobrej pamięci, spostrzegawczości, koncentracji uwagi oraz logicznego myślenia.
Od dziś już wiemy, że nie pośpiech, ale koncentracja i cierpliwość są kluczem do sukcesu!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 27.11.2018

II etap konkursu kuratoryjnego z matematyki

Konkursem z matematyki zakończyliśmy w naszej szkole drugie etapy przedmiotowych konkursów kuratoryjnych. Siedmiu uczniów z klas 7-8, spędziło poranek rozwiązując matematyczne zadania. Uczniowie musieli poradzić sobie z rozwiązaniem 13 zadań, spośród których aż 7 dotyczyło geometrii. Z niecierpliwością czekamy na wszystkie konkursowe wyniki!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.11.2018

Dzień Pluszowego Misia

Klasy pierwsze uczestniczyły dzisiaj w zajęciach przygotowanych przez panie bibliotekarki: p. Małgorzatę Szponar i p. Joannę Frydrych-Staszczak. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących historii Święta Pluszowego Misia. Poznali również misiowych bohaterów książek znajdujących się w zasobach szkolnej biblioteki. Każda klasa wysłuchała fragmentu książki: klasa 1a "Pamiętnik Czarnego Noska", natomiast klasa 1b "Kubusia Puchatka". Wszystkich naszych najmłodszych czytelników gorąco zachęcamy do czytania!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.11.2018

Konkurs Świąteczny "Choinkowe Cacko"

Zapraszamy wszystkich uczniów klas 1-3 uczęszczających do świetlicy szkolnej do udziału w konkursie pt. "Choinkowe cacko". Zadaniem konkursowym jest samodzielne wykonanie ozdoby/kartki świątecznej dowolną techniką. Liczy się kreatywność i zaangażowanie. Prace należy składać u nauczycieli świetlicy do 14.12.2018 r. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 19.12.2018 r.Dla zwycięzców przewidziane są nagrody. Nauczyciele odpowiedzialni za konkurs to p. Beata Król i p. Elżbieta Kołodziejczyk. Serdecznie zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.11.2018

Konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dlatego też Samorząd Uczniowski zachęca uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Zadaniem uczestnika jest wykonanie ozdoby, która kojarzy się ze zbliżającymi się świętami: może to być bombka, choinka, stroik, kartka, zawieszka lub inna ozdoba. Liczy się pomysłowość, oryginalność oraz estetyka wykonania. Prace można składać do piątku 7 grudnia do gabinetu psychologiczno-pedagogicznego. Na zwycięzców czekają nagrody a wszystkie prace zostaną przeznaczone do sprzedaży podczas świątecznego kiermaszu, którego dochód przeznaczony zostanie na potrzeby naszej szkoły. Zachęcamy do udziału!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.11.2018

Klub Podróżnika i Święta Brygida

Dzisiejsze zajęcia klubowe odbyły się w miejscu związanym ze Świętą Brygidą - zresztą Świętą dość nietypową, bo Brygida zanim została zakonnicą była matką ośmiorga dzieci. To jedna z wielu ciekawostek dotyczących życia Świętej Brygidy. Zwiedzanie kościoła było dobrym podsumowaniem tematu związanego z legendą o Świętej. A co zobaczyliśmy?... Dużo ciekawostek: XVI obraz przedstawiający portret Świetej, który wysuwa się na klaśnięcie, krypty kościelne, chór z zachowanymi fragmentami dawnych fresków, drzwi do sekretnego przejścia łączącego kościół z klasztorem oraz wieżę z dzwonami. Było ciekawie i nieco tajemniczo. Dziękujemy Panu Kościelnemu za oprowadzenie nas po miejscu tak ściśle powiązanym z naszą szkołą.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.11.2018

Matematyka z klasą

To, że matematyka jest królową nauk, wiedzą w zasadzie wszyscy. Jednak zachęcenie każdego do polubienia matematyki, to niełatwe zadanie. By uczyć się ciekawiej i zobaczyć, że "królowa nauk" towarzyszy nam w życiu codziennym, uczniowie klasy 3a realizują w tym roku szkolnym projekt "Matematyka z klasą" zaproponowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci. W ramach projektu (do tej pory) uczestniczyli w dwóch spotkaniach. Przygotowały ich one do zmagań z tą ścisłą dziedziną nauki. Dzieci dowiedziały się, jak uczyć się koncentracji oraz czy w ogóle można uczyć się szybciej. Miały również okazję poznać, jak zbudowany jest mózg człowieka i która półkula odpowiada między innymi za liczenie, logiczne myślenie czy wyobraźnię. Doświadczyły szeregu ćwiczeń, które wspierają nasz cenny narząd w jego pracy. Poza tym okazało się, że koncentracja uwagi wcale nie jest taka łatwa. Dzieci przyznały, że wokół nich jest wiele bodźców, które utrudniają wykonanie trudnego zadania. Wzięły też udział w szeregu ćwiczeń, polegających na wykonaniu zadań pobudzających zmysły: wzroku, dotyku i słuchu. Za klasą 3a na razie dwa spotkania, przed nimi kolejne zajęcia z zakresu matematyki. Już niedługo dowiedzą się między innymi ile kalorii jest w diecie sportowca oraz jakie bryły kryją się w stadionie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.11.2018

II etap konkursu kuratoryjnego z języka polskiego

Na ten dzień nasi polonistyczni śmiałkowie czekali długo. II etap konkursu kuratoryjnego z języka polskiego był nie lada wyzwaniem dzisiejszego poranka dla 10 uczniów klas 5-8, którym przyszło się zmierzyć z zadaniami dotyczącymi m.in. czytania ze rozumieniem, znajomości różnych środków stylistycznych oraz części mowy. Ostatnim zadaniem była interpretacja wybranej fraszki Jana Kochanowskiego. Do ostatniego etapu zakwalifikują się ci uczniowie, którzy zdobędą co najmniej 36 punktów na 40 możliwych. Wszystkim życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.11.2018

Igłą i nitką

Dzisiaj "cicha świetlica" na moment zmieniła się w małą pracownię krawiecką. Uczniowie klas 1-3 w ramach zajęć "Igłą i nitką” mieli okazję szyć na prawdziwej maszynie do szycia. Dla wielu była to ogromna frajda, bowiem po raz pierwszy w życiu, dzieci miały okazję samodzielnie uszyć coś na maszynie. Spod igły wychodziły poduszeczki jak malowane o różnych kształtach i wzorach. Mali krawcy byli bardzo dumni ze swojej pracy, a zajęcia bardzo im się podobały. Rozwijanie pasji z tej dziedziny ukazuje wiele talentów.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.11.2018

