Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)WIELKI POST 2016 - "Wielkopostne uczynki miłosierdzia"MARZEC 2016

kliknij, aby powiększyć

Czwartek 31.03.2016

Roztańczone przerwy wracają!

W dniu dzisiejszym po trzeciej lekcji zabrzmiała głośno muzyka, która porwała naszych uczniów do wspólnego tańca. Uczennice z klasy 5a przygotowały wcześniej układ i poprowadziły taniec, który jak się okazało, może być nie tylko odprężeniem dla ciała i umysłu, ale także świetną zabawą. Chętnych nie brakowało. Do końca roku szkolnego uczniowie z klas starszych poprowadzą również tańce dla najmłodszych na świetlicy klas 1-3. Roztańczona przerwa w każdy wtorek i czwartek. Zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Środa 30.03.2016

Zaproszenie na festyn
sportowo - rekreacyjny


Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami i rodzeństwem na festyn sportowo-rekreacyjny „TRZYMAJ FORMĘ!” Odbędzie się on na boisku szkolnym 9 kwietnia 2016 r. w godzinach 10:00 - 13:00.
Wydarzenia festynu będą promować zdrowy i aktywny tryb życia. Zapewniamy wiele atrakcji m.in.:
- konkursy sportowe z nagrodami,
- drobne upominki dla każdego dziecka,
- zabawy cyrkowe i animacyjne,
- kącik plastyczny,
- występy autorytetów z dziedziny sportu z udziałem dzieci. W programie m.in.:
10:15 – pokaz i zajęcia taneczne prowadzone przez Pana Bartosza Straszaka - Instruktora i Tancerza Sportowego,
10:50 - pokaz drużyny karate z Trenerem - Panem Zbigniewem Karskim, nauka samoobrony dla dzieci,
11:40 - hula-hop - pokaz Angelika Chilimoniuk,
12:10 - pokaz i warsztaty ZUMBY prowadzone przez Panią Instruktor Sylwię Gawędę,
12:40 - trening sportowy z trenerem personalnym Panem Arkadiuszem Ciołkiem.
Impreza, pod patronatem lubelskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, będzie odbywać się w duchu zdrowej rywalizacji i serdecznej atmosfery!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.03.2016

Do zabawy i nauki

Po feriach nasza szkoła wzbogaciła się o nowe pomieszczenia przeznaczone do nauki i zabawy.
Uczniowie klas 4-6 "dostali" nową świetlicę i salę językową, natomiast uczniowie klas 1-3 salę zabaw. Cieszymy się naszym nowym nabytkiem i dziękujemy za współfinansowanie z funduszy Rady Rodziców!
W galerii można zobaczyć pomieszczenia zaprojektowane przez p. Annę Zugaj - mamę Niny i Kuby.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Trwając w dziękczynieniu za Rok Miłosierdzia
pragniemy prosić Jezusa Zmartwychwtałego,
aby obudził naszą nadzieję,
umocnił naszą wiarę
i rozpalił naszą miłość.

Niech Ten Który Jest „wiernym Przyjacielem i pewną ostoją”
błogosławi i umacnia nas w przeżywaniu Triduum Paschalnego
oraz daru codzienności.

Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy
życzy społeczność Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.03.2016

"O poranku"

"Nie zna śmierci Pan żywota...". Słowa te autorstwa Franciszka Karpińskiego doskonale oddają istotę nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy. By uczcić ten niezwykły czas, w naszej szkole zostało dzisiaj wystawione przedstawienie pt. "O poranku", które przygotowali wraz z uczniami z klasy 5a s. Urszula Kupczyk, s. Maria Magdalena Masłoń i p. Andrzej Paździor.
Spektakl ten opowiadał w nowatorski sposób o życiu i działalności Chrystusa, a szczególnie o wydarzeniach paschalnych. Telewizyjna forma komentowania poszczególnych etapów życia Syna Bożego w ciekawy sposób prezentowała oraz zachęcała do zgłębiana słów Nauczyciela - Jezusa.
Przed przedstawieniem przedstawiciele grona pedagogicznego, pracowników obsługi oraz Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego złożyli świąteczne życzenia Dyrekcji oraz wszystkim zgromadzonym. Uczniowie zostali obdarowani słodkim upominkiem w postaci zająca z czekolady.
Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni nasze serca Sobą oraz sprawi, byśmy nadchodzące dni spędzili w gronie najbliższych! Wesołego Alleluja!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.03.2016

Żagle 2016

W dniach od 2 do 13 sierpnia 2016 r. zapraszamy uczniów klas 4 - 6 na obóz żeglarski. Tegoroczna trasa rejsu poprowadzi pięknym szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Więcej informacji na stronie Wędrowniczka z ofertą dla naszej szkoły lub klikając na ikonkę szkółki żeglarskiej po prawej strony naszej witryny internetowej.
Zapisy w sekretariacie szkoły.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.03.2016

Wyniki III edycji Matematyki z Piątką

W III edycji Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego "Matematyka z Piątką" udział wzięło 370 uczniów z 27 szkół podstawowych województwa lubelskiego.
Dnia 14 marca o godz. 13.00 na terenie Gimnazjum nr 5 odbył się finał konkursu. Do finału zakwalifikowało się 110 uczniów z 23 szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło 103 uczniów. Tytuł laureata uzyskało 55 uczniów: 10 uczniów z wynikiem celującym, 45 uczniów z wynikiem bardzo dobrym. Wśród nagrodzonych znalazło się 4 uczniów z naszej szkoły. Wynik bardzo dobry z klasy 6a otrzymał Krzysztof Suraj, a z klasy 6b: Karolina Fatla, Kacper Lutomski i Jan Szafran. Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się dnia 12 kwietnia 2016 r. w Gimnazjum nr 5 w Lublinie. Gratulujemy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 22.03.2016

"Snow White"

Koło teatralne w języku angielskim pod kierownictwem p. Agnieszki Skraban wystawiło dziś sztukę zatytułowaną "Snow White". Uczniowie klas 1-3 mieli okazję obejrzeć inscenizację opartą na oryginalnej baśni braci Grimm. Mimo ogromnego stresu, mali aktorzy dali z siebie wszystko i wyszli na scenę, jak prawdziwi profesjonaliści.
Występ uczniów przypomniał nam, że w życiu najważniejsza jest miłość do bliźniego i dobroć, a zazdrość i zawiść nigdy nie są drogą do szczęścia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 22.03.2016

