Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


kliknij, aby powiększyć

Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)

SIERPIEŃ / WRZESIEŃ 2017

kliknij, aby powiększyć

Sobota 30.09.2017

"Tysiąc powodów, by czytać"

Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie "Tysiąc powodów, by czytać". Konkurs organizowany jest przez księgarnię Empik. Nagroda to 1000 książek, ale aby je wygrać musimy głosować! Od 2 do 22 października, codziennie każdy może oddać jeden głos. Prosimy głosujcie na nasze konkursowe zdjęcie! Wystarczy wejść na www.empik.com/biblioteki/zaglosuj.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 29.09.2017

Wspaniały dzień
w Zawieprzycach


Słoneczny piątkowy dzień klasa 7a wraz z wychowawczynią s. Marią Magdaleną Masłoń oraz s. Marią Anną Gumułą spędziła w niezwykłym miejscu - Zawieprzycach. To miejscowość niedaleko Lublina związana z Marią Skłodowską -Curie, która przyjeżdżała tam na swoje wakacje. Zamek, z którego dziś zostały tylko ruiny należał od 1671 r. do Atanazego Miączyńskiego. Ocalała natomiast kaplica i tzw. lamus. Cały dzień wypełniły liczne zabawy i atrakcje: wspólne gotowanie XVII-wiecznej Zupy Wezyra, wizyta u kata Artura, lekcje prawdziwego fechtunku, strzelanie z łuku i gra historyczna JAGER, która zrobiła prawdziwą furorę! Nie zabrakło również inscenizacji legendy związanej z Zawieprzyckimi dziejami oraz lekcji kaligrafii dla chętnych. Oj, działo się! To była wspaniała wycieczka! Już czekamy na następną!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 29.09.2017

Dzień Chłopaka

Jutro Dzień Chłopaka. Z tej okazji na porannej modlitwie w sposób szczególny pamiętaliśmy o naszych chłopcach, zarówno małych jak i dużych. Prosiliśmy dla nich o Boże błogosławieństwo oraz polecaliśmy opiece św. Józefa. Nie zabrakło oczywiście drobnych upominków, wśród których były między innymi: karty z piłkarzami, rakietki do ping-ponga, przyrządy do treningu dłoni, kaktusy, słodycze, a nawet ... budziki.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 29.09.2017

Światowy Dzień
Tabliczki Mnożenia


Nasza szkoła uczestniczyła w akcji VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 29 września 2017 r. pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia. W ciągu całego dnia uczniowie rozwiązywali zagadki matematyczne, ćwiczyli tabliczkę mnożenia, a przede wszystkim świetnie się bawili.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 29.09.2017

Z wizytą w Domu
Pomocy Społecznej


Dziś uczniowie klasy 3a wybrali się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej im. W. Michelisowej. Była to okazja do spotkania z mieszkankami tej placówki oraz zaprezentowania szerszej publiczności przygotowanego wcześniej występu. Pokaz tańca oraz odśpiewana wspólnie piosenka został przyjęty dużymi brawami. Panie bardzo serdecznie dziękowały za wizytę. Uczniowie na zakończenie podziękowali za zaproszenie oraz poprosili o oddanie głosu na projekt z Budżetu Obywatelskiego, który wspiera remont naszej szkoły. Za każdy oddany głos bardzo dziękujemy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 29.09.2017

Ogólnopolski Dzień
Głośnego Czytania


Codzienne szkolne zajęcia wzbogacone zostały dzisiaj o głośne czytanie książek podczas lekcji. Wśród czytanych lektur znalazły się m. in. następujące tytuły: "O psie który jeździł koleją", "Dzieci z Bullerbyn", "Detektyw Pozytywka", "Dziadek na huśtawce", "Uśmiech dla żabki". Dzisiejszy dzień to również wspaniała okazja do tego, aby przypomnieć jak ważne jest czytanie książek, dlatego zachęcamy wszystkich, by jak najczęściej sięgali po słowo pisane.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 29.09.2017

Matematyczne łamanie głowy

Uczniowie klasy 3 b w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki udali się na Wydział Matematyki i Fizyki UMCS na zajęcia"Matematyczne łamanie głowy". Wielu uczniów od zawsze interesowało się matematyką, jednak te zajęcia uświadomiły im, że matematyka może być wspaniałą zabawą. Dzieci przećwiczyły tabliczkę mnożenia grając w "Bingo", uzupełniały kwadraty magiczne, rozwiązywały zagadki sudoku, układały matematyczne domino. Nawet nie poczuły kiedy minął czas zajęć. Przy okazji od innych wykładowców otrzymali zaproszenie na krótką prezentację doświadczeń fizycznych, które wzbudziły wiele pozytywnych emocji, inspirowały do zadawania pytań i eksperymentowania. Dzięki temu niektórzy uczniowie już dziś nie mogą się doczekać kiedy zaczną się uczyć fizyki...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 29.09.2017

Moje idealne miasto

Dzisiaj klasa 7b uczestniczyła w warsztatach, których celem było uwrażliwienie uczestników na otaczającą ich przestrzeń miejską, a także zwrócenie uwagi na zachodzące w niej procesy i dotykające ją kluczowe problemy, nie tylko przestrzenne, ale i społeczne. Jednym z kluczowych zadań była grupowa praca nad tym, co można zrobić aby mieszkańcom danego obszaru żyło się lepiej. Dodatkowo warsztaty miały na celu uświadomienie młodym uczestnikom potrzebę racjonalnego gospodarowania przestrzenią, oraz poczucie odpowiedzialności za przestrzeń ich otaczającą. Uczniowie mogli wykazać się kreatywnością projektując miasto lub ulice odpowiadające współczesnym potrzebom jego użytkowników. Wykorzystując przy tym różnego rodzaju materiały biurowe oraz modele przygotowane przez członków Studenckiego Koła Naukowego Planistów.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 29.09.2017

Mali Odkrywcy

Uczniowie klasy 1b wzięli dziś udział w projekcie "Mali odkrywcy. Jak powstają bąbelki kąpielowe?", który odbył się na Wydziale Chemii UMCS. Pierwszą część projektu stanowił wykład wprowadzający słuchaczy w świat chemii zapachów połączony z konkursem z nagrodami dla dzieci. Jeden z uczniów po studencku skrzętnie robił notatki. Druga część to były laboratoria (warsztaty) z produkcji środków kąpielowych. Mali Odkrywcy ubrani w fartuchy laboratoryjne samodzielnie wykonali musujące kule kąpielowe i aromatyczne sole do kąpieli. Każdy uczeń opuścił warsztaty z własnoręcznie przygotowanym produktem. Dziękujemy Organizatorom za mile spędzone piątkowe przedpołudnie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 29.09.2017

Pszczele tajemnice

W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki, klasa 4b udała się dzisiaj na Uniwersytet Przyrodniczy na zajecia poświęcone pszczołom. Życie pszczół z dawien dawna intrygowało człowieka, zachęcało do obserwacji i wyciągania różnych wniosków. Pszczoły miodne żyją w zorganizowanych społecznościach – rodzinach (określanych jako superorganizm), w których poszczególne osobniki mają określone zadania do wykonania. Najważniejszą rolę odgrywa matka, która jednoczy rodzinę oraz składa jaja. Natomiast kilka - kilkanaście tysięcy robotnic wykonuje różne prace w ulu i poza nim, pełniąc funkcję m.in. sprzątaczek, karmicielek, woszczarek, strażniczek i zbieraczek. Osobniki męskie (trutnie) pojawiają się w rodzinie pszczelej okresowo, a pod koniec lata są zmuszane do opuszczenia gniazda. Ponadto mogliśmy się dowiedzieć: - jak odróżnić matkę od robotnicy i trutnia, - po co pszczołom koszyczki, - co to jest kit pszczeli, - dlaczego pszczoły żądlą? Czy pszczoły: - rozróżniają kolory, - słyszą, - potrafią tańczyć, - robią przetwory, - zbierają z kwiatów miód….? Była także degustacja niektórych produktów pszczelich.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 28.09.2017

