Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)


MARZEC 2018

kliknij, aby powiększyć

Sobota 31.03.2018

Miłość, która sięga poza krzyż!

Święta Zmartwychwstania Pańskiego wnoszą w naszą codzienność nadzieję nowego życia i naszego odrodzenia w Bogu, dlatego życzymy wielkiej pogody ducha, ufności i bliskości Tego, który ukochał nas szaloną Miłością. Miłością, której nie powstrzymał nawet krzyż. Miłością, która sięga poza krzyż!
Niech te Święta umocnią w nas wiarę, nadzieję i miłość i będą czasem radosnych spotkań w gronie najbliższych.
Z darem modlitwy społeczność Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie


kliknij, aby powiększyć

Środa 28.03.2018

W przededniu Triduum

Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele Katolickim. Poprzedzający je Wielki Post jest czasem głębszego zbliżenia się do Jezusa poprzez post, modlitwę i jałmużnę. W związku ze zbliżającym się okresem świątecznym cała społeczność szkolna zgromadziła się w auli, by obejrzeć misterium, które pod opieką s. Ireny Bobkowskiej oraz s. Moniki Orzechowskiej przygotowali uczniowie klasy 1b. Mali aktorzy odegrali sceny zapisane w Ewangeliach począwszy od Ostatniej Wieczerzy poprzez modlitwę Jezusa w Ogrójcu, Drogę Krzyżową aż po Zmartwychwstanie i radosne "Jezus zwyciężył"! Część artystyczna została poprzedzona życzeniami, które składali przedstawiciele agend szkolnych: uczniów, grona pedagogicznego oraz rodziców. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy pragniemy złożyć wszystkim najlepsze życzenia. Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni Wasze serca swoim światłem!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 28.03.2018

Z życzeniami

Już za kilka dni zaśpiewamy radosne Alleluja! Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy delegacje uczniów naszej szkoły wraz z Siostrami odwiedziły z świątecznymi życzeniami naszych Dobroczyńców, wśród których znaleźli się Metropolita Lubelski - Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik, Prezydent Lublina – p. Krzysztof Żuk, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Miasta Lublin – p. Ewa Dumkiewicz-Sprawka, Lubelski Kurator Oświaty – p. Teresa Misiuk, Proboszcz Parafii Nawrócenia Św. Pawła – ks. Mirosław Matuszny, Rektor Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej – ks. Dariusz Bondyra, nasz szkolny duszpasterz ks. Piotr Drozd oraz p. Anna Gołąb z Fundacji Dantis działającej przy Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Wszystkim raz jeszcze dziękujemy za pamięć i okazywane wsparcie i życzymy, aby Jezus Zmartwychwstały napełnił nasze serca swoim pokojem, byśmy potrafili odważnie i z ufnością patrzeć w przyszłość.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 27.03.2018

Słodka wycieczka

Uczniowie klasy 2a odwiedzili dzisiaj firmę produkującą słodycze. Zaraz po przybyciu zostaliśmy zaproszeni do sali konferencyjnej, w której dowiedzieliśmy się o zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują na terenie zakładu. Po założeniu odpowiednich fartuchów, wyruszyliśmy w kierunku hal produkcyjnych. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak trudny i złożony jest proces powstania słodyczy takich jak: śliwki w czekoladzie, galaretki, kamyki czy krówki. Radości nie było końca, kiedy mogliśmy spróbować słodyczy zaraz po ich wyprodukowaniu. Mieliśmy też okazję samodzielnie zapakować cukierki. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Na zakończenie dnia każdy z nas otrzymał słodki upominek. Bardzo dziękujemy za tak wspaniałe zaproszenie i przyjęcie. Ten dzień dla wielu z nas będzie niezapomniany.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 27.03.2018

Przygotowania do Świąt
z Radiem Lublin


Najmłodsi uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w nagraniu audycji dla Radia Lublin. Tym razem rozmawiali z p. redaktor Pauliną Superczyńską o przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych. Dzieci opowiadały o przedświątecznych porządkach, pieczeniu mazurków i malowaniu pisanek oraz o tym jak ze swoimi rodzinami przeżywają Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkich zapraszamy do wysłuchania audycji w najbliższą sobotę o godz. 9.00.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 27.03.2018

"Wyobraźnia ukryta w pisance" - gala laureatów

W sali kolumnowej naszej szkoły odbyła się dzisiaj uroczysta gala konkursu "Wyobraźnia ukryta w pisance". Podczas ceremonii, którą uświetnił występ klasy 2b, rozdane zostały dyplomy i nagrody dla laureatów konkursu oraz podziękowania dla nauczycieli i rodziców, którzy wspierali dzieci w przygotowaniu prac konkursowych. Ponieważ wszystkie wyróżnione prace były wspaniałe, jury postanowiło przyznać 10 pierwszych miejsc i jedno wyróżnienie! Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i jeszcze raz gratulujemy nagrodzonym!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.03.2018

Ortografia nie taka trudna

Ortografia nie jest taka trudna i nudna. Przekonali się o tym uczniowie klasy 2a, podczas nietypowej zabawy ruchowej. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy, jak do wyścigu rzędów. Na linii startu zostały rozdane karty, a na nich kolorowe wyrazy z luką w miejscu trudności ortograficznej. I zaczęliśmy zabawę. Kolejno każdy zawodnik biegł do odpowiedniego miejsca oznaczonego określoną literą i tak do wyczerpania wyrazów. Na koniec sprawdziliśmy poprawność wyborów. Ku wielkiej radości uczniów okazało się, że większość wyrazów znalazła się w odpowiednim miejscu. Dzięki takiej zabawie nauka ortografii będzie łatwa i przyjemna, a zasady ortograficzne szybko zostaną zapamiętane.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.03.2018

Zajęcia prewencyjne

W dniu dzisiejszym klasy czwarte wzięły udział w spotkaniu z Panami Policjantami. Zajęcia dotyczyły ważnych problemów i zagrożeń współczesnej rzeczywistości. Panowie rozmawiali z młodzieżą m.in. o zagrożeniach związanych z internetem, bezpiecznym powrotem do domu, mówili również o niebezpiecznych zachowaniach młodych ludzi oraz o tym, jak się przed nimi obronić. Poza teorią Policjanci opowiedzieli o swojej pracy, która jest służbą dla ludzi. Panom Policjantom bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie oraz ciekawe spotkanie.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.03.2018

Warsztaty wielkanocne
ze Super Babcią!


Babcia to wielki Skarb, a Super Babcia to super wielki Skarb. Przekonali się o tym uczniowie klasy 1b, którzy gościli dziś Panie ze Szkoły Superbabci. Na początku spotkania odbyła się prapremiera Misterium Męki Pana Jezusa w wykonaniu uczniów. Następnie Panie zaprosiły dzieci na warsztaty wielkanocne. Pani Lucyna Szabłowska opowiedziała o dawnych zwyczajach ludowych związanych z Wielkanocą oraz pokazała różnego typu ozdobne jajka wyjaśniając metody ich tworzenia, wśród nich pisanki, kraszanki, drapanki i inne. Potem przyszedł czas na stworzenie własnej oklejanki. Dzieci przystąpiły do dzieła, a Super Babcie cierpliwie wspomagały małych twórców. To było bardzo miłe i owocne spotkanie. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.03.2018

OLIMPUS o Janie Pawle II

Siedemnastu uczniów z klas IV-VI wzięło dziś udział w ogólnopolskiej olimpiadzie OLIMPUS o Janie Pawle II. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o naszym Świętym od Jego dzieciństwa do smierci, obejmującą osiemdziesiąt pięć lat życia. Test wielokrotnego wyboru nie był łatwy, wymagał znajomości historycznej czasów życia Papieża w Polsce i na świecie. Gratulujemy tym, którzy pogłebili swoją wiedzę i "wystartowali" w olimpiadzie.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.03.2018

