Nie odpowiadajcie wyniośle. Nie czyńcie niczego z niechęcią. Nie trwajcie w gniewie. Nie szemrajcie. Nie powtarzajcie niczego złego. św. Aniela Merici


Biblioteka

BIBLIOTEKA

Godziny otwarcia

 • »poniedziałek 845 - 1430
 • »wtorek 845 - 1445
 • »środa 845 - 1430
 • »czwartek 845 - 1430
 • »piątek 845 - 1530
Katalog on-line biblioteki szkolnej


Regulamin biblioteki

 • »Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
 • »Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć dwie książki (w tym lektury).
 • »Książki są wypożyczone na okres jednego miesiąca, po upływie którego można prosić o prolongatę.
 • »W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek. Przeglądane pozycje należy odłożyć na to samo miejsce.
 • »Zagubioną lub zniszczoną książkę należy odkupić.
 • »Z książek z księgozbioru podręcznego można korzystać tylko w czytelni.
 • »W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.

Najlepsi czytelnicy
roku szkolnego 2017/2018

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników roku szkolnego 2017/2018 i zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki już za dwa miesiące!

 • »Justyna Brauze, kl. 5a – 113 książek
 • »Weronika Józefczuk, kl. 4a – 88 książek
 • »Mikołaj Łuć, kl. 3a - 86 książek
 • »Barbara Kalinowska, kl. 6a – 66 książek
 • »Błażej Kleszowski, kl. 6b – 56 książek
 • »Zofia Sieniow, kl. 5b – 56 książek
 • »Wojciech Łukasik, kl. 3b – 44 książki
 • »Antonina Nuckowska, kl. 1b – 40 książek
 • »Paweł Korycki, kl. 6b – 34 książki
 • »Adam Sławiński, kl. 1b – 34 książki

Podsumowanie XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

10 czerwca zakończył się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Codziennie w każdej klasie przez minimum 20 minut czytane były głośno książki. Wśród tytułów pojawiły się m.in.: "Niesamowite przygody 10 skarpetek", "Szaleńczaki", "Dywizjon 303", "Kamienie na szaniec", "Drzewo do samego nieba", "Zeszyt w kratkę", "Dobre i złe przyjaźnie", "Gra".
Czwartkowy poranek rozpoczęliśmy od spotkania czytelniczego dla uczniów kl. 1-3 przebywających w świetlicy szkolnej. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia". Naszym gościem była Pani Ewa Krupińska, która pracuje jako księgowa w nasze szkole, a prywatnie jest babcią Jasia Majewskiego z kl. 3a. Jaś przeprowadził z Babcią wywiad. Pytał o jej ulubione książki z dzieciństwa, o to co lubi teraz najbardziej czytać, a nawet o miejsce, w którym najchętniej spędza czas gdy czyta książki. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i również zadawały pytania. Na koniec spotkania Pani Ewa przeczytała fragment książki H. Ożogowskiej pt. "Dziewczyna czy chłopak, czyli heca na 14 fajerek". Zachęcamy wszystkie dzieci do przeczytania tej ciekawej wakacyjnej lektury, a Panie Ewie dziękujemy za to niecodzienne spotkanie i poświęcony nam czas!
Tydzień Czytania zakończyliśmy piątkową akcją "Jak nie czytam, jak czytam", oraz sobotnią Nocą Bibliotek.

Noc Bibliotek

W sobotnie popołudnie 9 czerwac 2018 r. grupa 66 uczniów z klas 1-3 zgromadziła się w szkole, aby wziąć udział w Nocy Bibliotek. Podzieleni na trzy zespoły mieli do wykonania różne zadania. Główną atrakcją tego wieczoru cieszyły się "Literackie podchody z duchem przeszłości". Uczniowie mieli do pokonania VI stacji, na których czekały na nich zagadki literackie i sprawnościowe. Przy każdej stacji za poprawne wykonanie zadania, grupa otrzymywała fragment tekstu książki. Na koniec po zebraniu wszystkich fragmentów, uczniowie mieli za zadanie odgadnąć tytuł książki, z której pochodziły zgromadzone przez nich fragmenty. Oczywiście wszystkim grupom się udało! Uczniowie obejrzeli również prezentację multimedialną ze starych zdjęć, która pokazała im jak wyglądała nasza szkoła 100 lat temu. Zadanie, które następnie mieli wykonać wymagało od nich nie lada wyobraźni. Musieli odbyć podróż w przyszłość i zrobić plakaty, które miały pokazać szkołę za 100 lat. Oczywiście tego dnia nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu i grillowanej kiełbaski. Długo wyczekiwanym momentem wieczoru była projekcja filmu pt. "Sekret Eleonory". Odbyliśmy animowaną podróż do magicznego i bajkowego świata książek, gdzie znakomite postaci, znane każdemu małemu czytelnikowi ożywają, a czytanie staje się umiejętnością na wagę złota. Po pełnym wrażeń wieczorze dzieci długo nie mogły zasnąć. W niedzielny poranek zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do domów.
Dziękujemy organizatorom za przygotowanie atrakcji minionego wieczoru oraz opiekę nad uczniami.

