Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)


MAJ 2018

kliknij, aby powiększyć

Środa 30.05.2018

Ostatnia dyskoteka

Ponieważ rozpoczynamy długi weekend dzisiejsze popołudnie było idealną okazją do ostatniej już w tym roku szkolnej dyskoteki. Punktualnie o godzinie 17.30 - 36 uczniów z klas 4-7 przybyło do szkoły aby wspólnie pobawić się z kolegami i koleżankami. Gorący klimat towarzyszył im nie tylko na dworze, ale także na szkolnym parkiecie. Królowały przeboje "Despacito", "Makarena" i taniec belgijski. Trzy godziny muzycznego szaleństwa wystarczyły aby zniknęło prawie 50 litrów napojów. Zmęczeni ale zadowoleni uczniowie po ostatniej piosence posprzątali sale i wrócili do domów. Cieszymy się z tak udanej zabawy. Kolejna dyskoteka w przyszłym roku.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 30.05.2018

Spacerem po KUL

Swoją ostatnią majową wycieczkę odbyła klasa 1a. Tym razem uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, by poznać historię tego niezwykłego miejsca. Panie Ewelina i Katarzyna, które oprowadzał klasę po uczelni i opowiedziały uczniom między innymi historię o tym jak kupiec Henryk próbował ukraść lubelską relikwię drzewa Krzyża Świętego. Od dziś 1a już wie, jaki ma ona związek z powstanie Kościoła Akademickiego. Ponadto pierwszaki miały możliwość obejrzenia wystawy pamiątek związanych z Janem Pawłem II i panoramy Lublina z 10 piętra najwyższego budynku uczelni czy też zobaczenia sali, w której jako profesor wykładał kardynał Karol Wojtyła. Miłą niespodzianką było spotkanie z babcią jednej z uczennic, która od wielu lat pracuje na KUL jako profesor psychologii.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 30.05.2018

Zaprogramowani na przygodę

Uczniowie klasy 3a wyruszyli dziś w podróż po świecie nowych technologii w ramach projektu Technologie z klasą. Przez cały czerwiec wspólnie z robotem Kodeuszem będą odkrywać dlaczego warto uczyć się programowania i kształcić umiejętność logicznego myślenia. Podczas dzisiejszego spotkania poszukiwali odpowiedzi na pytanie "Jak porozumiewają się roboty?". Pomocą były zagadki logiczne oraz film edukacyjny. Uczniowie otrzymali również karty pokładowe, na których będą umieszczać zdobyte w trakcje zajęć litery. Te utworzą nazwę planety, z której pochodzi główny bohater zestawu. Przed nimi kosmiczna przygoda!


kliknij, aby powiększyć

Środa 30.05.2018

Pierwszy kontakt z boksem

Dziś w naszej szkole gościliśmy niezwykłych sportowców. Pan Michał Soczyński - złoty medalista Mistrzostw Polski w boksie oraz Pan Kamil Wieczorek - brązowy medalista Mistrzostw Polski seniorów spotkali się z zainteresowanymi uczniami klas 4-7 aby opowiedzieć o dyscyplinie, którą uprawiają. Antoni Oniszczuk z klasy 5a oraz Stanisław Iwaszko z klasy 7b byli moderatorami spotkania, prowadzili dyskusję i zadawali pytania. Nie brakowało również wielu pytań od pozostałych uczniów np. "Jak wygląda typowy trening?", "Co jest dla Panów najważniejsze w sporcie?" lub "Jak zostać bokserem?". Sportowcy opowiedzieli o swojej pasji, o treningach, uświadomili uczniom, że jest to także bardzo ciężka praca nad samym sobą - uczy wytrwałości i przełamywania swoich ograniczeń. Główne marzenie naszych sportowców? To udział w najbliższych Igrzyskach Olimpijskich. Życzymy aby to marzenie się spełniło! Na koniec spotkania nasi Goście zaprezentowali fragment pokazowej walki z wyjaśnieniem podstawowych ciosów i technik. Uczniowie gromkimi brawami podziękowali za pokaz oraz poprosili o autografy. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze. Dziękujemy za "dziś"!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 30.05.2018

Laureaci Olimpiady Wiedzy
o Janie Pawle II


W marcu siedemnastu uczniów z klas IV-VI wzięło udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie wiedzy o Janie Pawle II, a dzisiaj po modlitwie porannej poznaliśmy jej laureatów, którymy zostali: Katarzyna Husak i Aniela Trzewik z klasy 4a, Leon Kowal z klasy 4b oraz Maciej Furgała z klasy 5b. Tym, którzy pochylili się nad życiem i świętością Jana Pawła II serdecznie gratulujemy.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.05.2018

Gościnnie w południowej Polsce

Dnia 22 maja klasa 6a wraz z wychowawczynią s. Haliną Bobkowską, s. Marią Anną Gumułą oraz p. Małgorzatą Król wyruszyła na klasową wycieczkę. Podczas podróży wszystkim dopisywał dobry humor. W autokarze oprócz śmiechu słychać też było piosenki z różnego repertuaru. Pierwszym etapem wycieczki była Wieliczka. Główną atrakcją turystyczną Wieliczki jest znana w całej Europie Kopalnia Soli Wieliczka. Jest to jedyny obiekt górniczy na świecie czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. To unikalne miejsce nie jednej osobie zaparło dech w piersiach! Wykute w soli komory, niesamowite podziemne jeziora i solne rzeźby wyglądały pięknie. Przeszliśmy przez blisko 3 km krętych korytarzy. Usłyszeliśmy mnóstwo ciekawych historii i legend. Jedną z nich była legenda o św. Kindze, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. To wszystko mogliśmy obejrzeć ponad 135 metrów pod powierzchnią ziemi. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do miejsca noclegowego w miejscowości Ząb, z której pochodzi nasz słynny polski skoczek Kamil Stoch.
Drugiego dnia wycieczki zaraz po śniadaniu gotowi na nowe wrażenia udaliśmy się do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Górską wędrówkę rozpoczęliśmy łagodnym szlakiem na Rusinową Polanę, z której  można zobaczyć niesamowitą panoramę Tatr. Następnie dotarliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach. oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Później przeszliśmy głównym deptakiem miasta – Krupówkami, gdzie uczniowie mieli możliwość zakupić pamiątki. Wieczorem nie zabrakło wspólnych zabaw przy ognisku.
Trzeci dzień był równie intensywny jak dwa poprzednie. Po śniadaniu udaliśmy się do największego w Polsce Parku Rozrywki Energylandii w Zatorze. Na obszarze o powierzchni 26 hektarów czekały na nas różne atrakcje. Park jest podzielony na 4 strefy zabaw: Bajkolandię dla najmłodszych, Familijną dla rodzin, Ekstremalną dla młodzieży oraz Water Park – idealne miejsce na upalne dni. Ponieważ pogoda nam dopisała, skorzystaliśmy z każdej strefy, wybierając atrakcje według uznania. Jednak najliczniejsza grupa dzieci odwiedziła sektor ekstremalny, bo to prawdziwe wyzwanie pełne adrenaliny i szalonych przygód. Wszyscy byli zachwyceni! Ostatnim przystankiem trzeciego dnia naszego wyjazdu była Kalwaria Zebrzydowska z klasztorem oo. Bernardynów iraz sanktuarium pasyjno-maryjne.
Czwartego dnia, kulminacyjnym punktem wycieczki było papieskie miasto – Wadowice. Zwiedziliśmy nowoczesne muzeum w domu rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II. Po chwilach refleksji i sporej dawce informacji …  otrzymaliśmy chwilę ”dla ciała”, czyli papieskie kremówki.
Strudzeni, ale szczęśliwi, pełni wrażeń, bezpiecznie wróciliśmy do domu. To była wspaniała wycieczka i już czekamy na kolejną!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.05.2018

Niepodległa 2018 – spotkanie
z Panem Zdzisławem Badio


W dniu dzisiejszym społeczność naszej szkoły gościła byłego więźnia obozu koncentracyjnego na Majdanku i Prezesa Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Pana Zdzisława Badio. Zaproszony Gość odpowiedział uczniom o swoich przeżyciach podczas II Wojny Światowej i o rzeczywistości obozu koncentracyjnego. Uczniowie wysłuchała prelekcji z zainteresowaniem i niedowierzaniem, zadając ochoczo wiele pytań. Wydarzenie to było częścią cyklu lekcji żywej historii organizowanych pod auspicjami Wojewody Lubelskiego Pana prof. dr hab. Przemysława Czarnka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Pani Teresy Misiuk.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.05.2018

Konkurs o krajach hiszpańskojęzycznych

Nina Trojanowska z klasy 7a i Mateusz Husak z klasy 7b wzięli dzisiaj udział w II etapie konkursu o krajach hiszpańskojęzycznych na świecie. Konkurs został zorganizowany przez III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. W ciągu 30 minut z 30 pytaniami zmierzyli się uczniowie z całego województwa lubelskiego.
W kategorii szkół podstawowych 2 miejsce zajął Mateusz Husak. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.05.2018

Do zobaczenia!