Problem przemocy rówieśniczej

W dniu dzisiejszym w klasie 2b odbyły się zajęcia poświęcone Kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka, której celem jest nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej. Uczniowie dowiedzieli się czym jest przemoc rówieśnicza, jakie są jej formy, obejrzeli spot poświęcony kampanii, uczestniczyli aktywnie w dyskusji. Poddawali także pomysły, dzięki którym zjawisko przemocy w szkole przestaje istnieć, odgrywali scenki dramowe.
Szkoła jest dla dziecka ważnym miejscem, w którym zdobywa nie tylko wiedzę, ale też kształtuje kompetencje społeczne. Dzisiejsze zajęcia były dla dzieci bardzo ważną lekcją, którą mamy nadzieję, zapamiętają na zawsze. Ufamy, że będą dążyć do tego, by zjawisko przemocy rówieśniczej nie pojawiło się nigdy w naszej szkole.
Pamiętajmy wszyscy: "Przemoc rówieśnicza dotyczy wszystkich. Praprzyczyną przemocy rówieśniczej jest przemoc, jakiej dziecko doświadczyło wcześniej. Dzieci uczą się obserwując nas, dorosłych. Zachowania agresywne w szkole względem rówieśników mogą być odzwierciedleniem sytuacji, z jakimi dziecko styka się poza szkołą. Czasem może to być próba odreagowania trudnej sytuacji domowej. Dlatego kluczowym jest obserwacja, rozmowa, empatia, gotowość do działania, pomocy. Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak."


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.03.2018

”Lublin – Moja Mała Ojczyzna”

Trzydziestu dwóch uczniów naszej szkoły wzięło dziś udział w III Wojewódzkim Konkursie Historycznym: ”Lublin – Moja Mała Ojczyzna” Kazimierz Wielki – wielki władca na trudne czasy. Konkurs został zorganizowany pod honorowym patronatem Rektora UMCS oraz Dziekana Wydziału Humanistycznego tegoż Uniwersytetu.
Celem konkursu było zdobywanie i poszerzanie wiedzy o historii Polski średniowiecznej, umacnianie poczucia więzi ze swoją Ojczyzną oraz dumy wynikającej z przynależności do niej oraz poszerzanie wiedzy o jednym z najważniejszych władców państwa polskiego związanych z dziejami naszego miasta: Kazimierzu Wielkim. Wszystkim naszym uczniom życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.03.2018

Finał kiermaszu wielkanocnego

W dniach 19-23 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się świąteczny kiermasz, który z pewnością wprowadził wszystkich w atmosferę świąt wielkanocnych. Podczas kiermaszu można było zaopatrzyć się w wiele przepięknych ozdób: m.in. w pisanki, baranki, palmy, kurczaki, "szyciaki", kartki. Nie zabrakło oczywiście słodkości. Świąteczne ciasta witały i kusiły zapachem wszystkich wchodzących do szkoły. Największym powodzeniem cieszyły się czekoladowe lizaki, które "sprzedawały się" w błyskawicznym tempie.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie kiermaszu - zwłaszcza uczniom z Samorządu Uczniowskiego, którzy w roli sprzedających i zachęcających do zakupu spisali się świetnie!
Całkowity dochód z kiermaszu w kwocie 5 826,70 zł zostanie przeznaczony na budowę nowego boiska szkolnego. Nic tak nie cieszy jak wspólna praca na taki wspaniały cel!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.03.2018

Przygotowania do Niedzieli Palmowej

Przed nami Niedziela Palmowa. W polskiej tradycji na ten dzień przygotowuje się ozdobne palmy - symbol odradzającego się życia. Również uczniowie klasy 1b mieli dziś okazję zrobić swoje palmy. Warsztaty poprowadziła p. Małgorzata Szponar. W sali aż zapachniało od wszystkich traw i zbóż, które p. Małgosia przyniosła ze swoich zbiorów. Po krótkim pokazie dzieci zabrały się do dzieła. Szybko okazało się, że nie było to łatwe zadanie i wymagało dużo cierpliwości, ale efekty zachwyciły wszystkich.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.03.2018

Synapsik MEN

Uczniowe klasy 2a, 2b i 3a przystąpili dzisiaj do konkursu Synapsik MEN. Konkurs ma charakter ogólnopolski. Stanowi ciekawe uzupełnienie zajęć oraz stanowi cenną informację zwrotną, zarówno dla nauyczycieli jak i uczniów i ich rodziców, o aktualnym poziomie wiedzy uczestników. Testy konkursowe dla poszczególnych klas są przygotowywane przez zespół ekspertów w oparciu o obowiązującą podstawę programową. W konkursie wzięło udział 13 uczniów naszej szkoły. Życzymy im sukcesów! Termin ogłoszenia wyników 15 maja.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.03.2018

Najpiękniejsze ozdoby wielkanocne

Dzisiejszego poranka tuż po modlitwie porannej poznaliśmy wyniki szkolnego konkursu na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną. Prac było wiele a wyłonienie zwycięzców stanowiło ogromne wyzwanie dla komisji konkursowej. Wyróżnienia otrzymali: Lena Kowalska, Miłosz Jęczała, Bernard Pawulski, Krzysztof Czerwiński, Hanna Ziętara z klasy 2b, natomiast I miejsce otrzymał Filip Piasecki z klasy 3a. Wszystkim serdecznie gratulujemy - na zdjęciu nagrodzone prace, które zachwyciły pomysłowością, prostotą wykonania i zainspirowały innych do tworzenia własnych ozdób! Wszystkie prace zostały przeznaczone do sprzedaży podczas świątecznego kiermaszu.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.03.2018

Focus z języka angielskiego

Dwanaścioro uczniów naszej szkoły z klas czwartych wzięło dzisiaj udział w międzyszkolnym konkursie z języka angielskiego "Focus" - sesja wiosenna. Olimpiada dała uczniom możliwość wykazania się wiedzą dotyczącą słownictwa, gramatyki, czy kultury krajów anglojęzycznych. Test obejmował 30 pytań wielokrotnego wyboru o różnym stopniu trudności. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.03.2018

Amerykańska lekcja muzyki

Dziś uczniowie klasy 4a mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Amerykanina Pana Markcusa Kitchensa - muzyka i dyrygenta, a na co dzień studenta medycyny Programu Amerykańskiego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Pan Markcus, który chce zostać chirurgiem plastycznym, opowiadał na swoim przykładzie, jak można godzić plany zawodowe i pasję muzyczną, do czego wszystkich zachęcał.
Uczniowie ćwiczyli rozśpiewkę jak prawdziwi chórzyści, szybko nauczyli się angielskiej wersji piosenki "Jak łania pragnie wody" i mogli stać się na chwilę dyrygentami...
Dyrygent dawał cenne wskazówki jak słuchać, żeby słyszeć, pokazywał właściwą postawę przy śpiewie i śpiewał wspólnie z dziećmi.
Komunikacja w obcym języku z naszym Gościem nie była kłopotem... Przecież muzyka ma swój własny język zrozumiały dla tych, którzy chcą go używać!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.03.2018

KONKURS "MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z MISJI"- etap szkolny

W naszej szkole został zakończony pierwszy etap XVII ogólnopolskiego konkursu misyjnego. W tym roku tytuł brzmiał: Z Maryją na misjach. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy "Ad Gentes" w Warszawie. Oto nasi zwycięzcy, których prace wezmą udział w drugim etapie konkursu: Franciszek Papliński klasy 3b - kategoria literacka, Dominik Borkowski klasa 3b i Ida Struska klasa 7a - kategoria plastyczna. Na konkursowe wyniki poczekamy do 28 kwietnia 2018 r.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.03.2018

"Powietrze bez śmieci"

W ostatnich dniach uczniowie klasy 1b wzięli udział w programie "Powietrze bez śmieci". Na pierwszych zajęciach, poprzez różne doświadczenia, poznawali właściwości powietrza. Na kolejnych eksperymentalnie stworzyli smog w słoiku oraz dowiedzieli się skąd pochodzi i co to jest niska emisja. Potem zastanawiali się jak walczyć ze smogiem oraz jak smog wpływa na nasze zdrowie. Na ostatniej z tego cyklu lekcji dzieci poznały zasady jak dbać o siebie gdy jest smog. Otrzymały też maseczki antypyłowe do wykorzystania podczas smogu. Wszystkie zajęcia zostały wzbogacone krótkimi filmami edukacyjnymi z udziałem p. Radka Brzózki - dziennikarza, prezentera, ambasadora tego programu. Z pewnością udział w programie zwiększył świadomość uczniów, jak ważne jest powietrze i w jaki sposób zapobiegać jego zanieczyszczeniu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.03.2018