Z życzeniami u Księdza Arcybiskupa

Wśród osób, którym składamy świąteczne życzenia nie mogło zabraknąć Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika. Stąd delegacja uczniów z siostrami wybrała się dziś do kurii na spotkanie z naszym Pasterzem. Ksiądz Arcybiskup dziękując za życzenia wręczył obecnym obrazki m.in. z logo Roku Miłosierdzia, co stało się początkiem rozmowy o jego symbolice. Dziękujemy za poświęcony czas i błogosławieństwo dla nas i całej naszej szkoły.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 22.03.2016

Profilaktyka dla najmłodszych

W dniu dzisiejszym przedstawiciel Straży Miejskiej w Lublinie odwiedził nasze najmłodsze klasy. Pan Tomasz Skrobowski zaprosił naszych uczniów do dyskusji i zastanowienia się nad tym, jak reagować w sytuacjach zagrażających naszemu bezpieczeństwu. Warsztatom profilaktycznym towarzyszyli także znani i lubiani bohaterowie bajek - Królewna Śnieżka, Koziołek Matołek oraz Czerwony Kapturek. Uczniowie uświadomili sobie jak ważna jest ochrona swoich danych oraz informowanie o wszystkim co zagrażające osobom dorosłym, którym można ufać - rodzicom, nauczycielom. Dzieci doskonale pamiętały wszystkie numery alarmowe, pod które należy dzwonić w sytuacjach niebezpiecznych. To była bardzo ważna i cenna lekcja! Jutro zajęcia w kolejnych trzech klasach. Dziękujemy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 22.03.2016

Wyniki szkolnego etapu konkursu misyjnego

W naszej szkole odbył się I etap ogólnopolskiego konkursu misyjnego – Mój szkolny kolega z misji. W tegorocznej edycji „Wszyscy jesteśmy uczniami - misjonarzami” w kategorii plastycznej zwyciężyły Justyna Brauze z klasy 3a i Ida Struska z klasy 5a. W kategorii literackiej I miejsce zdobyli Szymon Skwarzyński z klasy 1a i Barbara Jaworska z klasy 5a. Zwycięzcom gratulujemy. Ich prace zostały przesłane do Dzieła pomocy „Ad Gentes” w Warszawie. Tam zostaną poddane ocenie na szczeblu ogólnopolskim.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 22.03.2016

Z życzeniami u Pani Kurator

Z życzeniami świątecznymi uczniowie naszej szkoły odwiedzili dziś Kuratora Oświaty w Lublinie – p. Teresę Misiuk. Pani Kurator z ogromną radością przyjęła naszych przedstawicieli. Bardzo dziękujemy za czas nam poświęcony i piękne życzenia dla całej naszej społeczności szkolnej.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 22.03.2016

"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych..."

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie, pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jedne od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata. Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”...Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 21.03.2016

Wiosenne przedstawienie

Dziś jest pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Z tej okazji klasa 2a wraz z p. Agnieszką Włosek przygotowała okolicznościową inscenizację. Młodzi aktorzy poprzebierani za zwierzęta i turystów pokazali nam, jak ważne jest dbanie o przyrodę. Ziemia jest domem nie tylko dla ludzi, ale też dla roślin i zwierząt, dlatego wszyscy powinni się o nią troszczyć.
Miejmy nadzieję, że wiosna już niedługo do nas zawita, a temperatura za oknem będzie coraz wyższa.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 21.03.2016

Podsumowanie kiermaszu świątecznego

w dniach 14-18 marca w naszej szkole odbył się świąteczny kiermasz, podczas którego uczniowie, rodzice, nauczyciele mogli kupić m.in. świąteczne zajączki, baranki, owieczki, kurczaki, kartki, pisanki i inne ozdoby wielkanocne. Nie zabrakło również słodkości - największym powodzeniem cieszyły się czekoladowe muffinki, które znikały już po trzeciej przerwie. Całkowity dochód z kiermaszu w kwocie 3 674 zł. zostanie przeznaczony na potrzeby naszej szkoły.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie oraz przeprowadzenie kiermaszu - opiekunom Samorządu Uczniowskiego, rodzicom oraz szczególnie uczniom, którzy sprzedawali świąteczne ozdoby na każdej przerwie. Spisali się na medal! Nic tak nie cieszy jak wspólna praca na szczytny cel. Czekamy na kolejny kiermasz!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 21.03.2016

Z życzeniami u Pana Prezydenta

Święta Wielkanocne tuż, tuż, dlatego już tradycyjnie delegacje uczniów z opiekunami wyruszają w różne ważne miejsca, by złożyć najserdeczniejsze życzenia.
Dziś pierwsza grupa wybrała się do Prezydenta Lublina - p. Krzysztofa Żuka. Pan Prezydent, jak zawsze zapracowany i w biegu, ale znalazł czas na spotkanie z nami.
Dziękujemy za życzliwość i wszelką pomoc okazywaną naszej szkole. Radosnych Świąt Wielkiej Nocy!
kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 21.03.2016

Modlić się za żywych i umarłych

Listę uczynków miłosierdzia względem duszy zamyka zachęta do modlitwy za żywych i umarłych. Ktoś, zwłaszcza przyzwyczajony do "praktycznego" podchodzenia do życia, mógłby się zdziwić. Przecież uczynki miłosierdzia mają być konkretnymi formami pomocy: dostrzegamy potrzeby bliźniego i odpowiadamy na nie. A modlitwa? Czy jest praktycznym działaniem na korzyść bliźniego w potrzebie? Wielu ludziom nie kojarzy się z działaniem, lecz z jego zaniechaniem. Modlitwę za żywych i umarłych Kościół wymienia jako ostatnią wśród uczynków miłosierdzia. Ta ostatnia pozycja podkreśla, że jest on wśród uczynków miłosierdzia najważniejszy. Przypomina nam, że chociaż możemy wiele dobrego zrobić dla naszych bliźnich, to Pan Bóg może więcej niż my...Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Piątek 18.03.2016

Zajęcia na lodowisku

O wyjściu na lodowisko, uczniowie klasy 4b marzyli już od kilku dni. No i wreszcie stało się. W dzisiejsze przedpołudnie, zwarci i gotowi, razem ze swoim wychowawcą - p. Michałem Łuczakiem ruszyli w kierunku obiektu sportowego ICEMANIA. Uśmiech i radość towarzyszyły wszystkim do końca wspólnej wyprawy. Nawet niewielkie upadki nie zepsuły nikomu dobrego humoru. Dziękujemy Panu Konradowi Skowyrze za pomoc i cenne wskazówki podczas nauki jazdy.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 18.03.2016

