Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)


LUTY 2018

kliknij, aby powiększyć

Środa 28.02.2018

Jajkodrom i współpraca?

Ostatniego dnia lutego ze świetlicy klas 1-3 dobiegały okrzyki odliczania, skandowania i braw. Wszystko za sprawą lotów "jajkodromów"- pewnych konstrukcji z prawdziwymi jajkami w środku, które tworzyli nasi uczniowie podczas zajęć z cyklu "Kompetencje na szóstkę". Po energetycznej rozgrzewce, jaką były "Wyścigi poduszek", podzieliliśmy się na grupy, aby wspólnie zbudować wspominany jajkodrom, w którym jajko miało wylądować niepotłuczone.
Określona liczba materiałów do dyspozycji, presja czasu to nie lada wyzwania z jakimi przyszło zmierzyć się naszym konstruktorom. Jak wspólnie zapracować na sukces? Czy wogóle warto współpracować? Jakie role możemy pełnić w grupie? Między innymi na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas zajęć. Podsumowując wspólną pracę nasi uczniowie dzielili się bardzo ważnymi spostrzeżeniami i refleksjami, dotyczącymi również tego, co utrudniało im współpracę.
Na następnych zajęciach wspólnie będziemy wybierać kolejne tematy. Jakie wyzwania nam przyniosą? O tym już wkrótce...


kliknij, aby powiększyć

Środa 28.02.2018

"Uczymy się żyć w przyjaźni"

"Uczymy się żyć w przyjaźni" - taki tytuł miały warsztaty zorganizowane w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, w których wzięli udział uczniowie klasy 1b. Zajęcia zaczęły się od utworzenia pajęczyny symbolizującej więzi koleżeńskie i każdy mógł usłyszeć coś miłego o sobie. Potem były inne, równie ciekawe, zadania do wykonania. Dzieci wysłuchały opowiadania o szukaniu przyjaciela oraz wykonały swój parasol życzliwości, dobroci, szacunku, pod którym mogą się schronić koledzy i koleżanki z klasy. Dziękujemy Paniom prowadzącym za ciekawe i pouczające zajęcia oraz ogromną cierpliwość.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 27.02.2018

Marta, Kuba i prąd elektryczny

Ponad 200 lat temu sądzono, że elektryczność i magnetyzm to dwa odrębne zjawiska. Naukowcy, którzy przeprowadzili wiele ciekawych eksperymentów udowodnili jednak, że są to dwa różne przejawy tego samego zjawiska – elektromagnetyzmu. Wiemy już, że elektryczność może wytwarzać magnetyzm, a magnetyzm - elektryczność.
Dzisiaj podczas tutoringu dydaktycznego Marta oraz Jakub z klasy 7a zaprezentowali bardzo proste doświadczenie badające opisywane zjawisko. Uczniowie sprawdzali, czy wokół przewodu, w którym płynie prąd elektryczny, wytwarzane jest pole magnetyczne. Oczywiście, można było przeczytać o tym w podręczniku, ale czy nie przyjemniej przekonać się o tym w praktyce?


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 27.02.2018

Angielski FOX

Kolejna edycja konkursu FOX właśnie trwa. Ośmioro uczestników z klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych zmagało się z zadaniami konkursowymi. Tak jak co roku, jako materiał przygotowawczy służyły lektury będące opracowaniami klasycznych historii i powieści - "Rumpelstiltskin" dla klas czwartych, "Odyseja" dla klas piątych i szóstych i "Mój Kary" dla klas siódmych. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.02.2018

Tajemnice baletu

Uczniowie klas 1 - 3 kolejny już raz spotkali się z Panią Muzyką. Tym razem usłyszeli o tajemnicach baletu. Podziwiali piękne występy baletnicy oraz sami też mogli poćwiczyć pięć podstawowych pozycji baletowych. Przy okazji dowiedzieli się też, że już wkrótce, bo 1 marca, mija 208 lat od urodzin wielkiego polskiego kompozytora i pianisty - Fryderyka Chopina. Uczniowie wysłuchali kilku jego utworów i pieśni, m.in. "Życzenie". Z niecierpliwością czekamy na kolejne muzyczne spotkanie w marcu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.02.2018