Konkurs wiedzy o krajach hiszpańskojęzycznych

O godzinie 8:50 jedenastu uczniów klas siódmych wzięło udział w konkursie wiedzy o krajach hiszpańskojęzycznych (organizowanym przez naszego sąsiada – III LO im. Unii Lubelskiej). Pytania nie były proste. Obejmowały wiedzę z różnych dziedzin. Uczniowie musieli m.in. znać pochodzenie papieża Franciszka, sąsiadów Meksyku, wykonawcę "Despacito", rozpoznać godło Kuby, wiedzieć, kim był Ignacy Domeyko i czym jest "Vuelta a Espana". Do kolejnego etapu zakwalifikowały się dwie osoby: Mateusz Husak z kl. 7b oraz Nina Trojanowska z kl. 7a. Gratulujemy zwycięzcom i z pewnością będziemy za nich trzymać kciuki w czerwcu, kiedy to odbędzie się etap międzyszkolny.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.03.2018

Pierwszy dzień wiosny

Choć pogoda za oknem na to nie wskazuje, kalendarz nie oszukuje - dziś mamy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Z tej okazji uczniowie klasy 2a i 2b zaprosili całą społeczność szkolną na krótkie przedstawienie. Dzielni aktorzy wcielili się w rolę reporterów szukających pierwszych zwiastunów wiosny. O tej lubianej przez wielu z nas porze roku opowiedziały dzisiaj między innymi Biedronka, Ogrodniczka i Bocian. Przy brzmieniu pięknych piosenek dowiedzieliśmy się, że wiosna już się zbliża, choć jeszcze tego nie widać, a przyroda będzie budzić się do życia. Dzisiaj nasza szkoła oficjalnie pożegnała zimę!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.03.2018

Co ma wspólnego
kiermasz wielkanocny z boiskiem?


Od poniedziałku na szkolnych korytarzach zrobiło się wyjątkowo kolorowo i słodko. Wszystko za sprawą kiermaszu świątecznego, który potrwa do piątku. Obok dobrze nam już znanych szytych bocianów i królików oraz tradycyjnych pisanek i baranków na naszych kiermaszowych straganikach znaleźć można palmy, szalone koguciki, zajączki, pudełeczka i niespodzianki. Wiele ozdób zostało wykonanych przez nauczycieli. Swoje sprytne paluszki dla wspólnego dobra zaangażowali również niektórzy uczniowie. Amatorzy słodkości codziennie mogą raczyć się pysznymi ciastami, ciasteczkami i babeczkami przygotowywanymi przez rodziców uczniów. To niezwykle budujące, że tak wiele osób dokłada starań, by kiermasz był owocny. Nie ma wątpliwości - wszyscy gramy do jednej bramki! Środki, które uda nam się zebrać zostaną przeznaczone na przygotowanie boiska szkolnego "z prawdziwego zdarzenia" dla naszych uczniów. Mamy nadzieję, że tam już bramki będą dwie. Zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.03.2018

Higiena układu oddechowego

Dzisiejsze zajęcia w klasie 1b poprowadziła Pani Anna Grzywa-Celińska, mama Zuzi, doktor nauk medycznych. Uczniowie z uwagą słuchali o budowie i higienie układu oddechowego. Dowiedzieli się co jemu służy, a co szkodzi. Były też próby pulsoksymetrii, czyli badań, które pozwalają na pomiar tętna oraz stopnia nasycenia krwi tlenem. Na koniec uczniowie otrzymali dyplom Dzielnego Pacjenta. Dziękujemy Pani Annie za podzielenie się swoją wiedzą i czasem.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.03.2018

Wizyta studyjna

Wczesnym rankiem dziesięcioosobowa grupa tutorów naszej szkoły udała się w daleką podróż, której celem była wizyta studyjna w Milanowskiej Prywatnej Szkole Podstawowej.
"Wychować człowieka mądrego. Wprowadzenie modelu pracy wychowawczej z zastosowaniem metody tutoringu szkolnego jako profilaktyki pozytywnej problemów w polskiej szkole” to program, który od początku roku szkolnego realizujemy wraz z naszymi uczniami. Zgodnie z jego mottem: "Tutoring przynosi efekty tylko wtedy, kiedy jest realizowany”, odwiedziliśmy dzisiaj szkołę w Milanówku, by wspólnie podzielić się radościami i trudnościami codziennej pracy tutorskiej oraz umocnić się na dalszą pracę, która przynosi naszym podopiecznym wymierne korzyści.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.03.2018

Palmy wielkanocne

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 2b i 3b uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Fundację Rozwiń Skrzydła, podczas których wykonali palmy wielkanocne. Prowadzący warsztaty, przebrani w regionalne, dawne stroje, zapoznali uczniów z trawami oraz kwiatami, których można użyć do stworzenia palmy. Cześć nazw roślin była dzieciom znana, inne poznali dopiero dziś. Kiedy otrzymali suszone rośliny, o których rozmawialiśmy, wykonali z nich palmy. Dzieci były zachwycone efektem końcowym. Wykonane palmy planują zabrać do kościoła w Niedzielę Palmową. Jutro w warsztatach robienia palm wezmą udział uczniowie klas 2a i 3a.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.03.2018

Finał "Matematyki z Piątką"

W dniu dzisiejszym odbył się finał V edycji międzyszkolnego konkursu "Matematyka z Piątką" organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie. Troje uczniów z naszej szkoły: John Roberts - Meier z klasy 5a, Maria Wilczewska i Adam Staniszewski z 6a mieli do rozwiązania 13 zadań, w tym test wyboru, zadania z luką i zadania otwarte. Trzymamy kciuki za naszych matematyków i czekamy na wyniki, powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.03.2018

Wzywamy wiosnę!

Za oknem śnieżna zawierucha, tymczasem klasa 1a we wtorkowy poranek z całych sił wzywała wiosnę. Oprócz nauki piosenki z wiosennym motywem i szukania oznak wiosny w edukacyjnym filmie, pomocą we wzywaniu wiosny były bociany. Wystarczyło trochę czerwonych i białych kartek, ostre nożyczki i zapał włożony w wycinanie, aby w sali nagle zaroiło się od przybyszów z Afryki. I choć do szkoły jeszcze brniemy przez zaspy śniegu a mróz szczypie nas w policzki to w 1a wita uczniów kolorowa gazetka, która na pewno sprawi, że wiosna pojawi się szybciej niż myślimy!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.03.2018

Wyniki konkursu
"Wyobraźnia ukryta w pisance"


Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przysłali do nas prace konkursowe. Wszystkie pisanki były śliczne, a wybór najpiękniejszych był dla nas prawdziwym wyzwaniem. Niemniej jednak przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu.
Komisja konkursowa w składzie:
- p. Wojciech Bogucki – opiekun merytoryczny "Muzeum Pisanki" (Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu),
- p. Joanna Frydrych-Staszczak – nauczyciel plastyki SPSUUR w Lublinie,
- p. Iwona Jagła-Izdebska – koordynator konkursu, nauczyciel SPSUUR w Lublinie
uwzględniając kreatywność, oryginalność, staranność i samodzielność wykonania prac, postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia pisankom wykonanym przez dzieci (w kolejności alfabetycznej):
1. Bat Piotr, Przedszkole "Król Maciuś Pierwszy" Lublin
2. Choina Barbara, SP 48 Lublin
3. Cieśliński Alexander, Niepubliczne Przedszkole "Elfik" Lublin
4. Czechowska Natalia, SP 6 Lublin
5. Hałas Nina, SOSW Lublin
6. Hapka Maria, Przedszkole Integracyjne Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Św. im. Bł. Ojca Gwidona, Lublin
7. Hunek Antoni, SP 22 Lublin
8. Paluszek Gabriela, SP 42 Lublin
9. Śledź Julia, Prywatne Przedszkole "Motylek" Lublin
10. Zdybel Aleksandra, Przedszkole nr 32 Lublin.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 27.03.2018 o godzinie 12.00 w sali kolumnowej Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie (ul. Narutowicza 8, parter, prawa strona). Wtedy też przekażemy informacje dotyczące szczegółowych wyników konkursu – serdecznie prosimy o cierpliwość.
Do zobaczenia!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.03.2018

