Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)SIERPIEŃ/WRZESIEŃ 2016

kliknij, aby powiększyć

Piątek 30.09.2016

W słonecznym Sandomierzu

Dzisiejszy dzień klasa 6a spędziła w Sandomierzu. Zwiedzanie tego urokliwego miasta - w ramach gry miejskiej - okazało się bardzo aktywnym sposobem, gdyż uczniowie mieli do rozwiązania różne zadania związane z zakątkami Sandomierza. Pierwszym punktem było Muzeum Diecezjalne - Dom Długosza, gdzie mogliśmy podziwiać nie tylko sztukę sakralną, ale także bardzo egzotyczne eksponaty, jak np. stopy słonia! Prawdziwym gwoździem programu okazała się jednak wizyta w Zbrojowni i przejście trasą podziemną. Niezwykle barwna opowieść legendy o bohaterskiej Halinie Krępiance, w trakcie której niektórzy uczniowie mogli odegrać role postaci chana czy rycerza, mocno zadziałała na naszą wyobraźnię, a możliwość przebrania się w dawne stroje dam i rycerzy została maksymalnie wykorzystana! Oczywiście nie brakło chętnych do wypróbowania dyb czy innych średniowiecznych narzędzi tortur. Zwiedzanie Sandomierza zakończyło się przejściem Wąwozem Św. Królowej Jadwigi oraz modlitwą w katedrze.
Następnie udaliśmy się w wyjątkowe miejsce - do fabryki bombek choinkowych. Mogliśmy nie tylko zobaczyć, jak się robi i ozdabia bombki, ale także samemu zaprojektować jedną z ozdób. Pomysłów nie brakowało. Nie zapomnieliśmy oczywiście Dniu Chłopaka! Nasi chłopcy otrzymali specjalne upominki przygotowane przez dziewczyny. To był prawdziwie słoneczny piątek! Pełni wrażeń wróciliśmy do Lublina. I nawet brak komórek, od których dziś zrobiliśmy sobie "wolne", specjalnie nam nie doskwierał. Okazało się, że kiedy jesteśmy razem, nie można się nudzić!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 30.09.2016

W Parku Rekreacji
ZOOM NATURY


Piątkowy dzień klasy trzecie spędziły w Parku Rekreacji ZOOM NATURY. Mnóstwo atrakcji czekało na nich w czterech laboratoriach edukacyjnych: "Zoom Natury", "Laboratorium Awifauny i Troposfery", "Laboratorium Recyklingu i Energii", "Runo leśne". Była to niezwykła lekcja przyrody. Uczniowie zapoznali się m.in. z podstawowymi informacjami z zakresu botaniki oraz kształtowali umiejętności obserwacji natury. Następnie czekała na nich wspaniała zabawa w Parku Linowym. W autokarze dziewczęta złożyły chłopcom życzenia z okazji ich święta i odśpiewały "Sto lat". To był bardzo udany dzień.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 29.09.2016

Ogólnopolski Dzień
Głośnego Czytania


29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszej szkole wszyscy nauczyciele i uczniowie przyłączyli się do tej akcji. Nasi młodsi uczniowie z klas 1-3 gościli u siebie na zajęciach swoje starsze koleżanki z klas szóstych. Uczennice przeczytały młodszym kolegom fragmenty książek "Kajtkowe przygody" oraz "Solilandia" t. 1 i 2. Celem akcji było nie tylko propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, ale również integrowanie uczniów klas starszych z młodszymi. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych utworów za co starszym koleżankom serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.
Wśród klas starszych w tym dniu czytane były książki: "Mali zwycięzcy: przygody dzieci w pustyni Szamo", "Tomek w tarapatach", "Wilczy szlak", "Księga strachów", "Misja profesora Gąbki", "Słoń Birara".
Przy okazji dzisiejszego dnia zachęcamy wszystkich do czytania książek, czasopism, gazet. Pamiętajmy, że czytanie to też wspaniały sposób na nudę w deszczowe jesienne dni. Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, ułatwia naukę. Czytanie ma wiele zalet, więc zamiast siedzieć bezczynnie weźmy do ręki książkę!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 28.09.2016

"Pierwsza pomoc"
dla nauczycieli


Dzisiaj o godzinie 16:00 rozpoczęło się szkolenie dla grupy nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Kurs miał miejsce w siedzibie Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Udzielenie pierwszej pomocy jest niezwykle istotne w pierwszych chwilach po zaniku krążenia. Od tego może zależeć powodzenie w kolejnych etapach ratowania życia. Nauczyciele dowiedzieli się jak należy prowadzić resuscytację u osób dorosłych oraz noworodków. Instruktaż obejmował również zalecenia w przypadku zakrztuszenia się. Szkolenie zostało prowadzone przez członka American Heart Association, federacji, która wydaje ogólnoświatowe zalecenia w kwestiach związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Kurs ten miał wymiar teoretyczny i praktyczny.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 28.09.2016

"Najpiękniejsze kwiaty
dla Pana Boga..."


Nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego "Miłosierni jak Ojciec" organizowanego w ramach Tygodnia Wychowania. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej to, w jaki sposób można praktykować uczynki miłosierdzia w codziennym życiu. Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Piotr Borkowski z klasy 1b oraz Hanna Domagała, Kinga Orzeł i Katarzyna Gosik z klasy 2b. Natomiast I miejsce w konkursie zajął Jan Ejebugha z klasy 3a, który opisał swoją pracę "Najpiękniejsze kwiaty dla Pana Boga to uczynki miłosierne" (praca za zdjęciu). Życzymy wszystkim takich pięknych kwiatów zachęcając jednocześnie do brania udziału w kolejnych konkursach.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 27.09.2016

Z nauką za pan brat

Cały wtorek uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią s. Haliną Bobkowską oraz p. Małgorzatą Król spędzili w Warszawie. Głównym celem wycieczki było odwiedzenie Centrum Nauki Kopernik. Wrażenia były niesamowite. Miejsce okazało się wyjątkowe dla nas wszystkich. W przeciwieństwie do innych tego typu obiektów, każdy eksponat można a nawet należy dotknąć, aby go ożywić i poznać jego działanie. Uczestniczyliśmy w fascynującym seansie 3D w Planetarium pt. "Słoneczna podróż". Przewodnim motywem pokazu był ruch Ziemi, z którego wynikają pewne zjawiska astronomiczne i przyrodnicze. Dowiedzieliśmy się jak zmienia się wygląd nocnego nieba w poszczególnych porach roku. Zaobserwowaliśmy zjawisko polarnych dni i nocy na biegunach. Kilka godzin spędzonych na oglądaniu eksponatów, dotykaniu ich, sprawdzaniu działania upłynęło w mgnieniu oka. Poznaliśmy tajniki elektrodynamiki, optyki, kinematyki i dynamiki. Centrum Nauki Kopernik okazało się miejscem pełnym atrakcji dla każdego, a poprzez zabawę nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy. Następnie udaliśmy się na lody i godzinny spacer po Starym Mieście Traktem Królewskim. Po całym dniu wrażeń zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń ze wspólnego wyjazdu wróciliśmy do Lublina. To była pouczająca wycieczka w świat nauki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 27.09.2016

Cybernauci dla rodziców

Dzisiaj w naszej szkole został zainaugurowany cykl warsztatów dla uczniów, rodziców i nauczycieli w ramach projektu: "Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci". Na pierwszy ogień poszli rodzice. Podczas godzinnego spotkania z panią trener Agnieszką Jarmuł mogli się dowiedzieć jak bezpiecznie korzystać z TIK i jak chronić swoje dzieci. W przyszłym tygodniu rozpoczną się warsztaty z cyberbezpieczeństwa dla uczniów i nauczycieli.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 27.09.2016

