Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

MARZEC 2014

kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 31.03.2014

Imieniny Siostry Wicedyrektor

Dziś w naszej szkole świętujemy imieniny Siostry Wicedyrektor - s. Ireny Bobkowskiej. Po porannej modlitwie serdeczne życzenia złożyli Siostrze przedstawiciele samorządu uczniowskiego, grona pedagogicznego i wszystkich pracowników szkoły.
Siostrze Irenie bardzo dziękujemy za każde dobro, którego od niej doświadczamy, uśmiech a przede wszystkim za nieustanną troskę o to, abyśmy Pana Boga potrafili wielbić również naszym śpiewem. Życzymy dużo radości z bycia między nami, sił do dalszej pracy i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 31.03.2014

Finał Konkursu Matematycznego Pangea

W miniony piątek, 28 marca siedmiu uczniów naszej szkoły: Karolina Golonka, Natalia Kurczewska, Julia Płaza - Kościańczuk z kl. 4a, Kacper Lutomski z kl. 4b, Dorota Łukasik z kl. 5a, Michał Jaworski z kl. 5b oraz Błażej Wilkoławski z kl. 6a wzięło udział w finale Konkursu Matematycznego Pangea. Uczniom w podróży do Warszawy towarzyszyli rodzice P. Ewa i Marek Golonka oraz P. Piotr Łukasik. Wyniki testu, na które wszyscy czekamy, będą znane w przyszłym tygodniu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 31.03.2014

O tym, jak Jan Paweł mówił na Słowacji
o sadzonkach i dzieciach


Na spotkanie z Ojcem Świętym podczas Eucharystii przybyło ponad sto pięćdziesiąt tysięcy ludzi. Wszyscy słuchali Papieża z uwagą, usiłując zapamiętać to, o czym mówił. W pewnej chwili Jan Paweł II powiedział, że dzieci są sadzonkami nowych pokoleń a ich rodziny nazwał szkółkami, w których te sadzonki rosną. Czyli, że z sadzonek – maluchów wyrosną duże rośliny – dorośli. Jednak zanim to nastąpi, dorośli – domowi ogrodnicy – muszą troszczyć się o dzieci i dbać o nie. Muszą uczyć je, pomagać pokonywać trudności i rozwiązywać problemy, radzić sobie ze złością i lękami. Powinni smucić się z nimi i cieszyć, wspólnie obserwować świat i robić jeszcze wiele innych, ważnych rzeczy.
Papież bardzo pragnął, aby dorośli, tak jak ogrodnicy opiekujący się sadzonkami selera, czy też cebulkami tulipanów, dbali i troszczyli się o dzieci. By opowiadali im o Panu Bogu i wychowywali je po chrześcijańsku.
Ale to wcale nie oznacza, że dorośli mają dbać o dzieci, a one mogą leniuchować. Ojciec Święty nie chciał, żeby dziewczynki i chłopcy stali się leniuchami, przez cały dzień tylko jedli czekoladki z marcepanem, siedzieli w fotelach i oglądali kreskówki. Choć na pewno nie pogniewałby się na dzieci, gdyby czasami trochę poleniuchowały. Jan Paweł pragnął, aby ze wszystkich dzieci na świecie wyrośli dobrzy ludzie. Chciał też, by dzieci, kiedy zamienią sie w dorosłych, opuszczą rodzinną "szkółkę" i zamieszkają gdzieś w "ogromnym ogrodzie", czyli w jakimś miejscu na świecie, nadal były dobrymi ludźmi, którzy w przyszłości będą się troszczyć o swoje dzieci i innych ludzi.
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Sobota 29.03.2014

Gość na zajęciach koła teatralnego

Wczoraj na koło teatralne przybył niezwykły Gość, była nim aktorka teatru "Pierwszego Kontaktu" i instruktorka teatru dziecięcego w Świdnickim Domu Kultury - Magdalena Chlebuś. Zajęcia podzielona zostały na dwie części: pierwszą część poprowadziła pani Magda, pokazała młodym aktorom na czym polegają ćwiczenia profesjonalnych aktorów oraz jak ważne w tej pracy jest skupienie, emocje, świadomie wypowiadane słowo i gesty. Opowiedziała co nieco o swojej pracy, a w drugiej części z wielką ochotą zobaczyła w akcji nasze Urszulańskie Koło Teatralne. Uczestnicy koła zaprezentowali wzruszające scenki improwizacyjne, do których muzykę komponował nasz uczeń oraz baśnie w wersji teatru kukiełkowego. Zajęcia były bardzo ciekawe, niecodzienne i jak zawsze wypełnione radością. Naszemu Gościowi bardzo dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 28.03.2014

"Mój szkolny kolega z misji"

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolski konkurs organizowany przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes" Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Tegoroczne hasło XIII edycji konkursu brzmi: „Kto wierzy, nie jest nigdy sam”. Uczniowie wzięli udział w dwóch kategoriach - literackiej i plastycznej.
W szkolnym etapie w kategorii literackiej I miejsce otrzymała Martyna Korba z klasy 3b i Julia Pawłowska z klasy 6a. W kategorii plastycznej najlepsze okazały się Barbara Jaworska z klasy 3a i Maja Kwiecień z klasy 4a.
Zwycięskie prace zostały przesłane do Warszawy. W konkursie wzięło udział 463 szkół podstawowych z całej Polski. Do połowy kwietnia czekamy na rozstrzygnięcie konkursu na szczeblu centralnym.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 28.03.2014

O tym, jak Jan Paweł II wspominał w Polsce swoje dzieciństwo i młodość

Jan Paweł II przyjechał do Polski aż 9 razy. Zawsze witaliśmy go z radością i nie chcieliśmy, żeby odjeżdżał. Pierwszy raz odwiedził nas w niespełna rok po tym, jak został papieżem, czyli w 1979 roku. Odwiedził wtedy między innymi Wadowice - swoje rodzinne miasto. Zebranym pielgrzymom opowiadał o swoim dzieciństwie, kościele parafialnym, w którym został ochrzczony, i kolegach.
Podczas siódmej wizyty w kraju powiedział: " Po raz kolejny w czasie mojej posługi Kościołowi powszechnemu na Stolicy świętego Piotra przybywam do moich rodzinnych Wadowic. Z wielkim wzruszeniem patrzę na miasto lat dziecięcych, które było świadkiem mych pierwszych kroków, pierwszych słów (...). Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół mojego chrztu świętego...
W 1999 roku Ojciec Święty, odwiedzając Polskę po raz ósmy, rzekł do zgromadzonych: "Tu, w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął. I kapłaństwo się zaczęło".

