Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Kronika (archiwum aktualności)


SIERPIEŃ/WRZESIEŃ 2018

kliknij, aby powiększyć

Sobota 29.09.2018

Seminarium w Bełżycach

W Bełżycach odbyło się dzisiaj seminarium poprowadzone przez Mistrza Cheolin Kanga, który pochodzi z Korei Południowej. Nasi uczniowie ćwicząc pod okiem Mistrza mieli możliwość doskonalić swoją technikę i elementy walki sportowej. Jak się okazało można przeprowadzić trening z dużą grupą, na dużej sali, w niezrozumiałym języku! To było fantastyczne doświadczenie, które nie szybko może się powtórzyć. Po seminarium dzieci otrzymały pamiątkowe certyfikaty oraz koszulki.
Mistrz Cheolin Kang urodził się w Seulu, 12 października 1973 roku. Taekwondo trenuje od 6 roku życia. Brał udział w pokazach Taekwondo podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia 24-ych Igrzysk Olimpijskich w 1988 roku w Seulu, gdzie otrzymał nagrodę od prezydenta IOC, Pana Juana Antonio Samarancha. Ze względu na swoje unikalne umiejętności szybko rozpoczął karierę taekwondo w Korei, zdobywając wiele medali. Mistrz Kang ma ukończone kursy trenerskie Taekwondo na Uniwersytecie WTF Gyeonghui oraz Akademię Kukkiwon. Posiada czarny pas, 7 dan, jest licencjonowanym sędzią w Światowej Federacji Taekwondo (WTF) Poomsae oraz posiada Międzynarodową Licencję Instruktora Kukkiwon.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 28.09.2018

Dzień Chłopaka


Dzień Chłopaka uczniowie klasy 3a świętowali w wyjątkowym miejscu. Gościł nas dzisiaj największy w Lublinie dmuchany park rozrywki - Bounce Lublin. Uczniowie spędzili wspólnie czas na takich atrakcjach jak dmuchany tor przeszkód, Nogozwalacz, Ruchome piaski, Poligon, Zakazany las i Koloseum. Był to dobry czas, sprzyjający integracji całej klasy.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 28.09.2018

Nabór do drużyny "Szczyt"

Naszą szkołę odwiedziły dziś przedstawicielki 21 Lubelskiej Drużyny Harcerek "Szczyt". Jedną z nich była nasza absolwentka Lidia Krzyżanowska-Orlik. Dziewczęta przeprowadzały nabór do swojej Drużyny wśród uczennic klas piątych. Uczestniczki zorganizowanego spotkania dowiedziały się m. in., jak "wygląda życie" w takiej wspólnocie. Harcerki przygotowały również stoisko z małymi upominkami i dobrym słowem dla uczestników przygotowanej przez siebie zabawy. Mamy nadzieję, że wśród naszych uczennic nie zabraknie chętnych chcących zasilić harcerskie szeregi.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 28.09.2018

Klub Podróżnika
w urszulańskich lochach


Dzisiejsze zajęcia Podróżnicy odbyli w różnych miejscach szkoły. Jako że w tym roku szkolnym będą odwiedzać różne miejsca związane z lubelskimi legendami zaczęli od miejsca "pod ręką" – Klatszoru Pobrygidkowskiego. Może nie wszyscy wiedzą, ale jest to miejsce pełne zakamarków, tajemnic, a czasem – co potwierdzają świadkowie – mistycznych zjawisk. Po szkolnych zakamarkach opowadziła Podróżników s. Urszula – osoba, od której wiele możecie się dowiedzieć o tym, co dawniej tutaj się działo. Punktem kulminacyjnym była wizyta w lochach, które dzielni wędrowcy przemierzyli z latarkami. Było niezwykle!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 28.09.2018

Wyniki I tury wyborów RSU

Po modlitwie porannej poznaliśmy dziś wyniki wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego. W wyborach oddano 332 karty do głosowania, w tym 22 uznano za nieważne. Uprawnieni do głosowania byli uczniowie klas II-VIII, którzy mogli wybrać spośród siedmiu kandydatów jedną osobę. Trzecie miejsce i funkcja Skarbnika przypadła Franciszkowi Kwiatkowskiemu z klasy 7b. O funkcji Przewodniczącego Rady Samorządu zadecyduje II tura wyborów, ponieważ różnica głosów pomiędzy uczniami, którzy otrzymali największe poparcie była minimalna! Do kolejnej tury wyborów, które odbędą się w czwartek 4 października przygotowują się Marta Steuden z klasy 8b oraz Mateusz Lisowski z klasy 6b. Serdecznie im gratulujemy!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 28.09.2018

Tajemnice lubelskiego zamku

Dziś klasa 4b miała niezwykłą lekcję historii pod tytułem: "Tajemnice zamku lubelskiego". Oczywiście w muzeum na Zamku Lubelskim. Zwiedziliśmy donżon (jak się okazuje, niesłusznie zwany basztą), Kaplicę św. Trójcy z pięknymi freskami ufundowanymi przez króla Władysława Jagiełłę i wystawę malarstwa polskiego, z najważniejszym dziełem - Unią Lubelską Jana Matejki. Poznaliśmy dzieje zamku, wraz ze smutnymi czasami okupacji niemieckiej i sowieckiej, ale także zobaczyliśmy różne rodzaje źródeł historycznych, jak dokumenty, obrazy, rzeźby... Dziś mogliśmy dotknąć historii, poczuć atmosferę dawnych czasów - to najlepszy sposób na naukę.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 28.09.2018

Z wizytą w Przedszkolu

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania osiem uczennic z klasy 8a wraz z panią bibliotekarką - Małgorzatą Szponar, odwiedziło Katolickie Przedszkole im. Świętego Franciszka z Asyżu. Uczennice samodzielnie przygotowały i przeczytały z podziałem na role książkę pt. "Proszę mnie przytulić". Przedszkolaki wsłuchiwały się w czytany tekst, bo bardzo były ciekawe jaki jest najlepszy sposób na udany dzień. A opowiadanie zaczyna się od tego, że pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie Niedźwiadkowi, iż wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczęła się niezwykła przygoda ojca i syna. Wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze – malutką Gąsienicę, wielką Anakondę, a nawet Myśliwego ze strzelbą w dłoni… Pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami. Wiele radości sprawiłam nam wizyta w Przedszkolu, a przytulaniom i uściskom nie było końca...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 27.09.2018

Mediacje rówieśnicze

W świetlicy klas 1-3 uczniowie brali dzisiaj udział w zajęciach dotyczących mediacji rówieśniczych, metody rozwiązywania konfliktów, która cieszy się coraz większą popularnością.
Jest formą sprawiedliwości naprawczej, koncentrującą się na naprawieniu i odbudowaniu relacji między stronami konfliktu. Uczestnicy zajęć mieli okazję dowiedzieć się, że mediacje rówieśnicze to szukanie satysfakcjonującego rozwiązania konfliktu między uczniami przy pomocy bezstronnego i neutralnego mediatora. Zastanawialiśmy się wspólnie nad tym, jaki powinien być mediator rówieśniczy? Jeśli cieszysz się zaufaniem uczniów i nauczycieli, jesteś otwarty na ludzi, nie posługujesz się stereotypami w swoim postrzeganiu świata i szanujesz innych niezależnie od poglądów, jakie wyznają, a przede wszystkim rozwiązujesz konflikty bez przemocy, a swoją postawą reprezentujesz wartości respektowane przez szkołę, to jesteś odpowiednim kandydatem na mediatora rówieśniczego. Dzisiejsze zajęcia to dopiero początek zgłębiania wiedzy na temat mediacji rówieśniczych oraz kształtowania umiejętności rozwiązywania konfliktów bez przemocy i budowania dobrych relacji z innymi.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 27.09.2018

Czupiradełko dla Niepodległej

Dziś po raz drugi w świetlicy kl. 1-3 gościło Czupiradełko. Jest to lalkowy bohater spektaklu o tym samym tytule. Pomysł na przygody o rozczochranej postaci jest autorstwa p. Lilii Potonii oraz Stowarzyszenia „Terraz Senioras”. Czupiradełko dołączyło się do obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i podczas każdego spotkania przedstawia jakiś ważny wątek związany z naszą Ojczyzną. Dzisiejszy spektakl dotyczył dnia 2 maja, czyli Święta Flagi. Przy tej okazji dzieciaki wraz z Czupiradełkiem tworzyły wydzierane flagi. Za tydzień kolejna wizyta Czupiradełka. Czekamy!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 27.09.2018

Wybory do Rady
Samorządu Uczniowskiego


Dzisiejszego poranka tuż po wspólnej modlitwie rozpoczęły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Siedmioro kandydatów podczas ostatnich tygodni w formie plakatów prezentowało swój program wyborczy. Kandydowali: Jan Majewski z klasy 4a, Krzysztof Martyna z klasy 5b, Mateusz Lisowski, Zofia Ruszkowska z klasy 6b, Franciszek Kwiatkowski z klasy 7a, Marta Steuden z klasy 8a, Stanisław Iwaszko z klasy 8b. Specjalnie powołana komisja wyborcza wydawała uczniom karty do głosowania oraz czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów. Cieszymy się, że dzisiejsze głosowanie mogło być prawdziwym świętem szkolnej demokracji. Oficjalne wyniki wyborów poznamy już jutro. Wszystkim kandydatom dziękujemy i gratulujemy odwagi i zapału do pięknej służby na rzecz naszej uczniowskiej społeczności.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 27.09.2018

