Nie odpowiadajcie wyniośle. Nie czyńcie niczego z niechęcią. Nie trwajcie w gniewie. Nie szemrajcie. Nie powtarzajcie niczego złego. św. Aniela Merici


Biblioteka

ROK SZKOLNY 2017/2018

ROK SZKOLNY 2016/2017

ROK SZKOLNY 2015/2016

ROK SZKOLNY 2014/2015

ROK SZKOLNY 2013/2014

BIBLIOTEKA

Godziny otwarcia biblioteki
i czytelni

 • »poniedziałek 845 - 1600
 • »wtorek 845 - 1600
 • »środa 930 - 1600
 • »czwartek 845 - 1600
 • »piątek 930 - 1600
Katalog on-line biblioteki szkolnej


Regulamin biblioteki

 • »Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
 • »Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć dwie książki (w tym lektury).
 • »Książki są wypożyczone na okres jednego miesiąca, po upływie którego można prosić o prolongatę.
 • »W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek. Przeglądane pozycje należy odłożyć na to samo miejsce.
 • »Zagubioną lub zniszczoną książkę należy odkupić.
 • »Z książek z księgozbioru podręcznego można korzystać tylko w czytelni.
 • »W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.

Wokół Świąt
Bożego Narodzenia

Dnia 19 grudnia 2018 r. klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez Panie bibliotekarki naszej szkoły. Uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze wydarzenia związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Wysłuchali opowiadania Joanny Papuzińskiej pt. ”Co mówił Foksio”, a później wszyscy wspólnie omawialiśmy jak wygląda każdy dzień Świąt oraz zwyczaje, które obowiązują w tradycji chrześcijańskiej. Dzieci dowiedziały się, dlaczego w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia święcone w kościołach jest zboże (owies) oraz poznały legendę związaną ze św. Janem Apostołem. Zajęcia zakończyliśmy słowami księdza Jana Twardowskiego ”Święta Bożego Narodzenia są po to, żeby się nauczyć miłości do swoich najbliższych. (…) to święta w rodzinie - święta dobrych życzeń”.

"Złodziej Pioruna"

Dnia 13 grudnia 2018 r. poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego "Złodziej Pioruna". Organizatorem konkursu była Moja Szkoła Językowa, mająca swoją siedzibę w Szczecinie. Tytuł laureata otrzymał Franek Ruszkowski z klasy 8a, natomiast wyróżnienia otrzymały: Aniela Wasil z klasy 7a oraz Berenika Dacko z klasy 7b. Cała trójka naszych wiernych czytelników otrzymała karty podarunkowe do empiku. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach!

Mikołaj w bibliotece

Z ogromną radością pragniemy poinformować, że szkolna biblioteka powiększyła swój zasób o piękne książki, a stało się to za sprawą świętego Mikołaja. Wszystkim pomysłodawcom tej akcji z całego serca dziękujemy! Jeżeli ktoś ma jeszcze w domu jakieś wartościowe książki, których już nie czyta i chce zostać Mikołajem to czekamy do 21 grudnia. A naszych czytelników zachęcamy do częstego odwiedzania biblioteki.

Ilustracja do mojej ulubionej książki

W ramach miesiąca bibliotek w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla klas pierwszych pt. "Ilustracja do mojej ulubionej książki". Dnia 28 listopada 2018 r. po modlitwie porannej poznaliśmy zwycięzców:
I miejsce zajęła Dominika Momora z klasy 1a oraz Marta Chomicka z klasy 1b;
II miejsce zajęła Maria Brzezińska z klasy 1a oraz Hanna Byra z klasy 1b;
III miejsce zajęła Agnieszka Jarecka z klasy 1a oraz Paulina Marut z klasy 1b.
Serdecznie gratulujemy, a pozostałym osobom, które wykonały prace na konkurs bardzo dziękujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach. Zwycięskie prace można zobaczyć na stelażu przy wejściu do czytelni.

Dzień Pluszowego Misia

Dnia 26 listopada 2018 r. klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez panie bibliotekarki: p. Małgorzatę Szponar i p. Joannę Frydrych-Staszczak. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących historii Święta Pluszowego Misia. Poznali również misiowych bohaterów książek znajdujących się w zasobach szkolnej biblioteki. Każda klasa wysłuchała fragmentu książki: klasa 1a "Pamiętnik Czarnego Noska", natomiast klasa 1b "Kubusia Puchatka". Wszystkich naszych najmłodszych czytelników gorąco zachęcamy do czytania!