Urazy chętnie darować

Jakże łatwo można kogoś urazić. Ludzie są tacy delikatni: bolą ich słowa gwałtowne, powiedziane nie w porę, zbyt ostre, niesprawiedliwe. Reagują nie tylko na słowa, lecz także na postawy, miny, gesty... Odbierają je jako skierowane przeciwko sobie, nieżyczliwe, złowrogie. Jakże łatwo samemu zostać urażonym - tak niewiele trzeba, aby w sercu przyjęło się ziarenko urazy, które szybko urośnie w drzewo niechęci, uprzedzenia, odepchnięcia. Wśród uczynków miłosierdzia względem duszy znajduje się wskazanie urazy chętnie darować. Ten, kto układał listę tych uczynków, był doskonałym znawcą duszy ludzkiej. Zachęca do darowania uraz zaraz po wezwaniu do cierpliwego znoszenia krzywd. Te dwa uczynki idą ze sobą w parze...Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.03.2016

Profilaktyki nigdy dość!

W dniu dzisiejszym na pierwszych trzech godzinach lekcyjnych odbyły się nietypowe zajęcia. W klasach 4-6 rozpoczęły się warsztaty profilaktyczne dotyczące zagrożeń związanych z cybeprzemocą (jutro zajęcia dla kolejnych trzech klas). Uczniowie uświadomili sobie, że w sieci nigdy nie jesteśmy anonimowi, dowiedzieli się także, jaka jest odpowiedzialność karna nieletnich oraz co grozi za łamanie praw autorskich. Ważna część lekcji dotyczyła tego, jakie są psychologiczne skutki cyberprzemocy oraz gdzie można otrzymać odpowiednią pomoc.
Zajęcia prowadziły panie Sylwia Kuc oraz Magdalena Sieniewicz z Zespołu ds.Profilaktyki Straży Miejskiej w Lublinie. Dziękujemy za niezwykle ważną i interesującą lekcję!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.03.2016

Dzień św. Patryka

17 marca to data doskonale znana w krajach anglojęzycznych, jest to dzień wspomnienia św. Patryka, patrona Irlandii. Historia życia świętego jest bardzo interesująca. Św. Patryk urodził się w Walii w 385 r. Gdy miał 16 lat został porwany przez piratów i wywieziony do Irlandii. Przez 6 lat był niewolnikiem, pracował jako pasterz, w tym czasie nauczył się języka irlandzkiego. Pewnego dnia udało mu się uciec, popłynął statkiem do Francji, potem przebywał we Włoszech. Pracował z misjonarzami. Pod natchnieniem Ducha Świętego zdecydował wrócić do Irlandii, aby nawracać tamtejszą ludność na chrześcijaństwo. Legenda głosi, że św. Patryk przedstawiał prostym ludziom tajemnicę Trójcy Świętej za pomocą trzylistnej koniczynki. Według innego podania za jego przyczyną wyginęły wszystkie węże w Irlandii.
W naszej szkole uczciliśmy dziś wspomnienie św. Patryka ubierając się w zielone ubrania, symbol tego świętego i kolor Irlandii. Również w ramach lekcji języka angielskiego uczniowie poznawali dziś historię jego życia.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.03.2016

"Kangur Matematyczny"

Dzisiaj punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczął się Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" organizowany przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych Kangourou Sans Frontieres. W naszej szkole do konkursu przystąpiło 80 uczniów z klas 1-6. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za jak najwyższe wyniki.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 17.03.2016

Krzywdy cierpliwie znosić

Każdy z nas z pewnością miał w swoim życiu chwile, gdy czuł się skrzywdzony. Jeżeli krzywda wyjątkowo głęboko nas dotknęła - nie jest łatwo zapomnieć i wybaczyć. Jak sobie z tym poradzić?
Dlaczego Kościół wśród uczynków miłosierdzia umieszcza ten, który wydaje się być równie trudny, jak absurdalny: krzywdy cierpliwie znosić? Czyż nie lepiej byłoby odpłacać złem za zło, krzywdą za krzywdę?...Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.03.2016

"Bateria Pomysłów" - zapraszamy do głosowania w sieci!

W grudniu 2015 roku nasza szkoła przystąpiła do konkursu „Bateria Pomysłów”, który rozpoczął się zbieraniem zużytych baterii. Klasy rywalizowały ze sobą. Łącznie w ciągu jednego miesiąca szkoła zebrała ponad 600 kg zużytych baterii, które oddaliśmy do utylizacji.
Uczniowie klas szóstych pomogli w opracowaniu materiału związanego z przebiegiem konkursu w naszej szkole i nagrali film, który teraz bierze udział w głosowaniu na stronie bateria pomysłów (lub klikając na baner po prawej stronie naszej witryny internetowej). Każdy uczeń, nauczyciel, rodzic oraz znajomy może przyczynić się do dobrego wyniku naszej szkoły głosując w dniach od 7.03 do 31.03.2016 r. Prosimy o jak najczęstsze oddawanie głosów na filmik naszych uczniów.
Dziękujemy!


kliknij, aby powiększyć

Środa 16.03.2016

Strapionych pocieszać

Chociaż "strapienie" brzmi tak bardzo staroświecko i niemodnie, chociaż wydaje się nie pasować do współczesności i chętnie nazywane jest "problemem", "nierozwiązaną kwestią", "przejściowymi trudnościami" czy "kryzysem", to jednak istnieje i ma się dobrze. Życie nikogo z nas nie jest wolne od zmartwień. Są w nim chwile i miejsca, w których udręka jest "u siebie", a my szukamy sposobów wyzwolenia się z niej. Czasami na próżno. Potrzebujemy pocieszenia. Stąd też Kościół uczy, że uczynkiem miłosierdzia jest "pocieszanie strapionych"...Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.03.2016

Pożegnanie z zimą na lodowisku

Idąc za przykładem kolegów i koleżanek z innych klas, uczniowie klasy 3b wybrali się dzisiaj na lodowisko. Wyjście wpasowało się w piękną bajkową aurę, którą już rano zobaczyliśmy za oknami. Zarówno poranny śnieg jak i jazda na łyżwach było pożegnaniem z zimą, a czas spędzony na lodzie oczywiście upłynął nam bardzo szybko, aktywnie i radośnie. Dziękujemy za bezcenną pomoc na lodowisku Mamom naszych kolegów i koleżanek: Pani Lisowskiej, Pani Iwaszko, Pani Niewielskiej, Pani Puła i Pani Brakowieckiej.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.03.2016

