Nie odpowiadajcie wyniośle. Nie czyńcie niczego z niechęcią. Nie trwajcie w gniewie. Nie szemrajcie. Nie powtarzajcie niczego złego. św. Aniela Merici


Biblioteka

BIBLIOTEKA

Godziny otwarcia

 • »poniedziałek 845 - 1430
 • »wtorek 845 - 1445
 • »środa 845 - 1430
 • »czwartek 845 - 1430
 • »piątek 845 - 1530


Regulamin biblioteki

 • »Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
 • »Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć dwie książki (w tym lektury).
 • »Książki są wypożyczone na okres jednego miesiąca, po upływie którego można prosić o prolongatę.
 • »W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek. Przeglądane pozycje należy odłożyć na to samo miejsce.
 • »Zagubioną lub zniszczoną książkę należy odkupić.
 • »Z książek z księgozbioru podręcznego można korzystać tylko w czytelni.
 • »W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.

VI Ogólnopolski
Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach od 3 do 10 czerwca trwał XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem "Czytanie zbliża". Wszystkie klasy i nauczyciele przyłączyli się do tej akcji. Codziennie w każdej klasie przez minimum 20 minut czytane były głośno książki. Uczniowie na ten tydzień mogli wybrać ulubione przez siebie książki. Wśród tytułów znalazły się: "Karolcia", "Niesamowite przygody 10 skarpetek", "Felek i Tola", "Niania", "Agata z Placu Słonecznego", "8+2 i ciężarówka", "Nudzimisie i przyjaciele", "8+2 i domek w lesie", "Czerwone krzesło", "Syn Neptuna", "Księga strachów", "Hobbit".
Przy okazji tego tygodnia zachęcamy wszystkich do czytania książek. Czytanie ma wiele zalet, więc zamiast siedzieć bezczynnie weźmy do ręki książkę!

Noc Bibliotek
w Baśniogrodzie

W sobotnie popołudnie 3 czerwca 2017 r., zgromadziło się w szkole 61 uczniów z kl. I-III, aby uczestniczyć w Nocy Bibliotek. Na ten czas szkoła zamieniła się w bajkowy Baśniogród, w którym mieszkały bajkowe postaci, takie jak: Strażniczka Tajemnic, Mędrzec, Rybak, Wróżka oraz Elf. Istnienie krainy było zagrożona, ponieważ zaczęły z niej ginąć bardzo cenne książki. Uczniowie mieli za zadanie dowiedzieć się jakich książek brakuje i w ten sposób uratować Baśniogród. Biorąc udział w zabawie terenowej musieli wykazać się wiedzą, pomysłowością i sprytem. W międzyczasie wzięliśmy także udział w Nocy Kultury oglądając przedstawienie pt. "O tym, jak Lublin prawa miejskie otrzymał i Urszulanki się do niego wprowadziły". Nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu. Pok kolacji dzieci przebrane w piżamy, leżąc w swoich śpiworach obejrzały film z cyklu "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Po pełnym wrażeń wieczorze dzieci długo nie mogły zasnąć. W niedzielny poranek zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do domów.
Dziękujemy p. Małgorzacie Szponar, p. Luizie Krupińskiej, s. Piotrze Janic, s. Christoforze Kubas, s. Monice Orzechowskiej i s. Irenie Bobkowskej za przygotowanie atrakcji minionej nocy i opiekę nad uczniami. Z niecierpliwością czekamy na kolejną Noc Bibliotek w przyszłym roku!

Najlepsi czytelnicy
maja 2017

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. • »Milena Płaza – Kościańczuk, kl. 3a – 38 książek
 • »Weronika Józefczuk, kl. 3a – 31 książek
 • »Michał Barański, kl. 4b – 27 książek
 • »Justyna Brauze, kl. 4a – 20 książek
 • »Wiktoria Włodarczyk, kl. 3a – 19 książek
 • »Paweł Korycki, kl. 5b – 14 książek
 • »Błażej Kleszowski, kl. 5b – 13 książek
 • »Małgorzata Król, kl. 5a – 10 książek
 • »Krzysztof Münnich, kl. 5b – 9 książek
 • »Maria Kuryłowicz, kl. 4b – 8 książek

Finał Wielkiej Ligi Czytelników

27 maja 2017 r. w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach miał miejsce Finał III Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego - Wielka Liga Czytelników. Punktualnie o godz. 10.15 trzej uczniowie naszej szkoły: Piotr Ławnik z kl. 2a, Dominik Borkowski z kl. 2b oraz Piotr Grędziński z kl. 3a, rozpoczęli zmagania z testem finałowym. Chłopcy uzyskali świetny wynik - 97 punków na 100 możliwych. Nie udało im się jednak zająć miejsca finałowego, ponieważ poziom wszystkich drużyn był bardzo wysoki i walka między nimi bardzo wyrównana. Uczniowie wrócili z pamiątkowymi medalami i dyplomami, brali również udział w zabawach rodzinnych m.in. w Zabawie "Rodzina na Medal" oraz w Korowodzie Bajkowych Postaci.
Gratulujemy im ogromnej wiedzy i w przyszłym roku zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu.

Zaproszenie na SZKOLNĄ
NOC W BIBLIOTECE

W sobotę 3 czerwca br. od godziny 17.00 zapraszamy chętnych uczniów klas I-III na Szkolną Noc w Bibliotece – pełną atrakcji popołudniowo – wieczorną imprezę promującą czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w której warto bywać. W programie m.in. głośne czytanie książek, quizy i zabawy ruchowe, przedstawienie. Istnieje możliwość odebrania dzieci w sobotę o godz. 20.00, lub w niedzielę od godz. 7.30 - 8.00. Szczegółowe informacje dostępne w bibliotece szkolnej.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

XIV Ogólnopolski
Tydzień Bibliotek

W dniach od 8 do 15 maja obchodziliśmy XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem Biblioteka Oczywiście! Jak co roku dla uczniów naszej szkoły było przygotowanych wiele atrakcji związanych z biblioteką. Uczniowie klas 1-3 na zajęciach w świetlicy nie tylko przypomnieli sobie, jak ważną rolę odgrywa biblioteka i książka w naszym życiu, poznali pracę bibliotekarza, ale również mieli możliwość napisania własnej książki. Tworzyli komiksy, oraz zobaczyli animację komputerową pt. "Latająca książka”. Podczas warsztatów plastycznych dzieci wykonywały ilustrację do swoich ulubionych książek. Nie zabrakło również relaksacji z książką. W tym tygodniu dzieciaki towarzyszyły Zosi (głównej bohaterce książki A. Tyszki pt. "Zosia z ulicy Kociej") w prześmiesznych przygodach.