Ratujmy życie

Dziś klasa 5a udała się na projekt miał na celu popularyzację wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas warsztatów uczniowie zostali zapoznani z najczęściej występującymi wypadkami oraz sposobami niesienia pomocy ofiarom zdarzeń. Warsztaty składały się z części teoretycznej i części praktycznej. Cześć teoretyczna obejmowała: wprowadzenie do pierwszej pomocy, bezpieczeństwo w miejscu zdarzenia, pierwsza pomoc w urazach - tamowanie krwotoków, podstawy desmurgii oraz unieruchamiania. Cześć praktyczna obejmowała ćwiczenia z zakresu: pozycja boczna ustalona, resuscytacja osoby dorosłej, resuscytacja dziecka, zakładanie podstawowych opatrunków i unieruchomień.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 28.09.2017

Geografia i mapy

Dzisiaj klasa 6b udała się na zajęcia "Trzeci wymiar mapy" organizowane przez Instytut Nauk o Ziemi UMCS w ramach tegorocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi mapami oraz sposobami ich tworzenia, począwszy od XVI wieku. Dodatkowo p. Tomasz Wojtanowicz - pracownik Instytutu wyjaśnił dokładnie dzieciom o znaczeniu poszczególnych elementów mapy, co mają na celu i komu mogą pomóc przy jej odczytywaniu. Dzisiejsze zajęcia stanowiły przedsmak lekcji geografii, które klasa 6b rozpocznie już za rok.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 28.09.2017

"Pani Jesień drogą szła.
Czego nas nauczyła?"


W dniu dzisiejszym klasa 2a odwiedziła Instytut Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pt: "Pani Jesień drogą szła. Czego nas nauczyła?". zorganizowanych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zachodzące w przyrodzie zmiany i przepiękna jesienna pogoda stały się inspiracją tematu warsztatów. Dzieci uczestniczące w zajęciach miały okazję do poznania jesiennych "skarbów": liści, owoców i warzyw. Zgłębianiu wiedzy towarzyszyły piosenki oraz dobra wspólna zabawa. Podsumowaniem warsztatów stały się przygotowane przez dzieci portrety Jesiennej Pani.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 28.09.2017

Matematyczne łamanie głowy

Szereg atrakcji przygotowali dziś studenci matematyki dla uczniów klasy 3a, którzy w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Sudoku, matematyczne puzzle, domino, bingo to tylko część zabaw, nad którymi głowili się trzecioklasiści. Jednak największym wyzwaniem okazała się gra piramida, nad którą łamał głowę niejeden uczeń. To były bardzo interesujące warsztaty.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 28.09.2017

Batik

Podaje się, że początki sztuki batiku sięgają czasów antycznej Azji. Być może właśnie tam, już w pierwszych wiekach naszej ery (a może nawet wcześniej!), po raz pierwszy zauważono, że pokryta woskiem tkanina przestaje przyjmować nowe barwniki, a zatrzymuje te, które już na niej były. Odkrycie to dało początek fascynującej technice malarskiej, która – choć do dziś mało znana – stanowi niezwykle atrakcyjną gałąź sztuki użytkowej. Podczas warsztatu, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 5b, przedstawione zostały przykładowe sposoby barwienia tkanin tak, aby stworzone na nich wzory były niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Zabarwione kawałki materiału uczestnicy zajęć mogli zabrać ze sobą do domu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 28.09.2017

"Zabawy dawniej i dziś"

W dniu dzisiejszym klasa 2b uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Odwiedziliśmy Instytut Pedagogiki Katolickiego Uniwersytety Lubelskiego im. Jana Pawła II. Uczniowie poznali wydział na którym kształcą m.in. przyszli nauczyciele - studenci pedagogiki. To właśnie oni przygotowali dla uczniów 2b warsztaty "Zabawy dawniej i dziś". Dzieci poznały zabawy, w które bawili się ich rodzice, dziadkowie. Dzięki pięknej pogodzie część warsztatów mogliśmy spędzić na świeżym powietrzu grając m.in. w kapsle, klasy, gumę, memo, gry ze skakankami. Uczniowie chętnie brali w nich udział i zapowiedzieli, że będą korzystać z poznanych zabaw. Warsztaty okazały się doskonałym sposobem integracji zespołu klasowego. Po spotkaniu udaliśmy się na Majdanek- pod Pomnik Walki i Męczeństwa. Stanowiło to dla dzieci dodatkową atrakcję, a zarazem było małą lekcją historii.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 28.09.2017

Uczeń też człowiek

Klasa 6a uczestniczyła w projekcie pt."Uczeń też człowiek - czyli moje prawa i obowiązki w klasie i szkole" który miał na celu wyrobienie wśród uczniów przekonania i postawy, że uczeń posiada nie tylko prawa, ale również obowiązki: względem siebie, względem grupy rówieśniczej oraz całej szkoły i społeczeństwa w którym żyje. Na warsztatach, które miały charakter praktyczny uczniowie dowiedzieli się jakie prawa i wolności przysługują im na podstawie obowiązujących Polskę dokumentów. Warsztaty pozwoliły odpowiedzieć na szereg nurtujących pytań: Jakie prawa mają uczniowie w szkole? Czy mogę się domagać aby inni w klasie mnie słuchali? Czy wola klasy przeważa nad zdaniem moim jako pojedynczego ucznia? Czy mam więcej praw, czy obowiązków? Jak mogę dochodzić moich racji w szkole i w domu? W jaki szkolnym dokumencie mogę znaleźć moje prawa i obowiązki? Zajęcia odbywały się metodami aktywizującymi, takimi jak: prezentacja multimedialna, metoda sokratejska, dyskusja, quiz, burza mózgów. Warsztaty poprowadził specjalista z zakresu ochrony praw człowieka, mec. dr Robert Tabaszewski

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 28.09.2017

Gry komputerowe – marnowanie czasu czy rozwój i nauka?

Branża e-sportowa rozwija się w ostatnich latach w bardzo szybkim tempie. Szacuje się, że nawet 1,5 miliarda ludzi na świecie spędza czas przy grach komputerowych. Budzi to wiele kontrowersji. Przeciwnicy tego trendu twierdzą, że gry komputerowe wiążą się z marnowaniem czasu i kształtowaniem niewłaściwych postaw. Zwolennicy widzą natomiast w grach komputerowych szansę na rozwój osobisty oraz naukę wielu przydatnych w życiu umiejętności. Klasa 7b wybrała się na warsztaty, których celem było pokazanie pozytywnych aspektów gier komputerowych i ich zastosowania w codziennym życiu. Zajęcia połączyły teorię z praktycznymi ćwiczeniami z zakresu psychologii. Uczniowie zapoznali się również z koncepcją grywalizacji i wykorzystaniem elementów gier do realizacji ważnych zadań w różnych obszarach – szkole, studiach, pracy zawodowej czy treningu sportowym.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 27.09.2017