W dniu dzisiejszym po modlitwie porannej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zwrócili się do s. Przełożonej Haliny Bobkowskiej, która żegna się ze swoją klasą i całą społecznością szkolną, by wkrótce rozpocząć probację. Uczniowie przekazali Siostrze wyrazy wdzięczności za ciepło, dobro i okazaną życzliwość. Życzymy podczas tego najbliższego czasu cudownego spotkania z Chrystusem i pamiętamy o Siostrze w swojej modlitwie. Nie żegnamy się - mówimy "do zobaczenia"!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.05.2018

Wrocław i "okolice"

W dniach 22-25 maja uczniowie klas siódmych wraz z wychowawcami i opiekunami (s. M. Magdaleną Masłoń, p. Martą Muszyńską, p. Klaudią Deryło i p. Andrzejem Paździorem) udali się na klasową wycieczkę. Pierwszy i ostatni dzień naszego wyjazdu związany był z przepięknym Wrocławiem. Zwiedzając tamtejsze Hydropolis, czyli Centrum nauki i wiedzy o wodzie, mogliśmy zdobyć wiele informacji na temat wody poprzez różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe. Oczywiście nie ominęliśmy słynnego ZOO, gdzie zawsze ma się wrażenie, że czasu na zwiedzanie jest za mało! Kolejne dni to odkrywanie piękna bajecznych Gór Stołowych (w końcu to tam rozgrywają się niektóre sceny "Opowieści z Narnii"!) oraz historii Dolnego Śląska. Kaplica Czaszek w Czermnej, sanktuarium w Wambierzycach, największa w Europie górska twierdza w Srebrnej Górze czy kopalnia złota w Złotym Stoku to tylko niektóre z niesamowitych miejsc, które odwiedziliśmy. Nie zabrakło spacerów po parkach zdrojowych Polanicy czy Dusznik oraz ulubionych wieczornych imprez klasowych! Do tego słońce każdego dnia i codziennie dobre humory. Cztery dni przemknęły jak jedna chwila. Już czekamy na kolejną wycieczkę - mamy nadzieję, że tym razem aż do Rzymu!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.05.2018

Międzynarodowy sukces literacki

Z radością informujemy, że znamy już wyniki 34. Międzynarodowego Konkursu Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej organizowanego przez Gimnazjum nr 2 w Słupsku. Na konkurs nadesłano prawie 8200 zestawów wierszy i opowiadań z ponad 500 szkół z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy i Ukrainy. Wśród grona laureatów znalazły się także trzy uczennice naszej szkoły. W kategorii proza nagrodę otrzymała Anna Kowalik z kl. 5a za opowiadanie "Herbata pachnąca goździkami", zaś wyróżnienie przypadło Aleksandrze Olszewskiej za utwór "Poszukiwanie piękna". W kategorii poezja wyróżniono wiersz Niny Trojanowskiej z kl. 7a pt. "Życie". Uroczyste wręczenie nagród i tomików pokonkursowych odbyło się w Filharmonii w Słupsku. Gratulujemy naszym młodym twórcom i życzymy dalszych sukcesów.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.05.2018

Z Panią Muzyką w Indiach

Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli dziś w kolejnej niezwykłej lekcji muzyki. Tym razem dzieci zapoznały się z tańcem i muzyką Indii oraz wywodzącą się z tego kraju kulturą Romów. Oczywiście oprócz porywających do tańca rytmów uwagę dzieci, zwłaszcza dziewczynek, zwróciły przepiękne stroje. Z zaciekawieniem czekamy na kolejne zajęcia...


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.05.2018

Finał konkursu "Lublin - Moja Mała Ojczyzna"

Czworo uczniów naszej szkoły: Maciej Furgała z kl. 5b, Mateusz Husak z kl. 7b, Aleksandra Olszewska z kl. 7b oraz Nina Trojanowska z kl. 7a wzięło udział w finałowym etapie III Wojewódzkiego Konkursu Historycznego "Lublin - Moja Mała Ojczyzna": Kazimierz Wielki – wielki władca na trudne czasy. Stosunki Polski z sąsiadami od początku XIV wieku do końca panowania ostatniego z Piastów. Konkurs został zorganizowany przez Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Rektor UMCS oraz Dziekan Wydziału Humanistycznego tegoż Uniwersytetu. Wyniki finału poznamy w pierwszym tygodniu czerwca. Młodym historykom serdecznie gratulujemy!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.05.2018

Survival i inne atrakcje

W dniach 23-25 maja na swojej długo oczekiwanej wycieczce była klasa 6b wraz z wychowawcą p. Michałem Łuczakiem i p. Andrzejem Jaksimem (tatą Jadzi). Trzy dni przebywali w przepięknych, nadbużańskich Serpelicach oraz w Janowie Podlaskim i Kodniu. Był czas na integrację, poznawanie się i pracę" w zespołach podczas licznych survivalowych zabaw i konkurencji. Nie brakowało zdrowych emocji, wysiłku, umiejętności współpracy i odpowiedzialności za swój zespół. Klasa odwiedziła także 200-letnią stadninę w Janowie Podlaskim. Oprócz podziwiania pięknych koni czystej krwi arabskiej i wysłuchania informacji o polskich tradycjach w chowie tych najcenniejszych rumaków wszyscy mogli zwiedzić niektóre stajnie, zobaczyć pastwiska i pasące się tam konie, miejsca treningowe oraz halę, w której w sierpniu odbywa się aukcja najcenniejszych okazów: Pride Of Poland. Podczas wycieczki był czas na chwilę modlitwy w Sanktuarium Matko Bożej Kodeńskiej w Kodniu oraz wsłuchanie się w historię tego wyjątkowego miejsca i pięknego - cudownego obrazu Matki Bożej. Spacer nad Bugiem i przeprawa promowa, rzut okiem na sąsiadującą z Polską Białoruś, mnóstwo ciekawostek przyrodniczych, historycznych i krajoznawczych, wspólne lody i wieczorna "rozbiegana zabawa w sztandary" to tylko część atrakcji jakimi uraczył klasę Przewodnik i Pilot wycieczki - p. Michał z biura turystycznego. To był dobry czas, w pięknym miejscu i przy wspaniałej pogodzie, w miejscu gdzie łączy się tyle kultur. To wszystko przy fantastycznej zabawie i dobrych humorach.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.05.2018

W Pieninach

23 maja uczniowie klasy 5a pod opieką p. Moniki Król i p. Alberta Króla wyruszyli na południe Polski w Pieniny. Zaczęliśmy podbój Pienin spokojnie, bo od spaceru Wąwozem Homole oraz doliną Biała Woda w Małych Pieninach, następnie przejechaliśmy do Szczawnicy na nocleg.
Drugi dzień zaczęliśmy od spływu pontonami przełomem Dunajca. Była to niesamowita atrakcja dla dzieci. Podzieleni na dwie grupy płynęliśmy podziwiając piękno krajobrazu górskiego. Czasem fale Dunajca wdzierały się na ponton, lecz przemoczone ubrania były tylko dodatkową frajdą. Kolejne atrakcje to wizyta przy Zaporze wodnej w Niedzicy – spacer po koronie zapory, spacer do ruin Zamku Czorsztyńskigo – średniowiecznej warowni, z której już niewiele pozostało, ale jest wspaniałym punktem widokowym, skąd rozpościera się panorama na Pieniny Spiskie i jezioro Czorsztyńskie. Przejazd do Kluszkowców i spacer ścieżką dydaktyczną tzw. Wąwozem Papieskim: Trasa biegnie wzdłuż starego kamieniołomu i obfituje w wspaniałe krajobrazy. Oprócz poznania fauny i flory jaka znajduje się na nietypowej górze Wdżar poznaliśmy historię kamieniołomu, strukturę geologiczną góry, zapoznaliśmy się z miejscowymi legendami oraz odwiedziliśmy miejsce, w którym Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą.
Trzeci i ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wjazdu kolejką linową na Palenicę i wyprawiliśmy się grzbietem małych Pienin do Jaworek. Po obiedzie zmęczeni, ale szczęśliwi wyruszyliśmy w drogę powrotną do Lublina. Podczas całej wycieczki towarzyszyła nam piękna pogoda i doskonały humor. Z niecierpliwością czekamy na następną wycieczkę.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 26.05.2018

W Bieszczadach

Dni 23-25 maja upłynęły klasie 4b i opiekunkom: p. Justynie Fimiarz i p. Agnieszce Skraban pod znakiem klasowej wycieczki w Bieszczady. Środowym rankiem w radosnych nastrojach wyruszyliśmy na południe Polski. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Tam dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat budowli i zwyczajów z terenów podkarpackich. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się ciekawostki dotyczące funkcjonowania dawnych szkół - ciekawe, dlaczego... :) Następnie wyruszyliśmy w kierunku góry Sobień. Po krótkim marszu mogliśmy zobaczyć ruiny zamku Kmitów oraz podziwiać z góry malowniczo wijącą się rzekę San. Ostatnią atrakcją tego dnia był spacer zaporą w Solinie. Drugi dzień naszej wyprawy to przede wszystkim gra terenowa "Bieszczady Challenge", która cieszyła się dużą popularnością w rozmowach o najciekawszym elemencie wycieczki. Podzieleni na dwie drużyny (dziewcząt i chłopców), wędrując leśnymi i polnymi ścieżkami i przemierzając górskie strumyki, mieliśmy za zadanie dotrzeć do opuszczonej wsi łemkowskiej. W osiągnięciu wyznaczonego celu pomagały przekazane nam mapy, wskazówki oraz walkie-talkie. Po drodze spotkaliśmy nawet zaskrońce, jelenia oraz natknęliśmy się na tropy wilków. To była prawdziwa przygoda! Grę terenową kończyliśmy mniej lub bardziej mokrzy, z mniejszą lub większą ilością błota na butach, ale z pewnością bardzo zadowoleni! Po umyciu się i przebraniu wyruszyliśmy do miejscowości Myczkowce, gdzie zwiedziliśmy Park Miniatur, Ogród Biblijny oraz Mini-ZOO. Ostatnim punktem tego dnia były gry i zabawy integracyjne, m.in. mecz piłki nożnej, strzelanie z łuku czy przeciąganie liny. Trzeciego dnia naszej bieszczadzkiej wyprawy odbyliśmy przemarsz górskim szlakiem na Połoninę Wetlińską. Po dotarciu na szczyt, nacieszeniu oczu pięknymi widokami i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, zeszliśmy na dół do naszego autokaru. To były intensywne, pełne wrażeń i uśmiechu trzy dni i z pewnością ta wyprawa pozostanie w naszej pamięci na bardzo długo!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 26.05.2018

