Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)

STYCZEŃ 2018

kliknij, aby powiększyć

Piątek 26.01.2018

Apel o świętej Anieli

Święta Aniela Merici założyła przed wiekami Towarzystwo św. Urszuli (późniejsze Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej). Była to postać wyjątkowa, gdyż to jej działalność i myśli dały asumpt do dalszego rozwoju Zakonu w kierunku pedagogizacji i edukowania młodzieży. Dzisiaj w naszej szkole odbył się apel poświęcony św. Anieli. Na wstępie uczniowie i przedstawiciele grona pedagogicznego złożyli życzenia Siostrom. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów edukacji wczesnoszkolnej - klasę 2a i 2b pod opieką p. Sylwii Radomskiej i p. Katarzyny Matuszyk. Treści przekazane w trakcie występu pozwoliły widowni przypomnieć sobie poszczególne etapy życia założycielki Zakonu oraz Jej słowa. Głos zabrały również Siostra Przełożona Halina Bobkowska i Siostra Dyrektor Estera Grzegorek.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 26.01.2018

"Dzieła na małych formatach"

W dniu dzisiejszym klasa 7a i 7b gościły na swoich lekcjach plastyki Panią Katarzynę Osuch - kobietę z pasją... do sztuki. Sztuki nieco inaczej rozumianej i tworzonej. Hobby połączone z pracą, ale jakże ciekawą. A mowa tutaj o ręcznie malowanych motywach i obrazkach na paznokciach! Pani Kasia opowiedziała naszym uczniom swoją historię, jak to od pracy w dużej korporacji wróciła do swojego zamiłowania do sztuki i tworzenia. Otworzyła własny zakład i rozpoczęła prace jako stylistka paznokci. Realizuje się w tym i tworzy coraz to piękniejsze "dzieła na małych formatach" , co mogli zobaczyć nasi uczniowie oglądając jej wzorniki i bardzo ciekawą prezentację. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Tak dziewczęta jak i chłopcy mogli sami spróbować malowania na prezenterach. Okazało się, że nie jest to wcale takie łatwe. Mieli oni również okazję obejrzeć wiele ciekawych rozwiązań w tej dziedzinie. Lekcjom towarzyszyły pytania i miła atmosfera.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 26.01.2018

Wyniki eliminacji okręgowych
konkursów kuratoryjnych


Z radością informujemy, że do III (wojewódzkiego) etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli zakwalifikowali się następujący uczniowie:
z ortografii - Wiktoria Łuć z klasy 7b,
z matematyki - Maria Wilczewska z klasy 6b,
z historii - Krzysztof Münnich z klasy 6b i Maciej Furgała z klasy 5b.
Serdecznie gratulujemy i życzymy jak najlepszych wyników w ostatnim etapie!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 26.01.2018

Lodowe szaleństwo

Ferie już od jutra, a dzisiaj klasa 5a poczuła ich przedsmak. Uczniowie wraz z wychowawczynią - p. Moniką Król udali się na lodowisko. Dla niektórych był to debiut na lodzie, inni świetnie sobie radzili. Dla wszystkich był to miło spędzony czas wspólnej zabawy.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 26.01.2018

Pierwszoklasiści u "Franciszka"

Katolickie Przedszkole im. św. Franciszka z Asyżu zaprosiło naszych pierwszoklasistów na jasełka w wykonaniu dzieci z najstarszej grupy. Przedstawienie bardzo się nam podobało. Dzieci przepięknie śpiewały i grały na instrumentach. Za każdym razem gdy kurtyna się odsłaniała z zaciekawieniem wyglądaliśmy nowej sceny. Miłą niespodzianką była postać św. Józefa, w którą wcielił się Marcin - uczeń naszej szkoły, zastępując chorego aktora. Po występie poczęstowani słodkościami wstąpiliśmy jeszcze do kaplicy na chwilę modlitwy. Poprowadzili nas tam absolwenci tego przedszkola, których spora grupa jest w obecnych naszych pierwszych klasach. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i tak miłe ugoszczenie.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.01.2018

"Drzewo opowieści"

Ośmioro uczniów z klasy 3b zaprezentowało dzisiaj, w świetlicy klas 1-3, napisane przez siebie opowiadania, w oparciu o książkę "Alicja w Krainie Czarów". Brali oni udział w projekcie, w którym uczestniczyła nasza szkoła, w ramach programu "Drzewo opowieści". Były to warsztaty pisania opowiadań. Wszyscy uczniowie zakwalifikowali się do dalszego etapu, który będzie miał miejsce podczas Festiwalu Młodych Bajarzy w maju br. Życzymy im wielu sukcesów i radości z pracy twórczej.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.01.2018

Bal karnawałowy klas 4-7

Karnawał trwa! Dzisiaj odbył się bal karnawałowy klas 4-7, którego tematem przewodnim był film "Star Wars". Od ponad czterdziestu lat seria filmów o postaciach z dalekiej galaktyki cieszy się niesłabnącą popularnością. Uczniowie mieli okazję przebrać się za wybranych bohaterów. Muzyka rozbrzmiewała we wszystkich kątach szkoły, a szalone tańce niejednego przyprawiły o zadyszkę. Można rzec, iż moc była dzisiaj ze wszystkimi!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.01.2018

"Alicja w Krainie Czarów"

Uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w niecodziennym spektaklu taneczno-akrobatycznym "Alicja w Krainie Czarów" w wykonaniu Teatru Tańca Grawitan. W tej adaptacji Alicja odbywa podróż, która pozwala jej zobaczyć siebie i przyjaciela Hamisza z innej perspektywy, dzięki czemu odkrywa, że spontaniczność i odpowiedzialność można połączyć w harmonijną całość. Widowisko dostarczyło wszystkim wspaniałych wrażeń, a także skłoniło do refleksji jak godzić różne "światy".


kliknij, aby powiększyć

Środa 24.01.2018

Bal karnawałowy klas 1-3

Dziś na modlitwę poranną dotarli znużeni długą drogą ze swoich zamków rycerze, piękne księżniczki, tajemnicze zwierzęta i inne barwne osobistości z bajek i książek. Takie nagromadzenie fantastycznych postaci w murach urszulańskiej szkoły mogło oznaczać tylko jedno – bal karnawałowy! Tańcom, w które wprowadziła nas p. Justyna Gieroba, nie było końca. Dzieci z klas 1-3 bawiły się wraz ze swoimi wychowawczyniami – były szalone rytmy zumby, tradycyjny kaczy taniec a także mnóstwo najnowszych hitów. Po trzech godzinach szaleństw wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do swoich sal, gdzie oglądając filmy jeszcze raz mogli się spotkać ze swoimi ulubionymi bajkowymi bohaterami.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 23.01.2018

Wywiadówka semestralna

Ferie zimowe już za pasem, dlatego na zakończenie dzisiejszego dnia spotkali się wychowawcy klas z rodzicami swoich wychowanków, by definitywnie "zamknąć" pierwszy semestr. Cieszymy się sukcesami naszych uczniów i życzymy zapału w drugiej części roku szkolnego!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 23.01.2018

Projekt "Wybielanie - aktywacja!"

Gabrysia, Martyna i Jakub, w ramach prac koła fizyko-chemicznego, realizują prosty projekt dotyczący wybielania zębów. Zaproponowali sporządzenie dwóch rodzajów past do zębów: z węglem aktywnym i sodą oczyszczoną na bazie oleju kokosowego. Samodzielnie wykonali te pasty i zobowiązali się, że przez całe ferie będą myć zęby stworzonymi przez siebie produktami 1x dziennie przez 2 minuty (drugi raz zwykłą pastą). Po feriach sprawdzimy, czy zmienił się kolor ich zębów (biel zębów oczywiście zostanie określona tuż przed feriami specjalnym paseczkiem - miernikiem). Uczniowie klas siódmych, kreatorzy projektu, po jego realizacji podzielą się z nami obserwacjami i wnioskami.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 23.01.2018

Siła wpływa na ruch!

Uczniowie z klasy 7b przygotowywali dziś w drużynach plansze powtórzeniowe "Siła wpływa na ruch" (grunt to dobra współpraca!). Ćwiczyliśmy, oprócz umiejętności merytorycznych, kompetencje społeczne: przetwarzanie informacji, komunikację, współpracę i zarządzanie czasem. Mistrzami w tej dziedzinie okazali się: Mateusz Husak, Tymoteusz Gędek, Błażej Witek i Tomek Tarnowski. Brawo Wy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 23.01.2018

"Cuda z papieru"

Czy z papieru można czarować? Zdecydowanie tak! przekonani są o tym uczniowie koła "Cuda z papieru". W dniu dzisiejszym dwie uczennice - Sara Bryła z klasy 1b oraz Kinga Orzeł z klasy 3b poprowadziły zajęcia dzieląc się ze swoimi kolegami i koleżankami ciekawymi pomysłami na wykorzytanie papieru. Uczennice wykorzystując technikę origami pokazały i nauczyły pozostałych jak zrobić ciekawą rybkę oraz zakładkę do książki. Wielu uczniów już widziało zastosowoanie plastycznych wytworów w swoich zeszytach, ćwiczeniach i lekturach. Dziękujemy Sarze i Kindze za poprowadzenie zajęć - dziewczynki wykazały się ogromną odwagą i pomysłowością. A do kolejnych zajęć zglosili się kolejni śmiałkowie. Czekamy z niecierpliwością!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 23.01.2018

Siła tarcia jest wśród nas!

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego możliwe jest chodzenie albo trzymanie ołówka w dłoni? No właśnie, dlaczego? Wszystko m.in. za sprawą siły tarcia. Dzisiaj uczniowie klasy 7a poznali na fizyce tę siłę. Dowiedzieli się, od czego zależy siła tarcia (siła nacisku i rodzaj powierzchni), kiedy występuje i w jakich sytuacjach tarcie jest dla nas pożyteczne lub szkodliwe. Uczniowie sporządzali w grupach mapę myśli dotyczącą siły tarcia (skojarzenia są ważne w nauce!).


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 23.01.2018

Zwycięzcy konkursu
"Biblia i przypowieści biblijne"


Czterdziestu ośmiu uczniów naszej szkoły z klas III-VII wzięło udział w listopadowym konkursie biblijnym "Biblia i przypowieści biblijne". Laureatami konkursu w kategorii klas III zostali: Piotr Ławnik (drugie miejsce w Polsce), Szymon Skwarzyński (drugie miejsce w Polsce), Jan Majewski (piąte miejsce w Polsce) z klasy 3a. W kategorii klas IV-VII laureatami zostali: Dawid Osiński z kl. 4a (czwarte miejsce w Polsce) i Maciej Furgała z kl. 5b (piąte miejsce w Polsce).
Wśród wyróżnionych, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce znaleźli się: Dominik Borkowski i Natasza Kozłowska z kl. 3b, Matylda Filipowicz i Szymon Parcheta z kl. 3a, Katarzyna Husak, Milena Płaza-Kościańczuk i Weronika Józefczuk z kl. 4a, Jadwiga Ciesielska i Leon Kowal, Zuanna Cichosz, Gabriela Łuć i Zofia Münnich z kl. 4b.
Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 22.01.2018

