Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)


PAŹDZIERNIK 2018

kliknij, aby powiększyć

Środa 31.10.2018

Śladami bohaterów Niepodległej

Słoneczna środa była dla klas ósmych wyjątkowym dniem nie tylko ze względu na wspaniałą pogodę, ale z powodu klasowej wycieczki do Warszawy. Tuż przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości mogliśmy podążać śladami bohaterów i męczenników, którzy oddali swoje życie dla Ojczyzny. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, by następnie ruszyć śladami powstańców w Muzeum Powstania Warszawskiego. Nasi przewodnicy nie tylko przybliżyli nam historię powstania i różne losy jego uczestników, ale ukazali sens historii - która przede wszystkim uczy życia, wyciągania wniosków i wskazuje wartości, dla których warto żyć i umierać. Bohaterscy powstańcy, tak jak my, urodzili się w wolnej Polsce, ale musieli porzucić swoje marzenia i plany, oni nie zawiedli. Wolność nie jest dana raz na zawsze, dlatego teraz my musimy szanować to, co mamy dziś i nie zmarnować krwi poległych za naszą Ojczyznę i naszą wolność. To najważniejsze przesłanie dla nas. Naszą wędrówkę skończyliśmy na Powązkach, gdzie odnaleźliśmy groby bohaterów "Kamieni na szaniec" - harcerzy Szarych Szeregów. Po wizycie w Muzeum stali się nam jeszcze bardziej bliscy. Zapalone znicze i cicha modlitwa pełna wzruszenia zamknęła jak klamra przeżycia całego dnia. Dziękujemy naszym wychowawcom p. Marcie Muszyńskiej i s. Marii Magdalenie Masłoń oraz opiekunom s. Barbarze Markiewicz i p. Janowi Kurowiakowi za zorganizowanie i poprowadzenie nas śladami tych, którzy są dla nas wzorem bohaterstwa i miłości Ojczyzny. To było wspaniałe przygotowanie do Święta Niepodległości.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 31.10.2018

W drodze ku nieśmiertelności

W wigilię Dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego uczniowie klas 4-8 zgromadzili się na apelu, który miał za zadanie zatrzymać nas w biegu życia, żeby pomyśleć nad sensem i celem naszej egzystencji. Był to czas refleksji nad kruchością życia ziemskiego i powołaniem do życia wiecznego, nad śmiercią ciała i nieśmiertelnością duszy. Mieliśmy okazję rozpalić w sobie pragnienie świętości myśląc o wszystkich Świętych, którzy kochali Boga na ziemi i dzisiaj wspierają nas z nieba. W modlitwie powierzyliśmy Bogu wszystkich wiernych zmarłych, szczególnie z naszych rodzin oraz poległych w obronie naszej Ojczyzny.
Za uświetnienie apelu dziękujemy szczególnie Marii Wilczewskiej z klasy 7a, która ku uczczeniu pamieci wszystkich zmarłych wykonała utwór na skrzypce oraz Antoninie Mądzik z klasy 8a, która na tę okazję napisała wiersz "Lawendowe świeczki":
Dwie lawendowe świeczki
płoną
jasno i ciepło.
Jedna zgasła.
Liść z drzewa spadł,
powiał zimny wiatr,
zamiaułczał kot, zaszczekał pies,
zaśmiał się świat.
Wszystko naokoło
tak jak wcześniej było,
jakby nic się nie zmieniło.
Jakby nic się nie skończyło.
I zostały
tylko łzy wyschnięte
i deszczem przemyty
zapach lawendy.
Ale nie płacz Kochanie,
bo czekam na Ciebie
byśmy się mogli znowu spotkać
w niebie.


kliknij, aby powiększyć

Środa 31.10.2018

Każdy może być święty!

Już jutro, pierwszego listopada, będziemy obchodzić Uroczystość Wszystkich Świętych. Wbrew powszechnie panującym nastrojom, jest to dzień bardzo, bardzo radosny. Dziś podczas porannego apelu dla uczniów klas 1-3 zorganizowanego z racji tej uroczystości udowodnili to pierwszoklasiści. Uczniowie klasy 1b podczas modlitwy porannej pod opieką s. Piotry Janic przypomnieli nam, że każdy może być święty jeśli tego chce. Dzieci podzieliły się z nami przepisem na świętość a w piosence zwięźle zaprezentowały życie kilku wybranych świętych. Na koniec w modlitwie różańcowej powierzyliśmy Bogu nasze życie, by je przemieniał na drodze do świętości.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 30.10.2018

Porządkowanie Grobów Nieznanych Żołnierzy

Koniec października to czas porządkowania grobów. Nie zapomniała o tym klasa 3a, która w dzisiejszy poranek udała się na cmentarz przy ulicy Lipowej w celu uporządkowania Grobów Nieznanych Żołnierzy poległych w 1918 r. Uczniowie ochoczo ruszyli do pracy. Pozbierali liście, gałązki i śmieci. Porządkowanie grobów świadczy nie tylko o pamięci i szacunku, ale jest również wspaniałą lekcją historii. Pamięć o żołnierzach walczących za wolną Polskę to również nasz patriotyczny obowiązek. Po skończonej pracy wszyscy udali się pod pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego, żołnierzy poległych w 1939 r., oraz Zbiorową Mogiłę Dzieci Zamojszczyzny. Uczniowie poznali historię dzieci, które przebywały w Obozie Koncentracyjnym na Majdanku, a w roku 1943 zostały przez Niemców z tego obozu wypuszczone. Mieszkańcy Lublina zaopiekowali się chorymi dziećmi. Mimo opieki lekarskiej część z nich umarła i została pochowana w zbiorowej mogile.
Wyjście na cmentarz było okazją do przypomnienia trudnych momentów w historii Polski.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 29.10.2018

Drużyna to my!

Na dzisiejszym tutoringu uczniowie (z grupy tutorskiej p. Iwony Jagły-Izdebskiej) zastanawiali się, co to znaczy być drużyną. Podczas zajęć stali się członkami dwóch drużyn. Celem każdej z nich było zbudowanie modelu jak najwyższej wieży, ale co najważniejsze – stabilnej. Nie było to łatwe zadanie. Współpraca, kompromis, kreatywność, przewidywanie, zarządzanie czasem – te umiejętności ćwiczyli dzisiaj podczas warsztatów. Po zakończeniu zadania przyglądali się efektom swojej pracy i próbowali odpowiedzieć na pytania: jakie cechy ma dobra drużyna, jak współpracować, aby odnieść sukces, czy warto czasem zrezygnować z realizacji swoich celów dla dobra drużyny? Uczniowie mieli okazję przekonać się, że dobra drużyna to przede wszystkim wspólny cel i solidny fundament!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 29.10.2018

Śladami Sherlocka Holmesa

Dzisiaj na zajęciach koła chemiczno-fizycznego uczniowie poznawali techniki daktyloskopijne. Daktyloskopia to technika zajmująca się badaniami porównawczymi linii papilarnych. Czy wiecie, że różnice w układach struktur linii papilarnych ludzi zostały odkryte już w XV w.? Linie te - na palcach, stopach, wargach - są niepowtarzalne (każdy z nas jest wyjątkowy!), pozwalają zatem na identyfikację ich właściciela.
Uczniowie poznali przyczynę "zostawiania" odcisków na przedmiotach, rolę linii papilarnych w naszym życiu, poznali także techniki zbierania odcisków i typy struktur linii papilarnych. Samodzielnie "pobierali" odciski palców początkowo przy pomocy atramentu, a potem – już fachowo – przy pomocy pyłu grafitowego i folii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 29.10.2018

Finał akcji 1%

Z radością informujemy o wyniku akcji 1% dla naszej szkoły. Za pośrednictwem Stowarzyszenia Pomocy Szkole "Małopolska" podatnicy przekazali nam łącznie 23 075 zł !!!
Bardzo dziękujemy wszystkim Darczyńcom za pomoc finansową, którą przeznaczymy na remont garderoby teatralnej oraz ścianę luster do sali fitness!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 26.10.2018

Akademickie pasowanie na świetliczaka

W piątkowe popołudnie odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na świetliczaków. W tym roku motywem przewodnim była Akademia Pana Kleksa. Na "kandydatów świetlicowej akademii" czekały różne wyzwania. Po każdym wykonanym zadaniu dzieciaki otrzymywały piegi:) Było zadanie z kaligrafii, konkurencje sprawdzające współpracę, celność w rzutach guzikami do kapelusza. Nie zabrakło próby tanecznej, do wykonania której przydała się też umiejętność wiązania kokardy ze wstążki. Ostatnie zadanie sprawdzało znajomość zasad dobrego wychowania. Wszyscy poradzili sobie wyśmienicie z przygotowanymi wyzwaniami. Nie zabrakło też słodkich niespodzianek:)
Wszystkim uczniom klas drugich i trzecich, którzy spieszyli z pomocą podczas pasowania, serdecznie dziękujemy:) A wszystkich "bohaterów" dzisiejszej uroczystości witamy w społeczności świetlicowej!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 26.10.2018

Konsultacje logopedyczne

W dniu dzisiejszym po godzinie 16-tej rozpoczęły się konsultacje dla rodziców uczniów klas pierwszych prowadzone przez panią logopedę Katarzynę Opokę z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4 w Lublinie. Rodzice mogli omówić wyniki przeprowadzonej wcześniej w szkole diagnozy logopedycznej oraz otrzymać konkretne wskazówki do pracy z dzieckiem, które wspierają rozwój mowy oraz rozwijają umiejętności artykulacyjne. Cieszy nas fakt, iż wielu rodziców skorzystało z tej możliwości. Dziękujemy p. Katarzynie za współpracę.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 26.10.2018

W parku rozrywki Bounce

W ramach dbałości o sprawność fizyczną klasa 2b pojechała dziś do parku rozrywki Bounce. Na uczniów czekały takie atrakcje jak dmuchany tor przeszkód, Nogozwalacz, Ruchome piaski, Poligon, Zakazany las i Koloseum. Dzieci miały szansę na integrację, pokonanie swoich ograniczeń fizycznych, a przede wszystkim na dobrą zabawę. Po dwóch godzinach szaleństw wszyscy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wrócili do szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 26.10.2018

Tabliczka mnożenia nie musi być nudna!