Olimpiada Matematyczna Juniorów

Dzisiaj w naszej szkole punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczęły się zawody stopnia pierwszego - część testowa XIV Olimpiady Matematycznej Juniorów. 9 uczniów zmagało się z 15 zadaniami zamkniętymi. Olimpiada Matematyczna Juniorów to jedyna olimpiada przedmiotowa z matematyki na poziomie szkoły podstawowej wpisana na listę Ministerstwa Edukacji Narodowej olimpiad uprawniających do przyjmowania laureatów i finalistów w pierwszej kolejności do szkół wymienionych w art. 132 ustawy - Prawo oświatowe oraz art. 20d ustawy o systemie oświaty. Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!


kliknij, aby powiększyć

Środa 26.09.2018

"PODWIECZOREK
dla ŚWIETLICY KSM"


Koło Charytatywne otwiera akcję zbiórki słodyczy, której celem jest zgromadzenie smakołyków dla dzieci ze świetlicy środowiskowej.
Dziękujemy Natalii Żebrowskiej i klasie 6b, która przygotowała gazetkę przypominającą o tym, żeby nie przychodzić do szkoły z pustymi rękami. Prosimy o zaangażowanie w akcję według ustalonego porządku:
Klasa 4a i 4b: galaretki w proszku, budynie, kisiele,
Klasa 5a i 5b: cukierki i żelki,
Klasa 6a i 6b: paluszki i płatki śniadaniowe,
Klasa 7a i 7b: batony i ciastka,
Klasa 8a i 8b: cukier i czekolady. Przyniesione słodycze składamy w pudełkach umieszczonych w salach lekcyjnych. W naszej szkole uczymy się także dzielić SŁODYCZAMI, a tym samym mnożyć MIŁOŚĆ i dodawać RADOŚĆ! Zgromadzone słodycze zostaną przekazane Świetlicy dnia 10 października 2018 r. Zapraszamy do zaangażowania się w zbiórkę!


kliknij, aby powiększyć

Środa 26.09.2018

KUL równolatkiem Niepodległej - retro warsztaty dla młodzieży

Klasa 8a uczestniczyła dziś w zajęciach zorganizowanych przez Fundację Rozwoju KUL w ramach realizacji zadania Miasto Kultury 2018. Projekt ten ma na celu włączenie lubelskiej młodzieży do świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz powstania KUL. Uczniowie mieli okazję poznać historię pierwszego lubelskiego uniwersytetu oraz jego wkład w dzieje i rozwój Lublina. Inauguracja zajęć na nowo utworzonej uczelni miała miejsce 8 grudnia 1918 roku. Młodzież zapoznała się również z sylwetką niezwykłej postaci, jaką był ks. Idzi Radziszewski - założyciel i pierwszy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Człowiek nietuzinkowy, który podjął się wielkiego dzieła w trudnych czasach odradzania się państwa polskiego, dla którego przyszłość narodu zależała od wykształconej młodzieży. Niektórzy uczniowie podczas dzisiejszych warsztatów mogli pochwalić się wiedzą i wrócili do szkoły z nagrodami! Gratulujemy im wiedzy i odwagi!


kliknij, aby powiększyć

Środa 26.09.2018

Próbna ewakuacja

Punktualnie o godzinie 9.00 rozległ się sygnał ogłaszający ewakuację wszystkich osób znajdujących się w budynku szkoły. Akcja przebiegła bardzo sprawnie tak, że w czasie 3,07 minut wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły (łącznie ponad 450 osób) bezpiecznie i sprawnie opuścili szkołę i zgromadzili się na miejscu zbiórki obok boiska szkolnego.
Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli powtórzyć tej akcji podczas realnego zagrożenia, czego życzymy również uczniom wszystkich szkół.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 25.09.2018

Projektornia inspiruje do nauki

Na wtorkowych zajęciach Projektornii rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego "Inspiruję do nauki",organizowanego przez Fundację Uniwersytetu Dzieci. Celem projektu jest rozwijanie kompetencji kluczowych dla uczestników, a dla uczestników zajęć Projektornii kluczowa jest współpraca. Nie wiedzieliśmy, że wspólna praca może przynieść tyle emocji i pozytywnej energii. Wszystko za sprawą lotów "jajkodromów"- pewnych konstrukcji z prawdziwymi jajkami w środku, które tworzyliśmy podzieleni na grupy. Jajko miało wylądować w "jajkodromie" niepotłuczone.
Określona liczba materiałów do dyspozycji, presja czasu to nie lada wyzwania, z którymi przyszło się zmierzyć naszym konkstruktorom. Jak wspólnie zapracować na sukces? Czy wogóle warto współpracować? Jakie role możemy pełnić w grupie? Szukaliśmy dzisiaj odpowiedzi na te pytania. Jakie wyzwania przyniosą kolejne zajęcia z cyklu "Inspiruje do nauki"? O tym wkrótce...

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 25.09.2018

Słodka wizyta w świetlicy KSM

Najmłodsza reprezentacja koła charytatywnego odwiedziła dzisiaj świetlicę środowiskową prowadzoną przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Świetlica KSM mieści się w pobliżu naszej szkoły przy ul. Krakowskie Przedmieście 1 i liczy kilkunastu wychowanków. Dzieci, które korzystają z tej placówki otrzymują przyjazną przestrzeń, aby odrobić lekcje i spędzić czas razem. Codziennym punktem planu życia wychowanków świetlicy KSM jest także modlitwa i podwieczorek. Gdy uczniowie klasy 5 b usłyszeli, że te podwieczorki bywają skromne, spontanicznie zdecydowali się upiec ciasta i ciasteczka, żeby podzielić się z dziećmi, które nie zawsze mają pod dostatkiem słodkości. Po lekcjach zanieśliśmy wypieki i spotkaliśmy się z Panią Kierowniczką, która już oczekiwała na powracających ze szkoły wychowanków. Radość Pani Aleksandry, że dzisiejszy podwieczorek w świetlicy będzie smaczny i obfity wypełniła radością także nasze serca. Dziękujemy za zaangażowanie uczniom oraz rodzicom, którzy pomagali przy wypiekach.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 25.09.2018

"Eksploratornia wiedzy"

Wszystkich chętnych uczniów zapraszamy do udziału w projekcie "Eksploratornia wiedzy" organizowanym przez Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie w formie bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych w formie warsztatów z robotyki, matematyki, chemii, zoologii oraz zajęć fizyczno-astronomicznych. Treść zajęć będzie przystępna i nawiązująca do aktualnych zainteresowań dzieci i młodzieży (np. tworzenie konstrukcji i mechanizmów z klocków LEGO, tworzenie kodu gier, rozwiązywanie zagadek i konstruowanie za pomocą gry Minecraft itp.). Zajęcia prowadzone będą przez kadrę trenerów posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, na terenie szkoły w małych grupach. Więcej informacji w wiadomościach na dzienniku elektronicznym. Zgłoszenia do projektu przyjmuje p. Monika Król (informacja zwrotna na dziennik elektroniczny i wypełnienie formularza zgłoszeniowego do piątku 28.09.2018). Serdecznie zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 24.09.2018

Praca zespołowa
i badanie pH substancji


Na dzisiejszych zajęciach koła fizyko-chemicznego uczniowie badali pH substancji znajdujących się w naszym otoczeniu. Sprawdzali, jaki odczyn ma cola, woda, sok jabłkowy, ocet, roztwór mydła, sody i proszku do prania. Młodzież badała pH za pomocą dwóch wskaźników: papierka uniwersalnego oraz samodzielnie przygotowanego wywaru z czerwonej kapusty, który jest doskonałym indykatorem kwasowo-zasadowym. Uczniowie, pracując w grupach, wykonywali doświadczenie na podstawie podanej instrukcji.
Praca zespołowa, czytanie ze zrozumieniem, odpowiedzialność za powierzone zadania, dobra komunikacja i... sprzątanie po sobie – wszystkie te umiejętności były dziś trenowane!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 24.09.2018

Diagnozy logopedyczne
i badania słuchu


W dniu dzisiejszym w naszej szkole rozpoczęły się diagnozy logopedyczne oraz badania słuchu uczniów klas pierwszych prowadzone przez logopedę - Panią Katarzynę Opokę. Spotkania indywidualne z uczniami potrwają dwa dni. Pani logopeda sprawdzi poprawność mowy w aspekcie fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym natomiast badanie audiometryczne posłuży ocenie progu słyszenia naszych uczniów. Rodzice zostaną poinformowani o wynikach badań, będą mieli także możliwość konsultacji indywidualnych. Diagnozy są wynikiem kolejnego roku owocnej współpracy naszej szkoły z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 4 im. Jerzego Ciesielskiego w Lublinie.


kliknij, aby powiększyć

Niedziela 23.09.2018

Kiermasz Książek i Talentów #KotekMarysi

Uczniowie naszej szkoły wraz z s. Katarzyną Słowik służyli dzisiaj jako wolontariusze podczas kiermaszu charytatywnego urządzonego na rzecz Marysi Szlązak, 2,5-letniej dziewczynki, która walczy z nowotworem mózgu. Pracowali jako animatorzy gier i zabaw dla najmłodszych dzieci, służyli przy stoiskach z rękodziełem, filmami i koszulkami, rozdawali gościom naklejki na pamiątkę udziału w kiermaszu oraz liczyli wchodzących gości. Był to czas służby dla chorej Marysi, ale także głębokiej refleksji i integracji międzyklasowej, ponieważ łącznie z całej szkoły w akcji wzięło udział 35 wolontariuszy. Koło Charytatywne składa podziękowania wszystkim zaangażowanym w kiermasz i zaprasza do aktywnego udziału w kolejnych akcjach.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 22.09.2018

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Moja Ojczyzna Niepodległa"