„Paweł i Gaweł”- śladami słów,
tropami skojarzeń


Dzisiaj klasa 5a wybrała się na warsztaty poświęcone twórczym zabawom słowem, w czasie których ich uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytania: Jak polscy poeci operują materią słowa?, Jakie światy kryją się za ich metaforami?, Jak można je odkryć?, by ostatecznie spróbować własnych sił w uruchamianiu poetyckiej wyobraźni i … nabrać przekonania, że w każdym z nas drzemie twórca. Warsztaty pozwoliły zrozumieć istotę poetyckiej zagadki słów, pokazały, jak łączyć pozornie odległe obiekty rzeczywistości i budować nowe światy, których nie można wyrazić i nazwać inaczej niż za pomocą metafor. Uczestnicy w pierwszej części poszukiwali tropów, które pozwoliły odkryć zagadkę poetyckich obrazów z wybranych utworów polskich poetów. Drugą część wypełniła, kierowana przez prowadzącego, zabawa, polegająca na kojarzeniu pozornie niemających ze sobą nic wspólnego obiektów rzeczywistości.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 27.09.2017

"Z głową w chmurach"

W dniu dzisiejszym klasa 4a uczestniczyła w zajęciach warsztatowych pt. "Głową w chmurach" w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Po długim spacerze uczniowie wraz z opiekunami dotarli do Instytutu Nauk o Ziemi, by zgłębiać tajniki zjawisk atmosferycznych. Podczas zajęć uczniowie uczyli się rozróżniać chmury, dowiedzieli się jak powstaje grad, tsunami i inne żywioły, zagrażające żywym istotom. Warsztaty były tak, ciekawe, że pytaniom uczniów końca nie było. Prowadzący byli pod wrażeniem wiedzy, którą posiadają nasi uczniowie. Opiekunowie grupy czuli dumę, patrząc i słuchając swoich podopiecznych. Gratulujemy Rodzicom tak mądrych Dzieci, a organizatorom zajęć "Głową w chmurach" pomysłu i ciekawych zajęć.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 27.09.2017

Uczniowie z 7b w roli naukowców

Uczniowie klasy 7b wzięli dziś udział w warsztatach "Ocena mikrobiologiczna żywności pochodzenia zwierzęcego". Ocena mikrobiologiczna produktu powinna dotyczy określenia zarówno obecności drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą powodować zatrucia pokarmowe, jak również ilości mikroorganizmów niechorobotwórczych, odpowiedzialnych za pogorszenie cech smakowych i zapachowych, czego efektem końcowym jest zepsucie produktu. W ramach warsztatów przedstawione zostały nowoczesne metody identyfikacji mikroorganizmów występujących w żywności. Uczniowie samodzielnie przygotowali próbki do badań oraz poznali ich analizę mikrobiologiczna.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 27.09.2017

"Chemia w kuchni"

Klasa 6b uczestniczyła dziś w warsztatach naukowych zatytułowanych "Chemicy w kuchni". Zajęcia zostały zorganizowane na Uniwersytecie Medycznym w ramach projektu Lubelskie Festiwal Nauki. Uczniowie przekonali się, że każda kuchnia jest tak naprawdę małym laboratorium chemicznym, gdzie zachodzą różnego rodzaju ciekawe reakcje. Jajko zostawione w occie na okres nocy zostanie pozbawione skorupki, a dodanie cukierka „Mentos” do butelki coli spowoduje małą eksplozję. Tego typu zajęcia wskazują, iż nauka chemii jest pomocna przy gotowaniu smacznych potraw.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 27.09.2017

"Jak uczyć się efektywnie?"

Dzisiaj uczniowie klasy 7a pod opieką s. Marii Magdaleny Masłoń i p. Jana Wierzbickiego udali się do Medycznego Studium Zawodowego, by w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki uczestniczyć w projekcie "Jak uczyć się efektywnie?" Zajęcia nie tylko pozwoliły każdemu rozpoznać, jaki kanał przyswajania wiedzy jest dla niego najlepszy: wzrokowy, słuchowy czy kinestetyczny (czuciowy), ale także wypróbować kilka metod koncentracji. Na koniec w grupach wykonywaliśmy plakaty dotyczące zagadnień z biologii i chemii z wykorzystaniem twórczej metody, jaką jest mapa myśli. Mamy nadzieję, że warsztaty przyczyniły się nie tylko do poznania samych siebie, ale pomogą nam w efektywniejszym przyswajaniu wiedzy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 27.09.2017

Niewidzialne warsztaty

W dniu dzisiejszym klasa 4b udała się na Niewidzialne warsztaty w ramach LFN. Warsztaty były próbą ukazania świata poprzez zmysły inne niż wzrok. Pierwsza część prowadzona była przez niewidomą osobę. Za pomocą różnych zadań uczniowie zapoznali się, w jaki sposób pozostałe zmysły, poza wzrokiem, biorą udział w poznawaniu otaczającej nas rzeczywistości. Z zakrytymi oczyma uczniowie mieli rozpoznać przedmioty poprzez dotyk, węch i smak. Pozwoliło im to uświadomić sobie, że inne zmysły mają również udział w odbieraniu otoczenia. Poprzez taką formę warsztatową mogliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób możemy pomóc osobom niewidomym. Warsztaty miały na celu również przyczynić się do większej integracji osób zdrowych z osobami niewidomymi. Druga część warsztatów uruchomiła przede wszystkim zmysł słuchu. Zadaniem uczniów było stworzenie współgrającego zespołu. Warsztaty uczyła nas porozumiewania się i wyrażania emocji za pomocą dźwięków. Były ponadto skutecznym narzędziem integracji naszej grupy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 26.09.2017

Podróż między kulturami

Klasa 6a uczestniczyła dzisiaj w projekcie pt. "Podróż między kulturami", który dotyczył wielokulturowego wymiaru dawnego i współczesnego Lublina. Poprzez przywołanie konkretnych miejsc, opowiedziana została historia miasta stworzonego przez reprezentantów takich narodów jak: Rosjanie, Niemcy, Żydzi czy Czesi. Był to co prawda wirtualny spacer uliczkami naszego miasta, lecz dzięki temu można było odkryć historię ulic, budynków - które sięgają swoim rodowodem do wieku XVI czy XIX, lecz i dziś pełnią ważną funkcję w przestrzeni miasta. W ciekawy sposób uczniowie zwiedzali zabytki Lublina oraz poznawali inne religie ich symbole i zwyczaje.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 26.09.2017

Matematyka wedyjska

Matematyka wedyjska swoimi korzeniami sięga czasów starożytnych. Została na nowo odkryta i wprowadzona do nauczania na początku XX wieku na Wschodzie. Cała wiedza została opisana jako zbiór 16 zasad, w których wykorzystuje się podstawowe działania matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Dzięki niej można w pamięci podnosić większe liczby do kwadratu, mnożyć, konwertować ułamki zwykłe na dziesiętne, rozkładać wielomiany i wiele innych. Kilka z tych zasad zostało zaprezentowanych w ramach warsztatów. Uczniowie klasy 5b mieli także możliwość przećwiczenia ich, korzystając z przygotowanych przez organizatorów materiałów.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 26.09.2017

Tradycyjna mydlarnia - nowe receptury

Dzisiaj uczniowie klasy 7a wraz z s. Marią Magdaleną Masłoń, p. Anną Karą oraz p. Iwoną Jagłą-Izdebską uczestniczyli w niezwykłych warsztatach chemicznych na Wydziale Chemii Organicznej UMCS. Zadaniem każdego ucznia było stworzenie własnego mydła na bazie gliceryny. Należało wykazać się ogromną pomysłowością i wyobraźnią, aby skomponować kolorystykę oraz dobrać zapach do poszczególnych mydeł. Oczywiście - jak na prawdziwych chemików przystało, uczniowie korzystali z laboratoryjnych pracowni studenckich w odpowiednich strojach (ochronny fartuch oraz specjalne okulary). Z naszych warsztatów wyszły prawdziwe mydlane cuda, które pięknie zapakowane trafią z pewnością do wielu rąk, zwłaszcza rodziców! Ufamy, że dzisiejsze zajęcia tak bardzo angażujące całą klasę rozbudził także zamiłowanie do chemii!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 26.09.2017