Każdy uczeń wie, że dobra pamięć przydaje się przy nauce tabliczki mnożenia. Żmudne zapamiętywanie kolejnych działań może jednak wydawać się niezwykle trudne. Czy jednak jest tak źle, jak uważa wielu? Wcale nie! Przekonali się o tym uczniowie klasy 3a. Dzisiaj na lekcji matematyki wzięli udział w kilku grach, by w pogodnej i przyjaznej atmosferze ćwiczyć mnożenie. Lekcja zaczęła się od gry "Duetka". Każda para otrzymała zestaw kart z działaniami i wynikami na odwrocie. Pomyłka w obliczeniach powodowała oddanie karty przeciwnikowi. Kto na koniec miał ich więcej, wygrywał. Kolejnym aktywnościom towarzyszyły kostki do gry i zabawa "Pojedynek na mnożenie". Uczniowie grali w parach, ale i zespołach. Mamy nadzieję, że takie lekcje zachęcą do nauki tabliczki mnożenia, która wcale nie jest tak trudna, jak się wydaje.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 26.10.2018

Misje w naszych sercach i modlitwie

Kończymy tydzień misyjny w naszej szkole. Dzisiaj dzieci z koła misyjnego zapoznały nas z życiem swoich rówieśników - Aborygenów, którzy są najstarszymi mieszkańcami Australii. Niektóre grupy ludzi do tej pory żyją życiem swoich plemion i ubierają się jak oni. Dzieci chodzą do szkoły, ale na koniec roku nie otrzymują , bez których nie mogą iść na studia i dostać dobrej pracy. Wielu ludzi nie traktuje ich przyjaźnie. Trudno jest im żyć wśród ludzi, którzy ich odrzucają i obmawiają za plecami.
Dziękujemy s. Urszuli Kupczyk i wszystkim dzieciom, które czynnie zaangażowały się w przeprowadzenie tygodnia misyjnego. Do krajów misyjnych jeszcze nie możemy wyjechać ale, jak to powiedziała siostra Dyrektor Estera Grzegorek, już teraz każdy z nas może stać się misjonarzem w swoim sercu poprzez modlitwę i zaangażowanie na rzecz misji.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 26.10.2018

"Wraz z młodymi nieśmy wszystkim Ewangelię"

Z uwagi na trwający w Rzymie Synod, który jest całkowicie poświęcony młodzieży, Papież Franciszek zdecydował się w tygodniu misyjnym przemówić do wiernych zwracając się w sposób szczególny właśnie do młodych. Dlatego też Orędzie na Światowy Dzień Misyjny 2018 jest zatytułowane: "Wraz z młodymi nieśmy wszystkim Ewangelię".
Podczas codziennej modlitwie porannej uczniowie klas 4-8 słuchali więc słów papieskiego orędzie i modliliśmy się w intencjach, na które Ojciec Święty wskazuje. Obejmowali modlitwą misje Kościoła tak, że każdego dnia zanurzali w sercu Boga inny kontynent i dzieła misyjne tam prowadzone. Odmawiali dziesiątkę różańca w językach obcych, żeby wyrazić swoją solidarność z misjonarzami, którzy jadą do obcych krajów, głoszą Ewangelię, służą i modlą się w obcych językach. Wśród naszej młodzieży ujawniła się znajomość następujących języków: angielskiego, niemieckiego, łacińskiego, japońskiego, włoskiego, hiszpańskiego i francuskiego oraz suahili.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.10.2018

Dzień w Sandomierzu

25 października, godzina 7:30, Plac Zamkowy. Krzątanina uczniów klas 5a i 5b, ich rodziców oraz czterech opiekunek - p. Justyny Fimiarz, p. Katarzyny Podkowy, s. Katarzyny Słowik oraz p. Klaudii Deryło. Wsiadamy do autokaru i ruszamy - kierunek: Sandomierz. Prognozy pogody uparcie wskazywały na deszcz, który w pewnym momencie wyprawy postanowił uaktywnić się i dzielnie nam towarzyszyć przez cały dzień, modyfikując nieco nasze plany. Ale zimno i deszcz nam nie straszne, kiedy w sercach ciepło i radość! Tego dnia odbyliśmy spacer usłanym kolorowymi liśćmi Wąwozem Królowej Jadwigi, zwiedziliśmy także kościół św. Jakuba, gdzie poznaliśmy tragiczną historię tego miejsca. Mieliśmy okazję przejść przez Ucho Igielne (czyli Furtę Dominikańską) oraz podziwiać sandomierskie Stare Miasto. Jednym z najciekawszym momentów dnia była wizyta w Zbrojowni Rycerskiej, gdzie zostaliśmy oczarowani opowieściami i poczuciem humoru rycerza Łukasza oraz możliwością przymierzenia zbroi i innych epokowych strojów czy wzięcia do ręki miecza, łuku, kuszy. Kolejny punkt naszego programu to czas na kupienie pamiątek, spacer po rynku czy obserwację planu zdjęciowego popularnego serialu "Ojciec Mateusz" (dla niektórych nawet na zdobycie autografu!). Następnie udaliśmy się na obiad, by potem ruszyć ku sandomierskiej katedrze. Ostatnie spojrzenie na piękną zabudowę, ostatnie kroki sandomierskimi uliczkami, ostatnie zdjęcia... i już byliśmy w autokarze, który bezpiecznie, w wesołej i rozśpiewanej atmosferze dotransportował nas do Lublina. Na zewnątrz szara, deszczowa jesień, ale najważniejsze, że w naszych sercach kwitnie kolorowa wiosna!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.10.2018

Stacja Niepodległość

To już jest koniec! Nasz pociąg do wolności zatrzymał się na ostatniej stacji - 11 listopada - Odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Dziś po raz ostatni w szkolnej świetlicy klas 1-3 gościliśmy "Czupiradełko" - przedstawienie przygotowane przez Terras Seniioritas. W dniu dzisiejszym dzieci poznały znaczenie słowa "Konspiracja". Dowiedziały się, czym były Rozbiory Polski oraz poznały historię Powstań: Kościuszkowskiego, Listopadowego, Krakowskiego, Poznańskiego oraz Styczniowego. Największe wrażenie na dzieciach wywarł fakt, iż to właśnie w ich rodzinnym mieście Lublinie - po 123 latach niewoli powstał pierwszy Rząd, a Lublin na kilka dni stał się stolicą Polski. Dowiedzieli się również, że właśnie 11 listopada 1918 r. oficjalnie zakończyła się pierwsza wojna światowa, a Józef Piłsudski został Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Na koniec dzieci wraz z Czupiradełkiem wykonały kartki pocztowe, na których narysowały symbole, które kojarzą im się z niepodległością. Kartki te zostały zaadresowane i będą wysłane tak, by na Święto Niepodległości dotarły do adresatów.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.10.2018

Kompetencje kluczowe –
chemia i fizyka w kodach QR!


Od dzisiaj informacje na temat prac dla chętnych z zakresu chemii i fizyki będą dostępne wyłącznie w postaci kodów QR na stronie internetowej szkoły. Aby uzyskać dostęp do komunikatów należy pobrać na swój telefon aplikację – dowolny czytnik kodów QR. Szczegóły prac dodatkowych będą dostępne po zeskanowaniu kodów. Drodzy Uczniowie, powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.10.2018

O Funduszach Europejskich

Wczoraj w klasie 8b, a dzisiaj w klasie 6a odbyła się lekcja o Funduszach Europejskich prowadzona przez p. Monikę Król. Celami lekcji były: 1) popularyzacja wiedzy na temat Funduszy Europejskich, Programu Polska Wschodnia 2014-2020 (POPW) i innych programów operacyjnych perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020, realizowanych na terenie województw Polski Wschodniej; 2) promocja projektów realizowanych dzięki dofinansowaniu z POPW i PO RPW; 3) zainspirowanie uczniów do analizy zmian i korzyści jakie przyniosła lub przyniesie lokalnej lub ogólnopolskiej społeczności, realizacja w Polsce Wschodniej inwestycji współfinansowanych z Funduszy Europejskich. Uczniowie obejrzeli film o wpływie Funduszy Europejskich na obraz współczesnej Polski, dowiedzieli się jak Program Polska Wschodnia wspiera rozwój gospodarczy w makroregionie i jak można pozyskać realne wsparcie z Funduszy Europejskich na rozwój przedsiębiorczości. Otrzymali komiks prezentujący w przystępny sposób zagadnienia związane z Funduszami Europejskimi oraz zadania sprawdzające wiedzę uczniów. Główną atrakcją zajęć okazał się konkurs, w którym trzy osoby, które najszybciej poprawnie rozwiązały zadanie, otrzymały nagrody w postaci kart upominkowych do sieci Empik. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, gdyż zadania nie były łatwe, a wszyscy wykazali się dużą wiedzą ogólną.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.10.2018

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski - "Moja Ojczyzna Niepodległa"

Dzisiaj w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski pod hasłem "Moja Ojczyzna Niepodległa". Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest wyjątkową okazją do promowania literatury, szczególnie tej, która dotyka tematyki związanej z patriotyzmem. W skład jury weszły: p. Joanna Tarasiewicz - kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej (przewodnicząca komisji), p. Maria Nóżka - pracownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej oraz s. Maria Anna Gumuła – wicedyrektor Szkoły podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Nagrody przyznawano w dwóch grupach wiekowych. W kategorii klas IV-VI nagrody zdobyli:
I miejsce - Szymon Paprocki ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej,
II miejsce - Anna Rzedzicka ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego,
III miejsce - ex aequo Zuzanna Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 23 im. Olimpijczyków Polskich i Natalia Czarnecka ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego.
W kategorii klas VII-VIII:
I miejsce - Łukasz Niedźwiedź ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej,
II miejsce - Magdalena Szczerba ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.10.2018

Wyniki I etapu
konkursów kuratoryjnych


Etap szkolny konkursów kuratoryjnych jest już za nami. Do etapu okręgowego zakwalifikowało się łącznie 35 uczniów.

KONKURS MATEMATYCZNY (8 uczniów):
Martyna Wilczewska, kl. 8b, Adam Staniszewski, kl. 7a, Maria Wilczewska, kl. 7a, Małgorzata Wiącek, kl. 8b, Jakub Dolecki, kl. 8a, Marta Steuden, kl. 8a, Nina Trojanowska, kl. 8a.