Wątpiącym dobrze radzić

Jak ważna w życiu codziennym jest dobra rada, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jakże szczęśliwi są ludzie, którzy mają do kogo zwrócić się o poradę w sytuacji, gdy nachodzą ich wątpliwości. Głos kogoś, kto ma większe doświadczenie niż my, jest nieocenioną pomocą. Jest aktem miłosierdzia. Dlaczego? Ponieważ stanowi konkretny gest pomocy bliźniemu. Pomagać możemy, nie tylko wyciągając rękę do potrzebującego, ale i dobrą radą.
Kiedy mamy obowiązek szukać porady?.. Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.03.2016

"W poszukiwaniu
lepszego świata"


Nasza szkoła bierze udział w akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum. Z tej okazji uczniowie klasy 2b zaprosili swoich najbliższych na przedstawienie pt.: "W poszukiwaniu lepszego świata". Wcześniej przygotowali też specjalne bileciki wdzięczności, by wręczyć je wszystkim przybyłym na występ i chcącym wesprzeć Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. To właśnie podopiecznym tego Hospicjum uczniowie dedykowali swój występ.
Dziękujemy Rodzicom za ofiarowany nam czas i konkretny dar serca dla chorych dzieci.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.03.2016

"Matematyka z Piątką"

Siedmiu uczniów z naszej szkoły: Tymoteusz Czukiewski i Krzysztof Suraj z klasy 6a oraz Karolina Fatla, Kacper Lutomski, Maciej Biskupski, Tomasz Jankowski z klasy 6b wzięło dziś udział w drugim etapie Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego "Matematyka z Piątką" zorganizowanego przez Gimnazjum nr 5 im. Władysława Łokietka w Lublinie.
Wszystkim uczestnikom życzymy jak najlepszego wyniku i mamy nadzieję, że i w tym roku będziemy mieli radość z uczestniczenia w uroczystym podsumowaniu konkursu.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.03.2016

"Żołnierze Wyklęci,
Żołnierze Niezłomni"


Nasza szkoła stała się dziś miejscem jednej ze stacji na trasie IV gry miejskiej "Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni", w której uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych podzieleni na zespoły 4-osobowe. Głównym celem gry było uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych - kobiet: sanitariuszek, łączniczek, szyfrantek, kurierek, wywiadowczyń i choć nasi uczniowie nie mogli wziąć w niej udziału ze względu na swój wiek, to z radością przyjęliśmy uczestników gry w mury naszej szkoły.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.03.2016

"Savoir-vivre na co dzień"

Tego jeszcze u nas nie było :) Dziś odbył się w szkole Ogólnopolski Konkurs "Savoir-vivre na co dzień". Chętni uczniowie z klas 1 - 3, a było ich trzydziestu sześciu, zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę o dobrym zachowaniu w różnych sytuacjach dnia codziennego. W maju poznamy kto otrzyma tytuł Mistrza lub Mistrzyni Dobrych Manier. Chociaż dobrze wiemy, że żaden test nie rozstrzyga ani nie mierzy "stopnia grzeczności i kultury osobistej człowieka" to jednak ten konkurs stał się przyczynkiem do rozmów i zastanowienia się nad tym, co zrobić i jak to zrobić, by świat wokół nas był "grzeczniejszy" - przede wszystkim dzięki nam!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.03.2016

Kiermasz świąteczny

W dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy kiermasz wielkanocny. Już od samego rana wchodząc do szkoły można było zauważyć kolorowe świąteczne ozdoby m.in. gąski, zajączki, baranki, owieczki, kurczaczki, wielkanocne kartki oraz pisanki. Nie zabrakło również słodkich babeczek. W przygotowanie i organizację kiermaszu zaangażowali się uczniowie z Rady Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie poszczególnych Samorządów Klasowych. Dochód zostanie przeznaczony na cele naszej szkoły. Kiermasz potrwa do piątku 18 marca.
Zapraszamy wszystkich - zarówno tych młodszych jak i starszych!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.03.2016

Szkolny Konkurs Recytatorski
z Języka Angielskiego


Na trzeciej lekcji odbyły się dziś eliminacje do Międzyszkolnego Konkursu Recytacji Poezji Dziecięcej w Języku Angielskim dla uczniów kl. 4-6. Konkurs organizowany jest od kilu lat przez Szkołę Podstawową im. B. Chrobrego w Lublinie. Do etapu szkolnego zgłosiło się wielu uczniów. Jury, w składzie p. Justyna Wójcik-Siatka i p. Barbara Koper, oceniało recytację uczniów pod kątem poprawności językowej, wymowy oraz interpretacji utworu. Spośród uczniów biorących udział w etapie szkolnym naszą szkołę reprezentować będą tylko trzy osoby, po jednej z każdej kategorii wiekowej: klasa 4, 5 i 6. Ogłoszenie wyników nastąpi jutro po porannej modlitwie. Wszystkim chętnym uczniom serdecznie dziękujemy i zarazem nagradzamy oceną celującą za wykonanie pracy dodatkowej.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 14.03.2016

Nieumiejętnych pouczać

Jako drugi wśród uczynków miłosierdzia względem duszy Katechizm wymienia "nieumiejętnych pouczać". Czego dotyczy owa "nieumiejętność"? Czy chodzi tu o wiedzę, doświadczenie zawodowe, praktyczne umiejętności? Przede wszystkim chodzi tu o umiejętność życia. Wśród nas żyją ci, którzy wiedzą, co ze swoim życiem zrobić, jak je przeżyć najintensywniej i najpiękniej. Żyją jednak i tacy, którzy gubią się i nie do końca potrafią wykorzystać Boży dar istnienia. Miłosierny chrześcijanin nie może zatrzymywać dla siebie mądrości i swej umiejętności prawego postępowania, ale winien dzielić się nimi z innymi. Dla ich dobra... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 13.03.2016

Marcowe spotkanie

"Pędzę ku wyznaczonej mecie." - te słowa św. Pawła stały się mottem dzisiejszego spotkania klas trzecich. Meta - to I Komunia św. Do tego czasu rodzice i dzieci chcą bardziej zgłębić tajemnicę Eucharystii i jak to powiedział ks. Łukasz Michoń dobrze wykorzystać dany im czas. Ostatnie spotkanie odbędzie się 24 kwietnia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 13.03.2016

"Miłosierdzie Boże, a moje powołanie do świętości."