Bardzo przeżywaliśmy przyjazdy Papieża do Polski. Ojciec Święty uczył nas, jak żyć, choć nigdy nie dawał nam gotowej recepty na życie. Pocieszał nas, gdy byliśmy smutni, wzywał do działania, pomagał zrozumieć rzeczywistość. Stawiał nam też wymagania, którym staraliśmy się sprostać. Kiedy Jan Paweł II wracał do Watykanu, zawsze czuliśmy smutek. Wiedzieliśmy jednak, że gdziekolwiek jest, myśli o nas i modli się za nas.
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 27.03.2014

Szkolny konkurs wiedzy o Peru rozstrzygnięty

Gratulujemy naszym drugo i trzecioklasistom! Odważnie przystąpili oni do konkursu wiedzy o Peru i okazuje się, że wspaniale sobie poradzili. Pytania konkursowe obejmowały wiedze z historii, geografii, kultury a także religijności i sytuacji misyjnej ludzi tego kraju.
Najlepszymi okazali się: Adam Staniszewski z kl. 2a, Zosia Kołodziejczyk z kl. 2b, Karina Gancarz z kl. 2b, Wiktoria Łuć z kl. 3b, Mateusz Husak z kl. 3b, Mateusz Jaworski z kl. 3a.
Nagrodzeni mali misjonarze otrzymali piękne dyplomy oraz książki ufundowane przez Wydawnictwo Gaudium i hurtownię Exodus w Lublinie.

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 27.03.2014

"Olimpusek" z nauczania zintegrowanego

W tym roku po raz pierwszy 46 uczniów z klas 1 - 3 wzięło udział w ogónopolskim konkursie "Olimpusek" z zakresu nauczania zintegrowanego. Zadania obejmowały treści z edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej.
Cieszymy sie naszymi pierwszymi sukcesami, gdyż 9 uczniów zostało laureatami tego konkursu:
Palusińska Antonina 1b - VI miejsce
Staniszewski Adam 2a - VII miejsce
Krzysiak Weronika 1b - X miejsce
Mazurkiewicz Zofia 1b - XI miejsce
Lisowski Mateusz i Jaworski Adam 1b - XIII miejsce
Fitas Mikołaj, Dawidziuk Piotr i Bryła Sara 1b - XVII miejsce.

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 27.03.2014

"Polska...Nasza Niepodległa. Polacy w walce o niepodległość 1795 - 1918/22".

W miesiącu lutym uczniowie klas szóstych wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Polska...Nasza Niepodległa. Polacy w walce o niepodległość 1795 - 1918/22". Tegoroczna edycja konkursu przewidywała wykonanie prac poświęconych walkom w XIX wieku na terenach zamieszkałych przez uczniów.
Nasi uczniowie wykonali prace w dwóch kategoriach: praca plastyczna oraz przewodnik – album. W swoich pracach skupiliśmy się na ukazaniu licznych walk i potyczek powstania styczniowego na Lubelszczyźnie. Do Konkursu przystąpiło ponad 40 szkół z całej Polski, zaś do etapu finałowego zakwalifikowano ponad 120 prac. Wśród prac ostatecznie nagrodzonych znalazły się dwie z naszej Szkoły. Są to prace uczniów:
Julia Rządkowska kl. 6b – kategoria przewodnik
Adam Suraj kl. 6b – praca plastyczna.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


kliknij, aby powiększyć

Środa 26.03.2014

Słowiański gród

W dniach 24 i 26 marca uczniowie klasy 5a i 5b wzięli udział w prezentacji dotyczącej Słowian organizowanej przez Centrum Promocji Województwa Lubelskiego. Prezentacje przygotowali pracownicy ze słowiańskiego grodu w Wólce Bieleckiej. Była to dla nas niecodzienna lekcja historii.
Załoga grodu przedstawiła rzemiosła wczesnośredniowieczne, starosłowiańskie stroje, przedmioty codziennego użytku i cieszące się największym zainteresowaniem – uzbrojenie. Uczniowie mieli nawet okazje przebrać się w mamucie skóry i poćwiczyć piękną kaligrafię używając gęsiego pióra. Pokaz wzbogacony był filmem o grodzie w Wólce Bieleckiej, który przybliżył życie i obyczaje Słowian.
Była to mała namiastka spotkania z żywą historią, która przeniosła nas w czasy Słowian – zanim zaczęła się Polska.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 26.03.2014

Wyniki olimpiady „Olimpusek z języka angielskiego”

Miło nam poinformować o sukcesach naszych uczniów w ogólnopolskiej olimpiadzie ”OLIMPUSEK z języka angielskiego”. Nikola Piskorska, uczennica klasy 3b i Mikołaj Fitas, uczeń klasy 1b, uzyskali maksymalną liczbę punktów i zajęli 1 miejsca w Polsce w swoich kategoriach wiekowych otrzymując pamiątkowe grawerowane dyplomy laureata i nagrody książkowe.
W tym samym konkursie tytuł laureata i 8 miejsce zajął Adam Staniszewski z klasy 2a, tytuły laureata i 9 miejsce zajęli uczniowie klasy 1b Sara Bryła, Mateusz Lisowski i Piotr Plisiecki, tytuł laureata i 10 miejsce zajęła Marysia Łuć z klasy 1a, tytuły laureata i 13 miejsce zajęły Karolina Grodzicka z klasy 1a i Wiktoria Łuć z klasy 3b oraz tytuł laureata i 15 miejsce zajęła Zuzanna Matys z klasy 2a.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Środa 26.03.2014