Święto Dziękczynienia

Klasy szóste w tym roku miały okazję do świętowania Święta Dziękczynienia. Podczas tematycznej lekcji języka angielskiego uczniowie zapoznali się z genezą tego amerykańskiego zwyczaju poprzez prezentacje, gry i zabawy oraz mieli okazję spróbować potraw jadanych podczas tego święta. W tle przygrywała tradycyjna muzyka country. Zabrakło jedynie pieczonego indyka, ale za rok jest będzie okazja, żeby to nadrobić!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.11.2018

II etap konkursu kuratoryjnego z historii

Punktualnie o godz. 9 00 rozpoczął się konkurs kuratoryjny z historii, który obejmował okres od starożytności do początków XX wieku. Pytania dotyczyły m. in. zakonów rycerskich, stylów architektonicznych polskich zamków i pałaców, polskich dowódców takich jak: Józef Wysocki, Henryk Dembiński, gen. Józef Bem, Ludwik Mirosławski. Fragmenty tekstów źródłowych, czy praca z mapą to już stały element konkursów historycznych, miejmy nadzieję że niestraszny dla naszego pasjonata historii. Za Krzysia trzymamy mocno kciuki i z niecierpliwością czekamy na wyniki!


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.11.2018

ALFIK MATEMATYCZNY

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 4-8 wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym ALFIK MATEMATYCZNY. Przez 75 minut bój z zadaniami toczyło 29 uczniów naszej szkoły. Była to świetna okazja, by sprawdzić siebie i swoje umiejętności matematyczno-logiczne. Trzymamy kciuki za naszych młodych matematyków i z niecierpliwością czekamy na wyniki!


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.11.2018

II spotkanie w ramach Igrzysk dzieci

Dziś reprezentacja naszej szkoły zagrała swój ostatni mecz w eliminacjach do igrzysk dzieci w koszykówce. Niestety i tym razem musiała uznać wyższość rywali ze Szkoły Podstawowej nr 34. Nasza młoda drużyna potraktowała te zawody jako dobry terning i świetna zabawę. Gratulujemy wszystkim naszym zawodnikom ambitnej postawy i walki do końca.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.11.2018

II etap konkursu kuratoryjnego z geografii

O godzinie 9.00 ośmiu odważnych uczniów z klas ósmych przystąpiło do drugiego etapu konkursu kuratoryjnego z geografii. W czasie 90 minut zmierzyli się z 21 zadaniami. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą dotyczącej Polski. Naszym uczniom życzymy dalszych sukcesów. Trzymamy mocno kciuki, aby wszyscy mogli się spotkać w kolejnym etapie.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.11.2018

Półwywiadówka i Tato.Net

Dzisiejsze popołudnie upłynęło pod znakiem półwywiadówki. O godzinie 16.00 zebrania w klasach rozpoczęli rodzice dzieci z odziałów 1-3.
Kolejnym punktem była prelekcja pod tytułem “Jestem tatą – I co dalej?”, którą wygłosił p. Michał Bator – przedstawiciel Fundacji Tato.Net, koordynator warsztatów dla ojców. Ojcostwo jest jednym z najważniejszych aspektów bycia mężczyzną, ojciec powinien być przy swym dziecku w najważniejszych momentach jego życia, wspierać je, otaczać troską i dawać poczucie bezpieczeństwa.
Podczas dzisiejszego spotkania głos zabrała również p. Beata Rutkowska z firmy Bon Appetit. Pani dietetyk w swojej prezentacji przedstawiła kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać myśląc o zdrowym odżywianiu swoich pociech. Istotne jest to, aby nie zmuszać dzieci "na siłę", a zamiast tego konsekwentnie oswajać z różnymi produktami. Ważna jest również zabawa i kreatywność na talerzu oraz dawanie przykładu własną postawą. Mamy nadzieję, że te propozycje pomogą zachęcić dzieci do jedzenia zdrowych i wartościowych posiłków.
Po części wspólnej dla wszystkich rodziców naszych uczniów odbyły się spotkania z rodzicami uczniów klas 4-8 i indywidualne konsultacje z nauczycielami.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.11.2018

Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamietaj

Świetlica klas 1-3 włączyła się w realizację projektu pt."Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj", organizowanego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg.
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego oraz kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. Akcja pisania kartek świątecznych, które wkrótce dotrą do naszej szkoły, ma również zachęcić do tego, aby w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w sposób świadomy odłożyć media cyfrowe i spędzić ten czas z najbliższymi osobami.
Więcej informacji o projekcie oraz ogranizowanym w ramach kampanii przeglądzie plastycznym pod linkiem https://idaswieta.com/#o-kampanii/. Zachęcamy do śledzenia informacji na stronie i udziału w konkursie!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.11.2018

Powtórka z pierwszej pomocy

Późnym popołudniem pierwsza grupa pracowników naszej szkoły wzięła udział w szkoleniu przeprowadzonym przez Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Uczestnicy szkolenia, "pod okiem" wykwalifikowanego instruktora - ratownika medycznego, przypomnieli sobie, nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce, podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.11.2018

Piękny jest nasz lubelski strój ludowy

W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała", który jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków - 100 rocznicę odzyskania niepodległości, w świetlicy klas 1-3 odbyły się dzisiaj zajęcia plastyczne, podczas których wykonywaliśmy grupową pracę plastyczną, przedstawiającą lubelskie stroje ludowe. Zanim jednak nasi uczniowie zmierzyli się z artystycznym wyzwaniem, odwiedził nas gość. Był nim uczeń klasy 4a - Janek Majewski, który zaprezentował lubelski strój ludowy męski. Opowiedział z czego się składa, na jakie okazje jest zakładany. Podkreślił też, że stroje ludowe darzone są niezwykłym szacunkiem przez członków Zespołu im. Wandy Kaniorowej, w którym tańczy. Dziękujemy Jankowi za poświęcony czas i wzbogacenie naszych zajęć barwną "pomocą dydaktyczną".
Po wprowadzeniu i prezentacji stroju, przystąpiliśmy do pracy. Dziewczynki wykonywały lubelski strój ludowy damski. Natomiast grupa chłopców pracowała nad strojem męskim. Zaskakująca dbałość o detale i wierne oddanie kolorystyki strojów, to niewątpliwie mocne strony dzisiejszej współpracy obu grup. Efekty można obejrzeć na holu przy świetlicy. Zapraszamy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.11.2018