W dniach 11-13 marca odbywały się w Nałęczowie tegoroczne rekolekcje dla nauczycieli zatytułowane "Miłosierdzie Boże, a moje powołanie do świętości." Spotkaniom przewodniczył ks. Piotr Drozd. W ciągu trzech dni nasi pedagodzy mieli możliwość skupienia się na modlitwie, ale także szansę na integrację. Stałym elementem każdego dnia była wspólna Eucharystia i modlitwa brewiarzowa. Poza tym w piątek miała miejsce droga krzyżowa, a następnie projekcja filmu pt. "Bezcenny dar". W sobotę nauczyciele wysłychali trzech konferencji i wspólnie świętowali godzinę radości w Duchu Świętym. Tego dnia miała również miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość odbycia spowiedzi świętej. W niedzielę natomiast nauczyciele pracowali w grupach, gdzie starali się odpowiedzieć na pytania dotyczące obrazu Boga oraz tajemnic Bożego miłosierdzia w ich życiu. Niedzielny obiad zakończył ten mile spędzony czas, który wypełniony modlitwą, skupieniem i radością da im siłę do dalszej pracy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 12.03.2016

V Otwarte Mistrzostwa
Gór Świętokrzyskich
w Taekwondo Olimpijskim


Reprezentacja naszej szkoły licząca 11 zawodników wystartowała dziś w V Otwartych Mistrzostwach Gór Świętokrzyskich w Taekwondo Olimpijskim w różnych kategoriach wiekowych i wzrostowych. Wszyscy startowali w 3 konkurencjach sprawnościowych: kopanie dolyo chagi w czasie 10 sek (na packi), kopnięcie twimyo ap chagi (wzwyż), walki na soft-stick (piankowe pałki).
Dzień był bardzo długi i męczący dla wszystkich, ale i owocny w sukcesy - zawodnicy zdobyli aż 18 medali, z czego:
• 9 złotych,
• 5 srebrnych,
• 4 brązowe.
Nasi medaliści to:
• Marta Łukasik z kl. 5b - 3 złote,
• Jan Kozłowski z kl. 5b - 2 złote, 1 srebrny,
• Dominik Borkowski z kl. 1b - 2 złote, 1 brązowy,
• Stanisław Iwaszko z kl. 5b - 1 złoty, 2 srebrne,
• Jakub Iwaszko z kl. 3b - 1 złoty,
• Martyna Korba z kl. 5b - 1 srebrny,
• Jakub Rojek z kl. 3a - 1 srebrny,
• Dyrka Magdalena z kl. 3a - 1 brązowy,
• Dawid Osiński z kl. 2a - 1 brązowy,
• Maria Rytych z kl. 1a - 1 brązowy.
Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom i liczymy na kolejne sukcesy na następnych zawodach, które odbędą się już na przełomie maja i czerwca.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.03.2016

Niezwykła lekcja przyrody

W godzinach popołudniowych uczniowie klasy 1b przeżyli dziś bardzo niezwykłą lekcję przyrody. Na zaproszenie pana dr. Rafała Gosika, tatusia Kasi, w ramach otwartych drzwi UMCS pierwszoklasiści mieli okazję bliżej zapoznać się z anatomią człowieka, światem grzybów i porostów oraz zwierząt. Oprócz tego, że każdy mógł zadać tyle pytań, ile mu do głowy przyszło, to prawie każdy eksponat można było dotknąć, a przynajmniej obejrzeć naprawdę z bliska. Można było sprawdzić swój kolor oczu, porównać odcień włosów, zobaczyć szkielet człowieka, jego narządy wewnętrzne. Dzieci dowiedziały się, jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani, że najliczniej występującym ptakiem w Polsce jest zięba oraz nauczyły się w jaki sposób, tylko po płetwie ogonowej, rozpoznać czy zwierzę jest rybą czy ssakiem pływającym... Cieszymy się, że mogliśmy poznawać dziś świat prawie wszystkimi zmysłami i z niecierpliwością czekamy na kolejne takie lekcje.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.03.2016

Imieniny Siostry Dyrektor

Ten dzień należał do wyjątkowych. Nie było lekcji, nie dzwoniły dzwonki, nauczyciele i uczniowie przyszli odświętnie ubrani. Wszystko za sprawą imienin Siostry Dyrektor - s. Estery Grzegorek, które świętowała cała społeczność szkolna. Świętowanie rozpoczęło się od Mszy świętej w kościele pobrygidkowskim, której przewodniczył ks. Piotr Drozd. Następnie wszyscy udali się do sali gimnastycznej, gdzie przedstawiciele uczniów, grona pedagogicznego i pracowników oraz rodziców złożyli serdeczne życzenia Siostrze Dyrektor. Klasa 2b pod kierunkiem s. Ireny Bobkowskiej i p. Małgorzaty Szponar przygotowała przedstawienie nawiązujące do "Akademii Pana Kleksa" i wierszy Jana Brzechwy, które w humorystyczny sposób pokazywało wady zarówno dzieci jak i dorosłych. Siostra Dyrektor, dziękując za życzenia, podsumowała przesłanie homilii wygłoszonej przez księdza Piotra oraz morał przedstawienia jako "zachętę do życia w prawdzie". Po części oficjalnej na wszystkich czekał słodki poczęstunek w klasach.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 11.03.2016

Grzeszących upominać

Pierwszym z uczynków miłosierdzia względem duszy jest upominanie grzeszących. Stanowi on przejaw troski o dobro duchowe człowieka, który błądzi, oraz jest działaniem dla dobra całej społeczności. Nikt nie może pozostać obojętny wobec zła, gdyż obojętność lub - jeszcze gorzej - przyzwolenie na grzech oznacza brak miłości wobec bliźniego, a także stanowi współudział w grzechu. Najczęstszą formą przyjścia z pomocą grzeszącym, bardzo trudną i wymagającą wielkiej roztropności, jest słowo upomnienia braterskiego, zwrócenie uwagi. Sam Chrystus zachęcał swoich uczniów do tego, aby widząc zło, na nie reagowali... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.03.2016

