Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)WIELKI POST 2015 - SIEDEM SŁÓW Z KRZYŻA


LUTY 2015

kliknij, aby powiększyć

Piątek 27.02.2015

"Gwiazdy tańczą na lodzie"

W godzinach popołudniowych klasa 6a wybrała się wraz z p. Michałem Łuczakiem na długo oczekiwaną lekcję "na lodzie". Na tym lodzie nie brakowało ani gwiazd, ani innych bliżej nieokreślonych, nowatorskich figur łyżwiarskich, wśród których dużą popularnością cieszyła się "wywrotka". Wszyscy jednak zgodnie przyznają, że lekcja była niezapomniana, przepełniona radością i wspólną zabawą. Klasa 6a w doskonałych nastrojach wróciła do domów. Panu Michałowi dziękujemy, i życzymy wygranej w mistrzostwach łyżwiarstwa figurowego - nie musi się szczególnie przygotowywać, wystarczy, by z każdą klasą wybrał się na lodowisko!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 27.02.2015

"Oferta" św. Jadwigi

Uczniowie klas szóstych mieli dziś okazję zapoznać się z ofertą Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Właściciel placówki, p. Grzegorz Szymczak, opowiedział m.in. o warunkach przyjęcia oraz kryteriach, jakie musi spełniać kandydat ubiegający się o miejsce w szkole. Nasi uczniowie usłyszeli również o licznych sukcesach i osiągnięciach gimnazjalistów, jakimi może pochwalić się placówka. Dowiedzieli się, jak wygląda baza organizacyjna szkoły, co ciekawego gimnazjum ma im do zaoferowania oraz dlaczego właśnie w nim warto kontynuować naukę. Pan Grzegorz bardzo mocno podkreślał również przyjacielską atmosferę, jaka panuje między uczniami i nauczycielami. Dziękujemy za spotkanie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 27.02.2015

"Przez krzyż do zbawienia"

Podczas godzin wychowawczych wszyscy uczniowie klas starszych (IV - VI) udali się dziś do kaplicy Sióstr Urszulanek na drogę krzyżową, którą poprowadziła schola wraz z s. Ireną Bobkowską. Uczniowie z powagą i szacunkiem wsłuchiwali się w rozważania tego wyjątkowego nabożeństwa. Dzięki niemu każdy staje z historią swojego życia obok dźwigającego krzyż Jezusa i idzie z Nim, tam, gdzie dokonuje się zwycięstwo nad śmiercią i słabościami. Tego życzymy wszystkim, którzy tworzą szkolną wspólnotę - pokonania własnych niemocy przez zapatrzenie w osobę Jezusa Chrystusa, któremu nie były obce żadne ludzkie uczucia, a szczególnie cierpienie. Niech więc nadzieja płynąca ze zwycięstwa na krzyżu będzie zawsze blisko naszego serca.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 27.02.2015

"OJCZE PRZEBACZ IM, BO NIE WIEDZĄ, CO CZYNIĄ"(Łk 23, 34)

Czytaj - ŚWIADECTWO KRZYSZTOFA HOŁOWCZYCA

Panie Jezu, zabrali Cię od przyjaciół, krzyczeli, że Jesteś winny, że za bardzo kochasz. Zabili Cię.
A Ty wciąż za bardzo kochasz. Zabili Cię za miłość.
Panie Jezu pomóż kochać i przebaczać tak, jak Ty,
w milczeniu...

kliknij, aby powiększyć

Czwartek 26.02.2015

"Droga książki od wydawcy
do biblioteki"


Dzisiaj klasa 2a uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych: "Droga książki od wydawcy do biblioteki", które odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej.
Po bardzo ciekawej prelekcji i wielu, wielu pytaniach, na które Pani prowadząca zajęcia chętnie odpowiadała dzieci zwiedziły Bibliotekę i dowiedziały się między innymi co to jest rewers, kto pracuje w czytelni, a także do czego służy mała winda. Miały też możliwość zwiedzić magazyn, który mieści się w podziemiach Biblioteki, gdzie znajdują się bardzo ciekawe "obrotowe regały". Dziękujemy za przygotowanie i poprowadzenie dla nas tak ciekawych zajęć.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 26.02.2015