Inny a jednak taki sam

Klasy pierwsze uczestniczyły dziś w zajęciach, które miały na celu pokazanie inności jako czegoś dobrego, nie dyskryminującego drugiego człowieka. Bo przecież różnimy się wyglądem, jedno dziecko ma piegi, inne nosi okulary, są dzieci na wózkach inwalidzkich i mające inny kolor skóry. Podczas zajęć wszystkie dzieci zgodnie mówiły, że inny nie znaczy gorszy i każdy ma prawo do szacunku. Z pewnością wysłuchane opowiadanie i rozmowy na ten temat pomogą uczestnikom zajęć każdego dnia okazywać ten szacunek innym.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.02.2018

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć

Dwudziesty drugi lutego dla każdej harcerki i harcerza to dzień wyjątkowy - w tym dniu, przypada rocznica urodzin Roberta Baden-Powella który jest założycielem skautingu. Przez skautów na całym świecie w dniu tym obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej.
W naszej szkole dziś każdy mógł poczuć się jak skaut. W czasie porannej modlitwy prosiliśmy o łaskę wierności Przyrzeczeniu Harcerskiemu. Kilka godzin później uczniowie klas 4-7 wzięli udział w grze przygotowanej przez harcerki i harcerzy z klas 6 i 7 pod okiem p. Olgi Doleckiej. W kilkuosobowych "zastępach" uczestnicy gry przystępowali do przeróżnych zadań. Mogli przekonać się, że rozkładanie namiotu to niełatwa sztuka, a pakowanie plecaka na obóz zdecydowanie wymaga zdrowego rozsądku. Uczniowie musieli wykazać się znajomością leczniczych właściwości ziół (a właściwie umiejętnością wyszukiwania takich informacji) oraz udzielania pierwszej pomocy np. przy złamaniu. W szkole pobrzmiewały gwizdy, można było zauważyć też błyski - wśród zadań znalazło się również nadawanie i odbieranie wiadomości alfabetem Morse'a. Dla niektórych "zastępów" najtrudniejszym zadaniem okazało się ułożenie układu choreograficznego do wybranej piosenki. Z harcerskimi pląsami i szyframi mogli zapoznać się również uczniowie klas młodszych. Mówiąc krótko: to był dzień pełen wrażeń! Każdemu z zadań przyświecała myśl Roberta Baden-Powella "Teraz możecie uczynić to co jest głównym obowiązkiem skauta, mianowicie pomóc tym, co się znajdują w potrzebie, wszelkim sposobem jaki jest w waszej mocy."
"Zastępy" wykazały się ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem. Niektóre zrealizowały część zadań, inne wykonały każde z nich. Ostatecznie jednak najbardziej liczy się to, że nasi młodzi podopieczni współpracowali, zdobywali umiejętności, mobilizowali się do działania naprawdę dobrze się przy tym bawiąc.
Ogromne brawa należą się harcerkom i harcerzom z klas 6 i 7, którzy włożyli czas, siły i często również swój aktorski potencjał, by gra była atrakcyjna dla ich kolegów i koleżanek. Bardzo dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu gry p. Annie Karze, p. Janowi Wierzbickiemu, s. Monice Orzechowskiej oraz p. Małgorzacie Szponar.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.02.2018

Czy "Ja" może istnieć bez "Ty"?

Na kolejnych warsztatach z cyklu "Bajki Filozoficzne" organizowanych przez Dom Słów uczniowie klasy 3a szukali odpowiedzi na filozoficzne pytania dotyczące tożsamości. Na podstawie książki Oscara Brenifiera "Ja co to takiego" będącej kolejną częścią serii Dzieci Filozofują zastanawiali się co to znaczy, że coś istnieje? Czy "Ja" może istnieć bez "Ty"? Zaangażowanie w poszukiwanie odpowiedzi, dialog, wymiana poglądów, obrona własnego zdania zdominowały dzisiejsze warsztaty. Jedno jest pewne – filozofia to fascynująca nauka, która pozwala narysować opowieść o samym sobie.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.02.2018

Bezpiecznie na drodze

Dziś klasy pierwsze czekało nie lada wyzwanie. Uczniowie, dzięki Pani Monice i Pani Marcie z Polskiego Związku Motorowego, mogli poznać tajniki pierwszej pomocy. Nie zabrakło również utrwalenia podstawowej wiedzy o znakach drogowych i zasadach ruchu drogowego. Najciekawszym przeżyciem było jednak szkolenie praktyczne na fantomie Januszu, podczas którego dzieci mogły na własnych rękach przekonać się, jak dużo wysiłku kosztuje uratowanie komuś życia, ale zrozumieli też, jak bezcenna jest to wiedza.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.02.2018

WDN - ”Programy interaktywne na lekcjach”