O tym, jak Jan Paweł II "wysłał" w Ekwadorze list do wszystkich dzieci

Jan Paweł II pielgrzymował też do Ekwadoru, państwa w Ameryce Południowej. Podczas drugiego dnia pobytu odwiedził mieszkańców przedmieścia największego miasta Ekwadoru. Dowiedział się, że jest tam prawie 400 tysięcy bezrobotnych i bezdomnych. Powtarzał przez kilka minut: "Tak być nie może! Tak być nie może!" Po czym "wysłał" słowny list zaadresowany do wszystkich ludzi na świecie. Powiedział: "Niech nikt nie czuje się spokojny, dopóki w Ekwadorze będzie choćby jedno dziecko pozbawione oświaty, jedna rodzina pozbawiona mieszkania, jeden robotnik pozbawiony pracy, jeden starzec lub chory pozbawiony właściwej opieki".
Papież dotarł do bardzo wielu zakątków naszej planety. Był doskonałym obserwatorem i dlatego często widział to, czego inni nie dostrzegali lub nie chcieli dostrzec. Powtarzał, że:
• każde dziecko powinno mieć prawo do nauki
• każdy człowiek powinien pracować
• każdy powinien mieć swój dom
• każdy, kto potrzebuje opieki, powinien ją otrzymać od innych ludzi.
Kiedy Papież widział, że choć jedno z tych praw nie jest przestrzegane, natychmiast głośno o tym mówił. Ojciec Święty chciał uświadomić dorosłym, że na świecie są ludzie potrzebujący ich pomocy.
Ty też rozejrzyj się dookoła. Może ktoś potrzebuje twojej pomocy?
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 25.03.2014

Spektakl „Pchła Szachrajka”

„Chcecie bajki? Oto bajka: była sobie Pchła Szachrajka" - tak zaczyna się opowieść o pchle, która zwykła robić psoty. Dziś jej niesamowite przygody mogli zobaczyć uczniowie klas 1-3, którzy wybrali się na spektakl „Pchła Szachrajka” w reżyserii Marka Grabowskiego. Przedstawienie miało miejsce w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. W rolach głównych można było zobaczyć aktorów lubelskiego Teatru Muzycznego.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 25.03.2014

Wyniki konkursów z języka angielskiego

Wszyscy ucieszymy się z sukcesów naszych uczniów i uczennic.
W konkursie „English High Flier” dyplomy uznania otrzymały: Martyna Ćwiklińska (kl.5b) za zajęcia 12. miejsca w kraju oraz Zosia Sagan (kl. 6b) za zajęcia 19. miejsca.
Również w konkursie „Olimpus z języka angielskiego sesja zimowa” dyplomy laureata otrzymali: Jan Sidor (kl. 4b), Aleksandra Makarewicz (kl. 4b), Zofia Ciesielska (kl. 4b), Natalia Celińska (kl. 5a), wszyscy zajęli 10. miejsce. Kacper Lutomski (kl. 4b) został wyróżniony za zajęcie 9. miejsce. Najlepszy wynik w szkole uzyskała uczennica klasy 6a, Emilia Wrzos, która zajęła 5. miejsce w Polsce, otrzymała dyplom laureata i nagrodę książkową. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języków obcych!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 24.03.2014

Uczennica naszej szkoły zwyciężczynią
w ogólnopolskim konkursie literackim!


Z radością pragniemy przekazać informację, że uczennica klasy 6a Martyna Osmałek zajęła I miejsce w jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Krzysztofa Kolbergera "Czaruję słowami o swoich radościach nie-radościach".
Konkurs zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 103 w Warszawie odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prezesa Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Warszawie 25 kwietnia br.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 24.03.2014

O tym, jak Jan Paweł II spotkał w Mozambiku babcię Natalię

Podczas czwartej pielgrzymki do Afryki Jan Paweł II odwiedził Mozambik. W trzecim dniu wizyty udał się do położonej na peryferiach Maputo dzielnicy nędzy . W jednej z chatek mieszkała osiemdziesięciopięcioletnia pani, nazywana przez wszystkich babcią Natalią. Była dla sąsiadów kimś wyjątkowym. Często ją odwiedzali, przynosili ubrania, jedzenie. Poświęcali mnóstwo czasu na rozmowy. Wysłuchiwała ich trosk, cieszyła się z nimi ich radościami, a oni korzystali z jej życiowego doświadczenia. Szacunek i miłość, którymi ją obdarzali, urzekły Papieża. Doskonale wiedział, że nie wszyscy starsi ludzie są nimi otaczani. Dlatego pewnego dnia zrobił coś, czego nie uczynił żaden z jego poprzedników - napisał list apostolski do starszych ludzi. Pisał w nim m.in.:
"Czcić ludzi starych znaczy spełniać trojaką powinność wobec nich: akceptować ich obecność, pomagać im i doceniać ich zalety. W wielu środowiskach jest to naturalny sposób postępowania, zgodny z odwiecznym obyczajem. Gdzie indziej, zwłaszcza w krajach wyżej rozwiniętych gospodarczo, konieczne jest odwrócenie obecnej tendencji, tak aby ludzie w podeszłym wieku mogli się starzeć z godnością, bez obawy, że przestaną się zupełnie liczyć. Trzeba sobie uświadomić, że cechą cywilizacji prawdziwie ludzkiej jest szacunek i miłość do ludzi starych, dzięki którym mogą oni czuć się — mimo słabnących sił — żywą częścią społeczeństwa.
Mówiąc o ludziach starych, muszę zwrócić się także do młodych z zachętą, aby towarzyszyli im swoją obecnością. Wzywam was, młodzi przyjaciele, byście traktowali ich wielkodusznie i z miłością. Starsi potrafią dać wam znacznie więcej, niż możecie sobie wyobrazić".
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Piątek 21.03.2014

Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole obchodziliśmy na kolorowo. Był to „dzień bez mundurka” i uczniowie prezentowali się kolorowo w różnobarwnych strojach. O godz.11.00 w auli szkolnej rozpoczęła się część artystyczna związana z przyjściem kalendarzowej Wiosny. Uczniowie z kl.1b zadebiutowali jako aktorzy (pod kierunkiem p. Eweliny Pastuszak) i przenieśli nas w świat bajkowej wiosny w przedstawieniu pt. „Witaj Wiosno!”
Ciekawostka: W tym roku astronomiczna Wiosna przyszła 20 marca o godz.17.57.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 21.03.2014

Konkurs Ministra Edukacji Narodowej
"Mam 6 lat"


17 marca 2014 r. odbyła się III Finałowa Gala Wojewódzka etapu regionalnego konkursu Ministra Edukacji Narodowej "Mam 6 lat". Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wpłynęło 257 prac w 3 kategoriach: Rada Rodziców przedszkola, Rada Rodziców szkoły oraz Uczniowie kl. I-III.
Uczennica kl. 1a Weronika Pyrz otrzymała wyróżnienie za pracę przestrzenną pt. Boisko szkolne.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 21.03.2014

