Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności


LUTY 2014


kliknij, aby powiększyć

Piątek 28.02.2014

Wojewódzki etap konkursów kuratoryjnych

W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Lubelskie Kuratorium Oświaty. To już III etap - wojewódzki.
W czwartek 27 lutego uczniowie z klasy 6b - Maciej Baryła i Adam Suraj oraz uczeń z klasy 6a - Kacper Kiciński zmagali się z zadaniami w konkursie historycznym.
Dzisiaj, w piątek 28 lutego Błażej Wilkoławski z klasy 6b reprezentował szkołę w konkursie matematycznym.
Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Sam udział w konkursach na szczeblu wojewódzkim jest już ich dużym sukcesem! Wyniki zostaną ogłoszone na początku marca.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 28.02.2014

W Wydawnictwie "GAUDIUM"

Za przykładem młodszych kolegów uczniowie z klasy 5b udali się dziś do Wydawnictwa „Gaudium”, gdzie są (między innymi) drukowane podręczniki do religii - piękne, ciekawe i pouczające.
Dzięki dyrektorowi wydawnictwa - ks. Markowi Szymańskiemu uczniowie naszej szkoły przeszli wspólnie z przewodnikiem „drogę” od zaplanowania książek do ich pakowania. Ciekawe, a przede wszystkim wymagające ciężkiej pracy wielu ludzi zadanie. Dziękujemy im za to.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 27.02.2014

Pierwsza pomoc

Uczniowie klasy 2a uczestniczyli dziś w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Dowiedzieli się, jak radzić sobie z drobnymi skaleczeniami, stłuczeniami i oparzeniami. Ćwiczyli bandażowanie i opatrywanie ran. Złamania i krwotoki nie są im już straszne, najważniejsze to nie panikować i nie bać się pomagać. A numer alarmowy 999 jest już im dobrze znany.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 27.02.2014

Trening pod okiem mistrza

Podczas dzisiejszego koła sportowego nasi młodzi lekkoatleci mieli okazję potrenować skok wzwyż pod okiem zawodnika AZS UMCS LUBLIN Grzegorza Kutrzepy.
Grzesiek zademonstrował rozgrzewkę, którą skoczkowie wykonują przed zawodami oraz wiele ciekawych ćwiczeń, które w przyszłości powinny zaprocentować dobrymi skokami naszych małych sportowców. Pod koniec zajęć nasi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności, a starszy kolega udzielał cennych porad co do techniki skoku.
Grzegorz jest młodym utalentowanym zawodnikiem a jego osiągnięcia to: 13 miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, 3 miejsce na Akademickich Mistrzostwach Polski juniorów w skoku wzwyż i trójskoku, 3 miejsce na wojewódzkiej gimnazjadzie w skoku wzwyż. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnie tak udane spotkanie!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 27.02.2014

Tłusty czwartek

Dziś w całej naszej szkole unosił się aromatyczny zapach. Wszystko z powodu tłustego czwartku, więc i u nas nie mogło zabraknąć pączków. Wszyscy nauczyciele i uczniowie otrzymali ten rarutas, a jego pomysłodawcą i sponsorem była Rada Rodziców. Zgodnie ze starym powiedzeniem - w tłusty czwartek należy zjeść przynajmniej jednego pączka, gdyż wróży to powodzenie w przyszłości. Co do przyszłości - to zawsze jest w Bożych Rękach, ale pączka chętnie się zjadło. Serdecznie dziękujemy!


kliknij, aby powiększyć

Środa 26.02.2014

„Szpak Fryderyk”

Od godziny 11.30 uczniowie klas 1-3 za pośrednictwem internetu uczestniczyli dziś na żywo w interaktywnym spektaklu zatytułowanym „Szpak Fryderyk”, który miał miejsce w Białostockim Teatrze Lalek w reżyserii Jacka Malinowskiego i z muzyką Krzysztofa Dzierma.
W trakcie spektaklu poznaliśmy pana Hubera i panią Maier - samotnych sąsiadów, którzy mają swoje małe, własne, ekscentryczne przyzwyczajenia. Pan Huber karmi ptaki, a pani Maier… hoduje szczury. Zabawna historia o szpakach i sympatycznych gryzoniach uczy, że nie należy niczego, ani nikogo oceniać po pozorach. Dzięki tej opowieści, wszystkie sąsiedzkie niesnaski przerodziły się w przyjaźń.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 25.02.2014