KONKURS POLONISTYCZNY (10 uczniów):
Wiktoria Łuć, kl. 8b, Antonina Mądzik, kl. 8a, Małgorzata Wiącek, kl. 8b, Marta Łukasik, kl. 8b, Jadwiga Ciesielska, kl. 5b, Adam Staniszewski, kl. 7a, Ida Struska, kl. 8a, Marta Steuden, kl. 8a, Nina Trojanowska, kl. 8a, Maria Wilczewska, kl. 7a.

KONKURS Z JEZYKA ANGIELSKIEGO (8 uczniów):
Adam Błazik, kl. 8b, Agata Pająk, kl. 7b, Anna Syska, kl. 7a, Adam Staniszewski, kl. 7a, Nina Trojanowska, kl. 8a, Małgorzata Wiącek, kl. 8b, Wiktoria Cichosz, kl. 8b, Jan Kozłowski, kl. 8b.

KONKURS Z JEZYKA NIEMIECKIEGO (1 uczeń):
Nina Trojanowska, kl. 8a.

KONKURS GEOGRAFICZNY (8 uczniów):
Jakub Paprocki, kl. 8a, Gabriela Syska, kl. 8a, Adam Błazik, kl. 8b, Maciej Bylczyński, kl. 8b, Aleksandra Gilowska, kl. 8b, Aleksandra Olszewska, kl. 8b, Nikola Piskorska, kl. 8b, Błażej Witek, kl. 8b.

KONKURS HISTORYCZNY (1 uczeń):
Münnich Krzysztof, kl. 7b.

KONKURS CHEMICZNY (1 uczeń):
Jakub Dolecki, kl. 8a.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.10.2018

Indiańskie legendy

W ramach tygodnia misyjnego klasy drugie przygotowały indiańską bajkę - "Ognisty ptak". Indianie opowiadają sobie różne historie i w ten sposób uczą się, jak mają postępować w życiu. Historie te są bardzo pouczające. Każdy, kto w skupieniu zobaczył to przedstawienie mógł się czegoś nauczyć. Modlitwą objęliśmy Amerykę i jej problemy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.10.2018

Jadłospis

W celu ułatwienia naszym uczniom i ich rodzicom dostępu do jadłospisu w zakładce "DZIENNIK ON-LINE" będziemy publikowali aktualny jadłospis firmy cateringowej "Bon appetit", która dostarcza ciepłe posiłki do naszej szkoły.
"Bon appetit" przygotowuje zbilansowane dania zawierające odpowiednią ilość kalorii i składników pokarmowych potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci i młodzieży. Menu jest urozmaicone i uwzględnia zasady racjonalnego i zdrowego odżywiania – zgodnie z piramidą zdrowia. Jadłospisy układa dietetyk, która dba o atrakcyjność i sezonowość serwowanych posiłków.
Wszystkim uczniom korzystającym z obiadów życzymy "Smacznego!".


kliknij, aby powiększyć

Środa 24.10.2018

Śladami "Kamieni na szaniec"

Dzisiaj klasy siódme udały się do Warszawy na wycieczkę klasową. Wyjazd odbył się pod hasłem "Śladami Kamieni na szaniec". Pierwszym punktem programu była wizyta w Mauzoleum Walki i Męczeństwa, miejsce pamięci, które ulokowane jest w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest to obiekt szczególny, gdyż w okresie okupacji niemieckiej to właśnie w tym budynku znajdowała się siedziba władz niemieckich, gdzie w sposób brutalny przesłuchiwano zatrzymanych Polaków. Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczniowie było Muzeum Więzienia Pawiak. Budynek nie przetrwał do czasów obecnych, został wysadzony przez nazistów pod koniec II wojny światowej. W latach 1939-1945 był to punkt szczególny na mapie Warszawy, kojarzył się z okrucieństwem i martyrologią. Przejazd ulicami stolicy ukazał piękno tego miasta w okresie jesiennym. Uczniowie mieli również zaszczyt pochylić się nad grobami bohaterów "Kamieni na szaniec" na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach. Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest wspaniałą inicjatywą upamiętniającą poświęcenie i heroiczną walkę warszawiaków o odzyskanie wolności. Podczas tej wycieczki klasy siódme miały możliwość odwiedzenie miejsc, które w sposób szczególny związane są z bohaterami powieści Aleksandra Kamińskiego. To przeżycie niewątpliwie ułatwi zrozumienie lektury oraz uświadomi młodzieży wielkość postawy Rudego, Zośki i Alka. Uczniowie powrócili do Lublina bogatsi w nowe doświadczenia i refleksje.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 24.10.2018

Z wizytą w Indiach

Na modlitwę poranną zaprosiliśmy dzisiaj dziewczynkę z Indii (w tej roli wystąpiła Zuuzanna Wójtowicz z klasy 3b). Mała Sarita opowiedziała nam o swoim życiu i tradycjach. Zaprezentowała indyjskie sari i sposoby ubierania się. Modlitwą objęliśmy całą Azję. Na zakończenie uczennice z klasy 3a zaprezentowały taniec afrykański. Podczas przerw lekcyjnych odbył się mały kiermasz misyjny. Złożone ofiary zostaną w całości przeznaczone na opłacenie szkoły dla dzieci z Senegalu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 23.10.2018

Świeta Teresa - Patronka misji

W drugim dniu tygodnia misyjnego dzieci klas pierwszych przedstawiły sylwetkę świętej, która jest patronką misji, choć nigy w swoim karmelitańskim życiu nie opuściła klasztoru.
Święta Teresa od Dzieciatka Jezus, także dzisiaj niesie przesłanie miłości całemu światu. Możemy uczyć się od niej jak zaufać Bogu w trudnych chwilach naszych rodzin, jak modlić się do Niego i dawać świadectwo prawdzie. Ona obrała w życiu małą drogę miłości, bo wiedziała, że Królestwo Boże jest obiecane tym, którzy staną się jak dzieci”. One potrafią kochać piękną miłością.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 22.10.2018

Realizacja projektu
"Bądź jak EuGeniusz"


Minął drugi tydzień realizacji projektu "Bądź jak EuGeniusz – przedsiębiorczy, kreatywny, odważny!". Nasza szkoła zyskała możliwość realizacji tego projektu dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Narodowego Banku Polskiego w ramach konkursu grantowego "My Polacy – niepodlegli, przedsiębiorczy". W minionym tygodniu nauczyciel historii przeprowadził w klasach 4-8 lekcje tematyczne, przedstawiając uczniom rys historyczny dotyczący sytuacji politycznej i gospodarczej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz prezentując polskie osiągnięcia ekonomiczne w latach 1918-2018.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 22.10.2018

Konkurs o św. Urszuli

W przededniu święta patronalnego naszej szkoły czniowie klas trzecich wzięli udział w konkursie plastycznym "Święta Urszula". Wykorzystali różne techniki plastyczne, które miały na celu jak najpiękniej przedstawić naszą Patronkę. W pracy grupowej zajęli następujące miejsca:
I miejsce: Franciszek Wojtasik i Miłosz Jęczała z kl. 3b, Małgorzata Ruszkowska, Helena Ruszkowska, Maciej Szostek Maciej Lisowski z kl. 3a,
II miejsce: Rosi Manjon Gomez, Piotr Kostyła z kl. 3a, Lena Kowalska, Hanna Ziętara z kl. 3b,
III miejsce: Piotr Borkowski, Błażej Stefańcvzyk z kl. 3b, Aleksandra Knaga, Martynan Rojek, Amelia Kowalczyk, Olaf Krzak z kl. 3a.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 22.10.2018

Konkurs z języka hiszpańskiego

W ostatnich szkolnych eliminacjach konkursów kuratoryjnych nasi uczniowie zmagali się z testem z języka hiszpańskiego. Do konkursu przystąpiło 17 uczniów z klas 7-8. Uczniowie musieli poradzić sobie ze zrozumieniem i analizą tekstu w języku hiszpańskim oraz ćwiczeniami gramatyczno – leksykalnymi. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 22.10.2018

"Warto być Polakiem" - zakwalifikowani do II etapu

Znamy już wyniki pierwszego etapu konkursu "Warto być Polakiem". Do kolejnej fazy zmagań z najlepszymi uczniami całego województwa zakwalifikowali się: Krzysztof Munnich z klasy 7b, Karol Jaworski i Piotr Plisiecki z klasy 6b. Chłopcy wykazali się wiedzą z zakresu okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Gratulujemy i życzymy powodzenia.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 22.10.2018

Tydzień misyjny w naszej szkole

Tydzień Misyjny to bardzo ważny czas w naszej szkole, podczas którego pamiętamy w modlitwie i działaniu o misjonarzach i misjonarkach, oraz o naszych rówieśnikach mieszkających na innych kontynentach. Mali misjonarze klas trzecich przybliżyli nam dzisiaj sytuację dzieci w Afryce. Ten piękny, egzotyczny obszar świata z zielonymi, bujnymi lasami oraz wspaniałymi, dzikimi zwierzętami, to w rzeczywistości kontynent z mnóstwem problemów. Jednym z nich jest ogromna bieda. Modlitwą różańcową objęliśmy szczególnie dzieci czarnego lądu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 19.10.2018

