Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)PAŹDZIERNIK 2015

kliknij, aby powiększyć

Piątek 30.10.2015

Podróżnik w muzeum…

Dzisiejsze zajęcia terenowe Klub Podróżnika odbył w Muzeum Historii Miasta Lublina. Były to ostatnie zajęcia zaplanowane na jesień, które zorganizowano w innym miejscu niż szkoła. Tak się złożyło, że w muzeum historii naszego miasta podsumowaliśmy zdobytą wiedzę podczas wszystkich naszych październikowych „wyjść” – a było ich 5! I nie będziemy zdradzać szczegółowo, co udało nam się zobaczyć, bo co nieco już wspominaliśmy… ale do rzeczy. Tak więc dzisiaj, w muzeum widzieliśmy sporo fotografii i obrazów dawnego Lublina, wiele pamiątek zachowanych z dawnych czasów, ale co najciekawsze, widzieliśmy dwie rzeczy związane ściśle z naszą szkołą – kołnierzyk od żeńskiego mundurka uczennicy lubelskiej szkoły urszulańskiej z lat 30-tych XX wieku oraz pamiątkowe zdjęcie maturalne uczennic i nauczycieli naszej szkoły z 1928 roku. Te dwa ważne dowody, świadczące o wyjątkowości naszej szkoły odnaleźliśmy w Muzeum Historii Miasta Lublina!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 30.10.2015

"Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty, Pan Bóg wasz" (Kpł 19,18)

Już w najbliższą niedzielę, pierwszego listopada, będziemy obchodzić Uroczystość Wszystkich Świętych. Wbrew powszechnie panującym nastrojom, jest to dzień bardzo, bardzo radosny. Dziś podczas apelu zorganizowanego z racji tej uroczystości udowodnili to uczniowie klasy 6b wraz z p. Barbarą Koper. Dzieci podzieliły się z nami przepisem na świętość oraz zwięźle zaprezentowały życie kilku wybranych świętych. Od przedstawionych postaci mogliśmy się dowiedzieć, że świętość jest przede wszystkim trwałą przyjaźnią z Panem Bogiem. Nie jest czymś nieosiągalnym, świętość jest dla każdego.
Następnie wysłuchaliśmy kilku pięknych wierszy związanych z Dniem Zadusznym oraz przypomnieliśmy sobie w jaki najlepszy sposób możemy pomóc naszym bliskim zmarłym krewnym i przyjaciołom, czyli jakie są warunki uzyskania dopustu zupełnego.
Na zakończenie apelu, każdy z uczniów i nauczycieli mógł dla siebie wylosować karteczkę z imieniem świętego patrona, z którym przez najbliższy rok warto się zaprzyjaźnić.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 29.10.2015

Integracja uczniów i rodziców

Dziś uczniowie klasy 2a, ich rodzice i wychowawczyni p. Agnieszka Włosek spotkali się, aby wspólnie spędzić czas i bliżej się poznać. Podczas zajęć brali udział w różnego rodzaju zabawach integracyjnych, mieli też możliwość pokazania swoich talentów, [prezentując w grupach wiersze poezji dziecięcej. Troskliwe mamy zadbały o to, by nikt nie był głodny i przygotowały słodki poczęstunek.
To pierwsze takie spotkanie w tym roku szkolnym, miejmy nadzieję, że nie ostatnie.kliknij, aby powiększyć

Czwartek 29.10.2015

"Z podwórka na stadion
o Puchar Tymbarku"


W dniu dzisiejszym na orliku przy ul. Tumidajskiego odbyły się eliminacje do finałów wojewódzkich o puchar Tymbarku. W lubelskich (powiatowych) rozgrywkach wystartowały 3 drużyny: SP Urszulanki I, SP Urszulanki II i SP 38. W pierwszym meczu nasza drużyna nr I zmierzyła się z rywalkami z SP 38. Po dość wyrównanym meczu zremisowaliśmy 0:0, drugie spotkanie to nasza drużyna nr II z SP 38 - ten mecz zakończył się również wynikiem 0:0. Ostatnie spotkanie turnieju miało zdecydować o tym, kto zagra w finałach wojewódzkich w Zamościu. Ten mecz rozegrały nasze dwie drużyny! Po bardzo dobrym meczu nasza SP Urszulanki II pokonały SP Urszulanki I 4:0 po bramkach Alicji Miłczak x2, Łucji Jęczeń i Wiktorii Smolarz. Naszym obu drużynom należą się ogromne brawa za wielką wolę walki i serce "włożone" w grę. Gratulujemy dziewczętom - obie drużyny zasłużyły na ten awans!
Skład zespołu SP Urszulanki I: Bernika Dacko kl. 4b, Anna Szewczyk kl. 4b, Karina Gancarz kl. 4b, Dagmara Kwiatkowska kl. 4a, Magdalena Pańczyk kl. 4a, Barbara Jaworska kl. 5a, Agnieszka Bzducha kl. 4a, Zuzanna Matys kl. 4a.
Skład zespołu SP Urszulanki II: Barbara Kalinowska kl. 4b, Gabriela Toruń kl. 5a, Wiktoria Smolarz kl. 5a, Amelia Majkut kl. 5a, Alicja Miłczak kl. 6b, Magdalena Misiak kl. 6b, Aleksandra Ćwiklińska kl. 4a, Agata Pająk kl. 4b, Łucja Jęczeń kl. 4b.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 28.10.2015

W świecie zwierząt

Dzisiejsze zajęcia koła przyrodniczego miały niezwykłą formę. Dzięki uprzejmości taty naszej koleżanki, Kasi z kl. 1b, pana dr hab. Rafała Gosika, który na co dzień pracuje w Zakładzie Zoologii UMCS, uczestnicy zajęć mieli możliwość poszerzyć swoje wiadomości na temat świata zwierząt. I tak, na własne oczy oraz dotykając eksponatów, można było dowiedzieć się czym różnią się od siebie żaba i ropucha, żmija i zaskroniec. Dzieci mogły dotknąć zębów piranii i rekina, dowiedzieć się, które ze zwierząt jest najinteligentniejsze (i dlaczego) oraz których zwierząt jest najwięcej na świecie. Ci najodważniejsi mieli okazję poczuć na swych dłoniach odnóża kroczących po nich owadów i zaobserwować jak w sytuacji zagrożenia, te sprytne zwierzęta udają, że są martwe. Była to naprawdę wspaniała, praktyczna lekcja przyrody.
Już myślimy o tym, by odwiedzić p. Rafała w miejscu pracy - bo wiemy, że przyroda ma jeszcze ukrytych przed nami wiele tajemnic, a tato Kasi ma klucze do ich otwarcia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 28.10.2015

"Leśna przygoda"

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 3a i 3b uczestniczyli w "Leśnej przygodzie" w Krężnicy Jarej. Była to pełna wrażeń wyprawa do lasu, podczas której dzieci brały udział w licznych zabawach. Pierwszą z nich były grupowe wyścigi narciarskie. Następnie, po krótkiej wycieczce, mogły nauczyć się wbijania gwoździ, strzelania z łuku oraz chodzenia po linie. Świetną zabawą okazało się również budowanie szałasów. Największą atrakcją było pieczenie kiełbasek oraz ziemniaków w ognisku. Słoneczna pogoda sprzyjała także prowadzeniu obserwacji przyrodniczych. Najbardziej uważne osoby dostrzegły takie zwierzęta jak myszołów oraz wiewiórka. Czas spędzony na łonie natury okazał się niezwykle przyjemny i relaksujący.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 27.10.2015