Wszyscy angażują się w kiermasz

Klasa 2b aktywnie włączyła się w wykonanie prac na trwający w tym tygodniu szkolny kiermasz wielkanocny. Uczniowie wykonali na edukacji technicznej piękne, wiosenne, ptasie gniazdka z gliny oraz baranki z masy solnej. Podczas tworzenia towarzyszyła im radość, że w ten sposób mogą również wspomóc swoją szkołę. Mamy nadzieję, że znajdą się chętni do zakupu.
Przypominamy, że kiermasz trwa do piątku, a całkowity dochód przeznaczony zostanie na budowę boiska. Serdecznie zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 18.03.2018

Nauczycielskie rekolekcje

Rekolekcje dla nauczycieli stały się już tradycją w naszej szkole. Jak co roku grono pedagogiczne zebrało się w Nałęczowie, w zimowej scenerii, w domu rekolekcyjno - formacyjnym PROMIEŃ, by w dniach od 16 do 18 marca wspólnie modlić się, integrować i, po prostu, być ze sobą. Rekolekcje poprowadził ks. Grzegorz Głąb. W trakcie tych trzech dni nauczyciele mieli niewątpliwą okazję, by wysłuchać nauki głoszonej podczas konferencji, wspólnie uczestniczyć w Eucharystii i drodze krzyżowej, zaznać uroków nałęczowskiego parku oraz odetchnąć od problemów dnia codziennego. Odbyła się również projekcja filmu "Chata" oraz radosna rekreacja. Był to niezwykle owocny czas, który pozwolił wszystkim zbliżyć się do Boga, pogłębić refleksję nad własnym życiem i przygotować na nadejście Chrystusa podczas Wielkiej Nocy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.03.2018

Imieniny Siostry Przełożonej i Siostry Dyrektor

Dzisiaj nie odbyły się lekcje, a uczniowie i pracownicy pojawili się w strojach galowych. O godzinie 8.00 w Kościele pobrygidkowskim cała społeczność szkolna zgromadziła się, by wspólnie uczestniczyć w Eucharystii, podczas której modlono się o siły i zdrowie dla Siostry Przełożonej i Siostry Dyrektor, które obchodzą dzisiaj swoje imieniny. Mszy przewodniczył ks. Piotr Drozd. Następnie wszyscy przeszli do auli, gdyż tam właśnie odbyło się przedstawienie przygotowane przez uczniów z klas trzecich pod opieką s. Piotry Janic i p. Katarzyny Wrzos. Ze specjalnym układem choreograficznym wystąpiły dziewczęta z klas starszych, które przygotowała p. Justyna Gieroba. Życzenia złożyli przedstawiciele agend szkolnych: nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie. Po części artystycznej miał miejsce poczęstunek, a następnie wszyscy udali się do kina na projekcję filmu pod tytułem "Cudowny chłopak". Siostrze Dyrektor i Siostrze Przełożonej pragniemy jeszcze raz życzyć wszystkiego najlepszego.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.03.2018

Święta Aniela Merici – wyniki konkursu

Miło nam poinformować, że szkolny konkurs czytelniczy został rozstrzygnięty. Komisja konkursowa w składzie: s. Maria Anna Gumuła oraz p. Małgorzata Szponar przyznała:
I miejsce – Barbara Kalinowska z kl. 6a,
II miejsce – Karina Gancarz z kl. 6b,
III miejsce – Jadwiga Jakisim, Błażej Kleszowski, Tymoteusz Trzewik z kl. 6b.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.03.2018

Zmagania z Kangurem

Młodzi matematycy z naszej szkoły wzięli dziś udział w XXVII edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur Matematyczny". Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana. W 1990 r. Kangur odbył się po raz pierwszy w Europie i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata. Idea konkursu rozprzestrzenia się dzięki organizacji "Kangur bez granic", od 1995 r. istniejącej pod egidą Rady Europy. Główną umiejętnością badaną przez Kangura jest logiczne myślenie, a nie tylko czysta wiedza i umiejętność wzorów. Kangur jest najpopularniejszym szkolnym konkursem matematycznym na świecie.
Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników konkursu i z niecierpliwością czekamy na wyniki. Powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.03.2018

Warsztaty teatralne

Klasa 1b przygotowuje się do swojego pierwszego występu w szkole. Z tej okazji wzięła dziś udział w niecodziennych warsztatach teatralnych. Poprowadziła je Pani Mariola Załucka - mama Tobiasza, która zawodowo prowadzi grupy teatralne i jest współzałożycielką Teatrzyku Pierwszego Kontaktu. Na początek była odpowiednia rozgrzewka, bo przecież głównym narzędziem pracy aktora jest jego ciało i głos. Następnie była praca nad konkretnymi scenami z przedstawienia. Pani udzieliła cennych wskazówek jak zachować się na scenie. Jeśli to wszystko uda się zastosować podczas występu, publiczność będzie zachwycona! Bardzo dziękujemy Prowadzącej za poświęcony czas, cierpliwość i profesjonalizm.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.03.2018

Upadki, śmiech i dobra zabawa

Ten dzień dla wielu uczniów z klasy 3a na długo pozostanie w pamięci. Wspólne wyjście na lodowisko okazało się być wspaniałą przygodą. Były upadki, śmiech i dobra zabawa. Wielu uczniów po raz pierwszy mogło spróbować swoich umiejętności w jeździe na łyżwach. Poradzili sobie świetnie. Czas spędzony na lodzie minął bardzo szybko. Wszyscy w doskonałych humorach wrócili do szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.03.2018

"Krąg" PLUS

Jedenastu uczniów naszej szkoły wzięło dziś udział w V Edycji Konkursu Historycznego "Krąg" PLUS. Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Krąg" PLUS jest organizowany przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie". Stowarzyszenie od wielu lat przeprowadza na terenie całej Polski konkursy edukacyjne, współpracując merytorycznie z uczelniami wyższymi takimi jak Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytet Warszawski. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były "Walki zbrojne Polaków na przestrzeni wieków – Wojny polsko-krzyżackie (XV-XVI w.)".


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.03.2018

Charytatywny kiermasz ciast

Wczoraj w naszej szkole odbył się kiermasz ciast. Został on zorganizowany przez uczniów z klasy 6a. Pyszne wypieki przygotowali uczniowie oraz ich rodzice. Na każdej przerwie, uczniowie sprzedawali zrobione przez siebie ciasta, ciasteczka i babeczki. Wybór był ogromny. Dochód z kiermaszu ( 1200 złotych i 7 groszy) zostanie przeznaczony na pomoc dla Michała, dwuletniego chłopca chorego na białaczkę. Serdecznie dziękujemy za okazane dobro i wielkie serca, każdej osobie, która przyczyniła się do sukcesu naszej akcji.


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.03.2018

Owocowe szaszłyki

W ramach programu "Zdrowe - nietrudne" uczniowie klasy 2b sporządzili i spożyli dziś zdrowy deser - owocowe szaszłyki.
Każdy z uczniów przyniósł swoje ulubione owoce oraz materiały potrzebne do zrobienia przekąski. Wykonanie szaszłyków nie sprawiło im żadnej trudności. Deser trzeba było czymś popić. W tym celu sprawdziliśmy, co jest najzdrowiej pić, czyli co zawiera najmniej cukru. Pomógł nam w tym przyniesiony kilogram cukru i waga. Dzięki niej odmierzyliśmy, czytając etykiety, ile cukru jest w jakim napoju, wodzie, a także w wodach smakowych. Tak jak przypuszczaliśmy: najzdrowsza okazało się zwykła woda. Wody smakowe zaskoczyły dzieci ilością cukru w nich zawartą.