"Janek" - finał konkursu

W dniu dzisiejszym o godzinie 9:00 w Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego odbyły się eliminacje finałowe międzyszkolnego Konkursu Matematycznego "Janek" dla uczniów klas 5 i 6 lubelskich szkół podstawowych. Była to już trzecia edycja konkursu, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród uczniów i nauczycieli matematyki.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział aż 304 uczniów z 22 szkół podstawowych. Do finału zakwalifikowało się 51 najlepszych młodych matematyków, w tym 4 uczniów z naszej szkoły (z klasy 6a: Karolina Golonka, i Amelia Kuczyńska, z klasy 6b: Zofia Ciesielska i Kacper Lutomski). Finalistów powitała dyrektor szkoły, p. Małgorzata Owsik. Następnie uczniowie przystąpili do rozwiązywania 15 zadań, na które mieli 90 minut. Arkusz finałowy w ocenie uczniów był dość trudny. Mimo to pierwsi z nich opuścili salę już po 70 minutach.
Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród dla laureatów odbędzie się 19 marca podczas Dnia Otwartych Drzwi.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.03.2016

Niezwykły poranek

Klasa 3a rozpoczęła dziś zajęcia nietypowo - na lodowisku "Icemania". Nikt się nie spóźnił, nikt też nie marudził, że pora jest zbyt wczesna. Po sprawnym przebraniu się rozpoczęła się jazda. Spora grupa uczniów świetnie sobie radziła na lodzie, ale były też osoby, które na lodowisku były pierwszy lub drugi raz w życiu. Pomocą służył im "pingwinek", p.Olga Tołwińska, p. Albert Król, a także Mamusie Zosi, Karola i Błażeja. Oczywiście nie obyło się bez upadków, ale nikt się nie poddawał, łyżwiarze byli bardzo dzielni i pomagali sobie nawzajem, a pod koniec zajęć okazało się, że wszyscy chętnie jeszcze by zostali. Jaka szkoda, że trzeba było wracać do szkoły...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 10.03.2016

Umarłych pogrzebać

„Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie.” (Mt 25, 40)
Szacunek dla zmarłych istnieje w każdej kulturze, niezależnie od poglądów i wyznawanej wiary. Pogrzebanie zmarłych to nasz ludzki obowiązek.
W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „Ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością wypływającą z wiary i nadziei zmartwychwstania. Grzebanie zmarłych jest uczczeniem dzieci Bożych, będących świątynią Ducha Świętego”... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Środa 9.03.2016

Ogólnopolskie finały
konkursów polonistycznych


Miło nam przekazać informację, iż w XII Ogólnopolskim Konkursie "Z poprawną polszczyzną na co dzień" do finału zakwalifikowali się: Jadwiga Ciesielska z kl. 2b, Piotr Plisiecki z kl. 3b, Adam Staniszewski z kl. 4a oraz Zofia Ciesielska z kl. 6b. Natomiast finalistami jubileuszowego X Ogólnopolskiego Konkursu "Z ortografią na co dzień" zostali: Gabriela Łuć z kl. 2b, Karol Jagieło z kl. 3a oraz Zofia Ciesielska i Zofia Jaworska z kl 6b.
Gratulujemy dostania się do finałów tych arcytrudnych konkursów i życzymy połamania piór na ostatnich etapach, które odbędą się już niedługo na uniwersytetach w całym kraju.


kliknij, aby powiększyć

Środa 9.03.2016

Chorych nawiedzać

„Byłem chory, a zatroszczyliście się o Mnie.” (Mt 25,36)
Człowiek chory potrzebuje bliskości drugiego człowieka. Już mędrzec Syrach pouczał: „Nie ociągaj się z odwiedzeniem chorego człowieka, albowiem za to będą cię miłować” (Syr 7,35). Choroba i cierpienie są doświadczeniami ogólnoludzkimi i wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu, bywamy w jakimś okresie życia nimi dotknięci. Lekarze opiekujący się chorymi często podkreślają, że opuszczenie w chorobie może być gorsze niż brak pomocy medycznej i lekarstw. Obecność, bliskość, zainteresowanie drugiego człowieka w czasie choroby ma ogromne znaczenie... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 8.03.2016

"Być kobietą, być kobietą..."

"Być kobietą, być kobietą...". Słowa te, w wykonaniu Alicji Majewskiej, w sposób wyjątkowy brzmią corocznie 8 marca. Niezmiennie od ponad stu lat mężczyźni starają się podkreślić wyjątkowość płci pięknej, właśnie tego dnia. Podobnie stało się w naszej szkole. Kwiaty oraz słodkości zagościły dziś w klasach. Panowie, reprezentujący Radę Rodziców, wręczyli kwiaty Paniom, natomiast chłopcy, w dowód sympatii do swoich koleżanek, postarali się umilić im to święto poprzez wręczenie drobnych upominków oraz słodkości.
Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w Stanach Zjednoczonych. Amerykanki zaczęły obchodzić ten dzień przed pierwszą wojną światową, w 1909 roku. Dwa lata później zaczęto popularyzować święto w Europie. Jednymi z pierwszych państw, gdzie zwyczaj się przyjął była Austria i Dania, następnie Niemcy i Szwajcaria. W Polsce święto kobiet było obchodzone po II wojnie światowej.
Obchody Dnia Kobiet to niezwykle miły gest, który ma na celu okazanie szacunku oraz sympatii Paniom, będącym naszymi wychowawczyniami oraz koleżankami.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 8.03.2016

Świetlikowe zmagania

Tradycyjnie, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej, IX edycji Konkursu Świetlik. 77 uczniów zmagało się z różnymi zadaniami z zakresu przyrody i nauk pokrewnych. Przygotowując się do konkursu musieli przeprowadzić wskazane przez organizatorów doświadczenia. Mamy nadzieję, że to spotkanie z przyrodą zaowocuje nie tylko wysokimi wynikami, ale także przyczyni się do rozwoju zainteresowań naszych uczniów. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, które zostaną ogłoszone 9 maja.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 8.03.2016

Więźniów pocieszać

„Byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie.” (Mt 25,36)
Większość z nas na co dzień nie ma kontaktu z więzieniem i więźniami. Wezwanie do pocieszania więźniów może budzić nasz opór, ponieważ w dzisiejszych czasach zdecydowana większość to przestępcy słusznie skazani prawomocnymi wyrokami. Ale pocieszanie więźniów to nie pozwolenie na złe czyny, ani tolerancja złych zachowań. Grzech nigdy nie może być nazwany inaczej niż grzechem, krzywdą. Należy go potępiać, ale jednocześnie trzeba pamiętać o godności człowieka, który go popełnił. Należy dać mu nadzieję na powrót do normalnego życia... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.03.2016

"Korzystamy z biblioteki"