Wirtualna przestrzeń – technologie 3D

Na dzisiejszych zajęciach, w których uczestniczyła klasa 5a w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki mieliśmy możliwość zapoznania się technologiami informatycznymi związanymi z pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych przestrzennych. Zaprezentowane zostały: skaner i drukarka 3D, projektory do projekcji filmów 3D, myszki 3D oraz możliwości specjalistycznego oprogramowania 3D. Wszystkim się podobał wirtualny świat.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 25.09.2017

"Od kwiatka do gruszki"

Taki tytuł miał warsztat, na który w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki udała się klasa 1a. Celem zajęć na Uniwersytecie Przyrodniczym było przedstawienie roli owadów zapylających i różnych grup roślin a także omówienie procesu powstawania owoców. Uczniowie dowiedzieli się między innymi jak zbudowany jest kwiat i w jakich barwach widzi świat pszczoła. W trakcie warsztatów wykonywali też modele kwiatów i owadów z wykorzystaniem plasteliny i kolorowego papieru.Co ważne, dzięki magicznej sztuczce kwiaty 1a naprawdę pachniały. Jak to się stało? To już pozostanie naszą pachnąca tajemnicą.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 25.09.2017

Jak czuje robot?

W dniu dzisiejszym klasa 4a wybrała się w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki na zajęcia pt. "Jak czuje, co myśli robot...". Spotkanie odbyło się na Wydziale Ekonomicznym UMCS. Uczniowie zgłębiali tajniki programowania robotów, a nawet mięli okazję jednym posterować. Było dużo zabawy, a prowadzący zapowiedział, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej. Trzymamy za słowo i czekamy...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 25.09.2017

Matemagia

Wiele sztuczek magicznych, prezentowanych przez światowej sławy iluzjonistów, opiera się na prostej arytmetyce lub geometrii. Należą do nich na przykład triki karciane lub "czytanie w myślach". Klasa 5a uczestniczyła dziś w pokazach magii na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej. Uczniowie poznali tajniki sztuczek magicznych, które teraz mogą wykorzystać do uatrakcyjnienia nauki matematyki i/lub imprez okolicznościowych. UWAGA! Większość sztuczek wymaga umiejętności liczenia w pamięci lub posiadania i umiejętności obsługi kalkulatora.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 25.09.2017

"Dlaczego nastolatki popadają
w kłopoty czyli…
z czym nie radzi sobie
mózg nastolatka?"


Na to pytanie próbowali sobie dziś odpowiedzieć uczniowie klasy 7a, którzy wraz z wychowawczynią s. Marią Magdaleną Masłoń oraz p. Olgą Dolecką uczestniczyli w projekcie Lubelskiego Festiwalu Nauki w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji.
Dr Małgorzata Artymiak w bardzo przystępny sposób zaznajomiła nas z pracą mózgu człowieka na różnych etapach życia oraz jego wpływem na poszczególne zachowania, zwłaszcza te, z którymi borykają się nastolatki, czyli impulsywnym działaniem wyprzedzającym myślenie i analizę sytuacji, skłonnością do naśladownictwa otoczenia, lęku przed nieakceptacją czy po prostu lenistwem. Zajęcia nieco inaczej pozwoliły nam spojrzeć na różnorodne zachowania i reakcje młodego człowieka - nie tylko jako na jego osobiste problemy, ale także w kontekście wymagań nas - dorosłych, którym nie zawsze da się sprostać mając naście lat. To były bardzo ważne zajęcia, zwłaszcza dla siódmoklasistów!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 25.09.2017

"Pokaż mi swoją twarz
a powiem Ci co czujesz,
czyli rzecz o mikroekspresjach"


Mikroekspresje to bardzo krótko trwające ruchy mięśni twarzy, które ujawniają nasze prawdziwe emocje. Na wykładzie uczniowie klasy 7b poznali historię badań nad mikroekspresjami oraz nauczyli się, niczym pracownicy służb specjalnych, odczytywać emocje z twarzy, co pozwoli im lepiej rozumieć ludzi oraz odczytywać ich prawdziwe intencje.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 25.09.2017

Magia piernikowego ciasta

Na słodko tydzień rozpoczęli dziś uczniowie klasy 3a. W ramach XIV Lubelskiego Festiwalu Nauki wybrali się na Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego. Tam mieli okazję poznać historię wypieku pierników a nawet ich skosztować. Dowiedzieli się nie tylko jakie są podstawowe składniki tego przepysznego smakołyku, ale również, że jego nazwa pochodzi od jednego z rodzajów pieprzu. Jako ciekawostkę usłyszeli, że w okresie wypraw krzyżowych pierniki służyły jako zdrowy suchar dla wojska, gdyż właściwości konserwujące miodu pozwalały na jego długie przechowywanie. Jednak najbardziej emocjonującą częścią spotkania okazało się wykonanie własnego domku z piernika, który uczniowie udekorowali lukrem według własnego pomysłu, a po skończonej pracy zabrali ze sobą do domu. To było bardzo pyszne spotkanie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 25.09.2017

Czym otruto Królewnę Śnieżkę?

Na to pytanie poszukiwali odpowiedzi uczniowie klasy 3b, którzy w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Zoologii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego. Dzieci dowiedziay sie co to jest trucizna, jakie w Polsce występują trujące rośliny i grzyby oraz które ze zwierząt są jadowite. Poznały również najczęstsze objawy zatruć i przypomniały sobie numery alarmowe, na które należy dzwonić, gdy ktoś się zatruje. I oczywiście dowiedziały się, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w jabłku, którym próbowano otruć Królewnę Śnieżkę, był ... cyjanek.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 25.09.2017

„Magia podziemia”

Podziemne systemy jaskiniowe to fascynujący i nadal nie w pełni odkryty świat, przytłaczający swoim ogromem i magicznym pięknem. Poznanie mechanizmów rozwoju tych form oraz warunków tworzenia nacieków jaskiniowych mieli okazję poznawać uczniowie z klasy 7b uczestnicząc projekcie w ramach LFN, który odbył się na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 24.09.2017

Kwestowania ciąg dalszy

Po wakacyjnej przerwie wznowiliśmy akcje zbierania funduszy na remont szkoły. Dziś, dzięki uprzejmości Ks. Proboszcza Adama Lewandowskiego, kwestowaliśmy w Archikatedrze Lubelskiej. Zbierając pieniądze zbieraliśmy też głosy na nasz projekt w Budżecie Obywatelskim. Rodzice wyposażeni w odpowiedni sprzęt służyli pomocą wszystkim, którzy na miejscu chcieli zagłosować. Uczniowie również się udzielali. Jedni trzymali puszki, inni rozdawali ulotki informujące o naszym projekcie, jeszcze inni wręczali szkolne wizytówki ze słowem DZIĘKUJĘ naszym dobroczyńcom. W tym samym czasie inna ekipa Rodziców, Uczniów i Sióstr zachęcała do głosowania przed kościołem Księży Marianów na Bazylianówce. To był pracowity dzień. Wiemy, że zebraliśmy 4 574,52 zł, 5 euro i 1 funt, a o ilości zebranych głosów dowiemy się później. Oby było ich jak najwięcej.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i tym, którzy zdecydowali się oddać swój głos na nasz projekt "Remontujemy szkołę urszulanek". Wspólnymi siłami możemy ją wyremontować.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 22.09.2017

"Z baśnią na koniec świata
i jeszcze dalej"


Mamy zaszczyt zaprosić nauczycieli i uczniów klas IV - VII szkół podstawowych z miasta Lublina do udziału w Konkursie Pięknego Czytania "Z baśnią na koniec świata i jeszcze dalej". Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie.
Regulamin konkursu i karta zgłoszenia znajdują się na podstronie naszej szkolnej biblioteki.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 21.09.2017