O tym, jak Jan Paweł II wspomniał w Nigerii
o bliźnich


Pięć dni pobytu Ojca Świętego w Nigerii minęło bardzo szybko. Żegnając się na lotnisku z gospodarzami, Papież rzekł: "Żyjemy pod słońcem jednego, miłosiernego Boga. Prawdziwie możemy nazywać się braćmi i siostrami".
Papież mówił te słowa nie tylko do Nigeryjczyków, ale do wszystkich ludzi na świecie. Przecież chciał, abyśmy nie zapominali, że każdy człowiek - bez względu na to, jaki ma kolor skóry, z jakiego pochodzi kraju, jakie ma zainteresowania, w co wierzy, czy ma kilka czy też kilkadziesiąt lat - jest naszym bliźnim.
Świat jest bardzo duży. To taki wielki dom z milionami mieszkań, w którym dla wszystkich znajdzie się miejsce. Każdy powinien czuć się w nim dobrze i bezpiecznie. Nawet wtedy, kiedy ma kłopoty lub choruje, powinien wiedzieć, że są obok niego siostry i bracia. Uśmiechną się oni do niego, porozmawiają z nim i pomogą mu, gdy będzie potrzebował pomocy. Każdy z nas jest inny. Ma inne zainteresowania, poglądy i inaczej wygląda. Dzięki temu możemy się od siebie wiele nauczyć. Owe podobieństwa i różnice powinny budować między nami przyjaźnie, a nie waśnie.
Ojciec Święty przypomniał odwiedzanym w Nigerii dzieciom wypowiedź Jezusa - rzekł, aby czyniły bliźniemu to, co chciałyby, aby im czyniono. Żegnając się z dziećmi, Papież powiedział: "Tak postępując, posiadacie więcej mocy aniżeli wszystkie elektrownie atomowe świata, bowiem jest to moc przynosząca światu pokój i szczęście".
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.03.2014

Rodzinny wypoczynek „dla ciała i dla ducha” w Borach Tucholskich

Drodzy Rodzice,
Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej zapraszają na wspólny i ciekawy sposób spędzenia wakacyjnego czasu w gronie rodzinnym.
W dniach od 20 do 26 lipca 2014 r. organizujemy rodzinny wypoczynek „dla ciała i dla ducha” w Borach Tucholskich, w miejscowości Borsk, w Ośrodku „LARGO” http://osrodek.largo.pl/osrodek-wypoczynkowy-borsk.php (Zachęcamy do obejrzenia tej malowniczej okolicy).
Koszt wyjazdu: pobyt wraz z wyżywieniem (śniadanie, obiad i kolacja) od osoby dorosłej wynosi 420 zł za 6 dni. Dzieci od 4 do 10 roku życia- 30% zniżki, dzieci do 3 lat- bez opłat. Dodatkowa opłata organizacyjna – 50 zł od każdej rodziny. (opłata dla osób prowadzących warsztaty dla rodziców, ofiara Mszy świętych, zajęcia prowadzone dla dzieci, itp.) W pierwszym etapie prosimy o wysłanie zgłoszenia swojej rodziny do 11 kwietnia do s. Jany Krogul: janakrogul@gmail.com
Zapraszamy serdecznie na wakacyjną, urszulańską przygodę!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.03.2014

Kangur Matematyczny

Dziś w naszej szkole odbył się konkurs Kangur Matematyczny. Wzięło w nim udział 74 uczniów z klas 2-6. Startowali oni w trzech kategoriach: Żaczek (klasy 2), Maluch (klasy trzecie i czwarte) oraz Beniamin (klasy piąte i szóste). Do rozwiązania było (w zależności od kategorii) 21, 24 albo 30 pytań za 3, 4 i 5 punktów. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy breloczek - układankę przestrzenną. Teraz już tylko czekamy na wyniki konkursu.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.03.2014

Indywidualne Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Juniorów Młodszych do lat 12 w Szachach Klasycznych

W dniach 15-16 marca 2014 r. w Puławach odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Juniorów Młodszych do lat 12 w Szachach Klasycznych, podczas których Tymoteusz Czukiewski z kl. 4a zajął II miejsce, a jego młodszy brat - Mieszko Czukiewski z kl. 2b zajął VIII miejsce.
Chłopcom gratulujemy i czekamy na kolejne puchary!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.03.2014

Szkolne rekolekcje wielkopostne -
trzeci dzień


Dzisiaj był trzeci, czyli już ostatni dzień rekolekcji wielkopostnych 2014. Jak co dzień rozpoczęliśmy go modlitwą o godz. 7.50 w auli szkolnej, tym razem za prowadzenie modlitwy odpowiedzialna była klasa 4b. W tym dniu uczniowie podczas zajęć w klasach pochylali sie nad słowami Jana Pawła II, które zapadły im w serca, efektem tej pracy były piękne, ozdobione karty z fragmentami przemówień papieża. Podczas konferencji ks. Marcin Rola przybliżył uczniom tajemnicę Krzyża Świętego, zwrócił uwagę na to, by nie wstydzić się swej wiary i miłości do Jezusa, ale odważnie za Nim podążać. Po konferencji każdy, kto chciał mógł osobiście oddać cześć Chrystusowi, przez osobistą adorację i pocałunek Pana Jezusa ukrzyżowanego. Znalazł się także czas na indywidualną refleksję rekolekcyjną, której efektem były listy napisane do Boga, lub Jana Pawła II. Całość Tego wyjątkowego czasu rekolekcyjnego zamknęła Eucharystia o godzinie 10.30 oraz posumowanie, kiedy to uczniowie prezentowali plakaty wcześniej przez siebie przygotowane.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak pięknych rekolekcji, niech ich słowa przenikają nas i trwają.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.03.2014

Turniej o puchar Tymbarku

Wczoraj drużyna naszych piłkarek nożnych wzięła udział w turnieju o puchar Tymbarku. Dziewczęta rozegrały 3 mecze z rówieśniczkami ze szkół podstawowych 38, 45 i 23. Pierwsze spotkanie rozegraliśmy z dziewczynami ze szkoły 38. Mimo bardzo dobrej gry naszych zawodniczek nie udało się zdobyć gola i mecz zakończył się wynikiem 0:0. W drugim spotkaniu musieliśmy uznać wyższość faworytek rozgrywek, mecz zakończył się wynikiem 0:1 po bardzo dobrej grze naszych dzielnych dziewczyn! W ostatnim spotkaniu zmierzyliśmy się SP 23. Mecz zremisowany 1:1 po pięknym golu Anny Stąsik! Brawo dziewczyny za zaangażowanie i wolę walki!!!
Nasza reprezentacja to: Anna Stąsik, Julia Fiedorek, Gabriela Szewczyk, Natalia Godzina, Dorota Łukasik, Agata Iwaszko, Dominika Walkiewicz, Alicja Włodarczyk, Zuzanna Niećko.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.03.2014