Techniki efektywnego uczenia się

W tym roku szkolnym nasza szkoła rozpoczęła współpracę ze studentami z Koła Naukowego Psychologów UMCS. Studenci będą pomagać naszym uczniom m.in. w opanowaniu technik efektywnego uczenia się.
Na dzisiejszych pierwszych warsztatach p. Kamila Czarny i p. Magda Ciołek, studentki 3 roku psychologii, omówiły i przećwiczyły z uczniami klas 7a i 7b dwie metody skutecznego zapamiętywania: pałac z pamięci i mapę myśli. Uczniowie już wiedzą, jak ważne jest odpowiednie nastawienie, zrozumienie, powtarzanie oraz myślenie obrazami i barwami podczas uczenia się. Dowiedzieli się także, że kolorem najlepiej odtwarzanym przez mózg jest pomarańczowy. Dlatego od dziś obowiązkowo w każdym piórniku musi być pomarańczowy flamaster!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.11.2018

Odczytywanie tajnych wiadomości

Na dzisiejszych zajęciach koła fizyko-chemicznego uczniowie odczytywali wiadomości napisane przez swoich rówieśników atramentem sympatycznym. Rolę naszego atramentu pełniły: roztwór wodny wodorotlenku sodu oraz sok z cytryny. Do odczytania treści tajnych listów użyli odpowiednio roztworu fenoloftaleiny i... płomienia. O ile łatwo było odczytać ukrytą treść listu pisanego roztworem zasady, o tyle nasze listy pisane sokiem cytrynowym uległy całkowitemu zwegleniu na skutek ich zbyt intensywnego odczytywania. Ich treść już na zawsze pozostanie dla nas tajemnicą :)


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.11.2018

4P czyli Problem, Pomysł, Projekt, Prototyp!

Czy krzesło może składać się jedynie z prostokątów i kwadratów? A czy może przypominać sarnę? W jaki sposób sprawić, aby okrągła zastawa nie stoczyła się ze stołu? Jak dawniej wyglądał znany przysmak Ptasie Mleczko? Dlaczego niektóre lampki stołowe udają ser? Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się designerzy, projektując otaczający nas świat? Na te i inne pytania odpowiedzieli uczniowie z klasy 2a, którzy w poniedziałkowy poranek wybrali się na zajęcia do Warsztatów Kultury. Tym razem w świat plastycznych działań nietypowych wprowadziła drugoklasistów Pani Agata Sztorc prowadząc zajęcia pt. "4P czyli Problem, Pomysł, Projekt, Prototyp!".
Podczas zajęć uczniowie obejrzeli wybrane prace z wystawy "Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu" oraz porozmawiali o tym, w jaki sposób przebiega proces projektowania przedmiotów codziennego użytku a także stworzyli własnoręcznie prototypy wybranych produktów! Co powstało? Na przykład okulary pozwalające widzieć świat w tęczowych barwach, urządzenie do łaskotania i inne ciekawe pomysły.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.11.2018

100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować

Co to znaczy być Polką i Polakiem? Co to znaczy być patriotą w czasach pokoju, szczególnie jeśli jest się małym dzieckiem? Z takimi pytaniami zmierzyli się uczniowie klasy 1a, którzy przez trzy dni uczestniczyli w warsztatach tematycznie związanych z Polską, które dodatkowo zawierały elementy kodowania.
Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem: "Jestem Polką, jestem Polakiem. Co to dla mnie znaczy?" - tworzymy kod z naszymi wartościami. Wstępem do wykonania zadania była rozmowa dotycząca tego, w jaki sposób możemy okazać miłość swojej Ojczyźnie w czasach pokoju oraz próba zdefiniowania terminu patriota. Następnie każdy z uczestników otrzymał serduszko, w którym narysował wartość, jaką jego zdaniem należy kierować się na co dzień. Z serduszek na mapie została zakodowana trasa, którą następnie należało odkodować przy pomocy strzałek kierunkowych. Zadanie niełatwe, które wymagało od uczestników skupienia i współpracy okazało się świetną zabawą i nauką.
Kolejny dzień upłynął pod hasłem "Zakodowane flagi – Polska i jej sąsiedzi". Uczniowie podjęli próbę przedstawienia na macie do kodowania położenia krajów sąsiadujących z Polską. Wcześniej jednak podzieleni na grupy pokolorowali flagi państw, przyporządkowali właściwą nazwą kraju oraz wspólnie zakodowali na mapie flagę Polski. Ostatnim elementem zadania było określenie współrzędnych punktu, na którym znajduje się dany krążek. Całość spotkania zakończył pokaz krótkiego filmu przedstawiającego jak zmieniały się granice naszej Ojczyzny od momentu jej powstania do dnia dzisiejszego. Film ten wywołał w uczniach ogromne emocje.
Ostatni z warsztatów zaplanowany został jako spotkanie otwarte. Na zajęcia zaprosiliśmy klasę 1b, z którą chcieliśmy podzielić się radością kodowania. W tym celu na przygotowanej wcześniej macie zostały rozłożone kolorowe krążki z cyframi, pod którymi zostały zakodowane pytania dotyczące naszego kraju, miasta i szkoły. Klasy 1a i 1b zostały podzielone na zespoły chłopców i dziewczynek. Przedstawiciel grupy rzucał kostką, następnie wybierał z planszy taki numer, jaki wskazał rzut. Kolor krążka wyznaczał kategorię, z której pochodziło pytanie. Zwycięzcą zostawał ten zespół, który pierwszy ułoży 4 tafelki swojego koloru w linii pionowej, poziomej lub ukośnej. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą dotyczącą Polski, jej tradycji i kultury. Najszybciej swoje tafelki zakodowały dziewczynki z klasy 1b. Pozostałe grupy również zakończyły grę z sukcesem. Bardzo dziękujemy uczniom z klasy 1b za przyjęcia zaproszenia oraz aktywny udział, a uczniom z klasy 1a życzymy dalszych przygód z nauką kodowania.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.11.2018

Ruszamy z akcją "Szlachetna Paczka"!