Wielka Liga Czytelników
– wyniki półfinału

Ogromnie cieszymy się sukcesem naszych trzech uczniów: Piotra Ławnika z kl. 2a, Dominika Borkowskiego z kl. 2b oraz Piotra Grędzińskiego z kl. 3a, którzy zostali zakwalifikowani do finału Ogólnopolskiego Konkursu - Wielka Liga Czytelników. Chłopcy doskonale poradzili sobie z testem półfinałowym i jako jedyna szkoła z miasta Lublina weźmiemy udział w ostatnim etapie konkursu! Książką finałową jest "Zezia i Giler" Agnieszki Chylińskiej.
Finał WLC przeprowadzony zostanie 27 maja 2017 roku (w sobotę) w Katowicach i będzie miał formę drużynowych potyczek literackich. Finał odbędzie się w ramach VI Wielkiej Zabawy Rodzinnej, podczas której przewidziano liczne atrakcje, m.in.: korowód postaci z książek, zabawa "Rodzina na medal", spotkania autorskie, kiermasz książek.
Z niecierpliwością czekamy na to wielkie wydarzenie, a chłopcom życzymy miłej lektury oraz udanej zabawy!

Najlepsi czytelnicy
kwietnia 2017

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. • »Łuć Gabriela, kl. 3b - 14 książek
 • »Wawrzyszak Kacper, kl. 3a – 13 książek
 • »Brauze Justyna, kl. 4a - 10 książek
 • »Furgała Franciszek, kl. 4a – 9 książek
 • »Martyna Krzysztof, kl. 3b – 8 książek
 • »Królikowska Oliwia, kl. 3b - 8 książek
 • »Cisielska Jadwiga, kl. 3b – 7 książek
 • »Polkowska Dominika, kl. 2b – 6 książek
 • »Melnik Mirella, kl. 5a - 6 książek
 • »Kleszowski Błażej, kl. 5b - 6 książek

"Lubelskie legendy"

26 kwietnia 20167 r. w Szkole Podstawowej nr 10 im. Henryka Sienkiewicza odbył się międzyszkolny konkurs dla klas trzecich "Lubelskie legendy". Turniej polegał na pracy zespołowej, a wśród zadań do wykonania były: puzzle z Zamku, krzyżówka, rebus, zagadki, czytanie ze zrozumieniem oraz rysowanie według wysłuchanego tekstu. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły z klasy 3b w składzie: Jadwiga Ciesielska, Maria Ruszkowska, Zofia Münnich oraz Zuzanna Cichosz, Weronika Gruza i Gabriela Łuć. Dziewczyny solidnie przygotowywały się do konkursu przechodząc wcześniej przez eliminacje klasowe. Wykazały się też dobrą współpracą w grupie. Efektem czego było zajęcie w konkursie II (tracąc tylko jeden punkt do zwycięskiej drużyny gospodarzy) i III miejsca. Gratulujemy szerokiej wiedzy o Lublinie, a organizatorom dziękujemy za tak ciekawą formę konkursu.

Światowy Dzień Książki
i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w nasze szkole odbyły się zajęcia w klasach 6, które poprowadziła p. Joanna Frydrych - Staszczak oraz w klasie 3b, które "gościnnie" poprowadziła p. Luiza Krupińska. Uczniowie mieli za zadanie zrobić ilustracje do wybranych fragmentów książek. Ich prace będzie można obejrzeć na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej im. KEN w Lublinie z okazji Jubileuszu 90 lat Biblioteki. Dziękujemy za ciekawe lekcje, a Panią Luizę zapraszamy na kolejne zajęcia!

Półfinał Konkursu
Wielka Liga Czytelników

Dnia 21 kwietnia 2017 r. trzej uczniowie naszej szkoły Piotr Grędziński z kl. 3a, Piotr Ławnik z kl. 2a oraz Dominik Borkowski z kl. 2b, wzięli udział w Półfinale Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Konkurs rozpoczął się punktualnie o godz. 10.30 w Bibliotece Pedagogicznej im. KEN w Lublinie. Uczniowie w ciągu 70 minut odpowiadali na pytania dotyczące treści książki półfinałowej "Bohaterski Miś". Chłopcom gratulujemy ogromnej wiedzy czytelniczej, zapału i wytrwałości. Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców za zaangażowanie, wsparcie i pomoc okazaną dzieciom. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu!

Międzyszkolny drużynowy
konkurs czytelniczy

Dnia 7 kwietnia 2017 r. uczniowie klas trzecich wzięli dziś udział w międzyszkolnym drużynowym konkursie czytelniczym pt. "Legendarny Lublin”. Konkurs został zorganizowany przez Filię nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Oddział dla dzieci. Naszą szkołę reprezentowali z kl. 3a Zofia Skowrońska i Piotr Grędziński, natomiast z kl. 3b Zuzanna Cichosz i Jadwiga Ciesielska. Uczestnicy brali udział w pięciu różnych konkurencjach. Komisja konkursowa oceniała znajomość następujących legend: "O tym, jak ryba dała początek nazwie miasta", „O herbie Lublina”, "Drzewo Krzyża Świętego", "O mieszczce Jadwidze i wielkim pożarze", "O Czarciej Łapie", "O kamieniu nieszczęścia". Nasze dwie drużyny znakomicie się spisały i zajęły ex aequo I miejsce!
Uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy, a Organizatorom dziękujemy za przeprowadzenie tak ciekawego konkursu.