"OJCZE PRZEBACZ IM, BO NIE WIEDZĄ, CO CZYNIĄ"(Łk 23, 34)

Czytaj - ŚWIADECTWO MARKA CITKI

Panie Jezu, Twoje ramiona zostały przybite do krzyża, aby nigdy nikt nie wpadł na pomysł by je zamknąć w geście odrzucenia lub wykluczenia. Twoje ramiona są przytwierdzone i nie poruszają się więcej. Na zawsze pozostaną już otwarte, aby przyjmować wszystkich. Pomóż, aby i moje ramiona były zawsze otwarte na drugiego człowieka.kliknij, aby powiększyć

Środa 25.02.2015

Szkoła dla Rodziców
i Wychowawców


"Wychowywać to kochać i wymagać" - słowa te stanowią motto programu Szkoła dla Rodziców i Wychowawców.
Do wzięcia udziału w cyklu warsztatów zachęcamy rodziców, wychowawców, nauczycieli, pedagogów oraz wszystkich dorosłych zajmujących się wychowaniem dzieci. Program bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish " Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" oraz na T. Gordona "Wychowanie bez porażek".
Program został stworzony z myślą o kształtowaniu i doskonaleniu umiejętności, które umożliwiają odpowiednie i skuteczne wychowanie. Podstawowym jego celem jest umożliwienie uczestnikom budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu.
Na cykl warsztatów zapraszają i zgłoszenia przyjmują (osobiście/ telefonicznie/ przez dziennik elektroniczny): Anna Kara (psycholog szkolny), Olga Tołwińska (pedagog szkolny).


kliknij, aby powiększyć

Środa 25.02.2015

Wyróżnienie w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z historii

Cieszymy się sukcesem ucznia z klasy 5b - Mikołaja Bańkowskiego, który 30 stycznia 2015 r. otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z historii PIONIER 2014. Konkurs, którego organizatorem jest Instytut Rozwoju Oświaty odbył się w grudniu ubiegłego roku. Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Środa 25.02.2015

"OJCZE PRZEBACZ IM, BO NIE WIEDZĄ, CO CZYNIĄ"(Łk 23, 34)

Czytaj - ŚWIADECTWO JÓZEFA BRODY

Panie Jezu, wolałeś przybić się do krzyża, niż wycofać miłość do człowieka. Twój krzyż jest ceną miłości do mnie. Pomóż, aby w moim sercu miejsce gniewu, niechęci, wrogości, czasami może nawet nienawiści zajęły braterstwo, przyjaźń, miłość - także w stosunku do tych, którzy mnie ranią i których ja sam krzywdzę.
kliknij, aby powiększyć

Wtorek 24.02.2015

Wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli

Dzisiaj odbyła się rada pedagogiczna, która tym razem miała na celu inspirować nauczycieli do wzrastania duchowego. Taką niewątpliwą inspiracją jest postać św. Anieli Merici, której życie oraz charyzmat przybliżyła gronu pedagogicznemu Siostra Przełożona Halina Bobkowska.
Ta rada była inna niż zwykle, gdyż nauczyciele mieli okazję pracować metodą warsztatową. Na podstawie tekstów św. Anieli wypisywali jakie cechy oraz zachowania powinien posiadać nauczyciel żyjący duchowością mericiańską. Wśród wymienionych padły takie cechy jak: łagodność, cierpliwość, empatia. Wychowawca powinien znać sytuację swojego podopiecznego i umiejętnie go wspierać w każdej sytuacji, a w razie potrzeby napominać.
Podczas rady swoje wystąpienie miała także p. Agnieszka Bereza, która przedstawiła wyniki ewaluacji wewnętrznej, dotyczącej współpracy między nauczycielami oraz przeciwdziałaniu agresji w szkole. Obu prelegentkom bardzo dziękujemy, a nauczycielom życzymy zapatrzenia w świadectwo życia św. Anieli Merici oraz wdrożenia wniosków z ewaluacji w życie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 24.02.2015