Konkursy współorganizowane
przez Bibliotekę Pedagogiczną


Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach, których współorganizatorem jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie. Tematyka konkursów jest następująca:
• Autor pisze tylko połowę książki, druga połowa należy do czytelnika,
• Ksiądz Stanisław Konarski – nasz współczesny,
• Czytanie jest przygodą,
• "Rodzinna historia".
Regulaminy konkursów są dostępne w naszej bibliotece szkolnej. Wszystkich uczniów zainteresowanych wzięciem udziału w w/w konkursach zapraszamy do biblioteki.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 20.01.2018

Zimowy wieczór filmowy

Na ten wieczór uczniowie czekali długo. Zimowe śnieżyce i silny wiatr nie odstraszył naszych filmowych śmiałków którzy przybyli w piątkowy wieczór do szkoły aby spędzić czas przy wspólnym seansie. Piątkowy wieczór filmowy to świetny sposób na rozpoczęcie weekendu. Tym razem ponad 50 uczniów obejrzało w dwóch salach filmy: "Klub Włóczykijów", "Piękne mleczarki", "Viana", "Dziewczyna i chłopak, wszystko na opak". Wszystkie filmowe propozycje to ciepłe opowieści o odwadze i radzeniu sobie z różnymi życiowymi wyzwaniami". Po spokojnej nocy uczniowie uporządkowali sale, a następnie udali się na wspólne śniadanie do szkolnej stołówki. To był bardzo miło spędzony czas. Czekamy na następny filmowy wieczór!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 19.01.2018

Karnawałowe grzechotki

Szum, grzechot, trzask, szmer - tyle różnych dźwięków można było usłyszeć dziś przechodząc obok klasy 1a. Wszystko za sprawą karnawałowych grzechotek, które na muzyce wykonywali uczniowie. Z pustych puszek, kolorowego papieru i różnego rodzaju groszkow powstały nasze własne instrumenty. Na pewno będziemy z nich często korzystać.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 18.01.2018

Podsumowanie I semestru

W ostatnich dniach grono pedagogiczne naszej szkoły spotkało się na radach klasyfikacyjnych, by podsumować I semestr roku szkolnego. Wczoraj obradowali nauczyciele klas starszych, dziś natomiast omawiano postępy i trudności uczniów klas 1 - 3. Wielką radością jest dla nas każdy, nawet najmniejszy sukces naszych uczniów. Równocześnie z wielką troską pochylamy się nad trudnościami, których też nie brakuje. Na kolejny semestr dla wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli życzymy siły, wytrwałości i światła Ducha Świętego.


kliknij, aby powiększyć

Środa 17.01.2018

Klasy szóste w teatrze

"Sposób na Alcybiadesa" Niziurskiego należy bezdyskusyjnie do zbioru najwybitniejszych dzieł literatury dziecięcej w Polsce. Od 50 lat książka cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych czytelników. Jest również omawiana na lekcjach języka polskiego jako lektura szkolna. W sąsiadującym z nasza szkołą Teatrze im. Osterwy został wystawiony spektakl o tym samym tytule. Jest to nowe odczytanie powieści Niziurskiego, które dzisiaj mogli obejrzeć uczniowie klas szóstych. Teatr jest wyjątkowym miejscem, gdzie możemy zobaczyć grę aktorską w "żywej" dawce. Uczniowie opuścili mury teatru zadowoleni, uwrażliwieni oraz gotowi na nowe wyzwania sceniczne i literackie.


kliknij, aby powiększyć

Środa 17.01.2018

"LUMEN MUNDI"

Podczas archidiecezjalnego spotkania kolędników misyjnych naszą Siostrę Urszulę Kupczyk spotkało ogromne wyróżnienie. Za wieloletnie zaangażowanie w animacji misyjnej Archidiecezji Lubelskiej ze szczególnym uwzględnieniem prowadzenia Koła Misyjnego "Serviam" w naszej szkole oraz za włączenie się w pomoc duchową i materialną dzieciom w ramach dorocznej akcji "Kolędników Misyjnych" i działalności Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Polsce, otrzymała archidiecezjalne odznaczenie "Lumen Mundi". Medal ten przyznał Arcybiskup Metropolita Lubelski Stanisław Budzik w uznaniu ewangelicznej postawy. Z całego serca gratulujemy Siostrze i cieszymy się, że na co dzień możemy być świadkami tego ogromnego zaangażowania w dzieło misyjne. To dobry początek świętowania 10-lecia koła misyjnego w naszej szkole. Siostrze Urszuli życzymy kolejnych lat owocnej służby.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 17.01.2018

Archidiecezjalne spotkanie
kolędników misyjnych


W Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej odbyło się spotkanie dzieci, które w tym roku kolędowały w swoich parafiach z myślą o dzieciach w Syrii i w Libanie. Eucharystii przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Damian Zimoń. On też podziękował wszystkim małym misjonarzom za trud kolędowania i za radość głoszenia Dobrej Nowiny o narodzeniu Jezusa. Wszystkie grupy kolędnicze (kolędowało 150 grup) przygotowały makietę konkursową - "Odbudowujemy dom dla Syrii". Cieszymy się bardzo, że nasza szkoła otrzymała pierwsze miejsce. Podczas spotkania gościliśmy Panią Annę Sobiech sekretarza Papieskich Dzieł Misyjnych. Po wspólnym kolędowaniu i po spotkaniu ze studentem z Syrii, który obecnie przebywa w Polsce, odbyła się agapa ze słodkim poczęstunkiem dla wszystkich.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 17.01.2018