Mamy zaszczyt zaprosić nauczycieli i uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z miasta Lublina do udziału w konkursie recytatorskim, organizowanym z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Regulamin konkursu i karta zgłoszenia znajdują się na podstronie naszej szkolnej biblioteki.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 21.09.2018

Kuchnia molekularna

Uczniowie klasy 8a mieli dziś przyjemność uczestniczenia w warsztatach "Magia parującej cieczy" zorganizowanych przez Katedrę Biologicznych Podstaw Technologii Żywności i Pasz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Młodzież odkrywała tajemnice ciekłego azotu, niesamowitej cieczy o temperaturze wrzenia -196 stopni Celsjusza. Uczniowie na początku zajęć poznali właściwości tej substancji, zobaczyli także specjalne naczynie Dewara, w którym się ją przechowuje. Następnie, z pomocą Pani dr hab. inż. Katarzyny Kozłowicz i ciekłego azotu, samodzielnie (i zaledwie w ciągu 5 minut) przygotowali jogurtowe i pomarańczowe sorbety. Na naszym kuchenno-laboratoryjnym stole pojawiły się także mrożone maliny, winogrona i śmietankowe bezy. I żeby nie było wątpliwości – wszystko zostało zjedzone. Taka fizyka jest po prostu pyszna!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 21.09.2018

W bibliotece

Uczniowie klasy 1a pod opieką wychowawczyni po raz pierwszy odwiedzili szkolną bibliotekę. Spotkanie zaczęło się od pogadanki, podczas której Pani bibliotekarka opowiedziała o tym, co to jest biblioteka i dlaczego warto czytać książki. Dzieci zapoznały się ze zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych oraz z zasadami wypożyczania książek i korzystania z czytelni. Ich wizyta w bibliotece zakończyła się wypożyczeniem z pewnością ciekawych książek. Mamy nadzieję, że nasi najmłodsi uczniowie będą częstymi gośćmi w bibliotece!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 21.09.2018

Dokąd ucieka deszcz?

"Dokąd ucieka deszcz?" Na to pytanie poszukiwali odpowiedzi uczniowie klasy 1b, którzy udali się dziś na warsztaty realizowane w ramach LFN przez Uniwersytet Przyrodniczy. Dzięki prezentacji pierwszoklasiści poszerzyli swoją wiedzę na temat stanów skupienia wody, gazów z jakich składa się otaczające nas powietrze i oczywiście poznali odpowiedź na tytułowe pytanie. Zajęcia te były także okazją do przeprowadzenia kilku eksperymentów, m. in. dzieci wykonały tęczę w probówce, wulkan z octu i sody oczyszczonej, oraz obserwowały co się stanie, gdy do coli wrzuci się mentosy. Zachęcone przez prowadzących będą kontynuowały eksperymenty i w szkole i w domu. Pierwsi chętni już się zgłosili.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 21.09.2018

Tajemnice parlamentów

Podczas ostatniego już wyjścia związanego z Lubelskim Festiwalem Nauki klasa 7a wzięła udział w wykładzie zorganizowanym przez UMCS. "Budynki parlamentów i ich tajemnice" tak brzmiał tytuł godzinnego wykładu. Siedziby parlamentów są to jedne z najważniejszych budynków w każdym państwie. Decyzje w nich podejmowane dotyczą milionów ludzi. Ponadto są obiektami reprezentacyjnymi, w których przyjmowani są przedstawiciele z innych państw. Budynek każdego parlamentu czymś się wyróżnia. Większość z nich ma imponujące rozmiary, mają też swój niepowtarzalny klimat i często wydarzenia historyczne odcisnęły na nich swoje piętno. W czasie wykładu mogliśmy dowiedzieć się m.in., że w gmachu parlamentu brytyjskiego jest zakaz umierania oraz zakaz trzymania rąk w kieszeniach, zaś w budynku parlamentu rumuńskiego znajduje się ponad 1100 pomieszczeń. Dziękujemy nauczycielom za opiekę podczas wyjść i organizację całego tygodnia! Już czekamy na następny Festiwal Nauki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 21.09.2018

Kim będę w dorosłym życiu

W dniu dzisiejszym po modlitwie porannej nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu literacko-plastycznego "Kim będę w dorosłym życiu" organizowanego w ramach VIII Tygodnia Wychowania. Hasłem przewodnim minionego tygodnia było motto "W poszukiwaniu drogi". W kategorii klas młodszych I miejsce zajęła Anna Wojtasik z klasy 1b, II miejsca zajęli: Joanna Borkowska z klasy 1b, Małgorzata Ruszkowska z klasy 3a oraz Piotr Borkowski z klasy 3b, wyróżnienia otrzymali: Hanna Byra z klasy 1b, Natasza Dolecka z klasy 1a oraz Krystian Szczęśniak z klasy 3b. W kategorii klas starszych jury przyznało I miejsce Zofii Ruszkowskiej z klasy 6b, wyróżnienia otrzymały Nina Zugaj z klasy 5a, Maria Ruszkowska z klasy 5b oraz Aleksandra Ćwiklińska z klasy 7b. Na zdjęciu (obok) widoczne wszystkie prace plastyczne nagrodzonych uczestników. Będzie można je również obejrzeć na parterze szkoły przy sali modlitewnej. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

"Czupiradełko"

W dniu dzisiejszym dzieci ze świetlicy 1-3 odwiedził teatrzyk "Czupiradełko". W przedstawieniu wzięli udział głównie uczniowie z klas pierwszych i drugich. Podczas przedstawienia dzieci poznały trochę historii Polski. Tematem przewodnim była rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 1 Maja - Święto Pracy. Uczniowie zapoznali się z terminami t.j. niepodległość, wolność, patriotyzm, pochód pierwszomajowy, jak również samodzielnie wykonali z papieru białego gołębia i dowiedzieli się, iż jest to symbol pokoju i pojednania.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

Józef Piłsudski
inspiracją do wolności


Dzisiaj uczniowie klasy 6a przenieśli się w czasie. Projekt, w którym uczestniczyła klasa poświęcony był Józefowi Piłsudskiemu "100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Józef Piłsudski inspiracją do wolności". Spotkanie było podzielone na dwie części. Pierwsza część projektu, przedstawiona w formie prezentacji, była okazją do zapoznania się z życiorysem, ciekawostkami, publikacjami dotyczącymi pierwszego marszałka Polski. W drugiej części warsztatów, uczestnicy (w grupach) wzięli udział w grze planszowej, podczas której odpowiadali na pytania związane z osobą Józefa Piłsudskiego. Zwycięska drużyna otrzymała nagrody książkowe. Projektowi towarzyszyła wystawa eksponatów oraz książek dotycząca postaci Józefa Piłsudskiego. Dziękujemy za ciekawą lekcję historii.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

Badania na posturografie

Uczniowie klasy 6b, w ramach XV Lubelskiego Festiwalu Nauki, wzięli udział w projekcie dotyczącym oceny utrzymywania układu równowagi. Projekt obejmował krótką prezentację na temat czynników wpływających na stabilność człowieka w postawie stojącej oraz metod badania jakości układu utrzymywania równowagi. Uczniowie mieli okazję zmierzyć wychwiania w pozycji stojącej oraz sprawdzić jakość swojego układu równowagi na profesjonalnej platformie stabilograficznej.kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

Ludzie i roboty

Czwartkowe przedpołudnie klasa 5b spędziła na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki uczestniczyła w warsztatach "Ludzie i roboty - tak różni, tak podobni". W ich trakcie wspólnie rozważaliśmy różnice i podobieństwa między ludźmi a robotami, zastanawialiśmy, w jakich dziedzinach życia mogą nam pomagać oraz obejrzeliśmy wiele ciekawych filmików i zdjęć obrazujących rozwój robotyki na przestrzeni dziesięcioleci. Największy entuzjazm wzbudził jednak pokaz prawdziwego robota, który - odpowiednio zaprogramowany - zademonstrował nam m.in. swój spacer, taniec i śpiew! Wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem. To były naprawdę interesujące zajęcia! Kto wie, może dzięki nim wśród nas wyrośnie przyszły inżynier robotyki...?

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

Kreatywny czwartek

Dziś klasa 8 a wraz z s. Marią Magdaleną Masłoń i p. Urszulą Czarską udała się na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, by wziąć udział w zajęciach "Kreatywny workshop". Mieliśmy okazję nie tylko wykazać się wyobraźnią, ale także nieszablonowym myśleniem. Tworzenie grupowego opowiadania, wymyślanie nowego znaczenia znanych skrótowców zaangażowały wszystkich maksymalnie. Jednak prawdziwym "gwoździem programu" okazało się zadanie polegające na zbudowaniu wieży z makaronu! Pomysłowość ósmoklasistów zadziwiła nawet panie prowadzące zajęcia. Najwyższa wieża została bowiem przyczepiona do projektora! Jesteśmy kreatywni na szóstkę!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

BohaterON - włącz historię!