Propozycja wakacyjnej szkółki żeglarskiej
dla uczniów klas 4-6


W dniach od 3 do 14.08.2014 r. chcemy zorganizować wakacyjną szkółkę żeglarską - rejs turystyczny dla uczniów najstarszych klas naszej szkoły po jeziorze Tajty na Mazurach trasą: Giżycko/ Wilkasy - Mikołajki - Ruciane Nida-Węgorzewo – Giżycko/ Wilkasy – 10 pełnych dni na wodzie!
Ramowy program rejsu w załączniku.
Zapisy do 20.04.2014 r. w sekretariacie szkoły. Wszystkich pragnących przeżyć "morską" przygodę serdecznie zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.03.2014

Szkolne rekolekcje wielkopostne -
drugi dzień


Drugi dzień rekolekcji upłynął nam pod hasłem: "Co mam czynić, aby stać się świętym?". Dzieci z klas 1-3 zapoznawały się z życiorysem Jana Pawła II, a następnie wykonywały jego portret dowolną techniką. Uczniowie z klas starszych dzielili się wybranymi biografiami osób beatyfikowanych lub kanonizowanych przez papieża Polaka. Następnie zapoznawali się z artykułem ks. Mieczysława Piotrowskiego „Nie lękajcie się być świętymi” i przedstawiali na plakacie najważniejsze informacje w nim zawarte. Ksiądz rekolekcjonista podczas konferencji dał konkretne wskazówki, w jaki sposób dążyć do świętości. Wszyscy uczestniczyli też w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.03.2014

Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"

Dzisiaj uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z zadaniami zawartymi w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych „Świetlik”.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-VI. W etapie przygotowawczym do Konkursu, uczniowie przeprowadzili zestaw doświadczeń konkursowych, natomiast w etapie finalnym, czyli dzisiaj, odpowiadali na pytania zawarte w teście, w którym trzeba było wykazać się umiejętnością właściwego interpretowania zjawisk ze świata organizmów żywych oraz przyrody nieożywionej, a także zjawisk fizycznych, astronomicznych i klimatycznych.
Po zmaganiach konkursowych czekamy na wyniki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.03.2014

„Matematyka z Piątką” - wręczenie nagród

W Gimnazjum nr 5 odbyło się dziś uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród dla laureatów pierwszego międzyszkolnego konkursu matematycznego „Matematyka z Piątką”. Wśród laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły Błażej Wilkoławski z klasy 6b, który otrzymał dyplom laureata i nagrodę. Dyplomy finalistów konkursu otrzymały również Martyna Osmałek i Kinga Białek z klasy 6a. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.03.2014

Szkolne rekolekcje wielkopostne - pierwszy dzień

Dziś, tj. 17 marca, rozpoczęły się szkolne rekolekcje wielkopostne, w tym roku przeżywane pod hasłem: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.
Tematem dnia było zdanie „Nie lękajcie się być świętymi”. Uczniowie zastanawiali się, kim jest święty i jak go naśladować. Czytając fragmenty Ewangelii, starali się odkryć, jakie wskazówki są w nich zawarte. Konferencję wygłosił ks. Marcin Rola.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 16.03.2014

Rekolekcje dla nauczycieli - druga doba

W drugiej części rekolekcji (sobota po południu, niedziela przed południem) po wysłuchaniu konferencji „Bóg jest wychowawcą” nauczyciele podzieleni na grupy zastanawiali się m.in., jak postrzegać bunt dziecka, jak wychowywać je do życia wspólnotowego, jak upominać. Odwoływali się do wskazań zawartych w Piśmie Świętym, a konkretnie do postawy Boga wobec człowieka. Wieczorem wszyscy wzięli udział w adoracji Najświętszego Sakramentu.
Tematem dzisiejszego dnia było TRWANIE W MIŁOŚCI. Rozpoczął się on jutrznią wraz ze wspólnotą zakonną. Po śniadaniu uczestnicy wysłuchali konferencji „Wspólnota wychowawcza”. Następnie ich zadaniem było zastanowienie się nad celem pracy szkoły i środkami, które służą realizacji tego celu. Po zebraniu wspólnych wniosków, wysłuchali świadectw członków Ruchu Światło- Życie, którzy podzielili się, czym dla nich jest bycie we wspólnocie. O owocach zaangażowania w różne wspólnoty opowiedziało też kilku nauczycieli. Po obiedzie grono pedagogiczne wróciło do swoich domów.
Serdecznie dziękujemy o. Jackowi Szczygłowi za poprowadzenie rekolekcji, głoszenie Słowa Bożego, posługiwanie w sakramencie pokuty i pojednania oraz jego ogromną życzliwość.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 15.03.2014

Rekolekcje dla nauczycieli - pierwsza doba

Wczoraj o godz. 17.30 w Pliszczynie rozpoczęły się rekolekcje dla nauczycieli pod hasłem "Miejcie nadzieję i wiarę, że Bóg pomoże wam we wszystkim."
Tego wieczoru, zatytułowanego NIEKOCHANI, po spotkaniu zawiązującym wspólnotę, nauczyciele mieli okazję przeżyć Drogę Krzyżową, a najwytrwalsi obejrzeli film "Cienista dolina".
Sobotni poranek - SPOTKANIE Z MIŁOŚCIĄ - rozpoczął się od wspólnej modlitwy. Po śniadaniu rekolektanci wysłuchali konferencję pt. Bóg jest miłością wygłoszoną przez ks. Jacka Szczygła (Sercanina), której przedłużeniem była praca w grupach. Nauczyciele pochylili się nad przypowieścią o synu marnotrawnym, a wyniki pracy prezentowali w formie plakatów i scenek.
Dzisiejsze przedpołudnie dało też im możliwość przeżycia sakramentu pojednania oraz czasu przedłużonej modlitwy osobistej.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 14.03.2014