Dzień Rodziny

Dzisiaj o godzinie 10.00 społeczność szkolna zgromadziła się na przyszkolnym terenie zielonym, by wspólnie bawić się w ramach "Dnia wdzięczności Rodzicom". Organizatorzy pikniku zapewnili uczestnikom wiele atrakcji. Najmłodsi mogli cieszyć się zabawą na dmuchańcach, smakiem waty cukrowej oraz radością z artystycznie pomalowanej twarzy. Jak co roku istniała możliwość prezentacji swoich umiejętności muzycznych w ramach rodzinnej sceny talentów. Rozgrywano również mecze piłki nożnej. Oprócz tego grano w różnego rodzaju gry i zabawy. Nie zabrakło też słodkości upieczonych w większości przez mamy. Dopisała pogoda, więc słońce zagościło na twarzach wszystkich uczestników dzisiejszego pikniku. Dzisiejszy dzień stanowił wspaniałą okazję do integracji i wyrażenia wdzięczności najważniejszym osobom w życiu - rodzicom. Słowa podziękowania zostały skierowane również w kierunku Siostry Przełożonej Haliny Bobkowskiej, która żegna się ze swoją klasą i całą społecznością szkolną, by wkrótce rozpocząć probację. Przedstawiciele rodziców przekazali Siostrze wyrazy wdzięczności za 4 lata współpracy i służby.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 25.05.2018

Gala laureatów konkursów "kuratoryjnych"

W auli Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II odbyła się dziś Uroczysta Gala Podsumowania Konkursów Przedmiotowych i Tematycznych organizowanych w roku szkolnym 2017/2018 przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. W gronie nagrodzonych laureatów XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej" znalazł się uczeń naszej szkoły Mateusz Husak z klasy 7b. Mateuszowi serdecznie gratulujemy kolejnego sukcesu na niwie poszukiwań prawdy o człowieku i wydarzeniach historycznych.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 25.05.2018

W Indiańskiej Wiosce

Uczniowie klas drugich cierpliwie czekali przez cały tydzień, by nareszcie w piątek wyruszyć na wycieczkę klasową. Tym razem wybraliśmy się do Wioski Indiańskiej w Krzczonowie. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy miło przywitani przez Panie, które zaprosiły nad do serca Wioski. Tam czekały na nas indiańskie namioty tipi - są one rekonstrukcją tipi zamieszkiwanych przez Indian Ameryki Północnej. W ich wnętrzu znajdowały się eksponaty związane ze zwyczajami i kulturą Indian. Panie opowiedziały nam o ich tradycjach związanych z muzyką, polowaniem i kuchnią. Poza tym mogliśmy spróbować swoich sił strzelając z łuku. Na dzielnych odkrywców czekała też ścieżka bosych stóp. Wśród nas znalazło się wielu śmiałków, którzy nieraz ją przebyli. Na terenie wioski znajdowały się też wieże widokowe, z których można było obserwować ptactwo i dziką zwierzynę. Wielu z nas zaprzyjaźniło się też ze zwierzętami tam hodowanymi, takimi jak: kozy, konie, króliki oraz osiołek. Mnóstwo dobrej zabawy czekało nas w części rekreacyjnej - dmuchany plac zabaw, dmuchaniec z kolorowymi piłeczkami, mała zjeżdżalnia, lina zjazdowa, labirynt ze słomy oraz trampolina. Każdy z nas mógł też własnoręcznie wykonać pióropusz, a także zakupić pamiątki dla siebie i bliskich.
To był dla nas wyjątkowy dzień, który, mamy nadzieję, będziemy długo pamiętać.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 25.05.2018

Warsztaty na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS

Na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS zostały dziś zorganizowane warsztaty "Matematyka dla każdego". Wśród uczestników tego wydarzenia byli uczniowie klasy 3a, którzy mieli możliwość wzbogacić swoją wiedzę z tej dziedziny. Zadanie które na nich czekało polegało na odkodowaniu obrazków ukrytych za pomocą cyfr. Uczniowie wykazali się nie tylko logicznym myśleniem, ale również umiejętnością budowania strategii oraz dostrzegania zależności. Drugą część tego wydarzenia stanowiły pokazy fizyczne zatytułowane "Alicja w krainie czarów". Studenci fizyki zaprezentowali szereg bardzo ciekawych eksperymentów. To był bardzo owocny czas.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 25.05.2018

Maraton sztuki

Dzisiejsza plastyka była dla klasy 5b prawdziwym "maratonem sztuki". Mieliśmy okazję zwiedzić nasze lubelskie galerie, a w nich obrazy na płótnie, desce, kartonie, wykonane w ołówku, pasteli, farbie olejnej i temperze. Tematyka prac była różna: pejzaż, architektura, portret – słowem prawdziwy realizm, aż po abstrakcję. Jeden z tytułów wystawy "Ogrody wyobraźni" był odzwierciedleniem tego zagadnienia. Trasa wycieczki obejmowała Galerię "Przy Bramie" TPSP, Galerię MDK "Pod Akacją" oraz Galerię Biblioteki im. H. Łopacińskiego. W galerii "Pod Akacją" zaprezentowano prace uczestników zajęć plastycznych, które się tam odbywają. Uczniowie mogli podejrzeć jak w prosty i ciekawy sposób przedstawić swoje myśli i wyobraźnię. Wyraźna kolorystyka i technika prac zachęcała wszystkich do oglądania, zamyślenia, ale i do rozmów. Każdy przecież inaczej odbiera sztukę. Uczniowie mogli się przekonać, że zwykły temat i trochę wysiłku daje naprawdę niesamowite efekty! Mamy nadzieję, że dzisiejsze wyjście zachęci ich do odważnego i cierpliwego przelewania swojej wyobraźni na papier. Tego im życzymy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 25.05.2018

Pod pomnikiem Matki Sybiraczki

Już jutro 26 maja - to wyjątkowy dzień, w którym szczególnie ciepło myślimy o naszych mamach. Uczniowie naszej szkoły pamiętają w tym dniu także o wyjątkowych kobietach, które poświęciły życie dla swoich dzieci. Już po raz kolejny delegacja naszej szkoły udała się pod pomnik Matki Sybiraczki w Lublinie, by poprzez chwilę krótkiej modlitwy i zadumy oddać cześć wszystkim poległym Matkom Syberii. Uczniowie skierowali swe myśli w stronę cichych bohaterek naszej historii, zapalili znicz oraz złożyli kwiaty. W ten prosty i symboliczny sposób upamiętnili ciche bohaterstwo wspaniałych Polek, które oddając życie za swoje dzieci stanowią piękny wzór matczynej miłości i poświęcenia.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.05.2018

Wycieczka z wyzwaniami

Wczesnym rankiem 23 maja uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Wrzos oraz p. Anną Surmacz wyruszyli na wycieczkę do Ulanowa. Był to długo wyczekiwany przez wszystkich wyjazd, dla większości pierwszy pobyt z noclegiem poza domem.
Pierwszy dzień przyniósł wiele niesamowitych przeżyć. Zaraz po przyjeździe na uczestników czekał morderczy tor przeszkód. Czołganie się, podciąganie na drabinkach, bieg przez opony to tylko niektóre z wyzwań. Kolejnym sprawdzianem był marsz na orientację podczas którego uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością czytania mapy i posługiwania się kompasem. Jednak prawdziwe wyzwania były do pokonania w Lasach Janowskich. Tam na uczestników czekała przejażdżka samochodami terenowymi off - road. Na rozgrzewkę zadaniem dzieci było przeprawić się przez rów z wodą. Początkowe obawy i strach przed nieznanym zostały szybko pokonane i wyzwoliły w uczestnikach pokłady wiary w swoje możliwości. Kiedy wszyscy sprostali wyzwaniu rozpoczęła się prawdziwa zabawa, podczas której śmiechom, krzykom i piskom nie było końca. Przeprawa przez rzekę, jazda po piasku z góry i pod górę była wielkim i niezapomnianym przeżyciem zarówno dla dzieci jak i opiekunów. Niestraszna była nawet przeprawa przez bagienne błoto. Ubrudzeni od stóp do głów ale bardzo szczęśliwi byli gotowi do dalszych wyzwań. Po przebraniu się i umyciu w Zalewie Janowskim wszyscy przystąpili do rozwiązywania kryminalnej zagadki. Jej celem było odgadnięcie kto zastrzelił wilka. Aby dojść do rozwiązania i zdobyć cenne informacje uczestnicy podzieleni na zespoły musieli wykonać różne zadania. Okazało się, że niektóre z nich stanowiły prawdziwą próbę sił, zarówno intelektualną jak i sprawnościową. Na koniec obu drużynom wspólnie udało się rozstrzygnąć losy zwierzęcia. Po trudach przygody już nieco zmęczeni uczniowie wraz z opiekunami udali się na odpoczynek do hotelu. Tam po obiadokolacji okazało się, że to nie koniec atrakcji na dzisiaj. Tuż po zmroku wyposażeni w latarki wyruszyli na nocne podchody. Szukając wskazówek i wykonując różnorodne zadania udało im się zdobyć skarb. Po powrocie na uczestników nocnej zabawy czekało ognisko, przy którym zebrani podzieli się wrażeniami i zdobytym trofeum. To był bardzo intensywny czas.
Kolejny dzień rozpoczął się tuż po śniadaniu zabawami na świeżym powietrzu. Chłopcy i dziewczynki sprawdzali swoje umiejętności sportowe na dmuchańcach. Przy szumie rzeki Tanew radośnie spędzili przedpołudnie. Po obiedzie odbył się mecz na mega piłkarzykach, a co odważniejsi podjęli próbę ujeżdżania byka. Zwieńczeniem wspólnej zabawy były lody i pizza. Wszyscy uradowani i naładowani pozytywnymi wrażeniami powrócili późnym wieczorem do Lublina. Ta wycieczka na pewno na długo zapadnie jej uczestnikom w pamięci.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.05.2018

Wędrówka po Kozim Grodzie

Dzisiaj z samego rana klasa 4a wyruszyła na poszukiwanie przygód i poznawanie tajemnic naszego pięknego miasta. Początkowo zapoznaliśmy się z ciekawostkami dotyczącymi zamku, następnie spacerując po Starym Mieście zwiedziliśmy Bazylikę Ojców Dominikanów, poznaliśmy historię dwóch bram (Grodzkiej i Krakowskiej) a nawet wspięliśmy na Wieżę Trynitarską, gdzie z wysokości 40 metrów, mogliśmy podziwiać panoramę Lublina. "Wisienką na torcie" była wizyta w akustycznej zakrystii w Archikatedrze oraz zachwycanie się skarbami tam zgromadzonymi. Nasze wspólne wędrowanie po Kozim Grodzie zakończyliśmy rozkoszując się smakiem wspaniałych lodów. Niektórzy uczestnicy nie czując zmęczenia, po powrocie na teren szkoły, oddali się grze w piłkę nożną oraz zabawie na przyszkolnym terenie rekreacyjnym.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.05.2018

Na górskich szlakach
i nie tylko...