"BohaterON - włącz historię!" to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im specjalnie przygotowanych na tę okazję kartek. Akcja trwa od 1 sierpnia do 2 października - 63 dni, czyli dokładnie tyle, ile trwało Powstanie Warszawskie. W ramach kampanii Polacy wysłali do Powstańców Warszawskich aż 215 507 kartek i listów w dwóch edycjach akcji. Co trzecia wysłana w II edycji akcji kartka była skierowana do konkretnego uczestnika walk o stolicę. Cieszymy się, że i nasza szkoła włączyła się do tej kampanii - w dniu dzisiejszym uczniowie podczas lekcji historii oraz innych zajęć skierowali do Powstańców wiele ciepłych słów i życzeń. Pokolorowane kartki zostały dziś wysłane, z pewnością niedługo trafią do adresatów. Mamy nadzieję, że udział w akcji pomoże naszym uczniom wzmacniać ich poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować ich wrażliwość społeczną. Udział w akcji wpisuje się również w projekt "Niepodległa 2018" będący w naszej szkole wyrazem świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

Tempo przemieszczania się zanieczyszczeń

W kolejnym dniu Lubelskiego Festiwalu Nauki uczniowie klasy 7a tym razem mieli okazję poznać w jakim tempie zanieczyszczenia przemieszczają się w środowisku. Warsztaty zorganizował dla nas Uniwersytet Przyrodniczy. Zostało nam przedstawione doświadczenie modelowe, w którym zawarte były 3 zagadnienia: szybkość filtracji zanieczyszczeń przez less, piasek i wełnę mineralną, zatrzymywanie zanieczyszczeń oraz ocena właściwości fizykochemicznych przesączów. Uczniowie mieli możliwość nie tylko teoretycznego zapoznania się z problemami zanieczyszczania środowiska, ale również mogli sami przeprowadzić eksperymenty: oznaczenia wartości pH roztworów (między innymi sprawdzili pH swojej śliny), przewodności elektrolitycznej, zawartości fosforu, ocenę ilości i jakości przesączu. Pokazy okazały się bardzo interesujące i zapewne przyczynią się do chętnego poszerzania wiedzy chemicznej. Panie prowadzące zapowiedziały, że już myślą o nowych doświadczeniach na przyszły rok, czekamy więc z niecierpliwością.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

Wychowanie przez czytanie

Klasa 5a rozpoczęła zajęcia z cyklu "Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości". Program jest częścią kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" oraz jest skierowany do uczniów kl. 5-7 szkół podstawowych i będzie realizowany w naszej szkole. Celem programu jest przedstawienie uczniom pozytywnych wartości, wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Pod opieką nauczycieli uczniowie będą omawiać istotę i skutki stosowania bądź zaniechania poszczególnych wartości moralnych, stworzą też krótkie prezentacje multimedialne przedstawiające wybrane przez siebie wartości.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

Wioska "Dzieci z Bullerbyn"

"Dzieci z Bullerbyn" to powieść napisana w 1947 roku przez popularną szwedzką pisarkę dziecięcą - Astrid Lindgren. Książka opisuje życie sześciorga dzieci z malutkiej szwedzkiej wioski Bullerbyn. Przez ostatni tydzień uczniowie klasy 3a czytali pierwsze rozdziały powieści. Dzisiaj na lekcji plastyki, przy pomocy farb mieli za zadanie przedstawić swoje wyobrażenie wioski, o której przeczytali w książce. Na pracach znalazły się więc Zagroda Północna, Środkowa i Południowa, część z nas namalowała wszystkich bohaterów książki, niektórzy nie zapomnieli nawet o domalowaniu między domami sznurków, za pomocą których bohaterki lektury przesyłały sobie listy. Jutro będziemy oglądać efekty naszej pracy i rozmawiać o dzieciach mieszkających w Bullerbyn.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

Żywa lekcja muzyki

W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki uczniowie klasy 4b wraz z opiekunami udali się dziś do Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego by uczestniczyć w żywej lekcji muzyki. Projekt "Człowiek, nauka, muzyka - koincydencją inspiracji" przeniósł zgromadzoną widownię w świat muzyki poważnej. Uczniowie mieli okazję usłyszeć m.in. pieśni operowe Mieczysława Karłowicza, Franza Schuberta oraz Stanisława Moniuszki. Pomiędzy poszczególnymi występami można było usłyszeć kilka ciekawostek dotyczących wymienionych kompozytorów. Na koniec młodzi słuchacze mieli okazję włączyć się do wspólnego Krakowiaka. Mamy nadzieję, że dzisiejsze wyjście pozwoliło choć trochę uwrażliwić naszych młodych słuchaczy na muzykę klasyczną.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.09.2018

Geograficzne zajęcia terenowe

Dzisiaj koło geograficzne rozpoczęło działalność zajęciami w terenie. Uczniowie w grupach wykonywali szkice terenu, sporządzali legendę zamieszczonych znaków, orientowali swoje plany-szkice z użyciem kompasów. Nie zabrakło też zadań specjalnych.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.09.2018

Sekrety ludzkiego ciała

Klasa 8a wraz z wychowawczynią s. Marią Magdaleną Masłoń oraz p. Katarzyną Jaworską wzięła dziś udział w zajęciach zorganizowanych przez Uniwersytet Medyczny. Temat brzmiał: "Sekrety ludzkiego ciała". Na początku mogliśmy się dowiedzieć o tajnikach naszego organizmu, poznając układ sercowo-naczyniowy, oddechowy oraz pokarmowy. Studentki medycyny omówiły nam ponadto przebieg różnych badań: dotykowych - dlaczego lekarz uciska dane miejsca i jak rozpoznaje problemy - oraz za pomocą różnych przyrządów. Po części teoretycznej nadszedł czas ćwiczeń praktycznych: mierzenie ciśnienia, tętna, osłuchiwanie stetoskopem czy obserwowanie reakcji źrenic na światło. Chętnych uczniów do badań i ich przeprowadzania nie brakowało! To był bardzo ciekawy projekt, a zdobyta wiedza i doświadczenie z pewnością przydadzą się w życiu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.09.2018

EEGBiofeedback - komputerowy trening sprawności mózgu

Uczniowie z klasy 8b wraz z wychowawcą p. Martą Muszyńską i p. Andrzejem Paździorem uczestniczyli w projekcie dotyczącym poznania metody EEGBiofeedback, która pozwala na zwiększenie możliwości i skuteczności naszego mózgu. Metoda ta stosowana jest u osób zdrowych w celu szybszej nauki, polepszenia koncentracji, pamięci i uwagi, pozytywnie wpływa na twórczość, osiąganie wyższych wyników m.in. w sporcie, muzyce, nauce języków obcych. Dodatkowo wpływa na redukcję i kontrolę stresu, pozwala na wyciszenie i relaksację. U dzieci i młodzieży z problemami w szkole, celem polepszenia wyników w nauce, przy dysleksji, dysgrafii, dyskalkulii, zaburzeniach koncentracji uwagi oraz zaburzeniach zachowania (np. nadpobudliwość psychoruchowa, impulsywność, lęki, agresja). Stosowana jest również u dorosłych z zaburzeniami snu, stanami lękowymi, natręctwami, depresją, przewlekłymi bólami głowy, uzależnionych oraz z zespołem przewlekłego zmęczenia i przewlekłego stresu. Podczas zajęć uczniowie zostali poddani treningowi metodą EEGBiofeedback. Uczestnicy wzieli udział w ćwiczeniach koncentracji i relaksacji z dokładnym omówieniem uzyskanych wyników, sprawdzili własną zdolność koncentracji. Wynik kasy był bardzo zadawalający, wszyscy badani doskonale potrafią koncentrować się na zadaniu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.09.2018

Chemia żywi, leczy, ubiera, chroni, ale także niszczy...

Dzisiaj klasa 5a udała się na Uniwersytet Przyrodniczy, by wziąć udział w warsztatach "Chemia żywi, leczy, ubiera, chroni, ale także niszczy...". Ich celem było uświadomienie sobie ogromnej roli chemii w naszym życiu codziennym. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak szerokie jest jej zastosowanie! A spotykamy się z nią przecież na każdym kroku - w żywności, ubraniach, kosmetykach, lekarstwach... Na przykładach konkretnych produktów (np. serek wiejski czy pieczywo) dowiedzieliśmy się, jak chemia wpływa na ich trwałość czy konsystencję, których składników lepiej się wystrzegać i jak dokonywać zdrowych wyborów. Temat był niezwykle interesujący, więc pytaniom nie było końca! Po tych zajęciach z pewnością nieco inaczej spojrzymy na otaczający nas świat - z większą refleksją i świadomością tego, jak ważna jest chemia w życiu każdego z nas.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.09.2018

Jak założyć opatrunek

Przy okazji Lubelskiego Festiwalu Nauki uczniowie klasy 1a wzięli dziś udział w zajęciach zorganizowanych przez Uniwersytet Medyczny. Na Wydziale Zdrowia w Collegium Maximum uczestniczyli w zajęciach pt. "Jak założyć opatrunek". Podczas spotkania uczniowie mieli okazję nauczyć się prawidłowego mycia rąk, zakładania opatrunku na ranę, bandażowania kciuka oraz ręki. Ponadto dowiedzieli się jak postępować w przypadku ukąszenia owadów oraz drobnych ran powstałych na skutek pogryzienia przez psa lub kota. Na zakończenie każdy otrzymał drobny upominek. To było bardzo wartościowe spotkanie.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.09.2018

Przemiana fizyczna a chemiczna

Dzisiaj podczas lekcji chemii w klasie 7b uczniowie dowiedzieli się, jaka jest różnica między przemianą fizyczną a chemiczną. W naszym codziennym życiu takie przemiany zachodzą nieustannie. Pieczenie ciasta, trawienie pokarmu czy kwaśnienie mleka to przykłady reakcji chemicznych. Skraplanie wody na pokrywce garnka, powstawanie szronu i topnienie parafiny to zjawiska fizyczne. Dobrze jest zrozumieć, że wiedza, którą przyswajamy w szkole, to nie czysta abstrakcja, a opis tego, co dzieje się każdego dnia wokół nas.
Na zdjęciu - zjawiskowa reakcja spalania magnezu.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.09.2018