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.03.2018

”Życie i dzieło św. Anieli Merici”

Osiemnastu uczniów z klas piątych i szóstych wzięło dziś udział w szkolnym konkursie czytelniczym pt. ”Życie i dzieło św. Anieli Merici”. Uczniowie w ciągu ostatnich kilku tygodni pogłębiali swoją wiedzę dotyczącą życia i działalności św. Anieli, która jako założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w sposób szczególny bliska jest wszystkim Urszulankom oraz uczniom, którzy mogą czerpać z jej duchowego dziedzictwa. Mamy nadzieję, ze konkurs był okazją nie tylko do pogłębienia swojej wiedzy ale również do podzielenia się nią z kolegami i koleżankami. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na wyniki.


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.03.2018

"Orzeł Matematyczny"

Pragniemy poinformować, że zostały ogłoszone wyniki Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Matematyczny". Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Kacper Parcheta z klasy 4a oraz Adam Staniszewski z klasy 6a. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej wytrwałości oraz wielu sukcesów!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.03.2018

"Deszcz wzmocnień"

Któż z nas nie chciałby słyszeć miłych słów na swój temat? Dziś okazję do tego, aby odkryć dobro w innych i dowiedzieć się czegoś dobrego o sobie, mieli uczniowie klasy 5b. Na godzinie wychowawczej tworzyli dla siebie "Deszcz wzmocnień". Każdy uczeń miał przyklejoną do pleców kartkę, na której inni członkowie klasy wpisywali tylko miłe słowa, np.: jesteś pomysłowy, odważny, koleżeński, świetnie grasz w piłkę, dobry z Ciebie organizator, pięknie śpiewasz, ślicznie rysujesz itp. Cieszymy się, że jest w nas tyle dobra i że potrafimy to w sobie dostrzec, mimo że na co dzień różnie przecież bywa między nami.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.03.2018

"Świetlikowe" zmagania

Dziś w całym kraju odbył się Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik". Głównym jego celem jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Z naszej szkoły przystąpiło do niego siedemdziesięciu dwóch śmiałków z wszystkich klas. Wcześniej na lekcjach lub w domu należało przeprowadzić doświadczenia, do których nawiązywały też pytania konkursowe. Każdy uczestnik otrzymał od organizatorów pamiątkowy ołówek i liczymy, że jest to tylko przedsmak licznych nagród, które zdobędą nasi zdolni uczniowie. O tym jednak przekonamy się dopiero na przełomie maja i czerwca.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.03.2018

Złóż życzenia Marszałkowi

Świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To dobra okazja, by utrwalić sobie historię naszej Ojczyzny, przypomnieć o ważnych osobistościach i wzbudzić w sobie dumę z bycia Polakiem. Jednym z takich bohaterów jest bez wątpienia Marszałek Józef Piłsudski. W dawnej szkole urszulańskiej bardzo uroczyście obchodzono imieniny Naczelnego Wodza. Odbywały się okolicznościowe apele i przedstawienia. Wspominają o tym zdjęcia i zapiski z tamtych lat. Nawiązując do tej tradycji w tym szczególnym roku jubileuszowym uczniowie klasy 1b włączyli się do akcji "Złóż życzenia Marszałkowi". Własnoręcznie przygotowali piękne pocztówki, na których - tak jak tylko pierwszaki potrafią - napisali słowo podziękowań i życzeń imieninowych. Kartki te zostaną przesłane do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Tradycja świętowania imienin Marszałka Piłsudskiego sięgała czasów I wojny światowej. Po raz pierwszy na szerszą skalę dzień jego imienin (19 marca) świętowany był w 1915 roku. Piłsudski otrzymał od swoich podwładnych między innymi złoty zegarek z napisem: "Kochanemu Komendantowi – Korpus Oficerski". Specyficzne były imieniny w roku 1918, kiedy to Piłsudski był więziony w twierdzy magdeburskiej. Otrzymał wtedy bardzo wiele kartek z życzeniami, które Niemcy przekazali mu dopiero po uwolnieniu z Magdeburga.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.03.2018

CLICKONMANIAC - druga runda

W dniu dzisiejszym odbył się kolejny etap konkursu z języka angielskiego "Clickonmaniac". Naszą szkołę reprezentowali: John Roberts-Meier z kl. 5a i Adam Staniszewski z kl. 6a. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 57 im. Jana Kochanowskiego przy ulicy Krasińskiego 7.
Obydwóm reprezentantom życzymy przejścia do kolejnego etapu!

kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.03.2018

Nasze hobby - teatr

Klasa 2b, w ramach integracji klasy, kontynuuje mający początek w pierwszym semestrze cykl zajęć "Moje hobby". Poprzednio zaprezentowali swoje zainteresowania: Błażej - piłkarz, Zuzia - fanka narciarstwa, Franek - zapalony kolarz. W dniu dzisiejszym dwie kolejne uczennice, Hania i Madzia, podzieliły się swoim zainteresowaniem, którym jest teatr. Formą prezentacji było przedstawienie jednej z etiud, które dziewczynki ćwiczą uczęszczając na zajęcia koła teatralnego. Cała klasa była pod olbrzymim wrażeniem uzdolnień koleżanek. Kolejny raz dowiedzieliśmy się o sobie czegoś nowego!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.03.2018

"Tajemnice Frankenstein'a"

Uczniowie klas siódmych zmagali się dzisiaj w III Ogólnopolskim konkursie z biologii "Tajemnice Frankenstein'a". Ich zadaniem było wykazać się znajomością anatomii i fizjologii człowieka, choć bohaterem było monstrum o cechach ludzkich. Frankenstein, stworzony przez młodego naukowca, miał niestety także pewne niedociągnięcia i choroby, które nasi uczniowie starali się nazwać. Czy trafnie - dowiemy się przed 27.04.2018. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 11.03.2018

Powoli finiszują

Dzieci klas trzecich i ich Rodzice, tradycyjnie w drugą niedzielę miesiąca, spotkały się klasztorze sióstr urszulanek i w szkole, by jak najlepiej przygotować się do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej. Czym zaowocuje ten czas? Nie wiemy, ale pozwalamy działać Panu Bogu. Następne - ostatnie spotkanie odbędzie się 8 kwietnia w Niedziele Bożego Miłosierdzia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 10.03.2018

"Szkoła dla Rodziców i Wychowawców"

Zachęcamy wszystkich rodziców, wychowawców, nauczycieli, pedagogów oraz wszystkich dorosłych zajmujących się wychowaniem dzieci do wzięcia udziału w warsztatach "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców". Motto programu stanowią słowa "Wychowywać to kochać i wymagać".
Program został stworzony z myślą o kształtowaniu i doskonaleniu umiejętności, które umożliwiają odpowiednie i skuteczne wychowanie a podstawowym jego celem jest umożliwienie uczestnikom budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu.
Zajęcia poruszają istotną tematykę związaną m.in. ze stawianiem granic, emocjami, budowaniem relacji z dzieckiem, zachęcaniem do współpracy, rozwiązywaniem konfliktów.
Zajęcia mają charakter warsztatowy, obejmują łącznie 40 godzin dydaktycznych i odbywają się w cyklu 10 cotygodniowych spotkań. Grupa uczestników ma charakter zamknięty i liczy ok. 12-15 osób.
Termin rozpoczęcia zajęć to 9 kwietnia 2018 (poniedziałek) w godzinach popołudniowych.
Na cykl warsztatów zapraszają i zgłoszenia przyjmują (osobiście/ telefonicznie/ przez dziennik elektroniczny): Anna Kara - psycholog szkolny, Olga Dolecka - pedagog szkolny. Liczba miejsc ograniczona. Zajęcia są bezpłatne. Zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 09.03.2018