Konsultacje dla rodziców

Dziś w godzinach 16:00 - 17:30 w naszej szkole odbywały się konsultacje dla rodziców. Mieli oni możliwość rozmowy z wychowawcami klas oraz nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Kolejne takie spotkanie przewidziane jest na 24 listopada podczas półwywiadówki, na którą już dziś zapraszamy.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 27.10.2015

Konkursy kuratoryjne -
wyniki etapu szkolnego


Do etapu powiatowego konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty i Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli zakwalifikowali się następujący uczniowie:

KONKURS ORTOGRAFICZNY

1. Natalia Kurczewska, kl. 6a
2. Zofia Jaworska, kl. 6b
3. Aleksandra Makarewicz, kl. 6b
4. Zofia Ciesielska, kl. 6b
5. Kacper Lutomski, kl. 6b

KONKURS Z PRZYRODY

1. Jan Sidor, kl. 6b
2. Karolina Golonka, kl. 6a
3. Maciej Biskupski, kl. 6b
4. Julia Płaza-Kościańczuk, kl. 6a

KONKURS Z J. ANGIELSKIEGO

1. Zofia Ciesielska, kl. 6b
2. Kacper Lutomski, kl. 6b
3. Amelia Kuczyńska, kl. 6a
4. Julia Płaza-Kościańczuk, kl. 6a

KONKURS Z HISTORII

1. Julia Płaza-Kościańczuk, kl. 6a
2. Mikołaj Bańkowski, kl. 6b
3. Zofia Ciesielska, kl. 6b
4. Karolina Golonka, kl. 6a

KONKURS Z MATEMATYKI

1. Amelia Kuczyńska, kl. 6a
2. Kacper Lutomski, kl. 6b

KONKURS Z J. POLSKIEGO

1. Zofia Ciesielska, kl. 6b
2. Amelia Kuczyńska, kl. 6a
3. Aleksandra Makarewicz, kl. 6b
4. Kacper Lutomski, kl. 6b
5. Julia Płaza-Kościańczuk, kl. 6a

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dobrego przygotowania i sukcesów w dalszych zmaganiach!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.10.2015

"Był sobie przemysłowy Lublin"

Codziennie jeździsz po Lublinie - do szkoły, do pracy. Mijasz te same budynki... A czy zastanawiałeś się jaka jest ich historia? My już trochę ją znamy.
Dzięki dzisiejszej wycieczce uczestnicy koła historycznego (pod kierunkiem p. Jana Kurowiaka) mieli okazję poznać, często już zrujnowane, budynki Lublina z czasów rewolucji przemysłowej. Wystawa "Był sobie przemysłowy Lublin" w MDK nr 2 przy ulicy Bernardyńskiej 14a, ukazała nasze miasto w okresie XIX i XX wieku, kiedy powstało wiele zakładów przemysłowych (młyn Krauzego, browar Vetterów, fabryka samolotów i wiele, wiele innych). Obecnie są niemym świadkiem fascynującej historii Lublina. Może kolejnym razem uda nam się je zobaczyć na żywo...


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 25.10.2015

Spotkanie Absolwentów

Dzisiaj jest ważny dzień w historii naszej szkoły, ponieważ po raz pierwszy odbyło się spotkanie naszych Absolwentów połączone ze świętem patronalnym szkoły - św. Urszulą.
O godz. 10:00 w kaplicy Sióstr Urszulanek została odprawiona msza święta w intencji urszulańskich wychowanków i ich rodzin, której przewodniczył ks. Rafał Olchawski. Oczywiście za oprawę liturgiczną odpowiadali Absolwenci (mamy ich już trzy roczniki!). Po Eucharystii wszyscy swoje pierwsze kroki skierowali do nowej sali gimnastycznej i pracowni komputerowej (na tą pierwszą czekali kilka lat), a następnie na miłe i pełne radości spotkania z kolegami i koleżankami oraz nauczycielami w salach lekcyjnych przy "placku urszulańskim".
Wszystko co miłe szybko się kończy, ale następne spotkanie już za rok!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 24.10.2015

Na Zamku Królewskim
i w Muzeum Powstania Warszawskiego


Wczoraj uczniowie klasy 6a pojechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wszyscy nie tylko z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści przewodników o losach powstańców i ówczesnej Warszawy, ale wykazali się także dużą wiedzą historyczną. Kolejnym punktem wycieczki było Zwiedzanie Zamku Królewskiego. Tam również uczniowie mieli okazję do poszerzenia swoich wiadomości z zakresu historii. Dowiedzieli się, jak wyglądało życie króla, co działo się w komnatach królewskich, co cennego dziś znajduje się na Zamku i jaką obecnie pełni on funkcję. Następnie udali się na spacer po Starym Mieście. Po całym dniu wrażeń, wyczerpani, ale zadowoleni z wyjazdu, wrócili do Lublina.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.10.2015

Przegrać w dobrym stylu
to zwyciężyć


Nasi najmłodsi piłkarze nożni uczestniczyli dzisiaj w eliminacjach miejskich turnieju o puchar Tymbarka. Zawody rozgrywane były na orliku przy ulicy Tumidajskiego. Mimo dzielnej postawy po zaciekłym meczu nasi chłopcy ulegli w pierwszym spotkaniu 1:2 reprezentacji SP 29 (gola dla naszej reprezentacji po pięknej akcji strzelił Maksymilian Frączek z kl. 2b) a w drugim okazali się minimalnie gorsi od reprezentacji SP 38 przegrywając 0:1.
Naszym chłopcom należą się wielkie brawa za poświęcenie i wolę walki.
A oto skład naszej reprezentacji: Stanisław Blachani z kl. 4b, Antoni Stąsik z kl. 4a, Jakub Rojek z kl. 3a, Antoni Oniszczuk z kl. 3a, Łukasz Kalicki z kl. 2b, Maksymilian Frączek z kl. 2b, Ignacy Brakowiecki z kl. 3b, Wojciech Plisiecki z kl. 3a oraz Mikołaj Fitas z kl. 3b.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.10.2015

Podróżnik w zakrystii akustycznej

Dzisiejsze zajęcia Klubu Podróżnika odbyły się w miejscu, gdzie dźwięki niosą się na różne strony. Zakrystia akustyczna, znajdująca się przy Archikatedrze Lubelskiej, słynie z tego, że z jednego kąta pomieszczenia można porozumieć się poprzez szept z drugą osobą, znajdującą się w przeciwległym kącie. Co ciekawsze, osoba stojąca na środku zakrystii nie usłyszy tego szeptu. Odwiedziliśmy również skarbiec, a także Kaplicę Krzyża Trybunalskiego. Po raz kolejny odkryliśmy na nowo miejsca, które są nam dobrze znane.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.10.2015

Spotkanie z "Orawą"

Dziś z samego rana w naszej szkole odbyło się spotkanie z pięcioma harcerkami z 10. drużyny lubelskiej „Orawa”. Wśród gości były również dwie absolwentki naszej szkoły: Agata Iwaszko i Dorota Łukasik. Spotkanie skierowane było do dziewcząt z klas piątych i szóstych. Zaproszone druhny zaprezentowały naszym uczennicom walory skautingu. Opowiadały o przyjaźni, o swoich przygodach, wspólnych obozach i wyjazdach zagranicznych, mówiły czego się nauczyły, i jak harcerstwo wpływa na ich życie. Podczas spotkania nie zabrakło wspólnego śpiewania i zabaw integracyjnych. Nasze uczennice zostały zaproszone do uczestnictwa w zbiórkach zastępów: „Puma” i „Karibu”. Spotkania odbywają się w soboty, o godz. 9.00 przy kościele Najświętszej Maryi Panny w Lublinie, ul. Bazylianówka 85. Zapraszamy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.10.2015