Daltoniści są wśród nas

W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki klasa 7a uczestniczyła dziś w zajęciach warsztatowych pt. "Daltoniści są wśród nas". Zajęcia odbyły się na Uniwersytecie Przyrodniczym. Dowiedzieliśmy się jak bardzo wiele ważnych funkcji pełnią nasze zmysły m.in. ostrzegają nas o niebezpieczeństwie i umożliwiają ocenę jakości tego co spożywamy. Mogliśmy sprawdzić czy nasze zmysły: smaku, węchu i wzroku pracują prawidłowo. A może jesteśmy "daltonistami"? Przeprowadzone zostały próby na tzw. daltonizm wzrokowy (z wykorzystaniem tablic Ishihary), daltonizm węchowy (interpretacja zapachu przygotowanych próbek wzorcowych) oraz daltonizm smakowy (rozpoznanie smaku sześciu przygotowanych próbek wzorcowych). Przedstawiono nam również szereg ciekawostek dotyczących zmysłów człowieka.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 19.09.2018

Sekrety ludzkiego organizmu

Dzisiaj klasa 8b wraz z wychowawcą p. Martą Muszyńską i p. Anną Kapicą-Świstak wzięła udział w projekcie zorganizowanym przez Studenckie Pediatryczne Koło Naukowe. Zajęcia pt. "Sekrety ludzkiego organizmu" przybliżyły uczniom anatomię i fizjologię ludzkiego ciała. Wcielili się w rolę lekarza, posługując się stetoskopem osłuchiwali płuca i serce. Dokonali pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Mieli też możliwość utrwalić wiedzę, którą zdobywali podczas lekcji przyrody i biologii. Młodzież uznała projekt za bardzo ciekawy.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.09.2018

"Jak porozumiewać się
z szympansem?" i nie tylko...


Klasa 7b dwukrotnie uczestniczyła w projektach organizowanych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. DW dniu dzisiejszym uczniowie udali się na Wydział Socjologii i Filozofii UMSC. Zajęcia nosiły intrygujący tytuł - "Jak porozumiewać się z szympansem?". Dr Piotr Konderak wprowadził słuchaczy w tajniku zwierzęcego umysłu i sposobu uczenia szympansów pewnych czynności ludzkich. Drugi wykład odbywał się w nowo otwartym budynku Centrum Symulacji Medycznej UM, gdzie młodzież wysłuchała prelekcji o szkodliwych skutkach spożywania alkoholu. Dodatkowo uczniowie mieli okazję zwiedzić pracownie, w których przyszli lekarze zdobywają wiedzę odnośnie pierwszego kontaktu z pacjentem. Zajęcia te odbywają się przy pomocy specjalnych manekinów i najnowszej technologii. To już XV Festiwal Nauki. Dzięki tego typu akcjom uczniowie szkół podstawowych mogą poznać pracę badaczy na uniwersytetach i powoli oswajać się ze szkolnictwem wyższym.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.09.2018

Kolorowy świat nauki

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 4a wzięli udział w niezwykle ciekawych warsztatach w Instytucie Biologii i Biochemii UMCS, gdzie mogli podziwiać i samodzielnie wykonać szereg barwnych reakcji. Dowiedzieli się jak można połączyć i rozdzielić kolory, wykorzystując różnorodne barwniki i detergenty. Poznali sposoby na wyprodukowanie kolorowej piany. Zobaczyli także działanie niewidzialnych gazów na przedmioty stałe. Z wykorzystaniem mikroskopów oglądali bakterie i grzyby w skali mikro. Sprawdzili jakie mikroorganizmy bytują na naszej skórze, a dla chętnych było także zadanie domowe do wykonania - podtrzymanie hodowli własnych bakterii skórnych. Warsztaty naszych młodych badaczy przyrody zakończyły się oglądaniem plam na Słońcu. Otrzymaliśmy już zaproszenie na kolejny Lubelski Festiwal Nauki - do zobaczenia za rok!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.09.2018

Zabawa z Pitagorasem

Dziś klasa 6a udała się na UMSC, by poznać sławnego matematyka Pitagorasa i jego twierdzenie o bokach w trójkącie prostokątnym. Uczniowie grając w grę planszową, razem z prowadzącymi zajęcia wyruszyli w podróż na wyspę Samos i utrwalali poznane twierdzenie Pitagorasa. Dziękujemy za wspaniałą zabawę i ciekawą lekcję matematyki.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.09.2018

W Colegium Maximum

Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zorganizował zajęcia związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Miały one na celu kształtowanie u dzieci umiejętności oczyszczania, zakładania opatrunków i bandażowania ran. Po części teoretycznej uczniowie klasy 2b mogli opartywać "rany" i bandażować ręce swoich kolegów posługując się wcześniej zdobyta wiedzą. Nauczyły się także tego, co należy robić w przypadku oparzeń i ukąszeń.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.09.2018

Ciężkie jest życie naukowca

"Wybitni ludzie nauki. Ciężkie jest życie naukowca"" - taką nazwę miały pierwsze zajęcia, w których klasa 5b wzięła udział w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Tuż po szkolnej mszy świętej udaliśmy się na Politechnikę Lubelską, by tam zasiąść w jednej z auli i poczuć się niczym studenci. W trakcie prezentacji zapoznaliśmy się z ciekawymi faktami i zabawnymi anegdotami z życia zasłużonych naukowców oraz zagadnieniami, którymi się zajmowali - z dziedziny matematyki, fizyki czy chemii. Wspomniane zostały takie postacie jak Pitagoras, Albert Einstein czy Maria Skłodowska-Curie. Okazuje się, że życie genialnego naukowca nie zawsze jest usłane różami! Wykład zachęcał do zadawania wielu pytań i był interesującym wstępem do informacji, które z czasem będziemy zapoznawać na lekcjach w naszych szkolnych ławkach. Bo pamiętajmy, że za znanymi twierdzeniami kryją się ludzie z krwi i kości, którzy swojej pasji niejednokrotnie poświęcali całe swe życie!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 18.09.2018

Szkolna Msza Święta z poświęceniem przyborów szkolnych i zaprzysiężeniem sztandarowych

Dzisiaj o godzinie 8.30 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się w Kościele parafialnym pod wezwaniem św. Pawła, by wspólnie uczestniczyć we Mszy Świętej, podczas której odbyło się poświęcenie przyborów szkolnych. 18 września jest dniem, w którym wspominamy świętego Stanisława Kostkę. Jest to postać niezwykle ważna, stanowiąca wzorzec do naśladowania, szczególnie dla uczniów. Wyróżniał się skromnością, pobożnością i umiarkowaniem - cechami tak pożądanymi współcześnie. Po Eucharystii przyrzeczenie złożyli dwaj uczniowie klas ósmych, którzy oficjalnie weszli w skład pocztu sztandarowego i jako pierwsi chłopcy w historii naszej szkoły będą pełnili funkcję sztandarowych (do tej pory pełnili ją nauczyciele). Mamy nadzieję, iż poświęcone przybory sprawią, że w dziennikach lekcyjnych będą widniały same oceny celujące!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.09.2018

Po Lublinie z Panią Muzyką

W tym roku, z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości Fundacja EDUARTTE, którą regularnie gościmy w naszej szkole na tzw. "Lekcjach muzyki" zaprosiła nas do udziału w cyklu audycji pt. "Piękna nasza Polska cała". Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli dziś w pierwszej z cyklu audycji muzycznej "Ach Lubelskie, jakie cudne". Dzieci miały okazję poznać i utrwalić muzykę, stroje, tańce i pieśni ludowe z Lubelszczyzny oraz podania i legendy Koziego Grodu. Jak to zwykle bywa, najwieksze zainteresownie wzbudził koziołek, ale uczniom spodobały się także wielobarwne stroje i skoczne piosenki. Kolejne zajęcia już w przyszłym miesiącu.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.09.2018

Biuro Detektywistyczne - keratynocyt

Uczniowie klasy 3a wzięli dziś udział w zajęciach organizowanych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Odwiedziliśmy Uniwersytet Medyczny, gdzie uczestniczyliśmy w ciekawym wykładzie zatytułowanym "Biuro Detektywistyczne - keratynocyt". W interesujący sposób zostały nam przekazane informacje dotyczące ludzkiej skóry. Dowiedzieliśmy się, dlaczego nasza skóra się opala, ma różne barwy i od czego to zależy. Usłyszeliśmy także wiele ciekawostek. Teraz już wiemy, ile waży skóra człowieka oraz jakiej jest wielkości. Na koniec zajęć każdy z nas miał okazję zobaczyć swoją skórę pod specjalną dermatologiczną lupą. Po powrocie do szkoły rozmawialiśmy na temat wykładu, dzieliliśmy się zapamiętanymi informacjami. Oby na długo zostały w naszej pamięci!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.09.2018

Zasady dobrej komunikacji

Klasa 8b wraz z wychowawcą p. Martą Muszyńską w ramach LFN wzięła dziś udział w projekcie "Zasad dobrej komunikacji-porozumienie bez przemocy". Uczniowie poznali sztukę poprawnej komunikacji, w której istotne są: spostrzeganie bez oceniania, uczucia osób dialogujących, ich potrzeby oraz sposoby wyrażania. Ważnym elementem komunikacji interpersonalnej jest również umiejętność przezwyciężania blokad tkwiących w osobach, jak i w samej sytuacji dialogu. W czasie trwania zajęć uczestnicy zapoznali się ze sposobami używania konkretnego języka działań, budowania zdolnosci empatii i ekspresji własnych emocji bez ranienia innych. Takie umiejętności z cała pewnością przydatne są, by zrozumieć innych i być rozumianym.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.09.2018

Profilaktyka to zdrowie!