Wyniki etapu rejonowego konkursu "Losy żołnierza
i dzieje oręża polskiego"


Znamy już wyniki II etapu rejonowego w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej". Do etapu III przeszło dwoje naszych uczniów: Mateusz Husak z klasy 7b oraz Krzysztof Münnich z klasy 6b. Naszym kolegom serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w nauce do kolejnego etapu. Radujemy się dodatkowo informacją, że Mateusz uzyskał najwyższą ilość punktów w całym województwie lubelskim!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 16.01.2018

W Szczebrzeszynie
chrząszcz brzmi w trzcinie,
i w Północnej Karolinie


Po raz kolejny w nasze progi zawitał gość z Ameryki, pan Brian Panasiak. Podczas spotkania przybyli uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią i kulturą południowej części Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego można było dowiedzieć się jak obecnie wygląda zima w stanie Karolina Północna oraz nauczyć się kroków tańca w rytm muzyki blue grass. Uczniowie klas siódmych odwdzięczyli się, ucząc naszego gościa układów tanecznych poznanych podczas lekcji wychowania fizycznego. Ostatnią częścią spotkania była wzajemna nauka łamańców językowych i ich znaczenia. Spotkanie to było kolejną okazją do zaprezentowania swoich umiejętności językowych. Dziękujemy i zapraszamy ponownie!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 15.01.2018

Mali Patrioci

Bardzo dobre wieści nadeszły do nas z Krakowa. Sześciu naszych uczniów z klas pierwszych zostało laureatami Ogólnopolskiego Patriotycznego Konkursu Plastycznego "Polska Niepodległa - symbole narodowe, wielcy Polacy i wydarzenia historyczne" zorganizowanego przez Przedszkole nr 42 Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. Kinga Wojno zajęła III miejsce w kategorii 5-6 lat. Najciekawsze prace w starszej grupie wykonali Weronika Małek - I miejsce oraz Paweł Ławnik - III miejsce w kategorii 7-9 lat, zaś Julia Gomuła i Maria Steuden otrzymały wyróżnienia w tej kategorii. Serdecznie gratulujemy małym Artystom!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 15.01.2018

Karnawałowe rytmy
z Panią Muzyką


Po raz kolejny uczniowie z klas 1-3 mogli wzbogacić swoją wiedzę z zakresu muzyki. Tym razem Pani Muzyka zabrała ich do karnawałowej krainy latynoskich rytmów. Samba, jive, cha-cha - to tylko niektóre przykłady tańców, które na żywo mogli zobaczyć uczniowie. Nie zabrakło także tradycyjnych piosenek związanych z nowym rokiem oraz zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka. Rozśpiewani i roztańczeni z niecierpliwością oczekujemy na zabawę karnawałową!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 15.01.2018

"Niesforny Bram"

Dzisiejszy film w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, na który wybrali się zeszłoroczni Kulturkowicze, opowiadał historię pewnego chłopca o imieniu Bram – chłopca pomysłowego i nazbyt ruchliwego. Bram odzaczał się zdolnością tworzenia nowych słów bądź też gromadzeniem ciekawych wyrazów w zeszycie. Lubił skakać na trampolinie i huśtać się na huśtawce. Jego nauczyciel – Pan Rybka, nie rozumiał dlaczego Bram ciągle wierci się na krzesełku, albo macha nogami. Nie był wyrozumiały także wtedy, gdy zauważył pewien eskperyment chłopca przeprowadzony na kropli atramentu. Bram to chłopiec jakich wielu także w naszej szkole – zabawny, pomysłowy, wrażliwy, refleksyjny, niepotrafiący znieść nudy. Ciekawy to film, gwarantowana rozrywka dla całej rodziny, a także garść refleksji na rodziców i nauczycieli.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 14.01.2018

Szkolne kolędowanie

Dnia 14 stycznia odbyło się szkolne kolędowanie. Pierwszym etapem była Eucharystia, której przewodniczył ks. Piotr Drozd. Następnie cała społeczność szkolna udała się do auli, gdzie zostały wystawione jasełka szkolne, będące nowym odczytaniem opowiadania Charlesa Dickensa pt. "Opowieść wigilijna". Przedstawienie zostało przygotowane przez koło teatralne pod czujnym okiem p. Katarzyny Podkowy. W tym samym czasie w sali modlitewnej można było pokolędować wspólnie ze scholą. Dzieci całym sercem wyśpiewały radość z Bożego Narodzenia przeplatając piosenki krótkimi życzeniami na nowy rok. W klasach został przygotowany poczęstunek, podczas którego rodzice, nauczyciele i uczniowie spędzili wspólnie czas. Kolejnym etapem było wspólne kolędowanie. O oprawę muzyczną zadbały p. Anna Kapica-Świstak, s. Irena Bobkowska, p. Karolina Poniatowska Lipska, p. Katarzyna Sieniow, p. Sławomir Polkowski oraz Dominik Borkowski. Dodatkowo istniała możliwość nabycia książki autorstwa p. Piotra Plisieckiego przy współpracy p. Joanny Lekan Mrzewki i p. Magdaleny Kopańskiej. Publikacja jest tłumaczeniem z łaciny piętnastowiecznego rozważania św. Brygidy Szwedzkiej. Autorzy przekazali prawa wydawnicze Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Dzisiejsze spotkanie stanowiło okazję do radosnego spędzenia czasu przy melodii kolęd i pastorałek.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 12.01.2018

Globalizacja-czy mnie to też dotyczy?