Wyniki szkolnego konkursu
"Szkoła widziana
oczami dzieci"

Po długich naradach komisji konkursowych szkolny konkurs literacko – plastyczny "Szkoła widziana oczami dzieci" został rozstrzygnięty. W kategorii literackiej komisja w składzie s.Piotra Janic, p. Anna Kara, p. Mateusz Dąbrowski postanowiła przyznać następujące nagrody:
I miejsce Wiktoria Łuć z kl. 6b
II miejsce Mateusz Małek z kl. 6b oraz Jadwiga Ciesielska z kl. 3b
III miejsce Barbara Jaworska z kl. 6a
Ponadto komisja postanowiła przyznać wyróżnienia, które otrzymują: Maria Łuć z kl. 4a, Ola Malinowska z kl. 6a, Jakub Misiarz z kl. 5a, Maciej Bylczyński z kl. 6b oraz Aniela Wasil z kl. 5a.
W kategorii plastycznej napłynęło 71 prac, komisja w składzie s. Halina Bobkowska, s. Piotra Janic oraz p. Joanna – Frydrych Staszczak przyznała nagrody:
I miejsce Jadwiga Jaksim z kl. 5b
II miejsce Natalia Żebrowska z kl. 4b
III miejsce Dominik Borkowski z kl. 2b
Komisja oceniając prace brała pod uwagę pomysłowość oraz samodzielność. Wszystkie nagrodzone prace można przeczytać oraz obejrzeć na stelażu wystawowym obok sali modlitewnej.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.

Najlepsi czytelnicy
marca 2017

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. • »Łuć Mikołaj, kl. 2a – 14 książek
 • »Korycki Paweł, kl. 5b – 10 książek
 • »Kleszowski Błażej, kl. 5b – 9 książek
 • »Wawrzyszak Kacper, kl. 3a – 9 książek
 • »Łuć Gabriela, kl. 3b – 8 książek
 • »Zugaj Nina, kl. 3a – 7 książek
 • »Furgała Franciszek, kl. 4a – 7 książek
 • »Plisiecka Klara, kl. 2b – 7 książek
 • »Polkowska Dominika, kl. 2b – 6 książek
 • »Dołęga Magdalena, kl. 2b – 6 książek

Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania
"Z baśnią na koniec świata
i jeszcze dalej"

Mamy zaszczyt zaprosić nauczycieli i uczniów klas IV - VI szkół podstawowych z miasta Lublina do udziału w Konkursie Pięknego Czytania "Z baśnią na koniec świata i jeszcze dalej". Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie.
Regulamin konkursu i karta zgłoszenia.

Wielka Liga Czytelników
– wyniki etapu szkolnego

W Ogólnopolskim Konkursie czytelniczym "Wielka Liga Czytelników" z naszej szkoły wzięło udział 17 uczniów. Spośród nich wyłonieni zostali najlepsi czytelnicy naszej szkoły, którzy uzyskali w teście kwalifikacyjnym najlepsze wyniki. Są to następujący uczniowie z kl. 2a – Piotr Ławnik, z kl. 2b – Dominik Borkowski, z kl. 3a – Piotr Grędziński. Uczniowie ci zostali zakwalifikowani do półfinału wojewódzkiego. Gratulujemy wszystkim ogromnej wiedzy i znajomości treści lektur!

Wielka Liga Czytelników
– test kwalifikacyjny

Dnia 6 marca 2017 r. 17 uczniów z klas 1 - 6 pisało test kwalifikacyjny z lektur konkursowych Wielkiej Ligi Czytelników. Uczniowie mieli za zadanie udzielić odpowiedzi aż na 50 pytań, za które mogą uzyskać 100 punktów. Po troje zawodników na obydwu poziomch (kl. 1 - 3 i 4 - 6), którzy uzyskają najlepsze wyniki z testu przejdą do wojewódzkiego półfinału. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!

Najlepsi czytelnicy
lutego 2017

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. • »Łuć Mikołaj, kl. 2a – 20 książek
 • »Brauze Justyna, kl. 4a – 14 książek
 • »Kowalik Anna, kl. 4a – 11 książek
 • »Furgała Franciszek, kl. 4a – 11 książek
 • »Barański Michał, kl. 4b – 11 książek
 • »Kozłowski Michał, kl. 2a – 9 książek
 • »Dołęga Magdalena, kl. 2b – 9 książek
 • »Łuć Wiktoria, kl. 6b – 9 książek
 • »Wawrzyszak Kacper, kl. 3a – 8 książek
 • »Kleszowski Błażej, kl. 5b – 8 książek

"Danie jak z obrazka"

24 lutego 2017 r. w Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbył się finał konkursu pt. "Danie jak z obrazka", zorganizowany w ramach współpracy Biblioteki z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Lublinie. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej przepis dowolnie wybranej potrawy. Również z naszej szkoły zostały wysłane prace, a dwie z nich musiały szczególnie przyciągnąć wzrok jury, bo ich autorzy uzyskali wysokie noty w kategorii klas 1 - 3. Nagrodę za II miejsce otrzymał Marcin Urawski z 3b, a Jadwiga Ciesielska, również z 3b, zajęła miejsce III. Gratulujemy!

Wielka Liga Czytelników -
podsumowanie I etapu

Po czterech miesiącach intensywnego czytania książek do półfinału szkolnego Ogólnopolskiego Konkursu Wielkiej Ligi Czytelników zakwalifikowani zostali następujący uczniowie:
• w kategorii klas 1-3
z klasy 1b – Piotr Borkowski; z klasy 2a – Jan Danilczuk, Mikołaj Łuć, Kinga Korzeń, Piotr Ławnik, Jan Majewski, Szymon Skwarzyński; z klasy 2b – Dominik Borkowski, Magdalena Dołęga, Katarzyna Gosik, z klasy 3a – Piotr Grędziński, Kacper Wawrzyszak, z klasy 3b – Jadwiga Ciesielska, Gabriela Łuć;
• w kategorii klas 4-6
z klasy 5b – Karina Gancarz, Jadwiga Jaksim; z klasy 6b – Jacek Frączek.
Półfinał szkolny odbędzie się 3 marca i ma za zadanie wyłonić najlepszych uczestników, którzy wezmą udział w etapie wojewódzkim konkursu Wielkiej Ligi Czytelników.
Przypominamy książki do testu kwalifikacyjnego:
kl. 1-3 "Rogaś z Doliny Roztoki" - M. Kownackiej,
kl. 4-6 "Tomek w krainie kangurów" - A. Szklarskiego.
Wszystkim uczniom oraz rodzicom zaangażowanym we wspólne rodzinne czytanie serdecznie gratulujemy wytrwałości!