W ramach lekcji "Korzystamy z biblioteki" uczniowie klasy 2b udali się na zajęcia do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Tam obejrzeli prezentację multimedialną na temat "Postacie zwierząt występujące w baśniach, bajkach i wierszach dla dzieci". Zwiedzili też najważniejsze miejsca w bibliotece tj. czytelnię, wypożyczalnię oraz magazyny. Mieli okazję zobaczyć tradycyjne katalogi, które obecnie często są zastępowane katalogami elektronicznymi. Wielką atrakcją okazały się ogromne przesuwne regały, które uczniowie poruszali za pomocą pokrętła.
Dziękujemy za miłe spotkanie i przybliżenie nam pracy biblioteki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.03.2016

Lekcja na lodzie

Klasa 5b wybrała się dziś, w ramach "aktywności fizycznej", na lodowisko. Mimo iż pogoda nie zachęcała do wychodzenia ze szkoły, to jednak wspaniała zabawa i mile spędzony czas w towarzystwie nauczyciela wychowania fizycznego p. Alberta Króla, wychowawczyni p. Marty Muszyńskiej i mamy Macieja - p. Moniki Hajkowskiej zrekompensował wszelkie niedogodności.
Czas spędzony na tafli minął jak zwykle za szybko, ale "udoskonalona" technika jazdy na łyżwach zostanie na dłużej.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.03.2016

Oferta edukacyjna "Jadwigi"

Uczniowie klas szóstych mieli dziś okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną kolejnego lubelskiego gimnazjum. O zaletach i osiągnieciach "Jadwigi" - Prywatnego Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi opowiadał jego właściciel p. Grzegorz Szymczak. Głównym atutem szkoły, jak podkreślał p. Grzegorz, są specjalistyczne pracownie, bogata baza dydaktyczna placówki oraz szeroki wachlarz zajęć dodatkowych, co sprzyja osiąganiu przez uczniów wysokich wyników w nauce. Celem kadry nauczycielskiej jest wszechstronny i świadomy rozwój ucznia, ukierunkowany na poszukiwanie prawdy, dobra i piękna w świecie.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.03.2016

Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Literackiego

Na tegoroczny XII Wojewódzki Konkurs Literacki wpłynęło aż 307 zestawów prac. Tym bardziej cieszymy się, iż w gronie laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. I tak w kategorii poezja laureatami zostali: Nina Trojanowska i Antonina Mądzik z kl. 5a, zaś w kategorii proza: Jan Szafran i Karolina Fatla z kl. 6b oraz Natalia Kurczewska i Piotr Zalewski z kl. 6a.
Z niecierpliwością czekamy na uroczyste podsumowanie konkursu, które odbędzie się 1 kwietnia. Poznamy wtedy szczegółowe wyniki i miejsca przyznane przez jury. Natomiast już dzisiaj gratulujemy sukcesu naszym młodym literatom i razem z nimi cieszymy się tomikiem pokonkursowym zawierającym nagrodzone teksty.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 7.03.2016

Podróżnych w dom przyjąć

„Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie.” (Mt 25,35)
W obecnych czasach niezbyt często zdarza się sytuacja, kiedy ktoś puka do naszych drzwi prosząc o nocleg. Ale dzisiaj też są ludzie bezdomni. Ludzie bez dachu nad głową, często głodni i chorzy, koczują na dworcach, klatkach schodowych, działkach lub pod mostami... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.03.2016

Senegal na wyciągnięcie dłoni…

Wielką radość i niespodziankę zrobiła nam dzisiaj s. Krystyna Młynarz OSU, która od 20 lat pracuje w Senegalu. Uczniowie z klas 1-3 mieli okazję posłuchać o troskach i radościach dzieci z którymi pracuje Siostra w szkole w Ties. S. Krystyna bardzo chętnie odpowiadała również na pytania dzieci, a pytania były różne:” Czy siostra ma ferie? Czy siostra zna skład drużyny piłkarskiej w Senegalu? Czy bezpiecznie jest w tym kraju? Czy po ulicy chodzą słonie?” I wiele wiele innych... Nie możemy się już doczekać kolejnej wizyty którą Siostra misjonarka zapowiedziała na wrzesień.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.03.2016

Pierwszy piątek ze św. Kazimierzem

Dziś pierwszy piątek miesiąca i święto św. Kazimierza królewicza. O godzinie 8:00 w kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej odbyła się Msza święta, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna. Eucharystię sprawowali: ks. rektor Dariusz Bondyra i ks. Piotr Drozd, który podczas homilii zapoznał dzieci z życiorysem św. Kazimierza. Kazimierz urodził się 3 października 1458 r. w Krakowie na Wawelu. Był drugim z kolei spośród sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. Zmarł w Grodnie 4 marca 1484 roku, mając zaledwie 26 lat. Wyróżniało go szczególne nabożeństwo do Matki Bożej oraz miłosierdzie wobec potrzebujących i cierpiących.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.03.2016

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców - druga edycja

Zachęcamy rodziców, opiekunów, wychowawców i wszystkich dorosłych zajmujących się wychowaniem dzieci do wzięcia udziału w drugiej edycji programu "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców". Program obejmuje cykl 10 spotkań - łącznie 30 godzin warsztatów, których celem jest zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie budowania konstruktywnej relacji z dzieckiem, wspierania procesu usamodzielniania się dziecka, budowania realnego poczucia własnej wartości dziecka oraz rozwiązywania konfliktów. Program bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły". Więcej informacji dotyczących programu można znaleźć na naszej gazetce na parterze szkoły. Znajdują się tam również opinie i refleksje osób uczestniczących w poprzedniej edycji programu.
Na cykl warsztatów zapraszają i zgłoszenia przyjmują (drogą telefoniczną, mailową, osobiście): Anna Kara - psycholog szkolny oraz Olga Tołwińska - pedagog szkolny. Zapisy również w sekretariacie szkoły. Rozpoczęcie zajęć w poniedziałek 4 kwietnia 2016 r.. Zajęcia są bezpłatne. Zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.03.2016

"Umysł przyłapany"