Warsztaty dla Rodziców

Dziś w godzinach popołudniowych odbyły się warsztaty dla rodziców dotyczące bardzo ważnego tematu: "Moje dziecko przed KOMPUTEREM", które poprowadziła p. dr Iwona Ulfik-Jaworska.
Zainteresowani rodzice mogli uzyskać informacje i podzielić własnym doświadczeniem dotyczącym wpływu mediów na rozwój dziecka, pierwszych objawów uzależnienia do gier komputerowych i internetu, czy zasad bezpiecznego korzystanie z mediów przez dzieci w różnym wieku. Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 24.02.2015

Zajęcia prozdrowotne

Klasa 1b gościła dziś na zajęciach prozdrowotnych Państwo Celińskich, rodziców Mai, którzy są lekarzami. Na początek było trochę informacji o zdrowym odżywianiu. Dzieci wybierały z worka różną żywność i bez większych trudności dzieliły ją na zdrową i tę, która w większych ilościach nie służy zdrowiu. Potem było kilka słów o prawidłowej postawie, by uniknąć skrzywień kręgosłupa. Uczniowie usłyszeli też mini wykład o pierwszej pomocy. Na koniec chętni mogli ubrać biały fartuch lekarski oraz posłuchać bicia serca przez stetoskop. Bardzo dziękujemy naszym Gościom za poświęcony nam czas i tak cenną lekcję o tym, jak dbać o swoje zdrowie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 24.02.2015

III etap Kuratoryjnego Konkursu z Historii

W dzisiejsze przedpołudnie czworo naszych uczniów wyruszyło w bój w III etapie Kuratoryjnego Konkursu z Historii. Orężem Zofii Ciesielskiej i Mikołaja Bańkowskiego (uczniów z klasy 5b) oraz Krzysztofa Suraja (z klasy 5a) oraz Mikołaja Miłczaka (z klasy 6a) była oczywiście wiedza. Rozważaniom na temat możliwych pytań nie było końca, każdy miał swój typ. Przewidywania naszych uczniów okazały się dosyć trafne. Powrót z Prywatnego Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie, gdzie odbywał się konkurs, upłynął na ożywionej, pełnej emocji dyskusji o pytaniach, z którymi uczniom przyszło się zmierzyć. Wierzymy, że zwycięsko!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 24.02.2015

"OJCZE PRZEBACZ IM, BO NIE WIEDZĄ, CO CZYNIĄ"(Łk 23, 34)

Czytaj - ŚWIADECTWO ADAMA BACHLEDY-CURUSIA

Naucz Panie kochać Cię w drugim człowieku, zwłaszcza w tym, który sprawia mi ból, który rani. Naucz i pomóż częściej przebaczyć niż odpłacać złem za zło.
Panie Jezu, nie znam granicy swej słabości, nie znam granicy Twojej mocy, ale to wiem:
Krzyżem lęk odjąłeś, słabość mocą uczyniłeś.
Jak Cię nie kochać Panie?..kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 23.02.2015

WF na lodzie

Uczniowie klasy 4a wraz z nauczycielem wychowania fizycznego p. Albertem Królem i wychowawczynią s. Marią Magdaleną Masłoń przeżywali dziś wspaniałe zajęcia na lodowisku. Icemania rzeczywiście może stać się dobrą "manią", a jazda na łyżwach prawdziwą przygodą. To był najlepszy WF i ufamy, że nasze wyjście nie było ostatnie!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 23.02.2015

„Starajcie się zostawić ten świat troszkę lepszym niż go zastaliście.” Robert Baden-Powell