Dzisiaj o godzinie 16.00, spotkaniami nauczycieli uczących w oddziałach I-III I IV-VIII (omawiano sprawy wychowawcze), rozpoczęło się posiedzenie Rady Pedagogicznej. Dzisiejsze spotkanie było poświęcone programom interaktywnym dostępnym w sieci, które z powodzeniem można wykorzystywać podczas pracy na zajęciach dydaktycznych. Prezentacje i quizy mogą urozmaicić tradycyjną formę lekcji oraz bawić, a przede wszystkim uczyć. Radę szkoleniową przygotował p. Jan Wierzbicki. Dodatkowo poruszano sprawy bieżące, ze specjalnym uwzględnieniem zmian w ustawach: Karcie Nauczyciela i Prawie oświatowym.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.02.2018

Węże Faraona

Uczniowie klas siódmych, w ramach tutoringu dydaktycznego, opracowali cykl doświadczeń przygotowujących ich do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych Świetlik. Konkurs ten objęty jest honorowym patronem przez MEN, ORE, Jego Magnificencję Rektora UJ prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
Jako pierwsza swoje doświadczenie zaprezentowała Martyna - były to węże Faraona. Wystarczyły: suchy piasek, soda, cukier puder, etanol i ogień! Poprawnie wykonanie doświadczenia to dopiero pół sukcesu. Trzeba jeszcze je wyjaśnić i zrozumieć. I to udało się Martynie znakomicie!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.02.2018

PECUNIA

Dziś reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w Turnieju wiedzy ekonomicznej Pecunia. To już druga edycja konkursu organizowanego przez Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego oraz Szkołę Podstawową im. Bolesława Chrobrego w Lublinie. Celem turnieju jest popularyzacja wiedzy ekonomicznej wśród dzieci i młodzieży. Marta Steuden i Jakub Dolecki z klasy 7a oraz Adam Błazik i Sławomir Brzózka z klasy 7b godnie reprezentowali naszą szkołę. Naszą drużynę dzielnie wspierała grupa kibiców. Choć tym razem nie zajęliśmy miejsca na podium to i tak wszyscy dobrze się bawili i wyszli z turnieju bogatsi o wiedzę ekonomiczną, która przyda im się w życiu.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.02.2018

"Mądry deser"

Uczniowie klasy 7b przygotowali dzisiaj "mądry deser". Co to takiego? Razem stworzyliśmy definicję: mądry deser to taki, który nie jest przesadnie słodki (kalorie, trzustka!), nie jest przesadnie tłusty (kalorie, wątroba!), nie jest słodzony białym cukrem, zawiera błonnik, witaminy i inne składniki odżywcze oraz… nie wywołuje wyrzutów sumienia po zjedzeniu:-)
Uczniowie pod kierunkiem nauczycielki chemii p. Iwony Jagła-Izdebskiej przygotowywali taki właśnie deser – złożony z chrupkich płatków kukurydzianych, jogurtu greckiego z nasionami chia oraz musu z truskawek słodzonych cukrem trzcinowym. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie są zamienniki sacharozy – poznali smak syropu klonowego, syropu z agawy, karobu, stewii (300 razy słodsza od sacharozy!) oraz ksylitolu. To były baaardzo smaczne zajęcia!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.02.2018

"Dobrze zaPROJEKTowana Szkoła 2018"

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała certyfikat "Dobrze zaPROJEKTowanej Szkoły 2018". Wyróżnienie to otrzymują szkoły, które promują pracę metodą projektu oraz wspierają młodzież w podejmowaniu ambitnych wyzwań edukacyjnych. Razem z uczniami uczęszczającymi na koło fizyko-chemiczne realizujemy różne projekty m.in. "Doświadczenia 1, 2, 3", na którym uczniowie samodzielnie przygotowują i wykonują doświadczenia przyrodnicze albo "Wybielanie - aktywacja!", na którym badamy skuteczność eko-past do zębów domowej roboty.
Przed nami jeszcze wiele ciekawych zadań - oczywiście realizowanych metodą projektu! Lubimy kreatywne zadania i nietuzinkowe tematy, a badanie otaczającego nas świata daje nam wiele radości!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.02.2018

"Cienie nad Valleby"

Zapewne i tę część znają wszyscy miłośnicy małych detektywów Lessego i Mai. Natomiast Kulturkowicze mieli dziś okazję zobaczyć jej wersję filmową. Podobnie do poprzednich zekranizowanych części ta również była ciekawa, z nutką sensacji, a nawet grozy. Zdaje się, że właśnie te cechy przyciągają kolejnych czytelników, jak i kinomanów do zapoznania się z dalszymi przygodami nieustraszonych tropicieli zagadek.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.02.2018

