Nie odpowiadajcie wyniośle. Nie czyńcie niczego z niechęcią. Nie trwajcie w gniewie. Nie szemrajcie. Nie powtarzajcie niczego złego. św. Aniela Merici


Biblioteka

ROK SZKOLNY 2017/2018

ROK SZKOLNY 2016/2017

ROK SZKOLNY 2015/2016

ROK SZKOLNY 2014/2015

ROK SZKOLNY 2013/2014

BIBLIOTEKA

Godziny otwarcia biblioteki
i czytelni

 • »poniedziałek 845 - 1600
 • »wtorek 845 - 1600
 • »środa 930 - 1600
 • »czwartek 845 - 1600
 • »piątek 930 - 1600
Katalog on-line biblioteki szkolnej


Regulamin biblioteki

 • »Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
 • »Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć dwie książki (w tym lektury).
 • »Książki są wypożyczone na okres jednego miesiąca, po upływie którego można prosić o prolongatę.
 • »W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek. Przeglądane pozycje należy odłożyć na to samo miejsce.
 • »Zagubioną lub zniszczoną książkę należy odkupić.
 • »Z książek z księgozbioru podręcznego można korzystać tylko w czytelni.
 • »W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.

Podsumowanie konkursów bibliotecznych

"Książka to przyszłość" pod takim hasłem obchodzone było w październiku święto bibliotek szkolnych. Uczniowie naszej szkoły brali udział w szkolnych konkursach. Jednym z nich był konkurs na Najlepiej Czytająca Klasę. I tu uwaga! Najwięcej książek przez miesiąc październik przeczytała klasa 1b. Ogromne gratulacje dla naszych najmłodszych czytelników!
"Jesień z książką" - to konkurs fotograficzny w którym wzięły udział uczennice ze starszych klas. Prace wymagały czasem nawet dużego poświęcenia. Jedna z uczestniczek napisała w komentarzu: „Wpadłam na pomysł, żeby pokazać książki na tle jesiennego wschodzącego słońca nad jeziorem. (...) Dowiedziałam się, że wschód słońca miał być o godz. 6.51. Musiałam wstać o godz. 4.30, żeby dojechać do Poleskiego Parku Narodowego i jeszcze zdążyć dojść nad Jezioro Moszne przed wschodem. W lesie było ciemno, ale jak doszliśmy nad jezioro to już robiło się szaro. (...) Wzięłam ze sobą kilka moich ulubionych książek i jeszcze przed wschodem zrobiłam im jesienne zdjęcia.” Wystawę prac można obejrzeć na parterze, obok czytelni. Komisja w składzie p. Joanna Frydrych-Staszczak oraz p. Małgorzata Szponar przyznała następujące nagrody: I miejsce – Jadwiga Jaksim z kl. 7b; II miejsce – Magdalena Dyrka z kl. 6a, III miejsce – Aleksandra Olszewska z kl. 8b oraz nagroda wyróżnienia dla Debory Mirosław z kl. 6a. Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy pomysłów i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach!

"Moja Ojczyzna Niepodległa"y

Dnia 25 października 2018 r. w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski pod hasłem "Moja Ojczyzna Niepodległa". Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest wyjątkową okazją do promowania literatury, szczególnie tej, która dotyka tematyki związanej z patriotyzmem. W skład jury weszły: p. Joanna Tarasiewicz - kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej (przewodnicząca komisji), p. Maria Nóżka - pracownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej oraz s. Maria Anna Gumuła – wicedyrektor Szkoły podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Nagrody przyznawano w dwóch grupach wiekowych. W kategorii klas IV-VI nagrody zdobyli:
I miejsce - Szymon Paprocki ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej,
II miejsce - Anna Rzedzicka ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego,
III miejsce - ex aequo Zuzanna Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 23 im. Olimpijczyków Polskich i Natalia Czarnecka ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego.
W kategorii klas VII-VIII:
I miejsce - Łukasz Niedźwiedź ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej,
II miejsce - Magdalena Szczerba ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy

Dnia 18 października 2018 r. 15 uczniów z klas 5-8 przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego - "Złodziej pioruna" z serii "Percy Jackson i bogowie olimpijscy". Konkurs miał za zadanie sprawdzić znajomość treści i rozumienie książki. Testy zawierały m. in. pytania dotyczące: losów bohaterów, przebiegu wydarzeń, czy opisu miejsc. Wyniki podane zostaną dopiero za 8 tygodni, ale już dzisiaj czekamy na nie z niecierpliwością.

"Podaruj książkę bibliotece"

Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w VI edycję akcji "Podaruj książkę bibliotece".
Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru naszej szkolnej biblioteki o ciekawe pozycje książkowe. Akcja trwa do końca października.
Pamiętajmy – książka czytana żyje dłużej!