Warsztaty dla Rodziców

"Rywalizacja czy współpraca?" to temat dzisiejszych warsztatów dla rodziców, które poprowadziły dr Iwona Ulfik - Jaworska i mgr Aneta Lutomska.
Uczestnicy spotkania mieli okazję do pogłębienia znajomości mechanizmów wpływających na relacje między dziećmi oraz poznania sposobów reagowania na zachowanie dzieci tak, aby wyeliminować agresję, wzajemną niechęć, rywalizację, manipulację.
Bardzo dziękujemy Paniom prowadzącym za dzisiejsze warsztaty.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 25.02.2014

Mamy laureata konkursu
„Matematyka z Piątką”


Dnia 18 lutego 2014 r. na terenie Gimnazjum nr 5 odbył się finał konkursu „Matematyka z Piątką”. Do rywalizacji przystąpiło 69 uczniów z 13 szkół podstawowych miasta Lublina. Tytuł laureata otrzymało 20 uczniów (8 uczniów – wynik celujący, 12 uczniów – wynik bardzo dobry). Uczeń naszej szkoły – Błażej Wilkoławski z wynikiem celującym znalazł się w ósemce najlepszych uczniów uzyskując tytuł laureata. Serdecznie gratulujemy!
Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się dnia 18 marca 2014 r. o godzinie 15:00 na terenie Gimnazjum nr 5 w Lublinie, ul Smyczkowa 3.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 24.02.2014

Spotkanie z Peru i Chile

Podczas dzisiejszych spotkań koła misyjnego gościliśmy w szkole s. Bogumiłę Ratajską- Urszulankę Unii Rzymskiej, która przez dwa lata pracowała jako misjonarka w Peru i Chile.
Dzieci klas drugich i trzecich pytały i pytały, bo kraje ciekawe, ludność, historia, geografia, roślinność i zwierzęta także. Wiemy już, dlaczego Chile nazywa się Chile, jak podróżuje się w góry Andy i co dobrego można w Peru zjeść. Zatrzymaliśmy się też przy dzieciach peruwiańskich. One nie wszystkie chodzą do szkoły, często ciężko pracują znosząc zimno i ciężar pracy.
Siostrze Bogumile obiecaliśmy, że będziemy się modlić, by wiele osób odpowiedziało na wołanie Boga do pracy misyjnej w Kościele. Dowiedzieliśmy się też, że w czerwcu przyjedzie do Polski inna urszulanka - s. Wacława Witek pochodząca z Lublina, która już 36 lat jest w Peru. Cieszymy się, że nas odwiedzi i już na s. Wacławę czekamy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 24.02.2014

Przyrodnicze eksperymenty

Wszystkie dzieci lubią eksperymentować, te z klasy 1a również. Mogliśmy się o tym przekonać obserwując ich zabiegi ogrodnicze - przygotowanie czterech doniczek: trzech z ziemią i jednej z w watą - oczywiście z rzeżuchą we wszystkich donicach!
Każdy chciał zasadzić ziarna rzeżuchy i nakleić odpowiednią naklejkę. I każdy był ciekawy co wyrośnie w donicy z ziemią, którą nie będziemy podlewać? Co z tej, również z ziemią, ale podlewanej? Co wyrośnie w donicy z watą (podlewanej), a co w tej z ziemią (również podlewanej), ale schowanej do szafki?
Wszystko będzie można za kilka dni dokładnie samemu zobaczyć.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 21.02.2014

W wydawnictwie „GAUDIUM”

Uczniowie z klas 2a i 2b wraz z nauczycielami udali się dziś do Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „GAUDIUM”. Tam zgłębili tajniki postawania książek, czasopism, podręczników i kalendarzy. W wydawnictwie mogliśmy zobaczyć czym zajmują się korektorzy i ilustratorzy. Dzieci dowiedziały się, co oznacza kolumna, łam oraz jak wykonuje się „łamanie tekstu”. Opracowana publikacja w wersji elektronicznej wysyłana jest do druku.
My również udaliśmy się do drukarni, by dalej śledzić powstanie książki. Tekst w pierwszej kolejności drukowany jest na foliach a następnie przenoszony na metalowe matryce, które wkładane są do maszyny drukarskiej. Wydrukowana już książka jest składana, cięta, szyta lub klejona, oprawiana i docinana. Dzieciom najbardziej podobała się maszyna zwana „Krokodylem”, która była największa, robiła dużo hałasu i służyła do zszywania książek metalowymi spinaczami. Wizyta w wydawnictwie – drukarni była ciekawą lekcją, na której dużo się nauczyliśmy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 21.02.2014

Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej
w Piłce Ręcznej Chłopców


Na obiektach sportowych MOSiR-u odbyły się dziś Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej Chłopców na rok szkolny 2013/2014. Nasza drużyna rozegrała 2 spotkania z reprezentacjami SP 29 i SP 21 i w obu spotkaniach musiała uznać wyższość rywali. Warto jednak zaznaczyć, że były to dla nas pierwsze zawody na tak dużej hali i reprezentowali nas uczniowie z klas piątych! Nasi reprezentanci zebrali cenne doświadczenie, które powinno zaprocentować w przyszłym roku.
Reprezentowali nas:
1. Marek Głaz
3. Michał Jaworski
4. Jan Sobiesiak
5. Maciej Baryła
6. Stanisław Szulga
7. Miłosz Żuk
8. Kacper Włodarczyk
9. Bruno Kowalik
10. Filip Cyran
11. Jan Dolecki
12. Bartosz Świerk

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.02.2014

Gość na edukacji zdrowotnej

Uczniowie klasy 2a w ramach edukacji zdrowotnej gościli dziś p. doktor Agnieszkę Trojanowską, która opowiedziała o tym, jak ważne jest dbanie o higienę swojego ciała, zdrowe odżywianie i uprawianie sportu. Dzieci dowiedziały się jak słodycze, chipsy, hamburgery i inne niezdrowe jedzenie wpływa znacząco na nasz układ krwionośny, zobaczyły do czego prowadzi niewłaściwa dieta oraz jakie są konsekwencje złego nawyku siedzenie, a przy tym brak uprawiania sportu. Uczniowie postanowili jeść dużo warzyw i owoców, dbać o kręgosłup podczas siedzenia a i o gimnastyce nie zapominać. Bardzo dziękujemy p. Doktor za cenne rady i już nie możemy się do czekać kolejnego spotkania.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.02.2014

Chemiczne doświadczenia
z PROJEKTOREM


Dzisiaj odbyły się trzecie i już ostatnie warsztaty (w kolejnym cyklu) organizowane przez wolontariat studencki PROJEKTOR. Tym razem były to pokazy chemiczne. W spotkaniu uczestniczyły klasy 4a i 4b. Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach i sami wykonywali doświadczenia chemiczne. Dziękujemy za wspaniałą lekcję chemii i zapraszamy na kolejne warsztaty do naszej szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.02.2014

Ostatnie zmagania z "Matematyką z Piątką"

W Gimnazjum nr 5 odbył się dziś finał konkursu "Matematyka z Piątką". Nasi uczniowie: Martyna Osmałek i Kinga Białek z klasy 6a oraz Błażej Wilkoławski z klasy 6b przez godzinę zmagali się z zadaniami matematycznymi. Wyniki już wkrótce. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.02.2014

Zabawa ze św. Anielą

Grupa dzieci św. Anieli odwiedziła przedszkolaków na parterze w naszym domu. Dzieci zgromadzone w dwóch grupach bardzo uważnie wysłuchały przedstawienie o św. Anieli niosącej pokój, nagradzając aktorów wielkimi brawami. Przedszkolaki też popisały się pięknym śpiewem i włączyły się we wspólną zabawę. Myślimy, że w ich sercach zostanie nasza piosenka - „Pokój, miłość, radość mają ci, których Panem jest Bóg …"

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 14.02.2014

Walentynkowe lodowisko

W walentynkowe święto klasy 2a, 3b i 4b wybrały się na lodowisko Icemania, aby trochę poszaleć na łyżwach. Pod troskliwym okiem opiekunów i nauczycieli nawet ci, którzy początkowo mieli wielkie obawy, czy nie za ślisko pod nogami, ostatecznie przełamywali strach i jechali do przodu. Inni liczyli tylko ile okrążeń mają już za sobą doskonaląc swoje umiejętności. Największym mankamentem był czas, który bardzo szybko minął. Na koniec jeszcze tylko kubek gorącej czekolady i powrót do szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 14.02.2014