Uczniowie klasy 7b wysłuchali dzisiaj wykładu dr Wojciecha Janickiego, kierownika Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej - na temat globalizacji. Dowiedzieli się dużo ciekawych rzeczy związanych z postępującą globalizacją, poznali aspekt ekonomiczny i socjologiczny globalizacji. Dowiedzieli się też, że jest to ogół procesów prowadzących do coraz większej współzależności i integracji państw, kultur, czego efektem jest tworzenie się „jednego świata”, światowego społeczeństwa, zanikanie kategorii państwa narodowego; Skutki tych procesów nie są do końca rozpoznane, mogą prowadzić zarówno do większej homogenizacji kultury, jak i do zwiększenia różnorodności kulturowej.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 11.01.2018

Z wizytą w teatrze

Dziś klasy piąte i siódme wraz z wychowawcami i opiekunami wybrały się do Teatru Osterwy na spektakl będący adaptacją powieści Edmunda Niziurskiego "Sposób na Alcybiadesa". Z ogromnym zainteresowaniem śledziliśmy losy uczniów, którzy - jakże to nam bliskie! - szukali sposobu na to, by się nie uczyć i mieć dobre oceny. Na szczęście okazało się, iż zakupiony od starszych klas sposób na nauczyciela historii stał się początkiem odkrycia prawdziwej pasji historycznej. Nasi bohaterowie nie tylko zainteresowali się historią, ale zaczęli sami odkrywać, jak jest niesamowita! Pasja przemieniła niechęć do nauki na prawdziwą radość odkrywania świata. Adaptacja teatralna uwspółcześniła wydarzenia szkolne i umiejscowiła akcję w jednej z lubelskich szkół. Dzięki temu treść stała się nam jeszcze bliższa! Do szkoły wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. Mamy nadzieję, że dzięki spektaklowi i w nas rozbudzi się ta sama pasją!


kliknij, aby powiększyć

Środa 10.01.2018

Lektury.gov.pl

Zachęcamy uczniów kl. IV - VII do korzystania z platformy Lektury.gov.pl. Aby znaleźć interesujące lektury wystarczy skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki, wpisać poszukiwaną książkę i wybrać jedną z opcji. Dostępna jest możliwość pobierania książek w formacie EPUB, MOBI, czy PDF, odczytanie jej online lub pobranie za darmo w aplikacji Legimi. Dostępne zasoby będą systematycznie powiększane.
Platforma Lektury.gov.pl jest projektem Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Cyfryzacji.


kliknij, aby powiększyć

Środa 10.01.2018

"Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922"

W dniu dzisiejszym czworo uczniów naszej szkoły: Piotr Plisiecki z kl. 5b, Krzysztof Münnich z kl. 6b oraz Aleksandra Olszewska i Mateusz Husak z kl. 7b wzięli udział w II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej". Konkurs odbył się w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Uczniowie mieli 90 minut na rozwiązanie ponad 20 zadań związanych m.in. z analizą tekstów źródłowych, rozróżnianiem mundurów Legionistów oraz znajomością polskich dowódców. Wyniki poznamy 25 stycznia - życzymy powodzenia naszym historycznym śmiałkom!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 09.01.2018

Drugi etap konkursów polonistycznych

Wczoraj i dzisiaj odbyły się drugie etapy konkursów polonistycznych organizowanych przez Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS SC. W II etapie z "Poprawnej polszczyzny na co dzień" należało dokonać korekty językowej krótkiego tekstu oraz wyjaśnić w formie krótkiej opowiastki znaczenie podanego związku wyrazowego. Z tymi zadaniami zmierzyli się Maciej Szostek z kl. 2a i Magdalena Toruń z kl. 3a. Natomiast uczniowie, którzy przystąpili do II etapu "Z ortografią na co dzień" mieli za zadanie napisać dyktando, w którym prawie każdy wyraz był pełen zagadek ortograficznych. Bo kto z nas wie, jak pisze się chociażby: huncwot, jazgrza, mitrężyć, rzeżący, itp.? Z pewnością wiedzą to uczestnicy dzisiejszego konkursu, czyli: Emilia Kurczewska, Maria Stafińska i Szymon Parcheta z kl. 3a, Jadwiga Ciesielska i Gabriela Łuć z kl. 4b, Maria Łuć z kl. 5a oraz Nikola Piskorska z kl. 7b. Gratulujemy wszystkim zacięcia w zgłębianiu tajemnic języka polskiego!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 09.01.2018

"Po co filateliście lupa?"