Zakończenie Tygodnia Misyjnego

W ostatnim dniu tygodnia poświęconego misjom przenieśliśmy się z dziećmi do Australii i Oceanii. Po wywiadzie z Polą – aborygenką, która opowiedziała nam o trudnej sytuacji jej pobratymców, uczniowie klasy 6b poprowadzili modlitwę różańcową w pięciu językach, podkreślając w ten sposób powszechność Kościoła i naszą solidarność ze wszystkimi ludźmi żyjącymi na pięciu kontynentach świata.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.10.2015

Szkolenie dla nauczycieli
w Centrum Symulacji Medycznej


Dziś rozpoczął się cykl szkoleń dla nauczycieli z pierwszej pomocy. Kolejni uczestnicy (podzieleni na zespoły) wezmą w nim udział w dwa następne czwartki.
Spotkanie odbyło się w Centrum Symulacji Medycznej. Szkolenie prowadzili instruktorzy American Heart Association z wykorzystaniem filmów instruktażowych. Trening umiejętności odbył się z wykorzystaniem metody ćwiczeń praktycznych podczas prezentacji wideo. Metoda ta pozwala uczestnikom na praktyczne wykonywanie prezentowanych na filmie technik, zaś instruktorom zapewnia możliwość obserwacji kursantów, oraz – w razie potrzeby – przekazywanie indywidualnych sugestii.
Każdy uczestnik dzisiejszych zajęć miał okazję poćwiczyć resuscytację krążeniowo - oddechową na fantomie. Nauczyciele otrzymali też specjalne maski twarzowe Ambu Res-Cue Mask (służące do zabezpieczania osób prowadzących sztuczną wentylację metodą usta-usta), które pomagają przywrócić oddech u osoby ratowanej. Z pewnością uczestnicy dzisiejszych zajęć zapamiętali jak udzielić pomocy, a nawet skorzystać z urządzenia AED (defibrylatora), które odpowiednio użyte przywraca pracę serca. Kurs zakończył się egzaminem, dzięki któremu uczestnicy otrzymają certyfikat American Heart Association.
Panom instruktorom serdecznie dziękujemy za niezbędną lekcję, a wszystkim życzymy, by z wiedzy i umiejętności dzisiaj zdobytych nie musieli zbyt często korzystać.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.10.2015

Piłkarskie rozgrywki

Na orliku przy ulicy Śliwińskiego odbyły się dziś eliminacje miejskie do turnieju o puchar Tymbarka. Męska reprezentacja naszej szkoły miała się zmierzyć z SP 30, SP 7 i SP 28. W pierwszym spotkaniu przyszło nam rywalizować z późniejszym zwycięzcą naszej grupy SP 30. Po bardzo wyrównanym meczu przegraliśmy 2:1 (bramka: Mieszko Czukiewski). Bramkę na szalę zwycięstwa przeciwnicy zdobyli na 10 sek przed końcem meczu. W drugim spotkaniu nasza reprezentacja zagrała z SP 7. Po bardzo dobrym meczu wygraliśmy 3:2 (bramki: Mieszko Czukiewski, Jacek Frączek 2x). Trzeciego spotkania nie udało się rozegrać ponieważ drużyna z SP 28 nie dojechała.
Nasza drużyna spisała się bardzo dobrze wkładając wiele serca w każdy mecz a do końcowego sukcesu brakowało naprawdę niewiele! Brawo chłopaki!
Skład naszej reprezentacji: Jacek Frączek z kl. 5b, Jakub Chlibowski, Mateusz Jaworski i Jakub Paprocki z kl. 5a, Tymek Trzewik, Dominik Gach i Mieszko Czukiewski z kl. 4b oraz Krystian Ziętek z kl. 4a.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.10.2015

"Kocie sprawy"

Uczniowie klasy 1b uczestniczyli dziś w ramach Warsztatów Kultury w lekcji sztuki pt. "Kocie sprawy". Motyw koci, jak się można domyślić, był głównym tematem spotkania. Dzieci dowiedziały się wiele o kotach rysowanych, malowanych i rzeźbionych w różnych epokach i kulturze. Niektórzy z pierwszoklasistów okazali się prawdziwymi znawcami sztuki, rozpoznając bez podpowiedzi szkice Leonarda da Vinci. Po części teoretycznej wszyscy mieli możliwość dołączenia do szerokiego grona twórców i ulepienia własnego kota z gliny oraz pomalowania go farbami. Mali artyści muszą poczekać na swoje dzieła, gdyż te jeszcze dosychają w pracowni - ale zapewniamy, że są one wspaniałe! Cieszymy się, że w pobliżu naszej szkoły (na ulicy Bernardyńskiej) jest miejsce, gdzie mogą się ujawniać i rozwijać uczniowskie talenty!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.10.2015

Konkurs z języka polskiego

To już ostatni dzień pisania konkursów kuratoryjnych. Tym razem 20 uczniów wzięło udział w etapie szkolnym Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego.
Zadaniem uczniów było rozwiązanie 13 zadań, za które mogli uzyskać 30 punktów. Do następnego etapu konkursu przejdą uczniowie, którzy uzyskali 27 punktów. Trzymamy za Was kciuki!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.10.2015

Z wizytą w Brazylii
i Amazonii Peruwiańskiej


Dzisiaj odwiedzili nas Indianie z Amazonii Peruwiańskiej. Dla nas zaśpiewali hiszpańsko - polską piosenkę „Demons Gracias” prezentując przez siebie wykonane ptaki Amazonii. Następnie wysłuchaliśmy wywiadu dziennikarza z Lilmem - chłopcem mieszkającym w slumsach brazylijskich. Dziesiątkę różańca - „Głoszenie Królestwa Bożego” poprowadzili mali misjonarze z klas I i II w intencjach dzieci mieszkających na ulicach i bez opieki. Wiemy, że to niesprawiedliwe, że są dzieci, które nie mają szczęśliwego dzieciństwa. Objęliśmy je i wszystkich misjonarzy naszą gorąca modlitwą.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.10.2015

Święto patronalne szkoły

Dziś obchodzimy uroczystość św. Urszuli, patronki naszej szkoły. Z tej okazji cała społeczność szkolna zgromadziła się w Archikatedrze Lubelskiej, by uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej za wszystkie siostry, nauczycieli, pracowników oraz uczniów i ich rodziców. Podczas Mszy Świętej dzieci z klas pierwszych złożyły przyrzeczenie sztandarowe i otrzymały odznakę urszulańską. Po błogosławieństwie wszyscy udali się do Centrum Konferencyjnego Caritas Archidiecezji Lubelskiej, gdzie miała miejsce część artystyczna. Tam obejrzeli wywiad z przedstawicielami klas na temat św. Urszuli, który przeprowadziła p. Aneta Wójciszyn-Wasil - dziennikarka Radia Lublin, mama Anielki z kl. 4a. Podczas wywiadu uczniowie udzielali odpowiedzi na pytania : ”Kim była św. Urszula?”, „Co by było, gdyby św. Urszula odwiedziła naszą szkołę?”, „Czy siostry urszulanki są podobne do św. Urszuli?”. Następnie wysłuchaliśmy legendy i piosenki o patronce naszej szkoły w wykonaniu klas pierwszych. Był też czas na życzenia dla Sióstr Urszulanek, składane przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Na koniec wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.10.2015