Ozoboty

Dziś do naszej szkoły przyszła długo wyczekiwana przesyłka. Sześć gotowych do pracy robotów edukacyjnych – Ozobotów ucieszy zapewne wszystkich uczniów interesujących się programowaniem i nowymi technologiami. Uczniowie podczas pracy z ozobotem będą mogli za pomocą kolorowych kodów zaprogramować zadania, które wykona robot. Dzięki temu również w namacalny sposób przekonają się o tym, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną, która wykorzystywana jest w każdym obszarze ludzkiego życia.


kliknij, aby powiększyć

Środa 20.09.2017

Obóz narciarski 2018

Trwa jeszcze kalendarzowe lato, a my już myślimy o zimie, a konkretnie o feriach i obozie narciarskim, który organizujemy za pośrednictwem biura podróży Wędrowniczek Junior w dniach 27 stycznia - 2 lutego 2018 r. Zapraszamy wszystkich naszych uczniów, niezależnie od umiejętności, na zimowe szaleństwo w doborowym towarzystwie! Cena 7-dniowego turnusu to 1350 zł (włącznie z karnetami i wypożyczeniem sprzętu narciarskeigo dla tych, którzy go nie posiadają.)
Więcej informacji na plakatach i ulotkach na szkolnych korytarzach oraz klikając na baner po prawej stronie naszej internetowej witryny.


kliknij, aby powiększyć

Środa 20.09.2017

Dzień Kropki

Jeżeli ktoś uważnie przyglądał się dzisiaj uczniom z klas młodszych, to dostrzegł, że zamiast mundurków, uczniowie założyli ubrania w kropki. U jednych był to już gotowy wzór, u innych kropki zostały doklejone, doczepiane a nawet samodzielnie namalowane. A to wszystko z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki, który po raz pierwszy został zorganizowany także w naszej szkole. Inspiracją do jego powstania była książka, którą napisał Peter Reynolds pt. "The Dot". Książeczka opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a.
Dzień kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Na całym świecie w tym dniu organizuje się wiele działań, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest oczywiście kropka. Dlatego dzisiaj podczas lekcji oraz zajęć w świetlicy każdej czynności towarzyszyła kropka. I tak: czytaliśmy książeczkę o Vashti, śpiewaliśmy wspólnie piosenkę napisaną specjalnie z tej okazji, rozmawialiśmy o talentach oraz poszukiwaliśmy ich w sobie. Podczas zajęć z matematyki łączyliśmy kropki, szukaliśmy zmian w sekwencjach kółek, graliśmy w ”Bystre oczko”, rzucaliśmy kostką, a przy tym doskonale się bawiliśmy. Były emocje i dużo radości. Z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Kropki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 20.09.2017

Pierwsza wizyta w bibliotece

Uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawczyniami gościli dziś po raz pierwszy w szkolnej bibliotece. Wysłuchali informacji na temat biblioteki, korzystania z jej księgozbioru oraz zasad poszanowania książek. Na koniec zajęć każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Mamy nadzieję, że od tej pory będą często odwiedzać bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 19.09.2017

Spotkanie z Siostrą Misjonarką

Wszyscy uczniowie naszej szkoły przeżyli dzisiaj niecodzienne spotkanie z Siostrą Wacławą Witek – urszulanką, która od 40 lat pracuje i ewangelizuje w Peru. Siostra Wacława jest lublinianką z Parafii św. Teresy. Pokazała nam film mówiący o pracy w górach Andach, wśród rodzin peruwiańskich, a także o pracy w urszulańskich szkołach w Limie. Podczas proezentacji Siostrze towarzyszyły dzieci przebrane w tradycyjne peruwiańskie stroje. Otrzymaliśmy od Siostry figurki do stajenki betlejemskiej, które już zdobią dział kontynentu Ameryki Południowej w szafach misyjnych.
Jesteśmy wdzięczni Siostrze za to spotkanie, za ukazanie zmagań misjonarzy, a także za wszystkie dary, które otrzymaliśmy dla naszej szkoły.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 19.09.2017

Diagnozy logopedyczne

W dniu dzisiejszym odwiedziła nas p. Katarzyna Opoka - logopeda z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4 w Lublinie, która rozpoczęła diagnozy logopedyczne uczniów klas pierwszych oraz badania słuchu. Spotkania indywidualne z uczniami potrwają do końca tygodnia. Rodzice zostaną poinformowani o jego wynikach oraz będą mieli możliwość odbycia konsultacji z Panią logopedą.
To już kolejny rok owocnej współpracy naszej szkoły z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 18.09.2017

Poświęcenie przyborów szkolnych

18 września jest obchodzone święto św. Stanisława Kostki - patrona dzieci, młodzieży oraz Polski. W związku z tym dzisiaj na czwartej godzinie lekcyjnej uczniowie wraz z nauczycielami udali się do Kościoła pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła, gdzie odbyła się Eucharystia. Mszę odprawił ks. Piotr Drozd, który podczas kazania nawiązał do postawy świętego wobec Boga oraz jego życia, które jest świadectwem dobroci i niewinności. Nie bez powodu św. Stanisław Kostka patronuje młodzieży. Po zakończeniu mszy świętej nastąpiło poświęcenie przyborów szkolnych. Miejmy nadzieję, że woda święcona pomoże naszym uczniom łatwiej chłonąć wiedzę zawartą na kartach podręczników!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 18.09.2017

Zapisy na tutoring szkolny

Już od pierwszej przerwy międzylekcyjnej rozpoczęły się dzisiaj zapisy na tutoring szkolny. Uczniowie klas IV-VII mieli okazję zapoznać się z listą tutorów oraz dokonać wyboru tutora. Projekt oferuje dwa rodzaje tutoringu, każdy mający inny charakter. Mowa tu o aspekcie rozwojowym i dydaktycznym. Wśród uczniów projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyły długie kolejki przy zapisywaniu.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 18.09.2017

Dziękujemy!

Na dzisiejszej modlitwie porannej zawitały u nas dwie Siostry w strojach urszulańskich sprzed 100 lat, by podziękować wszystkim, którzy włączyli się w sobotnie świętowanie setnej rocznicy przybycia sióstr Urszulanek do naszego miasta i założenia pierwszej urszulańskiej szkoły na tych terenach. Oczywiście stare stroje zakonne wzbudziły zainteresowanie nie tylko dzieci, ale i dorosłych.
W imieniu Zgromadzenia Sióstr Urszulanek UR z serca dziękujemy za to, że jesteście z nami, wspieracie nas i radujecie się razem z nami!