"Legendarny Lublin" -
eliminacje szkolne

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Oddział dla dzieci, Filia 29, z okazji 700. rocznicy nadania praw miejskich Lublinowi, organizuje międzyszkolny konkurs czytelniczy LEGENDARNY LUBLIN dla klas III. Do konkursu można zgłosić tylko po dwóch uczniów z klasy. Dnia 21 lutego 2017 r. odbyły się szkolne eliminacje, by wyłonić największych znawców legend lubelskich. Do testu przystąpiło dwudziestu uczniów z obu klas trzecich. Do międzyszkolnego etapu, który odbędzie się na początku kwietnia, zakwalifikowali się: Zofia Skowrońska i Piotr Grędziński z kl. 3a oraz Zuzanna Cichosz i Jadwiga Ciesielska z kl. 3b. Życzymy powodzenia w zgłębianiu tajników historii Lublina ukrytych w legendach.

Warsztaty regionalne

Dnia 16 lutego 2017 r.uczniowie naszej szkoły - Ida Struska z kl. 6a oraz Paweł Korycki z kl. 5b, wzięli udział w warsztatach regionalnych "Podróż w czasie w szesnastowiecznych butach: o życiu mieszczan w renesansowym Lublinie". Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Zaczytajmy się w Lublinie" i służyły przygotowaniu uczniów do konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2017. Spotkanie było prowadzone przez pracowników Piwnicy pod Fortuną i dotyczyło wyglądu domu mieszczańskiego, strojów, kuchni, rozrywek, obyczajów i światopoglądu ówczesnych Lublinian.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie - p. Anecie Szadziewskiej oraz p. Ewie Osoba za zorganizowanie i zaproszenie nas na warsztaty.

NOWOŚCI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE:

S. Domagalska „Przyszywany dziadek”
Zabawna i mądra opowieść o przyjaźni starszego pana i małego chłopca, którego rodzice właśnie się rozwodzą. – Co to jest imaginacja? – Jedzenie szpinaku jakby to był tort malinowy. Dziadek to najlepszy prezent, jaki Grześ dostaje na ósme urodziny. Co z tego, że przyszywany? Jak się ma dziadka, nie trzeba w wakacje siedzieć samemu w domu...

R. Santiago „Najfutbolniejsi”
Najfutbolniejsi to dowcipna, sympatycznie napisana i bogato ilustrowana seria książek, opowiadająca o pasji i zaangażowaniu, o przyjaźni i współpracy, o perypetiach i przeżyciach dzieci wchodzących w okres dojrzewania. A przede wszystkim – o zupełnie niesamowitych emocjach towarzyszących futbolowi! Książki są wspaniałą lekturą dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, zarówno dla chłopców, jak i dla dziewcząt. Z przyjemnością przeczytają je także rodzice – zachęcamy do wspólnego czytania.

I. Mikrut „A moja ciotka”
Powieść „A moja ciotka” to niezwykle dowcipna propozycja dla starszych dzieci. Chyba każde dziecko chciałoby mieć taką ciotkę: zwariowaną, pomysłową, zawsze skorą do żartów i zabawy, przypominającą dorosłą Pippi Langstrumpf. Bywa marzycielką i milionerką, lata w kosmos, śpiewa z piratami i walczy na poduchy. Jedno jest pewne: taką ciotką można się chwalić.
Dzięki dużym literom i krótkim rozdziałom książka sprawdzi się świetnie jako pomoc w nauce czytania.

R. Lagercrantz „Życie według Duni”
Książki o Duni to historie o uczuciach i przeżyciach bliskich dziecku, opowiedziane z jego perspektywy. Przeznaczone są dla początkujących czytelników nie tylko ze względu na treść, ale i formę. Czytanie ułatwiają: prosty język, duża czcionka, przejrzysty układ strony i świetne rysunki Evy Eriksson.

A. Bahdaj „Do przerwy 0:1”
Cóż może być wspanialszego dla chłopaka od gry w piłkę na własnym boisku? Absolutnie nic! No może tylko prawdziwy turniej „dzikich drużyn”, w którym zagrają zespoły z całej Warszawy! Zawodnicy Syrenki wreszcie pokażą swojemu głównemu przeciwnikowi – Huraganowi, kto tu rządzi.
Pełna humoru powieść o przygodach wychowanych przez ulicę chłopców z warszawskiej Woli. Przyjaciele, mimo szczęścia do wpadania w tarapaty i licznych przeszkód, z zapałem realizują swoje marzenia, nie podają się, walczą o sportowe laury.

Ł. Wierzbicki „Dziadek i niedźwiadek”
Książka autora Afryki Kazika, pod honorowym patronatem pani generałowej Ireny Anders, niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Armii Polskiej.Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka. Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania.

  J. Papuzińska „Mój tato szczęściarz” Czy lubisz spacery z tatą? Asiunia i jej mały braciszek Tomek też je uwielbiają! Zwłaszcza wtedy, gdy tata pokazuje miejsca i opowiada własne historie z nimi związane. Czasem są radosne, a czasem trochę smutne. Dzieci najbardziej lubią te o Powstaniu Warszawskim, bo tata mówi, że zawsze miał szczęście, chociaż czasem to trochę zabawne. Bo na przykład czy złamana ręka albo miejsce w szpitalu pod stołem to szczęście, czy pech?
Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego w Powstaniu Warszawskim wszystko było inne niż dziś, koniecznie zajrzyj do tej książki, a jeśli lubisz spacerować, koniecznie zabierz ją ze sobą na przechadzkę.

G. Bąkiewicz, K. Szymeczko, P. Wakuła „Od morza do morza – zdarzyło się w Polsce”
Od morza do morza - 10 opowiadań z czasów Jagiellonów to druga książka z cyklu Zdarzyło się w Polsce. W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty naszych dziejów widziane oczami zwyczajnych ludzi: rycerzy, mieszczan, chłopów. Za ich sprawą czytelnik Od morza do morza ujrzy ostateczną klęskę zakonu krzyżackiego, zmierzy się z czarną legendą królowej Bony, będzie towarzyszył Zygmuntowi Augustowi w jego ostatnich chwilach. Spotka na swojej drodze nie tylko koronowane głowy, lecz także wybitnych uczonych, poetów i humanistów.

A. Stelmaszyk „Klub poszukiwaczy przygód”
Bohaterowie tej serii książek są uczniami piątej klasy, mają swoisty talent do kłopotów i ściągania na siebie uwagi. Ich problemy i podejście do świata pokrywają się z tymi, jakie z reguły dotyczą dzieci w ich wieku… marudzący rodzice, nagły zanik pamięci przed tablicą, szlabany i młodsze rodzeństwo… Są one przedstawione w tak ciekawy i humorystyczny sposób, że czasem nie sposób się nie uśmiechnąć przy lekturze.