Święto patronalne
i dziesięciolecie reaktywacji szkoły


Czas płynie, lata lecą... Naszej szkole również! Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem dziecięciu lat, które minęły od czasu jej reaktywacji oraz wspomnienia świętej Urszuli - patronki Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek oraz szkół urszulańskich na świecie.
O godzinie 9.45 wszyscy zgromadzili się, by uformować uroczysty orszak i przejść pod Archikatedrę Lubelską. Tam odśpiewano szkolny hymn i wypuszczono setki balonów w barwach urszulańskich, czyli zielonych i białych, jak w herbie serviam. Następnie została sprawowana Eucharystia, w której dziękowano za tak wspaniały jubileusz. Podczas mszy świętej uczniowie klas pierwszych oraz ci, którzy dołączyli do braci uczniowskiej złożyli ślubowanie.
Kolejnym punktem obchodów była część artystyczna w Auli Caritasu, na którą również przybyli zaproszeni goście. Władze miejskie reprezentował p. Mariusz Banach, natomiast w imieniu Kuratorium Oświaty przybył p. Ryszard Golec. Mieliśmy również zaszczyt gościć Księdza Marka Szymańskiego - dyrektora Wydawnictwa "Gaudium", Księdza Andrzeja Zelka - dyrektora Szkoły Podstawowej im. św. Wincentego Pallotiego, Księdza Dariusza Bondyrę - rektora kościoła pobrygidkowskiego, Księdza Piotra Drozda - wieloletniego duszpasterza szkoły oraz Księdza Łukasza Polkowski obecnie sprawującego opiekę duszpasterską nad naszą szkołą. Część artystyczną przygotowali absolwenci naszej szkoły, uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawczyniami oraz koło teatralne pod opieką p. Katarzyny Podkowy i s. Moniki Orzechowskiej, które zaprezentowało przedstawienie na podstawie powieście Oscara Wilde`a pt. "Szczęśliwy książę", mówiące o tym, że "najważniejsze jest pomaganie ludziom". Po przedstawieniu głos zabierali zaproszeni Goście, s. Lucjana Kożak - przełożona lubelskiej wspólnoty sióstr urszulanek, s. Estera Grzegorek - dyrektor szkoły, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Grona Pedagogicznego i Pracowników szkoły oraz Rady Rodziców. Po części oficjalnej wszyscy udali się na słodki poczęstunek.
Cieszymy się, że nasza szkoła na stałe wpisała się w pedagogiczny pejzaż Lublina. Dziękujemy wszystkim tym, którzy wspierają działalność placówek urszulańskich!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 18.10.2018

Szkolna dyskoteka

Miniony Dzień Edukacji Narodowej oraz jutrzejsze Święto Patronalne Szkoły to idealna okazja do tego, aby wspólnie poświętować - z tej okazji nasi uczniowie bawili się dzisiaj podczas szkolnej dyskoteki. Aż 50 uczniów z klas 4-8 do godziny 21 tańczyło przy największych muzycznych hitach. 100 litrów napojów wystarczyło, aby ugasić pragnienie młodych mistrzów parkietu. Zmęczeni, ale zadowoleni, po ostatniej piosence posprzątali sale i wrócili do swoich domów. Cieszymy się z tak udanej zabawy. Kolejna dyskoteka - w drugim semestrze.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 18.10.2018

"Złodziej pioruna"

15 uczniów z klas 5-8 przystąpiło w dniu dzisiejszym do Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego - "Złodziej pioruna" z serii "Percy Jackson i bogowie olimpijscy". Konkurs miał za zadanie sprawdzić znajomość treści i rozumienie książki. Testy zawierały m. in. pytania dotyczące: losów bohaterów, przebiegu wydarzeń, czy opisu miejsc. Wyniki podane zostaną dopiero za 8 tygodni, ale już dzisiaj czekamy na nie z niecierpliwością.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 18.10.2018

"Pokoloruj swój Świat" - gala laureatów

W dniu dzisiejszym, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród w ramach Wojewódzkiego Konkursu Edukacyjnego pt. "Pokoloruj swój Świat". Konkurs został organizowany w ramach projektu pn.”Przedsięwzięcie z zakresu edukacji ekologicznej dla uczniów szkól podstawowych z terenu województwa lubelskiego”. Tematem przewodnim Konkursu była walka z zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi oraz promocja zrównoważonego rozwoju.
Zebranych gości przywitał Marszałek Województwa Lubelskiego - p. Sławomir Sosnowski. Galę rozpoczął krótki program artystyczny dotyczący edukacji ekologicznej. Cieszymy się bardzo, że z naszej szkoły wyróżnienie otrzymała Klara Mrzewka z klasy 6a, tym bardziej, że poziom prac był bardzo wysoki! Liczył się pomysł, technika i jak zawsze estetyka wykonania pracy. Dyplom wraz z nagrodą był dla laureatki miłą niespodzianką. Serdecznie gratulujemy Klarze i życzymy dalszych sukcesów.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 18.10.2018

Konkurs z fizyki

W dniu dzisiejszym sześciu uczniów z klas 8 przystąpiło do pierwszego etapu konkursu kuratoryjnego z fizyki. Zadaniem uczniów było rozwiązanie 7 zadań, za które mogli uzyskać 30 punktów. Do następnego etapu zakwalifikują się osoby, które uzyskają co najmniej 27 punktów. Wszystkim życzymy powodzenia i czekamy na wyniki.


kliknij, aby powiększyć

Środa 17.10.2018

W sejmie i w telewizji

Klasy szóste udały się dziś na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie odwiedzili sejm. Wraz z przewodnikiem przeszli podziemnymi korytarzami sejmowymi, usiedli w fotelech parlamentarzystów na sali obrad, poznali rozkład miejsc na sali, funkcje posłów, zasady panujące podczas obrad. Niestety nie udało się spotkać żadnego posła czy senatora. Inaczej było w telewizji. Klasy, podzielone na dwie grupy, poznały historię telewizji i obejrzały studia telewizyjne, w tym studio pytania na śniadanie. Spotkali też p. Przemysława Babiarza i niektórzy z nich otrzymali jego autograf. Po obiedzie wszyscy udali się na spacer po Starym Mieście. Oczywiście był też czas na kupienie pamiątek. Zmęczeni, pełni wrażeń wrócili do Lublina.
Dziękujemy za udaną wycieczkę i niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 17.10.2018

Międzynarodowe laury poetyckie

W sobotę 6 października 2018 roku w Haus für Poesie w Kulturbrauerei, odbyła się uroczysta prezentacja utworów nagrodzonych w VI Międzynarodowym Konkursie Literackim "Młodzież pisze wiersze" zorganizowanym przez POLin Stowarzyszenie Polki w Gospodarce i Kulturze oraz Polskie Towarzystwo Szkolne "Oświata" w Berlinie. W gronie nagrodzonych dzieci i młodzieży znalazła się nasza uczennica Antonina Mądzik z klasy 8a - laureatka II miejsca w kategorii: wiersz autorski w języku polskim nadesłany przez młodzież mieszkającą w Polsce, do lat 14. Wszyscy laureaci mogli nacieszyć się nie tylko swoimi sukcesami, ale i weekendowym pobytem w Berlinie i pokonkursowym tomikiem poetyckim. Gratulujemy i życzymy kolejnych laurów!


kliknij, aby powiększyć

Środa 17.10.2018

Konkurs z biologii

Osiemnastu uczniów naszej szkoły z klas 7-8 wzięło dziś udział w kuratoryjnym konkursie biologicznym. Uczestnikom towarzyszyło ogromne skupienie i zaangażowanie. Punktualnie o godz. 9.00 rozpoczęli swe zmagania z zadaniami konkursowymi. Zadaniem uczniów było rozwiązanie 17 zadań, za które mogli uzyskać 30 punktów. Za wszystkich przystępujących do konkursu trzymamy mocno kciuki!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 16.10.2018

Wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli

O godzinie 16.00 spotkali się dzisiaj nauczyciele uczący w jednym oddziale, by poruszyć sprawy najbardziej aktualne w kwestiach pedagogicznych. Kolejnym etapem pracowitego popołudnia było posiedzenie Rady Pedagogicznej, podczas którego zajęto się sprawami bieżącymi związanymi z funkcjonowaniem szkoły. Ważnym elementem dzisiejszego spotkania było wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli, podczas którego p. Andrzej Paździor, nasz informatyk, wyjaśniał różne kwestie związane z funkcjonowaniem dziennika elektronicznego, a s. Maria Anna Gumuła i p. Iwona Jagła-Izdebska poprowadziły część warsztatową dotyczącą kształcenia i rozwijania kompetencji kluczowych. W ostatniej części spotkania Siostra Dyrektor Estera Grzegorek przeszła do omawiania spraw bieżących w kwestiach dydaktyczno - wychowawczych i organizacyjnych szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 16.10.2018

Przekazanie słodyczy dla świetlicy KSM

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę słodyczy dla dzieci ze Świetlicy KSM mieszczącej się przy ul. Krakowskie Przedmieście 1. Łącznie przekazaliśmy Świetlicy następujące słodycze: 30 czekolad, 21 opakowań ciastek, 11 batonów, 21 paczek żelków, 6 opakowań paluszków, 14 kg cukru, 13 paczek płatków śniadaniowych, 2 lizaki, 38 budyniów, 42 galaretki, 58 kisieli i 556 cukierków. Uczniowie koła charytatywnego odwiedzili dzisiaj Świetlicę, aby na ręce pani kierowniczki Aleksandry Pacholik przekazać nasz słodki prezent. Pudełka były ciężkie, ale uczniowie zanieśli je z radością, że nasza szkoła chce i potrafi się dzielić z innymi. Takie wydarzenia są również czasem refleksji, że wielu rzeczy uczymy się między lekcjami, a wiele ważnych sukcesów odnosimy nie tylko wtedy, gdy coś zdobywamy, ale wtedy gdy czegoś sobie odmawiamy, aby podzielić się z innymi.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 16.10.2018

Apel z okazji Dnia Papieskiego

16 października 1978 roku świat dowiedział się o wyborze nowego papieża. Był to moment szczególny dla Polaków, gdyż głową Kościoła został Karol Wojtyła-nasz rodak. Dla kraju pogrążonego w komunistycznej niewoli był to moment przełomowy. Pontyfikat Jana Pawła II stał się ważnym czasem dla całego świata chrześcijańskiego. Ekumenizm, który wdrażał stał się mostem dla współpracy między przedstawicielami różnych religii. W dniu dzisiejszym wspominaliśmy wybór Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji uczniowie klasy 3a (pod poieką p. Katarzyny Matuszyk) i klasy 8a (pod opieką s. Marii Magdaleny Masłoń) przygotowali apele okolicznościowe. Uczniowie klas 1-3 obejrzeli scenkę z życia Karola Wojtyły i jego wyprawy ze studentami w góry. Usłyszeli wiersze i piosenkę o tym wyjątkowym człowieku. Natomiast uczniowie klas 4-8 obejrzeli film o Wielkim Polaku, wysłuchali najważniejszych informacji dotyczących jego życia oraz zaśpiewali jego ulubioną pieśń - "Barkę". Pamiętając o tym, że Jan Paweł II bardzo kochał Maryję, odmówiliśmy wspólnie dziesiątkę różańca.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 16.10.2018