Konkurs z matematyki

Kolejny dzień konkursów kuratoryjnych. Dziś w naszej szkole 27 uczniów wzięło udział w etapie szkolnym Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki.
Uczniowie otrzymali zestawy 12 zadań, za które mogli uzyskać 30 punktów. Do następnego etapu konkursu przejdą uczniowie, którzy uzyskali 27 punktów. Wszystkim życzymy zakwalifikowania się do następnego etapu!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.10.2015

Z misyjną wizytą w Indiach

W dzisiejszym dniu podczas porannej modlitwy spotkaliśmy się z Saritą - dziewczynką z Indii, która opowiedziała nam o ciężkiej pracy dzieci oraz o zwyczajach dotyczących nauki w jej kraju. Dzieci zobaczyły też bajkę indyjską o gadatliwym żółwiu. Wspólna modlitwa objęliśmy kontynent azjatycki. Apel przygotowały uczennice z klasy 6a i mali misjonarze z klas trzecich.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.10.2015

Konkurs z historii

34 uczniów naszej szkoły wzięło dziś udział w etapie szkolnym Wojewódzkiego Konkursu z Historii dla uczniów szkół podstawowych.
Uczniowie otrzymali 15 zadań, za które mogli uzyskać 30 punktów. Do następnego etapu konkursu przejdą ci, którzy uzyskali 27 punktów. Mamy nadzieję, że i w tym roku znajdą się osoby, które dojdą aż do finału.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.10.2015

Apel z okazji Dnia Papieskiego

W miniony piątek, 16 października, obchodziliśmy 37 rocznicę wyboru Polaka na Stolicę Piotrową, czyli Dzień Papieża Jana Pawła II. Z tej okazji klasa 6a razem z opiekunami - p. Justyną Wójcik - Siatką i p. Anną Kapicą przygotowała montaż słowno - muzyczny, przybliżający nam postać naszego wielkiego rodaka. Po wysłuchaniu wierszy i pieśni o św. Janie Pawle II wszyscy obejrzeli fragment konferencji prasowej z jego udziałem, nagranej w 1991 roku dla programu Ziarno, gdzie w rolę dociekliwych dziennikarzy wcieliły się dzieci. Wśród wielu zadawanych pytań pojawiły się m.in.: "Czy papież lubi szpinak?", "Czy papież, jak był mały, bił się z chłopakami?", "Jak Ojciec Święty uczył się w szkole?". Okazuje się, że dzieciństwo naszego Wielkiego Świętego było podobne do dzieciństwa naszych uczniów, co daje nadzieję, że każdy z nas może być święty.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.10.2015

Konkurs z języka angielskiego

Kolejny dzień konkursów kuratoryjnych. Tym razem 34 uczniów wzięło udział w etapie szkolnym Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego.
Zadaniem uczniów było rozwiązanie 5 zadań, za które mogli uzyskać 30 punktów. Do następnego etapu konkursu przejdą uczniowie, którzy uzyskali 27 punktów. Życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.10.2015

Prośba - "Podaj mydło"

W tygodniu misyjnym od 19 do 26 października przeprowadzimy w naszej szkole akcję "Podaj mydło".
Każdego dnia 1400 dzieci umiera z powodu chorób biegunkowych. Mycie rąk to jedna z najtańszych, najprostszych i najbardziej efektywnych metod profilaktyki zdrowotnej. Misjonarze uczą mycia rąk dzieci chodzące do prowadzonych przez nich szkół i przedszkoli. Aby dobre nawyki mogły się kształtować i trwać potrzebne jest mydło. Dur brzuszny, cholera, czerwonka, ostre biegunki to tylko niektóre z chorób, na które zapadają mieszkańcy krajów tropikalnych. Bywa, że choroby te kończą się śmiercią. Co je łączy? Wszystkie należą do chorób brudnych rąk. Można ich łatwo uniknąć po prostu myjąc ręce.
Tych, którzy chcą się włączyć w akcję prosimy o zakup zwykłej kostki mydła - my przekażemy ją dalej. Już 5 listopada z Poznania mydło wyruszy transportem z pomocą humanitarną do Kamerunu i Republiki Centralnej Afryki. Chcielibyśmy, aby Kameruńczycy mogli mieć mydło i chronić siebie i swoich najbliższych przed chorobami. Przy portierni szkolnej znajduje się pudełko, gdzie można zostawić przyniesiony dar serca.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.10.2015

Tydzień misyjny

Wczoraj rozpoczął się w Kościele Tydzień Misyjny. Z tej okazji każdego dnia będziemy zapraszać do nas dzieci z różnych kontynentów.
Dzisiaj zapoznaliśmy się z koleżanką z Afryki. Naomi, w którą wcieliła się Ola Olszewska z klasy 5b w wywiadzie z dziennikarzem - Martą Łukasik z kl. 5b, opowiedziała nam o swojej rodzinie i nauce dzieci afrykańskich. Natomiast chłopcy z klas trzecich przedstawili bajkę - „Kto jest najstarszy”, a dziewczynki zatańczyły afrykański taniec liturgiczny. Wspólną modlitwą otoczyliśmy dzieci i misjonarzy pracujących w Afryce.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 18.10.2015

Międzynarodowy sukces naszych uczennic!

Na tegoroczny III Międzynarodowy Konkurs Literacki "Młodzież pisze wiersze", który odbywa się w Berlinie, wpłynęło 272 wierszy uczniów z Niemiec, Polski i Luksemburga. W kategorii wiekowej: wiersz autorski w języku polskim nadesłany przez dzieci mieszkające w Polsce, do lat 14 - główną nagrodę - I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Antonina Mądzik z kl. 5a, która napisała wiersz pt. "Kiedy jestem sama". Natomiast II miejsce w tej samej kategorii otrzymała Barbara Jaworska z kl. 5a za utwór "Pszczoła". Prezentacje wierszy laureatów konkursu odbędą się jeszcze w tym miesiącu w Kolonii, a 14 listopada w Berlinie, gdzie zaproszone zostały nasze laureatki.
Gratulujemy i życzymy niezapomnianych wrażeń podczas pobytu w Berlinie oraz radości ze swojej pierwszej pokonkursowej publikacji. Warto wspomnieć, iż uczennice naszej szkoły zwyciężają w Berlinie już po raz trzeci! Zapraszamy do kolejnej edycji!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.10.2015

MULTITEST

Jeden konkurs to nie wszytko!
16 uczniów klas 4-6 wzięło dziś udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym MULTITEST. Na rozwiązanie testu wielokrotnego wyboru mieli 60 minut. Wyniki zmagań poznamy w grudniu - trzymamy kciuki za uczestników.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.10.2015

Podróżnik tropem Świętego Antoniego Padewskiego

Dzisiejsze zajęcia Klubu Podróżnika odbyły się w miejscu poświęconym Świętemu Antoniemu Padewskiemu. Nie wszystkim wiadomo, że Święty Antoni Padewski jest patronem naszego miasta. Dlaczego akurat ten święty, nie wiadomo. Niemniej jednak miejsce jego kultu znajduje się również w Lublinie i to nie gdzie indziej, jak w naszym kościele parafialnym!
Naszym dzisiejszym zajęciom klubowym jak zwykle towarzyszyły niespodziewane sytuacje. Między innymi to, że udało nam się zobaczyć fragmenty krypt Kościoła Św. Pawła, które zupełnie nie są przystosowane do zwiedzania.
Zostaliśmy także zaproszeni na słodki poczęstunek w Muffiniarni oraz na wystawę artystyczną mającą się odbyć na Zamku Lubelskim. Wspólnie po skończonych zajęciach uznaliśmy, że nasza wyprawa, kolejna już w tym miesiącu, była niezwykle fascynująca.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.10.2015