Czy otaczający nas świat jest rzeczywiście taki, jakim go postrzegamy? Co się dzieje, gdy zmysły odbierają sprzeczne informacje? Jak interpretuje je mózg? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali dziś uczniowie klasy 6a i 6b, którzy uczestniczyli w objazdowej wystawie Centrum Nauki Kopernik w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Lublinie. Wystawa ta składa się z 14 interaktywnych eksponatów zastawiających pułapki na umysł i pozwalających przyłapać go na wielu sztuczkach.
Nasz mózg buduje obraz otaczającego świata na podstawie zmysłów. Z natłoku informacji selekcjonuje i wybiera najistotniejsze. Jednak ulega wpływom emocji o wiele bardziej, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Zgaduje, kombinuje, szuka związków, manipuluje pamięcią.
Uczniowie przekonali się dziś, że można słyszeć nie tylko uchem, ale także łokciem, czy patykiem. Bezboleśnie usiedli na gwoździach. Doświadczyli, że nie zawsze możemy rozpoznać, czy przedmiot jest ciepły czy zimny. Dzięki wystawie „Umysł przyłapany” jej uczestnicy przekonali się, że wszystkiego trzeba spróbować samodzielnie: dotknąć, sprawdzić, przetestować. Bo tak naprawdę głównym "eksponatem" wystawy jest jej odbiorca. "Umysł przyłapany" przełamuje schematy myślenia, skłania do zadawania pytań i poszukiwania rozwiązań.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.03.2016

Pierwsza plantacja

Podczas minionych ferii zimowych uczniowie klasy 1a przeprowadzili obserwację hodowli rzeżuchy. Ich zadaniem było przygotowanie czterech doniczek. Do trzech doniczek należało wsypać ziemię, a do jednej włożyć watę i we wszystkich zasiać nasiona rzeżuchy. Jedną z doniczek wypełnioną ziemią należało schować do szafy lub innego ciemnego pomieszczenia, a pozostałe postawić na parapecie okna. Podczas codziennego podlewana (i niedostarczania wody do jednej z doniczek wypełnionych ziemią umieszczonych na parapecie) można było zauważyć zmiany. Dzięki temu zadaniu dzieci dowiedziały się co jest potrzebne, żeby rzeżucha zakiełkowała i wyrosła.
Dzisiaj w klasie mieliśmy okazję przyjrzeć się naszym pięknym okazom. Zadanie to było ciekawym doświadczeniem. Pomogło zrozumieć, że o wszystkie rośliny należy dbać i opiekować się nimi w odpowiedni sposób.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.03.2016

Pangea

W dniu dzisiejszym punktualnie o godz. 9:00 rozpoczął się Konkurs Matematyczny Pangea. Przystąpiło do niego 59 uczniów z klas 4-6. Organizatorami konkursu są Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula. Przeprowadzany jest w Niemczech, Polsce, Belgii, Danii, Portugalii, Francji, Irlandii, Włoszech, Litwie, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Czechach i na Węgrzech. Założeniem konkursu jest propagowanie matematyki wśród młodzieży. 150 najlepszych osób w każdej kategorii wiekowej uzyska prawo do uczestnictwa w etapie finałowym. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 3.03.2016

Nagich przyodziać

„Byłem nagi, a przyodzialiście Mnie.” (Mt 25,36)
Nagi to ubogi. „Ubogich zawsze będziecie mieć u siebie.” - mówił Pan Jezus. Najprostszym wypełnieniem tego uczynku miłosierdzia jest oddawanie swoich niepotrzebnych, a jeszcze nie zniszczonych ubrań w czasie zbiórek organizowanych przez parafialne zespoły charytatywne lub do kontenerów PCK. Każdy na miarę swoich możliwości powinien pomagać... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Środa 2.03.2016

Twój Dar Serca dla Hospicjum

Już po raz ósmy rusza akcja Twój Dar Serca dla Hospicjum, którego organizatorem jest Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Akcja ta polega na angażowaniu się szkół w wydarzenia artystyczne, kulturalne i kiermasze, aby pomóc swoim rówieśnikom, terminalnie i nieuleczalnie chorym dzieciom – Podopiecznym lubelskiego Hospicjum. Celem Akcji jest edukacja najmłodszych obywateli, uwrażliwienie ich na potrzeby drugiego człowieka oraz nauka współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzać w najbliższym otoczeniu.
Nasza szkoła również włącza się do tej Akcji, by mieć swój udział w pomocy potrzebującym. O organizowanych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco, natomiast na cały czas trwania Akcji (do 29 kwietnia br.) w portierni szkolnej będzie wystawiona puszka, do której można wkładać swoje ofiary pieniężne. Rok Miłosierdzia zachęca nas do podejmowania konkretnych czynów miłosierdzia - ofiara na Hospicjum niech będzie jednym z nich. Zapraszamy do włączenia się w Akcję Twój Dar Serca dla Hospicjum!


kliknij, aby powiększyć

Środa 2.03.2016

Spragnionych napoić

„Byłem spragniony, a daliście Mi pić.” (Mt 25,35)
W naszym klimacie nie mamy zbyt wielu okazji do spełniania tego uczynku miłosierdzia. Nie oznacza to jednak, że ten problem nas nie dotyczy. Każdy z nas może spotkać człowieka spragnionego i należy mu pomóc bez względu na to czy będzie to bliski czy nieznany, miły czy też, w naszym mniemaniu, wrogi człowiek... Czytaj więcej


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 1.03.2016

Co ciekawego w świetlicy
działo się…


"Za nami najkrótszy miesiąc nauki i zabawy. Co wcale nie oznacza, że w świetlicy mało się działo!" - tak rozpoczyna się notatka z informacjami o lutowych wydarzeniach świetlicowych, którą zamieściliśmy na podstronie "Świetlica". Wszystkich ciekawych zapraszamy do lektury.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 1.03.2016

Najlepsi czytelnicy
lutego 2016 roku


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego (krótkiego, bo z feriami) miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Brauze Justyna, kl. 3a – 9 książek
  • »Kleszowski Błażej, kl. 4b – 9 książek
  • »Korycki Paweł, kl. 4b – 6 ksiażek
  • »Tarnowski Tomasz, kl. 5b – 5 książek
  • »Münnich Zofia, kl. 2b – 5 książek
  • »Welc Mateusz, kl 1a – 5 książek
  • »Brzóska Dorota, kl. 1a – 5 książek
  • »Kita Aleksander, kl. 1b – 5 książek
  • »Kozłowska Natasza, kl. 1b – 5 książek
  • »Barański Michał, kl. 3b – 5 książek

kliknij, aby powiększyć

Wtorek 1.03.2016

Głodnych nakarmić

„Odziedziczycie królestwo przygotowane dla was od początku świata. Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść.” (Mt 25,35)
Problem ludzi biednych i potrzebujących pomocy jest obecny w każdej epoce i w każdym systemie. Szacuje się, że na świecie głoduje około miliarda ludzi. Co 3,6 sekundy ktoś umiera z głodu. Ludzie głodni, to także nasza polska rzeczywistość. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział: „Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny i wykształcenia dzieci doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei”... Czytaj więcej