Konkurs z geografii

W kolejnym dniu zmagań konkursowych nasi uczniowie rozwiązywali test z geografii. Z jednej strony pytania dotyczyły znajomości Wyżyny Lubelskiej i Roztocza - naszej małej Ojczyzny, z drugiej wybiegały daleko poza granice Polski sprawdzając umiejętność określania czasu strefowego w Londynie i Pekinie. Mamy nadzieję, że ten zakres wiedzy z geografii nie stanowi problemu dla naszych uczniów. Wszystkim życzymy powodzenia.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 15.10.2018

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest na pamiątkę Komisji Edukacji Narodowej, która została powołana 14 października 1774 roku, by zrewolucjonizować polskie szkolnictwo w XVIII wieku. Było to niezwykle ważne wydarzenia mające na celu wykreowanie nowego Polaka - świadomego i wykształconego patrioty. Na przestrzeni lat ten dzień stał się świętem całej oświaty. Również w naszej szkole odbywały się uroczyste obchody. O godzinie 8.15 nauczyciele, rodzice i uczniowie zgromadzili się w Kościele pod wezwaniem nawrócenia św. Pawła, by uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej w intencji pracowników naszej szkoły. Następnie udano się do auli, gdzie klasa 3b pod opieką p. Katarzyny Niedziółki przygotowała część artystyczną. Po programie słowno - muzycznym głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Rodziców, którzy złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia. Głos zabrała również Siostra Dyrektor. Następnie cała społeczność szkolna udała się do kina, gdzie odbyły się poszczególne seanse. Klasy I-III obejrzały film pt. "Mała stopa", klasy IV-VI "Biały Kieł", natomiast uczniowie z klas VII i VIII ekranizację powieści "Dywizjon 303". Wszystkim pracownikom oświaty jeszcze raz życzymy wytrwałości i światła Ducha Świętego w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 14.10.2018

Dzień Papieski 2018

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w trzydniową akcję charytatywną, która jest odpowiedzią na wezwanie św. Jana Pawła II do solidarności z ubogimi. Wzięli udział w publicznej zbiórce pieniędzy, w której corocznie uczestniczy blisko 100 tysięcy wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji przyznającej stypendia uzdolnionym młodym ludziom pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób mogliśmy włączyć się w budowanie "żywego pomnika" św. Jana Pawła II, którym nazywani są stypendyści Fundacji.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 14.10.2018

Rozpoczynamy spotkania
dzieci pierwszokomunijnych


Trzecioklasiści i ich rodzice rozpoczęli przygotowania do pierwszej spowiedzi i Komunii św. Każdego miesiąca, w drugą niedzielę będą przychodzić do szkolnej kaplicy na Eucharystę i spotkania w grupach. Konferencje dla rodziców poprowadzi ks. Grzegorz Głąb, a katechezę s. Urszula Kupczyk. Dzisiaj dzieci poznały historię Mojżesza i otrzymały od rodziców poświęcone różańce. Rodzice zatrzymali się nad zagadnieniem wartości wspólnej, rodzinnej modlitwy i tajemnicy miłości, którą niczym nie można zastąpić. Zapraszamy na drugie spotkanie 11 listopada.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 13.10.2018

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików

W Puławach w hali Miejskiego Ośrodka Spostru i Rekreacji odbyły się dziś Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Taekwondo Olimpijskim. Jest to impreza rangi mistrzowskiej, podczas której panował bardzo wysoki poziom sportowy (przyjechały najmocniejsze ekipy z Polski wschodniej). Naszą szkołę reprezentowali: Borkowski Dominik z kl. 4b, Martyna Krzysztof z kl. 5b, Osiński Dawid z kl. 5a, Pawelec Hieronim z kl. 5b i Sternik Mikołaj z kl. 5b. Chłopcom po raz pierwszy wystąpili w zawodach w konkurencji walki sportowej, co niewątpliwie jest dla nich nowym i cennym doświadczeniem sportowym. Tym razem nie udało się wywalczyć medalu w żadnej konkurencji, jednak gratulujemy im woli walki.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 12.10.2018

Warto być Polakiem

Czternastu uczniów naszej szkoły wzięło dziś udział w pierwszym - międzyszkolnym etapie testu o niepodległości. "Warto być Polakiem - Test wiedzy historycznej z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości” to konkurs dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który organizuje Kurier Lubelski wraz z Kuratorium Oświaty w Lublinie. Test dotyczy historii Polski w latach 1918-1925. Do udziału zgłosiło się łącznie 376 szkół z całego województwa.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 12.10.2018

Konkurs Maryjny

W październiku, miesiącu różańcowym, w klasach drugich został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. "Matka Boża różańcowa". Wszystkim dzieciom gratulujemy pomysłów i zaangażowania. Kilka prac zostało wyróżnionych i nagrodzonych. Oto nasi mali laureaci:
I miejsce - Weronika Małek z kl. 2a i Julia Gomuła z kl. 2b,
II miejsce - Weronika Szkuat z kl. 2a i Tymoteusz Roman z kl. 2a,
III miejsce - Michalina Orpik z kl. 2b i Jagoda Bryła z kl. 2b.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 12.10.2018

Konkurs z matematyki

Dziś kolejny dzień konkursowych zmagań. Piątkowy poranek dla 34 uczniów naszej szkoły rozpoczął się bardzo intensywnie. Zmierzyli się oni z pierwszym etapem Kuratoryjnego Konkursu z Matematyki. Uczniowie otrzymali zestawy 10 zadań, za które mogli uzyskać 30 punktów. Do następnego etapu konkursu przejdą ci spośród nich, którzy uzyskali 27 punktów. Teraz już tylko oczekujemy na wyniki. Życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 11.10.2018

Z Panią Muzyką na Mazowszu

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1-3 wzięli udział w kolejnym spotkaniu z Panią Muzyką. Tym razem mieliśmy okazję bliżej poznać tradycje i kulturę regionu mazowieckiego. Zaproszeni goście zaprezentowali nam tradycyjny strój łowicki, zobaczyliśmy najbardziej znane tańce regionalne. Poza tym przekonaliśmy się, jak ciekawe są dawne zabawy ludowe. Wspólnie śpiewaliśmy takie utwory jak: „Kukułeczka” i znaną piosenkę o Warszawie „Na prawo most, na lewo most”. Na koniec przenieśliśmy się do stolicy z roku 1918. Posłuchaliśmy piosenek słuchanych w tamtych czasach, zobaczyliśmy jak dawniej ubierali się Warszawiacy. To było wyjątkowe spotkanie!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 11.10.2018

Konkurs z języka polskiego

Nadszedł kolejny dzień konkursowych zmagań. W dniu dzisiejszym 30 uczniów z klas 5-8 przystąpiło do szkolnego etapu konkursu polonistycznego organizowanego przez Lubelskie Kuratorium Oświaty. Pytania na podstawie Legendy o Lechu Czechu i Rusie, wykres zdania pojedynczego, odmiana przez przypadki, interpretacja wiersza Adama Asnyka to tylko niektóre z 19 zadań, z którymi przyszło się zmierzyć naszym uczniom. Uczniowie redagowali także list pamiętając oczywiście o zapisie poprawnym pod względem językowym, stylistycznym, ortograficznym oraz interpunkcyjnym. Życzymy wszystkim powodzenia i czekamy na wyniki.


kliknij, aby powiększyć

Środa 10.10.2018

Trzy kolby świeżutkiego tlenu

Na dzisiejszej lekcji chemii uczniowie klasy 7a poznali jeden ze składników powietrza – tlen. Przeprowadziliśmy doświadczenie – reakcję rozkładu manganianu (VII) potasu – którego celem było otrzymanie tego gazu. Udało nam się zebrać trzy kolby świeżutkiego tlenu. Dzięki temu mogliśmy samodzielnie zbadać jego właściwości oraz przeprowadzić kolejne doświadczenia (reakcje łączenia tlenu z metalami i niemetalami – jak pięknie żarzył się węgiel!). Czego się dziś nauczyliśmy? Tlen jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, nie rozpuszcza się w wodzie, za to podtrzymuje spalanie, co bardzo dobrze widać na zdjęciu. Poznaliśmy dwa typy reakcji chemicznych – analizę i syntezę. Wiemy też, że warto zapoznać się z kartą charakterystyki substancji używanej w doświadczeniach, bo nasze bezpieczeństwo podczas pracy laboratoryjnej jest najważniejsze!


kliknij, aby powiększyć

Środa 10.10.2018

W Ogrodzie Botanicznym UMCS

Pierwszoklasiści wybrali się dziś na wycieczkę edukacyjno - integracyjną do Ogrodu Botanicznego UMCS. Pracując w małych zespołach, uczniowie poszukiwali liści i owoców znanych im drzew, poznawali nowe drzewa, odrysowywali odciski kory i mierzyli grubość pni. Mieli też czas na swobodną zabawę w pięknym miejscu, ciekawe rozmowy i eksperymenty z pływającymi liśćmi. Taka wycieczka to wspaniały sposób, by doświadczyć czym jest nauka przez zabawę.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 10.10.2018

Dzień Eksperta w świetlicy

W świetlicy klas 1-3 środa to Dzień Eksperta, kiedy zajęcia prowadzą chętni uczniowie. Ekpertem może być każdy, kto interesuje się czymś ciekawym, chciałby podzielić się z innymi swoją wiedzą lub umiejętnościami. Odbyły już ciekawe zajęcia z modelarstwa, które przeprowadziła Hania Kryk z klasy 3a, podczas których mieliśmy okazję poćwiczyć swoją wyobraźnię i umiejętności manualne.
Na dzisiejszych zajęciach naszym Ekspertem był Grześ Zgutka z klasy 3a, który wprowadził nas w świat kodowania i programowania. Przedstawił interesujące propozycje programów do kodowania dostępnych w internecie. Zaproponował też książkę o języku programowania komputerowego - Java wszystkim tym, którzy chcieliby rozwijać swoje zainteresowania informatyczne. Zachęcamy do rozpoczęcia przygody z kodowaniem tym bardziej, że do 21 października trwa Code Week - Europejski Tydzien Kodowania, społeczna inicjatywa, w ramach której państwa europejskie rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Więcej informacji na stronie http://www.koduj.gov.pl/.
Tymczasem my czekamy na kolejne zajęcia naszych Ekspertów.