Podsumowanie konkursów bibliotecznych

"Książka to przyszłość" pod takim hasłem obchodzone było w październiku święto bibliotek szkolnych. Uczniowie naszej szkoły brali udział w szkolnych konkursach. Jednym z nich był konkurs na Najlepiej Czytająca Klasę. I tu uwaga! Najwięcej książek przez miesiąc październik przeczytała klasa 1b. Ogromne gratulacje dla naszych najmłodszych czytelników!
"Jesień z książką" - to konkurs fotograficzny w którym wzięły udział uczennice ze starszych klas. Prace wymagały czasem nawet dużego poświęcenia. Jedna z uczestniczek napisała w komentarzu: „Wpadłam na pomysł, żeby pokazać książki na tle jesiennego wschodzącego słońca nad jeziorem. (...) Dowiedziałam się, że wschód słońca miał być o godz. 6.51. Musiałam wstać o godz. 4.30, żeby dojechać do Poleskiego Parku Narodowego i jeszcze zdążyć dojść nad Jezioro Moszne przed wschodem. W lesie było ciemno, ale jak doszliśmy nad jezioro to już robiło się szaro. (...) Wzięłam ze sobą kilka moich ulubionych książek i jeszcze przed wschodem zrobiłam im jesienne zdjęcia.” Wystawę prac można obejrzeć na parterze, obok czytelni. Komisja w składzie p. Joanna Frydrych-Staszczak oraz p. Małgorzata Szponar przyznała następujące nagrody: I miejsce – Jadwiga Jaksim z kl. 7b; II miejsce – Magdalena Dyrka z kl. 6a, III miejsce – Aleksandra Olszewska z kl. 8b oraz nagroda wyróżnienia dla Debory Mirosław z kl. 6a. Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy pomysłów i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach!

"Moja Ojczyzna Niepodległa"

Dnia 25 października 2018 r. w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski pod hasłem "Moja Ojczyzna Niepodległa". Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest wyjątkową okazją do promowania literatury, szczególnie tej, która dotyka tematyki związanej z patriotyzmem. W skład jury weszły: p. Joanna Tarasiewicz - kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej (przewodnicząca komisji), p. Maria Nóżka - pracownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej oraz s. Maria Anna Gumuła – wicedyrektor Szkoły podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Nagrody przyznawano w dwóch grupach wiekowych. W kategorii klas IV-VI nagrody zdobyli:
I miejsce - Szymon Paprocki ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej,
II miejsce - Anna Rzedzicka ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego,
III miejsce - ex aequo Zuzanna Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 23 im. Olimpijczyków Polskich i Natalia Czarnecka ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego.
W kategorii klas VII-VIII:
I miejsce - Łukasz Niedźwiedź ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej,
II miejsce - Magdalena Szczerba ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy

Dnia 18 października 2018 r. 15 uczniów z klas 5-8 przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego - "Złodziej pioruna" z serii "Percy Jackson i bogowie olimpijscy". Konkurs miał za zadanie sprawdzić znajomość treści i rozumienie książki. Testy zawierały m. in. pytania dotyczące: losów bohaterów, przebiegu wydarzeń, czy opisu miejsc. Wyniki podane zostaną dopiero za 8 tygodni, ale już dzisiaj czekamy na nie z niecierpliwością.

"Podaruj książkę bibliotece"

Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w VI edycję akcji "Podaruj książkę bibliotece".
Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru naszej szkolnej biblioteki o ciekawe pozycje książkowe. Akcja trwa do końca października.
Pamiętajmy – książka czytana żyje dłużej!

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

"Książka to przyszłość", pod takim hasłem obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto bibliotek trwa cały miesiąc, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują z czytelnikami. Z tej okazji nasza szkolna biblioteka przygotowała następujące propozycje: "Jesień z książką" - konkurs fotograficzny, konkurs na "Najlepiej Czytającą Klasę" oraz stwórzmy razem jesienne drzewo ubrane w cytaty z książek. W bibliotece są do pobrania liście, na których zapisujemy cytaty. Inspiracją w poszukiwaniu cytatów niech będzie hasło "Książka to przyszłość". Więcej informacji dostępnych w bibliotece szkolnej. Wszystkich uczniów zachęcamy do udziału!