Mundury zamiast mundurków? Dziś, w naszej szkole pojawiły się zuchy, wilczki, harcerze i harcerki. Czyżby zamiast lekcji w murach szkolnych miała odbyć się zbiórka harcerska? Powód, dla którego niektórzy uczniowie założyli dziś do szkoły mundury wyjaśniamy poniżej.
"Do naszej szkoły uczęszczają uczniowie należący do różnych organizacji harcerskich – do Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz do Skautów Europy (FSE). Łączy nas osoba założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella oraz jego żony założycielki żeńskiej części skautingu, Olave Baden-Powell. Oboje przyszli na świat 22 lutego ona w 1889, on w 1857 roku. Właśnie dlatego co roku 22 lutego we wszystkich organizacjach harcerskich i skautowych obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej." (fragment artykułu z Gazetki Urszulańskiej przygotowanego przez Dominikę Lipską). To dzień, w którym w szczególny sposób uświadamiamy sobie, że skauting to Ewangelia w praktyce, a bycie harcerką czy harcerzem to wyzwanie, zobowiązanie i… przywilej. Dziś, poprzez mundur harcerski chcemy dać temu wyraz.
Co takiego sprawia, że mimo zmieniającego się kontekstu społecznego i kulturowego młodzi ludzie nadal wybierają harcerstwo? Poniższe słowa niosą odpowiedź.
"Jeżeli mnie zapytasz, dlaczego zostałam harcerką, to ci powiem, że nie mogło być inaczej. Pozyskały mnie ich oczy jasne i mocny uścisk dłoni. Lojalność, prostota ich wzajemnych stosunków, sposób ich życia i miłość przyrody. Miłość do ludzi, silniejsza niż miłość własna i niesienie pomocy innym w miarę możliwości, dzień po dniu"... (Księga Jaszczurki)

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 23.02.2015

III etap Kuratoryjnego Konkursu z Przyrody

W dniu dzisiejszym w Społecznym Gimnazjum i Liceum im.Jana III Sobieskiego w Lublinie odbył się III etap konkursu kuratoryjnego z przyrody organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Wzięli w nim udział uczniowie z całego województwa, którzy pokonali trudną drogę konkursowych eliminacji. Naszą szkołę reprezentowały: Karolina Golonka z klasy 5a, Olga Kalinowska i Alicja Włodarczyk z klasy 6a oraz Marta Górka z klasy 6b. Znajomość Parków Narodowych, wyznaczanie współrzędnych geograficznych, poruszanie się po mapie Afryki i Świata to tylko niektóre z zadań, z którymi przyszło się zmierzyć naszym uczennicom.
Wyniki 4 marca ale już dziś serdecznie gratulujemy naszym uczennicom, dla których dojście do III etapu jest już ogromnym sukcesem!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 23.02.2015

"OJCZE PRZEBACZ IM, BO NIE WIEDZĄ, CO CZYNIĄ"(Łk 23, 34)

Na krzyżu Pan Jezus ostatkiem sił przemawia do nas siedem razy. To już ostatnie z Jego słów. Tuż przed śmiercią daje nam poznać, co się rozgrywa w Jego sercu. Testament, który w ten sposób pozostawia, jest nam szczególnie drogi.
Panie Jezus Chryste, dziękujemy Ci za to, że ciągle przemawiasz do nas, szczególnie dziękujemy Ci za te ostatnie słowa, które - jako swój testament - skierowałeś do każdego z nas z wysokości krzyża.
Powiedziałeś je także do mnie. Spraw, aby wniknęły one w moje serce. Jak najgłębiej. Do samego dna. Abym je pojął. Aby już nigdy nie uległy zapomnieniu, lecz aby żyły i stały się mocą w moim sercu. Dlatego zechciej wyrzec je do mnie jeszcze raz. Tak, bym posłyszał dźwięk Twego głosu. Czytaj dalej - ŚWIADECTWO ELENI