Uczniowie klasy 5b pod opieką s. Moniki Orzechowskiej i p. Jana Wierzbickiego przez trzy dni (21 – 23 maja) mieli okazję podziwiać piękno Pienin i Tatr oraz usłyszeć wiele ciekawych wiadomości związanych z tymi rejonami. Swoją przygodę z górami rozpoczęli w Jaworkach. Prawie piętnastokilometrowa wyprawa w Pieninach Małych prowadziła przez Wąwóz Homole – Durbaszkę – Szafranówkę aż do miejscowości Szlachtowa. Drugiego dnia wycieczkowicze zdobyli Gubałówkę, zwiedzili pierwszy zakopiański kościół pw. Św. Klemensa oraz Cmentarz na Pęksowym Brzysku. Był również spacer po Krupówkach i zarazem okazja do zakupu pamiątek. Odwiedzili także Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach - votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Ostatniego dnia wspólnej wycieczki zgłębiali historię i legendy związane z Zamkiem w Niedzicy oraz podziwiali piękno gór podczas spływu Dunajcem. Bardzo dziękujemy wszystkim, dzięki którym ta wycieczka mogła się odbyć.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.05.2018

"Podwórko wyobraźni"

Czwartkowe popołudnie uczniowie z klasy 2a spędzili w Domu Słów. Dzieci wzięły udział w warsztatach "Podwórko wyobraźni: Alicja w Krainie Czarów" odbywających się w ramach XI edycji Lubelskich Spotkań Literackich "Małe Miasto Poezji".
Podczas zajęć dzieci miały okazję posłuchać fragmentów książki, zwiedzić podwórko "Alicji w Krainie Czarów", spotkać na nim postacie z książki i rozwiązać przygotowane przez nie zadania. Warsztaty zakończyły się zajęciami plastycznymi. Było to dla dzieci wyjątkowe spotkanie, z pewnością rozwijające ich wyobraźnię.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.05.2018

Nagranie dla Radia Lublin

Dziś po raz kolejny odwiedziła naszą szkołę p. Paulina Sperczyńska - redaktorka Radia Lublin. Uczniowie klas 1- 3 wypowiadali się na temat zbliżającego się Dnia Matki - dlaczego to święto jest takie ważne i jak się do niego przygotowują. Była to też okazja, by powiedzieć za co dziękują i czego dzieci życzą swoim mamom. Wszystkich zapraszamy do wysłuchania wywiadu w najbliższą sobotę, w godz. 9.00 - 10.00, podczas audycji Radia Lublin pt. "Jasiek".


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.05.2018

"Drzewo Opowieści"

Klasa 2b wzięla dziś udział w warsztatch odbywających się w ramach XI edycji Lubelskich Spotkań Literackich "Miasto Poezji". Gościł nas w Domu Słów. Warsztaty, w których wzieliśmy udział to "Drzewo Opowieści". Warsztaty te wyznaczają teatralną przestrzeń, w której dzieci słuchają opowieści z całego świata. Opowieść jest pretekstem do pokazania, że obok nas istnieje wielobarwny i różnorodny świat, że żyją w nim inni ludzie, z którymi warto się spotkać. Wystarczy wsłuchać się w opowieść. Dziejszych opowiadań i baśni słuchaliśmy na podwórzu Alicji z Kriany Czarów Domu Słów. Dzieciom podobały się nie tylko przeczytane książki, ale również krótka zabawa na baśniowym podwórku.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.05.2018

Zajęcia magiczno-przyrodnicze

Dzisiaj w klasie 3b odbyły się zajęcia magiczno-przyrodnicze. Uczniowie sprawdzali, jak działa jednorazowa pieluszka (czy wiedzieliście, że mieści w sobie prawie litr wody!?). Samodzielnie zrobili także sztuczny śnieg w kolorach tęczy. Podczas wykonywania tych doświadczeń mogli przekonać się, jak działają absorbenty.
Następnie każdy z nich miał niepowtarzalną okazję zostać kreatorem wodnego tornada w .... butelce. Oj, było mokro!!!! I moc wrażeń była z nami!


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.05.2018

W Górach Świętokrzyskich

W dniach 21-22 maja klasa 4a wraz z p. Katarzyną Podkową i p. Mateuszem Dąbrowski spędziła czas na wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Pierwszym punktem programu było wyjście na górę Św. Krzyża, co nie było dla uczniów zbyt trudne, dla opiekunów już stanowiło pewnego rodzaju wyzwanie. Następnie grupa przeniosła się w czasie do epoki średniowiecza, gdzie zgłębialiśmy tajniki kunsztu kowalskiego, poznaliśmy zdrowotną moc ziół, pracę szewca i wiele innych, ważnych w średniowieczu zawodów. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na długo oczekiwany nocleg. A już z samego rana wyruszyliśmy do Chęcin, gdzie podziwialiśmy ruiny średniwiecznego zamku. Kolejnym punktem programu był Park Rozrywki i Park Miniatur, tutaj oglądaliśmy największe skarby światowej architektury w pomniejszeniu. Jednak najsilniejszych przeżyć dostarczyły wszystkim filmy 6D. Cała wycieczka upłynęła w bardzo przyjemnej i radosnej atmosferze.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.05.2018

W świecie dinozaurów

Środa dla uczniów z klas pierwszych i klasy 3b była dniem spotkania ze światem dinozaurów. Pierwszym zadaniem każdego ucznia było odkopywanie szkieletu dinozaura w strefie wykopalisk. Przekonaliśmy się jak trudna jest praca archeologa i ile wysiłku fizycznego trzeba w nią w łożyć. Ciekawym przeżyciem była również ścianka wspinaczkowa do gniazda pterodaktyla. Czy były tam jajka? No pewnie! W świecie dinozaurów czekały również na uczniów gigantyczne puzzle, zagadki a także specjalne wirtualne google, za pomocą których mogli przenieść się do świata dinozaurów. Każdy uczestnik wyprawy wrócił do szkoły z dyplomem i jajem dinozaura, z którego po odpowiedniej obróbce ma "wylęgnąć się" mały dinozaur. Ciekawe czy jutro w szkole czeka nas niespodziewany Jurassic Park?

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 22.05.2018

W Lasach Janowskich

21 i 22 maja uczniowie klasy 3b pod opieką s. Piotry Janic i p. Justyny Gierory byli na swojej pierwszej dwudniowej wycieczce klasowej w Lasach Janowskich. Po niedługiej podróży autokarem dzieci wzięły udział w marszu na orientację, podczas którego oprócz rozwijania umiejetności czytania mapy uczyły sie wiązania węzłów, pracy zespołowej, przewodzenia grupie oraz przekraczania swoich lęków i obaw. Pierwszym dużym wyzwaniem okazał się spory rów z wodą (trzeba było się zmoczyć i ubrudzić), ale to było tylko preludium do głównej atrakcji tego dnia, którą była przejażdżka samochodami terenowymi off - road. Trochę krzycząc z radości, a trochę ze strachu, dzieciaki dzielnie znosiły wszelkie trzęsienia, zjazdy w dół, niespodziewane wjazdy w koleiny. Dla najbardziej spragnionych mocnych przeżyć była możliwość kilkukrotnej przejażdżki przez rzekę z "moczeniem" gratis. Po przebraniu się w suche ubrania trzecioklasiści doskonalili pracę zespołową podczas zabaw i gier terenowych. Po zakwaterowaniu i kolacji był jeszcze czas na wieczorne podchody.
Kolejny dzień wycieczki, który rozpoczął się od porannej gimnastyki prowadzonej przez p. Justynę był już spokojniejszy. Dzieci miały możliwość pograć w mega piłkarzyki, zmierzyć się w walce sumo na dmuchanym ringu, pomoczyć nogi w Tanwi, pograć w piłkę i po prostu ze sobą porozmawiać. To był bardzo cenny czas, pełen zaskakujących, ale pozytywnych wrażeń i chętnie go jeszcze kiedyś powtórzymy...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 22.05.2018

Misyjna majówka

Podczas ostatnich spotkań koła misyjnego mali misjonarze oddali cześć Matce Bożej śpiewając wezwania Litani Loretańskiej. Tradycyjnie zebrali się przed figurą Niepokalanej w zakonnym ogrodzie. Okazuje się, że gdyby to zależało od nich dodali by do tradycyjnych wezwań wiele swoich np. Matko wspierająca, Matko z leśnych kapliczek, Królowo kwiatów, ptaków itp. Ludzie przechodzący obok murów zakonnych mogli usłyszeć pięknie wyśpiewaną pieśń "Chwalcie łąki umajone"...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 21.05.2018

"Zaginiony Świat Dinozaurów"