Imieniny Siostry Dyrektor

Dzisiejszy dzień był wyjątkowy, ponieważ świętowaliśmy imieniny Siostry Dyrektor - s. Estery Grzegorek. Z tej okazji nie było lekcji, spotkaliśmy się natomiast w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej na wspólnej Mszy Świętej, którą odprawił ks. Piotr Drozd. Po niej udaliśmy się do szkoły, gdzie była dalsza część uroczystości. Wszyscy zgromadzili się w auli szkolnej, aby złożyć Siostrze Dyrektor serdeczne życzenia. Składali je przedstawiciele samorządu uczniowskiego, grona pedagogicznego, rodziców, a także Siostra Przełożona – s. Benigna Kania. Następnie mogliśmy posłuchać utworów muzycznych w wykonaniu naszych uczniów: Oli Toruń, Agaty i Stasia Iwaszko, Franciszka Wasila oraz p. Rudolfa Steinera - pianisty i kompozytora. Po nich wystąpiło rodzeństwo - Ala i Mikołaj Miłczak, którzy zatańczyli cha-chę oraz sambę. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane na podstawie opowiadania Bruno Ferrero „Ogrodnik” pod kierownictwem s. Piotry Janic, w którym wzięli udział uczniowie klasy 2b i uczestnicy koła muzyczno - ruchowego. Po przedstawieniu uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły przeszli do sal lekcyjnych na słodki poczęstunek. Świętowanie zakończyło się wspólnym oglądaniem filmów w świetlicy i w auli szkolnej.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 13.03.2014

Bilans dziesięciolatka

Od wczoraj w naszym szkolnym gabinecie opieki profilaktycznej i pomocy przedlekarskiej pracuje pielęgniarka szkolna, dlatego już dzisiaj rozpoczęły się profilaktyczne badania lekarskie uczniów klas trzecich, tzw. bilans dziesięciolatka.
Cieszy nas obecność p. Pielęgniarki, która zapewni uczniom naszej szkoły podstawową opiekę zdrowotną. Gabinet będzie czynny 2 razy w tygodniu.


kliknij, aby powiększyć

Środa 12.03.2014

Prezentacja strojów i zwyczajów rycerskich

Dzisiaj na pierwszej lekcji uczniowie z klas 1-3 mogli wybrać się w podróż w czasie. Wszystko za sprawą rodziców Bereniki Dacko z klasy 2b, którzy zorganizowali prezentację strojów i zwyczajów rycerskich. Dzieci mogły dowiedzieć się, jakie zabawy były najbardziej popularne w Średniowieczu, zobaczyć, jak wyglądał strój rycerza czy damy dworu w X, XV i XVI wieku, dotknąć ciżemki zrobionej na wzór dawnych ciżemek, czy zatańczyć taniec dworski. To była bardzo ciekawa i kształcąca podróż.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 12.03.2014

O tym, jak Jan Paweł II apelował w Japonii
o pokój na całym świecie


W lutym 1981 roku Jan Paweł II udał się do Japonii leżącej na Oceanie Spokojnym. To właśnie w tym państwie kilkadziesiąt lat temu wydarzyło się coś bardzo smutnego. Na miasta Hiroszimę i Nagasaki zrzucono bomby atomowe, które zabiły bardzo wiele osób. W jednym z tych miast Papież zaapelował do wszystkich ludzi na świecie o pokój.
Oto fragment tego apelu: "Przeto modlę się do Stwórcy natury i człowieka, prawdy i piękna: usłysz mój głos, bo to jest głos ofiar wszystkich wojen i zbrodni pomiędzy jednostkami i narodami; usłysz mój głos, bo on jest głosem wszystkich dzieci, które cierpią i będą cierpiały, gdy ludzie pokładają swą wiarę w broni i wojnie; usłysz mój głos, kiedy Cię błagamy, byś zaszczepił w sercach wszystkich istot ludzkich mądrość pokoju, moc sprawiedliwości i radości braterstwa (...) usłysz mój głos i daj zrozumienie wewnętrzne i siłę, abyśmy mogli zawsze odpowiedzieć na nienawiść miłością, na niesprawiedliwość całkowitym ofiarowaniem się sprawiedliwości, wobec potrzebujących oddaniem samych siebie, w obliczu wojny pokojem. O Boże, usłysz mój głos i ofiaruj światu Twój niemający końca pokój".
Jan Paweł II chciał, aby wszyscy ludzie na świecie żyli ze sobą w zgodzie i nie kłócili się. Pragnął, by szanowali siebie nawzajem i nie zmuszali jedni drugich do robienia złych rzeczy. Wszyscy musimy nauczyć się przebaczać, przepraszać i kochać. A to wcale nie jest proste.
Każdy z nas może być strażnikiem pokoju. Najlepiej zacząć od małych kroków. Czasami wystarczy się po prostu do kogoś uśmiechnąć i podarować mu na przykład bukiecik stokrotek.
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 11.03.2014

W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego

W miniony piątek, 7 marca uczniowie klas 2a i 2b zwiedzili Bibliotekę Główną Uniwersytetu Przyrodniczego. Dzięki uprzejmości mamy jednej z uczennic dzieci mogły dowiedzieć się i na własne oczy zobaczyć jak działa współczesna biblioteka. Zadziwił je ogrom książek umieszczonych na lekko przesuwających sie półkach i możliwość zarezerwowania pokoju w czytelni - gdyby ktoś chciał sie dłużej pouczyć...
Na zakończenie uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą wymarłych gatunków zwierząt oraz uczestniczyli w konkursie z miłymi niespodziankami. To było naprawdę udane wyjście, a biblioteka to drzwi do bardzo ciekawego świata...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 10.03.2014

Mamy finalistów w ogólnopolskich konkursach z języka polskiego!

Poznaliśmy już wyniki II etapu dwóch ogólnopolskich konkursów: X Jubileuszowego Konkursu "Z poprawną polszczyzną na co dzień" oraz VIII Konkursu "Z ortografią na co dzień" organizowanych pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Aby zostać finalistą, należało zdobyć co najmniej 95% ogólnej punktacji. Tym bardziej cieszymy się, że podwójną laureatką (finalistką obu konkursów) została Zofia Ciesielska z kl. 4b, a w konkursie "Z poprawną polszczyzną na co dzień" do ogólnopolskiego finału zakwalifikował Karol Jagieło z kl. 1a.
Gratulujemy i oczekujemy na termin i miejsce finałów, które mają odbywać się w różnych ośrodkach akademickich na terenie całego kraju.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 10.03.2014