Pytam dziś samego siebie, czy istnieją jacyś ludzie, którym jeszcze nie przebaczyłem albo którym jeszcze nie jestem w stanie przebaczyć? Może to moi koledzy, którzy wyśmiewali się ze mnie gdy źle napisałem sprawdzian albo coś mi się nie udało? Może to rówieśnicy, którzy mnie odtrącają, nie tolerują czy unikają? Może to nauczyciel, który niesprawiedliwie mnie ocenił? Może ktoś z rodziny?
Przyprowadzam ich w sercu do Ciebie, Jezu, pod Twój krzyż, byś pomógł mi powiedzieć wraz z Tobą: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią. I naucz mnie tej sztuki codziennego przebaczania, która nie jest dla mięczaków, ale wymaga wielkiej odwagi i miłości. Pomóż mi każdego dnia zło dobrem zwyciężać.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.02.2015

Szkoła w szkole

Jeśli chcesz:
… wiedzieć, jak rozmawiać ze swoim dzieckiem, by zbudować z nim silną, pozytywną więź,
… pomóc dziecku budować jego poczucie własnej wartości,
… zmieniać niepożądane zachowania dziecka,
… zachęcić dziecko do współpracy,
… pomóc swojemu dziecku konstruktywnie rozwiązywać problemy i konflikty,
… zachęcić dziecko do samodzielności i odpowiedzialności,
… wiedzieć jak chwalić i doceniać swoje dziecko,
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców jest właśnie dla Ciebie!

Zgłoszenia u psychologa i pedagoga szkolnego.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.02.2015

W drodze z Jezusem

Stało się tradycją, że w piątki Wielkiego Postu organizowane jest w naszej szkole nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Dziś odbyła się pierwsza w tegorocznym okresie wielkopostnym. Rozważania poprowadziły uczennice z kl. 3b należące do scholi. We wspólną modlitwę licznie włączyli się chętni uczniowie z klas I - III. Niech udział w Drodze Krzyżowej nie tylko przypomina nam ile Jezus dla nas wycierpiał, ale również pogłębi naszą miłość do Boga i ludzi.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.02.2015

Moje dziecko przed KOMPUTEREM

Współczesne dzieci codziennie poświęcają więcej czasu na korzystanie z mediów elektronicznych niż na naukę w szkole. Jak to możliwe?...
Zapraszamy na Warsztaty dla Rodziców pt. Moje dziecko przed KOMPUTEREM, które odbędą się 24 luty 2015 r. (wtorek) godz. 17.30 – 19.30. Więcej informacji w załączniku - pobierz pdf


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.02.2015

III etap Kuratoryjnego Konkursu Ortograficznego

Rozpoczął się III etap konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. W dniu dzisiejszym uczennica naszej szkoły Kamila Brauze z kl. 5a wzięła udział w konkursie ortograficznym w Pallotyńskim Gimnazjum im. Stefana Batorego w Lublinie. „Podróże w wyobraźni” to tytuł dyktanda, z którym przyszło się zmierzyć uczestnikom konkursu.
Życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.02.2015

Nasza wielkopostna jałmużna

Utalentowany piłkarz w śpiączce. Pomóżmy Marcinowi wrócić do gry!
Przez 12 lat z zapałem biegał po boisku. Piłka nożna była jego wielką pasją. Grał w Lubliniance, BKS Lublin i Widoku Lublin. W swoim sportowym CV, które zamieścił na jednym z portali internetowych, napisał: "Jestem dobry technicznie, szybkościowo nie odstaję od przeciwnika, a na boisku zawsze daję z siebie wszystko i oddaję piłce nożnej całe swoje serce". Pod koniec 2013 r. sportową karierę Marcina Hemperka przerwała choroba. Zatrzymanie akcji serca i niedotlenienie mózgu spowodowało, iż Marcin po operacji nie wybudził się ze śpiączki. 18-latek, uczeń lubelskiego Zespołu Szkół Elektronicznych, już od ponad roku przebywa w warszawskiej klinice "Budzik", gdzie ze sportowym zacięciem walczy o powrót do zdrowia. Potrzebuje jednak waszej pomocy. Po rocznym pobycie w klinice, wraca w marcu do domu. Koszt leków, rehabilitacji i sprzętu potrzebnego Marcinowi przekracza możliwości finansowe jego najbliższych. Dlatego apelujemy o dobrowolne wsparcie finansowe oraz modlitwę, w tym najtrudniejszym dla Marcina meczu w grze o jego powrót do zdrowia i życia.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 20.02.2015

Bez mundurków. Za to w mundurach!