Co roku nasza szkoła bierze udział w akcji Szlachetna Paczka. W tym roku chcemy pomóc Pani Anecie, która samotnie wychowuje dwie córki. Po nagłej śmierci jej męża, sytuacja rodziny dramatycznie uległa pogorszeniu. Pani Aneta podjęła pracę i stara się radzić w trudnej sytuacji, jednak w okresie grzewczym, gdy musi zakupić opał, jej budżet jest niewystarczający. Dlatego zdecydowała się poprosić o pomoc (pełny opis rodziny i jej potrzeb dostępny w szkole).
Zachęcamy do włączenia się w akcję, aby wspólnie pomóc p. Anecie i jej córkom. Razem będzie nam łatwiej.
Przygotowujemy paczkę dla p. Anety i jej córek od 19.11 do 6.12.2018 r. Zbieramy pieniądze na zakup potrzebnych rzeczy (puszka na portierni szkoły) oraz konkretne rzeczy wymienione przez rodzinę.
Koordynatorem akcji jest p. Beata Król (nauczyciel świetlicy klas 1-3), którą wspierają w działaniach nauczyciele: p. Joanna Frydrych – Staszczak, p. Iwona Jagła – Izdebska, p. Bożena Szypuła.
Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda się odmienić los tej rodziny!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.11.2018

Misyjne podziękowania

Wszystkim, którzy włączyli się w akcje misyjne przeprowadzone na terenie naszej szkoły z serca dziękujemy. Z Fundaci Humanitarnej Redemptoris Missio otrzymaliśmy zaświadczenia dokonanych wpłat, oraz piękne dyplomy świadczące o tym, że potrafimy pomagać. Uczynki miłosierdzia, to najpiekniejsze gesty do jakich zdolny jest człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Zdjęcia i dyplomy można obejrzeć na misyjnej gazetce przy szkolnej portierni.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.11.2018

II etap konkursu kuratoryjnego z chemii

Równania chemiczne, obliczenia, samodzielne projektowanie doświadczeń, wyciąganie wniosków, to tylko niektóre spośród 14 zadań z którymi przyszło się zmierzyć uczniowi klasy 8a podczas konkursu chemicznego. Na rozwiązanie zadań przeznaczonych było 90 minut, aby przejść do kolejnego etapu można stracić tylko 4 punkty. Jakubowi życzymy powodzenia i rozwijania chemicznych pasji!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.11.2018

"Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej"

Mateusz Husak zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie "Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej", którego organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej. Praca Mateusza opowiadająca o poruczniku Antonim Szyndlu została nagrodzona w kategorii VLOG.
W dniach 12-14 listopada 2018 r. w Warszawie odbyły się warsztaty filmowe - będące dodatkową nagrodą dla laureatów konkursu. Natomiast w czwartek 15 listopada 2018 r. miała miejsce uroczysta gala finałowa oraz wręczenie nagród i dyplomów przez Prezesa IPN Jarosława Szarka. Przyłączamy się do gratulacji i życzymy kolejnych sukcesów!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.11.2018

Podsumowanie konkursów bibliotecznych

"Książka to przyszłość" pod takim hasłem obchodzone było w październiku święto bibliotek szkolnych. Uczniowie naszej szkoły brali udział w szkolnych konkursach. Jednym z nich był konkurs na Najlepiej Czytająca Klasę. I tu uwaga! Najwięcej książek przez miesiąc październik przeczytała klasa 1b. Ogromne gratulacje dla naszych najmłodszych czytelników!
"Jesień z książką" - to konkurs fotograficzny w którym wzięły udział uczennice ze starszych klas. Prace wymagały czasem nawet dużego poświęcenia. Jedna z uczestniczek napisała w komentarzu: „Wpadłam na pomysł, żeby pokazać książki na tle jesiennego wschodzącego słońca nad jeziorem. (...) Dowiedziałam się, że wschód słońca miał być o godz. 6.51. Musiałam wstać o godz. 4.30, żeby dojechać do Poleskiego Parku Narodowego i jeszcze zdążyć dojść nad Jezioro Moszne przed wschodem. W lesie było ciemno, ale jak doszliśmy nad jezioro to już robiło się szaro. (...) Wzięłam ze sobą kilka moich ulubionych książek i jeszcze przed wschodem zrobiłam im jesienne zdjęcia.” Wystawę prac można obejrzeć na parterze, obok czytelni. Komisja w składzie p. Joanna Frydrych-Staszczak oraz p. Małgorzata Szponar przyznała następujące nagrody: I miejsce – Jadwiga Jaksim z kl. 7b; II miejsce – Magdalena Dyrka z kl. 6a, III miejsce – Aleksandra Olszewska z kl. 8b oraz nagroda wyróżnienia dla Debory Mirosław z kl. 6a. Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy pomysłów i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.11.2018

Drugi etap konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego!

Punktualnie o godz. 9.00, ósemka uczniów z kl. 7-8 rozpoczęła zmagania konkursowe. Praca z tekstem, ćwiczenia gramatyczne, czy pytania dotyczące historii Wielkiej Brytanii to tylko niektóre z zadań, na które musieli udzielić odpowiedzi uczniowie. Liczba punktów możliwych do uzyskania wynosi 40. Do następnego etapu przejdą uczniowie, którzy uzyskają co najmniej 36 punktów. Życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.11.2018

Szachy - Igrzyska Dzieci

Dziś około godziny 9.00 wyruszyliśmy na turniej drużynowy w szachach, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego . Koordynatorem zawodów był Lubelski Klub Szachowy .Naszą szkołę reprezentowali Katarzyna Sojka (1a), Weronika Szkuat i Michał Ciszewski (2a), Antoni Wojtasik (3a), Konrad Wojno (3b), Maksymilian Gancarz (4b) oraz John Roberts-Meier (6a).Turniej był bardzo emocjonujący, niejednokrotnie na twarzach uczestników pojawiało się ogromne napięcie związane z kolejnym ruchem. Pomimo rywalizacji prawdziwa sportowa atmosfera nadziei i wsparcia była odczuwalna. Przede wszystkim dla uczestników było to cenne doświadczenie i wspólna zabawa. Nasza drużyna uplasowała się na czwartym miejscu. Wszystkich drużyn biorących udział było 14. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.11.2018

Bądź jak EuGeniusz!

Mija kolejny tydzień realizacji projektu w ramach grantu z NBP - „Bądź jak EuGeniusz – przedsiębiorczy, kreatywny, odważny!”. Starsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli dzisiaj w otwarciu wystawy poświęconej Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, polskim wynalazkom i innowacjom oraz największym polskim przedsiębiorcom ostatniego stulecia. Na wystawie zaprezentowane zostały prace uczniów z klas IV-VIII. Wydarzeniu towarzyszył wykład pt. „COP – największe przedsięwzięcie II RP”, dotyczący polskich osiągnięć gospodarczych w okresie międzywojennym. Wykład został przygotowany przez p. Jana Kurowiaka. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do podziwiania wystawy zlokalizowanej na korytarzu przed salą modlitewną na parterze szkoły!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.11.2018

Kanapkowy zawrót głowy

Uczniowie klasy 1b w ramach tematu o zdrowym odżywianiu samodzielnie przygotowywali dziś drugie śniadanie. Oprócz tradycyjnych kolorowych sałatowo - ogórkowych kanapek pojawiły sie kanapki z bazylią, koperkiem a nawet... marchewką! Nie zabrakło rownież samodzielnie wykonanej pasty jajecznej. To było dobre doświadczenie, które uczniowie chętnie powtórzą, bo dziś nauczyli się, że dbanie o zdrowie może być bardzo proste i ciekawe.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.11.2018