Z wizytą w Przedszkolu

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania osiem uczennic z klasy 8a wraz z panią bibliotekarką - Małgorzatą Szponar, odwiedziło Katolickie Przedszkole im. Świętego Franciszka z Asyżu. Uczennice samodzielnie przygotowały i przeczytały z podziałem na role książkę pt. "Proszę mnie przytulić". Przedszkolaki wsłuchiwały się w czytany tekst, bo bardzo były ciekawe jaki jest najlepszy sposób na udany dzień. A opowiadanie zaczyna się od tego, że pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie Niedźwiadkowi, iż wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczęła się niezwykła przygoda ojca i syna. Wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze – malutką Gąsienicę, wielką Anakondę, a nawet Myśliwego ze strzelbą w dłoni… Pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami. Wiele radości sprawiłam nam wizyta w Przedszkolu, a przytulaniom i uściskom nie było końca...

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Moja Ojczyzna Niepodległa"

Mamy zaszczyt zaprosić nauczycieli i uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z miasta Lublina do udziału w konkursie recytatorskim, organizowanym z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Regulamin konkursu i karta zgłoszenia.

W bibliotece

Dnia 21 września 2018 r. uczniowie klasy 1a pod opieką wychowawczyni po raz pierwszy odwiedzili szkolną bibliotekę. Spotkanie zaczęło się od pogadanki, podczas której Pani bibliotekarka opowiedziała o tym, co to jest biblioteka i dlaczego warto czytać książki. Dzieci zapoznały się ze zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych oraz z zasadami wypożyczania książek i korzystania z czytelni. Ich wizyta w bibliotece zakończyła się wypożyczeniem z pewnością ciekawych książek. Mamy nadzieję, że nasi najmłodsi uczniowie będą częstymi gośćmi w bibliotece!

Wychowanie
przez czytanie

20 września 2018 r. klasa 5a rozpoczęła zajęcia z cyklu "Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości". Program jest częścią kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" oraz jest skierowany do uczniów kl. 5-7 szkół podstawowych i będzie realizowany w naszej szkole. Celem programu jest przedstawienie uczniom pozytywnych wartości, wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Pod opieką nauczycieli uczniowie będą omawiać istotę i skutki stosowania bądź zaniechania poszczególnych wartości moralnych, stworzą też krótkie prezentacje multimedialne przedstawiające wybrane przez siebie wartości.

Pierwsza wizyta
w szkolnej bibliotece

Dnia 13 września 2018 r. uczniowie klasy 1b gościli po raz pierwszy w szkolnej bibliotece. Wysłuchali informacji na temat biblioteki, korzystania z jej księgozbioru oraz zasad poszanowania książek. Na koniec zajęć każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Mamy nadzieję, że od tej pory będą często odwiedzać bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania. Zapraszamy!

Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie jest akcją, nad którą patronat sprawuje Prezydent Rzeczpospolitej Polski. Projekt ten funkcjonuje od 2012 roku i ma na celu popularyzację klasyki literatury polskiej. W tym roku wybrano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego – powieść traktującą o nadziejach, ale także obawach społeczeństwa polskiego u progu odzyskania niepodległości, której w tym roku przypada setna rocznica. Dnia 7 września 2018 r. po modlitwie porannej uczniowie klas 4-8 wysłuchali krótkiej biografii autora oraz fragmentu "Przedwiośnia" opisującego dwór w Nawłoci. Natomiast nasi młodsi uczniowie wsłuchali się we fragment książki pt. "Zaklęcie na „w”"". Książka opowiada historię małego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły – zaczyna wojna. Chłopiec nie bardzo wie, czym ona jest, ale ponieważ dorośli mówiąc o niej ściszają głos, domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Zaklęcie, które sprawia, że ze świata znikają kolory i staje się on czarno – biały… Nasza szkoła uczestniczy również w programie Niepodległa 2018, mającym na celu promować treści patriotyczne. Wszystkich zachęcamy do lektury najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.

Zbieramy makulaturę

Serdecznie zapraszamy do zbiórki makulatury. Makulaturę odpowiednio powiązaną można składać w wyznaczonym do tego celu miejscu przez cały tydzień przed porannym apelem.
Fundusze uzyskane ze zbiórki przeznaczone są na zakup książek do biblioteki szkolnej.