W dniu dzisiejszym klasy 2 wzięły udział w wystawie edukacyjnej pod nazwą "Zaginiony Świat Dinozaurów". Ekspozycja została zaprezentowana dzieciom w konwencji wystawy manualnej, podczas której uczniowie osobiście mogli odkryć szkielet ogromnego dinozaura, uczestniczyć w warsztatach archeologicznych. Po wspinaczce na skałce dziaci mogły obejrzeć z bliska jaja dinozaura oraz rozpoznawać dinozaury w przygotowanych grach i zabawach. Wielkim przeżyciem dla wszystkich uczniów była możliwość obejrzenia filmu o dinozaurach w specjalnej technologii VR (Rzeczywistość Wirtualna). Poprzez zastosowanie najnowocześniejszej techniki uczniowie przenieśli się w świat, który do niedawna opierał się tylko na sferze wyobraźni i fantazji. Dla dzieci organizatorzy przygotowali także drobne upominki - dyplomy i naklejki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 21.05.2018

W kopalni Bogdanka

Klasy pierwsze wraz z opiekunami: s. Ireną Bobkowską, p. Ewą Łaskarzewską, p. Anną Karą i mamą Zosi z 1a - p. Martą Gontarczyk-Skowrońską na swoją pierwszą wspólną wycieczkę wybrały miejsce mało znane, ale za to bardzo ważne dla Lubelszczyzny - Bogdankę. Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. jest jedyną kopalnią eksploatującą węgiel kamienny w zagłębiu lubelskim. Wieże szybowe oraz ogromne hałdy widziane z okien autokaru potwierdzały, że już blisko jest cel wycieczki. Na miejscu, w specjalnych salach przygotowanych dla zwiedzających, uczniowie mogli zobaczyć makietę kopalni i należących do niej terenów. Wysłuchali różnych ciekawostek na temat Bogdanki. Na filmie zobaczyli jak trudna jest praca górnika. Wycieczkowicze słuchali z zainteresowaniem, by na koniec wziąć udział w mini konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody. Kolejnym punktem programu był spacer ścieżką przyrodniczą "Nadrybie". Za budowę tej ścieżki edukacyjnej odpowiada LW Bogdanka. Powstała wokół sztucznego zbiornika, który powstał w wyniku prowadzonych tam robót górniczych. Ponad dwukilometrowa trasa, a po drodze miejsca odpoczynku, tablice edukacyjne i przede wszystkim piękna przyroda. To była udana wyprawa. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wycieczki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 21.05.2018

Zakwalifikowani do finału

Z przyjemnością informujemy, że do Finałowego Etapu III Wojewódzkiego Konkursu o Kazimierzu Wielkim z naszej szkoły zakwalifikowali się uczniowie: Maciej Furgała z klasa 5b, Mateusz Husak z klasy 7b, Aleksandra Olszewska z klasy 7b oraz Nina Trojanowska z klasy 7a. Finalistom serdecznie gratulujemy.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 20.05.2018

Rocznica I Komunii św.

Właśnie minął rok od I Komunii świętej klas czwartych. Dzieci wyrosły ze swoich strojów liturgicznych, lecz wciąż dobrze pamiętają jak mocno biły im serca, gdy przyjmowały do swoich serc Jezusa Eucharystycznego. Dziś dziękowały za ten Dar razem ze swoimi bliskimi.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 19.05.2018

W Białym tygodniu u Matki Bożej

W Wąwolnicy spotkały się dzieci klas trzecich razem z rodzinami, by właśnie podziękować Matce Bożej za dar I Komunii św. i dar Rodziców. To Eucharystyczne spotkanie przy Matce było okazją, by wyrazić wdzięczność za dar życia, wychowanie i codzienną troskę. Dzieci wyraziły to w modlitwie, wierszach, kwiatach i śpiewie. Świętowanie Białego tygodnia zakończyło się w Nałęczowskiej lodziarni.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 18.05.2018

Otwarte lekcje przyrodnicze

W naszej szkole odbyły się otwarte lekcje przyrody, na które zostali zaproszeni uczniowie klas drugich i trzecich wraz z wychowawcami. Celem lekcji było nawiązanie do tematyki niedawno obchodzonego Dnia Ziemi, oraz ukazanie piękna przyrody nie tylko w Polsce, ale i na całej kuli ziemskiej.
Uczniowie klas młodszych mieli okazję uczestniczyć wraz ze starszymi kolegami w ich lekcji przyrody obserwując, w jaki sposób zdobywają wiedzę i się nią dzielą uczniowie klas starszych. Mali goście byli bardzo zainteresowani i chętnie odpowiadali na zadawane pytania. W niedalekiej przyszłości tak właśnie będą wyglądały ich lekcje.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 18.05.2018

Kangur Matematyczny - wyniki

W marcu odbył się Międzynarodowy konkurs Kangur Matematyczny. Spośród naszych uczniów wyróznienie otrzymali: z klasy 1a - Weronika Szkuat, z klasy 1b - Szymon Pawulski, Filip Bylczyński, Maksymilian Orzeł i Michał Przybyła, z klasy 2a - Antoni Wojtasik, z klasy 2b - Krystian Szczęśniajk, z klasy 3a - Piotr Ławnik i Szymon Parcheta, z klasy 3b - Wojciech Łukasik i Aleksander Kita, z klasy 4a - Kacper Parcheta i Kinga Koszarna, z klasy 5b - Mateusz Lisowski i Mikołaj Fitas, z klasy 6a - Adam Staniszewski, z klasy 7a - Gabriela Syska i Jakub Dolecki.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów od klasy 2 wzwyż, dlatego jest nam niezmiernie miło, że wśród wyróżnionych osób są uczniowie z klasy pierwszej. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.05.2018

Z wizytą na lotnisku

Uczniowie klasy 3a zwiedzili dziś Port Lotniczy. Już w autokarze usłyszeli wiele ciekawych informacji o lotnisku – poznali jego historię, dowiedzieli się skąd przylatują oraz dokąd odlatują pasażerowie. Tuż po przyjeździe mieli okazję zobaczyć lądowanie samolotu linii WizzAir z Londynu. Następnie udali się do terminala. Tam zobaczyli strefę witania swoich bliskich, miejsce gdzie ważymy i nadajemy bagaż oraz miejsce odpraw. Na zakończenie uczniowie mieli okazję przejechać autokarem wzdłuż pasa startowego, obejrzeć ścieżkę podejścia samolotu oraz poznać całej infrastrukturę znajdującą się na terenie lotniska. Wizyta na lotnisku dostarczyła wielu ciekawych wrażeń.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.05.2018

Bądź kumplem, nie dokuczaj!

Podczas ostatnich trzech dni w świetlicy klas 1-3 realizowano zajęcia w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej m.in. przez Cartoon Network pt. "Bądź kumplem, nie dokuczaj!". Dobrą zachętą do bliższego przyjrzenia się problemowi dokuczania stali się tegoroczni propagatorzy akcji, czyli Grzegorz Krychowiak i Wojciech Szczęsny – znani sportowcy, szczególnie dla fanów piłki nożnej. Każdego dnia podczas zajęć świetlicowych realizowano scenariusze zajęć. I tak zaczęliśmy od poznania wartości płynących z bycia razem, z siły bycia w grupie. Następnie zadawaliśmy sobie pytania i szukaliśmy na nie mądrych odpowiedzi, dlaczego dokuczanie nie bawi. A dzisiaj uczyliśmy się dopytywać, zamiast dokuczać. Trzy aktywne dni, pełne mądrych i prostych rozwiązań, angażujących wszystkich, nawet tych najbardziej opornych. Przecież właściwie każdy był świadkiem dokuczania, wielu z nas doświadczyło dokuczania, a na pewno niejednemu zdarzyło się dokuczać innym. Zachęcamy wszystkich – dzieci, rodziców, nauczycieli do odwiedzenia strony badzkumplem.cartoonnetwork.pl, na której zamieszczono wiele przydatnych i cennych rozwiązań zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Są tam cenne rady dotyczące konkretnych postaw, dostosowanych do sytuacji, kiedy to dokuczają mnie albo mojemu dziecku, a także wtedy kiedy to ja mam problem, ponieważ dokuczam innym, lub też co zrobić kiedy spostrzegę się, że moje dziecko dokucza innym. Rekomendujemy – skorzystaliśmy i nam się podobało!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.05.2018

Wyróżnienie w "You Can Sing!"