O tym, jak Jan Paweł II opowiadał w Chorwacji o mierzeniu wartości człowieka

Podczas pielgrzymki do Chorwacji Jan Paweł II udał się do Rijeki. Pewnej nocy odprawiano tam Mszę św., w której uczestniczyły tłumy ludzi przybyłych na spotkanie z Ojcem Świętym. Następnie odbyło się tam nocne czuwanie młodzieży. Młodzi ludzie modlili się, śpiewali i słuchali tego, o czym mówił im Papież. I właśnie tej nocy Jan Paweł II powiedział do zebranych: "Wartość człowieka mierzy się tym, kim jest, a nie tym, co posiada".
Papież bardzo często martwił się, że niektórzy ludzie oceniają innych tylko po tym, co ci inni posiadają. Ich zdaniem wartościowszym człowiekiem jest ten, który więcej ma. A to przecież nieprawda. Papież powiedział, że wartość każdej osoby poznaje się po tym, jakim jest on człowiekiem - czy zauważa obok siebie innych ludzi potrzebujących pomocy, czy stara się im pomóc. Czy rozmawia z tymi, którzy pragną rozmowy i uśmiecha się do smutnych. Czy potrafi bronić słabszych, troszczyć się o chorych.
To czy będziemy wartościowymi ludźmi, zależy przede wszystkim od nas samych, od naszych serc, naszej wrażliwości na to, co dzieje się dookoła.
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 10.03.2014

Konkurs wiedzy o Peru

Mali Misjonarze z klas II i III wzięli dziś udział w szkolnym konkursie wiedzy o Peru. Wiadomości na temat tego kraju zdobyli w czasie cotygodniowych spotkań koła misyjnego i lektury czasopism misyjnych. Wszystkim życzymy jak najlepszych wyników!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 10.03.2014

II Dyktando z języka angielskiego - wyniki

Dzisiaj po modlitwie porannej dowiedzieliśmy się, że Mikołaj Mazur z klasy 6b zajął 3 miejsce w II Dyktandzie z języka angielskiego dla uczniów klas szóstych, które zorganizowało Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskim im. św. Dominika Guzmana w Lublinie.
Cieszymy się razem z Mikołajem i życzymy kolejnych sukcesów!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 7.03.2014

O tym, jak Jan Paweł II zostawił na naszej drodze drogowskazy

Podczas pielgrzymki do Nairobi w 1980 roku Jan Paweł II powiedział: "Niektórzy w Europie uważają, że papież nie powinien tak podróżować. Powinien siedzieć w Rzymie tak jak dawniej. Natomiast ludzie tutejsi mówią: Bogu dzięki, że tu przyjechałeś. Bo tylko jak tu przyjedziesz, to wiesz, kim jesteśmy. A nie możesz być naszym pasterzem, jeżeli nie będziesz nas znał".
Papież troszczył się o wszystkich ludzi na świecie. Bardzo nas kochał i dlatego zostawił nam drogowskazy, które pomagają nam w życiowych wędrówkach. Oto niektóre z nich: Kochaj.
Zło dobrem zwyciężaj.
Wymagaj od siebie.
Uśmiechnij się.
Pomagaj innym.
Przebaczaj.
Dbaj o przyrodę.
Słuchaj i rozmawiaj.
Śpiewaj.
Tańcz.
Te drogowskazy pomogą nam nie zgubić się w drodze do świętości, w drodze do domu OJCA.
/Na podstawie książki Joanny Krzyżanek "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską"/


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 6.03.2014

"Książę i żebrak"

W dniu dzisiejszym klasa 5a wraz z uczestnikami koła teatralnego wybrała się do Teatru im. Juliusza Osterwy, na spektakl pod tytułem "Książę i żebrak". Wszystko rozpoczęło się o godzinie 11.00, kiedy to po ostatnim dzwonku widzowie przedstawienia w ciszy i z rosnącym z każda minutą zaciekawieniem przenieśli się w groteskowy świat XVII - wiecznej Anglii pod rządami despotycznego Henryka VIII.
Podczas trwającego dwie godziny spektaklu mogliśmy podziwiać zdolności naszych lubelskich aktorów, którzy z wielką pasją i poczuciem humoru przedstawili perypetie dwóch, bliźniaczo do siebie podobnych - a jednak z innych światów chłopców. Spektakl powstał na podstawie powieści Marka Twaina "Królewicz i Żebrak". Wielu uczniów już zapoznało się z lekturą i z pewnością przyznają, iż przedstawienie nie było wierną inscenizacja książki. Wyjście było dla wszystkich wielką radością oraz nietypową lekcją języka polskiego.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 6.03.2014

Wielki Post z Janem Pawłem II

Wczoraj rozpoczęliśmy Wielki Post. Chcemy go w tym roku przeżyć wspólnie razem z Janem Pawłem II, który już niedługo, to jest w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, zostanie kanonizowany. Kanonizacja. Czyli coś więcej aniżeli wskazanie na kolejnego orędownika w niebie. Święci nie są po to, by ich podziwiać; są po to, by ich naśladować. Kościół chce w Janie Pawle II pokazać wzór na dzisiejsze czasy. Wzór. Ktoś, kogo chcę poznać i naśladować. Już podczas Jego pogrzebu ludzie wołali "Santo subito!" co znaczy " Święty natychmiast!" Jan Paweł II sam promieniował świętością i innych do tego zachęcał. Często wołał: " Nie lękajcie się być świętymi!", "Uczyńcie nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!”. Ojciec Święty pielgrzymował po świecie, spotykał się z ludźmi, mówił im o miłości Boga i uczył jak żyć, by zostać świętym.
W tych tygodniach poprzedzających kanonizację Jana Pawła II, trzy razy w tygodniu będziemy wsłuchiwać się w krótkie relacje z różnych pielgrzymek Ojca Świętego chcąc w ten sposób przypomnieć sobie Jego nauczanie. Prośmy Go o pomoc, by pomógł nam dobrze wykorzystać okres Wielkiego Postu i jeszcze bardziej zbliżyć się do Jezusa.


kliknij, aby powiększyć

Środa 5.03.2014

II Dyktando z języka angielskiego

Dzisiaj uczniowie z klas szóstych, próbowali swych sił w II Dyktandzie z języka angielskiego. Dyktando odbyło się w Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskim im. św. Dominika Guzmana w Lublinie. Tematyką tegorocznego dyktanda była Wielkanoc.
Nasza szkołę reprezentowali: z kl. 6a Mateusz Wach i Zofia Kossowska, z kl. 6b Wiktoria Lubiato, Zofia Sagan, Ariadna Bilska, Mikołaj Mazur, Błażej Wilkoławski.
Czekając na wyniki mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą szkoły, oraz obejrzeć prezentację multimedialną z wyjazdów językowych uczniów tej szkoły na Maltę i hiszpańską Salamankę. Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów.