Wspomnienia z Afryki

Nasze dwie uczennice Nina i Daria Trojanowskie razem ze swoimi Rodzicami spędziły wakacje w Afryce - Tanzanii. Dzisiaj podczas zajęć koła misyjnego Nina z Mamą – p. Agnieszką Trojanowską opowiadały o pobycie, spotkaniach i o pięknie Czarnego Lądu. "Doświadczenie Afryki" nasunęło dzieciom pytania odnośnie ich rówieśników, nauki w afrykańskich szkołach i warunków życia ludzi. Otrzymaliśmy pomysłową grzechotkę z Tanzanii, i ku wspólnej radości, wspaniałe ciasteczka do poczęstowania. Dziękujemy za ofiarowany nam czas i podzielenie się z dziećmi swoją wiedzą. Również Jadzia Jaksim uczennica klasy 5b ofiarowała szkole ozdobną tykwę na wodę wykonaną w Kenii. Oba te eksponaty zostały już umieszczone w szafie misyjnej. Dziękujemy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.09.2016

Próbna ewakuacja

Dzisiaj odbyła się w naszej szkole próbna ewakuacja. Było to przećwiczenie sprawnego wyjścia ze szkoły w razie niebezpieczeństwa. O godzinie 9:00 zabrzmiał dzwonek alarmowy. Nauczyciele wraz z uczniami oraz pracownicy szkoły byli zobowiązani do odpowiedniego ustawienia się i opuszczenia szkoły wyznaczonymi drogami ewakuacyjnymi. Po szybkim wyjściu wszyscy zebrali się w dwóch miejscach: na boisku szkolnym i przed kościołem pobrygidkowskim. Dzisiejsza, próbna ewakuacja przebiegła w sposób właściwy. Mamy nadzieję, iż w naszej szkole nigdy nie dojdzie do zagrożenia, jednak jak mówi stare przysłowie "Strzeżonego Pan Bóg strzeże".

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 26.09.2016

Badania logopedyczne

Gościliśmy dziś w naszej szkole Panią Katarzynę Opokę - logopedę z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4 w Lublinie. Pani Katarzyna rozpoczęła diagnozę logopedyczną, podczas której sprawdzała poprawność wymowy uczniów klas pierwszych. Kolejnym etapem będzie badanie słuchu. W najbliższym czasie Pani logopeda udzieli konsultacji również rodzicom, którzy będą mogli uzyskać więcej informacji na temat badania oraz zaleceń do dalszej pracy z dzieckiem.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 24.09.2016

"Festiwalowy" Klub Podróżnika

Obecny rok szkolny jest już szóstym sezonem działalności Klubu Podróżnika. W dniach 23-24 września wybraliśmy się zainaugurować kolejny rok. W piątek grupa starszych Podróżników uczestniczyła w Festiwalu Kino Dzieci, który odbywa się w Centrum Kultury w Lublinie. Obejrzeli film pt. "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra", który jest ekranizacją jednej z książek poczytnej serii literatury dla dzieci, również uwielbianej przez naszych uczniów. W sobotę z kolei grupa młodszych Podróżników i jednego absolwenta wybrała się na Festiwal Legend Lubelskich. Podobna do ubiegłego roku deszczowa pogoda nie przyciągnęła wielu widzów, nie mniej jednak w wielu ciekawych wydarzeniach można było uczestniczyć. My skorzystaliśmy z możliwości narysowania jednej z lubelskich legend. Marysia wybrała Córkę Złotnika. Pięknie ją narysowała, a w nagrodę mogła zabrać oprawioną już pracę do domu. Następnie udaliśmy się zobaczyć przedstawienie o tejże słynnej córce pod Dom Złotnika. Potem zobaczyliśmy fragment przedstawienia o Biernacie z Lublina. A na koniec uczestniczyliśmy w spektaklu o lubelskim pożarze, spowodowanym przez niefortunne smażenie naleśników przez jedną z mieszkanek pt. "Pożar w Zamtuzie". Pomimo kapryśnej pogody chętnie uczestniczyliśmy w wydarzeniach kulturalnych, których tematy są dla nas ciekawe i ważne, dlatego też wiele uwagi poświęcamy im podczas całorocznej działalności klubowej.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.09.2016

Makaronowy zawrót głowy

Kto i kiedy "wynalazł" makaron? Jak wytwarzały go nasze babcie? W jaki sposób uzyskuje się kolorowe makarony? Jak produkuje się makarony obecnie? Uczniowie klasy 1b poznali dziś odpowiedzi na te i inne pytania uczestnicząc w warsztatach zorganizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy. Najpierw sami wałkowali i zwijali przygotowane wcześniej kolorowe ciasto, a następnie uczestniczyli w zajęciach z pokazem multimedialnym. Do szkoły wrócili bardzo zadowoleni i... najedzeni! Tak, tak. Makaron, który dzieci zrobiły podczas zajęć został ugotowany i podany w czasie, gdy dzieci oglądały pokaz multimedialny. Oczywiście na stole nie zabrakło też "pysznych dodatków". Z pewnością na długo zapamiętają dzisiejsze warsztaty, a na przyszły rok dzieci już dzisiaj umówiły się z Paniami prowadzącymi zajęcia na pieczenie bułek i babeczek.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.09.2016

Geologia – co to takiego?

Klasa 6b uczestniczyła dziś w projekcie zorganizowanym przy współpracy z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych, prowadzonym przez Panią Małgorzatę Setnik. Zajęcia obejmowały prezentację na temat geologii, pokazy sprzętu do badań geologicznych – wyposażenie plecaka geologa, a także pokaz skamieniałości. Nie zabrakło też gry komputerowej związanej z geologią. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem zajęć co wyrażało się w dużej aktywności w wykazywaniu się wiedzą, za co zostali nagrodzeni dyplomem. Po otrzymaniu ciekawych pamiątek, klasa pokonała kilka pięter Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, by obejrzeć ciekawą wystawę sprzęty do obserwacji kosmosu pt. "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych".

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.09.2016

Gry i zabawy matematyczne

W ostatnim dniu Lubelskiego Festiwalu Nauki uczniowie klasy 1a wybrali się na UMCS na wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki by przekonać się, że matematykę nie sposób nie lubić, a warsztaty "Matma da się lubić, czyli gry i zabawy matematyczne dla każdego" tylko utwierdziły dzieci w tym przekonaniu. Podczas zajęć uczniowie grali w matematyczne domino, wycinali i tworzyli obrazki z figur, grali w matematycznego twistera oraz tworzyli geometryczne obrazki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.09.2016

Czy warto pić Coca colę?

Podczas ostatniego już wyjścia związanego z Lubelskim Festiwalem Nauki klasa 6a wzięła udział w bardzo pouczających zajęciach: "Do odrdzewiania śrub, czy jako... bateria do komórki? Czego jeszcze nie wiecie o Coca coli?", które odbyły się na Uniwersytecie Przyrodniczym. "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" - mawiał w XVI wieku Paracelsus. Jak to się ma do ulubionego napoju dzieci?
Obserwując działanie Coca coli na kurze jajko bądź zardzewiałe śruby, mogliśmy przekonać się, że oprócz walorów smakowych zawiera ona także ogromne ilości cukru (w wersji light niezdrowego aspartamu) i kwas ortofosforowy, a jej naturalny kolor (bez barwników) jest... zielony! Dowiedzieliśmy się także, jak Coca cola działa na nasz organizm i dlaczego świetnie się sprawdza jako... odrdzewiacz czy odplamiacz. Czy to wszystko przekonało naszych uczniów, aby nie pili tego specyfiku? Wydaje się, że niełatwo byłoby im zrezygnować z delektowania się ulubionym smakiem. Może jednak dzięki tym zajęciom Coca cola stanie się zdecydowanie rzadszym "gościem" w naszym menu. Dziękujemy nauczycielom i rodzicom za opiekę podczas wyjść i organizację całego tygodnia! Już czekamy na następny Festiwal Nauki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 23.09.2016