"Wyobraźnia ukryta w pisance"

Zapraszamy wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkoli i szkół podstawowych publicznych i niepublicznych województwa lubelskiego do udziału w konkursie "Wyobraźnia ukryta w pisance", organizowanego przez naszą szkolę, którego celem jest promowanie aktywności twórczej dzieci, rozwijanie ich kreatywności, umiejętności plastycznych oraz pielęgnowanie tradycji Świąt Wielkanocnych. Konkurs jest objęty honorowym patronatem Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, jedynym w Polsce Muzeum Pisanki, które powstało z prywatnej kolekcji państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej, profesor Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jerzego Jasiuka, wieloletniego dyrektora Muzeum Techniki w Warszawie (ponad 1600 pisanek z całego świata). Koordynatorami konkursu są p. Iwona Jagła-Izdebska oraz p. Joanna Frydrych-Staszczak, u których dostępny jest regulamin. Czekamy na Wasze pisanki!


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 18.02.2018

Wielkopostne spotkanie
klas trzecich


Dzieci klas trzecich rozpoczęły cykl katechez poświęconych Mszy św. To dla nich ważny czas przygotowujący do pełnego uczestnictwa we Mszy św. Dzisiaj dzieci czytały czytania mszalne i śpiewały psalm podprowadzający do Ewangelii. W czasie wspólnego spotkania obejrzały urywki filmu "Największy z cudów" - zachęcamy także Rodziców do obejrzenia go. Jest to doskonała pomoc, by porozmawiać z dzieckiem na tematy związane z Eucharystią. Następne spotkanie odbędzie się 11 marca.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.02.2018

Misja specjalna – SERVIAM z Maryją

Dzisiejszy dzień stanowił zakończenie rekolekcji wielkopostnych w naszej szkole. Zgodnie z planem wszyscy spotkali się na modlitwie porannej, by następnie przejść do auli szkolnej lub udać się do klas, gdzie odbywały się warsztaty. Zajęcia polegały na stworzeniu herbu serviam i napisaniu jednego zdania, które stanowić miało syntezę wysłuchanych nauk. Wszystkie odznaki zostały zebrane i każdy uczeń losował dla siebie jedną, gdzie widniała ważna dla kogoś sentencja. W ciągu dnia uczniowie klas młodszych udali się do Katedry na wspólny różaniec fatimski z Maryją. Finałem trzydniowych rekolekcji była msza święta dla klas starszych, którą poprzedzała możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Ostatnie dni były wspaniałym czasem, w którym każdy mógł dokonać refleksji nad sobą i po raz kolejny przyjąć Jezusa oraz bardziej otworzyć sie na drugiego człowieka. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam dobrze przeżyć nasze rekolekcje!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.02.2018

Kochać i służyć jak Jezus - źródło SERVIAM

Za nami drugi dzień rekolekcji wielkopostnych. Dzisiejsze spotkanie, którego tematem wiodącym było "Kochać i służyć jak Jezus - źródło SERVIAM", rozpoczęło się wspólną modlitwą poranną. Następnie uczniowie udali się na warsztaty w klasach lub spotkanie w auli szkolnej. Dzisiejszym zadaniem kilku klas było opracowanie scenek pantomimicznych na podstawie trzynastego rozdziału Ewangelii według świętego Jana. Jest to fragment, który opowiada o obmywaniu przez Jezusa nóg apostołom. To wymowny i znaczący tekst, w którym dostrzegamy ogromną siłę poświęcenia i wielką pokorę Chrystusa, który, będąc najwyższym nauczycielem, ma wiele szacunku dla swych uczniów. Inne klasy wykonały plakaty pt. "Serviam Jezusa i moje serviam" oraz SERVIAM / NON SERVIAM – "Nie możecie służyć Bogu i mamonie", jeszcze inne przygotowały scenki związane z przypowieścią o talentach. Owoce swojej pracy uczniowie prezentowali w auli, gdzie moderatorki dokładnie analizowały różnorodność i wieloznaczność sensów zawartych w poszczególnych wystąpieniach. Podsumowaniem dzisiejszych rozważań była wspólna droga krzyżowa klas starszych, która odbyła się w Kościele pobdygidkowskim.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.02.2018