Na całym świecie 22 lutego obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej. To święto wszystkich organizacji harcerskich obchodzone jest w rocznicę narodzin Roberta Baden-Powella, twórcy skautingu! Od ponad stu lat idea skautingu pomaga młodym ludziom poprzez zabawę i grę dorastać do podejmowania trudów i wyborów, jakie czekają ich w dorosłości.
W Polsce działa kilka organizacji harcerskich. Zachęcamy każdego zucha, wilczka, harcerkę i harcerza, by w najbliższy poniedziałek, 23 lutego przyszli do szkoły w swoim mundurze harcerskim. Niech Wasze mundury i Wasza postawa będą dla kolegów i koleżanek świadectwem Waszej gotowości by każdego dnia służyć Bogu i bliźnim w potrzebie.
Jak mówił Baden-Powell:
„Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć”.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 19.02.2015

Pomoc niesie radość!

W drugim semestrze roku szkolnego w naszej szkole ruszyła akcja "Uczniowie Uczniom". Jest ona o tyle niezwykła, gdyż powstała z inicjatywy naszych starszych uczniów klas IV-VI, którzy chcą spożytkować swój wolny czas oraz pomagać młodszym kolegom i koleżankom z klas I-III w odrabianiu lekcji. Starsi uczniowie swoją obecnością na świetlicy szkolnej w czasie pozalekcyjnym służą młodszym, którzy potrzebują pomocy w skomplikowanych zadaniach matematycznych i łamigłówkach językowych. Wspólne czytanie, rysowanie i pisanie sprawia, że nauka staje się o wiele przyjemniejsza! Dziękujemy za gotowość do niesienia pomocy innym.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 19.02.2015

„Wiatrowskaz z elektronicznym odczytem”

Dnia 17 lutego 2015 r. Jan Sidor uczeń klasy 5b zaprezentował swój wynalazek „Wiatrowskaz z elektronicznym odczytem” podczas XXII Giełdy Wynalazków w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wydarzenie to zostało objęte honorowymi patronatami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Rady Głównej Instytutów Badawczych i Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
Podczas inauguracji odbyła się uroczysta ceremonia wręczania dyplomów i statuetek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego medalistom wystaw i targów wynalazczości z 2014 roku. Organizatorzy spotkania to Eurobusiness-Haller i Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.
Wynalazek Jasia otrzymał w 2014 roku Mini Patent Urzędu Patentowego RP, Dyplom Finalisty Konkursu “Ambasador szkolnej wynalazczości", Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyplom Fundacji Hellera Pro Inventio.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 19.02.2015

Nasz Wielki Post

W okresie Wielkiego Postu zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły do podjęcia wspólnej pracy wielkopostnej. Skupimy się przede wszystkim na modlitwie i jałmużnie.
Nasze rozważania modlitewne będą oparte na ostatnich słowach Pana Jezusa, które wypowiedział do nas z wysokości Krzyża.
W każdy poniedziałek usłyszymy jedno z ostatnich słów/zdań Pana Jezusa oraz krótkie wyjaśnienie, które pomoże nam lepiej je zrozumieć, czy nawet odnieść do swojego życia. Usłyszymy również świadectwo osoby bardziej lub mniej znanej, które będzie mówiło o doświadczeniu Pana Boga w jej życiu.
W pozostałe dni tygodnia będziemy słuchali świadectw odnoszących się do poniedziałkowych słów.
Uczniów klas młodszych zapraszamy na wspólną Drogę Krzyżową, która (już tradycyjnie) będzie w kaplicy Sióstr Urszulanek w każdy piątek o godz. 13.00.