kliknij, aby powiększyć

Środa 10.10.2018

Konkurs o Aniołach

"Mój Anioł Stróż" to temat konkursu plastycznego przeprowadzonego w ramach lekcji religii w klasach pierwszych. Podczas wykonywania prac ważną rolę odegrała wyobraźnia, bo nikt z nas nie widział swojego Anioła Stróża. Na rysunkach wszystkie anioły uśmiechały się, miały skrzydła i piękne kolorowe szaty w serca, kwiaty i w kolorowe tęcze. Od razu widać, że to dobre duchy. Wszystkim gratulujemy a szczególnie tym dzieciom, które zostały nagrodzone:
I miejsce - Agnieszka Jarecka z kl. 1a i Natalia Albiniak z kl. 1b,
II miejsce - Dominika Momora z kl. 1a i Natalia Frankowska z kl. 1b,
III miejsce - Hanna Mazuriewicz z kl. 1a i Joanna Borkowska z kl. 1b.


kliknij, aby powiększyć

Środa 10.10.2018

"Piękna Nasza Polska Cała"

Nasza szkoła przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. "Piękna Nasza Polska Cała". Projekt jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Jego główne cele to kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej.
Poprzez realizację zadań tematycznych uczniowie naszej szkoły poznają historię państwa polskiego, jego symbole narodowe, tradycje, zwyczaje czy obrzędy ludowe. Działania projektowe będą też okazją by budzić wśród najmłodszych poczucie tożsamości narodowej i regionalnej oraz dumy z bycia Polakiem. Projekt będzie realizowany od października do końca roku 2018 r.


kliknij, aby powiększyć

Środa 10.10.2018

Konkurs z języka angielskiego

W kolejnym dniu zmagań konkursowych nasi uczniowie stawili czoła zagadnieniom z języka angielskiego. Język ten cieszy się tak dużą popularnością, że udział w I etapie konkursu kuratoryjnego zadeklarowało aż 70 uczniów. Formularz testowy nie tylko sprawdzał umiejętność redagowania dłuższej wypowiedzi czy układania fragmentów tekstu w logiczną całość, ale także odnosił się do wiedzy z zakresu geografii i historii Wielkiej Brytanii. Mamy nadzieję, że pytania o symbole, stolice i patronów krajów wchodzących w skład Monarchii Brytyjskiej oraz doskonała znajomość gramatyki języka angielskiego otworzą naszym uczniom drogę do kolejnego etapu konkursu kuratoryjnego z tego przedmiotu. Good luck!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 09.10.2018

Wizyta w fabryce bombek choinkowych i malowniczy Sandomierz

Dzisiaj klasy czwarte udały się na wycieczkę klasową. O godzinie 7.00 wszyscy zebrali się na zbiórce, by chwilę później, pełni ekscytacji, wyruszyć w niezmiernie ciekawą podróż. Opiekę sprawowali: p. Justyna Gieroba, p. Katarzyna Jawoska, s. Barbara Markiewicz i p. Mateusz Dąbrowski. Pierwszym punktem programu była wizyta w fabryce bombek w Nowej Dębie. Bombki choinkowe od XIX wieku stanowią nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. Wykonywane z dokładnością według starych technik produkcji cieszą zwiedzających manufakturę. Pani przewodnik oprowadziła uczniów po wszystkich działach produkcji oraz wystawach prezentujących dane style we wzornictwie. Dzieci mogły zobaczyć wydmuchiwanie bombek, ich zdobienie w dekoratorni oraz wykonać własny niepowtarzalny egzemplarz, który zawiśnie na tegorocznej choince. Kolejnym punktem programu była wizyta w Sandomierzu. Na Rynku dokonał się podział na grupy i każda z nich otrzymała zadania. Daty, symbole i zabytki - to stało się obiektem zainteresowania wszystkich. Po wyczerpujących poszukiwaniach nastąpił werdykt. Wszystkie grupy zajęły pierwsze miejsce. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami. Ciekawym miejscem była również zbrojownia, gdzie każdy mógł poczuć się jak rycerz lub dworska dama. Wszystkim działaniom towarzyszyła wspaniała pogoda. Podsumowując, złota polska jesień doskonale uwydatniła walory tej wycieczki. Uczniowie klas czwartych, pełni wrażeń, powrócili do Lublina bogatsi o nowe doświadczenia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 09.10.2018

Spotkanie z Panem Prezydentem Krzysztofem Żukiem

Nasi wolontariusze z klasy 6a promowali dzisiaj akcję "Jesienny Kiermasz Książek dla Marysi". W ramach swojej pracy chodzili po ulicach Lublina rozdając napotkanym osobom ulotki. Na Placu Litewskim spotkali Pana Prezydenta Krzysztofa Żuka. Wykazali się niemałą odwagą, ponieważ podeszli, żeby poinformować go o akcjach prowadzonych na rzecz Marysi. Pan Prezydent przyjął ulotki informacyjne, a podczas rozmowie uczniowie dowiedzieli się, że jest on zorientowany w sprawie i chętnie pozwolił wolontariuszom na pamiątkowe zdjęcie. Wolontariat otwiera drzwi do miejsc, do których zwykle nie pukamy oraz prowadzi nas do osób, z którymi często brakuje nam śmiałości na bezpośredni kontakt. Wolontariat to droga do wielu odważnych i niespodziewanych spotkań.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 09.10.2018

Zajęcia integracyjne
w klasach pierwszych


W dniu dzisiejszym w obu klasach pierwszych odbyły się warsztaty integracyjne prowadzone przez panią pedagog - Edytę Matejek oraz panią psycholog - Annę Karę. W ramach zajęć do klas zawitali dziś: Sowa-Mądra Głowa, Pajączek-Plączek, Dzięcioł-Kręcioł i Gąsiennica-Zazdrośnica. Wspomniane zwierzaki są bohaterami bajki, z której najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć się, że każdy jest wyjątkowy, choć tak samo ważny. W nawiązaniu do zmagań zwierzaków z Leśnej Szkoły, dzieci wspólnie doszły do wniosku, że budowanie zespołu klasowego, tak jak budowanie domu, wymaga współpracy i zaangażowania wszystkich. Sowa-Mądra Głowa podpowiedziała również, by każdy odnalazł w sobie to, co potrafi robić najlepiej. Uczniowie zbudowali wyjątkowe domy z niepowtarzalnych cegieł. Teraz, wraz z wychowawcami, będą troszczyć się o to, by z każdym dniem ich klasowy dom był umacniany wzajemną pomocą, życzliwością i przyjaźnią.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 09.10.2018

Kiermasz książek dla Marysi

Koło charytatywne pomaga w kiermaszu książek, który został zorganizowany w Domu Towarowym PEDET, a więc w sąsiedztwie naszej szkoły. Na kiermaszu można kupić książki dla czytelników w każdym wieku i z różnych dziedzin. Nasza pomoc polegała na układaniu książek i pilnowaniu stoiska, do którego ludzie podchodzą, żeby kupić coś dla siebie, a w ten sposób wesprzeć fundację, która zbiera pieniążki na leczenie 2,5-letniej Marysi Szlązak walczącej z nowotworem mózgu.
Kiermasz trwa do końca października. Zachęcamy do wolontariatu polegającego na pilnowaniu stoiska z książkami. Każdy może wybrać dzień i godzinę dogodną dla siebie. Zapraszamy również do odwiedzania stoiska celem zakupienia książek, co będzie bardzo ważną pomocą dla maleńkiej Marysi.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 09.10.2018

Spotkanie Rady Samorządu

W dniu dzisiejszym odbyło się pierwsze spotkanie Rady Samorządu Uczniowskiego. Celem spotkań, które odbywać się będą raz w miesiącu jest omówienie najważniejszych wydarzeń najbliższego miesiąca. Dziś uczniowie dyskutowali na temat najważniejszych wydarzeń w październiku m.in. przygotowania Dnia Edukacji Narodowej i małych niespodzianek dla naszych nauczycieli, dyskoteki dla klas 4-8, zbiórki charytatywnej dla potrzebujących oraz spotkania z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego LO im. Unii Lubelskiej. Cieszymy się, że głowy naszych uczniów są pełne pomysłów, nie brakuje też sił i zaangażowania do wspólnej pracy. Mamy nadzieję, że będzie bardzo owocna w tym roku.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 09.10.2018

Konkurs z historii

Kolejny kuratoryjny konkurs za nami. W dzisiejszy poranek 25 uczniów z klas 5-8 przystąpiło do konkursu z historii. Test konkursowy składał się z 12 zadań i obejmował dwie epoki historyczne: starożytność i średniowiecze. Chronologia, starożytne dyscypliny sportowe, średniowieczni władcy to tylko niektóre z zadań, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie. Życzymy powodzenia i czekamy na wyniki!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 08.10.2018

Misyjny październik

Już od pierwszych dni października przygotowujemy się do Tygodnia misyjnego. W naszej szkole podjęliśmy w tym czasie modlitwę za misje oraz trzy akcje - konkretne czyny z myślą o potrzebujących. Zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców do udziału w akcji:
1. "Puszka dla maluszka" - w szkole zbieramy aluminiowe puszki. Po sprzedaży otrzymaną kwotę ofiarujemy na dożywianie dzieci w Afryce.
2. "Chata medyka" - zachęcamy, by podzielić się swoim kieszonkowym, "darem serca", na budowę przychodni dla dzieci na Madagaskarze. Ofiarę można wrzucić "do murzynka" na parterze szkoły.
3. "Czary mary okulary" - zbieramy okulary. Może w naszych domach mamy okulary, które już są niepotrzebne. Tu w Polsce zostaną opisane przez lekarzy i trafią do potrzebujących w Afryce.
To nasze propozycje dla chętnych, dla tych, którzy "sercem obejmują świat"!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 08.10.2018