Przyjaciele Bratka

Do uczniów z klasy 1a przybył dziś niezwykły gość imieniem Bratek. Ta sympatyczna pacynka to bohater bajek oraz serii książeczek Ortograffiti, którą starsi uczniowie znają z filmu odtwarzanego przed Testem Trzecioklasisty. Od dzisiaj ten urokliwy przybysz będzie towarzyszył pierwszakom przez kolejne miesiące nauki, wspierał ich w rozumieniu różnorodnych sytuacji społecznych i stanów emocjonalnych, pomagał w zdobywaniu nowych wiadomości oraz umiejętności, a także pomagał w pokonywaniu trudności. Mamy nadzieję, że lekcje z Bratkiem będą pełne niezapomnianych przygód oraz ciekawych aktywności.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.11.2018

Życio-opowieści

W ramach Światowego Dnia Filozofii uczniowie klasy 6b uczestniczyli dziś w wystawie i mini warsztatach pt.: "Życio-opowieści". Wystawa zabrała nas w podróż pełną niespodzianek. Ludzkie losy łączą pewne stałe elementy. Każdy z etapów życiowej wędrówki oferuje coś innego, wiążą się z nimi konkretne wspomnienia, zapachy, kolory, przedmioty, które często mają znaczenie sentymentalne i symboliczne. Te właśnie obiekty pojawiły się w Centrum Spotkania Kultur w zaskakującej aranżacji. Uczestnicy wystawy mieli okazję przejść przez Życie, które przybrało formę mobilnej, interaktywnej instalacji. Każda osoba mogła zostawić w niej swój ślad i wytyczyć nicią niepowtarzalny szlak na specjalnej mapie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.11.2018

Konkurs Clickonmaniac

Dzisiaj w naszej szkole uczniowie z klas szóstych, siódmych i ósmych po raz kolejny spróbowali swoich sił w konkursie "Clickonmaniac" z języka angielskego, organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu. W konkursie wzięło udział 36 osób - kto wie, może tak jak w latach poprzednich wśród piszących są przyszli laureaci?


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.11.2018

Zajęcia z przedstawicielami Policji

W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie klas ósmych wzięli dzisiaj udział w spotkaniu z funkcjonariuszami Miejskiej Komendy Policji w Lublinie. Tematem zajęć było bezpieczeństwo nieletnich, cyberprzemoc oraz odpowiedzialność karna. Podczas spotkania uczniowie zostali poinformowani o skutkach pochopnego udostępniania w internecie swoich danych osobowych. Zwrócono także uwagę na konieczność ograniczonego zaufania do ludzi poznanych w sieci. Funkcjonariusze zachęcili uczniów do tego, aby w sytuacji zagrożenia szukali wsparcia u dorosłych. W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli krótkie filmy edukacyjne, jeden dotyczył zjawiska cyberprzemocy, w drugim uczniowie dowiedzieli się jak należy zachować się w czasie ataku terrorystycznego. Po prelekcji funkcjonariusze Policji odpowiadali na pytania młodzieży.


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.11.2018

Igrzyska dzieci w koszykówce

Dziś reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w igrzyskach dzieci szkół podstawowych w koszykówce. Młodzi koszykarze rozegrali dwa spotka z SP 38 i SP 43, w których nasi rywale okazali się lepsi od naszych zawodników. Ogromne brawa dla dzielnych sportowców za podjęcie walki. Była to dla nas cenna lekcja, gdyż nasz kadra składała się głównie z uczniów klasy czwartych.
Skład: Kuba Iwaszko z kl. 6b, Kuba Rojek, Wojciech Plisiecki, Marcel Wamarski z kl. 6a, Dominik Borkowski, Dominik Szuper, Hubert Melnik, Jan Torres i Miłosz Skowyra z kl. 4b.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.11.2018

Nasza Niepodlegla

Uczniowie klasy 2b razem z Babciami z Lubelskiej Szkoły Superbabć przygotowali przedstawienie pt.”Nasza Niepodległa”, które dziś zaprezentowali koleżankom i kolegom z klas 1-3. Scenariusz widowiska opracowała p. Lucyna Szabłowska, a oprawą muzyczną zajęła się p. Danuta Bazylewicz. Przedstawienie mówiło o najważniejszych wydarzeniach w dziejach Polski - od czasów szlacheckich aż do odzyskania niepodległości. Pojawił się też wątek lokalny – powstanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Historie opowiadane przez Babcie były przeplatane pieśniami i wierszami patriotycznymi oraz efektownym tańcem z szarfami. Widowisko zakończyło się symbolicznym "sadzeniem róż" wraz ze śpiewem: "Sadźmy przyjacielu róże! Długo jeszcze, długo światu. A więc sadźmy je dla innych, szczęśliwszemu sadźmy światu!".

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.11.2018

Jak się uczyć koncentracji uwagi?

Tym razem na zajęciach Projektornii z cyklu "Inspiruję do nauki" próbowaliśmy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących koncentracji uwagi. Czym właściwie jest koncentracja uwagi? Dlaczego czasem trudno nam się skoncentrować? Jak emocje mogą przeszkadzać nam w wykonaniu zadania? Jak poradzić sobie z jego wykonaniem? Co może nam pomóc? Po krótkim mini wykładzie i zabawie ruchowej, odbyliśmy trening koncentracji, polegający na wykonaniu zadań pobudzających zmysły: wzroku, dotyku i słuchu. Chyba najbardziej zaskakującym dla uczestników wyzwaniem było ulepienie z plasteliny bałwana z zamkniętymi oczyma. Dzieci ze skupieniem i skoncentrowane przystąpiły do pracy, której efekty zaskoczyły je same.
Na zakończenie wszyscy otrzymali planszę "Wygraj z niełatwym zadaniem". Jest to instrukcja odpowiadająca na pytanie "Jak poradzić sobie z trudnym zadaniem?". Pozwoli ona zwrócić uwagę na nasze myśli, emocje i wyobrażenia, kiedy będziemy próbowali poradzić sobie z zadaniem wymagającym koncentracji i skupienia.
Na dzisiejszych zajęciach na dzieciaki czekały indeksy od Fundacji Uniwersytet Dzieci, w których będą odnotowywać swoje postępy. Serdecznie dziękujemy za niespodziankę:)