19 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie odbył się Konkurs Angielskiej Piosenki Dziecięcej "You Can Sing", w którym udział wzięły dwie uczennice naszej szkoły. Dominika Polkowska z klasy 3b zachwyciła jury piosenką "Reflection" z filmu animowanego "Mulan" i otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy niezwykłego talentu i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.05.2018

"Kahoot"

Podczas zajęć koła języka hiszpańskiego często próbujemy nowych technologii. Ostatnio ulubioną platformą uczniów jest "Kahoot". Dzięki niej w przyjemny sposób poznajemy i utrwalamy słownictwo. Na tablicy multimedialnej wyświetlane są pytania i zadania, a uczniowie odpowiadają na nie za pośrednictwem swoich telefonów. W ten sposób łączymy przyjemne z pożytecznym.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.05.2018

Misyjny dzień
w "Białym tygodniu"


Dwudziestu dwóch uczniów z klas trzecich zostało dzisiaj przyjętych przez ks. Grzegorza Głąba do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W uroczystym przyrzeczeniu powiedziały, iż w swoim życiu chcą radośnie i dobrowolnie pomagać misjom przez modlitwę, ofiarę, służbę i twórczość. Mali misjonarze otrzymali krzyżyki misyjne i legitymacje. Dzieci zaśpiewały swój hymn i pieśni w języku afrykańskim. To wielka radość dla naszej szkoły, że są dzieci, którym życie innich nie jest obojętne, że chcą kochać to, co piękne i zostawiać za sobą ślady dobroci.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.05.2018

XVI Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli

Dzisiejsza lekcja plastyki dla klasy 6a była inna niż zwykle. Całą klasą wybraliśmy się do Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Ma tam miejsce XVI Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli. Jest to cykliczna forma prezentacji najnowszych dokonań plastycznych pracowników oświaty, a jednocześnie konfrontacja postaw twórczych i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Biennale spełnia również rolę integracji środowiska pracowników oświaty. Na wystawie mogliśmy zobaczyć prace w rysunku i grafice. Przeważało jednak malarstwo, a prym wiodły farby olejne. Nie zabrakło też zdjęć polskich kwiatów i pejzaży. Od strony technicznej mogliśmy podejrzeć jak artyści posługiwali się pędzlem i kładli farbę na płótno, odgadywaliśmy techniki obrazów oraz rodzaj użytych kredek. Tematyka prac dotyczyła głównie obszarów miejskich i środowiska naturalnego. Można było również zobaczyć portrety znanych aktorów. W niektórych pracach realizm mieszał się z abstrakcją. Wystawa była dla nas okazją do wspólnych rozmów, zaskakiwała i zachwycała. Po obejrzeniu zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.05.2018

Ciąg dalszy nastąpił

Kolejna wizyta w Egzotarium, mimo konieczności zmiany planu i przełożenia na inny termin, pomimo deszczowej pogody, w końcu odbyła się. Uczestniczyli w niej trzecioklasiści, którzy zainteresowali się losem porzuconych zwierząt egzotycznych.
Pan Bartek tym razem został zasypany pytaniami naszych dociekliwych uczniów. Pytania dotyczyły oczywiście podopiecznych Egzotarium, ich pożywienia, tego jak znalazły się tam, jak trzeba się nimi zajmować, jak leczyć. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że zwierzęta trafiają do schroniska w różnym stanie. Często są chore, wycieńczone, osłabione na skutek niedożywienia lub nieodpowiedniego żywienia, okaleczone...
Tylko w ciągu tygodnia od naszej poprzedniej wizyty schronienie w Egzotarium znalazły kolejne dwa węże, które ktoś wyrzucił jak niepotrzebną rzecz. Zbliżają się wakacje, w czasie których liczba porzucanych zwierząt niestety zwiększa się. Budującym jest więc fakt, że nasi uczniowie wykazują wrażliwość i zainteresowanie tym tematem, edukują swoich rówieśników, uwrażliwiając ich na to, że posiadanie zwierzaka wymaga podejmowania przemyślanych i odpowiedzialnych decyzji.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.05.2018

"(Do) wolność czytania"

W dniach od 8 – 15 maja miał miejsce XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasłem tegorocznej edycji było "(Do) wolność czytania". W ramach promocji czytelnictwa zarówno w bibliotece jak i świetlicy klas 1-3 odbywały się zajęcia czytelnicze. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się konkurs biblioteczny, aż 81 uczniów z klas 1-7 wzięło w nim udział. Codziennie uczniowie losowali 3 pytania, które związane były nie tylko z lekturami szkolnymi. Zakres wiedzy obejmował również historię książki oraz bibliotek. Spośród 220 pytań można było wylosować pytania dotyczące Polskich Noblistów, autorów książek, bohaterów literackich, uczniowie wyjaśniali też pojęcia takie jak: redaktor, introligator, ilustrator, bibliografia, katalog oraz znajdowali odpowiedzi na wiele innych ciekawostek z dziedziny literatury.
Nagrodzeni uczniowie:
Klasy 1-3
Bianka Pietraszko, Nuckowska Antonina, Julia Mirosław, Michalina Orpik z kl. 1b, oraz Agnieszka Latecka z kl. 1a.
Klasy 4-7
Weronika Gruza z kl. 4b, Klara Mrzewka, Pyrz Weronika, Anna Kowalik, Magdalena Dyrka, Debora Mirosław z kl. 5a, Barbara Kalinowska, Stanisław Grabowski z kl. 6a, Paweł Korycki, Krzysztof Münnich, Zofia Kołodziejczyk z kl. 6b, Świerk Wiktoria z kl. 7a, Franciszek Ruszkowski oraz Mateusz Husak z kl. 7b.
Lista z punktacją dostępna jest w bibliotece szkolnej.
Wszystkim uczniom gratulujemy ogromnego zaangażowania i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.05.2018

Konkurs recytatorski

W dniu dzisiejszym wczesnym rankiem nasi uczniowie Klara Plisiecka z klasy 3b i Maciej Wierzbicki z klasy 2a udali się do Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie na I Wojewódzki i VIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Poznajemy twórczość Marii Konopnickiej oraz lirykę opartą na motywach patriotycznych w okresie międzywojennym". W zmaganiach recytatorskich w kategorii klas I-III uczestniczyło 24 uczniów. Komisja, oprócz doboru repertuaru, oceniała także kulturę słowa, interpretację tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Klara Plisiecka zajęła II miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, ale najważniejsza jest radość i satysfakcja ze swojego występu. Cieszymy się z kolejnego sukcesu naszej uczennicy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.05.2018

Raport z ewaluacji wewnętrznej
i "Pozytywna dyscyplina"


Pracowity dzień nauczycieli przeciągnął się do późnych godzin wieczornych z powodu rady pedagogicznej poprzedzonej spotkaniami zespołów nauczycieli uczących w jednym oddziale. Po wspólnej modlitwie grono pedagogiczne pożegnało s. Przełożoną Halinę Bobkowską, która już niedługo rozpocznie swoją probację, czyli dłuższy czas duchowej odnowy.
Pierwszą część ogólnego zebrania stanowił raport z tegorocznej ewaluacji wewnętrznej przedstawiony przez p. Anna Karę i s. Marię Annę Gumułę dotyczący ważnego obszaru funkcjonowania naszej szkoły - organizacji i skuteczności pomocy psychologiczno - pedagogicznej. W drugiej części spotkania, w ramach wewnątrzszkolnego dokonalenia nauczycieli, p. Agnieszka Semeniuk poprowadziła warsztaty "Pozytywnej dyscypliny w klasie". Duży wysiłek jak na jeden dzień szkolny, ale bardzo owocny!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.05.2018

Być czy mieć?

Na dzisiejszym tutoringu uczniowie klas siódmych zastanawiali się nad konsekwencjami dwóch postaw życiowych: "być" i "mieć". Młodzież, podzielona na grupy, miała niełatwe zadanie - narysować sylwetki-karykatury "Bycia" lub "Miecia" i przyporządkować im odpowiednie symbole, charakterystyczne dla tych postaw życiowych. Rysunki były dobrym wyjściem do dyskusji o wartosciach, o różnicach między tymi postawami i rozmowy o ich społecznych następstwach. Na zdjęciu: Pani "Miecia" wykonana przez Martę, Ninę i Martynę.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.05.2018

Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uczniowie klasy 6a, w ramach obchodów święta państwowego - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczestniczyli dzisiaj w przejściu z przewodnikami po pierwszym w Polsce Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. Zwiedzili miejsca związane z polskim podziemiem niepodległościowym i okresem sowieckiej okupacji Polski po zakończeniu II wojny światowej. Wyprawa została zwieńczona pokazem uzbrojenia i umundurowania militarnego przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Organizatorem inicjatywy była Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.05.2018

Finał konkursu "Piotr Puchacz"

Dziś w siedzibie Centrum Nauczania MathRiders odbył sie finał konkursu matematycznego "Piotr Puchacz". Wzięli w nim udział Piotr Ławnik i Szymon Skwarzyński z klasy 3a oraz Wojciech Łukasik i Aleksander Kita z klasy 3b. Do finału zakwalifikowało się tylko 9 uczniów z lubelskich szkół, dlatego tym bardziej cieszymy się z sukcesu naszych trzecioklasistów. Teraz z niecierpliwościa czekamy na wyniki.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.05.2018

Szkolna Eucharystia

W kościele parafialnym pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła na szkolnej Mszy Świętej modliliśmy się dziś w intencji s. Dyrektor, grona pedagogicznego i wszystkich pracowników naszej szkoły. Była to intencja dzieci pierwszokomunijnych. Uroczystego charakteru dodawała obecność dzieci w strojach liturgicznych i prowadzona przez nie oprawa liturgiczna związania z ich uczestnictwem w Białym Tygodniu. Cieszymy się, że dziś w ich spotkaniu z Jezusem Eucharystycznym towarzyszyli im nie tylko rodzice, ale i nauczyciele oraz koleżanki i koledzy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.05.2018

Rozpoczął się Biały Tydzień

W pierwszym dniu Białego Tygodnia po Mszy św. dzieci otrzymały pamiątkowe, pierwszokomunijne obrazki - ikonę Matki Bożej. To właśnie przed tym wizerunkiem modliły się za swoich Rodziców, dziękując im za całe dobro i miłość.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.05.2018

Biologiczny Albus

W dniu dzisiejszym nasi uczniowie z klas siódmych wzięli udział w ogólnopolskim konkursie biologicznym Albus. Zmierzyli się z 26 zadaniami testowymi o różnym stopniu trudności. Nie było łatwo, jak sami zauważyli. Wyniki zmagań poznamy 12 czerwca. Wszystkim młodym biologom życzymy powodzenia.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.05.2018

"Na mojej głowie stanął świat", czyli jak to jest być posągiem lub kolumną

Uczniowie klasy 3a uczestniczyli dziś w kolejnych warsztatach z cyklu "Lekcja sztuki". Podczas spotkania dzieci zgłębiały temat antycznej architektury, poznały style: joński, koryncki i dorycki oraz terminy takie jak portyk, tympanon czy kariatyda. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej polegającej na sportretowaniu siebie jako kolumny w wybranym stylu i zastosowaniu. Efekty pracy zaskoczyły kreatywnością oraz wykonaniem.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 13.05.2018