Nowe Horyzonty
Edukacji Filmowej


Dzisiaj Kulturkowicze rozpoczęli udział w kolejnej, a dla naszej szkoły – trzeciej edycji Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Jest to projekt, który zakłada edukację i wychowanie w zakresie sztuki filmowej. Jest organizowany w wielu miastach Polski. W Lublinie realizacji NHEF-u podjął się Teatr Stary. Z poprzednich lat wiemy, że ta nauka w las nie idzie. Kulturkowicze, biorący udział w NHEF-ie z czasem zadziwiają wiedzą, krytycznymi spostrzeżeniami dotyczącymi filmu/animacji, lepszym gustem.
Dzisiejsza projekcja filmowa to francuska animacja z 2007 roku zatytułowana "Nocturna". Bajka niesamowita! Mroczna, choć pogodna. Jak się okazało, dla Kulturkowiczów bardzo inspirująca. Czego dowodem były rozmowy o wrażeniach, wymiana spostrzeżeń oraz szkice wymyślonych przez siebie bajkowych postaci, wykonane podczas zajęć w szkole. Już za miesiąc kolejna dawka filmowa.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 08.10.2018

Zoom Natury i park linowy

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 3a i 3b wzięli udział w jesiennej wycieczce klasowej. Tym razem odwiedziliśmy Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od laboratoriów wiedzy: Runo Leśne, Energii i Recyklingu, Awifauny i Troposfery. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach. Dowiedzieliśmy się więcej o zwierzętach egzotycznych. Mieliśmy okazję zobaczyć na żywo Kameleona Jemeńskiego i Agamę. Następnie każdy z nas miał okazję wcielić się w rolę młodych chemików tworząc m.in. "tęczowy deszcz". Na koniec dnia czekał nas park linowy. Pełni wrażeń, zakupiliśmy różnorodne pamiątki, by następnie wrócić do naszych domów.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 08.10.2018

"Podaruj książkę bibliotece"

Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w VI edycję akcji "Podaruj książkę bibliotece".
Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru naszej szkolnej biblioteki o ciekawe pozycje książkowe. Akcja trwa do końca października.
Pamiętajmy – książka czytana żyje dłużej!kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 08.10.2018

Konkurs z chemii

W dniu dzisiejszym rozpoczął się szkolny etap konkursów kuratoryjnych organizowanych przez Lubelskie Kuratorium Oświaty. Punktualnie o godz. 9.00, sześciu uczniów z klas ósmych przystąpiło do konkursu z chemii. Aby przejść do kolejnego etapu uczniowie muszą uzyskać 90% poprawnych odpowiedzi. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 07.10.2018

Na Stadionie Młodych

Wczoraj grupa uczniów z naszej szkoły wraz z s. Katarzyną Słowik i s. M. Anną Gumułą pojechała do Warszawy na Stadion Młodych, czyli dwunastogodzinne rekolekcje dla młodzieży z całej Polski. PGE Narodowy został wypełniony przez 40 tysięcy młodych osób. Płyta stadionu zamieniła się w ogromny ołtarz w kształcie krzyża. Z tego wyjątkowego ołtarza było głoszone Słowo Boże i sprawowana liturgia Eucharystii. Tam też został wystawiony Jezus w Najświętszym Sakramencie do adoracji. Wszystkie te elementy programu były przeplatane modlitwą uwielbienia prowadzoną przez różne zespoły chrześcijańskie. Ponadto przez 12 godzin trwała nieustannie spowiedź, modlitwa wstawiennicza i adoracja Najświętszego Sakramentu w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Jednym Słowem Stadion Narodowy zamienił się w ogromną świątynię, w której każdy mógł poczuć się w obecności Boga oraz braci i sióstr jak w swoim domu. Uczestnicy rekolekcji mieli możliwość spotkać się twarzą w twarz z gośćmi w “Strefie inspiracji” lub posłuchać w kameralnym gronie świadectw wiary w “Strefie Słowa”. Atrakcji było więcej, jednak to co najważniejsze dokonało się w sercach podczas spotkania z Bogiem oraz w spotkaniach z drugim człowiekiem. Doświadczyliśmy Kościoła młodego, pełnego życia, radości, spontaniczności, Kościoła, o którym marzymy, w którym nikt nie wstydzi się wiary, otwarcie mówi o Bogu, wielbi Chrystusa całym sobą (sercem i ciałem), a w swojej słabości przywołuje Ducha Świętego.
Był to pierwszy w historii Polski Stadion Młodych, a my mamy nadzieję, że za rok będzie kolejny.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 05.10.2018

Pierwszopiątkowa Eucharystia

Tradycją naszej szkoły stały się Msze Świętę sprawowane w każdy pierwszy piątek miesiąca. Właśnie dzisiaj mieliśmy to szczęście uczestniczyć w jednaj z nich. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły od dzisiaj uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w "swoje" Eucharystii sprawowanej w kaplicy szkolnej, natomiast uczniowie klas 4-8 tradycyjne w kościele pobrygidkowskim. Podczas Eucharystii w pierwszym czytaniu usłyszeliśmy fragment z Księgi Hioba. Wysłuchalismy również Ewangelii wg Św. Łukasza, mówiącej, że kto gardzi Chrystusem, ten będzie wzgardzony przez Boga. Dzisiejsze Czytania są niezwykle wymowne, dlatego wszyscy powinniśmy się zatrzymać na chwilę i zastanowić nad tym, co Bóg chce dziś do nas powiedzieć.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 05.10.2018

Przekazanie złotego klucza

W dniu dzisiejszym po porannej modlitwie poznaliśmy Przewodniczącą Rady Samorządu Uczniowskiego. Została nią Marta Steuden z klasy 8a. Funkcję Zastępcy Przewodniczącej będzie pełnił Mateusz Lisowski z klasy 6b, natomiast szkolnym skarbnikiem został Franciszek Kwiatkowski z klasy 7a. Uczniowie otrzymali złoty klucz - który jest symbolem mądrości, rozwagi i odpowiedzialności za powierzone zadania oraz złożyli ślubowanie: "Przyjmując tak zaszczytne funkcje, zobowiązujemy się godnie i uczciwie wywiązywać się z powierzonych nam zadań, dbać o dobre imię szkoły oraz troszczyć się o jej wizerunek. Pragniemy zapewnić, iż zawsze będziemy postępować zgodnie z kodeksem moralnym, będziemy dawać dobry przykład postaw uczniowskich oraz sumiennie wypełniać nasze obowiązki dla dobra całej społeczności szkolnej".
Życzymy im dużo siły i odwagi, mamy nadzieję, że pełniona funkcja będzie także wspaniałym doświadczeniem kształtującym ich postawę.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 04.10.2018

"Bądź jak EuGeniusz –
przedsiębiorczy, kreatywny, odważny!"


Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza szkoła, jako jedna z 6 szkół w województwie lubelskim, otrzymała dofinansowanie w konkursie grantowym NBP "My Polacy – niepodlegli, przedsiębiorczy" na realizację projektu "Bądź jak EuGeniusz – przedsiębiorczy, kreatywny, odważny!". Celem tego projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat polskich osiągnięć ekonomicznych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju przedsiębiorczości na terenie Lubelszczyzny. W realizację przedsięwzięcia angażujemy całą społeczność szkolną (uczniów, rodziców, nauczycieli) oraz przedstawicieli społeczności lokalnej.
Zaraz zaczynamy – startujemy 8.10.2018! Tego jeszcze nie było – będą konferencje, ciekawe wykłady, spotkania z przedsiębiorcami, wystawy, konkursy z nagrodami i.... interaktywny teleturniej wiedzy na żywo! Harmonogram działań znajduje się tutaj.
Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 04.10.2018

Inspirujące "Jutro"

Dziś klasa 2a po raz kolejny w tym tygodniu zawitała do Warsztatów Kultury. Tym razem w trakcie warsztatu poprowadzonego przez Panią Krystynę Rybicką dzieci dowiedziały się jak zaprojektować ilustrację do książki. Na samym początku Pani Krystyna pokazała nam różnego rodzaju książki – od tych ponad pięćdziesięcioletnich aż po najnowsze z kolekcji Disneya. Potem czekało nas zadanie wymagające dużej cierpliwości i skupienia – Pani Krystyna narysowała na tablicy dużą kropkę. Następnie każde dziecko dorysowało prosty element do poprzedniego i wspólnie przedstawiliśmy to, co wydaje się nam najważniejsze w przyszłości. W końcu przyszedł czas na pracę indywidualną – wszyscy otrzymali kartkę z narysowaną figurą geometryczną, która była inspiracją do narysowania ilustracji do książki pt. "Jutro". A co nas czeka jutro według drugoklasistów? Impreza urodzinowa, najazd kosmitów, świat rządzony przez koty czy wreszcie brokatowa apokalipsa...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 04.10.2018

W strefie wysokich lotów

Dziś w ramach minionego "Dnia chlopaka" klasa 7b udała się na wyjście integracyjne do strefy wysokich lotów i jak to bywa w bezpiecznym środowisku i doborowym towarzystwie, zabawa i wysiłek fizyczny sprzyjały radosnemu byciu "razem". To był świetnie spędzony czas!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 04.10.2018

Modele cząsteczek kwasów

Uczniowie klasy 8a podczas lekcji chemii budowali w grupach modele cząsteczek kwasów tlenowych i beztlenowych. Nie było to łatwe zadanie - musieli uwzględnić rodzaj i liczbę atomów budujących daną cząsteczkę oraz rodzaj wiązań chemicznych występujących miedzy atomami. Ważna tu była praca zespołowa i wyobraźnia przestrzenna.
Po co w ogóle uczymy się o kwasach? Bo kwasy to związki chemiczne, z którymi spotykamy się na co dzień. Stosujemy je do produkcji leków, nawozów sztucznych, materiałów wybuchowych. Pijemy je w napojach gazowanych, produkujemy paliwa rakietowe, robimy preparaty stomatologiczne. Bielimy papier, konserwujemy żywność i wyrabiamy środki piorące. Jak widać - nasz kontakt z kwasami jest nieunikniony. Dlatego dobrze jest poznać nieco bliżej substancje, które towarzyszą nam każdego dnia.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 04.10.2018

Zbieramy plony
z działki misyjnej


Już jesiennie w naszym ogrodzie, czas zebrać to, co zasadziliśmy na wiosnę. Teraz złocą się jeszcze turki na grządkach kwiatowych, a michałki w całej fioletowej krasie mówią o jesieni. Dojrzało już afrykańskie proso i dynie melonowe czas zerwać. Właśnie z tym uporali się dziasiaj mali misjonarze z klas pierwszych. Kiedyś podczas spotkania koła misyjnego skosztują zupę dyniową. Nasiona prosa i turków przechowają i zasieją na wiosnę. Mamy prawdziwą działkę i dużo radości w sercach.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 04.10.2018