Podstawowe zabiegi
ratujące życie


Umieralność z powodu nagłych zagrożeń zdrowotnych takich jak urazy, ostre zagrożenia krążeniowe i oddechowe, udary mózgu itp. przekracza w Polsce ponad trzykrotnie dopuszczalne granice przyjęte w standardach międzynarodowych. Okazuje się, że w wielu sytuacjach możliwe jest uratowanie osoby poszkodowanej pod warunkiem podjęcia właściwego działania na miejscu zdarzenia. We wstępnej fazie działania ratowniczego potrzebna jest znajomość i umiejętność stosowania zasad wstępnej oceny stanu poszkodowanego, tzw. ABC, jak i rozpoznanie stanu zagrożenia życia, który wymaga szybkiej reakcji od osoby ratującej. Funkcjonowanie układu oddechowego, krążenia i układu nerwowego odpowiedzialne jest za podtrzymanie podstawowych czynności życiowych. Statystycznie po upływie 4 minut od chwili zatrzymania krążenia i oddechu zachodzą nieodwracalne zmiany w obrębie centralnego układu nerwowego, dlatego ważne jest wdrożenie jak najszybsze odpowiednich działań ratujących życie. Działania te powinny zostać podjęte przez świadków zdarzenia lub osoby, które znajdą się jako pierwsze na miejscu wypadku.
Uczniowie klasy 4a na dzisiejszych warsztatach poznali zasady udzielania pierwszej pomocy, nauczyli się zachowań w sytuacjach zagrożenia życia. Uświadomili sobie, że nie podejmowanie działań jest gorszym wyborem w postępowaniu. Dziękujemy za lekcję życia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.09.2016

Wycieczka do DUCHA BIELUCHA

Korzystając z ostatniego dnia lata klasa 6b z wychowawcą p. Martą Muszyńską oraz p. Moniką Król pojechała dziś na wycieczkę do Chełma. Głównym celem było zwiedzanie podziemi kredowych wraz z atrakcjami, jakie dostarcza Duch Bieluch. Po zapoznaniu się z odległą geologią i genezą skał kredowych, uczniowie wyposażeni w plan miasta wyszukiwali w terenie zaznaczone punkty na mapce, poznawali obiekty, jakie tam się znajdowały, głównie były to kościoły,do których chętnie wchodzili na krótką modlitwę. Na trasie wycieczki nie zabrakło Pomnika Przyrody w postaci drzewa o nazwie BOŻYDRZEW pochodzącego z Chin. Przespacerowali przez Ogród Różańcowy znajdujący się obok Bazyliki NMP, weszli na najwyższy punkt miasta na Górze Chełmskiej, skąd podziwiali panoramę miasta. Nie zabrakło też integracji klasy przy smacznej pizzy, a na zakończenie wycieczki pysznych lodów.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.09.2016

Mali patrioci

Klasa 3a kończąc dziś swoją przygodę z Lubelskim Festiwalem Nauki spotkała się z Panem Władysławem Maławskim – znanym i cenionym artystą, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. W trakcie projektu "Patriota – Mały Polak" uczniowie poznali sylwetki bohaterów narodowych – Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli niezłomnie w obronie niepodległości naszego kraju oraz najważniejsze wydarzenia z historii powojennej Polski. Po krótkim wykładzie przeprowadzonym z użyciem metod aktywizujących, uczniowie mieli okazję zobrazować uzyskaną wiedzę w postaci własnoręcznie wykonanych rysunków. To jednak nie koniec naszej przygody z poznawaną dziś tematyką - organizatorzy wydarzenia planują wystawę wszystkich prac na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS. Jeszcze tam wrócimy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.09.2016

Doświadczenia chemiczne

Klasa 5a tym razem zawitała na pokazie z chemii. Ekscytujące doświadczenia takie jak: płonące, a nie spalające się ręce, pasta do zębów dla słonia, lawa wylewająca się z wulkanu i wiele innych ciekawych doświadczeń stało się ich udziałem. Po 45 minutach zajęć na słowo "kończymy" rozległ się jednogłośny okrzyk "NIE!". Wnioskujemy, że dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.09.2016

Pyszne zajęcia

Swoje ostatnie zajęcia w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki klasa 3b odbyła w Hali Półtechniki Katedry Inżynierii i Technologii Zbóż Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Warsztaty zatytułowane "I Ty możesz zostać piekarzem!" okazały się dla uczniów niezwykłą przygodą. Własnoręcznie wykonali chałki z ciasta drożdżowego. Poznali też techniki zdobienia wyrobów cukierniczych i sami ozdabiali upieczone już wcześniej pierniki. Ponadto mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat piramidy zdrowego odżywiania i wzbogacić się o nowe wiadomości z tego tematu. Dziękujemy organizatorom za ciekawe zajęcia zakończone pysznym poczęstunkiem!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 22.09.2016

Matemagiczny zawrót głowy

Dziś uczniowie klasy 6a wzięli udział w projekcie "Matemagia". Okazało się, że nawet w sztuczkach magików można odnaleźć matematyczne powiązania! Odgadnąć imię czy datę urodzin koleżanki? Nic prostszego, jeśli zna się odpowiednie równanie matematyczne! Na poznawaniu tajników różnych "sztuczek" dwie godziny przeminęły nam prawie z prędkością światła! Na koniec nie zabrakło zabawy ze wstęgą Möbiusa oraz zagadek magicznego susła - Magic Gopher. Czy te zajęcia jeszcze bardziej zdopingują nas do nauki matematyki? Mamy nadzieję, że tak będzie!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.09.2016

Zafascynuj się chemią

Uczniowie klasy 2b uczestniczyli dzisiaj w warsztatach zorganizowanych przez UMCS pt."Zafascynuj się chemią". Drugoklasiści mieli okazję przyjrzeć się jak za pomocą różnych odczynników można wyprodukować "pastę do zębów" dla słonia, dym do Lokomotywy J. Tuwima, zapałki chemiczne itp. Był także czas na własne chemiczne eksperymentowanie, które dało uczniom wiele radości i naprawdę zafascynowało ich chemią.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.09.2016

W świecie owadów

Dzisiaj klasa 6b uczastniczyła w zajęciach pt. "Na sześciu nogach, czyli owadów świat". Uczniowie spędzili czas rzeczywiście wśród owadów - zarówno pięknych motyli, jak i mniej pięknych chrząszczy, czy karaczanów. Okazy można było oglądać pod mikroskopem, a niektóre obserwować na żywo. Kilkoro uczniów wykazało się niezwykłą odwagą - otrzymali do potrzymania "uciekające" karaczany i patyczaki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.09.2016

Kostka Rubika

Uczniowie klasy 6a udali się dzisiaj na Wydział Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej. Tam wzięli udział w zajęciach zatytułowanych "Kosmiczne kostki Rubika". Podczas spotkania poznali historię słynnej kostki Rubika i jej twórcy – węgierskiego profesora. Okazało się, że typów kostek Rubika jest bardzo wiele – od prostych do bardzo skomplikowanych. Oprócz udziału w wykładzie każdy mógł spróbować swoich sił w układaniu kostek Rubika jak i w pobiciu rekordu w szybkości układania kostki, który wynosi niecałe 5 sekund. Niestety, aby to osiągnąć musimy jeszcze bardzo dużo poćwiczyć.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.09.2016

Tajniki sztuczek magicznych

Dziś klasa 5b podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki mogła zgłębić tajniki sztuczek magicznych, prezentowanych przez światowej sławy iluzjonistów, opierających się na prostej arytmetyce lub geometrii. Należą do nich na przykład triki karciane lub "czytanie w myślach". Uczestnicy pokazu mogli poznać ich tajniki, aby wykorzystać je do uatrakcyjnienia nauki matematyki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.09.2016

Matma da się lubić

Klasa 2a kończąc dziś swoją przygodę z Lubelskim Festiwalem Nauki udała się na Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, gdzie wzięła udział w grach i zabawach matematycznych. Okazało się, że matematyka wcale nie jest taka straszna. Znane i lubiane zabawy, np. twister, bingo czy domino w matematycznej wersji były świetną zabawą. Mali matematycy okazali się również doskonałymi detektywami i wspólnie rozwiązali zagadkę Einsteina. Najwięcej jednak radości przyniosła zabawa spinografem. Jeżeli jesteście ciekawi co to takiego i jak przejść przez kartkę papieru uczniowie klasy 2a chętnie wam podpowiedzą.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.09.2016

Ciekły azot

Czy można wbić gwoździa bananem? Czy uda się zadzwonić gumowym dzwonkiem? Czy siarka zawsze jest żółta? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali dziś uczniowie klasy 4b, którzy wzięli udział w projekcie pt. ”Tajemnice ciekłego azotu”. Okazuje się, że dzięki tej substancji można jeszcze, np.: ożywić piłeczkę pingpongową, młotkiem rozbić gumową rękawiczkę a nawet skruszyć sałatę.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 21.09.2016

Ale się działo!