Konkurs z przyrody

43 uczniów naszej szkoły wzięło dziś udział w etapie szkolnym Wojewódzkiego Konkursu z Przyrody dla uczniów szkół podstawowych.
Zadaniem uczniów było rozwiązanie zestawu 20 zadań, za które mogli uzyskać 30 punktów. Do następnego etapu konkursu przejdą uczniowie, którzy zdobędą 27 punktów. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.10.2015

Pokonkursowa wystawa

W ubiegłym roku szkolnym 2014/2015 odbyła się VIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty „WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY – MÓJ NAJLEPSZY PRZYJACIEL”. Prace czterech naszych laureatów zakwalifikowały się do wystawy pokonkursowej. II miejsce przyznano Zuzannie Niećko z kl. 6b i Gabrieli Toruń z kl. 5a. III miejsce otrzymały: Julia Muszyńska z kl. 6b oraz Wiktoria Smolarz z kl. 5a. Wyróżnienie trafiło do Dominiki Lipskiej z kl. 6a oraz Weroniki Krzysiak z kl. 3b. Obecnie możemy ich prace oglądać na wystawie, która mieści się w holu Poczty Głównej w Lublinie na Krakowskim Przedmieściu. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia. Gratulujemy naszym laureatkom!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.10.2015

"Bajka o leniwym Heniu
i brzydkiej Honoracie"


Dzisiaj 17 uczniów naszej szkoły wzięło udział w etapie szkolnym Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla uczniów szkół podstawowych pt. "Bajka o leniwym Heniu i brzydkiej Honoracie".
Konkursem tym zainaugurowaliśmy tegoroczną edycję konkursów kuratoryjnych.


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.10.2015

Pasowanie na świetliczaka

Już tradycją stało się to, że w Dzień Edukacji Narodowej nasza szkolna świetlica uroczyście przyjmuje w poczet świetliczaków uczniów klas pierwszych. Tak też było i dziś.
Po wszystkich przedpołudniowych wydarzeniach szkolnych spotkaliśmy się w świetlicy na pasowaniu. Podczas tego spotkania uczniowie klas pierwszych przechodzili próby samodzielności, rysowania, precyzyjności, wygimnastykowanego języka oraz wiedzy z regulaminu świetlicy, w których to mieli wykazać się odpowiednimi umiejętnościami. Na koniec uroczyście ślubowali "Być dobrym na co dzień i od święta, o dobrym zachowaniu zawsze pamiętać, szanować gry i zabawki, zjadać całe obiadki (!), nauczycieli słuchać, zgodnie się bawić, nie psocić, nie hałasować i innymi się opiekować". Witamy pierwszaków w gronie świetliczaków!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.10.2015

Dzień Edukacji Narodowej

14 października, to dzień wyjątkowy dla wszystkich nauczycieli, gdyż w Polsce to Święto Komisji Edukacji Narodowej, powołanej w roku 1773, od roku 1972 obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Nasza szkoła również świętowała. Już od samego rana wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice zebrali się, by wspólnie uczestniczyć w Eucharystii w intencji wszystkich pracowników szkoły. Chwilę po zakończonej Mszy św. udaliśmy się na piękną i odnowioną salę gimnastyczną, by wziąć udział w programie artystycznym, który był bardzo emocjonujący. Stało się to za sprawą p. Anny Kary i p. Olgi Tołwińskiej oraz Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiciele wszystkich klas, dopingowani przez swoich kolegów, walczyli zmagając się z trudnymi pytaniami. Na szczęście wszystkie klasy doskonale odpowiadały, więc każdy wygrał. Podczas spotkania nie zabrakło wzruszających podziękowań i wystąpień: uczniów, przedstawicieli Rady Rodziców oraz s. Bernadety Bronakowskiej reprezentującej s. Przełożoną. By dopełnić atrakcjami ten dzień cała szkoła udała się do kina: klasy 1-3 na film "Rechotek", natomiast klasy 4-6 na "Klub włóczykijów". To był wspaniały czas, a my jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich nauczycieli, by Duch Święty oświecał każdego i hojnie obdarzał swymi łaskami.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.10.2015

"Jemy zdrowo i kolorowo"

Klasa 2b, omawiając temat "Jemy zdrowo i kolorowo", przyniosła dziś na zajęcia różnorodne owoce, by zrobić z nich przepyszną sałatkę. Dla niektórych krojenie owoców było nie lada wyzwaniem, dla innych natomiast niczym trudnym. Jednak dla wszystkich była to dobra zabawa i "bomba witaminowa" na drugie śniadanie. Dodatkowo tak przygotowana sałatka stała się upominkiem dla nauczycieli w przeddzień ich święta. Mamy nadzieję, że wszystkim smakowała!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.10.2015

W Parku Edukacji i Rozrywki

Dzisiaj odbyła się wycieczka klas czwartych. Odwiedziliśmy Park Edukacji i Rozrywki - Farma Iluzji, która znajduje się niespełna 90 km od Lublina w miejscowości Mościska. Każdy z nas odkrył coś dla siebie, ponieważ miejsce dostarczało różnorodnych atrakcji, zarówno dla dzieci ja i dla dorosłych. Poczucie iluzji towarzyszyło nam już od pierwszych kroków. Mogliśmy zobaczyć m.in. Latającą Chatę Tajemnic, Lewitujący kran, Tunel zapomnienia, Zakręcony domek, Muzeum iluzji itd. Niesamowite wrażenie zrobił na nas również świat w skali makro, czyli wielkie stoły, krzesła, giga szachy, chińczyk czy klocki. Największą atrakcją była niewątpliwie Latająca Chata Tajemnic, w której woda płynie w górę a krzywy stół okazuje się prosty. Jednakże naszą uwagę najbardziej przyciągnęły: Tunel Zapomnienia, w którym już po wejściu zapominamy jak weszliśmy bo migające kropeczki, sprawiają, że zapominasz o świecie, a podejmujesz walkę ze swoimi zmysłami, czy uda nam się przejść na drugą stronę oraz Zakręcony domek - będąc w środku już samemu się nie wie, czy to my się kręcimy czy domek. Atrakcji było co niemiara. Mimo tego, iż pogoda nie dopisywała, nie dawaliśmy za wygraną. Czas umilił nam ciepły posiłek w miłej atmosferze. Gorąca herbata i smażone kiełbaski dodały nam energii na resztę dnia. Uczniowie bawili się doskonale.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.10.2015

Badanie logopedyczne

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyło się badanie logopedyczne uczniów klas pierwszych przeprowadzone przez p. Katarzynę Opokę - logopedę z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 4. Pani logopeda sprawdziła poprawność wymowy naszych uczniów, w formie zabawy przeprowadziła również gimnastykę języka oraz sprawdziła czy zęby naszych uczniów rosną prawidłowo. W następnym tygodniu w czwartek zostanie przeprowadzone również badanie słuchu.
Pani Katarzyna Opoka będzie udzielać konsultacji w naszej szkole 22 października w godz. 14.00-16.00, w czasie których będzie możliwość uzyskania informacji na temat przebiegu badania oraz zaleceń do dalszej pracy z dzieckiem.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 11.10.2015

Przygotowanie do I Komunii św.