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.11.2018

W obserwatorium meteorologicznym

Dziś klasa 4a wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Jaworską i p. Justyną Fimiarz wzięła udział w zajęciach zorganizowanych na terenie Obserwatorium Meteorologicznego Zakład Meteorologii i Klimatologii UMCS, na Placu Litewskim.
Nasi uczniowie mogli zobaczyć podstawowe przyrządy służące do pomiarów stanów pogodowych tj.: termometr, termometry ekstremalne, higrometr, barometr, wiatromierz czy deszczomierz. Poznali także działanie i zastosowanie urządzeń elektronicznych. Dodatkowo mieli okazję zbadać prędkość spadku temperatury za pomocą katatermometru, a także poznali zasadę automatycznego rejestratora temperatury, wilgotności i ciśnienia atmosferycznego, czy miernika pomiaru nasłonecznienia. Jednak najbardziej byli zainteresowani przyrządami pomiarowymi ręcznie sterowanymi, które odeszły już do lamusa.
Dumni jesteśmy, że mogliśmy być na pobliskiej stacji, która pozwala rejestrować elementy pogody a następnie prezentować otrzymane wyniki naszej lubelskiej społeczności. Każdy zainteresowany pogodą ma dostęp do wyników pomiarów naszego obserwatorium.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.11.2018

Sala fitness

Nadszedł oczekiwany przez wszystkich dzień zakończenia remontu "nowej" części szkoły. Ostatnim jego etapem była sala fitness, w której zostały odrestaurowane zabytkowe freski. Sala została wyposażona w maszyny hydrauliczne do ćwiczeń, urządzenia treningowe cardio, drabinki i liny do wspinania, stepery oraz lustrzaną ścianę. Mamy nadzieję, że zajęcia w niej prowadzone przyczynią się do wzrostu sprawności i ogólnej kondycji naszych uczniów, czego im z serca życzymy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 11.11.2018

Modlitwa w setną rocznicę odzyskania niepodległości

Rodzice i dzieci klas trzecich w ramach przygotowania do I Komunii św. podczas wspólnego spotkania modlili się za naszą Ojczyznę. To był wyjątkowy dzień. Dzieci zastanawiały się, jak mogą okazać miłość Polsce. Wszystkie wypowiedzi były trafne, gdyż temat ten rozbrzmiewał w naszej szkole już od początku roku. Dopełnieniem spotkania były dalsze losy Mojżesza, który z Narodem Wybranym wędrował do Ziemi Obiecanej. Następne spotkanie odbędzie się 2 grudnia - w pierwszą niedzielę Adwentu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 10.11.2018

Mistrzowie kodowania

Sobotnie przedpołudnie wychowawcy klas 1-3 spędzili na szkoleniu Mistrzowie Kodowania. Państwo Bagińscy, trenerzy prowadzący warsztat, wprowadzali naszych nauczycieli w tajniki pracy z matą edukacyjną. Szybko okazało się, że wykorzystanie maty podczas lekcji w aktywny sposób rozwija myślenie, pamięć, mowę i umiejętności matematyczne, a także wspiera naukę czytania i pisania. Dodatkowo jest doskonałym narzędziem pozwalającym na metodyczne i wartościowe wprowadzenie uczniów w świat aplikacji edukacyjnych i narzędzi związanych z programowaniem. Szkolenie pokazało, że wielość możliwości wykorzystania maty jest bardzo szeroka. Z pewnością ta ogromna porcja zdobytej wiedzy sprawi, że nasi uczniowie podczas pracy z matą nie tylko będą zdobywać nowe umiejętności, ale przede wszystkim świetnie się bawić.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 09.11.2018

Dzień dla Niepodległej

9 listopada 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole w nietypowy sposób najważniejsze polskie święto narodowe. Młodzi Polacy poprzez zabawę i śpiew włączyli się w obchody Święta Niepodległości.
Klasy młodsze rozpoczęły dzisiejszy poranek bardzo pracowicie. Podczas warsztatów plastycznych, uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli samodzielnie wykonywali kotyliony. Było dużo wycinania, wyklejania, ale wszyscy radośnie spędzili ten czas. Z przypiętymi na piersi kotylionami udali się na "Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych", podczas którego pięknie poprzebierani, jeszcze piękniej śpiewali pieśni. Każda klasa otrzymała dyplom za udział przeglądzie i słodkie "co nieco". Zmęczeni mogli udać się na zasłużoną przerwę, a tam czekały na nich przysmaki przygotowane wcześniej przez mamy.
Uczniowie klas starszych oficjalne obchody Święta Niepodległości rozpoczęli o godzinie 9.00. Wszyscy zebrali się w auli szkolnej na akademii, podczas której przedstawione zostały główne wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Akademia została przygotowana przez uczniów klasy 7b, pod kierunkiem p. Jana Kurowiaka, nauczyciela historii. Po części artystycznej rozpoczął się dla uczniów klas 4-8 I Urszulański Festiwal Pieśni Patriotycznych.
Tego dnia nie zabrakło m. in. takich utworów jak: "Jedzie na kasztance", "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Co to jest niepodległość", "Ojczyzno ma", "Przybyli ułani pod okienko", "Warszawskie dzieci", "Rozkwitały pąki białych róż", "Żeby Polska była Polską", "Polskie kwiaty", "Raduje się serce, raduje się dusza" i wiele innych.
W I Urszulańskim Festiwalu Pieśni Patriotycznych komisja w składzie: Siostra Przełożona Lucjana Kożak, p. Joanna Frydrych-Staszczak, p. Anna Kara przyznała nagrody: I miejsce – klasa 6b, II miejsce – klasa 8a, III miejsce – klasa 4b oraz wyróżnienie dla klasy 4a.
Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała Hymn Narodowy, pomodliła się w intencji Ojczyzny oraz wysłuchała Apel Poległych. Po części oficjalnej uczniowie klas 1-3 z nauczycielami i Siostrą Przełożoną wyszli przed budynek szkoły, aby posadzić "Drzewo pamięci", jako symbol 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Natomiast harcerze z Siostrą Dyrektor Esterą Grzegorek udali się na Plac Litewski, gdzie złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza.
Ostatnim punktem tego dnia był występ szkolnego zespołu uczniów z klas 6, 7 i 8 "Orkiestra Legionowa", przygotowany pod kierunkiem p. Jana Wierzbickiego oraz p. Dominika Kosiorka.
Dzisiejsze obchody były dla nas wspaniałą lekcją patriotyzmu. Pamiętajmy że, dzień 11 listopada to dla każdego Polaka święto radości i wspomnienia tych, którzy podarowali nam wolność.
Dziękujemy p. Małgorzacie Szponar, s. Barbarze Markiewicz, p. Joannie Frydrych – Staszczak, p. Katarzynie Wrzos, p. Janowi Kurowiakowi, p. Janowi Wierzbickiemu, p. Dominikowi Kosiorkowi i wszystkim nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie naszego szkolnego Dnia dla Niepodległej!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 08.11.2018