kliknij, aby powiększyć

Środa 18.02.2015

Popielec

Dziś Środa Popielcowa, która rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Cała społeczność szkolna o godzinie 8:00 uczestniczyła we Mszy Świętej w kościele pobrygidkowskim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej. Podczas Eucharystii nastąpiło posypanie głów popiołem, oznaczające wezwanie do pokuty i nawrócenia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.02.2015

„Ostatki” z muzyką filmową

W naszej szkole od rana dało się słyszeć piękne dźwięki, wszystko za sprawą niecodziennego koncertu, który odbył się o godzinie 9.50. "Muzyka filmowa" - taki był tytuł uczty muzycznej, którą zgotowali nam uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Wysłuchaliśmy najpiękniejszych utworów filmowych wybitnych kompozytorów. Koncert był wzbogacony o pokaz fragmentów polskich filmów takich jak: Polskie drogi, Pan Tadeusz, Ziemia obiecana. Ostatnim utworem, który zagrali młodzi artyści był jeden z najbardziej rozpoznawanych motywów muzycznych z filmu Zapach kobiety.
Artystom dziękujemy za piękny i wzruszający koncert oraz życzymy sukcesów!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.02.2015

Język polski w bibliotece

Dzisiaj klasa 5a miała okazję spędzić lekcję języka polskiego w bibliotece. Nasza szkolna biblioteka zawiera coraz więcej ciekawych pozycji książkowych - warto z nich korzystać, szczególnie w docieraniu do rozmaitych informacji. Właśnie tę umiejętność doskonalili uczniowie klasy 5a. Szukanie informacji może być nie tylko pouczające, ale jest tez świetną zabawą. Przekonali się o tym nasi uczniowie, i trzeba im przyznać, że w wyszukiwaniu haseł na czas - są mistrzami! Do lekcji wśród encyklopedii i słowników zainspirowała nas lektura "W pustyni i w puszczy", w powieści znajduje się wiele trudnych słów oraz faktów historycznych, o których wciąż zbyt mało wiemy - stąd pomysł na lekcję.
Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Szponar za pomoc i dostarczanie wciąż nowych i interesujących książek.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.02.2015

WF na lodowisku

W piękny wtorkowy poranek klasa 6b wraz z nauczycielem wychowania fizycznego p. Michałem Łuczakiem udała sie na lodowisko przy al. Zygmuntowskich. Podczas jazdy uczniowie mieli czas na samotne przemyślenia jak i na wspólną wymianę poglądów, nie zabrakło też uczniów, którzy skupili się tylko i wyłącznie na doskonaleniu swojej techniki jazdy jak i miękkiego lądowania na tafli. Podsumowując nasze wspaniałe wyjście: było super i chcemy więcej!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 17.02.2015

IV DZIEŃ SERVIAM

Dzisiejszy Dzień SERVIAM przebiega pod hasłem czwartego z błogosławieństw: "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni".
Droga sprawiedliwości zaczyna się od samego siebie. Zaczyna się od gotowości do bycia sprawiedliwym wobec innych.
Dzisiejszemu błogosławieństwu patronuje Kardynał Stefan Wyszyński. Z płonącej Warszawy pewnego dnia wiatr przyniósł mu nadpaloną karteczkę ze słowami "Będziesz miłował". Tymi słowami kierował się przez całe życie. Kochał Boga i ludzi, kochał tych, którzy go prześladowali i uwięzili, szukając sprawiedliwości i cierpiąc niesprawiedliwie.
Zadanie na dziś: Jeśli spotka Cię dziś jakakolwiek przykrość ze strony koleżanek, kolegów, rodziców czy nauczycieli, na ile starczy Ci odwagi i wewnętrznego samozaparcia, spróbuj nie odpowiadać tym samym.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 16.02.2015

Podziękowania dla Kolędników Misyjnych

Kolędnicy misyjni z naszej szkoły, którzy w minionym już roku w geście solidarności kolędowali dla dzieci z Indii otrzymali podziękowanie od dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasza Atłasa.
Dziękując za trud kolędowania i zebrane fundusze napisał: Do każdego i każdej z was odnoszą się słowa bł. Matki Teresy z Kalkuty: „Kwiat rozwija się, gdy świeci słońce, a człowiek rozwija się, gdy kocha”.
kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 16.02.2015