Dzieci klas trzecich rozpoczęły dziś bezpośrednie przygotowanie do pierwszej spowiedzi i Komunii św. Razem ze swoimi Rodzicami uczestniczyły o godz. 15.00 we Mszy św. w kaplicy sióstr urszulanek. Otrzymały pamiątkowe, pierwszokomunijne różańce i wzięły udział w katechezie. Również ich Rodzice po Mszy św. wysłuchali naukę zachęcającą do dobrego przeżycia czasu przygotowania swoich dzieci do pełnego uczestnictwa we Mszy św. W tym roku spotkania prowadzą - ks. Łukasz Michoń i s. Urszula Kupczyk.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 09.10.2015

Kościół Pobrygidkowski okiem Podróżnika

Na ostatnich zajęciach Klub Podróżnika zwiedził Kościół dobrze znany całej społeczności szkolnej, czyli Kościół Pobrygidkowski. Celem naszym było dowiedzieć więcej o historii tego miejsca, które ma także silny związek z naszą szkołą. Udało nam się zajrzeć w wiele zakamarków tego Kościoła, do których na co dzień nie zaglądamy. Zeszliśmy do krypt i wdrapaliśmy się na wieżę! Przyjrzeliśmy się bliżej najstarszemu obrazowi znajdującemu się w Lublinie, czyli portretowi Świętej Brygidy. Młodszą grupę spotkał zaszczyt odsłonięcia obrazu poprzez precyzyjne klaśnięcie w dłonie. Zaś starsza grupa, w ten sam sposób dokonała zasłonięcia obrazu. Wiele emocji wywołały dzisiejsze zajęcia terenowe. Przede wszystkim zdziwienie, że tylu rzeczy nie widzieliśmy ani nie wiedzieliśmy o tym, jakże często odwiedzanym przez nas miejscu. Udało nam się również zlokalizować sekretne przejście z chóru kościelnego do naszej szkoły. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Przewodnikowi za oprowadzenia nas po tym ważnym dla nas miejscu, do którego będziemy i tak często wracać, ale już z zupełnie innym „bagażem” wiedzy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 09.10.2015

W Poleskim Parku Narodowym

Chociaż dzisiaj rano niektóre termometry wskazywały temperaturę poniżej zera, uczniowie klas drugich razem z opiekunami: s. Ireną Bobkowską, s. Esterą Grzegorek, p. Agnieszka Włosek i p. Agnieszką Wilczewską ochoczo stawili się na Placu Zamkowym, skąd wyruszyli na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego. Pierwszym punktem wyprawy była wizyta w Urszulinie - siedzibie dyrekcji parku, gdzie dzieci obejrzały film o florze i faunie Polesia oraz zobaczyły żółwie błotne. Następnie wszyscy wyruszyli do Załucza Starego, gdzie można było podziwiać wystawy w Muzeum PPN. Po obiedzie, w pięknym słońcu uczniowie przeszli ścieżką dydaktyczną na terenie parku. Chociaż ścieżka miała długość około 8 km, dzieci pełne radości i energii wróciły do Lublina.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 09.10.2015

Misyjne zbiory

Jeszcze przed pierwszymi przymrozkami zebraliśmy dzisiaj nasze wiosenne zasiewy - tykwy. W Afryce służą one jako naczynia codziennego użytku, są używane do wyrobu instrumentów muzycznych, a także są przepięknie zdobione dla celów turystycznych. Takie eksponaty mamy w naszych szafach misyjnych - warto je zobaczyć.
Nasi najmłodsi mali misjonarze z klas pierwszych poznawali dzisiaj życie Indian z Amazonii Peruwiańskiej. Nic dziwnego, że podczas zajęć zamienili się w Indian. To było duże przeżycie i piękna zabawa.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 09.10.2015

Smaczne wydarzenie

Uczniowie klasy 3a połączyli dziś przyjemne z pożytecznym. W ramach realizowanego tematu "Jesienne zbiory" w czasie zajęć praktyczno-technicznych wykonali sałatkę warzywną. Pracy było sporo, ale wszyscy kroili warzywa bardzo chętnie i z wielką precyzją, również do doprawienia sałatki było wielu ochotników. Na koniec oczywiście odbyła się degustacja i ... wielkie miłe zaskoczenie. Sałatka smakowała również tym, którzy już wczoraj mówili "...ale ja tylko pokroję dobrze? nie muszę próbować?". Zajęcia uczniom bardzo się podobały i "zajadając" sałatkę już wstępnie między sobą ustalali co smacznego można zrobić następnym razem.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 09.10.2015

Lekcja na wystawie

W dniu dzisiejszym klasa 6a obejrzała wystawę prac plastycznych uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. W Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego uczniowie plastyka prezentowali swoje dyplomy z malarstwa, snycerstwa, tkaniny artystycznej oraz reklamy wizualnej. Na szczególna uwagę zasługiwały książki z pięknymi, ręcznie malowanymi ilustracjami. A wszystko to, aby uczcić 85 lecie Lubelskiej Szkoły Plastycznej. Wszystkie prace były niezwykle ciekawe. Odsłaniały nowe ujęcie tematu, a niekiedy zaskakiwały wykonaniem. Można było zobaczyć obrazy z przeplatanych tasiemek czy włóczek. Realizm przedstawień mieszał się tutaj z abstrakcyjnym wykonaniem tematu. W jednym rogu sali krzesła wyścielone były skórką, obok stały piękne rzeźby, a nad wszystkim górowały czarne parasole. Te zwracały uwagę swoim wykonaniem. Wyplatane z czarnego sznurka budziły ciekawość naszych uczniów. Oni też z dużym zainteresowaniem oglądali wystawione w Galerii rzeźby - realistyczne, choć tajemnicze. Grajka, Tancerkę czy mitologicznego Ikara. Całości towarzyszyły żywe dialogi uczniów o technice i temacie wykonania poszczególnych dzieł. Lekcja z plastyki, choć nieco inna, była bardzo ciekawa. Zadowoleni wszyscy wrócili do szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 09.10.2015

Poleski Park Narodowy
w naszej szkole


Uczniowie klas szóstych i piątych wzięli dziś udział w zajęciach „Poleski Park Narodowy w Twojej szkole”, które poprowadził pracownik PPN, p. Sławomir Wróbel w ramach projektu realizowanego przez Biuro Turystyczne TAIRON wspólnie z Dyrekcją Poleskiego Parku Narodowego.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia ciekawych zdjęć wykonanych na terenie parku przez Pana Sławomira Wróbla – były to unikatowe ujęcia fauny i flory zrobione na tych chronionych terenach. Zdjęcia ukazały także walory turystyczne tego malowniczego terenu - park obejmuje zachowane naturalne fragmenty torfowisk. Prezentacji towarzyszyła interesująca pogadanka, przeplatana ciekawostkami na temat przedstawianych gatunków roślin i zwierząt. Szczególnie dużo informacji uczniowie uzyskali na temat żyjących tam zwierząt. Uczestnicy prelekcji dowiedzieli się także, jakie środki ostrożności należy zachować, gdy spotkamy w lesie dzika z potomstwem, małą sarenkę, żmiję zygzakowatą, zaskrońca lub gdy zabłądzimy w nim. Podczas spotkania był też moment czas, w którym nasi uczniowie mogli obejrzeć a także przymierzyć zrzucone przez zwierzęta poroża: kozła sarny, jelenia i łosia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 08.10.2015

"Plecak inspiracji - metody pracy twórczej z dziećmi"

Nauczyciele i wychowawcy uczniów z klas I-III odbyli dzisiaj szkolenie zatytułowane "Plecak inspiracji - metody pracy twórczej z dziećmi" prowadzone przez dwóch prezesów lubelskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA - p. Zofię Zaorską (prezesa honorowego) i p. Ewę Nogę (obecnego). Szkolenie miało na celu przybliżenie uczestnikom „metody Klanzy” - sposobu pracy z grupą wykorzystującego elementy pedagogiki zabawy. Podstawowym założeniem tej metody jest holistyczna koncepcja człowieka i przekonanie o możliwościach rozwojowych każdej osoby. Nauczyciele brali udział w różnego rodzaju ćwiczeniach i zabawach dzięki czemu mogli poznać metodę z perspektywy ucznia. Szkolenie dostarczyło wszystkim dużo pozytywnych emocji.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 08.10.2015