Krajobrazy Afryki

Uczniowie klas szóstych gościli dzsiaj Panią dr hab. n. med. Agnieszkę Trojanowską, mamę dwóch uczennic naszej szkoły, która przyszła na lekcję przyrody, by podzielić się swoją wiedzą o Afryce. Pani Agnieszka zaprezentowała uczniom zrobione przez siebie zdjęcia przyrody Namibii (piękne krajobrazy, roślinność, zwierzęta) oraz bardzo ciekawie opowiadała o codziennym życiu w Afryce. Prelekcja tak zainteresowała uczniów, że zadawali dużo pytań chcąc się dowiedzieć jeszcze więcej. Bardzo byli zdziwieni gdy usłyszeli, że dzieci w Namibii poczęstowane słodyczami nie wiedziały co mają z nimi zrobić, gdyż pierwszy raz w życiu widziały cukierka.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 09.03.2018

Przygotowania do konkursu "Świetlik"

Konkurs "Świetlik" już w przyszłym tygodniu. Uczniowie, którzy chcą wziąć w nim udziału przygotowują się z zapałem. W czasie lekcji w klasach 2a i 2b wykonali doświadczenia przygotowujące uczniów do konkursu, a zarazem instruujące resztę klasy jak przeprowadzić tego typu doświadczenia. Zainteresowanie uczniów klas drugich było olbrzymie - nie tylko wśród uczestników konkursu. Wszyscy z zapałem obserwowali zmiany, które zachodziły w białym tulipanie pod wpływem zanurzenia łodyżki w wodzie z różowym barwnikiem spożywczym. Drugim doświadczeniem było umieszczenie pokrojonych ziemniaków w roztworze wody z solą. Uczniowie dowiedzieli się w trakcie doświadczeń, co oznaczają nazwy mieszanina, roztwór, organizm, rozpuszczony, roztwór nasycony. Zainteresowanie doświadczeniami pozwala sądzić, że w kolejnej edycji konkursu weźmie udział jeszcze większa liczba uczniów.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 09.03.2018

Pani Muzyka prosto z Afryki

Dziś dbyło się kolejne spotkanie z Panią Muzyką - p. Mariolą Zagojską, znaną śpiewaczką Filharmonii Lubelskiej. Pani Muzyka zaprosiła uczniów klas 1-3 tym razem w świat bębnów i muzyki pochodzącej prosto z Afryki.
Dzieci poznały budowę i brzmienie kolejnych instrumentów, miały też okazję zaobserwować tradycyjny taniec afrykański, zagrać na bębnach, by na koniec dołączyć do barwnego tanecznego korowodu. Nie możemy doczekać kolejnego spotkania z muzyką prosto z Chin i Japonii.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 09.03.2018

Niezwykła lekcja plastyki

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 1b mieli lekcję plastyki inną niż zazwyczaj. Po pokolorowaniu wybranych rysunków (bardzo liczyła się precyzja wykonania) wydarzyło się coś, co wprawiło wszystkie dzieci w zdumienie. Dzięki aplikacji Quiver ich prace "ożyły". Pojawiły się w postaci 3d dokładnie w takich kolorach, w jakich dziecko wykonało rysunek. Tańczyły, podskakiwały, strzelały gole. Radości nie było końca! Uczniowie są pełni zapału i chcą wykonać kolejne takie prace w szkole lub w domu.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 08.03.2018

Święto wszystkich Pań

Dzień ósmy marca trwale zapisał się w świadomości wszystkich mężczyzn w Polsce, ale też i na świecie. Tego dnia dziewczynki i kobiety obchodzą swe święto, którego nazwa oficjalnie brzmi Międzynarodowy Dzień Kobiet. W naszej szkole mężczyźni również uczcili wszystkie Panie i nie zapomnieli, by każdą obdarować upominkiem. Mężczyźni - nauczyciele, panowie z Rady Rodziców i przede wszystkim chłopcy starali się, by dla wszystkich Dam ten dzień był wyjątkowy. Chłopcy z Samorządu Uczniowskiego oficjalnie złożyli życzenia podczas modlitwy porannej. W każdym zakątku szkoły można było dostrzec tulipany, zwiastujące wiosnę. Dzisiejszy dzień rozpromienił twarze wszystkich Pań, którym, raz jeszcze, pragniemy złożyć najlepsze życzenia.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 08.03.2018

Gość z Jeevodaya

Do świetlicy klas 1-3 zawitał dzisiaj niecodzienny gość - Pani Edyta Masternak, która opowiedziała nam o swojej podróży do Indii (trwającej 30 godzin!) i pobycie w Jeevodaya- małej, ale niezwykłej i bardzo ważnej, indyjskiej miejscowości. Dla kogo ważnej? Jeevodaya to Ośrodek dla osób dotkniętych trądem i ich rodzin. To przede wszystkim miejsce, gdzie wiele osób znalazło swój dom. To przychodnia, gdzie wszyscy chorzy i potrzebujący pomocy są bezpłatnie leczeni przez doktor Helenę Pyz. To kościół, w którym mieszkańcy ośrodka modlitwą rozpoczynają i kończą każdy swój dzień. To też szkoła, do której uczęszczają dzieci, również te, których nie byłoby stać na naukę w innej indyjskiej szkole. Wśród nich jest wiele dzieci porzuconych lub pochodzących z ubogich rodzin.
Pani Edyta pokazała nam, jak wygląda skrawek indyjskiej codzienności w Jeevodaya, innej niż nasza, czasami zaskakującej. Może komuś utkwił dziś w pamięci widok bosych, ale uśmiechniętych dzieci grających w "piłkę", dla których nie ma problemu, jeśli ktoś chce dołączyć w trakcie gry, nawet jako 40-sty zawodnik na boisku? Zabawy dzieci zwykłym kamieniem albo liśćmi? A może był to posiłek spożywany na podłodze, złożony głównie z ryżu i warzyw, podczas którego zamiast sztućców używano rąk? Może ktoś wspomni po dzisiejszym spotkaniu indyjską kuchnię i przygotowywanie posiłków, także przez dzieci, bo w Jeevodaya pracują wszyscy. Kuchnię, w której nic nie może się zmarnować, z szacunku do jedzenia, którego brak zaznało wiele osób... Być może utkwiły w pamięci opowieści o przychodni, a może o szkole? Szkole 12-klasowej, w której uczniowie też chodzą w mundurkach, a uczą się, gdzie się da. Czasem też na podłodze. Dzieci mieszkają przez cały rok szkolny w hostelu. Dopiero na wakacje wracają do swoich rodziców, jeśli ich mają... Może była osoba, na której wrażenie zrobiła podróż indyjskim pociągiem, niewiarygodnie wręcz pojemnym? Widok rupii- indyjskiej waluty, porzuconych butów, krów, pojawiających się czasami w zaskakujących miejscach, albo skarpetek zakładanych do znanych nam "japonek"? Zdjęcia jakże różnych indyjskich domów, targu? A może dla kogoś była to lekcja pokory, podczas której docenił to co ma?
Każdy z dzisiejszego spotkania mógł "wziąć to, co chciał" i być może zapamiętał coś innego. Na czym polega różnorodność, mogliśmy się dzisiaj przekonać dzięki wizycie naszego gościa. Serdecznie dziękujemy Pani Edycie Masternak za poświęcony czas i podzielenie się z nami swoimi bezcennymi doświadczeniami.
Zainteresowanych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o Jeevodaya odsyłamy na stronę www.jeevodaya.org

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 08.03.2018

Wycieczka na lotnisko

Dzieci z klasy 2a i 2b udały się dziś na wycieczkę autokarową do Portu Lotniczego Lublin. Celem wycieczki było poznanie ogólnych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lotnisku, obserwacja odprawy bagażu i pobrania kart pokładowych oraz obserwacja kontroli bezpieczeństwa, a przede wszystkim startujących i lądujących samolotów.
Już w autokarze czekał na nich przewodnik - Pan Tomasz, który podczas drogi opowiedział historię lotniska, a także sprawdził wiedzę uczniów z geografii. Okazuje się, że nasi uczniowie posiadają niemałą wiedzę w tym zakresie. Pan Tomasz przybliżył im też kilka ciekawostek związanych z samym lotnictwem. Po dotarciu na miejsce i ustaleniu zasad panujących na lotnisku, rozpoczęliśmy zwiedzanie portu. Dzieci miały okazje, dowiedzieć się czego nie należy wnosić na pokład samolotu, co zrobić aby odprawa przebiegała szybko i sprawnie. Odwiedziliśmy też lotniskową kaplicę. Ogromnym przeżyciem dla dzieci było obserwowanie lądujących i startujących samolotów. Zmęczeni, pełni wrażeń oraz szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 08.03.2018