Wspólna radość

Podczas dzisiejszej modlitwy porannej szczególnie modliliśmy się za S. Przełożoną Benignę Kanię, która została mianowana, przez Matkę Generalną ze swoją Radą, nową Przełożoną Prowincjalną Polskiej Prowincji Urszulanek Unii Rzymskiej. Ciesząc się obecnością Siostry wśród nas złożyliśmy najserdeczniejsze życzenia i zapewniliśmy Ją o naszej pamięci w modlitwie. Siostra rozpocznie swoją misję pod koniec maja br.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 14.02.2014

Kolejne zadania dla "Super Klasy"

Nasze zadania na kolejne miesiące w "Super Klasie":

Luty
- * jak mogę (możemy) spędzać czas na przerwie
propozycje możecie przedstawić w dowolnej formie, np. plakatu, rysunku, historyjki obrazkowej, wiersza, …
- propozycje oczywiście staramy się wcielać w życie

Marzec - * nasze propozycje pracy wielkopostnej dla całej społeczności szkolnej
- 21. 03 – Wiosenny pokaz mody

Kwiecień
- * Ojciec Święty Jan Paweł II w oczach dziecka
Co wiemy o Janie Pawle II? Kim On dla nas jest?
swoje „wypowiedzi” możecie przedstawić w dowolnej formie literackiej

- wykonanie gazetki o Ojcu Świętym w klasach

Maj
- * za co chcę podziękować swoim Rodzicom
forma podziękowań – dowolna
prace możecie wykonać jako klasa lub indywidualnie

Samorząd Uczniowski


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 13.02.2014

Spotkanie z Siostrami Urszulankami

Nasze „Dzieci św. Anieli” zawędrowały dzisiaj do klasztoru Sióstr Urszulanek. Właśnie tam spotkały się z s. Przełożoną Benigną Kania i całą lubelską wspólnotą. To dla nich przygotowały przedstawienie z życia ich Założycielki - „Święta Aniela dająca pokój”.
Święta Aniela Merici, w którą wcieliła się Klara Mrzewka z klasy 1 a urzekała swoją dobrocią, pokorą i niespotykaną umiejętnością godzenia skłóconych.
Po części oficjalnej odbyła się bardzo serdeczna „pogawędka”. Można powiedzieć, że wszyscy byli u siebie, w swoim domu. Dla obu stron, było to bardzo piękne przeżycie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 13.02.2014

Spotkanie autorskie
z p. Jarosławem Siekiem


Na pierwszych dwóch godzinach lekcyjnych miało dziś miejsce spotkanie autorskie uczniów naszej szkoły z p. Jarosławem Siekiem, pisarzem, scenarzystą, autorem wielu książek dla dzieci. Lekkość, wdzięk, błyskotliwość, zabawa słowem i poczucie humoru to główne cechy jego twórczości.
Spotkanie zakończył kiermasz książek, podczas którego nie zabrakło wpisów z autografem samego autora.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 12.02.2014

"Rywalizacja czy współpraca?"
Zaproszenie na warsztaty dla Rodziców


Współczesny indywidualizm i materializm prowadzą do rywalizacji, współzawodnictwa oraz odrzucenia tych, którzy wydają nam się słabi. Dlatego tak istotne jest, aby codziennie odkrywać korzenie współzawodnictwa między dziećmi i szukać sposobów, aby pomóc im odkrywać własną wartość, zapewnić je, że są wyjątkowe, kochane. Pokazać, jak wiele korzyści przynosi współpraca i dzielenie się z innymi, po to, aby któregoś dnia dostrzegły one, że są dla siebie źródłem oparcia.

Serdecznie zapraszamy na Warsztaty dla Rodziców, które poprowadzi dr Iwona Ulfik - Jaworska i mgr Aneta Lutomska dnia 25 lutego 2014 r. (wtorek) od 17.00 do 19.00.
Więcej informacji w załączniku - pobierz pdf


kliknij, aby powiększyć

Środa 12.02.2014

Bal karnawałowy 2014

Trwa czas zimowych balów i zabaw. Także w naszej szkole odbył się dziś bal karnawałowy. Na trzech pierwszych lekcjach bawiły się klasy 1-3. Tematem przewodnim balu były „Postacie z bajek”. Na parkiecie można było spotkać m.in. królewnę, kota w butach, rycerza w zbroi, Calineczkę, a nawet Pszczółkę Maję. Zabawy prowadził znany już nam wodzirej, pan Dawid Modrzejewski.
Po skończonej części dla klas młodszych odbyła się dyskoteka dla klas 4-6. W rolę Dj'a wcielił się nauczyciel wychowania fizycznego - p. Albert Król. Uśmiech, rumieńce na twarzy oraz bolące ze zmęczenia nogi, nie tylko uczniów, ale także nauczycieli świadczyły, że zabawa była udana.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 11.02.2014

"Walentynkowa" poczta

Już od środy - 12 lutego będziemy czekali na Wasze Walentynki. Macie więc jeszcze trochę czasu, aby zastanowić się nad tym, jak owa Walentynka ma wyglądać i komu chcecie ją ofiarować. Przygotowana na tę okazję specjalna skrzynka będzie „oczekiwała” na zapełnienie w szkolnej portierni.
Walentynki zostaną doręczone adresatom w piątek, 14 lutego.