Dzisiaj klasa 8a wraz z wychowawczynią s. Marią Magdaleną Masłoń oraz p. Anną Karą w ramach tegorocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki wzięła udział w dwóch projektach, które odbyły się w nowiutkiej (otwarcie będzie dopiero 1 października!) auli Centrum Symulacji Medycznej. Pierwszy dotyczył działania nikotyny, a drugi wpływu alkoholu na organizm człowieka. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni tematem używek, gdyż są one wszechobecne w naszym społeczeństwie. Dobrze wiedzieć, że jeden papieros to aż 11 minut życia krócej (!), a spustoszenie organizmu i ilość chorób, jakie stają się udziałem ludzi palących czy alkoholików zaprezentowane na slajdach zrobiły na wszystkich duże wrażenie. Taka wiedza to najlepsza profilaktyka. Na koniec mogliśmy zwiedzić najnowsze, bardzo nowoczesne sale, w których studenci uczą się, jak postępować z chorymi - pod okiem profesora siedzącego w pomieszczeniu obok, który przez lustro weneckie może obserwować wszystko, co robią jego podopieczni. Nie zabrakło ćwiczeń praktycznych, jak badanie stetoskopem. Tak więc Lubelski Festiwal Nauki uważamy za otwarty!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.09.2018

Tutoring, czyli praca na mocnych stronach

Od ubiegłego roku nasza szkoła realizuje program pt. "Tutoring Szkolny. Wychować Człowieka Mądrego". Jest to niezwykła metoda dydaktyczna, szczególnie skuteczna jeśli chodzi o rozwijanie potencjału uczniów oraz motywowanie ich do samodzielnej pracy. Polega na regularnych indywidualnych spotkaniach (tutorialach) z uczniem, w ramach których podopieczny samodzielnie przygotowuje zadania, które są następnie omawiane z tutorem. Ta forma pracy niesie satysfakcję zarówno podopiecznemu, jak i nauczycielowi. Tutor (z łaciny – opiekun) to ktoś, kto potrafi pokierować rozwojem ucznia, trafnie rozpoznać jego potencjał, wspólnie wyznaczyć ścieżkę rozwoju naukowego, osobistego i społecznego, uważnie podchodzić do wyników jego prac, zmotywować do długotrwałej współpracy i znajdować w niej obopólną radość.
Może to być doskonała metoda do pracy, szczególnie dla uczniami klas starszych, którzy są tuż przed podjęciem pierwszych ważnych życiowych i naukowych decyzji. Warto inwestować w uczniów!
Na stronie internetowej naszej szkoły, w zakładce nauczyciele znajduje się informacja odnośnie tego, kto jest tutorem. Zainteresowanych swoim rozwojem uczniów kierujemy do poszczególnych nauczycieli. Zapisy na tutoring omawiamy z konkretnym nauczycielem.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 15.09.2018

Nasze nowe pracownie

Do końca budowy naszego boiska oraz remontu terenu, który oddajemy w ręce siódmo i ósmoklasistów pozostało już tylko kilka dni, dlatego za pośrednictwem fotorelacji dzielimy się tym, co już mamy, czyli naszymi nowymi pracowniami. Próbowaliśmy połączyć stare i nowe, średniowiecze i współczesność tak, by nie tracą uroku tego, co dawne stworzyć odpowiednią atmosferę i warunki do nauki naszej młodzieży. Aranżację wnętrz powierzyliśmy p. Annie Zugaj - mamie Niny i Jakuba, która nie szczędziła czasu dopracowując każdy szczegół. Jeszcze raz z serca dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą wspólną sprawę!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 15.09.2018

Piknik rodzinny

Dzisiaj na terenie zielonym obok szkoły odbył się kolejny piknik rodzinny. Wspólne spotkanie na początku września jest już tradycją. O godzinie 11 wszyscy zgromadzili się, by rozpocząć ten czas modlitwą. Organizatorzy zadbali o moc atrakcji. Scena talentów cieszyła się ogromną popularnością. Mecze między przedstawicielami klas dostarczyły wielu emocji, zwłaszcza, że rozgrywane były na nowym boisku. Najmłodsi mogli „szaleć”, bawiąc się na "dmuchańcach". Oczywiście nie zabrakło też wielu innych atrakcji. Wszystko w towarzystwie muzyki, rozmów i tańców (belgijskich). Nie straszna okazała się pogoda, choć początkowo zaskoczył nas lekki deszcz. By nabrać energii, można było posilić się przy stanowisku grillowym oraz spróbować przepysznych ciast i sałatek przygotowanych przez mamy. Takie dni jak ten są wyjątkowe, dostarczają nam niezapomnianych wrażeń i są okazją do integracji społeczności szkolnej, która stale się powiększa. W organizacji pomagała również Rada Rodziców i tatusiowie, którzy spędzili wczorajsze popołudnie rozkładając nasze nowe namioty. Wszystkim serdecznie dziękujemy za dzisiejsze miłe spotkanie!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 14.09.2018

Z pomocą dla Lenki

Dzisiaj uczniowie klasy 8b aktywnie włączyli się w akcję "Nakrętki dla Lenki", dziewczynki, która potrzebuje dofinansowania do rehabilitacji. Wspólnymi siłami zebrali kilka worków nakrętek w ciągu zaledwie trzech dni, pomagali im znajomi, rodzina, sąsiedzi. Niech to będzie zachetą dla pozostałych uczniów, bo "warto pomagać"!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 14.09.2018

Międzynarodowy Dzień Kropki

Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "The Dot" nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Została ona przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Historia o małej dziewczynce imieniem Vashti, która nie wierzy w swoje możliwości stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Na całym świecie organizuje się tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Oczywiście motywem przewodnim jest kropka.
Również w naszej szkole tego dnia już po raz drugi korytarze zaroiły się od pozytywnie zakropkowanych. W każdej klasie tego dnia myślą przewodnią wszelkich działań edukacyjnych stała się kropka. Czytano książeczkę o Vashi, śpiewano piosenki o kropkach, były kropkowe zabawy matematyczne, prace plastyczne z kropką w roli głównej i wiele innych aktywności. Działo się sporo, a wszystko za sprawą małej kropki. To był dzień pełen emocji i świetnej zabawy.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 13.09.2018

Zjawisko elektryzowania

Na dzisiejszej lekcji fizyki młodzież z klasy 8b dowiedziała się, na czym polega zjawisko elektryzowania. Pierwsze badania nad elektryzowaniem ciał były wykonywane już w XVII wieku przez Williama Gilberta za pomocą bursztynów, żywicy i szkła. Uczniowie starali się dziś powtarzać te doświadczenia sprzed lat. Co prawda bez bursztynów, ale za to z pałeczkami szklanymi i ebonitowymi. Wyposażeni w odpowiednie pomoce dydaktyczne, samodzielnie badali oddziaływania między jednoimiennie lub różnoimiennie naelektryzowanymi ciałami. Wiedzą już, dlaczego naelektryzowane włosy wzajemnie się odpychają i dlaczego naelektryzowany balon przyczepia się do ściany :)


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 13.09.2018

Rok szkolny za oceanem

Po raz kolejny w nasze progi zawitał Gość z Ameryki, p. Brian Panasiak. Na dzisiejszym spotkaniu inaugurującym zajęcia Koła Anglistycznego Pan Brian opowiadał o systemie edukacji w Stanach Zjednoczonych, jego najbardziej rozpoznawalnych cechach oraz o podobieństwach i różnicach, jakie dzielą go od systemu edukacji w Polsce. Całość urozmaicał pokaz zdjęć przedstawiających różne amerykańskie szkoły i uniwersytety. Nasz Gość zakończył swoje wystąpienie stwierdzeniem, że woli uczyć w Polsce. Zapraszamy na kolejne spotkania do naszej szkoły.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 13.09.2018

"Opowieści Koziołka Lubelskiego"

Uczniowie klasy 1a oraz 1b uczestniczyli w dniu dzisiejszym w spektaklu zatytułowanym "Opowieści Koziołka Lubelskiego" przygotowanym przez Lubelską Szkołę Superbabć mieszczącą się w Wojewódzkim Ośrodku Kultury. Na scenie wystąpiły panie, które wcieliły się w role ważnych dla Lublina postaci. Tytułowy koziołek przypomniał widzom skąd się wzięła nazwa naszego grodu oraz dzielnicy Czwartek, kiedy Lublin otrzymał prawa miejskie oraz kto stworzył nasz herb. Całość dopełniały piękne własnoręcznie przygotowane rekwizyty i stroje. Bardzo dziękujemy za tak ciekawe przypomnienie legend związanych z naszym miastem. Mamy nadzieje, ze jeszcze kiedyś zostaniemy zaproszeni do tej niezwyklej szkoły!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 13.09.2018

Wojna widziana oczami dziecka

1 września obchodziliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej. Choć jest to trudny etap historii naszego kraju, uczniowie klasy 3a postanowili zmierzyć się z tym tematem. Przewodnikiem stała się dla nas Asiunia, główna bohaterka książki Joanny Papuzińskiej. Jest to historia życia autorki książki, opowiedziana z perspektywy dziecka. Historia małej Asiuni, zaczyna się w dniu jej piątych urodzin, po których zaraz wybucha wojna. Dziewczynka była zmuszona przebywać u obcych ludzi, bez mamy i taty. Wspomina trudne czasy. Uczniowie na kolejnych lekcjach zastanawiali się, co jest nam obecnie niezbędne do życia, a co mogłaby zabrać wojna, gdyby wybuchła dziś. Wspólnie zastanawialiśmy się, co czuła bohaterka na kolejnych etapach swojej wojennej wędrówki. Lektura stała się również inspiracją do poznania zabaw, którymi zajmowały się dzieci w czasie wojny, takich jak zabawa o nazwie hacele. Na koniec cyklu zajęć stworzyliśmy symboliczny plakat, w którym każdy z nas mógł napisać, co jest ważne dla niego, a co mamy dzięki temu, że walczyli o to nasi przodkowie.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 13.09.2018

Pierwsza wizyta w szkolnej bibliotece

Uczniowie klasy 1b gościli dziś po raz pierwszy w szkolnej bibliotece. Wysłuchali informacji na temat biblioteki, korzystania z jej księgozbioru oraz zasad poszanowania książek. Na koniec zajęć każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Mamy nadzieję, że od tej pory będą często odwiedzać bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania. Zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Środa 12.09.2018

Zbliżają się wybory...