80. rocznica uchwalenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

W dniu 4 marca br. uczeń klasy 7a - Szymon Piasecki brał czynny udział w obchodach uroczystości 80. rocznicy uchwalenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła, która odbyła się we Wrocławiu. Podczas okolicznościowej akademii Szymon zaprezentował wiersze z okresu międzywojennego.
Uroczystości we Wrocławiu wpisują się w obchody Roku 2018 ustanowionego przez Senat RP jako Roku Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Zostały one przygotowane przez Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania oraz Rodzinę Rodła we Wrocławiu.
Prawdy Polaków spod Znaku Rodła proklamowane przez naszych przodków na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 mają bardzo uniwersalny charakter, są nazywane "małym dekalogiem" polskości czy katechizmem narodowym i stały się już ogólnonarodowym dobrem, swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem. Brzmią one następująco:
Jesteśmy Polakami!
Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci!
Polak Polakowi bratem!
Co dzień Polak Narodowi służy!
Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!
Pięć Prawd Polaków jest w istocie przysięgą, krzepiącym serca drogowskazem oraz wyznaniem polskości i miłości do Ojczyzny.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 08.03.2018

Konkurs na ozdobę wielkanocną

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Tradycją już, w naszej szkole, stał się organizowany przez Radę Samorządu Uczniowskiego konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną - tym razem wielkanocną. Konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich klas. Zadaniem jest wykonanie ozdoby - może to być pisanka, kartka, stroik, koszyczek lub każda inna ozdoba przypominająca o świętach. Przy ocenie i nagradzaniu prac będą brane pod uwagę: oryginalność, pomysłowość, estetyka wykonania oraz powiązanie z tradycją. Ozdoby można oddawać do gabinetu psychologiczno-pedagogicznego do czwartku 15 marca. Po wyłonieniu nagrody głównej wszystkie prace zostaną rzeznaczone do sprzedaży podczas wielkanocnego kiermaszu, z którego dochód przeznaczony zostanie na budowę boska szkolnego. Zachęcamy wszystkich do udziału!


kliknij, aby powiększyć

Środa 07.03.2018

Preludium do Dnia Kobiet

Uczniowie klasy 3b dzień wcześniej rozpoczęli świętowanie Dnia Kobiet. Dziś po południu na ostatniej lekcji chłopcy wręczyli dziewczynkom samodzielnie przygotowane laurki, złożyli życzenia i zaśpiewali piosenkę. Dziewczęta były mile zaskoczone, ale okazało się, że to nie był koniec niespodzianek. Uwieńczeniem świętowania była... pizza. Oczywiście dla wszystkich! To było miłe zakończenie pełnego nauki dnia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 07.03.2018

Słoneczniki na Dzień Kobiet

Uczniowie klasy 2b są już przygotowani na Dzień Kobiet. Owocem ich ciężkiej i wytrwałej pracy na edukacji plastycznej są przepiękne słoneczniki w wazonikach - prezent dla ważnych kobiet w życiu dzieci. Niektóre z nich obdarują mamę, babcię, ciocię. Inne planuję wreczyć je swojej ulubionej koleżance. Na pewno będą wspaniałym podarunkiem. W wykonanie prac dzieci włożyły całe swoje serca.


kliknij, aby powiększyć

Środa 07.03.2018

"Top 10"

W tym tygodniu Dzień Eksperta organizowany w każdy poniedziałek w świetlicy przedłużył się aż do dziś. A to za sprawą kilku odważnych i chętnych podzielić się swoją pasją chłopców. "Top 10" czyli subiektywna lista pewnych wyróżniających się tematów. Chłopcy z klasy 3a pod przewodnictwem Tobiasza Żuka oraz Antoniego Dawidziuka pokazywali krótkie filmy odnośnie spraw, które ich fascynują, interesują czy też zadziwiają. I tak poznaliśmy m.in. niesamowite miejsca na ziemi, największe zagadki na świecie, niezwykłe podwodne miejsca, najdroższe hotele świata (sic!), samochody przyszłości, rzeczy, które odmieniły świat. Natomiast za sprawą Grzesia Zgutki, ucznia klasy 2a, zdobyliśmy informacje dotyczące reaktora jądrowego.
Zajęcia prowadzone przez dzieci są świetną okazją do bliższego poznania siebie i innych – siebie i swoich reakcji podczas wystąpienia publicznego, innych pod kątem ich zainteresowań i umiejętności prezentacji. Jest to także dobra okazja do dyskutowania, argumentowania, okazania szacunku i podziwu kolegom za odwagę i podjęty trud dzielenia się wiedzą.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 06.03.2018

Propozycja wakacyjnej szkółki żeglarskiej

W dniach od 27 lipca do 5 sierpnia 2018 r. organizujemy wakacyjną szkółkę żeglarską - rejs turystyczny dla uczniów klas 4 - 8 naszej szkoły po Wielkich Jeziorach Mazurskich trasą: Giżycko/ Wilkasy - Mikołajki - Ruciane Nida – Giżycko/ Wilkasy – 9 pełnych dni na wodzie!
Więcej informacji na temat rejsu pod linkiem rejs mazurski lub klikając na banerek rejsu po prawej stronie nasze internetowej witryny.
Zapisy w sekretariacie szkoły. Wszystkich pragnących przeżyć wielką przygodę serdecznie zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 06.03.2018

To się przyda, czyli magia kieszeni

Czy to możliwe, żeby rzeźby miały kieszenie? Okazuje się, że tak i do tego mogą one skrywać niezwykłe niespodzianki! Taki wniosek wyciągnęli dziś uczniowie klasy 1b oraz 3a podczas zajęć z cyklu "Lekcja sztuki" organizowanych przez Warsztaty Kultury. Dowiedzieli się również kim jest pochodzący z Lublina artysta Tomek Kawiak. Zobaczyli co twórca umieszczał w kieszeniach swoich rzeźb, przy okazji sprawdzili własne kieszenie. Okazało się także, że niedaleko naszej szkoły przy skrzyżowaniu ulicy Okopowej i Narutowicza znajduje się dzieło tego artysty. Poszukajcie! W drugiej części zajęć nastąpiła nieprzewidziana zmiana miejsca pobytu i uczestnicy warsztatów przenieśli się na kilka dni na bezludną wyspę. Samodzielnie zaprojektowali i wykonali oryginalne ramki na pamiątkową fotografię z tropikalnej wyspy techniką kolażu wykorzystując różnorodne rodzaje materiałów. Prace małych artystów będzie można podziwiać od przyszłego tygodnia na stelażach wystawowych na parterze szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 05.03.2018

"Zdrowe-Nietrudne"

W dniu dzisiejszym klasa 2b rozpoczęła realizację zadań programu "Zdrowe-Nietrudne". Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów klas 1-3 szkół podstawowych na terenie całego kraju oraz, pośrednio, edukacja dorosłych. Każdy z uczniów otrzymał książeczkę do pracy w domu zawierającą zdrowe przepisy, wiadomości, ciekawostki dotyczące zdrowego trybu życia. Podczas zajęć omówimy kwestie takie jak: wspólne posiłki, jedzenie wszystkimi zmysłami, ruch jako podstawa zdrowia, "zdrowa woda" i wiele innych. Zorganizujemy zajęcia kulinarne - przyrządzenie zdrowego deseru. Dla najaktywniejszych uczniów przewidziane są nagrody: zdrowe przekąski (smakowe płatki owsiane, wafle ryżowe przekazane nam przez sponsora programu - firmę Kupiec).