W trzecim dniu Lubelskiego Festiwalu Nauki uczniowie klasy 3b zapoznali się między innymi z cieczą nienewtonowską i jej właściwościami, które przeczą prawom fizyki. A wszystko to za sprawą zajęć zorganizowanych przez Wydział Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Uczestnicy żywo reagowali na zaproponowane eksperymenty. Wykonali wulkan z sody i octu. Zabawili się bańkami mydlanymi, które padając na rękawiczki dłużej cieszyły wzrok. Byli świadkami eksperymentów chemicznych z Colą. Prawdopodobnie dziś jeszcze dzieci będą chciały powtórzyć różne zjawiska w domu. Może być ciekawie...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.09.2016

Barwny świat

Czy roślinę możemy nakłonić do zmiany barwy? Czy roztwór może zachowywać się jak kameleon? Czy uda nam się wyprodukować dużo kolorowej piany? Jak powstaję kolorowe skaczące piłeczki? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedź poznali uczniowie klasy 3a uczestniczący w zajęciach "Barwny świat". Biorąc udział w niezwykle ciekawych warsztatach w Instytucie Biologii i Biochemii UMCS mogli wykonać i podziwiać szereg barwnych reakcji. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wybuchowy eksperyment "Pasta dla słonia" oraz własnoręczna produkcja piłeczek z materiału przypominającego kauczuk, które stały się potem sympatyczną pamiątką tego pełnego kolorów spotkania.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.09.2016

Bajkowa podróż

W kolejnym dniu Lubelskiego Festiwalu Nauki uczniowie klasy 2a tym razem mieli okazję poznać nie tylko budowę ludzkiego mózgu, ale również co zrobić, by rozwijał się prawidłowo. Okazało się, że to zabawa jest tym, czego mózg dzieci potrzebuje najbardziej. Bajkowa podróż w jej świat wciągnęła dzieci bez reszty. Dotykaniu, przesypywaniu, liczeniu, kręceniu nie było końca. Czas przeznaczony na spotkanie tak szybko minął, że nie wszyscy zdążyli dowiedzieć się, jaki typ inteligencji wielorakiej mają. Na szczęście otrzymaliśmy zapewnienie, że w najbliższym czasie będziemy mogli powrócić na uczelnie. Czekamy z niecierpliwością.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.09.2016

Meteoryty - goście z kosmosu

Dzisiaj klasa 6b poszerzyła swoją wiedzę na temat meteorytów. Prezentację prowadził Pan Grzegorz Bukowski, który jest kolekcjonerem meteorytów, część z nich sam znalazł. Uczniowie mogli dokładnie obejrzeć przygotowane okazy oraz uzyskali o nich ciekawe informacje. Dowiedzieli się, gdzie w Polsce znaleziono meteoryty. Po tych zajęciach już żaden uczeń nie pomyli pojęć: meteoroid - meteor-meteoryt.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.09.2016

Magiczna matematyka

W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki uczniowie klasy 5a tym razem udali się na Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Przekonali się, jak zabawne i fascynujące mogą być liczby i działania arytmetyczne kiedy spojrzy się na nie z odpowiedniej strony. Mogli zobaczyć i odkryć tajemnice trików karcianych i czytania w myślach. Jednak większość z zaprezentowanych sztuczek wymagała biegłego liczenia w pamięci. Dla naszych uczniów nie było to problemem i aktywnie brali udział w różnych „magicznych” zadaniach. Pokazy okazały się bardzo interesujące i zapewne przyczynią się do chętnego poszerzania wiedzy matematycznej. Magia iluzjonistów tkwi w arytmetyce i geometrii.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.09.2016

Czy można skutecznie wywierać wpływ na ludzi?

Jaka jest różnica pomiędzy perswazją a manipulacją? Czym jest, a czym nie powinno być wywieranie wpływu na innych ludzi? W jaki sposób z zasad wywierania wpływu korzystają twórcy działań promocyjnych? Na te i wiele innych pytań uczniowie klasy 4a uzyskali dziś odpowiedź podczas warsztatów przeprowadzonych na Politechnice Lubelskiej na Wydziale Zarządzania w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.09.2016

Felińskie kuce

W kolejnym dniu Lubelskiego Festiwalu Nauki klasa 3b udała się na Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego, który zorganizował zajęcia pt. "Rasy i sposoby użytkowania koni." Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji a wśród nich: pokaz koni i kuców utrzymywanych w Gospodarstwie Doświadczalnym w Felinie, przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz przejażdżka na kucach. W podziękowaniu można było kuca poczęstować marchewką czy suchym chlebem. To był bardzo udany dzień. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tak ciekawych zajęć.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.09.2016

Co to jest quilling?

Na dzisiejszych zajęciach przygotowanych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki w Bibliotece Uniwersyteckiej uczniowie klasy 4b sprawdzali swoją cierpliwość i wytrwałość oraz rozwijali wyobraźnię. Pomagał im w tym Quilling - technika papieroplastyki polegająca na tworzeniu ozdób z pasków papieru metodą zwijania. Uczestnicy warsztatów naklejali zwinięte papierowe sprężynki na powierzchnię tekturki tworząc w ten sposób przepiękne kartki. Po zajęciach warsztatowych mieli okazję zobaczyć pięknie oprawione książki religijne, obejrzeć czasopisma z modą damską i reklamami z przełomu XIX i XX w.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 20.09.2016

Mój tajemniczy mózg

Dziś klasa 5b miała okazję w formie zabawy poznać ludzki mózg. Dzieci dowiedziały się nie tylko jak jest on zbudowany (laboratorium warsztatowe), ale co zrobić, by rozwijał się prawidłowo (zabawy). Każdy miał również możliwość sprawdzenia, jaki typ inteligencji wielorakiej posiada.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.09.2016

Wirtualna przestrzeń-technologie 3D

Również klasa 6b udała się dzisiaj na swoje pierwsze wyjście w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Uczniowie poszerzyli wiedzę z zakresu informatyki. Dr Piotr Oleszczuk przybliżył im tematykę 3D. Uczniowie próbowali umieszczać figury przestrzenne w kostce 3D, projektować figury przestrzenne w odpowiednim programie komputerowym, dowiedzieli się, jak powstają projekty brył 3D i obejrzeli zabawne filmiki w technologii 3D. Najciekawszym momentem zajęć było skanowanie twarzy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.09.2016

Jeździec i słoń

Klasa 5a uczestniczyła dziś w zajęciach pt. "Jeździec i słoń, czyli jak poskromić słonia, aby osiągnąć wyznaczony cel." Warsztaty zostały zorganizowane przez Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej. Miały na celu pokazanie uczniom jak skutecznie wprowadzić zmiany w naszym życiu. Ważna okazuje się współpraca pomiędzy jeźdźcem i słoniem. Jeśli pojawia się problem to winny jest nasz słoń (czyli emocje) oraz jeździec (czyli rozum), który nie potrafi przekonać słonia do działania. Jeździec wyznacza cele i aby je osiągnąć, musi nakłonić słonia do podążania w określonym kierunku. Jednak słoń nie zawsze słucha jeźdźca. Uczniowie zastanawiali się nad tym, co powinien zrobić jeździec, aby słoń go słuchał i zmierzał razem z nim do określonego celu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.09.2016

Pachnące zajęcia

W Studium Medycznym przy ul. Jaczewskiego uczniowie klasy 1b uczestniczyli dziś w zajęciach zaproponowanych przez Lubelski Festiwal Nauki - "Mydełka glicerynowe". Dzieci oglądały sztabki gliceryny, które z pomocą studentek kroiły "w kostkę", a następnie obserwowały jak pod wpływem wysokiej temperatury gliceryna topi się. Same wybierały barwniki, dodawały zapachy i wlewały roztopioną glicerynę do wybranych foremek. Potem był czas na piosenki i zabawy tak, aby gliceryna odpowiednio wystygła i... mydełka glicerynowe gotowe. Ale to nie był koniec atrakcji. Po skończonych warsztatach grupa została zaproszona do sali "zabaw", gdzie studentki uczą się jak zajmować się noworodkami i niemowlakami. Tu wszystkim bardzo się podobało, dziewczynki od razu zajęły się maleństwami, chłopcy też znaleźli coś dla siebie. Zajęcia w Studium Medycznym były bardzo ciekawe!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.09.2016

Dotknij, zobacz, przymierz!