Pierwsza Komunia święta
uczniów klas trzecich


To był bardzo oczekiwany i upragniony dzień. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. zostały otoczone miłością rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Przyjęły Pana Jezusa podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem Ks. Grzegorza Głąba i sześciu zaproszonych przez rodziny dzieci kapłanów w Parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Do I Komunii św. przygotowywały się z s. Urszulą Kupczyk, która z wielką radością podprowadziła ich w czasie spotkań i katechez do Pana Jezusa. Naszym trzecioklasistom życzymy, by ten dzień zapamiętały na zawsze, by w czasie swojego życia pogłębiały więź z Jezusem Eucharystycznym.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 12.05.2018

"Przyjdźcie, bo wszystko gotowe"

Klasy trzecie miały dzisiaj wyjątkowy dzień. Po raz pierwszy przystąpiły do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Spowiedź została poprzedzona nabożeństwem z odnowieniem przyrzeczeń Chrztu świętego. Dzieciom towarzyszyli rodzice i wychowawcy. Jutro przystąpią do I Komunii św. w Parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie o godzinie 10.00. Kościół został przygotowany i przyozdobiony przez rodziców i siostry. Wszystko jest gotowe. Z radością czekamy na Pana Jezusa.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.05.2018

Chemiczne talenty na przyrodzie

Na lekcji przyrody uczniowie z klasy 6a zaprezentowali przygotowane przez siebie doświadczenia związane z rozdzielaniem mieszanin substancji. Uczniowie przeprowadzili m.in. chromatografię bibułową w celu rozdzielenia barwników flamastra oraz rozdzielili mieszaninę wody z olejem za pomocą skonstruowanego przez siebie rozdzielacza (urządzenia do rozdzielania mieszanin).
Chemiczne tematy z poprzednich lekcji bardzo uczniów zainteresowały i zachęciły do eksperymentowania. Tak zainteresowani zagadnieniami chemicznymi z pewnością w siódmej klasie odniosą liczne sukcesy, czego serdecznie im życzymy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.05.2018

"Ekologia w moim domu"

Dzisiaj, w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród za wykonane prace na konkurs "Ekologia w moim domu", promujący proekologiczne zwyczaje panujące w domach uczniów. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk, Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Krzysztof Hetman, Wydział Chemii UMCS Lublin, Polski Klub Ekologiczny Okręg Środkowo – Wschodni.
Multimedialna praca zespołowa Antoniego Oniszczuka z klasy 5a i Mateusza Lisowskiego z klasy 5b, wykonana pod opieką p. Marty Muszyńskiej, zajęła pierwsze miejsce, a praca plastyczna Gabrieli Syski z klasy 7a, wykonana pod nadzorem p. Iwony Jagła-Izdebskiej, zajęła trzecie miejsce w tym konkursie. Gratulujemy nagrodzonym uczniom oraz wszystkim, którzy wykonali prace na konkurs o tak ważnej ekologicznej tematyce.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.05.2018

Co dwie głowy to nie jedna

Klasy pierwsze w ramach swoich zajęć realizują program "Spotkania z Leonem". Celem warsztatów jest pomoc dzieciom w budowaniu zadowalających relacji koleżeńskich. Dzisiaj klasa 1a poznawała zasady dobrej współpracy z innymi. Dowiedzieliśmy się między innymi, że trzeba ustalić kodeks współpracy, czasami pójść na kompromis czy nawet zrezygnować ze swojego planu. Praktycznym sprawdzianem było grupowe rysowanie dżungli bogatej w rośliny, zwierzęta i tajemnicze zakamarki. Na szczęście i ta część poszła uczniom doskonale i w klasie nie było słychać sporów. Oby zasady dobrej współpracy pozostały w małych głowach jak najdłużej!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.05.2018

Galileo 2018

Miło nam poinformować, że uczeń klasy 7b, Sławomir Brzózka, został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego z chemii Galileo 2018. Sławek zajął 3 miejsce - uzyskał 50 punktów na 52 możliwych do zdobycia. Gratulacje!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.05.2018

Witrażowe motyle

Na plastyce klasa 1a poznała nową technikę - za pomocą specjalnego szablonu i kawałków kolorowej bibuły stworzyliśmy niepowtarzalne motyle. Praca okazała się niezwykle żmudna i trudna, ale warta poklejonych placów i włożonego wysiłku. Sala klas pierwszych mieni się teraz kolorowymi światełkami przebłyskującymi z witrażyków. A nam w takim optymistycznym i prawie letnim klimacie zdecydowanie lepiej się pracuje!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.05.2018

Turniej szachowy

W dniu dzisiejszym w Domu Kultury "Czechów" odbył się turniej szachowy w ramach IX Ogólnomiejskiego Turnieju Dzielnic Miasta Lublin. W turnieju wzięło udział 42 uczestników w tym 21 uczniów z naszej szkoły. Z podziwem można było kibicować naszym śmiałkom, którzy do szachowych potyczek stanęli nawet z licealistami.
W kategorii junior chłopców I miejsce zajął Hubert Melnik z klasy 3b, natomiast I miejsce w kategorii junior dziewcząt wywalczyła Weronika Józefczuk z klasy 4a. Ponadto 8 uczniów awansowało do rundy finałowej, która odbędzie się 26 maja w Starostwie Powiatowym w Lublinie. Są to: Antoni Wojtasik z klasy 2a, Piotr Borkowski z klasy 2b, Szymon Parcheta i Jan Majewski z klasy 3a, Wojciech Łukasik, Maksymilian Gancarz, Filip Marciniak z klasy 3b oraz John Roberts-Meier z klasy 5a. Trenerem naszych uczniów jest p. Paweł Stoma. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do uprawiania tego wspaniałego sportu!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.05.2018

Ciepło właściwe wody

Dzisiaj na lekcji fizyki uczniowie klasy 7a wyznaczali doświadczalnie ciepło właściwe wody. Samodzielnie opracowali schemat przeprowadzenia doświadczenia (to trudna umiejętność, ale dali radę!) i wykonali je zgodnie z założeniem. To była dobra okazja, żeby przekonać się, jak wymagająca jest praca badawcza, jak ważny jest w niej każdy szczegół i precyzja wykonania doświadczenia. I choć za pierwszym razem wynik naszych badań był nieco inny (8200 J/kg*C) od rzeczywistej wartości wielkości badanej (4190 J/kg*C), po dopracowaniu szczegółów i wyeliminowaniu błędów pomiarowych był już prawie zgodny (ok. 4300 J/kg*C) z wartością tabelaryczną ciepła właściwego wody. Najważniejsze jest, żeby się nie poddawać! Brawo za wytrwałość!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.05.2018

"Matematyka z Piątką"

Maria Wilczewska i Adam Staniszewski z klasy 6a uczestniczyli dziś w podsumowaniu V edycji Międzyszkolnego Konkursu "Matematyka z Piątką". Uroczysta gala odbyła się w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie. Tytuł Laureata konkursu otrzymał również uczeń klasy 5a John Roberts – Meier. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów matematycznych!


kliknij, aby powiększyć

Środa 09.05.2018

W galerii "Przy Bramie"

W dniu dzisiejszym klasa 4b wybrała się, na lekcji plastyki, do galerii "Przy Bramie". Uczniowie obejrzeli wystawę malarstwa p. Anny Celińskiej-Banaszek i p. Tomasza Banaszka. Motywem przewodnim były góry i lasy, w różnych porach roku. Całość wystawy utrzymana w kolorach pastelowych oddawała klimat ciszy i odpoczynku na łonie natury. Można tam było również zobaczyć namalowane koty i ptaki, jak również twarze – głównie portrety kobiet. Przyglądając się fakturze obrazów widać ślady pędzla, jak również delikatne laserunki. Wystawa była bardzo ciekawa, nie tylko od strony wizualnej, ale również technicznej. Uczniowie mogli w praktyce zobaczyć to, czego uczyli się w teorii. Zadowoleni, z pomysłami na nowe prace plastyczne, wrócili do szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 09.05.2018

Wizyta z potrzeby serc

W upalny środowy dzień reprezentacja grupy tutoringowej wybrała się z kolejną wizytą do lubelskiego Egzotarium, aby przekazać pieniądze zebrane podczas kwietniowego kiermaszu charytatywnego. Zaskoczenie i radość Pana Bartka Gorzkowskiego, który opiekuje się porzuconymi zwierzętami egzotycznymi, była dla nas bezcenna:) Przekazujemy w Jego imieniu serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji!
A co słychać w Egzotarium? Niestety przybyło nowych zwierząt. Niestety, ponieważ każdy nowy podopieczny to kolejna poruszająca historia o losie porzuconego lub skrzywdzonego zwierzaka, ale i o ludzkiej nieodpowiedzialności i braku wrażliwości. A przecież: "Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś" (Antoine de Saint- Exupery, "Mały Książę").
Odwiedziliśmy "starych znajomych", zapoznaliśmy się z nowymi. Pytaniom dociekliwych "tutoringowców" nie było końca... A niespodzianka, jaką zrobił dzieciakom Pan Bartek, na pewno na długo pozostanie w ich pamięci!
Z dobrych wieści mamy taką, że żółw, którego historię poznaliśmy podczas poprzedniej wizyty, znalazł nowy dom aż w Anglii! Legwan, który był poważnie chory, wyzdrowiał i ma się całkiem dobrze:) Cieszymy się, że udało się pomóc kolejnym zwierzętom.
Życzymy wszystkim pracownikom Egzotarium i całego Schroniska dla Zwierząt, aby ich pasja i wrażliwość z jaką pracują zawsze była tak wielka!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 09.05.2018

Niecodzienna wystawa prac Wiktorii

O talentach i zdolnościach uczniów naszej szkoły możemy dowiedzieć się przy różnych okazjach. W dolnym korytarzu, przy sali modlitewnej, uwagę naszą zwraca wystawa obrazów uczennicy klasy 7a – Wiktorii Świerk. Dziewczyna pogodna i radosna. Zainteresowanie plastyką przejawiała już w klasach młodszych. Od klasy 4 uczęszczała na koło plastyczne w naszej szkole i tam rozwijała swoje zdolności. Obecnie uczęszcza na zajęcia do szkoły Canaletto. W swoich pracach odkrywa swoje "ja", a także ćwiczy warsztat plastyczny. Jak przedstawić kreską i barwą dany temat, tej odpowiedzi szuka pociągając pędzlem o płótno. W jej obrazach, które są wystawione w szkolnej galerii, możemy zobaczyć kolory wyraziste i czyste. Tematem są głównie kobiety, miasto i papużka. Cieszymy się, że możemy oglądać obrazy naszej koleżanki i uczennicy. Zatrzymajmy się tam i zobaczmy, że sztuka i tworzenie to ciągłe pytania o nas samych. I choć czasem wymaga od nas samozaparcia i pracy to w efekcie końcowym daje wiele radości i spełnienia. Tego też życzymy Wiktorii oraz wielu sukcesów w tej dziedzinie sztuki.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 08.05.2018

Tutoring inny niż wszystkie!