Wspinaczka na szczyt góry SERVIAM

W Kościele Katolickim rozpoczął się Wielki Post. W związku z tym w naszej szkole odbywać się będą rekolekcje zatytułowane "Gotowi, by służyć. SERVIAM!", które swój początek miały w dniu dzisiejszym. O godzinie 8.00 cała społeczność szkolna zgromadziła się w kościele pobrygidkowskim, by uczestniczyć we mszy świętej i zgodnie z przypadającym dzisiaj Popielcem posypać głowy popiołem. Eucharystii przewodniczył ksiądz Piotr Drozd. Następnie, z podziałem na oddziały, uczniowie wraz z nauczycielami udali się do klas lub auli, w których to miejscach były zorganizowane warsztaty lub wprowadzenie w tematykę rozważań rekolekcyjnych. Tegoroczne spotkania są prowadzone przez Gości z Wrocławia: s. Janę Krogul, s. Małgorzatę Wójciak oraz studentki Mariolę i Danusię. Istotą dzisiejszego dnia było dokładne poznanie hasła "serviam", które wpisuje się w ideę wychowania urszulańskiego. Służyć mamy cały sobą i we wszystkich dziedzinach życia, na każdym kroku. Na zakończenie dzisiejszych rekolekcji w kaplicy szkolnej odbyło się nabożeństwo, podczas którego uczniowie obmywali sobie dłonie na znak pogodzenia się i oczyszczenia swych serc.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.02.2018

Poczta Walentynkowa

Choć wspomnienie świętego Walentego przypada na dzień jutrzejszy, to u nas Poczta Walentynkowa rozdała kartki i liściki już dziś. Zwyczaj "obdarowywania" z okazji Walentynek przyszedł do Polski z zachodu, ponieważ tam właśnie (m.in. w Anglii i Stanach Zjednoczonych) święty Walenty był czczony jako patron zakochanych. To wspaniała okazja by kogoś obdarować ciepłym, miłym, dobrym słowem. Cieszymy się, że tak wielu uczniów z tej sposobności skorzystało.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.02.2018

"Dyktando (nie) tylko dla mistrzów"

W dniu dzisiejszym po modlitwie porannej zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu ortograficznego "Dyktando (nie) tylko dla mistrzów" organizowanego przez Instytut Rozwoju Oświaty. Konkurs podzielony był na dwa poziomy i składał się z części 1 – dyktanda oraz części 2 – pytań testowych dotyczących zasad i ćwiczeń ortograficznych.
Na poziomie 1 dyktanda dla uczniów klas 1-3 laureatem tego konkursu został uczeń klasy 3a Michał Kiełpiński.

Wyróżnienie otrzymali:
Szymon Parcheta kl. 3a
Michał Kozłowski kl. 3a
Emilka Kurczewska kl. 3a
Piotr Ławnik kl. 3a
Maria Stafińska kl. 3a
Dominik Borkowski kl. 3b
Zuzanna Nucia kl. 3b
Na poziomie 2 dyktanda dla uczniów klas 4-7 wyróżnienie otrzymali:
Krzysztof Maryna kl. 4b
Gabriela Łuć kl. 4b
Jadwiga Ciesielska kl. 4b
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.02.2018

Konkurs czytelniczy "Święta Aniela Merici i jej dzieło"

Serdecznie zapraszamy uczniów klas IV – VII do wzięcia udziału w szkolnym konkursie czytelniczym. Tematem konkursu jest święta Aniela Merici. Wszystkie szczegółowe informacje dostępne w regulaminie na podstronie biblioteki szkolnej. Organizatorami konkursu są p. Małgorzata Szponar i s. Maria Anna Gumuła. Czekamy na zgłoszenia!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.02.2018

Rosiczkowa oranżeria

Uczniowie klasy 2b zasadzili dziś rośliny owadożerne. Od jakiegoś czasu planowali to zrobić, rozmawiali o tych roślinach, poznali warunki potrzebne do ich rozwoju. Rośliny owadożerne bardzo interesowały uczniów. W sali klas drugich będzie rosło pięć gatunków rosiczki. Rosiczka jest niezwykle ciekawą rośliną, głównie z powodu swoich oryginalnych zdolności pozyskiwania pokarmu. Sadzenie roślin było niewątpliwą atrakcją dla dzieci, które teraz będą je pielęgnowały i obserwowały ich rozwój.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.02.2018