Lublin w legendzie i podaniu

Dnia 7 lutego 2017 r. klasy trzecie miały możliwość uczestniczenia w lekcji bibliotecznej przeprowadzonej w naszej szkole przez Pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. KEN w Lublinie. Tematem lekcji była "Moja mała ojczyzna – Lublin w legendzie i podaniu". Zajęcia te miały na celu przybliżyć uczniom przeszłość i legendarne wydarzenia związane z Lublinem. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się z legendami o herbie Lublina, nazwie miasta i czarciej łapie.
Serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję!

Wielka Liga Czytelników

Przypominamy uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników, że do 10 lutego 2017 r. mają czas na oddanie testów z czytanych książek. Uczestnicy konkursu, którzy zdobędą 10 sprawności (czyli będą mieli 10 dobrze rozwiązanych testów) wezmą udział w szkolnym teście kwalifikacyjnym do półfinału.
Test odbędzie się 3 marca 2017 r. w naszej szkole, bez udziału rodziców i bez tekstu konkursowej lektury.
Książki do testu kwalifikacyjnego:
kl. 1-3 "Rogaś z Doliny Roztoki" - M. Kownackiej,
kl. 4-6 "Tomek w krainie kangurów" - A. Szklarskiego.
Po troje zawodników na obydwu poziomach, którzy uzyskają najlepsze wyniki w teście kwalifikacyjnym przejdą do wojewódzkiego półfinału.

Najlepsi czytelnicy
I semestru 2016/2017

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników I semestru roku szkolnego 2016/2017, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. • »Brauze Justyna, kl. 4a – 46 książek
 • »Barański Michał, kl. 4b – 44 książek
 • »Kleszowski Błażej, kl. 5b – 44 książek
 • »Wawrzyszak Kacper, kl. 3a – 39 książek
 • »Łuć Mikołaj, kl. 2a – 38 książek
 • »Jaworski Karol, kl. 4b – 37 książek
 • »Kowalik Anna, kl. 4a – 36 książek
 • »Łuć Maria, kl. 4a – 36 książek
 • »Korycki Paweł, kl. 5b – 36 książek
 • »Sieniow Zofia, kl. 4b – 30 książek

CIEKAWE POZYCJE
LITERATURY RELIGIJNEJ:

S. Gorla „Myszorek Jorge i papież Franciszek”
„Hej! Pamiętacie mnie jeszcze? To ja, myszorek Jorge! Mieszkam w Rzymie z moją liczną rodziną i mam wyjątkowego przyjaciela: papieża Franciszka! Zdradzić wam pewien sekret? Kiedy mój przyjaciel udał się do Ziemi Świętej, wyruszyłem razem z nim, ukryty w jego czarnej torbie. Leciałem hen, wysoko, wyżej niż mewy. Nie wierzycie?! Więc sami przeczytajcie!”.

E. Piotrowska „Apostołowie miłosierdzia”
Jezus często mówił, że Pan Bóg jest miłosierny. Zachęcał, byśmy i my byli miłosierni jedni dla drugich. Troje polskich świętych pamiętało o tym w sposób szczególny. Przypominali oni wszystkim, że Bóg jest dobry. Poznaj dzieje św. Faustyny Kowalskiej, św. brata Alberta Chmielowskiego i św. Jana Pawła II. Dowiedz się, jakimi byli dziećmi i kim stali się w dorosłym życiu.

Trzy opowieści z serii „Święci Uśmiechnięci”, zebrane w jednym tomie, to pożyteczna i przyjemna lektura dla dzieci i rodziców.

E. Skarżyńska „Życie Maryi Matki Pana Jezusa”
Maryja pochodziła z Palestyny i była Żydówką. W języku hebrajskim Jej imię brzmiało: MIRIAM. Pan Bóg wybrał Maryję na Matkę swego jedynego Syna JEZUSA dawno oczekiwanego Mesjasza. Zgoda Maryi na ten wybór stała się początkiem realizacji Bożego planu. Czy wybór ten był dla Maryi zaskoczeniem? Czy wpłynął na Jej osobiste plany? Czy przyniósł Jej szczęście? O tym właśnie jest ta książka, która i Tobie zapewne da dużo do myślenia.

J. M. Touche „U podnóża góry Synaj”
Mikołaj i Fryderyk, zwykli chłopcy, choć może nieco bardziej ciekawi świata niż inni, w cudowny sposób przenoszą się w czasy biblijne, stając się uczestnikami dziejów Izraela, świadkami i posłańcami Przymierza, jakie Bóg zawarł ze swym ludem…Powieść przygodowa dla dzieci w wieku 9-14 lat.

E. Stadtmüller „Znak pokoju. Opowieść papieskiego gołębia”
Dzieje Lolka — ks. Karola Wojtyły — Papieża Jana Pawła II widziane z perspektywy ptaka. Biały gołąb był obecny wszędzie tam, gdzie działo się coś ciekawego i zajmował najbardziej dogodne punkty obserwacyjne: czy to na parapecie okna domu, w którym mieszkali państwo Wojtyłowie, czy to na jakimś gzymsie świątyni, w której obchodzono jakąś wielką uroczystość — byleby wszystko widzieć i słyszeć jak najdokładniej. Tę przepięknie opowiedzianą historię życia Wielkiego Polaka można by przeczytać jednym tchem, gdyby nie fragmenty wzruszające do łez... Oprawa graficzna książki wykonana została z kolażu zdjęć i ilustracji.

E. Musiorska „Tajemnica zbójeckiej groty. Legenda o ucieczce Świętej Rodziny do Egiptu”
Święta Rodzina ucieka przed królem Herodem do Egiptu. Po drodze zostają zatrzymani przez bandę groźnych rabusiów. Przywódca rozbójników ukrywa małego Jezusa przed żołnierzami Heroda. To zaskakujące zachowanie " Jednookiego" wyjaśnia się, kiedy Maryja i Józef poznają tajemnice zbójeckiej groty.
Ciepła, pełna barwnych postaci i zwrotów akcji opowieść jest kolejną wersją starej legendy o nawróceniu zbója.

T. Matas „Ignacy Loyola”
W książce tej znajdziecie opowieść o wspaniałym człowieku. Człowieku, który w pewnym momencie tak pokochał Pana Boga, że postanowił zmienić całe swoje życie.
Poznajcie historię świętego Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów, z którego wywodzi się papież Franciszek.