Wrzesień to czas, w którym wybieramy nie tylko samorządy klasowe, ale także Radę Samorządu Uczniowskiego. Zachęcamy do tego, aby każdą klasę z poziomu 4-8 reprezentował w wyborach jeden kandydat. Z pewnością warto przygotować specjalny plakat wyborczy informujący o kandydaturze oraz o planowanych pomysłach – można je składać do piątku 21 września do gabinetu psychologiczno-pedagogicznego. Wybory odbędą się 27 września – natomiast dzień później po modlitwie porannej poznamy nowowybraną Radę Samorządu Uczniowskiego. Wszystkim kandydatom życzymy odwagi i zapału do pracy! Pamiętajmy, że aktywny udział w wyborach to świetna lekcja demokracji i aktywności społecznej. Praca w Samorządzie Uczniowskim to także przestrzeń do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami, okazja do zdobywania doświadczeń, umiejętności organizacyjnych, komunikacyjnych, współpracy z uczniami innych klas. To pole do realizowania własnych pomysłów i projektów - wiemy już, że takich nie brakuje. Czekamy na kandydatury uczniów.


kliknij, aby powiększyć

Środa 12.09.2018

Nauka przez doświadczenia

Na dzisiejszej lekcjach chemii uczniowie klas siódmych poznali pojęcie gęstości. To jedna z podstawowych właściwości fizycznych, jej wartość dla danej substancji można odczytać z tabeli albo.... samodzielnie ją ustalić. Na podstawie wykonanych pomiarów uczniowie określili gęstość trzech sześcianów o jednakowych wymiarach, zbudowanych z różnych substancji. Wiedza, którą zdobyli, pomogła młodzieży zaplanować i wykonać inne interesujące doświadczenie. Był to przekładaniec cieczowy, który wzbudził ich zachwyt. Po głośnym "wow" było już wiadomo, że omawiane dziś zagadnienie na długo zapadnie im w pamięć. I o to chodzi!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 11.09.2018

Zebranie organizacyjne dla rodziców

Dzisiaj miało miejsce pierwsze zebranie rodziców w roku szkolnym 2018/2019. O godzinie 16.30 spotkania rozpoczęli rodzice z klas edukacji wczenoszkolnej. Następnie o 17.15 wszyscy opiekunowie zgromadzili się w auli, by wysłuchać przedstawicieli poszczególnych agend szkolnych. Głos zabrała Siostra Dyrektor, Siostra Przełożona oraz członkowie Rady Rodziców. Mówiono o sprawach bieżących w kwestii organizacji pracy, bezpieczeństwa, nowych obiektów oddanych do użytku oraz zajęć prowadzonych w tym roku szkolnym. Ostatni punkt zebrania stanowiło spotkanie rodziców uczniów klas IV-VIII z wychowawcami. Przy okazji pierwszej "wywiadówki" w poszczególnych zespołach spotkali się również nauczyciele - przedmiotowcy uczący w jednym oddziale.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 10.09.2018

VIII Tydzień Wychowania

W dniu dzisiejszym w całej Polsce rozpoczyna się VIII Tydzień Wychowania, który potrwa do 15 września. Jest to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. W tym roku hasłem przewodnim Tygodnia Wychowania jest motto "W poszukiwaniu drogi". Materiały przygotowane dla duszpasterzy, katechetów i wychowawców związane są z problematyką rozeznawania powołania i towarzyszenia dzieciom i młodzieży w rozpoznawaniu drogi życia. W naszej szkole inicjatywa Tygodnia Wychowania również ma swoje miejsce. Podczas modlitwy porannej rozważane będą teksty przygotowane specjalnie na tę okazję. Problematyka powołania i poszukiwania drogi życia poruszana będzie podczas godzin wychowawczych, katechezy oraz wychowania do życia w rodzinie. Rodzice mogą zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi dla nich materiałami na gazetce ściennej na parterze szkoły. Wszystkich uczniów zapraszamy również do udziału w szkolnym konkursie literacko - plastycznym, którego regulamin znajduje się tutaj. Mamy nadzieję, że owocne przeżycie tegorocznego Tygodnia Wychowania pomoże nam - wychowawcom i rodzicom we wsparciu powierzonych nam dzieci w rozpoznawaniu ich drogi życiowej.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 8.09.2018

Z troski o zdrowie

Ze względu na troskę o zdrowie naszych uczniów, wśród których wielu ma wady postawy ciała, zatrudniliśmy fizjoterapeutkę - p. Anetę Daruk, która poprowadzi zajęcia gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej w naszej szkole. Nadrzędnym celem wprowadzenia tych zajęć jest działanie profilaktyczne, mające wykształcić u dzieci nawyk prawidłowej postawy jak również eliminowanie wad już nabytych. Wszechstronny rozwój fizyczny i wspaniała zdrowa zabawa to kolejne korzyści z uczestnictwa w zajęciach. Aby zapobiec wadom postawy należy umożliwić i zapewnić dzieciom dostęp do zorganizowanej formy aktywności ruchowej w rozszerzonym wymiarze i wprowadzić elementy gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej dostosowanej do ich wieku i możliwości psychoruchowych.
Główne cele gimnastyki korekcyjnej to:
• korygowanie istniejących zaburzeń statyki ciała i doprowadzenie jej, o ile jest to możliwe, do stanu prawidłowego,
• niedopuszczenie do powstawania wad postawy ciała, gdy zaistnieją warunki sprzyjające ich powstawaniu,
• doprowadzenie sprawności fizycznej dziecka do stanu uznanego za prawidłowy,
• wyrobienie nawyku prawidłowej postawy - w trakcie zabaw ruchowych oraz ćwiczeń korekcyjnych dzieci uczą się własnego ciała, odkrywają różnice pomiędzy postawą prawidłową a nieprawidłową; poznają pozycje, w których można wypoczywać z korzyścią dla efektów korekcyjnych,
• wzmocnienie mięśni posturalnych odpowiedzialnych za prawidłową postawę - głównie mięśni grzbietu i brzucha, stabilizujących kręgosłup,
• profilaktyka występowania wad kończyn dolnych miedzy innymi poprzez wzmacnianie mięśni podeszwowych stóp.
Dzięki zajęciom korekcyjnym oddziałujemy nie tylko na motorykę dzieci, lecz także poprawiamy zdolności zapamiętywania, koncentracji, uwagi i spostrzegawczości. Rozbudzamy też zamiłowanie do wszechstronnej aktywności, co z pewnością przyczyni się do ich lepszego startu w przyszłość.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 7.09.2018

Pueri Cantores Lublinenses

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyło się przesłuchanie do Archidiecezjalnego chóru chłopięco-męskiego Pueri Cantores Lublinenses. Tradycyjnie już od kilku lat Ksiądz Dyrygent Attila Honti, który jest dyrektorem artystycznym chóru przybył do naszej szkoły aby przesłuchać chłopców klas drugich i trzecich. Zadanie uczniów, które polegało na powtórzeniu zanuconej przez Księdza melodii, sprawdzało barwę głosu oraz słuch muzyczny. Aż 18 chłopców otrzymało zaproszenia na próby chóru. Mamy nadzieję, że wielu z nich skorzysta z tej pięknej formy aktywności muzycznej będącej także formacją duchową.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 7.09.2018

Kolorowa chemia!

Dzisiaj na lekcjach chemii w klasach ósmych otrzymywaliśmy doświadczalnie wodorotlenki nierozpuszczalne w wodzie. Przeprowadziliśmy kilka reakcji chemicznych, których produktami były różnokolorowe wodorotlenki w postaci osadów: żelaza (III) o ciemnopomarańczowej barwie, miedzi (II) - galaretowaty niebieski, srebra (I) - brązowy i drobny oraz ołowiu (II) - w białym kolorze. Dużo łatwiej przyswaja się wiedzę, kiedy można wykonać doświadczenia obrazujące przebieg omawianych reakcji chemicznych.
Nauka w takiej pracowni to sama przyjemność!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 7.09.2018

Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie jest akcją, nad którą patronat sprawuje Prezydent Rzeczpospolitej Polski. Projekt ten funkcjonuje od 2012 roku i ma na celu popularyzację klasyki literatury polskiej. W tym roku wybrano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – powieść traktującą o nadziejach, ale także obawach społeczeństwa polskiego u progu odzyskania niepodległości, której w tym roku przypada setna rocznica. Po modlitwie porannej uczniowie klas 4-8 wysłuchali krótkiej biografii autora oraz fragmentu "Przedwiośnia" opisującego dwór w Nawłoci. Natomiast nasi młodsi uczniowie wsłuchali się we fragment książki pt. "Zaklęcie na „w”"". Książka opowiada historię małego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły – zaczyna wojna. Chłopiec nie bardzo wie, czym ona jest, ale ponieważ dorośli mówiąc o niej ściszają głos, domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Zaklęcie, które sprawia, że ze świata znikają kolory i staje się on czarno – biały… Nasza szkoła uczestniczy również w programie Niepodległa 2018, mającym na celu promować treści patriotyczne. Wszystkich zachęcamy do lektury najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 6.09.2018