Ps. Pamiętajcie tylko, aby adresat Waszej Walentynki był widoczny dla oka listonosza?


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 11.02.2014

Święta Aniela dająca pokój

Z okazji minionej Uroczystości św. Anieli grupa Mericiańskiego Ruchu Dzieci z naszej szkoły przedstawiła dzisiaj dla S. Dyrektor - Estery Grzegorek i dzieci ze świetlicy szkolnej krótkie przedstawienie przybliżające sylwetkę św. Anieli Merici - Założycielki Sióstr Urszulanek. To była prawdziwa święta, która potrafiła nieść pokój w serca ludzkie.
W treści śpiewanej piosenki dzieci zapytały św. Anielę:
„Święta Anielo, Ty kochasz dzieci, a nam pomocy Twej trzeba
Co mamy robić tutaj na świecie, aby się dostać do nieba?”.
Na co Anielka Wasil z klasy 2a - w imieniu Świętej odpowiedziała:
„Pana Jezusa kochać i ludzi, posłusznym być w domu, w szkole
Modlić się dobrze, pilnie się uczyć, cierpliwie znieść, gdy coś boli”.
To przecież takie proste, by zostać świętym!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 11.02.2014

PROJEKTOR - warsztaty matematyczne

Już po raz drugi klasa 4b uczestniczyła w warsztatach matematycznych organizowanych w ramach projektu "PROJEKTOR - wolontariat studencki".
Dzisiejsze zajęcia zaczęły się od berka matematycznego. Następnie wolontariuszki zadały dzieciom pytanie, jak przejść przez kartkę? Tu metodą prób i błędów dzieci nauczyły się nacinać kartkę w taki sposób, by można było przez nią przejść. Uczniowie rozwiązywali też sudoku matematyczne i w grupach z zamkniętymi oczami układały kształty różnych figur, a potem zgadywali co to za figura. Następna - ostatnia część warsztatów już w przyszłym tygodniu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 11.02.2014

Podziękowanie dla kolędników misyjnych

Nasi mali kolędnicy misyjni otrzymali podziękowanie od księdza dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce - ks. prał. Tomasza Atłasa za trud kolędowania oraz dar modlitwy i ofiary złożonej kongijskim dzieciom.
Treść listu w załączniku.
kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 10.02.2014

5b na lodowisku

Pomimo zmiennej i deszczowej pogody klasa 5b z p. Michałem Łuczakiem i Mamą Michała zdecydowała się skorzystać z tafli lodowej na lodowisku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Brzydka pogoda nie była przeszkodą w tym, by jeździć, dobrze się bawić, a nawet wykonywać swoiste piruety. Zima jest piękna (!), ale czekamy już na wiosnę.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 10.02.2014

CLICKONMANIAC - zakwalifikowali się do finału!

Troje uczniów z naszej szkoły: Kacper Lutomski (z kl. 4b), Natalia Celińska (z kl. 5a) i Błażej Wilkoławski (z kl. 6b) zakwalifikowało się do trzeciego etapu Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych - CLICKONMANIAC.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 10.02.2014

I Turniej Piłki Nożnej Chłopców r. 2003

Dnia 8 lutego 2014 roku odbył się I Turniej Piłki Nożnej Chłopców r. 2003 pod patronatem Rektora KUL i UKS Widok, podczas którego drużyna Tymoteusza Czukiewskiego (z kl. 4a) zajęła pierwsze miejsce.
Gratulujemy Tymkowi i jego kolegom!


kliknij, aby powiększyć

Sobota 8.02.2014

Lodowiskowe szaleństwa (klasa 3a)