kliknij, aby powiększyć

Środa 5.03.2014

Popielec

Dziś Środa Popielcowa, która rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Przez ponad miesiąc będziemy przygotowywać się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Ten czas pokuty cała społeczność szkolna rozpoczęła wspólną Mszą Świętą w kościele pobrygidkowskim. Podczas homilii kapłan przypomniał nam o trzech wielkopostnych praktykach – poście, modlitwie i jałmużnie. Zachęcał, by już dziś zaplanować sobie czas na modlitwę, Drogę krzyżową czy Gorzkie Żale. Po homilii nastąpił obrzęd posypania głów popiołem. Cieszymy się, że w Eucharystii oprócz uczniów i nauczycieli wzięło udział dość liczne grono rodziców.


kliknij, aby powiększyć

Środa 5.03.2014

Wyniki I. etapu konkursu matematycznego PANGEA

Są już dostępne wyniki pierwszego etapu międzynarodowego konkursu matematycznego PANGEA. Do finału, który odbędzie się 28 marca w Warszawie, przystąpią ci uczniowie, którzy zakwalifikowali się do grupy najlepszych 500 uczniów w swojej kategorii. Z naszej szkoły do finału zakwalifikowali się:
Błażej Wilkoławski z kl. 6b, Michał Jaworski z kl. 5b, Dorota Łukasik z kl. 5a, Kacper Lutomski z kl. 4b, Julia Płaza-Kościańczuk z kl. 4a, Natalia Kurczewska z kl. 4a, Karolina Golonka z kl. 4a.
Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 4.03.2014

IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

Cieszymy się z kolejnych sukcesów naszych uczniów! Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 52 w Lublinie odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Poznajemy Twórczość Marii Konopnickiej i Jana Brzechwy". Wzięło w nim udział czworo uczniów z naszej szkoły: Jadwiga Jaksim z kl. 2b, Wiktoria Świerk z kl. 3a, Jan Plisiecki z kl. 4a oraz Zofia Pitucha z kl. 4b. Każdy z uczniów prezentował dwa utwory.
Po długich obradach jury przyznało II miejsce dla Jana Plisieckiego oraz wyróżnienie dla Jadwigi Jaksim. Gratulujemy!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami oraz do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 4.03.2014

I Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

Mamy zwycięzców I Szkolnego Turnieju Tenisa Stołowego:
I miejsce - Mikołaj Sawiniec z kl. 6b, II miejsce - Kajetan Kempisty z kl. 6b, III miejsce - Kacper Włodarczyk z kl. 5b.
Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego: p. Albertowi Królowi i p. Michałowi Łuczakowi za organizację turnieju, a wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 3.03.2014

Mamy laureatów konkursu kuratoryjnego z historii!

Z ogromną radością dzielimy się ze wszystkimi internautami wiadomością z ostatniej chwili.
Trzech uczniów naszej szkoły: Kacper Kiciński z kl. 6a, Maciej Baryła z kl. 6b i Adam Suraj z kl. 6b zostało LAUREATAMI wojewódzkiego konkursu z historii, którego organizatorem jest Lubelskie Kuratorium Oświaty. To pierwszy taki potrójny sukces naszych uczniów w historii szkoły, dlatego tym bardziej cieszymy się razem z nimi.
Serdecznie gratulujemy chłopcom, którzy uzyskując tytuł laureata zostają zwolnieni ze sprawdzianu szóstoklasisty, za który otrzymają maksymalną ilość punktów.
Finalistą tegoż konkursu został Maicej Baryła z kl. 6b.
Gratulujemy również p. Donacie Garbali, która przygotowywała uczniów do konkursu.
Wszystkim życzymy kolejnych sukcesów!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 3.03.2014

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "TĘCZA"

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "TĘCZA" został rozstrzygnięty. Zwycięzcami na poziomie szkoły (w swoich kategoriach wiekowych) okazali się:
Patrycja Leśniak z kl. 4a - I miejsce (zdjęcie pracy obok) i Franciszek Kwiatkowski z kl. 2a - I miejsce.
Uczniowie wyróżnieni to: Anna Kalicka z kl. 4a, Lidia Krzyżanowska - Orlik z kl. 4a, Dominika Lipska z kl. 4a, Olga Kalinowska z kl.5a, Martyna Osmałek z kl. 6a i Paulina Skalska z kl. 6a.
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym!

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 3.03.2014

Moje spotkanie z Janem Pawłem II

W czasie bezpośredniego przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II chcemy na nowo ożywić w sobie wielką łaskę pontyfikatu papieża Polaka. Z pewnością niejeden z nas nosi w sobie wspomnienie bliskiego spotkania z Janem Pawłem II.
Zapraszamy Rodziny naszych uczniów oraz Nauczycieli do wzajemnego ubogacenie i podzielenia się swoim doświadczeniem (w formie pisemnej), do którego można dołączyć zdjęcie upamiętniające spotkanie z Janem Pawłem II. Jeżeli komuś trudno podzielić się słowami może się podzielić samym zdjęciem (podpisanym gdzie i w którym roku było ono zrobione).
Może komuś nie było dane bezpośrednie spotkanie, ale szczególnie w sercu zapadło jakieś słowo Jana Pawła II - zapraszamy do podzielenia się samym tym słowem.
Świadectwa zostaną opublikowane na naszej szkolnej stronie internetowej. Prosimy o nadsyłanie tekstów i zdjęć na adres: sp-s.urszulanki-lublin@wp.pl

Niech czas Wielkiego Postu, który bezpośrednio poprzedza dzień kanonizacji, pomoże nam jeszcze bardziej otworzyć drzwi Chrystusowi, do czego wzywał nas Jan Paweł II.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 1.03.2014

Najlepsi czytelnicy lutego 2014 roku

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Gęborys Michał, kl. 4a – 15 książek
  • »Bylczyński Maciej, kl. 3b – 7 książek
  • »Beć Roksana, kl. 4a – 6 książek
  • »Dziekanowska Zofia, kl. 4a – 6 książek
  • »Puła Sabrina, kl. 1b – 6 książek
  • »Jaksim Jadwiga, kl. 2b – 6 książek
  • »Jaworska Barbara, kl. 3a – 6 książek
  • »Drejka Kuba, kl. 2b – 5 książek
  • »Żebrowska Natalia, kl. 1b – 5 książek
  • »Kondrasiuk Witek, kl. 2a – 4 książki