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 05.03.2018

Lapbook na języku polskim

Lapbook to w wolnym tłumaczeniu książka na kolanach. Wykonuje się ją dobierając różne elementy i komponując z poszczególnych części pewną całość na dowolny temat. Wyróżnia się najważniejsze treści i chowa je w koperty lub papierowej skrytki, by potem inni mogli odkryć to, co warto wiedzieć. Wszystko zależy od fantazji i pomysłowości. Na ostatnich lekcjach języka polskiego uczniowie klas siódmych projektowali i wykonywali lapbooki o Polsce. W ten sposób podsumowaliśmy treści dotyczące naszej ojczyzny. Obie klasy siódme wykazały się ogromną kreatywnością - mapy, puzzle, quizy - czego tam nie było! Z takich lapbooków można nie tylko wiele się dowiedzieć, ale nieźle pobawić!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 02.03.2018

"Zima w Stumilowym lesie" - projekt czytelniczy

Przygody Kubusia Puchatka, posłużyły do zorganizowania zajęć w klasach pierwszych. Zajęcia odbywały się przez kilka tygodni. W tym czasie uczniowie poznali bohaterów książki A.A. Milne pt. "Kubuś Puchatek", oraz przeżywali niezapomniane przygody wsłuchując się w czytane historie. Dzieci poznały "puchatkowy" sposób na życie, gdzie życzliwość, dobroć, chęć niesienia pomocy sprawiają, że życie jest piękne i radosne a każdy dzień w Stumilowym Lesie jest wielką zabawą. Spotkania z mieszkańcami Stumilowego Lasu były pełne wesołych i ciekawych zabaw dla najmłodszych czytelników, jak również okazją do doskonalenia umiejętności plastycznych. Prace naszych uczniów można obejrzeć na stelażach wystawowych obok sali modlitewnej.
Uczniowie z niecierpliwością czekają do wiosny, bo może wtedy Kubuś odwiedzi ich z nowymi wiosennymi przygodami.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 02.03.2018

Szkolna Eucharystia

Zgodnie z naszą tradycją w pierwszy piątek każdego miesiąca uczestniczymy we mszy świętej. Dzisiaj stało się podobnie. O godzinie 9.00 cała społeczność szkolna zgromadziła się w Kościele pobrygidkowskim, by uczestniczyć w Eucharystii. Oprawę liturgiczną mszy przygotowali uczniowie klas drugich, natomiast nad śpiewem czuwała s. Irena Bobkowska wraz z s. Moniką Orzechowską. Wspólna modlitwa jest niezwykle ważnym elementem wychowania w oparciu o wartości katolickie.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 01.03.2018

Klasowa biblioteczka

"A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz"- uczniowie klasy 2a wzięli sobie do serca słowa polskiego poety Mikołaja Reja i postanowili stworzyć małą biblioteczkę klasową. Książki, już przeczytane i zapomniane, przed kilkoma dniami zostały przyniesione z domów do szkoły, by służyć innym uczniom. W czasie przerw, aby wyciszyć się i znaleźć w świecie wyobraźni, dzieci zaczęły chętnie sięgać po książki. Mamy nadzieję, że dzięki temu pasja do czytania będzie wzrastać!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 01.03.2018

Czy warto uczyć się
hiszpańskiego?


Wszyscy wiedzą, że język hiszpański przyda nam się w podróży do Hiszpanii, jednak nie wszyscy, że posłuży nam on również na kilku innych kontynentach. W tym tygodniu uczniowie klas siódmych poznali kraje, gdzie hiszpański jest językiem urzędowym. Byli zdumieni, jak duża część Ameryki Południowej jest hiszpańskojęzyczna. Żeby było ciekawiej, uczniowie poznawali kraje, bawiąc się w gry interaktywne na tablicy multimedialnej. Odgadywanie położenia krajów Ameryki Łacińskiej, ich flag oraz regionów i archipelagów należących do Hiszpanii wzbudziło wiele emocji i radości. Czyż nie tak powinna wyglądać nauka w nowoczesnej szkole?


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 01.03.2018

Co ciekawego w świetlicy działo się...

Luty w świetlicy minął bardzo szybko. Z racji ferii był jeszcze krótszy niż zwykle. Tuż po powrocie z zimowej przerwy, wypoczęci i pełni energii wybraliśmy się w podróż do różnych krajów świata. Najpierw poznawaliśmy flagi wielu państw, nawet tych najmniejszych. Niektórzy uczniowie wykazali się imponującą wiedzą w tym temacie. Brawo dla Was!
Byliśmy we Włoszech, koleją transyberyjską dotarliśmy do Rosji, aby napić się herbaty "w prikusku". Dowiedzieliśmy się też co to znaczy, że niektóre kraje są "nieuznawane" i dlaczego tak się dzieje?
Świat to za mało, więc postanowiliśmy wyruszyć w Kosmos. Utrwalaliśmy przy tym wiedzę o Układzie Słonecznym, sprawdziliśmy ile jest galaktyk w kosmicznych przestworzach. Dowiedzieliśmy się też jak wiele ludzkiej pracy, niewiarygodnego wręcz wysiłku i wytrwałości kryje się za lotami kosmicznymi, obserwacjami i badaniami gwiaździstego nieba. Na zajęciach plastycznych tworzyliśmy własną wizję Kosmosu oraz kosmity.
Nasi uczniowie pozytywnie zaskakują zajęciami, które sami prowadzą w ramach tzw."Dnia Eksperta". W mijającym miesiącu były to zajęcia o Star Wars oraz zajęcia na temat 10 największych odkryć i niezwykłych miejsc na Ziemi.
W lutym nasze serca podbił film pt."Mój przyjaciel delfin", który obejrzeliśmy w ramach podsumowania rekolekcyjnego czasu.
Skoro mowa o filmach, to oczywiście nie zabrakło ich w lutowych propozycjach "piątków bajkowo- filmowych". Obejrzeliśmy barwną podróż "Pana Kleksa w Kosmosie" oraz "E.T."- historię o wyjątkowej przyjaźni z tajemniczym kosmitą.
W "czwartki z książką" poznaliśmy "Czarodziejskie przygody Franka". Wśród świetlicowych czytelników największą popularnością podczas codziennej lektury cieszą się "Komiksy" z serii Gigant oraz niezawodny "Świerszczyk".
Także w lutym nie brakowało ruchu na świeżym powietrzu, który oprócz niewątpliwych korzyści dla rozwoju fizycznego, pomaga nam też rozwijać się społecznie. Wiele ważnych rozmów odbywa się właśnie podczas wyjść na teren przy szkole. Ile przyjaźni zawiązuje się właśnie tam? Ile konfliktów próbujemy samodzielnie rozwiązywać? To też okazja do podania pomocnej dłoni koledze/koleżance podczas wspólnych zabaw i gier.
Zabawy sensoryczne to nowość w naszej świetlicy, które po feriach bardzo intensywnie i systematycznie praktykujemy, ku radości wielu zwolenników tej formy aktywności:) W ruch idą wtedy szczudła, również te z trampoliną, stożek, zwany też "kręciołkiem", duża piłka, dysk sensoryczny, w który została doposażona ostatnio nasza świetlica.
Mijający miesiąc podsumowaliśmy zajęciami o kolorach, podczas których powstały barwne prace plastyczne. Bawiliśmy się też z kolorową chustą Klanzy, przypominając sobie barwy podstawowe i pochodne.
W tym miesiącu na zajęciach z programu "Kompetencje na szóstkę" ćwiczyliśmy umiejętność współpracy w grupie w baaardzo radosnej i twórczej atmosferze.
A co przyniesie marzec? Czas pokaże...


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 01.03.2018

Najlepsi czytelnicy
lutego 2017/2018


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Józefczuk Weronika, kl. 4a – 19 książek
  • »Sieniow Zofia, kl. 5b – 10 książek
  • »Łuć Mikołaj, kl. 3a – 8 książek
  • »Kleszowski Błażej, kl. 6b – 7 książek
  • »Latecka Agnieszka, kl. 1a – 6 książek
  • »Kalinowska Barbara, kl. 6a – 6 książek
  • »Niewielska Nikola, kl. 5b – 5 książek
  • »Jaworski Karol, kl. 5b – 5 książek
  • »Kozłowski Michał, kl. 3a – 5 książek
  • »Kostyła Piotr, kl. 2a – 5 książek