"Tradycyjne" ferie

W dniach od 27 stycznia do 2 lutego 2018 roku (tradycyjnie już od lat) grupa sześćdziesięciu uczniów naszej szkoły (tradycyjnie wzrastająca - przed laty zaczynaliśmy z siedemnastoma uczniami) wraz z opiekunami spędziła pierwszy tydzień upragnionych ferii zimowych na obozie narciarskim w Kamiannej szusując na stoku w Tyliczu (położonym na granicy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego). Podczas wyjazdu zorganizowanego tradycyjnie przez biuro podróży Wędrowniczek Junior nie zabrakło wspólnych Eucharystii, tradycyjnego zwiedzania miejscowego kościoła i pasieki Barć (oczywiście połączonego z degustacją pysznego miodku i zakupów), smacznego jedzonka oraz tegorocznej nowości - pobytu na lodowisku w Krynicy-Zdroju. Tradycyjnie czas spędzony w doborowym towarzystwie obfitował w wiele radości oraz dobrej zabawy na nartach, podczas której najmłodsi adepci narciarstwa alpejskiego (pod opieką wspaniałych instruktorów) stawiali pierwsze kroki na nartach (i całkiem nieźle sobie radzili!) natomiast obozowa "starszyzna" doskonaliła swoje umiejętności carvingowe. "Tradycyjne" ferie na nartach są wspaniałą częścią naszej szkolnej tradycji!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.02.2018

Co ciekawego w świetlicy działo się...

Nowy rok kalendarzowy 2018 rozpoczęliśmy w świetlicy od rozmów na temat Sylwestra - jak go obchodziliśmy w Polsce, a jak na świecie, gdzie ten czas spędzaliśmy ze swoją rodziną. Ciekawym też dla dzieci był temat dotyczący polskich bajek i baśni. Od Studia Semafor i powstania tam pierwszych bajek rysunkowych, przeszliśmy do bajek nam współczesnych – cyfrowych. Każdy uczeń mógł się wykazać swoją znajomością tematu. W drugim tygodniu stycznia poznaliśmy historię pisma i pisania listów. Kiedy nadano pierwszy list i na czym go pisano? Sami zrobiliśmy papeterię i uczyliśmy się, jak prawidłowo rozmieścić tekst na kartce. Specjalny gość – Pani Anna Frymusz - koordynator ds. filatelistyki – pomogła nam lepiej zgłębić ten temat. Natomiast czytana wówczas w świetlicy książka H. Lofting "Poczta doktora Dolittle’a" wpisała się idealnie w temat tygodnia. Co środę dzieci miały możliwość uczestniczenia w zajęciach "Kompetencje na szóstkę". W trzecim tygodniu stycznia, jak przystało na porę roku, mówiliśmy o zimie. Jej piękne pejzaże mogliśmy oglądać nie tylko w odniesieniu do Polski, ale i innych miejsc na świecie. Dowiedzieliśmy się, gdzie jest Arktyka, a gdzie Antarktyda i Grenlandia, gdzie żyją Eskimosi i jak sobie radzą w tych trudnych, zimowych warunkach. Dużą ciekawostką dla dzieci była informacja dotycząca niedźwiedzia polarnego, który ma czarną skórę. Filmem "Przygoda na Antarktydzie" zakończyliśmy tydzień tydzień. Następny zaczął się śmiesznie i trochę komediowo. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą pierwszych filmów na świecie oraz ich twórców. Charlie Chaplin i kino nieme dostarczyło nam dużo śmiechu i radości. Z racji ferii zimowych przypomnieliśmy sobie jak i gdzie można je bezpiecznie spędzić. Jak tylko pogoda nam dopisywała wychodziliśmy na nasz szkolny plac zabaw. Kiedy nie było to możliwe równie aktywnie i ciekawie spędziliśmy ten czas w świetlicy szkolnej. Miesiąc styczeń zakończyliśmy występem uczniów klasy 3b, którzy brali udział w warsztatach pisania opowiadań.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.02.2018

Najlepsi czytelnicy
I semestru 2017/2018


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników I semestru roku szkolnego 2017/2018, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Justyna Brauze, kl. 5a – 79 książek
  • »Weronika Józefczuk, kl. 4a – 48 książek
  • »Barbara Kalinowska, kl. 6a – 40 książek
  • »Wojciech Łukasik, kl. 3b – 38 książek
  • »Mikołaj Łuć, kl. 3a – 35 książek
  • »Błażej Kleszowski, kl. 6b – 29 książek
  • »Antonina Nuckowska, kl. 1b – 25 książek
  • »Mateusz Matys, kl. 1b – 23 książki
  • »Julia Gomuła, kl. 1b – 22 książki
  • »Paweł Korycki, kl. 6b – 22 książki