Czym zajmuje się filatelistyka? Co kolekcjonuje filatelista? Jakie akcesoria, oprócz tytułowej lupy, są mu jeszcze potrzebne i do czego? Co mogą przedstawiać znaczki i karty pocztowe? Odpowiedzi na te pytania znają już uczniowie, którzy brali udział w dzisiejszych zajęciach w świetlicy dla klas 1-3. Wszystko za sprawą naszego gościa - filatelisty, Pani Anny Frymus, dla której dziecięce hobby, przerodziło się w pracę zawodową. Pani Ania obecnie jest Regionalnym Koordynatorem ds. Filatelistyki Poczty Polskiej. Przyniosła na zajęcia część swojej kolekcji. Opowiedziała też o tym, jak dawniej wyglądała droga listu od nadawcy do adresata i jaką rolę pełnił w niej "pocztylion".
Z lupami w rękach, niczym detektywi, mogliśmy podziwiać imponującą różnorodność tematyki znaczków. "Znaczek to taki mały obraz - dzieło sztuki, przedstawiające świat". Zbierane pieczołowicie latami, porządkowane w klaserach z niezwykłą dbałością, cieszą oko następnych pokoleń. Jest coś "magicznego" w oglądaniu znaczków. Czas zatrzymuje się na chwilę, a lupa przenosi nas w świat, przedstawiony na małym skrawku papieru. Każdy najmniejszy szczegół staje się ważny. A każdy klaser otwiera "drzwi do innego świata". Ale filatelistyka to nie tylko kolekcjonowanie znaczków. Obejmuje też zbieranie kartek pocztowych, okolicznościowych datowników i kopert. Możliwe jest nawet zaprojektowanie i wydanie swojego znaczka okolicznościowego, nawet takiego z własnym wizerunkiem.
Bardzo dziękujemy Pani Ani za wizytę i bardzo ciekawe zajęcia. Być może w niektórych z nas obudzi się chęć praktykowania hobby, jakim jest filatelistyka lub projektowania znaczków i kart pocztowych. Zachęcamy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 09.01.2018

Olimpus z chemii i fizyki

Uczniowie klas siódmych wzięli dzś udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Olimpus z chemii i fizyki (sesja zimowa).
Olimpiady te stanowią cenne rozszerzenie programów nauczania, są urozmaiceniem zajęć, a także stanowią zewnętrzne źródło oceny poziomu wiedzy uczniów. Wyniki otrzymamy na początku marca. Życzymy powodzenia!

kliknij, aby powiększyć

Wtorek 09.01.2018

Kuratoryjny konkurs z historii

W dniu dzisiejszym o godzinie 9.00 czworo uczniów z klas 5-7 rozpoczęło zmagania w II etapie kuratoryjnego konkursu z historii. Jest to zarazem ostatni dzień, w którym uczniom przyszło zmierzyć się z zadaniami konkursowymi w tym etapie. W ciągu 90 minut mieli do rozwiązania 18 zadań m.in. należało nazwać style architektoniczne przedstawionych na ilustracji budowli, wymienić sposoby obrony średniowiecznych miast oraz przyporządkować wydarzenie do właściwej epoki historycznej.
Mamy nadzieję, że zmagania z wydarzeniami historycznymi pozwolą naszym uczniom dotrzeć do finału konkursu. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 09.01.2018

Kolęda w szkole

Tradycyjnie po świętach Bożego Narodzenia w większości parafii odbywa się wizyta duszpasterska. Także w naszej szkole miała miejsce tak zwana "kolęda". Nasz szkolny duszpasterz - ks. Piotr Drozd wraz z kilkoma uczniami i przygrywającą na gitarze p. Anną Karą odwiedził wszystkie sale lekcyjne oraz inne ważne pomieszczenia naszej szkoły. Wszędzie modlił się wraz z przebywającymi tam osobami oraz święcił wodą święconą i okadzał pachnącym kadzidłem. Na drzwiach nauczyciele napisali kredą poświęconą w Święto Trzech Króli "C+M+B", co oznacza Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 09.01.2018

Olimpusek z języka angielskiego - sesja zimowa

Szesnaścioro uczniów naszej szkoły z klas drugich i trzecich wzięło dziś udział w międzyszkolnej olimpiadzie z języka angielskiego "Olimpusek". Mieli oni okazję wykazać się w zakresie wiedzy ze słownictwa, podstawowych zwrotów oraz wiedzy kulturowej. Test obejmował 21 pytań wielokrotnego wyboru o różnym stopniu trudności. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 08.01.2018

"Paddington 2"

W dniu dzisiejszym klasa 4a udała się do kina na film pt. "Paddington 2". Wszyscy podczas seansu ubawiliśmy się pierwszorzędnie! Film został zrealizowany po mistrzowsku. Wiele mogliśmy się z niego nauczyć oraz szczerze pośmiać, gdyż komizm sytuacyjny był inteligentny i sympatyczny jednocześnie. Tytułowy miś pokazał, że dobre maniery pomagają w życiu pokonać każdą trudność, a wiara w ludzi i odnajdowanie w każdym dobra sprawia, że świat staje się nie tylko piękniejszy, ale również lepszy. I własnie z tym przesłaniem wyszliśmy z pokazu.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 08.01.2018

Kuratoryjny konkurs z języka angielskiego

Powoli kończymy zmagania konkursowe II etapu konkursów kuratoryjnych. Z językiem angielskim zmierzyło się dziś troje naszych uczniów. Zestaw konkursowy zawierał 8 zadań a w nim m. in. tłumaczenie zdań na język angielski, używanie poprawnych form czasownika w czasie Past Simple, czytanie tekstu ze zrozumieniem. Uczniowie musieli również wykazać się znajomością historii i kultury brytyjskiej. W jednym z pytań należało wymienić wszystkie żony Henryka VIII ( a było ich aż sześć!). Aby zakwalifikować się do trzeciego etapu trzeba zdobyć 36 punktów spośród 40 możliwych.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 08.01.2018