Serdecznie zapraszamy wszystkich do lektury artykułu i obejrzenia pięknej galerii zdjęć z uroczystej Mszy świętej celebrowanej w minioną sobotę z okazji Jubileuszu 100 lecia przybycia Sióstr Urszulanek UR do Lublina, które ukazały się w Gościu Niedzielnym.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 16.09.2017

Jubileusz 100-lecia Urszulanek

"Dziś mamy wielkie święto, bo mija już lat sto, gdy siostry Urszulanki w Lublinie z nami są!"- słowa piosenki jubileuszowej rozbrzmiewały po szkolnych korytarzach już od kilku dni. I wreszcie nadszedł upragniony dzień uroczystości Jubileuszu 100-lecia przybycia Urszulanek do Lublina. Jego pierwszy element stanowił wykład s. Iwony Naglik "100 lat Urszulanek w Lublinie". Centralnym punktem była natomiast msza święta pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika w Archikatedrze Lubelskiej. Cała społeczność szkoły wraz z zebranymi na Eucharystii gośćmi dziękowała za dar pobytu Urszulanek w Lublinie i prosiła o Boże błogosławieństwo dla wszystkich dzieł podejmowanych przez Siostry. Potem wszyscy udali się na przyszkolny teren rekreacyjny, gdzie odbyła się część oficjalna - przemówienia i część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej Szkoły. Pomimo tego, że plan radosnego świętowania w postaci Jubileuszowego Pikniku Rodzinnego nieco pokrzyżował deszcz, to na twarzach widać było uśmiechy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 15.09.2017

Tutoring szkolny - spotkanie informacyjne dla uczniów

Dzisiaj odbyło się spotkanie informacyjne klas IV-VII dotyczące Tutoringu. Poprowadziła je nasza szkolna koordynator projektu - p. Agnieszka Bereza, która przekazała najważniejsze informacje dotyczące tej metody pracy i towarzyszenia młodym ludziom na drodze ich rozwoju. Pani Agnieszka przedstawiła młodzieży zasady przystąpienia do Tutoringu szkolnego. I jak to zwykle bywa najtrudniejszy pierwszy krok - a jest nim zapisanie się do wybranego przez ucznia nauczyciela. Później następuje spotkanie i zawarcie kontraktu, następne kroki to systematyczne, całoroczne spotkania i praca nad osiągnięciem wybranego celu. Już w poniedziałek ruszają zapisy, listy z nazwiskami nauczycieli będą dostępne na tablicach ogłoszeń w korytarzach szkolnych. Wszystkich serdecznie zachęcamy do zapisywania się i wzięcia udziału w tym ciekawym projekcie.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 15.09.2017

Nasi uczniowie w Poranku Panoramy Lubelskiej

Delegacja naszych uczniów razem z s. Haliną Bobkowska, s. Piotrą Janic i p. Stanisławem Żebrowskim wzięła dziś odział w Poranku miedzy Wisłą i Bugiem. Wystąpienie to było związane z jutrzejszym Jubileuszem 100 lecia przybycia Sióstr Urszulanek do Lublina. Dorośli opowiadali o jubileuszu, szkolnych remontach i głosowaniu na projekt D 17 w Budżecie Obywatelskim, a dzieci zaśpiewały piosenkę "Dobrze jest żyć". Samo wystąpienie nie trwało długo, ale wiele ciekawych rzeczy działo sie przed i po programie. Dziewczętom spodobały się ogromne lustra i wizyta u pani kosmetyczki. Za to Dominik wypatrzył kurtki motocyklistów występujących wcześniej w programie i w jakiś tajemniczy sposób udało mu się zdobyć od nich plakaty. Na koniec odbyła się prywatna sesja zdjęciowa przy ściance TVP 3 Lublin. Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć to wystąpienie, zapraszamy na stronę internetową TVP 3 Lublin - można je obejrzeć od 46 minuty Poranka miedzy Wisłą i Bugiem.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 14.09.2017

"Złoty klucz"
w rękach nowej Rady


Po porannej modlitwie uczniowie pełniący funkcje w Radzie Samorządu Uczniowskiego w poprzednim roku szkolnym przekazali obowiązki uczniom wybranym w tym roku. Na ręce Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego został przekazany złoty klucz - symbol mądrości, rozwagi i odpowiedzialności za powierzone zadania. Antoni Oniszczuk z klasy 5a w imieniu nowo wybranej Rady Samorządu odczytał tekst ślubowania:
"Przyjmując tak zaszczytne funkcje zobowiązujemy się godnie i uczciwie sprawować powierzone nam funkcje, dbać o dobre imię Szkoły oraz troszczyć się o jej wizerunek. Pragniemy zapewnić, iż zawsze będziemy postępować zgodnie z kodeksem moralnym, będziemy dawać dobry przykład postaw uczniowskich oraz sumiennie wypełniać nasze obowiązki dla dobra całej społeczności szkolnej."
Życzymy powodzenia w pełnieniu tej pięknej służby.


kliknij, aby powiększyć

Środa 13.09.2017

Budżet Obywatelski 2018

Po wczorajszym zebraniu dla rodziców, na którym między innymi ważnymi sprawami, klasowi koordynatorzy Budżetu Obywatelskiego mówili o przygotowaniach do zbliżającego się głosowania, na naszej szkole zawisły banery informacyjne.
Nasz projekt inwestycyjny na rok 2018 pt. REMONTUJEMY SZKOŁĘ URSZULANEK, na kwotę ponad 1 mln złotych, uzyskał pozytywną ocenę formalną Urzędu Miasta Lublin i został zakwalifikowany do głosowania wśród mieszkańców miasta, które rozpocznie się 23 września. Wybierać będą zameldowani na pobyt stały w Lublinie albo wpisani tu do rejestru wyborców. Liczymy na każdy głos!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 12.09.2017

Zebranie organizacyjne
dla rodziców


Dzisiaj odbyły się pierwsze inauguracyjne zebrania dla rodziców uczniów wszystkich oddziałów. Dodatkowo nauczyciele spotkali się w zespołach, o godzinie 16.00 nauczyciele oddziałów klas młodszych, natomiast o godzinie 16.30 nauczyciele uczący w klasach IV-VII. W tym samym czasie od godz. 16.30 rodzice uczniów klas I-III mieli swoje spotkania z wychowawcami klas. Następnie wszyscy zgromadzili się w auli szkolnej, gdzie sprawy bieżące omówiła Siostra Dyrektor Estera Grzegorek. Ponadto głos zabrała p. Agnieszka Bereza, która przedstawiła zebranym informacje dotyczące tutoringu szkolnego. Jak już wiemy nasza szkoła przystępuje w tym roku do projektu "Wychować człowieka mądrego", z którym wiążemy wielkie nadzieje na pełniejszy rozwój naszych uczniów. Głos zabrali także przedstawiciele Rady Rodziców omawiając sprawy finansowe oraz nowy elektroniczny sposób zamawiania i rozliczania obiadów uczniowskich. Następnie rodzice uczniów klas starszych udali się na swoje spotkania z wychowawcami klas.
Liczymy na kolejny rok dobrej i owocnej współpracy!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 11.09.2017

Spotkanie z lemurami

Dzięki uprzejmości p. Doroty Wójtowicz (mamy Zuzi) do klasy 2b zawitały dziś opiekunki lemurów: Pani Ewa oraz Pani Julia - studentka behawiorystyki zwierząt wraz z podopiecznymi - dwoma lemurami. Cała klasa z ogromnym napięciem oczekiwała na wizytę zwierzątek znanych dzieciom do tej pory tylko z zoo. Przed wizytą dzieci poznały zasady zachowania obowiązujące podczas kontaktu z lemurami. Cała klasa zachowała się wzorowo. Pani Julia i Pani Ewa opowiedziały o życiu i zachowaniach typowych dla lemurów. Uczniowie mieli mnóstwo pytań, na które Panie odpowiadały bardzo cierpliwie. Wydarzenie to było ogromną atrakcją dla dzieci. Lemury nastawione były do wszystkich bardzo przyjaźnie. Chętnie dawały się karmić, spacerowały wśród zachwyconych nimi uczniów.
Lemury to niezwykle sympatyczne zwierzęta i wszyscy mamy nadzieję spotkać się z nimi jeszcze kiedyś. Dziękujemy serdecznie za tak miłe odwiedziny!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 11.09.2017

"Maryja wychowawczynią pokoleń"