Chemiczna moc 4 żywiołów

Uczniowie klas 7a i 7b uczestniczyli dzisiaj w projekcie "Chemiczna moc 4 żywiołów". Młodzież, pod okiem pracowników Wydziału Chemii UMCS, wykonywała samodzielnie różne doświadczenia w grupach 2-osobowych. Uczniowie badali absorbenty, poznali moc wywaru z czerwonej kapusty, spalali S i Mg, wykrywali różne pierwiastki w produktach spożywczych, określali twardość wody, wyodrębniali barwniki, poznali tajemnice tworzenia aromatów. I choć po 6 godzinach pracy laboratoryjnej byli bardzo zmęczeni, to byli także bardzo zadowoleni z nowych doświadczeń.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 08.11.2018

Śniadanie daje moc

Uczniowie klasy 1a wzięli dziś udział w VIII edycji obchodów Dnia Śniadanie Daje Moc. Był to doskonały pretekst do przypomnienia podstawowych zasad bezpiecznego i higienicznego przygotowywania posiłków oraz wypróbowania nowych smaków. Podczas przygotowania śniadania uczniowie skomponowali swój ulubiony zestaw. Każdy z zaangażowaniem wykonał własną kanapkę. Najmilszym elementem pracy było zjedzenie samodzielnie przygotowanego śniadania.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 07.11.2018

Mówić - jak to łatwo powiedzieć!

Dzisiaj podczas godziny wychowawczej klasa 5a gościła wyjątkową osobę - Panią Janinę Gut, która jest m.in. doświadczoną terapeutką - logopedą i pedagogiem, a prywatnie babcią Ignacego - ucznia klasy 5a. Pani Janina poprowadziła wyjątkowe, pełne ciepła i radości zajęcia, podczas których uczniowie zgłębiali tajniki mowy. Dowiedzieli się, dlaczego człowiek mówi, dzięki czemu taką umiejętność nabywa, w jakim celu ją doskonali. Uczestnicy warsztatów ćwiczyli poprawną artykulację oraz bawili się nieco. Atmosfera zajęć sprzyjała nauce i zabawie. Wszyscy byli zainteresowani, z zaciekawieniem podejmowali kolejne wyzwania. Szczególnie trudne okazały się "połamańce językowe", które uświadomiły wszystkim, że piękna, poprawna, wyraźna oraz głośna mowa nie jest prosta - wymaga ćwiczeń oraz wysiłku. Zajęcia były bardzo interesujące. Pani Janinie serdecznie dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie "z logopedią na wesoło!"


kliknij, aby powiększyć

Środa 07.11.2018

"Godło, barwy i hymn"

Uczniowie klas 1 i 2 wzięli dziś udział w Międzyszkolnym Konkursie Urszulańskim "Godło, barwy i hymn" organizowanym w ramach projektu "SERVIAM dla Niepodległej" przez Zespół Szkół Urszulańskich w Poznaniu. Dla uczniów klas pierwszych był to wielki debiut - po raz pierwszy wypełniali najprawdziwszy test. Pytania nie były trudne, więc z nadzieją czekamy na wyniki konkursu.


kliknij, aby powiększyć

Środa 07.11.2018

Jaką rolę odegrali uczniowie klasy 8b w obradach Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej?

Pytanie zastanawiające, jednak nie bezpodstawne. Dzisiaj 7 listopada 2018 roku, niektórzy uczniowie klasy 8b wzięli czynny udział w inscenizacji teatralnej przedstawiającej obrady Tymczasowego Rządu Ludowego, które 100 lat temu odbywały się w Pałacu Lubomirskich, w obecnej siedzibie Wydziału Politologii. Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury w Lublinie. Uczniowie wraz z wychowawcą – p. Martą Muszyńską przenieśli się do wydarzeń sprzed dokładnie 100 lat. Atmosfera spektaklu oraz waga tych wydarzeń była dla wszystkich głębokim przeżyciem, oraz żywą lekcją historii.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 07.11.2018

Warto być Polakiem

Ponad tysiąc uczniów z całego województwa wzięło dziś udział w drugim etapie konkursu "Warto być Polakiem", który odbył się w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Wśród nich nasi podopieczni: Karol Jaworski z kl. 6b, Krzysztof Münnich z kl. 7b i Piotr Plisiecki z kl. 6a. Aby wygrać, trzeba było odpowiedzieć na 52 pytania związane z historią Polski w latach 1914-1925. Niestety, nie znalazło się miejsce na podium dla naszych chłopców. Mamy nadzieję, żetakt ten nie ostudzi ich zapału!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 06.11.2018

"Czy można uczyć się szybciej?"

Na kolejnych zajęciach Projektornii w ramach projektu "Inspiruję do nauki" zastanawialiśmy się nad tym, co pomaga, a co przeszkadza w uczeniu się? Poznaliśmy kilka ciekawostek o mózgu. Próbowaliśmy też pobudzić nasze obie półkule, wykonując ćwiczenia ruchowe, pomagające w koncentracji uwagi, układając puzzle i rozwiązując krzyżówkę.
Wiemy już, dlaczego tak ważne jest picie wody i aktywność fizyczna dla naszego mózgu, którego komórki - neurony tworzą się przez całe życie. Warto ćwiczyć mózg w każdym wieku. Polecamy systematyczne wykonywanie na przykład "leniwych ósemek", "kapturka myśliciela", czy siadanie w "pozycji Cook'a" :)
Dzisiejsze zajęcia z cyklu "Inspiruję do nauki" to porcja praktycznych wskazówek, co robić, aby uczyć się szybciej.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 06.11.2018

"Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego"

Miłośnicy historii mieli kolejną okazję by "błysnąć" wiedzą, ponieważ dzisiaj odbył się w naszej szkole pierwszy etap konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948. W walce o wolną Polskę". Uczestniczyło w nim 30 uczniów. Liczymy na dobre wyniki i awans do kolejnego etapu.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 06.11.2018

Partiotyczna Pani Muzyka

We wtorkowy poranek uczniowie młodszych klas po raz kolejny spotkali się z Panią Muzyką. Tym razem pełna dźwięków podróż przeniosła nas w burzliwą historię odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nietypowa lekcja muzyki była nie tylko szansą na wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, ale umożliwiła też spotkanie ze Starszym Chorążym Sztabowym grającym w wojskowej orkiestrze. Nie zabrakło również poznawania różnych elementów strojów wojskowych (zarówno tych współczesnych jak i z odległych epok), maszerowania krokiem defiladowym czy nauki rozróżniania poszczególnych komend wojskowych wydawanych za pomocą trąbki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 06.11.2018