Olimpusek zintegrowany

Dzisiaj odbyła się zimowa edycja ogólnopolskiej olimpiady Olimpusek zintegrowany dla klas 1-3. Wzięło w niej odział 9 uczniów z klas drugich i 12 uczniów z klas trzecich. Olimpijczycy zmagali się z tekstem S. Pagaczewskiego pochodzącym z książki "Misja profesora Gąbki" oraz wieloma ciekawymi, choć czasami trudnymi, zadaniami z zakresu edukacji wczesnoszkolnej. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które pojawią się pod koniec lutego. Już teraz zachęcamy wszystkich do udziału w wiosennej edycji konkursu, która odbędzie się 26 marca 2018 r.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 07.01.2018

Kolędujemy dla dzieci w Syrii i Libanie

W deszczu i chłodzie odbyła się tegoroczna kolęda misyjna. Kolędnicze gwiazdy osłoniliśmy folią i mimo deszczu w komplecie ruszyliśmy ze śpiewem kolęd ulicą Narutowicza. W wielu domach czekano na nas, niektóre mieszkania były niezamieszkałe. Towarzyszyliśmy dobrym słowem rodzinie, gdzie wczoraj zmarła babcia, cieszyliśmy się płaczem niemowlaka i obiecaliśmy modlitwę pani, która spodziewa się dziecka. Spotykaliśmy ludzi szczęśliwych, ale też samotnych i chorych. Starsza grupa doświadczyła w małej części sytuacji Maryi i Józefa, dla których "nie było miejsca w gospodzie." Wszystko jest potrzebne i formacyjne, za wszystko też dziękujemy Panu Bogu. Cieszymy się, że zebrane ofiary pomogą dzieciom w Syrii i Libanie.
Z s. Urszulą Kupczyk kolędowali: Jan Majewski, Szymon Skwarzyński, Jan Danilczuk, Marysia Rytych z kl. 3a, Maria Chibowska, Nina Zugaj i Katarzyna Husak z kl. 4a. Z s. Marią Anną Gumułą kolędowali: Jawiga Ciesielska z 4b, Karol i Adam Jaworscy, Maciej Furgała, Natalia Żebrowska z kl. 5b oraz Jadwiga Jaksim i Karina Gancarz z kl. 6b. Brawo mali misjonarze!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 06.01.2018

Orszak Trzech Króli

Dzisiejsza Uroczystość Objawienia Pańskiego zgromadziła na orszaku Trzech Króli w Lublinie wielu naszych uczniów z rodzicami. Od Placu Zamkowego wszyscy przeszli do Katedry. Uczniowie z klas trzecich - Jan Danilczuk, Szymon Skwarzyński i Dominik Borkowski nieśli przed Mędrcami dary: złoto, kadzidło i mirrę. Podczas Mszy św. śpiewał chór męski Pueri Cantores. Wśród wykonujących kolędy byli Krzysztof Welc z klasy 2a oraz Mikołaj Roman i Mateusz Welc z klasy 3a.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 05.01.2018

Kuratoryjny konkurs z języka polskiego

Troje naszych uczniów zmierzyło się dziś z zadaniami z języka polskiego w ramach drugiego etapu konkursu organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Na rozwiązanie dziesięciu zadań mieli dziewięćdziesiąt minut. Musieli wykazać się szeroką wiedzą i umiejętnościami - zadania wymagały wiedzy z zakresu gramatyki, znajomości utworów literackich, umiejętności interpretowania i analizowania poezji oraz prozy. "Głównymi bohaterami" zadań były: wiersz pt. "Kącik" Tadeusza Różewicza oraz fragment książki "Rok polski" Zofii Kossak.
Spośród czterdziestu możliwych do zdobycia punktów, można stracić zaledwie cztery, by dostać się do ostatniego etapu konkursu. Uczniom, którzy z powodów zdrowotnych nie mogli wziąć udziału w konkursie życzymy powrotu do zdrowia, a kciuki trzymamy za Anielę, Marię i Adama, którzy dziś stanęli do walki o zakwalifikowanie się do trzeciego etapu konkursu kuratoryjnego z języka polskiego.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 05.01.2018

Modlitwa o pokój

Dzisiaj o godzinie 8.00 cała społeczność szkolna zgromadziła się w Kościele pobrygidkowskim na Mszy Świętej w intencji dzieł misyjnych kościoła i o pokOj na świecie. Homilię wygłosił ksiądz Piotr Drozd, natomiast o oprawę eucharystyczną zadbali uczniowie klasy 4b. Msze pierwszopiątkowe na stałe wpisały się w tradycję naszej szkoły.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 04.01.2018

"Najpiękniejsza bombka choinkowa"

Nowym rok zaczął się od bardzo sympatycznych informacji. Uczennica klasy 1a - Amelia Sadowa otrzymała wyróżnienie w konkursie "Najpiękniejsza bombka choinkowa", który odbył się pod patronatem Muzeum Bombki w Nowej Dębie. 224 bombki – tyle prac otrzymali organizatorzy z lubelskich szkół i przedszkoli. Wszystkie cudne, pomysłowe i starannie wykonane! Wybór najpiękniejszych z nich to było baaaardzo trudne zadanie, dlatego tym bardziej gratulujemy Amelce osiągniętego sukcesu!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 04.01.2018

Kuratoryjny konkurs z matematyki

Czy kwadrat sumy liczb jest równy sumie ich kwadratów? Jak rozwiązać układ równań z dwoma niewiadomymi? Z tymi pytaniami zmierzyło się dzisiaj dziewięciu uczniów, którzy przystąpili do drugiego etapu konkursu matematycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Lublinie. Uczniowie mieli 90 minut na rozwiązanie 11 zadań dotyczących również pierwiastków, potęg, wyrażeń algebraicznych, miar kątów trójkąta. Zdobycie co najmniej 36 punktów na 40 możliwych gwarantuje zakwalifikowanie się do trzeciego - ostatniego etapu konkursu. Wierzymy, że naszym matematycznym śmiałkom "poszło" bardzo dobrze. Trzymamy kciuki i czekamy na wyniki!


kliknij, aby powiększyć

Środa 03.01.2018

"Jak rozwiązać zaskakujący problem?"