W dniu dzisiejszym rozpoczynamy kolejny Tydzień Wychowania. Jest to ogólnopolska inicjatywa, którą obchodzimy każdego roku we wrześniu, już od 7 lat. Nasza szkoła bierze w niej udział od samego początku. W tym roku inspirujemy się postacią Maryi, która jest dla każdego ideałem matki, kobiety, człowieka... To Matka Boża wie wszyskto o świadomym wychowaniu każdego z nas. Ten rok jest wyjątkowy dla wszystkich wierzących osób, ponieważ obchodzimy trzysetną rocznicę Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej na Królową Polski, a także setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. Dlatego podczas tegorocznego Tygodnia Wychowania w spsób szczególny nasze oczy zwrócone są na postać Maryi. W naszej szkole każdego dnia podczas modlitwy porannej będziemy zwracać nasze serca do Bożej Rodzicielki. Zachęcamy również Rodziców, by zapoznali się z informacjami dotyczącymi wychowania umieszczonymi na tablicy informacyjnej przy szatni. W całej szkole przeprowadzone zostaną katechezy oraz godziny wychowawcze pod hasłem "Maryja wychowawczynią pokoleń". Tydzień wychowania, to czas zastanowienia się nad tym, czego my rodzice, nauczyciele, wychowawcy możemy nauczyć się od Maryi- Matki i Wychowawczyni Syna Bożego. Wszystkim życzymy owocnego przeżywania Tygodnia Wychowania.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 8.09.2017

"Podaruj książkę bibliotece"

Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w V edycję akcji "Podaruj książkę bibliotece".
Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru naszej szkolnej biblioteki o ciekawe pozycje książkowe. Akcja trwa do końca października.
Pamiętajmy – książka czytana żyje dłużej!kliknij, aby powiększyć

Czwartek 7.09.2017

"2+2"

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie matematycznym "2+2" zorganizowanym przez program Wiarygodna Szkoła.
Bardzo się cieszymy, że jesteśmy jedną z trzech placówek, z których napłynęło najwięcej zgłoszeń. Dzięki temu zdobyliśmy nagrodę specjalną - voucher do księgarni "E-Omnibus" a nasi uczniowie otrzymali gry edukacyjne i nagrody książkowe za zajęcie pierwszych miejsc. Wśród nagrodzonych są: Jadwiga Ciesielska z kl. 4b, Tomasz Wilczewski z kl. 4a, Maria Wilczewska z kl. 6a, Łucja Jęczeń z kl. 6b oraz Martyna Wilczewska z kl. 7b. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 7.09.2017

Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych Rodziców oraz Wychowawców do wzięcia udziału w III części warsztatów Szkoły dla Rodziców i Wychowawców "JAK ROZMAWIAĆ Z NASTOLATKIEM?". WARUNKIEM UCZESTNICTWA JEST UDZIAŁ W CZĘŚCI PIERWSZEJ WARSZTATÓW (realizowanej w szkole lub innym miejscu). Warsztaty kształtują i doskonalą umiejętności w zakresie relacji z nastolatkiem odnośnie:
- komunikacji - konstruktywnego rozwiązywania problemów i konfliktów,
- zachęcania do współpracy,
- modyfikowania niepożądanych zachowań,
- zachęcania do odpowiedzialności,
- poruszania trudnych tematów związanych z seksualnością, używanie substancji psychoaktywnych itd.
Cykl obejmuje 10 spotkań, które będą odbywały się raz w tygodniu w środę w terminie od 4 października do 13 grudnia w godz.17.00-20.00 na terenie Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek w Lublinie. Zajęcia są bezpłatne prowadzone przez pedagoga i psychologa szkolnego. Zapisy drogą telefoniczną, mailową, przez dziennik elektroniczny lub osobiście u pedagoga - p. Olgi Doleckiej i psychologa szkolnego - p. Anny Kary.


kliknij, aby powiększyć

Środa 6.09.2017

Stypendia szkolne

Zachęcamy do zapoznania się z zasadami przyznawania stypendiów szkolnych. Jednym z kryteriów jest dochód (nie przekraczający 514 zł na osobę w rodzinie), obok którego musi wystąpić przynajmniej jedno z następujących: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, rodzina niepełna, zdarzenie losowe. Szczegółowe informacje dotyczące niezbędnych dokumentów, wysokości stypendiów i form udzielania stypendium znajdą Państwo pod linkiem stypendia-szkolne.
Potrzebne załączniki oraz wskazówki dotyczące m.in. obliczania dochodu mogą Państwo znaleźć na stronie BIP.
Rodzice uczniów naszej Szkoły wnioski składają w Wydziale Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. Nieprzekraczalny termin składania wniosków to 15 września 2017 roku. W razie pytań prosimy kontaktować się z pedagogiem szkolnym.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 5.09.2017

"Bo szkoła jest jak dom"

Za nami oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego, odbyły się już pierwsze lekcje a nowi uczniowie powoli poznają szkołę. Dziś w sali modlitewnej klasy "chodzące" na pierwszą zmianę spotkały się, aby wysłuchać krótkiej części artystycznej przygotowanej przez klasę 4a. Co prawda była ona zaplanowana na rozpoczęcie roku szkolnego, ale niestety niesprzyjająca pogoda nie pozwoliła na jej wystawienie. "Bo szkoła jest jak dom - tu przyjaciele są!" – przypominali młodszym kolegom czwartoklasiści i życzyli im jak najlepszych ocen i wielu dobrych momentów na cały rok szkolny 2017/2018.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 4.09.2017

Propozycja kół zainteresowań

W zakładkach "plan lekcji" i "koła zainteresowań" znajdziemy wykaz propozycji tegorocznych zajęć rozwijających zainteresowania uczniów naszej szkoły. Od jutra Rodzice uczniów klas 1-3 mogą zapisać swoje dzieci na wybrane zajęcia, natomiast uczniowie klas 4-7 zapisują się sami u nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia. Zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 4.09.2017

Uroczysta inauguracja
roku szkolnego 2017/2018


Dzisiaj nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. O godzinie 9.15 nauczyciele zgromadzili się w sali 6a, gdzie s. dyrektor Estera Grzegorek przedstawiła plan nadzoru pedagogicznego. Następnie cała społeczność szkolna udała się do Kościoła pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła, gdzie została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył ks. Proboszcz Mirosław Matuszny. Po zakończeniu mszy głos zabrała Siostra Dyrektor, która przypomniała poszczególnym grupom, tj. uczniom, gronu pedagogicznemu oraz rodzicom najważniejsze założenia św. Anieli Merici odnośnie edukacji. Po tej części uczniowie klas pierwszych, drugich oraz czwartych udali się do budynku szkoły, gdzie mieli okazję poznać swoje wychowawczynie.
Całej społeczności szkolnej życzymy wytrwałości w nowym roku szkolnym 2017/2018!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 3.09.2017

"Świeżutki" plan lekcji

Z zakładki "plan lekcji" dowiemy się, według jakiego rozkładu zajęć będą pracowały poszczególne klasy już od najbliższego wtorku. Warto być przygotowanym do zajęć od "pierwszego dzwonka"!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 1.09.2017

Elektroniczny system zamawiania i rozliczania obiadów

Od 1 października 2017 r. rodzice dzieci, które będą korzystały z obiadów na terenie szkoły zaczną korzystać z elektronicznego systemu zamawiania i rozliczania obiadów po wcześniejszym zawarciu z firmą Bon appetit indywidualnych umów o świadczeniu usług cateringowych.
System zamawiania i rozliczania obiadów szkolnych będzie narzędziem on-line, dostępnym z komputerów i urządzeń mobilnych (smartfony, tablety). Każde dziecko zarejestrowane zostanie w systemie w ramach oddzielnego konta, do które dostęp będzie miał rodzic/opiekun. Po zalogowaniu się na konto będzie można w prosty, intuicyjny sposób odznaczyć dni, w których dziecko będzie nieobecne w szkole lub odwołać jego nieobecność w ramach dotychczasowych godzin zgłaszania. Nie będzie już potrzebny kontakt z sekretariatem szkoły, a system będzie działał 24h na dobę.
Za pośrednictwem konta dokonywana też będzie comiesięczna opłata abonamentowa, a system sam zliczał będzie wprowadzone w nim nieobecności i przeksięgowywał nadpłatę na kolejny miesiąc żywienia dziecka. Płatności będą mogły być dokonywane za pośrednictwem przekierowania na przelew on-line lub tradycyjnie na bazie wydrukowanego blankietu. W każdej chwili widoczna będzie kwota salda za zamówione posiłki.
Z systemem powiązane będą imienne karty dla dzieci, które będą upoważniać dziecko do zjedzenia obiadu (pod warunkiem terminowego opłacenia abonamentu). Uczniowie będą zobowiązani do zbliżenia karty do czytnika umieszczonego w miejscu wydawania posiłków.
Umowy będą podpisywane bezpośrednio z firma Bon appetit za pośrednictwem sekretariatu szkoły. Już dzisiaj można zapoznać się z jej treścią - pobierz pdf.