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

"Książka to przyszłość", pod takim hasłem obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto bibliotek trwa cały miesiąc, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują z czytelnikami. Z tej okazji nasza szkolna biblioteka przygotowała następujące propozycje: "Jesień z książką" - konkurs fotograficzny, konkurs na "Najlepiej Czytającą Klasę" oraz stwórzmy razem jesienne drzewo ubrane w cytaty z książek. W bibliotece są do pobrania liście, na których zapisujemy cytaty. Inspiracją w poszukiwaniu cytatów niech będzie hasło "Książka to przyszłość". Więcej informacji dostępnych w bibliotece szkolnej. Wszystkich uczniów zachęcamy do udziału!

Z wizytą w Przedszkolu

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania osiem uczennic z klasy 8a wraz z panią bibliotekarką - Małgorzatą Szponar, odwiedziło Katolickie Przedszkole im. Świętego Franciszka z Asyżu. Uczennice samodzielnie przygotowały i przeczytały z podziałem na role książkę pt. "Proszę mnie przytulić". Przedszkolaki wsłuchiwały się w czytany tekst, bo bardzo były ciekawe jaki jest najlepszy sposób na udany dzień. A opowiadanie zaczyna się od tego, że pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie Niedźwiadkowi, iż wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczęła się niezwykła przygoda ojca i syna. Wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze – malutką Gąsienicę, wielką Anakondę, a nawet Myśliwego ze strzelbą w dłoni… Pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami. Wiele radości sprawiłam nam wizyta w Przedszkolu, a przytulaniom i uściskom nie było końca...

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Moja Ojczyzna Niepodległa"

Mamy zaszczyt zaprosić nauczycieli i uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z miasta Lublina do udziału w konkursie recytatorskim, organizowanym z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Regulamin konkursu i karta zgłoszenia.

W bibliotece

Dnia 21 września 2018 r. uczniowie klasy 1a pod opieką wychowawczyni po raz pierwszy odwiedzili szkolną bibliotekę. Spotkanie zaczęło się od pogadanki, podczas której Pani bibliotekarka opowiedziała o tym, co to jest biblioteka i dlaczego warto czytać książki. Dzieci zapoznały się ze zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych oraz z zasadami wypożyczania książek i korzystania z czytelni. Ich wizyta w bibliotece zakończyła się wypożyczeniem z pewnością ciekawych książek. Mamy nadzieję, że nasi najmłodsi uczniowie będą częstymi gośćmi w bibliotece!

Wychowanie
przez czytanie

20 września 2018 r. klasa 5a rozpoczęła zajęcia z cyklu "Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości". Program jest częścią kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" oraz jest skierowany do uczniów kl. 5-7 szkół podstawowych i będzie realizowany w naszej szkole. Celem programu jest przedstawienie uczniom pozytywnych wartości, wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Pod opieką nauczycieli uczniowie będą omawiać istotę i skutki stosowania bądź zaniechania poszczególnych wartości moralnych, stworzą też krótkie prezentacje multimedialne przedstawiające wybrane przez siebie wartości.

Pierwsza wizyta
w szkolnej bibliotece

Dnia 13 września 2018 r. uczniowie klasy 1b gościli po raz pierwszy w szkolnej bibliotece. Wysłuchali informacji na temat biblioteki, korzystania z jej księgozbioru oraz zasad poszanowania książek. Na koniec zajęć każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Mamy nadzieję, że od tej pory będą często odwiedzać bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania. Zapraszamy!

Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie jest akcją, nad którą patronat sprawuje Prezydent Rzeczpospolitej Polski. Projekt ten funkcjonuje od 2012 roku i ma na celu popularyzację klasyki literatury polskiej. W tym roku wybrano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego – powieść traktującą o nadziejach, ale także obawach społeczeństwa polskiego u progu odzyskania niepodległości, której w tym roku przypada setna rocznica. Dnia 7 września 2018 r. po modlitwie porannej uczniowie klas 4-8 wysłuchali krótkiej biografii autora oraz fragmentu "Przedwiośnia" opisującego dwór w Nawłoci. Natomiast nasi młodsi uczniowie wsłuchali się we fragment książki pt. "Zaklęcie na „w”"". Książka opowiada historię małego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły – zaczyna wojna. Chłopiec nie bardzo wie, czym ona jest, ale ponieważ dorośli mówiąc o niej ściszają głos, domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Zaklęcie, które sprawia, że ze świata znikają kolory i staje się on czarno – biały… Nasza szkoła uczestniczy również w programie Niepodległa 2018, mającym na celu promować treści patriotyczne. Wszystkich zachęcamy do lektury najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.

Zbieramy makulaturę

Serdecznie zapraszamy do zbiórki makulatury. Makulaturę odpowiednio powiązaną można składać w wyznaczonym do tego celu miejscu przez cały tydzień przed porannym apelem.
Fundusze uzyskane ze zbiórki przeznaczone są na zakup książek do biblioteki szkolnej.