Uczniowie klas siódmych, podczas zajęć tutoringowych, mogli przekonać się, co to znaczy być i pracować w drużynie. Zastanawialiśmy się wspólnie, czy wszyscy w drużynie muszą się lubić i czym drużyna rożni się od grupy. Co jest niezbędne, aby drużyna dobrze funkcjonowała? My już wiemy – to wspólny cel, plan, dobry lider, efektywna komunikacja, odpowiedni podział obowiązków. Zadaniem naszych drużyn było zbudowanie jak najwyższej wieży ze słomek, która będzie samodzielnie stać przez co najmniej minutę. Zbudowane wieże owszem, były wysokie, ale niektóre nie chciały trzymać pionu :) I choć zadanie wydawało się proste, ostatecznie okazało się, jak wiele zależy od dobrej współpracy!!!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 08.05.2018

Lekcja muzyki

Dzisiaj w klasie 2a odbyła się wyjątkowa lekcja muzyki. Gościliśmy mamę naszego ucznia p. Karolinę Poniatowską - Lipską, która na co dzień pracuje w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Oprócz tego, że poznaliśmy kilka nowych pojęć związanych z muzyką, to każdy z nas miał okazję do zaprezentowania swojego muzycznego talentu. Okazało się, że uczniowie naszej klasy uczą się gry na takich instrumentach jak: skrzypce, wiolonczela, klarnet, czy pianino. Wszyscy młodzi artyści zaprezentowali swój instrument, opowiedzieli z jakich elementów się składa, by nareszcie wydobyć z nich przepiękne dźwięki. Każdy z nich został nagrodzony gromkimi brawami. Na koniec nasz wyjątkowy Gość opowiedział nam o fagocie, mogliśmy zobaczyć i posłuchać też jego pięknego brzmienia. Mamy nadzieję, że dzisiejsza lekcja na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 08.05.2018

Matematyczny Albus

W dniu dzisiejszym 22 uczniów klas 4-7 wzięło udział w ogólnopolskim konkursie matematycznym Albus. Uczniowie w ciągu godziny musieli zmierzyć się z 26 zadaniami testowymi. Czy konkurs był trudny? O tym dowiemy się już 12 czerwca podczas ogłoszenia wyników. Za wszystkich młodych matematyków trzymamy kciuki. Powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 08.05.2018

Tajemnice wody

Dzisiaj na lekcji chemii uczniowie klas siódmych odkrywali tajemnice wody. Poznali jej właściwości, rodzaje zanieczyszczeń oraz sposoby oczyszczania. Dowiedzieli się, czym różni się woda wodociągowa od destylowanej, co to jest dipol, dlaczego nie wszystkie substancje rozpuszczają się w wodzie i jak zrobić... majonez. Uczniowie rozwiązali także zagadkę słabego parzenia się herbaty w wysokich górach, przekonali się, do czego służy szybkowar i badali doświadczalnie, od czego zależy szybkość rozpuszczania się substancji w wodzie. Zwykła woda, a tyle zabawy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 08.05.2018

Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek

Po raz piętnasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2018 r., Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2018 odbywa się pod hasłem: "(Do)Wolność Czytania". Oprócz zajęć czytelniczych, uczniowie naszej szkoły mogą wziąć udział w quizie bibliotecznym. Wystarczy w tych dniach odwiedzić bibliotekę szkolną i wziąć udział w losowaniu. Na uczniów, którzy zgromadzą największą ilość punktów, czyli odpowiedzą poprawnie na największą ilość pytań czekają niespodzianki.
8 maja obchodzony jest również Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji wszystkim współpracującym z nami pracownikom Bibliotek życzymy ciekawych pomysłów i energii w krzewieniu kultury słowa oraz coraz większej rzeszy czytelników!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 07.05.2018

"Pani Wiosna"

Wraz z zielenią drzew, pięknym zapachem kwitnących bzów i wiśni w gabinecie psychologa i pedagoga szkolnego też zrobiło się zdecydowanie bardziej wiosennie. Wszystko to za sprawą pięknej "Pani Wiosny", którą przygotowała Maja Bajorek z klasy 5b. Uczennica wykorzystała swój wolny czas i talent, by to miejsce było jeszcze bardziej przyjazne, ciepłe, radosne. Za pomoc w przygotowaniu kwiecistej sukni dziękujemy również uczniom z kół twórczego myślenia. Mai życzymy, by rozwijała swój talent i zawsze potrafiła się nim dzielić z innymi.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 04.05.2018

Biało-czerwona w każdym oknie

Świętując 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości włączamy się w różne działania, które mają na celu przypomnienie filarów naszej narodowej tożsamości. Najmłodszym z majowych świąt jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej, obchodzony w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja. Polacy właśnie już 2 maja, wywieszają flagi, przypinają biało – czerwone kotyliony, aby pokazać przywiązanie do naszych narodowych barw. Barwy: biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Wszystkie klasy naszej szkoły już na tydzień przed świętami majowymi przygotowywały się, aby godnie uczcić święto państwowe. W klasach robiono flagi, którymi później przystrojona została szkoła. A w dniu apelu szkolnego, kiedy świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły założyli stroje w barwach narodowych, aby pokreślić nasze przywiązanie do symboli narodowych.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 04.05.2018

Co ciekawego w świetlicy działo się...

Kwiecień w świetlicy zaczął się bardzo przyjemnie, bowiem podczas zajęć przyglądaliśmy się ulubieńcom naszych uczniów. Najwięcej zwolenników miały psy, koty, króliki, chomiki i fretki. Mówiliśmy o tym jak należy opiekować się swoimi pupilami oraz dbać o ich zdrowie. Poruszyliśmy bardzo ważną kwestię porzucania zwierząt, szukaliśmy odpowiedzi na pytania jak można zapobiec porzucenia zwierząt, a także jak można pomóc ośrodkom, które zajmują się niechcianymi zwierzętami. W połowie kwietnia z inicjatywy dzieci odbył się kiermasz na rzecz zwierząt z lubelskiego egzotykarium.
W drugim tygodniu było równie ciekawie, bowiem sięgnęliśmy nieba. Rozpatrywaliśmy niebo w wymiarze duchowym. Na podstawie fragmentów z Pisma Świętego próbowaliśmy wyobrazić sobie jak wygląda Niebo oraz czym jest dla chrześcijan. Rozmawialiśmy o tym jak należy żyć aby osiągnąć Niebo. Z drugiej strony w wymiarze astronomicznym szukaliśmy na niebie gwiazdozbiorów, próbowaliśmy je rozpoznawać i nazywać. Zastanawialiśmy, czym jest kosmos a czym czarna dziura. Zarówno Niebo w wymiarze duchowym jak i astronomicznym rozbudził wśród dzieci ogromną ciekawość i sądząc po wielu pytaniach, zapewne wrócimy jeszcze do tematu.
Ostatnie dwa tygodnie kwietnia przygotowywaliśmy się do długiej majówki. Poznawaliśmy ciekawe miejsca Europy Północnej, a także polskie Mazury i góry. Może ktoś na majówkę wybrał się do Norwegii nad przepiękne fiordy, bądź zdobył Rysy, Kasprowy Wierch lub tylko spacerował po Tarnicy Bieszczadzkiej?... Jedno jest pewne, dokądkolwiek się wybraliśmy to na pewno potrafiliśmy spakować nasze plecaki na wyprawy oraz bezbłędnie odnaleźliśmy potrzebny szlak turystyczny.
W kwietniu nie zabrakło zabaw w młpim gaju, ważnych meczy piłki nożnej a także zabaw ruchowych na boisku szkolnym. Oglądaliśmy takie filmy jak: "Doktor Dolitle i jego zwierzęta", "Niebo istnieje naprawdę", "Heidi", "Villads z Valby", "100 minut wakacji" i czytaliśmy książkę L. Zaciura pt. "Tajemnicze przygody Franka".


kliknij, aby powiększyć

Piątek 04.05.2018

Najlepsi czytelnicy
kwietnia 2017/2018


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Zofia Sieniow, kl. 5b – 10 książek
  • »Mikołaj Łuć, kl. 3a – 9 książek
  • »Błażej Kleszowski, kl. 6b – 8 książek
  • »Amelia Kowalczyk, kl. 2a – 7 książek
  • »Dorota Brzózka, kl. 3a – 7 książek
  • »Justyna Brauze, kl. 5a – 7 książek
  • »Maksymilian Frączek, kl. 4b – 6 książek
  • »Krzysztof Czerwiński, kl. 2b – 5 książek
  • »Stanisław Czochra, l;. 2a – 5 książek
  • »Adam Sławiński, kl. 1b – 5 książek