"Projekt w działaniach edukacyjnych"

W dniu dzisiejszym odbyła się szkoleniowa rada pedagogiczna, podczas której nauczyciele klas IV-VI mogli zgłębić tajniki metody pracy za pomocą projektu. Szkolenie poprowadził dobrze nam znany i lubiany p. Zdzisław Hofman. Dzięki dzisiejszym zajęciom lekcje prowadzone przez naszych nauczycieli z pewnością zyskają na atrakcyjności i będą bardziej motywowały uczniów do aktywnej pracy. Po dobrze zrealizowanej lekcji, prowadzonej metodą projektową każdy uczeń z pewnością odczuje ogrom satysfakcji. To, co między innymi warto zapamiętać, bez względu na metodę, to dobra komunikacja i wzajemne poszanowanie podczas każdej lekcji. Te dwa elementy zapewniają sukces nie tylko dydaktyczny, ale również wychowawczy.
Panu Zdzisławowi serdecznie dziękujemy za kolejne bardzo inspirujące spotkanie, zaś nauczycielom życzymy, by wdrożyli w życie metodę projektów, o której dziś była mowa.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 08.10.2015

Wycieczka integracyjna
klas pierwszych


Dziś uczniowie klas 1a i 1b byli na swojej pierwszej wycieczce integracyjnej w Zespole Parkowo - Pałacowym w Wierzchowiskach. Czekały tam na nich niezwykłe atrakcje: jazda na najprawdziwszym koniu (dla niektórych to było pierwsze takie doświadczenie w życiu) i przejażdżka melexem. Wielkie zainteresowanie pierwszoklasistów wzbudziły kury wędrujące swobodnie po terenie gospodarstwa, konie i różnego rodzaju pojazdy w pałacowej powozowni. Był także czas na kiełbaski i ziemniaki pieczone w ognisku (te ostatnie to kolejne nowe doświadczenie). I oczywiście czas na szaleństwo piłki nożnej, zbieranie kasztanów, wspólne swobodne zabawy, czyli to, co najmłodsi lubią najbardziej. To był wspaniały wyjazd i tylko szkoda, że na kolejną taką wycieczkę trzeba długo czekać.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 07.10.2015

"Cudo z papieru"

To niesamowite jak pracowici i zdeterminowani są nasi uczniowie. W ramach koła "Cuda z papieru" powstało pierwsze dzieło. Po kilkutygodniowej, mozolnej pracy polegającej na składaniu drobnych elementów z papieru (wykonano ich dokładnie 1502), powstał przepiękny łabędź. Zachwyca on tym bardziej, iż został wykonany z makulatury przez wielu uczniów z różnych klas. Zdeterminowani uczniowie tworzyli drobne elementy podczas pobytu w świetlicy, w czasie przerw a także w domu wspólnie z rodzicami. Praca była tak wciągająca, że zachęciła do tworzenia również uczniów klas starszych. Efekt jest zachwycający! Naszego biało-różowego łabędzia wykonanego techniką origami modułowego można oglądać bibliotece szkolnej. Uczniowie koła zapowiadają kolejną niespodziankę. Już dziś dziękujemy im za wytrwałość i czekamy na kolejne "cuda"!


kliknij, aby powiększyć

Środa 07.10.2015

Apel różańcowy

Dzisiaj jest Święto Matki Bożej Różańcowej, z tej okazji w naszej szkole odbyło się na porannym apelu piękne przedstawienie. Zostało ono przygotowane przez s. Christoforę Kubas i jej utalentowaną aktorsko klasę 3a. Występ uczniów przypomniał nam o okolicznościach ustanowienia tego święta, które jest pamiątką zwycięstwa armii chrześcijan w 1571 r. nad flotą Imperium Osmańskiego, chcącą wprowadzić w Europie islam. W cudowny sposób Matka Boża pomogła zwyciężyć armii chrześcijańskiej. To sprawiło, że papież Pius V ustanowił dzień pamiętnej bitwy pod Lapento świętem czczącym w szczególny sposób Matkę Bożą Różańcową. Dzieci przybliżyły nam także rolę Maryi w poszczególnych tajemnicach różańcowych. Matce Bożej powierzamy w modlitwie różańcowej całą naszą szkołę.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 06.10.2015

Szkółka narciarska 2016

Tradycją naszej szkoły jest zimowy obóz narciarski w Kamiannej. Serdecznie zapraszamy więc wszystkie dzieci: te, które jeżdżą na nartach i te, które jeszcze nie miały kontaktu z nartami, na zimowisko, które organizujemy za pośrednictwem biura turystyki dziecięcej i młodzieżowej Wędrowniczek Junior w dniach 13 - 19.02.2015 r.
Koszt pobytu dziecka na zimowisku to 1350 pln. (cena zawiera: turnus 7-dniowy, transport, zakwaterowanie i wyżywienie, wypożyczenie sprzętu, karnety na wyciągi, instruktora narciarstwa, ubezpieczenie).
ZGŁOSZENIA przyjmujemy w sekretariacie szkoły. Więcej informacji na plakatach i ulotkach dostępnych na terenie szkoły.
Serdecznie zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 5.10.2015

"Szkoła" w szkole

W dniu dzisiejszym odbyło się pierwsze spotkanie uczestników warsztatów "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców". Warsztaty, choć dobrze znane niektórym rodzicom naszych uczniów, w Szkole Podstawowej Sióstr Urszulanek w Lublinie są prowadzone po raz pierwszy. Udział w cyklu spotkań rozpoczęło kilkanaście osób, w rożnym wieku, z różnymi doświadczeniami wychowawczymi czy rodzicielskimi, co niewątpliwie stanowi wielkie bogactwo grupy. Realizatorami tego programu psychoprofilaktycznego na terenie naszej szkoły są psycholog szkolny - p. Anna Kara, oraz pedagog szkolny - p. Olga Tołwińska.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 5.10.2015

Niecodzienne widowisko

Uczniowie klasy 2b zostali zaproszeni na wyjątkowe widowisko, zagrane przez wyjątkowych Aktorów. Teatr "Bajarka" działający w Szkole SuperBabci i SuperDziadka wystawił "Baśnie, bajki i bajeczki - bajki trzepnięte". Scenariusz tego widowiska opracowała Pani Lucyna Szabłowska wykorzystując motywy znanych bajek. Jednak zakończenie i morał każdej z nich był równie zaskakujący jak i pouczający. Bardzo dziękujemy za piękną grę aktorską, wielkie zaangażowanie i mile spędzony czas.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 5.10.2015

Spotkanie z dietetykiem

Czy czekolada jest zdrowa? Czy chips wypłukany z przypraw jest smaczny? Co jeść, żeby nie chorować?
Na te i inne pytania odpowiedzi szukali dziś uczniowie klasy 2a. Wszystko za sprawą spotkania z dietetykiem, dr n. med.- p.Bogdanem Szponarem, który przekazał dzieciom wiele ważnych informacji na temat żywienia.
Dziękujemy Panu Dietetykowi za przeprowadzenie zajęć i mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże kształtować właściwe nawyki żywieniowe u dzieci.Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 5.10.2015