Obiady w cena 7 zł dostępne od 11 września do końca miesiąca na "starych" zasadach.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 31.08.2017

Ostatnia i pierwsza
rada pedagigiczna


Dnia 31 sierpnia o godzinie 9.30 rozpoczęło się posiedzenie rady pedagogicznej, gdzie głównym przedmiotem debaty było sprawozdanie dyrektora szkoły z pełnionego nadzoru pedagogicznego w kończącym się dzisiaj roku szkolnym 2016/2017 oraz organizacja pracy w roku szkolnym 2017/2018. Nadchodzący rok jest ważnym okresem, gdyż w związku z reformą oświaty ośmioklasowa szkoła podstawowa stała się faktem. W naszej szkole zmianami objęci zostali uczniowie klas pierwszych, czwartych i siódmych.
Nauczyciele powrócili do pracy pełni zapału i gotowości do mierzenia się z nowymi wyzwaniami. W nadchodzącym roku szkolnym życzymy darów Ducha Świętego oraz sił potrzebnych w procesie dydaktyczno-wychowawczym.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 30.08.2017

Statut 8-letniej szkoły podstawowej

W zakładce DOKUMENTY zamieściliśmy nowy Statut 8-letniej szkoły podstawowej, dostosowany do aktualnych przepisów prawa oświatowego, który wejdzie w życie 01.09.2017 r. Statut został nadan przez organ prowadzący - Zgromadzenie Sióstr Urszulanek UR w Lublinie.
Zachęcamy do zapoznania się z nim jeszcze przed pierwszym dzwonkiem.
kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.08.2017

Trzecie szkolenie w ramach projektu "Tutoring szkolny"

W dniach 28-29 sierpnia odbyło się trzecie szkolenie w ramach projektu "Tutoring szkolny", który będzie realizowany w naszej szkole od roku 2017/2018. Zajęcia były prowadzone przez p. Anetę Bawiec, wieloletniego tutora oraz wicedyrektora szkoły "Żywioły" w Płońsku. Tematy poszczególnych warsztatów to "Wyznaczanie celów tutoringu oraz budowanie planów i programów ich osiągania" oraz "Informacja zwrotna i autorefleksja w tutoringu. Ewaluacja pracy ucznia – ewaluacja pracy tutora”. Podczas spotkań nauczyciele zostali wprowadzeni w tajniki towarzyszenia uczniowi w ciągu całego okresu współpracy. Zajęcia praktyczne opierały się na symulacji spotkań, czyli tutoriali. Innowacja pedagogiczna będzie realizowana w naszej szkole w ramach programu "Wychować człowieka mądrego", który jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 28.08.2017

Harmonogram pracy szkoły 2017/2018

Na tydzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego w zakładce "kalendarium" (w górnej części naszej strony internetowej) publikujemy całoroczny harmonogram (wciąż jeszcze przyszłorocznej!) pracy naszej szkoły. Jak co roku "będzie się działo"!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 24.08.2017

Nasi nauczyciele...

Chciaż ich jeszcze wszystkich nie znamy to już wiemy, kto nas będzie uczył w przyszłym roku szkolnym!

W zakładce NAUCZYCIELE publikujemy wykaz nauczycieli oraz nauczane przez nich przedmioty w roku szkolnym 2017/2018.


kliknij, aby powiększyć

Środa 23.08.2017

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018

Zapraszamy uczniów naszej Szkoły oraz ich rodziców na inaugurację roku szkolnego, która odbędzie się dnia 4 września 2017 r.:

• godz. 10.15 - wspólna Eucharystia w kościele parafialnym p.w. Nawrócenia św. Pawła przy ulicy Bernardyńskiej 5,
• po mszy św. – rozpoczęcie roku szkolnego dla klas 1 – 7 (na przyszkolnym terenie rekreacyjnym lub w razie deszczu kościele),
• spotkanie z wychowawcami dla uczniów klas pierwszych, drugich i czwartych.
Szkoła już prawie gotowa - do zobaczenia!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 22.08.2017

Konferencja Dyrektorów
Szkół Katolickich


Tradycyjnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego na Jasnej Górze odbywa się Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Na spotkanie w poniedziałek 21 sierpnia przybyło ponad 200 dyrektorów szkół z całej Polski. Tym razem omawiana była reforma oświaty, która "rusza" już 1 września.
Na spotkanie z dyrektorami szkół katolickich zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej: p. Macieja Kopcia, podsekretarza stanu w MEN oraz p. Katarzynę Koszewską, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego. Gościem spotkania był także abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
Uczestnicy konferencji wzięli także udział we Mszy św. odprawionej w bazylice jasnogórskiej. W czasie Eucharystii miał miejsce Akt Zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski. W spotkaniu uczestniczyła Siostra Dyrektor - s. Estera Grzegorek.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 4.08.2017

25 września ruszy głosowanie w budżecie obywatelskim Lublina.
Wyjaśniamy jak dopisać się do listy mieszkańców miasta, aby mieć prawo głosu.


Projekt inwestycyjny na rok 2018 pt. REMONTUJEMY SZKOŁĘ URSZULANEK, na kwotę ponad 1 mln złotych, który zgłosili Rodzice uczniów naszej Szkoły, uzyskał pozytywną ocenę formalną Urzędu Miasta Lublin i został zakwalifikowany do głosowania wśród mieszkańców miasta, które rozpocznie się w drugiej połowie września. Wybierać będą zameldowani na pobyt stały w Lublinie albo wpisani tu do rejestru wyborców. Oznacza to, że będą mogły głosować także osoby niezameldowane w Lublinie. Ale pod jednym warunkiem – jeżeli do 8 września oświadczą, że mieszkają w Lublinie (okres zamieszkania nie ma znaczenia).

Jak złożyć oświadczenie, by wpisać się do rejestru wyborców budżetu?

Po pierwsze należy wejść na stronę obywatelski.lublin.eu i wypełnić formularz podając PESEL, kliknąć DODAJ DO LISTY MIESZKAŃCÓW. Otrzymamy wtedy formularz do wydrukowania.

Potem drugi obowiązkowy etap. Wydrukowany formularz trzeba zanieść do 8 września (piątek) włącznie, do Biura Partycypacji Społecznej przy ul. Bernardyńskiej 3 (Pałac Parysów), pok. 107. Podczas składania dokumentu będzie wymagane okazanie dowodu osobistego.

Tylko po takim "załatwieniu sprawy" osoby niezameldowane w Lublinie uzyskają od 25 września prawo głosu – przez internet lub osobiście w Urzędzie Miasta.

Prosimy o rozpowszechnienie informacji wśród potencjalnych wyborców!