Klasa 5b wzięła dziś udział w warsztatach historycznych na temat strojów oraz obyczajów w XVII wieku ("Historia na wesoło! Dotknij, zobacz, przymierz!"). Zajęcia zorganizowane zostały w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Pokazy miały miejsce w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. W trakcie warsztatów, które prowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia przy Zamku w Zawieprzycach, uczniowie mogli dotknąć i przymierzyć repliki strojów z okresu panowania Jana III Sobieskiego. Dodatkowo dowiedzieli się słów kilka na temat dawnych zwyczajów panujących na dworach polskich. Te niezwykłe zajęcia poszerzyły ich wiedzę z historii.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.09.2016

Mini kurs języka migowego

W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki klasa 2a uczestniczyła dziś w zajęciach warsztatowych pt. "Mini kurs języka migowego" w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawami polskiego języka migowego. Usłyszeli również sporo informacji na temat umiejętności komunikacyjnych osób z uszkodzeniami słuchu. Nauczyli się migać swoje imiona alfabetem palcowym, a nawet całe zdania. Zdobyli umiejętność przedstawiania siebie i członków swojej rodziny w języku migowym. W sumie uczniowie poznali około 30 znaków. Mieli również okazję obejrzeć pomoce dydaktyczne służące do nauki podstaw języka migowego. To było bardzo interesujące spotkanie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.09.2016

Zielarskie warsztaty

Uczniowie klasy 6a wzięli dziś udział w projekcie "Zioła - podróż do Magicznego Ogrodu" przygotowanym przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe. Po krótkiej prezentacji różnych gatunków ziół każdy mógł spróbować wybranych ziołowych naparów. Następnie uczniowie mieli za zadanie odgadnąć nazwy suszonych ziół po ich zapachu i smaku. Na koniec otrzymali dyplomy potwierdzające umiejętność rozpoznawania ziół leczniczych i kulinarnych. Mamy nadzieję, że poznane dziś zastosowania ziół przydadzą się na co dzień. Może zamiast odruchowego sięgania po chemiczne preparaty przy różnych dolegliwościach spróbujemy pomóc sobie bardziej naturalnymi sposobami.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.09.2016

Matemagia

Wiele sztuczek magicznych, prezentowanych przez światowej sławy iluzjonistów, opiera się na prostej arytmetyce lub geometrii. Należą do nich na przykład triki karciane lub "czytanie w myślach". Uczniowie klasy 4b mieli dziś okazję poznać ich tajniki. Większość sztuczek wymagała umiejętności liczenia w pamięci, dzięki czemu uczniowie mogli przekonać się, jak ważne jest sprytne i szybkie liczenie w pamięci.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.09.2016

Historia na wesoło!

Klasa 3b rozpoczęła swoje wyjścia w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. "Historia na wesoło! Dotknij, zobacz, przymierz!" - taki tytuł miały warsztaty historyczne w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej - z eksponatami oraz oprawą w XVII wiecznym stylu. Dzieci zapoznały się z elementami historii i tradycji sarmackiej. W trakcie zajęć osoby prowadzące zademonstrowały repliki zbroi husarskiej. Najwięcej emocji wzbudziła możliwość przebrania się w stroje z tamtej epoki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.09.2016

Tajemnice nauki
źródłem inspiracji


Świat, w którym żyjemy jest pełen tajemnic i wydarzeń, których nie potrafimy do końca wyjaśnić. W Kerali w Indiach w 2001 roku spadł czerwony deszcz. Mieszkańcy tamtych okolic byli już przyzwyczajeni do różnych dziwactw spadających z nieba. Czasami w ich miasteczku wraz z deszczem spadały ryby, innym razem żaby. Nigdy jednak wcześniej nie było tam jednak czerwonej mżawki. Wszyscy ciekawscy starali się wyjaśnić wielką zagadkę dziwnego koloru kropel deszczu: czy mógł być to piasek z pustyni, a może zarodniki glonów? Niektórzy nawet twierdzili, iż deszcz jest kosmicznego pochodzenia.
Uczniowie klasy 4a rozwiązywali podczas prezentacji różne zagadki, dowiedzieli się nie tylko o dziwnym kolorze deszczu, ale także o wielu innych nierozwiązanych tajemnicach. Zmierzyli się z Człowiekiem-Zagadką i nierozwiązanymi tajemnicami natury. Czy warsztaty, w których dzisiaj uczestniczyli staną się inspiracją do dalszych poszukiwań?

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 17.09.2016

Piknik Rodzinny

Dzisiaj, 17 września 2016 roku, w godzinach 10.00-14.00 miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, jakim jest Piknik Rodzinny. Jest to impreza, która w naszej szkole ma już kilkuletnią tradycję. Również w tym roku cała społeczność szkolna mogła się spotkać, by wspólnie spędzić czas. Uczniowie, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mieli okazję nacieszyć się sobą, ale również umilić czas poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju atrakcjach.
Organizatorzy dzisiejszego spotkania przygotowali dla nas moc zabaw oraz niespodzianek. Jedną z nich stanowiła giełda talentów. Chętni uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności z różnych dziedzin. Publiczność nagradzała wszystkich gromkimi brawami. Ponadto odbyły się rozgrywki piłkarskie. Dodatkową atrakcją było malowanie twarzy, gra w szachy i gry planszowe. Dmuchane zjeżdżalnie cieszyły się niezwykłą popularnością wśród najmłodszych.
Gdy ktoś już skorzystał z wszystkich atrakcji, mógł się posilić. Rodzice z poszczególnych klas zadbali o poczęstunek. Owoce, ciasta, sałatki i grillowane mięsa stanowiły podstawę dzisiejszego bufetu, o który w szczególny sposób troszczyła się firma Bon Appetit.
W trakcie pikniku trwała loteria, której fanty zostały przyniesione przez rodziców i dzieci. Na nowe komputery do procowni komputerowej udało nam się zebrać 3 841,79 zł.
Piknik Rodzinny z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to niezwykły i bardzo ważny czas, kiedy cała społeczność szkolna może pobyć razem na wesoło.
Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w zorganizowaniu pikniku oraz za modlitwę o dobrą pogodę!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 16.09.2016

Od dziś będzie łatwiej!