A. Matusiak „Święty Dominik Savio. Radosny patron ministrantów”
Jest to opowieść o wyjątkowym, a jednocześnie zwykłym chłopcu – o chłopcu, który po prostu był sobą, który nie bał się być sobą. Jako chrześcijanin miał jeden cel: zostać świętym. Kochał Pana Boga ponad wszystko, dzięki czemu kochał także ludzi – zarówno swoich bliskich, jak i kolegów. Wszystkich. Wyróżniał się pobożnością, sumiennością w wykonywaniu swych obowiązków, a także życzliwością, uczynnością oraz pomysłowością. I był bardzo radosny, a przez to bardzo lubiany! Opisane w tej książce historie z życia św. Dominika Savio wzruszają do łez.

"Szkoła widziana
oczami dzieci"

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w Szkolnym Konkursie Literacko - Plastyczny "Szkoła widziana oczami dzieci". Celem konkursu jest rozwijanie zdolności i talentów literackich i plastycznych oraz promowanie dobrego wizerunku Szkoły Sióstr Urszulanek.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu - pobierz pdf.

"Stworzeni z atramentu"

Dnia 9 stycznia 2017 r. uczennica naszej szkoły Barbara Jaworska z klasy 6a wzięła udział w warsztatach kreatywnego pisania "Stworzeni z atramentu". Warsztaty poprowadziła pani Ewa Nowak, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkania młodzież poznała tajniki warsztatu pisarskiego oraz otrzymała wskazówki do stworzenia twórczej pracy utrzymanej w wybranej konwencji literackiej. Dziękujemy Pracownikom Filii nr 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego oraz Gimnazjum nr 3 im. prof. Alberta Krąpca OP za zaproszenie nas na tak wyjątkowe spotkanie.

Najlepsi czytelnicy
grudnia 2016 roku

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. • »Brauze Justyna, kl. 4a – 10 książek
 • »Wawrzyszak Kacper, kl. 3a – 9 książek
 • »Kowal Leon, kl. 3b – 9 książek
 • »Łuć Mikołaj, kl. 2a – 8 książek
 • »Wilczewska Maria, kl. 5a – 8 książek
 • »Kleszowski Błażej, kl. 5b – 8 książek
 • »Kalinowska Barbara, kl. 5a – 7 książek
 • »Gancarz Karina, kl. 5b – 6 książek
 • »Kowalik Anna, kl. 4a – 6 książek
 • »Polkowska Dominika, kl. 2b – 6 książek

PROPOZYCJE
DLA NAJMŁODSZYCH CZYTELNIKÓW:

R. Piątkowska „Przyszywany dziadek”
Nie każdy ma dziadka. Witek jako jedyny wśród swoich kolegów dziadka nie miał - do chwili, gdy zaprzyjaźnił się z panem Teofilem. Wtedy okazało się, że takiego dziadka jak Witek nie ma nikt! Pogodna i dowcipna książka o niezwykłej przyjaźni!

R. Piątkowska „Zbój. Opowiadania o koniach i konikach” Zbój to zbiór opowiadań o koniach, konikach i kucykach. Autorka opowiada o nich ciepło i ze znastwem. Wszystkie opisane przez nią historie wydarzyły się naprawdę. A bohater każdej opowieści - kary, siwy albo gniady, oprócz końskiej siły i szybkich nóg ma swój rozum i wielkie serce. Bo nie bez powodu mówi się, że największe szczęście na świecie na końskim siedzi grzbiecie.

B. Zelman SSP „Przygody słonika Bombika”
„Przygody słonika Bombika” to zbiór pięciu opowieści o jedynym na świecie łaciatym słoniu. Każda z nich zaciekawia i bawi fabułą, ale także pomaga w rozwiązaniu trudnych dziecięcych problemów.
„Bajka o łaciatym słoniu” – pomaga pokonać kompleks bycia innym.
„Wyprawa Bombika na Smoczą Górę” – prowadzi do zaakceptowania młodszego rodzeństwa.
„Pustynna przygoda Bombika” – dotyczy nieposłuszeństwa wobec rodziców i uczy o mocy miłości i przebaczenia.
„Bombik i Pralegenda” – pozwala znaleźć rozwiązanie w sytuacji przemocy wśród dzieci.
„Tajna misja Bombika” – ukazuje prawdę o szkodliwości kłótni i o wartości współpracy w grupie.
Łaciaty słoń Bombik przeżywa sytuacje, które w rzeczywistości spotykają nasze dzieci. Zmagając się z nimi, bajkowy bohater uczy dzieci, jak najlepiej radzić sobie z trudnościami, które niesie życie.

D. McKee „Elmer słoń w kratkę”
Warto być sobą i warto mieć przyjaciół!
Seria "Elmer" opowiada o przygodach słonia w kratkę, który mimo tego, że wyróżnia się ze stada, ma wielu przyjaciół i tworzy sytuacje sprzyjające integracji grupy. Pozytywne emocje, radość, zabawa, wspólnota. Poszczególne opowiadania są dobrymi pretekstami do omawiania spraw szkolnych, przedszkolnych i domowych.
Elmer martwi się, że jest kratkowo-kolorowy, podczas gdy inne słonie są szare. Myśli, że kiedy śmieją się w jego towarzystwie - śmieją się z niego. Wpada więc na pomysł, jak stać się szarym i... udaje mu się! Słonie jednak nie lubią bardziej szarego Elmera od Elmera kolorowego. One po prostu lubią Elmera takiego, jakim jest!

A. Stelmaszyk „Biuro śledcze. Tomuś Orkiszek i partnerzy” Seria detektywistyczna „Biuro śledcze. Tomuś Orkiszek i partnerzy” jest skierowana do dzieci, które pierwsze próby czytania mają już za sobą. Jest to seria pełna humoru i zadziwiających zdarzeń, dzięki zabawnym bohaterom zachęci dzieci do czytania. Dorosła forma książek detektywistycznych dodaje serii smaczku – to już nie są bajki dla maluchów. Tomuś jest chłopcem, natomiast jego partnerzy – chomikiem, złotą rybką i kotką. Każdy z bohaterów jest postacią bardzo wyrazistą, z szeregiem charakterystycznych, często zabawnych cech. Bohaterowie drugoplanowi, którzy pojawiają się w kolejnych tomach, są tak samo wyraziście nakreśleni, przy tym barwni i zabawni.