Również klasa 3a spędziła w piątek pewien czas na lodowisku Icemania przy al. Piłsudskiego. Dzień zapowiadał się bardzo obiecująco, było ciepło, słonecznie, humory dopisywały – wprost idealny moment, by posiąść nową umiejętność – nauczyć się jeździć na łyżwach. Część uczniów miała już wcześniej do czynienia z tą dyscypliną sportową, ale większość klasy dopiero zaczynała stawiać w niej pierwsze kroki. I to dosłownie. Po kilku upadkach, tańcu przy bandzie i innych ciężkich próbach w końcu zaczęło wychodzić. Nie stałoby się to tak szybko, gdyby nie pomoc jeżdżących z nami na lodzie rodziców – mamy Marty, mamy Wiktorii oraz taty Zosi i Kuby. Bardzo im dziękujemy! Wszystkim bardzo się podobało i obiecaliśmy sobie, że to nie ostatnie nasze wspólne wyjście na lodowisko.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 7.02.2014

WF na lodowisku (klasa 2b)

Dziś część uczniów z klasy 2b przeżyła swój debiut na łyżwach. Wybraliśmy sie całą klasa na lodowisko i... było wspaniale. Ci bardziej doświadczeni spośród nas, nieźle sobie radzili, czasami tylko myląc kierunek jazdy i walcząc z grawitacją, a my - czyli debiutanci - potrafimy już uparcie trzymać się bandy, wisieć na niej całym ciężarem ciała, a bardziej zaawansowani - wyczyniać różne, zawsze kontrolowane akrobacje... To tak trochę żartując, ale naprawdę to wyjście okazało się wielkim sukcesem - pod koniec już wszyscy mieliśmy poczucie, że potrafimy jeździć na łyżwach. Udawało się to nam z pomocą p. Olgi Tołwińskiej, sióstr Marty Drobienko i Piotry Janic oraz p. Michała Łuczaka. Na koniec pokrzepiliśmy się gorącą czekoladą. Mamy ochotę na kolejny taki wf na lodowisku - bo przecież "Ruch to zdrowie!"

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 7.02.2014

Msza św. pierwszopiątkowa z przyjęciem do PDMD

Wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami o godz. 8.00 uczestniczyli we Mszy św. z okazji pierwszego piątku miesiąca. Wspólnie modliliśmy się o pokój na świecie i o pokój w naszych sercach.
Ten piękny dzień był szczególny dla trzech uczennic z klasy 2a, które złożyły swoje przyrzeczenia włączające je w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, otrzymały krzyżyki i legitymacje małego misjonarza.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 6.02.2014

CLICKONMANIAC

CLICKONMANIAC to Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych organizowany przez Gimnazjum Nr 5 im. Sybiraków w Zamościu pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamość oraz Wydawnictwa Express Publishing.
Uczniowie naszej szkoły: Zofia Ciesielska z kl. 4b, Aleksandra Makarewicz z kl. 4b, Kacper Lutomski z kl 4b, Natalia Kurczewska z kl. 4a, Mikołaj Dyrka z kl. 4a, Natalia Celińska z kl. 5a, Michał Jaworski z kl. 5b, Marek Głaz z kl. 5b i Błażej Wilkoławski z kl. 6b wzięli dziś udział w II etapie - powiatowym tegoż konkursu. Wszystkim życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Środa 5.02.2014

Szaleństwo zimowe!

Zima może kojarzyć się z nudą i siedzeniem w domu, lecz nie dla świetliczków! Wyposażeni w odpowiednią odzież i obuwie, ruszyliśmy na zimowe szaleństwa. Lepienie bałwana, rzeźbienie i rysowanie na śniegu to tylko niektóre z pomysłów śnieżnych zabaw. Najlepszy okazał się konkurs rzucania śnieżką do celu. Radosnym zabawom nie było końca! Szczypiący w nosy mróz i wspaniałe słoneczko sprawiają, że wszyscy mamy dobry humor. Jesteśmy w ciągłym ruchu, nie ma więc mowy by było nam zimno. Ubrani stosownie do pogody i temperatury, spędzamy miło czas, dotleniamy organizm i nabieramy sił! Każdy świetliczak wie, że świeże powietrze i ruch to prawdziwa recepta na zdrowie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 4.02.2014

WDN - "Praca z uczniem dyslektycznym
w szkole"