18 września będziemy obchodzili Święto św. Stanisława Kostki - patrona dzieci i młodzieży. Uczniowie naszej szkoły już dziś uczcili to wydarzenie gromadząc się w Kościele Rektoralnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, aby uczestniczyć w Eucharystii, której przewodniczył ks. Piotr Drozd. Po mszy świętej poświęcone zostały tornistry i przybory szkolne. Od teraz w dziennikach powinny "lądować" same piątki (a nawet szóstki!), zaś wiedza z podręczników przyswajana będzie łatwo i przyjemnie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.09.2016

W świecie iluzji

Czwartek był dla nas iście magiczny, a to za sprawą wizyty w najbardziej chyba niezwykłym miejscu – Farmie Iluzji w Mościskach. Mieliśmy wymarzoną pogodę i wszyscy bawiliśmy się wspaniale. "Magia" czekała na nas niemalże na każdym kroku. Mogliśmy doświadczyć niesamowitych przeżyć iluzjonistycznych i przekonać się, że czasem nasz umysł też płata nam figle. Zwiedziliśmy Muzeum Iluzji, w którym mieliśmy problemy z przejściem przez salę pełną luster, oglądaliśmy się w krzywych zwierciadłach, czy próbowaliśmy chwycić hologramy. Następnie odkrywaliśmy tajemnice Lewitującego Kranu, Niemożliwego Trójkąta i Studni Nieskończoności. Dużym zainteresowaniem cieszył się iluzyjny żart, który pozwolił uwiecznić na zdjęciu własną głowę na talerzu. Wielką atrakcją była niewątpliwie Latająca Chata Tajemnic – drewniany domek, w którym dzieją się istne czary: woda płynie do góry, ludzie nie mogą utrzymać równowagi itp. Zaciekawiła nas także duża szachownica z gigantycznymi szachami oraz krzesło i stół olbrzyma, przy których czuliśmy się jak krasnale. Zmierzyliśmy się z wiklinowym labiryntem pełnym nieoczekiwanych zakamarków i ślepych tuneli. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy niemniej zachwycającym posiłkiem, który znikał w czarodziejskim tempie:) Dziękujemy naszym opiekunom: wychowawczyni p. Monice Król i p. Marcie Muszyńskiej za udaną wycieczkę, którą z pewnością będziemy długo wspominać.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.09.2016

Przeżyjmy to jeszcze raz...

Minione wakacje były szczególne, bo przeżywaliśmy Światowe Dni Młodzieży i gościliśmy w naszej Ojczyźnie młodych z całego świata, a wśród nich GOŚCIA wyjątkowego - Ojca Świętego Franciszka, dlatego warto jeszcze raz wrócić wspomnieniami do tych dni. W galerii zamieszczamy zdjęcia nadesłane przez uczniów naszej szkoły i ich Rodziców, którzy mieli radość bezpośrednio uczestniczyć w wydarzeniach związanych z ŚDM. Zachęcamy wszystkich, by wracać do słów, które skierował do nas Ojciec Święty Franciszek i mieć odwagę żyć nimi na co dzień.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 15.09.2016

"Podaruj książkę bibliotece"

Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w IV edycję akcji "Podaruj książkę bibliotece".
Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe. Akcja trwa do 28 października. Pamiętajmy – książka czytana żyje dłużej!


kliknij, aby powiększyć

Środa 14.09.2016

Muzyczne przesłuchanie

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyło się przesłuchanie do Archidiecezjalnego chóru chłopięco-męskiego Pueri Cantores Lublinenses. Ksiądz Dyrygent - Attila Honti, który jest dyrektorem artystycznym chóru przesłuchał łącznie 50 chłopców z klas drugich i trzecich. Okazało się, że niektórzy z nich mają naprawdę dobry słuch muzyczny i piękny głos. Kilkunastu chłopców otrzymało zaproszenie na pierwsze próby, które odbywają się przy Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Mamy nadzieję, że wielu z nich skorzysta z zaproszenia.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.09.2016

Pierwsza twórczość

Z czego można zbudować aligatora? Do jakich pomysłowych prac da się wykorzystać nasiona dyni? Czy z firanki uda się zrobić choinkę? To tylko niektóre pytania, z którymi zmierzą się uczestnicy koła kreatywno-artystycznego, które dzisiaj zainagurowało swoją działalność. Po radosnym powitaniu i wyjaśnieniu zasad obowiązujących w czasie zajęć, nadszedł czas na pierwszą twórczość. Tym razem w prosty a zarazem efektowny sposób powstał kolorowy żółw 3D.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.09.2016

"Klasztor w sercu miasta"

Z roku na rok, we wrześniu, poznajemy wyniki konkursu plastycznego "Klasztor w sercu miasta". Uroczystość rozdania nagród na stałe wpisała się już w harmonogram "imprez kulturalnych" Lublina. Dzisiaj w klasztorze oo. Dominikanów w Lublinie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej "Klasztor w sercu miasta" zorganizowanej pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Jury, w skład którego weszli ludzie kultury i nauki, czuwało nad całością. Poza pracami plastycznymi nagrodziło prace fotograficzne i literackie. Poziom konkursu był bardzo wysoki, dlatego cieszymy się głównymi nagrodami naszych uczennic. W kategorii klas I-III nagrodę główną i jedyną otrzymała Amelia Okońska z kl. 3b, natomiast w kategorii klas IV-VI Zuzanna Niećko – obecna absolwentka z byłej kl. 6b. Wyróżnienie w kategorii klas I-III otrzymały Maja Kukuryk i Nina Zugaj klasy 3a. Do udziału w wystawie pokonkursowej dołączyli: Jakub Okoński z klasy 3b, Aleksandra Ćwiklińska z klasy 5a i Aleksandra Olszewska z klasy 6b. Ich piękne prace można oglądać w krużgankach klasztoru oo. Dominikanów.
Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.09.2016

Radość na misyjnej działce

Podczas dwóch ostatnich zajęć mali misjonarze porządkowali działkę misyjną w naszym ogrodzie, na której wiosną posadzili trawy pampasowe, bambusy i słoneczniki. Te ostatnie najpiękniej kwitły w miesiącach wakacyjnych, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Do ziarenek podczas wakacji "dobierały się" ptaki, które zostawiały na ziemi puste łupinki słonecznika i po smacznych posiłkach z radością wzbijały się w górę. Przewidując całkowite opustoszenie działki s. Urszula Kupczyk zerwała najpiękniejsze okazy, które dzisiaj zostały podzielone wśród pięćdziesięciu siedmiu uczniów uczęszczających na zajęcia koła misyjnego.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.09.2016

"Wychowywać to kochać
i wymagać"


"Wychowywać to kochać i wymagać" - słowa te stanowią motto programu Szkoła dla Rodziców i Wychowawców. Do wzięcia udziału w cyklu warsztatów zachęcamy rodziców, wychowawców, nauczycieli, wszystkich dorosłych zajmujących się wychowaniem dzieci. Program skierowany jest do osób, które chciałyby świadomie budować relacje ze swoim dzieckiem lub wychowankiem w duchu podmiotowości i dialogu. Bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" oraz na T. Gordona "Wychowanie bez porażek". Program został stworzony z myślą o kształtowaniu i doskonaleniu umiejętności, które umożliwiają odpowiednie i skuteczne wychowanie. Podstawowym jego celem jest umożliwienie uczestnikom budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu. Na całość programu składa się 10 spotkań, łącznie 40 godzin zajęć.
Rozpoczęcie w poniedziałek 3 października o godz. 17.00. Na cykl warsztatów zapraszają i zgłoszenia przyjmują (osobiście/ telefonicznie/ przez dziennik elektroniczny): Anna Kara - psycholog szkolny, Olga Dolecka - pedagog szkolny.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 12.09.2016

"Miłosierni jak Ojciec" - konkurs plastyczny

W związku z VI Tygodniem Wychowania zapraszamy wszystkich uczniów do uczestnictwa w konkursie plastycznym "Miłosierni jak Ojciec". Zadanie jest następujące: Pomyśl w jaki sposób możesz praktykować uczynki miłosierdzia. W formie pracy plastycznej przedstaw jak możesz realizować w swoim codziennym życiu jeden z nich. Prace w formacie A4 lub A3 prosimy składać do poniedziałku 19 września włącznie w gabinecie pedagoga i psychologa. Technika pracy dowolna.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 10.09.2016