S. Kuźmin „Masza i Niedżwiedź”
Co robiła Masza sama wśród wilków, że teraz unikają jej jak ognia? Czym skończył się eksperyment Niedźwiedzia próbującego wynaleźć eliksir wzrostu? Jakie tajemnice zimowego lasu odkryła Masza, ucząc się rozpoznawać ślady zwierząt niewidzianych? Jak Niedźwiedź poradził sobie w sytuacji dwie na jednego, gdy Maszę odwiedziła kuzynka Dasza? Przeczytaj Kolekcję bajek o przygodach psotnej Maszy i poczciwego Niedźwiedzia i poznaj odpowiedzi na te wszystkie pytania, a także wiele innych szczegółów z życia niezwykłej pary przyjaciół.

Seria książek „Czytam sobie”, „Już czytam” oraz „Czytamy bez mamy”
To książki do pierwszego samodzielnego czytania. Krótkie zdania, duże litery i wciągające historie - właśnie tyle potrzeba, by pokochać czytanie.

Nowe książki już czekają!

Z przyjemnością informujemy, że uzyskaliśmy dotację na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytetu 3 dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów oraz promocji i wspierania czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakupu nowości wydawniczych.
Z otrzymanej dotacji nasza biblioteka zakupiła 1100 książek. Łączna kwota wydana na nowości wydawnicze to 15 000 zł, z czego 3 000 zł to wkład własny. Zapraszamy wszystkich do wypożyczania interesujących książek oraz obejrzenia prezentacji z projektu.

Book titled 'Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa'

Najlepsi czytelnicy
listopada 2016 roku

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. • »Brauze Justyna, kl. 4a – 18 książek
 • »Łuć Maria, kl. 4a – 13 książek
 • »Wawrzyszak Kacper, kl. 3a – 13 książek
 • »Kowalik Anna, kl. 4a – 13 książek
 • »Barański Michał, kl. 4b – 13 książek
 • »Kleszowski Błażej, kl. 5b – 12 książek
 • »Korycki Paweł, kl. 5b – 12 książek
 • »Łuć Mikołaj, kl. 2a – 11 książek
 • »Jaworski Karol, kl. 4b – 9 książek
 • »Korzeń Kinga, kl. 2a – 9 książek

Spotkanie autorskie

Dnia 30 listopada 2016 r. w Filii Publicznej Biblioteki im. H. Łopacińskiego przy ul. Krańcowej 106 odbyło się spotkanie autorskie ze znaną przez wszystkie dzieci pisarką panią Renatą Piątkowską. Zaproszenie na spotkanie przyjęły dzieci z klasy 1b.
Pani Renata pisze książki o dzieciach, ich radościach i smutkach, jak również ciekawe opowiadania o zwierzętach. Książki te pomagają dzieciom poznać świat, uczą, bawią i wychowują. Pisarce towarzyszyła lektor pani Malwina Kożutno. Dzieci mogły wysłuchać fragmentów książek pt."To się nie mieści w głowie" oraz "Ciekawe co będzie jutro?". Interpretacja pani Malwiny wywoływała ogromną radość i uśmiech. Na zakończenie spotkania chętni uczniowie mogli zakupić wybraną przez siebie książkę i poprosić o autograf. Autorka przyjęła zaproszenie do naszej szkoły, na które czekamy z niecierpliwością.

Konkurs na komiks - wyniki

Miło nam poinformować, że szkolny konkurs literacko – plstyczny został rozstrzygnięty. Konkurs odbył się na dwóch poziomach. Klasy I-III miały za zadanie zrobić komiks pt. "Stumilowy las" na podstawie "Kubusia Puchatka" A. A. Milne, natomiast klasy IV-VI na podstawie powieści H. Sienkiewicza pt. "W pustyni i w puszczy". Prac konkursowych z klas I-VI wpłynęło 30. Komisja konkursowa w składzie: s. Piotra Janic, p. Ewelina Pastuszak, p. Joanna Frydrych – Staszczak, p. M. Szponar przyznała:
Nagrodę dla Piotra Grędzińskiego z kl. 3a oraz Marii Łuć z kl. 4a.
Wyróżnienie dla Debory Mirosław i Klary Mrzewki z kl. 4a oraz Mateusza Husaka z kl. 6b.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.

Święto Pluszowego Misia

Miękki, puchaty, z kokardką czy w kubraczku... 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. Misie często są bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Coralgol, Paddington, Yogi, Miś Uszatek, Mój Brat Niedźwiedź czy Mały Miś. Uczniowie klas pierwszych odwiedzając dzisiaj bibliotekę mieli okazję poznać historię Pluszowego Misia, jak również posłuchać fragmentu książki pt. "Miś Uszatek". Wszystkich naszych czytelników zachęcamy do lektury książek o misiowych bohaterach.

Niecodzienne spotkanie z ... Sienkiewiczem

23 listopada 2016 r. w świetlicy klas I - III z okazji Roku Henryka Sienkiewicza mieliśmy niezwykłych Gości ze "Szkoły Super Babci i Super Dziadka" – panią redaktor Marię Rzezińską oraz dwie jej Koleżanki o imieniu Krystyna. Panie rozmawiały z dziećmi na temat postaci wielkiego Pisarza, przeczytały fragment powieści "W pustyni i w puszczy" oraz zaprezentowały część słuchowiska pt. "Dobroć". Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu i chętnie odpowiadały na zadawane im pytania, dotyczące wyżej wspomnianych treści. Na zakończenie podziękowały naszym wspaniałym Gościom wręczając laurki.

Finał IV edycji akcji "Podaruj książkę bibliotece"

Wszystkim naszym uczniom i rodzicom gorąco dziękujemy za włączenie się do akcji i podarowanie książek do biblioteki szkolnej. Cieszymy się, że nasi uczniowie przeczytane przez siebie książki chętnie przekazują dla innych, którzy także będą mogli z nich korzystać. Dziękujemy także za wszystkie "nowości" prosto z księgarni... W wyniku zbiórki nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o wiele ciekawych pozycji z literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Zapraszamy do czytania!