Stroje komunijne

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom informujemy, że od dziś aktywny jest formularz, poprzez który rodzice uczniów naszej szkoły mogą zgłaszać chęć odkupienia lub odsprzedania/oddania stroju komunijnego. Zachęcamy do skorzystania z możliwości wymiany strojów - często były one założone jedynie kilkanaście razy, są w bardzo dobrym stanie i mogą posłużyć innym dzieciom przystępującym do Pierwszej Komunii Świętej. Formularz mogą Państwo znaleźć pod poniższym linkiem - stroje komunijne - formularz zgłoszeniowy.
Tych z Państwa, którzy chcą zobaczyć zamieszczone oferty zachęcamy do wejścia na stronę - stroje komunijne - ogłoszenia. Przekazujemy jednocześnie informację, iż szkoła i jej pracownicy nie pośredniczą w przekazywaniu strojów czy pieniędzy pomiędzy rodzicami, udostępniają jedynie informacje i dane kontaktowe.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 3.10.2015

Warszawa da się lubić

Cały piątek klasa 5a wraz z wychowawczynią s. Marią Magdaleną Masłoń i p. Janem Kurowiakiem spędziła w Warszawie. Pogoda była wprost bajeczna, a poznawanie ważnych miejsc związanych z naszą stolicą pobudziło naszą wyobraźnię. Warszawska syrenka czy bazyliszek przeniosły nas w świat legend, a muzyka prawdziwego kataryniarza przywołała obrazy przedwojennej Warszawy.
Po spacerze udaliśmy się na obiad, a następnie do Centrum Nauki Kopernik. Największą frajdę sprawił nam seans 3D w Planetarium. Film o poszukiwaniu życia we wszechświecie, szalona podróż na różne planety i ich księżyce wprawiły nas w prawdziwy zawrót głowy! A zwiedzanie wystawy i możliwość stworzenia własnych wynalazków wyzwoliło ogromny potencjał. Mamy nadzieję, że taki pęd do nauki nie zgaśnie po powrocie!
W drodze powrotnej pamiętaliśmy o naszych bliskich, odmawiając różaniec - wszak to październik. A nasza przewodniczka, Pani Ewa, zrobiła nam mały egzamin z wiedzy o Warszawie. Odpowiedzi były celujące. Już czekamy na kolejny wyjazd!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 3.10.2015

Pomoc niesie radość

Co to znaczy dzielić się sercem? Nasi uczniowie wiedzą o tym bardzo dobrze! To nie tylko bezinteresowne poświęcanie swojego czasu, dzielenie się dobrym słowem, miłym gestem ale także obdarzanie zwykłą życzliwością.
W tym roku szkolnym po raz kolejny ruszyła akcja "Uczniowie Uczniom", w której starsi koledzy pomagają młodszym w odrabianiu lekcji w świetlicy szkolnej. Starsi koledzy nie tylko pomagają w trudnych zadaniach, ale także rozmawiają, wspierają, wspólnie się bawią. Razem jest o wiele przyjemniej!
Chętni uczniowie klas starszych zaangażowali się także w pracę Szkolnego Koła Wolontariusza, które przygotowuje się do przeprowadzenia wielu społecznych akcji na rzecz potrzebujących. Na zdjęciu obok - logo koła zaprojektowane i wykonane przez Dominikę Krzewińską z klasy 6b oraz Franciszka Kwiatkowskiego z klasy 4a.
Wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz innych życzymy dużo siły i wytrwałości i już teraz dziękujemy za ogromne serca!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 2.10.2015

Mistrzostwa Lublina
w sztafetowych biegach przełajowych chłopców

W kolejnym dniu sztafetowych biegów przełajowych rozgrywanych w wąwozie przy ulicy Kleberga wzięła udział męska reprezentacja naszej szkoły. Na 24 drużyny z miasta nasi chłopcy zajęli 17 miejsce. To lepiej niż w roku ubiegłym, ale przed nami jeszcze dużo pracy. Serdecznie dziękujemy naszym chłopcom za wysiłek włożony w bieg i życzymy sukcesów w przyszłości.
Skład naszej reprezentacji: Jacek Frączek, Oliwier Rzucidło, Tymoteusz Czukiewski, Mieszko Czukiewski, Jan Plisiecki, Krystian Ziętek, Maciej Korba, Antoni Stąsik.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 2.10.2015

„Puszka dla maluszka”

Jak każdego roku włączamy się w akcję zbierania puszek aluminiowych, które spieniężone, zostaną ofiarowane na zakup lekarstw dla dzieci afrykańskich. To tylko puszki, ale z nimi prześlemy nasz ciepły odruch serca dla potrzebujących. Puszki można składać przed szatnią klas I - III do końca października.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 2.10.2015

Msza św. z aniołami...

Dziś jest piątek, 2 października w związku z tym tradycyjnie społeczność naszej szkoły udała się do kościoła powizytkowskiego na pierwszopiątkową Eucharystię. Ten dzień jest również świętem naszych aniołów, o czym mówiło czytanie mszalne. Za oprawę liturgiczna odpowiadała klasa 5b, natomiast Mszę św. celebrował nasz szkolny duszpasterz ks. Piotr Drozd. W związku z dzisiejszym świętem, homilia była poświęcona aniołom, jak się okazuje nasi uczniowie wiedzą sporo na ich temat. Życzymy wszystkim opieki wysłanników Boga - naszych Aniołów Stróżów.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 1.10.2015

Wycieczka do TVP Lublin

Uczniowie klasy 3b odwiedzili dziś naszą regionalną telewizję, czyli TVP Lublin. Poznając telewizję „od kuchni” nie tylko dowidzieli się o rodzajach kamer, nagłośnienia i oświetlenia, ale przede wszystkim odwiedzili studio „Panoramy Lubelskiej, „Zdarzeń” i „Prognozy Pogody”. Będąc w reżyserce niektórzy operowali dźwiękiem i obrazem, czyli tym co widzimy i słyszymy siedząc przed odbiornikiem telewizyjnym. Punktem kulminacyjnym i chyba najciekawszym było studio teleturnieju „Jeden z dziesięciu” - tutaj każdy mógł poczuć się przez chwilę jak zawodnik oraz jak prowadzący.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 1.10.2015

Mistrzostwa Lublina
w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt

Dziś w wąwozie przy ulicy Kleberga odbyły się Mistrzostwa Lublina Szkół Podstawowych w sztafetowych biegach przełajowych. W zawodach wzięły udział 24 szkoły z całego Lublina. Reprezentacja naszej szkoły w tych zawodach wypadła bardzo dobrze zajmując V miejsce. Wszystkim naszym dziewczynom serdecznie gratulujemy!
Skład naszej reprezentacji: Halszka Karlińska, Dominika Lipska, Magda Misiak, Alicja Miłczak, Kamila Brauze, Julia Płaza Kościańczuk, Zuzanna Niećko, Amelia Kuczyńska.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.

Zapraszamy na podstronę z osiągnięciami.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 1.10.2015

Najlepsi czytelnicy września
2015 roku


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Gęborys Michał, kl. 6a – 18 książek
  • »Łuć Gabriela, kl.2b – 16 książek
  • »Kleszowski Błażej, kl. 4b – 13 książek
  • »Włodarczyk Wiktoria, kl. 2a – 10 książek
  • »Jaworska Barbara, kl. 5a – 10 książek
  • »Jaworski Karol, kl. 3b – 8 książek
  • »Dziekanowska Zofia, kl. 6a – 8 książek
  • »Sieniow Zofia, kl. 3b – 7 książek
  • »Mądzik Antonina, kl. 5a – 7 książek
  • »Józefczuk Weronika, kl. 2a – 6 książek