„Na św. Walentego... – różne oblicza miłości”

Już pierwszego dnia po feriach miło nam poinformować o wynikach X Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno - Literackiego „Na św. Walentego... – różne oblicza miłości”. Konkurs został zorganizowany przez Katolickie Liceum, Gimnazjum i Szkołę Podstawową Księży Pallotynów w Chełmnie przy udziale Chełmińskiego Domu Kultury i Urzędu Miasta Chełmna w ramach XIV obchodów Dnia Świętego Walentego w Chełmnie, mieście zakochanych.
Miał on na celu odpowiedzenie sobie na pytanie: czym tak naprawdę jest miłość, gdzie ją można spotkać i w jaki sposób doświadczać, przeżywać? Uczniowie wielu szkół z całej Polski starali się odpowiedzieć na to pytanie poprzez formę literacką lub plastyczną, za pomocą której pokazali współczesne oblicza miłości przekonując, że najważniejsza w życiu jest właśnie miłość.
Zwycięzcą konkursu, w kategorii szkoła podstawowa, został uczeń naszej szkoły Maksymilian Mrzewka z klasy 5a. Wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac ma miejsce w Kościele WNMP w Chełmnie. Serdecznie gratulujemy Maksymilianowi i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 7.02.2015

Obóz narciarski 2015

W dniach od 1 do 7 lutego 29 uczniów naszej szkoły z klas I – VI oraz dwie absolwentki wraz z opiekunami (s. Esterą Grzegorek, s. Moniką Orzechowską i p. Michałem Łuczakiem) już po raz kolejny uczestniczyło w obozie narciarskim zorganizowanym przez p. Martę Kondracką i jej biuro podróży Wędrowniczek Junior.
Codzienne zajęcia przedpołudniowe na stoku mijały na nauce podstaw jazdy na nartach lub doskonaleniu zdobytych już umiejętności. Instruktorzy cierpliwie korygowali wszystkie pojawiające się podczas jazdy błędy techniczne. Po kilku godzinach zimowego szaleństwa na stoku, młodzi narciarze schodzili do pensjonatu na zasłużony obiad, po którym był czas na jeszcze bardziej zasłużony odpoczynek. Z uwagi na bardzo szybką regenerację sił, po poobiedniej sjeście dzieci miały możliwość pójścia na jazdę popołudniową, udziału w grach planszowych i integracyjnych lub zabawy na śniegu, którego w Kamiannej było pod dostatkiem. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również możliwość wyjścia na jazdę w godzinach wieczornych.
W Kamiannej dzieci miały również okazję poznać historię miejscowego kościoła pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Dowiedziały się, jak wygląda życie mieszkańców Pasieki Barć. Zwiedziły również Muzeum pasiecznictwa, w którym mieści się sklep firmowy z miodami i różnymi wyrobami z wosku pszczelego. W pensjonacie, w czasie wolnym, nie zabrakło również dobrego filmu i własnoręcznego wyrobu świecy z węzły pszczelej.
Tradycją pobytu w Kamiannej jest organizowany konkurs czystości w pokojach. W tym roku wszyscy uczestnicy obozu do końca wytrwale "walczyli" o wygraną.
Pobyt w Kamiannej był czasem nie tylko wspólnej zabawy i odpoczynku ale również wspólnej modlitwy podczas Mszy Świętej w Święto Ofiarowania Pańskiego oraz z okazji pierwszego piątku miesiąca.
Zmęczeni jazdą, ale radośni i uśmiechnięci uczestnicy zimowiska bezpiecznie wrócili do swoich domów. Bardzo dziękujemy Rodzicom i organizatorom za możliwość spędzenia wolnego czasu w dobrym towarzystwie i w tak atrakcyjny sposób.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.