W ramach spotkania rady pedagogicznej odbyło się dziś wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli. Prowadziła je pani Maria Krajewska, pedagog z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Nr 4 znajdującej się przy ul. I Armii Wojska Polskiego. Pani Maria specjalizuje się w diagnozie i terapii uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce. Dzieliła się z naszymi nauczycielami swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie pracy z uczniem dyslektycznym. Duży nacisk położyła na prawidłowe rozumienie problemu dysleksji oraz konieczność dostosowania form i metod pracy z dzieckiem na lekcjach.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 4.02.2014

Apel o św. Anieli Merici

Dziś w naszej szkole odbył się apel poświęcony świętej Anieli Merici – założycielce Zakonu Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, której uroczystość była obchodzona 27 stycznia (czas ferii). Uczniowie klasy 4b przybliżyli nam postać tej żyjącej w XVI w. świętej. Na prezentacji zobaczyliśmy jej różne wizerunki oraz uczniów i uczennice szkół prowadzonych przez siostry urszulanki na całym świecie. Wśród różnorodności mundurków dostrzegliśmy, że łączy nas hasło Serviam.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 4.02.2014

"PROJEKTOR" na matematyce

Dzisiaj na pierwszych dwóch godzinach lekcyjnych klasa 4b uczestniczyła w pierwszym z trzech warsztatów organizowanych w ramach projektu "PROJEKTOR-wolontariat studencki". Tematyka zajęć to nauki ścisłe, w tym głównie matematyka i chemia przedstawione w formie zabaw, gier i doświadczeń. Na dzisiejszych zajęciach dzieci dowiedziały się m.in. co to jest symetria, układały tangramy i ćwiczyły sprawność rachunkową. Kolejne spotkanie już za tydzień.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 4.02.2014

ALFIK humanistyczny - wyniki

Mamy długo oczekiwane wyniki z ALFIKA humanistycznego. Według nich największym zacięciem humanistycznym w naszej szkole wykazały się:

• Zofia Ciesielska z kl. 4b - 128,75 pkt i 4 miejsce w województwie i 40 w kraju
• Marta Górka z kl. 5b - 121,25 pkt i 5 miejsce w województwie
• Aleksandra Gilowska z kl. 3b - 128,75 pkt i 9 miejsce w województwie
• Marta Steuden z kl. 3a - 126,25 pkt i 12 miejsce w województwie
Gratulujemy wyróżnionym i wszystkim, którzy przystąpili do konkursu rozwijając swoje zainteresowania humanistyczne!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 3.02.2014

"Poczekalnia" dla starszaków

Od dziś w naszej szkole zajęcia opiekuńcze dla uczniów klas IV - VI odbywają się w specjalnie do tego celu dostosowanym pomieszczeniu. Jak na razie największym powodzeniem cieszą się stoły z grą interaktywna „piłkarzyki”. Komu jednak czekanie w kolejce na swój ruch się dłuży, ten może poczytać ciekawostki z różnych dziedzin życia lub zagrać w grę planszową i nie tylko. Jeśli wysiłek, zarówno fizyczny, jak i umysłowy dadzą się we znaki - wówczas będzie można obejrzeć ciekawy film lub w spokoju odrobić zadanie domowe w bibliotece.
Do świetlicy zapraszamy uczniów, którzy są już po lekcjach i czekają na rodziców lub na zajęcia dodatkowe. Mamy nadzieję, że miejsce to będzie okazją do tego, aby wspólnie i miło spędzać czas pozalekcyjny.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 3.02.2014

Bezpiecznie przed szkołą!

Bardzo się cieszymy, ponieważ od dzisiaj na przejściu dla pieszych przy Teatrze mi. Juliusza Osterwy dzieci naszej szkoły (i nie tylko!) są bezpieczne, ponieważ w pokonywaniu ruchliwej ulicy Narutowicza pomaga im p. Leszek.
Dziękujemy Rodzicom, którzy przyczynili się do zorganizowania "przeprowadzacza".


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 3.02.2014

Mundurki - wymiana, odsprzedaż

W zakładce "dziennik on-line" (po prawej stronie na górze) zamieściliśmy ikonkę przedstawiającą urszulańskie U z kołnierzem, za pośrednictwem które rodzice będą mogli wypełnić formularz ułatwiający wymianę lub odsprzedaż szkolnego mundurka.
Zachęcamy do korzystania z formularza!


kliknij, aby powiększyć

Sobota 1.02.2014

Nowości w bibliotece szkolnej

Na podstronie biblioteki publikujemy informacje o najnowszych książkach. Jednocześnie zachęcamy wszystkie dzieci: te starsze i te młodsze do korzystania z naszych szkolnych zasobów.