Integracja w Mini Zoo

W sobotę 10 września uczniowie klasy 2a wspólnie z rodzicami, rodzeństwem oraz wychowawczynią p. Katarzyną Wrzos spotkali się w Mini Zoo w Leonowie. Wspólny czas rozpoczął się od zwiedzana Zoo, którego podopieczni, jak się okazało, to przyjaźnie nastawione głodomory. Zwierzaki, wśród których była m. in. rodzina osiołków, świnki peruwianki, strusie, lama o wdzięcznym imieniu Marian czy rodzina krówek azjatyckich, okazały się wyjątkowo towarzyskie. Po zapoznaniu się z mieszkańcami Zoo przyszedł czas na wspólne biesiadowanie. Tatusiowie cierpliwie piekli kiełbaski dbając o to, żeby się pięknie przypiekły, mamy nakrywały do stołu, a dzieci w tym czasie szalały na dmuchańcach i pobliskim placu zabaw. Kiedy już wszystko było gotowe przyszedł czas na skosztowanie przyniesionych ze sobą oraz przygotowanych na miejscu pyszności. Pozostały czas tego pięknego wrześniowego popołudnia upłynął na rozmowach i wspólnej zabawie. To było pierwsze spotkanie w takim gronie, ale na pewno nie ostatnie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 9.09.2016

W Centrum Nauki Kopernik

Dzisiaj klasa 5b wraz z wychowawcą p. Michałem Łuczakiem i p. Andrzejem Jaksim wybrała się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Świat samodzielnego eksperymentowania bardzo podobał się uczniom, którzy z wielkim zaangażowaniem przeprowadzali doświadczenia, testowali na sobie, jednym słowem – wszystkimi zmysłami odbierali wrażenia, jakie przygotowało dla zwiedzających Centrum. Wszyscy wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni, a najważniejsze – bogatsi w wiedzę z zakresu fizyki, chemii, medycyny, astronomii i nie tylko.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 9.09.2016

Kosmos na szkolnym trawniku

Klasa 6a korzystając z pięknej pogody, bardzo czynnie edukowała się dziś z przyrody, tworząc model Układu Słonecznego na trawniku. Planetom - uczniom nie zawsze wychodziły idealne orbity, po których krążyli, a wpadając na siebie doprowadzali do zderzania "ciał niebieskich". Na szczęście Słońce nie zmieniało położenia.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 9.09.2016

Uczniowskie wybory książek

Uczniowie naszej szkoły wzięli dziś udział w szczególnych "wyborach". Każdy miał możliwość wrzucić do urny wyborczej swoje propozycje ciekawych książek i komiksów. Oto najczęściej powtarzające się i najciekawsze tytuły:
Nela mała reporterka
Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
Spotkanie nad morzem
Asteriks i Obeliks – komiksy
Niesamowite przygody 10 skarpet
Topsy i Lupus
BFG
Matylda
Charlie i wielka szklana winda
Emi i Tajny Klub Superdziewczyn
Tami z krainy pięknych koni
Kaleb przemierza kraj. Wielbłądzia opowieść
Lucjan. Lew jakiego nie było
Zosia i jej zoo
Bella i Sebastian
Przygody Ciumków
Pompon wszystko naraz
Sherlock, Lupin i Ja
Percy Jackson i bogowie olimpijscy
Jaśki
Piaskowy wilk
Historia prawdziwa kapitana Haka
Madeline w Paryżu
Mamy nadzieję, że wkrótce nasza szkolna biblioteka zaopatrzy się w podane przez uczniów propozycje. Dziękujemy członkom Rady Samorządu Uczniowskiego za sprawne przeprowadzenie wyborów.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 8.09.2016

Nowe pomoce

Od dziś wszystkie sale lekcyjne na II piętrze, czyli te w których uczą się uczniowie klas 4 - 6, mają już skompletowane tablice z przyborami geometrycznymi. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy współuczestniczyli w zrealizowaniu marzeń nauczycieli matematyki naszej szkoły. Taka pomoc dydaktyczna bardzo ułatwi i usprawni pracę szczególnie na zajęciach z geometrii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 7.09.2016

Pierwsza wywiadówka

W dniu dzisiejszym miało miejsce pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie organizacyjne dla rodziców uczniów wszystkich klas. Najpierw w swoich zespołach spotkali się nauczyciele, którzy debatowali nad planem wychowawczym na najbliższe tygodnie. Następnie o godz. 16.00 rodzice uczniów klas 1-3 spotkali się z wychowawcami swoich pociech. O godz. 17.00 wszyscy rodzice naszych uczniów wraz z nauczycielami zgromadzili się w auli szkolnej na spotkaniu z Siostrą Dyrektor - s. Esterą Grzegorek, która omówiła najważniejsze założenia czekającej nas reformy oświaty oraz sytuację naszej szkoły, zachęcając wszystkich zgromadzonych do włączenia się w realizację wspólnego celu, jakim szczególnie w tym roku będzie dla nas wychowanie, oraz do wspólnej modlitwy za przyszłość naszej szkoły. Głos zabrali również przedstawiciele Rady Rodziców, wprowadzając w zasady funkcjonowania organu, który stanowią sami rodzice. Po spotkaniu w auli nadszedł czas na zebranie organizacyjne dla rodziców uczniów klas 4-6.
Szkoła to uczniowie, nauczyciele i rodzice, dlatego liczymy na dalszą owocną współpracę!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 7.09.2016

Narady Rady SU

Rada Samorządu Uczniowskiego w składzie: Przewodniczący - Adam Błazik z klasy 6b, Zastępca Przewodniczącego - Franciszek Kwiatkowski z klasy 5a oraz Skarbnik - Weronika Pyrz z klasy 4a miała dzisiaj swoje pierwsze narady. Uczniowie wybrani już w zeszłym roku zasiedli dziś razem z opiekunami do wspólnych obrad. Okazało się, że ich głowy są pełne pomysłów na różne wydarzenia i przedsięwzięcia - mamy nadzieję, że wiele z nich uda się zrealizować! Już dziś życzymy im wytrwałości i zapału w pracy na rzecz naszej społeczności szkolnej.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 6.09.2016

Niecodzienni Goście

Chyba jeszcze nigdy w historii naszej szkoły nie odwiedziło nas tyle Sióstr! Gościliśmy dziś Zarząd Prowincjalny, czyli 8 "decyzyjnych" Sióstr Urszulanek w Polsce, w tym znaną wielu uczniom i nauczycielom Siostrę Prowincjalną - s.Benignę Kanię. Okazja do odwiedzin była bardzo ważna, bo dotyczyła przyszłości naszej szkoły w związku z planowaną reformą oświaty.
Życzymy światła Ducha Świętego na rozeznawanie i podejmowanie wszystkich ważkich decyzji!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 5.09.2016

"Za czym kolejka ta stoi?"

Już tylko niektórzy dorośli pamiętają kolejki sprzed lat, które ustawiały się w oczekiwaniu na podstawowe produkty spożywcze. Tymczasem przed sekretariatem ustawiła się dzisiaj równie długa kolejka, w której stanęli rodzice, by zapisać swoje dzieci na liczne koła zainteresowań proponowane w tym roku przez naszą szkołę. Najgorliwsi czekali już od godziny 700. To się nazywa - miłość rodzicielska!!!


kliknij, aby powiększyć

Sobota 3.09.2016

Odpoczynek i integracja

Nad jednym z pięknych jezior Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego część grona pedagogicznego spędziło słoneczną sobotę, rozkoszując się malowniczymi widokami. Wygrzewając się w słonecznych promieniach snuto plany na nadchodzący rok szkolny. Wypoczęci i z nową energią nauczyciele i pracownicy administracji wrócili do pracy.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 2.09.2016

Koła zainteresowań 2016/2017

W zakładce "koła zainteresowań" (po prawej stronie naszej internetowej witryny Z ŻYCIA SZKOŁY) opublikowaliśmy wykaz kół zaintersowań na rok szkolny 2016/2017.
Już od poniedziałku można zapisywać się na zajęcia: uczniowie klas 4-6 robią to osobiście u nauczycieli prowadzących poszczególne koła (na zajęcie prowadzone przez osoby "z zewnątrz" zapisy w sekretariacie szkoły), natomiast uczniów klas 1-3 zapisują rodzice w sekretariacie szkoły.
Niestety liczba miejsc jest ograniczona, dlatego będzie decydowała kolejność zgłoszeń!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 1.09.2016

Plan lekcji 2016/2017

W zakładce "plan lekcji" (w górnym pasku na naszej stronie internetowej) opublikowaliśmy plan lekcji na rok szkolny 2016/2017. Jest plan, więc od jutra będą i lekcje. Wszystkim życzymy wiele radości i wytrwałości!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 1.09.2016

Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

Dzisiaj o godzinie 9:00 w naszej szkole miała miejsce inauguracja roku szkolnego 2016/2017. Uczniowie z poziomu edukacji wczesnoszkolnej spotkali się w auli szkolnej, gdzie szczególnie zostali zauważeni nasi pierwszoklasiści, a następnie w salach lekcyjnych ze swymi wychowawczyniami. Główną część obchodów stanowiła uroczysta Msza święta, dla całej społeczności szkolnej, której przewodniczył ksiądz Piotr Drozd. Po Eucharystii uczniowie klas 4-6 udali się do auli, by przed spotkaniem z wychowawcami usłyszeć słów kilka wygłoszonych przez Siostrę Dyrektor Esterę Grzegorek oraz Siostrę Przełożoną Halinę Bobkowską. Ponadto przypomniane zostało niezwykle wydarzenie, mające miejsce w wakacje tegoż roku. Mowa tu o Światowych Dniach Młodzieży, które odbyły się z wielkim powodzeniem w Krakowie. Spotkanie z Papieżem Franciszkiem dało asumpt do cudownej radości, która na kilka dni wypełniła serca młodzieży. By uczcić to wydarzenie, hymn ŚDM rozbrzmiał w murach naszej szkoły.
1 września jest nie tylko kojarzony z powrotem do szkoły po wakacjach. Jest to również dzień, w którym 77 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa - najtragiczniejszy konflikt w dziejach. 1 września 1939 roku pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał bazy na Westerplatte. Warto pamiętać o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.
Niewątpliwie dzisiejszy dzień stanowił przedsmak tego, co czeka nas w nadchodzącym czasie. Całej społeczności szkolnej życzymy wytrwałości oraz powodzenia w nowym roku szkolnym!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 31.08.2016

Obiady w nowym roku szkolnym

W zakładce "dziennik on-line" zamieściliśmy deklarację korzystania z obiadów w Szkole Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie w roku szkolnym 2016/2017. Zapisy w sekretariacie szkoły od 1 do 9 września 2016 r. Wszystkich chętnych zapraszamy na obiady od poniedziałku 12 września!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 30.08.2016

Otwarty "bank mundurków"

Zapraszamy w najbliższą środę między godziną 10:00 a 12:00 rodziców, którzy są zainteresowani nabyciem dla swoich dzieci mundurków po starszych koleżankach i kolegach. W tym terminie zapraszamy również tych z Państwa, którzy mundurki po swoich dzieciach chcą oddać lub odsprzedać.
Pedagog szkolny będzie oczekiwał na rodziców w pokoju spotkań (pierwsze drzwi po prawej tuż po wejściu do budynku szkoły).
Już od dwóch lat ta inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 29.08.2016

Spotkanie organizacyjne

Dzisiaj odbyła się organizacyjna rada pedagogiczna, której głównym celem było ustalenie porządku pracy w roku szkolnym 2016/2017. Nauczyciele debatowali nad najważniejszymi sprawami związanymi z kwestiami dydaktycznymi i pedagogicznymi. Istotnym punktem obrad była dyskusja wokół zmian, które niesie ze sobą reforma szkolnictwa. Ośmioklasowa szkoła podstawowa staje się faktem, w związku z czym należy podjąć pewne kroki, które przygotują naszą szkołę do funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Ponadto dyskusja toczyła się wokół ewaluacji, której celem jest usprawnienie narzędzi wychowawczych. Dzisiejsze spotkanie stanowi zapowiedź tego, co czeka całą społeczność szkolną w nadchodzących miesiącach.
Po wakacjach grono pedagogiczne wróciło do pracy z wielkim zapałem i energią, by wraz z dziećmi stawić czoło nowym wyzwaniom, które będą wymagały wytężonej pracy. W nadchodzącym roku szkolnym życzymy wytrwałości i darów Ducha Świętego. Do zobaczenia 1 września!

W zakładce "nauczyciele" (po prawej stronie naszej internetowej witryny w dziale "SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA") publikujemy listę nauczycieli oraz podstawowy zakres ich obowiązków na rok szkolny 2016/2017.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 26.08.2016

Odbiór mundurków

Zapraszamy rodziców uczniów klas pierwszych, nowoprzyjętych do klas wyższych oraz uczniów, dla których zostały uszyte nowe mundurki po odbiór mundurków w dniach 30 - 31.08.2016 r. (wtorek - środa) w godzinach od 8:00 do 16:00 do sekretariatu szkoły.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.08.2016

Oprawianie podręczników

Klasy i korytarze już lśnią czystością a nauczyciele pracują w domach, przygotowując się do nowego roku szkolnego, ale także w szkole oprawiając nowe podręczniki dla naszych uczniów, by nie tylko wyglądały pięknie, ale mogły służyć kolejnym trzem rocznikom. Wielu nauczycieli zaangażowało się w tą pracę i przez cały tydzień poświęcało swój czas. Serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 24.08.2016

Plany na przyszły rok...

Już wiemy, co wydarzy się w zbliżającym się wielkimi krokami nowym roku szkolnym 2016/2017!
W zakładce "kalendarium" (w górnej części naszej internetowej witryny) publikujemy całoroczne plany dotyczące życia szkoły. Zachęcamy szeczególnie uczniów oraz ich rodziców do zapoznania się jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku z najważniejszymi terminami i propozycjami wydarzeń, które będą dotyczyły całej społeczności szkolnej oraz do zaangażowania się w czekające nas przedsięwzięcia.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 23.08.2016

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017

Zapraszamy uczniów naszej Szkoły oraz ich rodziców na inaugurację roku szkolnego, która odbędzie się dnia 1 września 2016 r.:

• godz. 9.00 - apel okolicznościowy i rozpoczęcie roku szkolnego dla klas 1-3,
• godz. 10.15 - wspólna Eucharystia w kościele parafialnym p.w. Nawrócenia św. Pawła przy ulicy Bernardyńskiej 5,
• po mszy św. - apel okolicznościowy i rozpoczęcie roku szkolnego dla klas 4-6.
Czekamy na Was!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 22.08.2016

Konferencja Dyrektorów
Szkół Katolickich


Dnia 19 sierpnia w Częstochowie odbyła się Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich, podczas której w czasie wystąpienia Pana Minister Macieja Kopcia, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, poruszone zostały bardzo ważne zagadnienia związane z reformą oświaty i zmianami prawa. Stałym elementem konferencji jest Akt Zawierzenia szkolnictwa katolickiego i całej oświaty Matce Bożej podczas Eucharystii sprawowanej przed cudownym obrazem Pani Jasnogórskiej. W spotkaniu uczestniczyła Siostra Dyrektor - s. Estera Grzegorek.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 22.08.2016

Wodne szaleństwo, śpiew i...

i prawdziwa szkoła życia!
2 sierpnia rozpoczęliśmy już trzecią wakacyjną przygodę pod żaglami. 37 uczestników naszego obozu poznawało piękno Południowych Mazur. Jak co roku trzeba było zmierzyć się z teorią żeglowania, aby bardzo szybko móc ją wykorzystać w praktyce i bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego na dany dzień celu. Nie zabrakło oczywiście ogniska, samodzielnie pieczonych kiełbasek i wspólnie śpiewanych szant oraz codziennych czynności tj. przygotowywanie posiłków i sporzątanie pokładu, które trzeba wykonać spędzając 24 godziny na dobę na niespełna 10-metrowej żaglówce w ciągu 12-dniowego obozu.
Z roku na rok przybywa nam kilkoro młodych żeglarzy. Oznacza to, że taka forma wypoczynku nie tylko nie zniechęca stałych obozowiczów, a wciąż przyciąga następne pokolenia. Nie straszne są również pojawiające się od czasu do czasu "spartańskie" warunki życia, np. dzika binduga. Czy w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej?
Bardzo dziękujemy organizatorom i opiekunom za wspaniały czas żeglowania!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.