World of Languages

Pięćdziesięcioro czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w jesiennej sesji międzyszkolnego konkursu z języka angielskiego World of Languages. Olimpiada składała się z osiemnastu pytań jednokrotnego wyboru badających umiejętności w zakresie posiadanego słownictwa, zwrotów, czytania ze zrozumieniem, komunikacji oraz gramatyki. Testy dla poszczególnych klas charakteryzował rosnący stopień trudności odwzorowujący zwiększający się poziom umiejętności uczniów. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 06.11.2018

"Ile waży święty Mikołaj?"
– charytatywna zbiórka monet


Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w akcji charytatywnej "Ile waży święty Mikołaj?". Celem akcji jest wsparcie funduszu stypendialnego Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, z którego wypłacane są stypendia dla podopiecznych z ubogich rodzin umożliwiające młodzieży rozwój talentów oraz pasji. Akcja potrwa do 3 grudnia. Monety można wrzucać do skarbonek klasowych lub do skarbonki znajdującej się na portierni szkoły. Mamy nadzieję, że wielu z nas zaangażuje się w tę formę aktywności charytatywnej. Na zdjęciu obok rysunek do plakatu promującego akcję przygotowany przez Idę Struską z klasy 8a. Szczegółowe informacje o zbiórce znajdują się na stronie ilewazymikolaj.pl. Pamiętajmy - pomoc niesie radość!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 06.11.2018

Kulturkowe oglądanie w Teatrze Starym

Tym razem zobaczyliśmy jedną z filmowych przygód Lassego i Mai, zatytułowaną "Sekret rodziny von Broms". Zarówno książki o przygodach młodych i dzielnych detektywów, jak również filmy są dziś bardzo poularne. O ile książki dbają o rozwijanie wyobraźni czytelnika, o tyle film daje oglądającym możliowść podziwiania wizji twórców filmowych. Należy przyznać, że fimowa saga "Biura detektywistycznego" posiada niezwykłą scenografię oraz ciekawie ucharakteryzowane postaci. Cieszy oko zarównio widza młodszego, jak i starszego. Przy okazji projekcji tego fimu mogliśmy się zastanowić nad kwestiami typowo kinowymi, mianowicie: czym jest aktorstwo, co to jest rola, wizja reżysera, presja w zawodzie aktora, praca na planie filmowym oraz sława. Już tradycją stało się, że wychodzimy z teatru bardzo zadowoleni.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 06.11.2018

"Kiedy myślę: Polska…"

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku zorganizował Międzyszkolny konkurs Fotograficzny: "Kiedy myślę: Polska…" Tematem konkursu było zrobienie zdjęcia, które kojarzyło by się z naszą Ojczyzną. Napłynęły 104 prace, z których 40 zakwalifikowało się do wystawy. Z naszej szkoły są to zdjęcia Weroniki Jakowickiej z klasy 6a i Zofii Ruszkowskiej z klasy 6b. Bardzo cieszymy się, że została doceniona ich praca i pomysły. Życzymy dużo zapału i radości w dalszej pracy twórczej.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 05.11.2018

IX Ogólnopolskie Dyktando Młodych

Dzisiaj w gmachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyło się IX Ogólnopolskie Dyktando Młodych. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Nikola Piskorska z kl. 8b, Wiktoria Łuć z kl. 8b, Małgorzata Wiącek z kl. 8b i Adam Staniszewski z kl. 7a. Konkurs został zorganizowany przez Koło Edytorów KUL i miał na celu popularyzowanie poprawnej pisowni wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zmaganie się z poprawnością tekstu nie należy do rzeczy najłatwiejszych, ale opanowanie tej umiejętności okazuje się być niezwykle przydatne w życiu. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 02.11.2018

Co ciekawego w świetlicy
działo się...


Co roku świetlicowy październik jest miesiącem, w którym dużo się dzieje. Jest to czas, w którym wszyscy się już znamy, wiemy gdzie co jest i gdzie należy odłożyć, kiedy co się dzieje, a w ogóle to można powiedzieć, że jest tak wspaniale zwyczajnie. Co roku, właśnie w październiku, przyjmujemy do grona społeczności świetlicowej kolejnych pierwszoklasistów. Dzieje się to kilka dni po uroczystym ślubowaniu szkolnym.
Oprócz większych i ważnych wydarzeń podczas mijającego października ma miejsce wiele prozaicznych wydarzeń, np. przygotowanie jesiennej dekoracji sali świetlicowej, wykonanie wielu kolorowych i twórczych prac plastycznych, zbieranie darów jesieni (kasztanów, żołędzi, szyszek, itp.), dłuższego pobytu na powietrzu zarówno na boisku szkolnym jak i w ogrodzie – w tym roku chętnie porządkowano ogród misyjny, co było ciekawym doświadczeniem dla wielu świetliczków, szczególnie tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z łopatą czy grabkami.
Podczas tegorocznego października atrakcją był również coczwartkowy spektakl zatytułowany "Czupiradełko dla Niepodległej". Obwoźny teatrzyk zorganizowany przez Stowarzyszenie Terraz Senioras uczył o ważnych dziejach historii Polski.
We wtorki i piątki znajdowaliśmy również czas na czytanie książek ("Drzewo do samego nieba" M.Terlikowska, "Dziewczynka i drzewo kawek" N. Jalonen, "Ambaras" T. Samojlik) oraz oglądanie bajek i filmów ("Shrek", "Emotki", "Akademia Pana Kleksa" oraz serial "Wow"). Z zainteresowaniem braliśmy udział w poniedziałkowych zajęciach zwanych "Dniem pasji", w środowym "Dniu Eksperta", podczas którego to dzieci pokazują swoje talenty (jak chociażby umiejętne robienie owocowego koktajlu) oraz w czwartkowych zajęciach roboczo zwanych "Dobre zachowanie – dobre wychowanie", kiedy to uczymy się współpracy i samodzielności. A tak w ogóle to najchętniej się bawimy – ze sobą, tym co jest lub co stworzymy, w sali i na powietrzu… po prostu!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 02.11.2018

Najlepsi czytelnicy
października 2018/2019


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Mikołaj Łuć, kl. 4a – 14 książek
  • »Dorota Brzózka, kl. 4a – 12 książek
  • »Emilia Polkowska, kl. 1b – 12 książek
  • »Aleksander Kita, kl. 4b – 11 książek
  • »Anna Kowalik, kl. 6a – 10 książek
  • »Gabriela Łuć, kl. 5b – 10 książek
  • »Hanna Byra, kl. 1b – 9 książek
  • »Justyna Brauze, kl. 6a – 8 książek
  • »Krzysztof Münnich, kl. 7b – 7 książek
  • »Magdalena Dyrka, kl. 6a – 7 książek