Najlepsi czytelnicy
października 2016 roku

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. • »Łuć Mikołaj, kl. 2a – 11 książek
 • »Brauze Justyna, kl. 4a – 10 książek
 • »Jaworski Karol, kl. 4b – 10 książek
 • »Barański Michał, kl. 4b – 10 książek
 • »Sieniow Zofia, kl. 4b – 10 książek
 • »Wawrzyszczak Kacper, kl. 3a – 9 książek
 • »Korycki Paweł, kl. 5b – 8 książek
 • »Szuper Dominik, kl. 2b – 8 książek
 • »Domagała Hanna, kl. 2b – 7 książek
 • »Kleszowski Błażej, kl. 5b – 7 książek

Wielka Liga Czytelników

Zapraszamy naszych uczniów wraz z rodzicami do wzięcia udziału w III Ogólnopolskim Konkursie "Wielka Liga Czytelników", objętym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym celem projektu jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Zadaniem uczestników konkursu będzie przeczytanie książek z listy konkursowej i rozwiązanie testu. Testy uczniowie rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki szkolnej, gdzie zostają ocenione. Po trzech najlepszych uczestników w kategorii kl. 1-3 i 4-6 weźmie udział w drużynowym półfinale. Następnie najlepsi z nich wystąpią w finale.
Dodatkowe informacje dostępne są w bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej www.wielka-liga.pl.
Zgłoszenia przyjmuje szkolny koordynator konkursu - p. Małgorzata Szponar do 4.11.2016 r.
Pierwszy etap konkursu trwa do 10.02.2017 r., do tego czasu uczniowie czytają książki z listy - pobierz pdf i rozwiązują testy (do pobrania u szkolnego koordynatora). Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.

Szkolny konkurs
literacko - plastyczny

"Książka to dopiero początek...", pod takim hasłem obchochony jest tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto trwa przez cały październik, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują z czytelnikami. Z tej okazji nasza biblioteka szkolna ogłasza konkurs literacko – plastyczny dla klas I-III na komiks pt. "Stumilowy las" na podstawie "Kubusia Puchatka" A. A. Milne oraz dla klas IV – VI na komiks pt. "W pustyni i w puszczy" na podstawie powieści H. Sienkiewicza.
Więcej informacje dostępnych w bibliotece szkolnej oraz w regulaminach konkursów: dla klad 1-3 - regulamin, dla klas 4-6 - regulamin. Wszystkich uczniów zachęcamy do udziału!

Najlepsi czytelnicy
września 2016 roku

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. • »Barański Michał, kl. 4b – 9 książek
 • »Korycki Paweł, kl. 4b – 13 książek
 • »Łuć Maria kl. 4b – 8 książek
 • »Dołęga Paweł, kl. 5a – 8 książek
 • »Majewski Jan, kl. 2a – 8 książek
 • »Jaworska Barbara, kl. 6a – 8 książek
 • »Dołęga Magdalena, kl. 2b – 8 książek
 • »Łuć Mikołaj, kl. 2a – 7 książek
 • »Wawrzyszczak Kacper, kl. 3a – 7 książek
 • »Łuć Gabriela, kl. 3b – 7 książek

Ogólnopolski Dzień
Głośnego Czytania

29 września 2016 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszej szkole wszyscy nauczyciele i uczniowie przyłączyli się do tej akcji. Nasi młodsi uczniowie z klas 1-3 gościli u siebie na zajęciach swoje starsze koleżanki z klas szóstych. Uczennice przeczytały młodszym kolegom fragmenty książek "Kajtkowe przygody" oraz "Solilandia" t. 1 i 2. Celem akcji było nie tylko propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, ale również integrowanie uczniów klas starszych z młodszymi. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych utworów za co starszym koleżankom serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.
Wśród klas starszych w tym dniu czytane były książki: "Mali zwycięzcy: przygody dzieci w pustyni Szamo", "Tomek w tarapatach", "Wilczy szlak", "Księga strachów", "Misja profesora Gąbki", "Słoń Birara".
Przy okazji dzisiejszego dnia zachęcamy wszystkich do czytania książek, czasopism, gazet. Pamiętajmy, że czytanie to też wspaniały sposób na nudę w deszczowe jesienne dni. Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, ułatwia naukę. Czytanie ma wiele zalet, więc zamiast siedzieć bezczynnie weźmy do ręki książkę!

Uczniowskie wybory książek

9 września 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szczególnych "wyborach". Każdy miał możliwość wrzucić do urny wyborczej swoje propozycje ciekawych książek i komiksów. Oto najczęściej powtarzające się i najciekawsze tytuły:
Nela mała reporterka
Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
Spotkanie nad morzem
Asteriks i Obeliks – komiksy
Niesamowite przygody 10 skarpet
Topsy i Lupus
BFG
Matylda
Charlie i wielka szklana winda
Emi i Tajny Klub Superdziewczyn
Tami z krainy pięknych koni
Kaleb przemierza kraj. Wielbłądzia opowieść
Lucjan. Lew jakiego nie było
Zosia i jej zoo
Bella i Sebastian
Przygody Ciumków
Pompon wszystko naraz
Sherlock, Lupin i Ja
Percy Jackson i bogowie olimpijscy
Jaśki
Piaskowy wilk
Historia prawdziwa kapitana Haka
Madeline w Paryżu
Mamy nadzieję, że wkrótce nasza szkolna biblioteka zaopatrzy się w podane przez uczniów propozycje. Dziękujemy członkom Rady Samorządu Uczniowskiego za sprawne przeprowadzenie wyborów.

IV Edycja Akcji
„Podaruj książkę bibliotece”

Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w akcję „Podaruj książkę bibliotece”.Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe. Czytelniku jeżeli przeczytałeś lektury lub książki, które warto polecić innym – przekaż je do biblioteki.
Pamiętaj – książka czytana żyje dłużej!
W imieniu naszych czytelników wszystkim darczyńcom już dzisiaj składamy serdeczne podziękowania.

Regulamin Akcji:
1. Akcja rozpocznie się 19 września i będzie trwać do 28 października 2016 r.
2. W ramach akcji do biblioteki można przekazać lektury, bajki, literaturę piękną dla dzieci i młodzieży.
3. Stan książek, powinien być dobry, najlepiej gdyby to były książki wydane po 2000 roku.
4. Książki zniszczone zostaną przekazane na makulaturę.

Zbieramy makulaturę

Serdecznie zapraszamy do zbiórki makulatury. Makulaturę odpowiednio powiązaną można składać w wyznaczonym do tego celu miejscu przez cały tydzień przed porannym apelem.
Fundusze uzyskane ze zbiórki przeznaczone są na zakup czasopism i książek do biblioteki szkolnej.