Dzisiejsze zajęcia w świetlicy klas 1-3 w ramach programu "Kompetencje na szóstkę" były absolutnie zaskakujące. Najpierw zastanawialiśmy się, co właściwie robić, gdy coś nas zaskoczy? Ćwiczyliśmy nasze myślenie i przeprowadziliśmy kolejny trening skojarzeń. Współpracując w zespołach, przygotowaliśmy przyjęcie urodzinowe przy użyciu rekwizytów dostępnych w sali. Nasi uczniowie kreatywnie poradzili sobie z tym zadaniem. Były urodzinowe dekoracje, zabawy dla gości i oczywiście urodzinowy tort, wprawdzie niejadalny, ale to nic nie szkodzi :)
Przed nami jeszcze niejedna zaskakująca sytuacja, jak to w życiu bywa.
Po dzisiejszych zajęciach wiemy już, że przechodząc od pomysłu do działania, rozwiążemy niejeden problem. Kolejne zajęcia już wkrótce.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 04.01.2018

Finał akcji "Góra grosza"

Pod koniec grudnia zakończyliśmy w szkole akcję "Góra grosza". Przyszedł więc czas na zliczenie wszystkich zebranych monet. W posortowaniu i zliczeniu miedzianych 1, 2 i 5 groszówek pomogli nasi uczniowie - zebraliśmy łącznie 237,63 zł. Waga zebranych monet wyniosła ponad 21 kilogramów! To nie mały ciężar, ale z pewnością wielka pomoc dla potrzebujących. Pieniądze zostaną przekazane dla dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć tę szlachetną inicjatywę. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję!


kliknij, aby powiększyć

Środa 03.01.2018

Kuratoryjny konkurs ortograficzny

Konkursem ortograficznym rozpoczęliśmy drugi etap konkursów organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Sześć uczennic naszej szkoły z klas IV-VII zmierzyło się z 11 zadaniami ortograficznymi, za które można uzyskać 40 punktów. Aby przejść do kolejnego etapu należy zdobyć co najmniej 36 punktów.
Czekamy z niecierpliwością na wyniki!


kliknij, aby powiększyć

wtorek 02.01.2018

Co ciekawego w świetlicy działo się...

Grudzień dla świetliczaków był - jak co roku - pracowitym miesiącem. W tym roku również nie było inaczej. Zaczęliśmy od przyjęcia Świętego Mikołaja. Święty zawitał do każdej z klas, a i do świetlicy również na chwilkę zajrzał. Co się dziwić... przecież przynajmniej kilku z nas zasłużyło na tegoroczną wizytę Mikołaja. Kilka dni później zakończyliśmy akcję zbierania darów do Szlachetnej Paczki. Dzięki dzieciakom udało nam się pięknie i z sercem zapakować prezenty. Na każdej z paczek (a było ich przynajmniej 20!) widniał choć jeden obrazek własnoręcznie wykonany przez nasze dzieci. Z kolei tydzień później rozpoczęliśmy kiermasz bożonarodzeniowy. Wykonaliśmy wiele dekoracji, stroików, ozdób choinkowych i innych rozmaitości, które dołożyliśmy do kiermaszowych "produktów" wykonanych przez chętne osoby z grona naszej szkoły. Oczywiście w międzyczasie uczestniczyliśmy w codziennym życiu świetlicy. Przygotowywaliśmy (sic!) i uczestniczyliśmy w zajęciach tematycznych, wykonaliśmy zimową dekorację sali, a także przed świętami przyozdobiliśmy świetlicową choinkę. Warto podkreślić fakt, że w tym miesiącu sporym zainteresowaniem cieszył się tak zwany "Dzień Eksperta". W każdy poniedziałek chętne dzieci mogą samodzielnie poprowadzić zajęcia na przygotowany przez siebie temat. I tak w grudniu dzięki małym pasjonatom poszerzyliśmy wiedzę o informacje z zakresu koszykówki, lotnictwa, żagli oraz środowiska zwierząt. Bardzo pracowity był to miesiąc, ale cóż to dla nas – pracowitych i pomysłowych "mrówek"!


kliknij, aby powiększyć

wtorek 02.01.2018

Najlepsi czytelnicy
grudnia 2017


Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

  • »Łukasik Wojciech, kl. 3b – 8 książek
  • »Korycki Paweł, kl. 6b – 7 książek
  • »Nuckowska Antonina, kl. 1b – 6 książek
  • »Przech Hanna, kl. 1b – 6 książek
  • »Sieniow Zofia, kl. 5b – 6 książek
  • »Wojtasik Franciszek, kl. 2b – 5 książek
  • »Gierasimiuk Magda, kl. 2b – 5 książek
  • »Józefczuk Weronika, kl. 4a - 5 książek
  • »Kalinowska Barbara, kl. 6a – 5 książek
  • »Sławiński Adam, kl. 1b – 5 książek