Nakrętki dla Lenki

Trzyletnia Lenka spod Kraśnika urodziła się w 27 tygodniu ciąży i lekarze kilka miesięcy walczyli o Jej życie. Lenka żyje, jest śliczną dziewczynką, ale cierpi na szereg dolegliwości typowych dla wcześniaków. Pomocne w jej rozwoju są turnusy rehabilitacyjne, które są bardzo kosztowne ale dzięki zebraniu 6 ton plastikowych nakrętek jeden turnus w roku może być bezpłatny. Nasza szkoła chce wspomóc Lenkę, zatem prosimy w Jej imieniu o przynoszenie do szkoły plastikowych zakrętek do końca 2018 roku w jak największych ilościach. Prosimy również o modlitwę za zdrowie Lenki. Dziękujemy!


kliknij, aby powiększyć

Środa 5.09.2018

Stypendia szkolne

Uczniowie zamieszkujący na terenie Miasta Lublin, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej mają możliwość skorzystania ze stypendium szkolnego o charakterze socjalnym. Jest to forma wsparcia, która ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych i zmniejszenie różnic w dostępie do edukacji. Warunkiem ubiegania się o wspomniane stypendium jest dochód poniżej 514zł netto na osobę w rodzinie oraz wystąpienie w rodzinie jednego lub więcej czynnika spośród następujących: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, rodzina niepełna, zdarzenie losowe (np. nieszczęśliwe wypadki powodujące uszczerbek na zdrowiu, pożar lub zalanie wodą domu). Więcej informacji oraz potrzebne załączniki można znaleźć na stronie internetowej stypendia-szkolne. Wnioski należy składać do dnia 17 września 2018 r. w Wydziale Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin (ul. Narutowicza 37/39, pokój nr 114, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30). W przypadku wątpliwości związanych z wnioskowaniem o tę formę pomocy zachęcamy do kontaktu z pedagogiem szkolnym.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 4.09.2018

Zapisy na zajęcia pozalekcyjne

Co oznacza bardzo długa kolejka przed sekretariatem? Tylko jedno! Zapisy na koła zainteresowań! W imieniu uczniów klas 1-3 robią to rodzice, natomiast uczniowie klas starszych zapisują się indywidualnie u nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia, a jest ich w tym roku jak zwykle dużo: 34 godziny dla klas młodszych i 37 dla klas starszych. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.
kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 3.09.2018

Plan lekcji i zajęć pozalekcyjnych

W zakładce PLAN LEKCJI publikujemy "świeżutki" plan lekcji, który będzie obowiązywał już od jutra aż do końca roku szkolnego!
Zapraszamy także do zakładki KOŁA ZAINTERESOWAŃ, gdzie publikujemy wykaz i opis kół zainteresowań dla uczniów klas 1-3 i 4-8. Zacjęcamy do udziału w licznych zajęciach!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 3.09.2018

Witaj szkoło!

Wrzesień jest miesiącem, który od niepamiętnych dni kojarzy się wszystkim z powitaniem szkoły. Podobnie było i dzisiaj, trzeciego września 2018 roku. Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 stało się faktem. O godzinie 10.15 wszyscy zgromadzili się w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła, by uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej w intencji naszej szkoły. Następnie udano się na nowe boisko, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie uczniów, nauczycieli i rodziców. Głos zabrała Siostra Dyrektor. Cześć artystyczną przygotowały dzieci z klasy 4b pod opieką s. Piotry Janic. Po zakończeniu części oficjalnej odbyły się spotkania klas z wychowawcami. Dużą popularnością cieszyło się "zwiedzanie" nowej części szkoły, gdzie już od jutra młodzież będzie zdobywała wiedzę w pięknych pracowniach przedmiotowych. Nasi uczniowie powrócili po wakacyjnej przerwie pełni entuzjazmu i zapału do pracy. Wszystkim członkom społeczności urszulańskiej życzymy błogosławieństwa Bożego w roku szkolnym 2018/2019!

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 1.09.2018

Obiady 2018/2019

Rodzice uczniów, którzy będą korzystali z obiadów w Szkole Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie w roku szkolnym 2018/2019 dostarczanych przez firmę cateringową Bon Appetit mogą pobrać nowy wzór umowy pod poniższym linkiem pobierz pdf lub w zakładce DZIENNIK ON-LINE. Obiady w cenie 7 zł dostępne będą od 10 września.


kliknij, aby powiększyć

Sobota 1.09.2018

Nauczyciele 2018/2019

W zakładce NAUCZYCIELE publikujemy wykaz nauczycieli oraz nauczane przez nich przedmioty w roku szkolnym 2018/2019. Dołączyli do nas nowi nauczyciele i czekają na nas nowe wyzwania!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 31.08.2018

"Pozytywna Dyscyplina w klasie"

Ostatnie dni wakacji w naszej szkole to nie tylko przygotowanie sal czy spotkania rady pedagogicznej. 30 i 31 sierpnia dziewiętnastu nauczycieli uczestniczyło w szkoleniu "Pozytywna Dyscyplina w klasie" prowadzonym przez p. Agnieszkę Semeniuk – edukatorkę tej metody i od tego roku wychowawcę klasy 2b. Pozytywna Dyscyplina to metoda wychowawcza, która rzuca zupełnie inne światło na problem dyscypliny. Jest w niej zarówno szacunek do potrzeb ucznia, potrzeb nauczyciela, jak i wymogów sytuacji. Działa długofalowo, kładzie nacisk na nauczanie ważnych umiejętności życiowych, uczy dzieci brania odpowiedzialności za siebie i swoje zachowanie. Nauczyciele z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach, dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 30.08.2018

Drugie spotkanie nauczycieli

O godzinie 9.30 rozpoczęło się drugie posiedzenie Rady Pedagogicznej. Przedmiotem dzisiejszych rozważań był plan nadzór pedagogicznego oraz kompetencje kluczowe. Dokonano również analizy wniosków zeszłorocznej ewaluacji oraz wybrano nowy obszar badań. Siostra Dyrektor przekazała nauczycielom szereg informacji dotyczących zagadnień, na które Lubelski Kurator Oświaty szczególnie kładzie nacisk w tym roku szkolnym. Przedstawiono i omówiono najważniejsze kierunki polityki oświatowej państwa. W ciągu najbliższych dni grono pedagogiczne wraz z pracownikami szkoły będzie przygotowywało szkołę, by trzeciego września wszystko było "dopięte na ostatni guzik".

Zapraszamy do naszej internetowej galerii.


kliknij, aby powiększyć

Środa 29.08.2018

Pierwsze spotkanie nauczycieli

Punktualnie o godzinie 9.30 rozpoczęło się dziś pierwsze posiedzenie Rady pedagogicznej, podczas którego Siostra Dyrektor Estera Grzegorek przedstawiła sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego 2017/2018, organizację roku szkolnego 2018/2019, Regulamin określający wskaźniki oceny pracy nauczycieli, natomiast p. Andrzej Paździor omówił zagadnienia związane z ochroną danych osobowych. Jutro druga część spotkania nauczycieli, którzy z zapałem i nowymi siłami przygotowują się do nowego roku szkolnego.


kliknij, aby powiększyć

Ponidziałek 27.08.2018

Kalendarium szkoły
na nowy rok szkolny


Jeszcze nie zabrzmiał pierwszy dzwonek (stanie się to dokładnie za tydzień) a już wiemy, co wydarzy się w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy!
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do miłej lektury (w zakładce "kalendarium" - w górnej części naszej strony internetowej).


kliknij, aby powiększyć

Piątek 24.08.2018

Rozpoczęcie nowego
roku szkolnego 2018/2019


Przed nami ostatni tydzień wakacji, które wydłużą się aż o dwa dni, ponieważ nowy rok szkolny rozpocznie się trzeciego września!
Zapraszamy uczniów naszej Szkoły oraz ich rodziców na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, które poprzedzone zostanie Eucharystią sprawowaną o godzinie 10:15 w kościele parafialnym p.w. Nawrócenia św. Pawła przy ulicy Bernardyńskiej 5. Po mszy św. spotkamy się na nowiutkim boisku szkolnym (lub w razie niepogody w sali gimnastycznej), a następnie odbędą się spotkania w salach lekcyjnych z wychowawcami klas.
Do zobaczenia już wkrótce!


kliknij, aby powiększyć

wtorek 21.08.2018

Konferencja Dyrektorów
Szkół Katolickich


21 sierpnia, na Jasnej Górze, tradycyjnie do sanktuarium przybyli dyrektorzy szkół katolickich z całej Polski. Spotkanie przygotowujące do nowego roku szkolnego przebiegło pod hasłem: "Wychowanie młodego pokolenia w duchu miłości Ojczyzny ma wielkie znaczenie dla przyszłości Narodu" (św. Jan Paweł II, Łowicz 1999). W program Konferencji pojawiły się ważne sprawy dotyczące szczególnie wychowania i zmian prawnych. "Jak szkoła może pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci do wiary", "O wspieraniu kształcenia matematycznego w szkołach podstawowych", czy zagadnienia dotyczące organizacji szkół podstawowych, dotowania, zatrudniania, oceny pracy nauczycieli i dyrektorów - to tematy poruszona podczas Konferncji. Mszę św. w Bazylice Jasnogórskiej, podczas której miał miejsce Akt Zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski sprawował ks. bp Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki. W spotkaniu uczestniczyła Siostra Dyrektor - s. Estera Grzegorek.