Druga tura wyborów

W dniu dzisiejszym po modlitwie porannej odbyła się druga tura wyborów na Przewodniczącego Rady Samorządu Uczniowskiego. Dwoje kandydatów - Marta Steuden z klasy 8a oraz Mateusz Lisowski z klasy 6b stanęło do rywalizacji o pełnienie tej ważnej funkcji. Wybory wzbudzały już od samego rana ogromnie dużo emocji, zwłaszcza wśród koleżanek i kolegów, którzy wspierali mocno trzymali kciuki za swoich kandydatów. Wyniki poznamy już jutro po modlitwie porannej, po której nastąpi również przekazanie obowiązków nowej Radzie Samorządu.


kliknij, aby powiększyć

Środa 03.10.2018

Bank mundurków

Mundurek galowy i codzienny to niezbędny element związany z nauką w naszej szkole, ale także symbol świadczący o przynależności do szkolnej społeczności. Dzieci bardzo szybko wyrastają ze szkolnego stroju, który często może z powodzeniem posłużyć innemu dziecku – nie warto by stroje zajmowały miejsce w szafie lub zostały wyrzucone. Właśnie dlatego zachęcamy wszystkich Rodziców do skorzystania z możliwości odkupienia, odsprzedania lub oddania mundurków poprzez szkolną bazę. Informacje o aktualnie dostępnych mundurkach (strojach galowych, bluzach, koszulkach polo) można znaleźć na naszej szkolnej stronie internetowej w zakładce "Dziennik on-line" a następnie klikając w "Bank mundurków". Mundurki można także oddawać osobiście do gabinetu psychologiczno-pedgogicznego. Baza mundurków cieszy się dużym powodzeniem od kilku lat i skorzystało z niej wielu uczniów. Mamy nadzieje, że będzie służyć i w kolejnych latach. W razie wątpliwości pytania prosimy kierować do szkolnego psychologa – p. Anny Kary.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 02.10.2018

Inspirująca gąsienica

Wtorkowy poranek klasa 2a spędziła w Warsztatach Kultury, gdzie brała udział w zajęciach plastycznych rozwijających zainteresowania i aktywność twórczą dzieci. Każdy twórca potrzebuje inspiracji - dla naszych drugoklasistów była to książka "Bardzo głodna gąsienica" oraz film animowany "Marzenie gąsienicy". Wykorzystując materiały z recyklingu i niezmierzone pokłady własnej fantazji uczniowie wyczarowali kolorowe gąsienice. Nauczyli się jak kreatywnie wykorzystywać z pozoru niepotrzebne już przedmioty, a zabawa plastyczna dała okazję do rozmowy o ochronie środowiska i selekcji odpadów.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 02.10.2018

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

"Książka to przyszłość", pod takim hasłem obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto bibliotek trwa cały miesiąc, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują z czytelnikami. Z tej okazji nasza szkolna biblioteka przygotowała następujące propozycje: "Jesień z książką" - konkurs fotograficzny, konkurs na "Najlepiej Czytającą Klasę" oraz stwórzmy razem jesienne drzewo ubrane w cytaty z książek. W bibliotece są do pobrania liście, na których zapisujemy cytaty. Inspiracją w poszukiwaniu cytatów niech będzie hasło "Książka to przyszłość". Więcej informacji dostępnych w bibliotece szkolnej. Wszystkich uczniów zachęcamy do udziału!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 01.10.2018

Wykrywanie obecności
witaminy C


Na dzisiejszych zajęciach koła fizyko-chemicznego uczniowie wykrywali obecność witaminy C w wybranych produktach spożywczych. Zbadane zostały: świeże soki wyciśnięte z pomarańczy i cytryny, sok jabłkowy, sprite, woda, papryka, ogórek gruntowy oraz cukierek nimm 2. Uczniowie w grupach, po zapoznaniu się z instrukcją, przygotowaniu niezbędnego sprzętu, szkła i odczynników, wykonali zaplanowane doświadczenie. Oto wyniki uczniowskich zmagań z chemią: witamina C była w prawie wszystkich badanych produktach. Nie było jej w wodzie, niewielka jej ilość znajdowała się w ogórku i napoju sprite (w tych przypadkach nastapiło bardzo słabe odbarwienie wodnego roztworu skrobi z jodyną). I oczywiście, ku największej uciesze uczniów, witamina C była także w cukierkach nimm 2.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 01.10.2018

Z wizytą w warzywniaku

Dziś uczniowie klasy 1a zainspirowani utworem J. Tuwima pt. "Warzywa" wybrali się do sklepu warzywnego, w którym szukali jesiennych darów z pół wymienionych w wierszu. Oprócz marchewek, kapusty czy brokułów mogli także zobaczyć inne jesienne warzywa i owoce. Pierwszaki z dużym zainteresowaniem oglądały zgromadzone produkty zachwycając się ich różnymi odmianami oraz kolorami. Dzięki Pani sprzedawczyni dowiedzieli się, co kupujemy na wagę, co na sztuki, a co na pęczki. Poznali również narzędzia pracy sprzedawcy: kasę, wagę czy kalkulator. Na zakończenie dostali smaczne śliwki, które po powrocie do szkoły zostały umyte i z ochotą zjedzone. Dzięki doświadczeniom tego dnia, każdy uczeń klasy 1a już wie jak należy zachować się podczas zakupów oraz jak wygląda praca, gdy stoi się po drugiej stronie sklepowej lady.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 01.10.2018

Ogólnopolski Dzień
Głośnego Czytania


29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Jest to święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
Dziś w naszej szkole obchodziliśmy to ważne święto. Z tej okazji uczniowie klas 6-8 odwiedzili w trakcie lekcji swoich najmłodszych kolegów, by przeczytać im głośno wybrane fragmenty książek. Mogliśmy usłyszeć fragmenty takich książek jak: Mikołajek, czy Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek. Mamy nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie zachęci uczniów do jeszcze częstszego sięgania po książki i rozbudzi zainteresowanie literaturą.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 01.10.2018

Igrzyska Młodzieży Szkolnej

Nasza dzielna reprezentacja chłopców w piłce nożnej wzięła disiaj udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Podczas zawodów przyszło nam się mierzyć z SP 34, GIM 12, GIM 19. Niestety we wszystkich meczach musieliśmy uznać wyższość naszych rywali. Było to dla nas cenne doświadczenie mierzyć się niekiedy z kolegami o 2 lata starszymi.
Skład reprezentacji: Mieszko Czukiewski kl. 7b, Stanisław Blachani kl. 7b, Tymoteusz Trzewik kl. 7b, Dominik Gach kl. 7b, Krystian Ziętek kl. 7a, Stanisław Kuczyński kl. 7a, Antoni Stąsik kl. 7a, Albert Paplinski kl. 8a.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 01.10.2018

Nagranie do TVP3 Lublin

Dziś na czwartej godzinie lekcyjnej reprezentanci klas 1-3 uczestniczyli w nagraniu do cyklu "Zdarzenia" realizowanym przez TVP3 Lublin. Autorka programu "Zaczarowany kufer babci Wandy - w kuferku zatrzymał się czas...", Pani Anna Kurzępa zaprosiła Panią Wandę Jędrzejewską, by opowiedziała uczniom jak wyglądała nauka i świat, gdy ona sama miała 7 lat. Inspiracją do bardzo interesującej rozmowy były pamiątki jakie Pani Wanda przyniosła do szkoły: zeszyty do kaligrafii, dawne temperówki, zdjęcia ze szkolnych przedstawień, a nawet ponadstuletnia bluzka jej babci. Zapraszamy do obejrzenia tego programu, który zostanie wyemitowany w najbliższą sobotę, 6 października o godz. 10.15 w TVP3 Lublin, w pasmie Zdarzenia. Powtórka programu w niedzielę, 7 października o godz. 19.15.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 01.10.2018

Co ciekawego w świetlicy
działo się...


Wrzesień minął w świetlicy bardzo szybko, może dlatego, że był miesiącem intensywnym i energicznym dla wszystkich. Nowi koledzy i koleżanki, nowe koła zainteresowań, ale i nowe zajęcia w świetlicy. W tym roku szkolnym uczniów przywitał zmieniony plan zajęć świetlicowych. Każdy dzień jest inny i tak: poniedziałki to Dni Pasji, wtorki to spotkania z książką, środy są dniami wolnymi od zajęć tematycznych, ale są to też Dni Eksperta, kiedy chętni uczniowie mogą prowadzić zajęcia na interesujący ich temat.
W czwartki spotykamy się na zajęciach wychowawczych, podczas których będziemy szczególnie skupiać się na tym, jak rozwiązywać konflikty rówieśnicze bez przemocy.
Piątki są Dniami bajkowo- filmowymi, cieszącymi się nieustającą popularnością.
Oczywiście w naszej świetlicy nie brakuje też wyjść na powietrze, tak bardzo potrzebnych do rozwijania nie tylko sprawności fizycznej, koordynacji, ale i poprawy koncentracji uwagi i myślenia. "Ruch zakotwicza myśl", więc korzystamy z każdej możliwości, aby go zaznać.
We wrześniu rozpoczęły się też cykliczne wizyty gości ze Stowarzyszenia "Terraz Senioras" wraz z Czupiradełkiem, tytułowym bohaterem spektakli pt."Czupiaredłko dla Niepodległej". Tematyka przedstawień dotyczy ważnych wątków, związanych z naszą Ojczyzną, która w tym roku obchodzi 100- lecie Odzyskania Niepodległości.
Przed nami październik, zapowiadający się równie ciekawie.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 01.10.2018

Najlepsi czytelnicy
września 2018/2019


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Weronika Józefczuk, kl. 5a – 11 książek
  • »Zofia Sieniow, kl. 6b – 9 książek
  • »Krzysztof Münnich, kl. 7b – 7 książek
  • »Gabriela Łuć, kl. 5b – 7 książek
  • »Emilia Polkowska, kl. 1b – 7 książek
  • »Antonina Nuckowska, kl. 2b – 6 książek
  • »Hanna Byra, kl. 1b – 6 książek
  • »Barbara Kalinowska, kl. 7a – 6 książek
  • »Wiktoria Świerk, kl. 8a – 5 książek
  • »Marta Łukasik, kl. 8b – 5 książek