"Jak nie czytam, jak czytam"

"Jak nie czytam, jak czytam" pod takim hasłem odbyła się w dniu dzisiejszym III edycja najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce. 8 czerwca 2018 r. punktualnie o= godzinie 10.00 uczniowie naszej szkoły (wraz z nauczycielami ponad 350 osób) zebrali się na przyszkolnym terenie rekreacyjnym, aby wspólnie czytać – każdy to na co miał ochotę. Celem akcji była przede wszystkim promocja czytania książek wśród uczniów. Chcemy, aby książka kojarzyła się im z rozrywką, a nie szkolnym obowiązkiem. By uczniowie, którzy na co dzień czytają, zobaczyli, że nie są sami, a ci, którzy tego nie robią, mieli okazję spróbować. Uczniowie utworzyli z siebie ogromny napis CZYTAMY zaprzeczając badaniom, które sugerują, że Polacy nie czytają książek. Czytaniem można i należy się chwalić!

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Pod hasłem "Czytanie łączy" w dniach 2 – 10 czerwca 2018 r. odbywa się w całym kraju XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Każdy dzień XVII Tygodnia Czytania Dzieciom ma swój temat przewodni. Hasłem dzisiejszego dnia było - Zacznij tydzień ze "Świerszczykiem"! Uczniowie przebywający na świetlicy szkolnej kl. 1-3 zamienili się w redaktorów naczelnych dwutygodnika "Świerszczyk". Projektowali okładki, tworzyli historyjki obrazkowe oraz pisali i rysowali pamiętnik Świerszczyka Bajetana.
Wszystkie dzieci, babcie, dziadków (a także prababcie i pradziadków!) zapraszamy do wspólnej lektury, rozmów i zabawy z zeszytem pt. "Czytanie łączy pokolenia" specjalnie przygotowanym z okazji XVII Tygodnia Czytania przez Oficynę Wydawniczą Oryginały. Znajdziecie w nim listę pytań do babci i dziadka m.in. o ulubione lektury z ich dzieciństwa. Zeszyt z pytaniami dostępny jest w szkolnej bibliotece.
Obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania zakończymy w naszej szkole 9 czerwca Nocą Bibliotek. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym największym dorocznym święcie czytelniczym!

Najlepsi czytelnicy
maja 2017/2018

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

 • »Justyna Brauze, kl. 5a – 15 książek
 • »Mikołaj Łuć, kl. 3a - 12 książek
 • »Adam Sławiński, kl. 1b – 7 książek
 • »Zofia Sieniow, kl. 5b – 7 książek
 • »Barbara Kalinowska, kl. 6a – 6 książek
 • »Błażej Kleszowski, kl. 6b – 6 książek
 • »Błażej Witek, kl. 7b – 5 książek
 • »Julia Bojar, kl. 5b – 5 książek
 • »Weronika Gruza, kl. 4b – 5 książek
 • »Weronika Józefczuk, kl. 4a – 5 książek

"(Do) wolność czytania"

W dniach od 8 – 15 maja miał miejsce XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasłem tegorocznej edycji było "(Do) wolność czytania". W ramach promocji czytelnictwa zarówno w bibliotece jak i świetlicy klas 1-3 odbywały się zajęcia czytelnicze. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się konkurs biblioteczny, aż 81 uczniów z klas 1-7 wzięło w nim udział. Codziennie uczniowie losowali 3 pytania, które związane były nie tylko z lekturami szkolnymi. Zakres wiedzy obejmował również historię książki oraz bibliotek. Spośród 220 pytań można było wylosować pytania dotyczące Polskich Noblistów, autorów książek, bohaterów literackich, uczniowie wyjaśniali też pojęcia takie jak: redaktor, introligator, ilustrator, bibliografia, katalog oraz znajdowali odpowiedzi na wiele innych ciekawostek z dziedziny literatury.
Nagrodzeni uczniowie:
Klasy 1-3
Bianka Pietraszko, Nuckowska Antonina, Julia Mirosław, Michalina Orpik z kl. 1b, oraz Agnieszka Latecka z kl. 1a.
Klasy 4-7
Weronika Gruza z kl. 4b, Klara Mrzewka, Pyrz Weronika, Anna Kowalik, Magdalena Dyrka, Debora Mirosław z kl. 5a, Barbara Kalinowska, Stanisław Grabowski z kl. 6a, Paweł Korycki, Krzysztof Münnich, Zofia Kołodziejczyk z kl. 6b, Świerk Wiktoria z kl. 7a, Franciszek Ruszkowski oraz Mateusz Husak z kl. 7b.
Lista z punktacją dostępna jest w bibliotece szkolnej.
Wszystkim uczniom gratulujemy ogromnego zaangażowania i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek

Po raz piętnasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2018 r., Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2018 odbywa się pod hasłem: "(Do)Wolność Czytania". Oprócz zajęć czytelniczych, uczniowie naszej szkoły mogą wziąć udział w quizie bibliotecznym. Wystarczy w tych dniach odwiedzić bibliotekę szkolną i wziąć udział w losowaniu. Na uczniów, którzy zgromadzą największą ilość punktów, czyli odpowiedzą poprawnie na największą ilość pytań czekają niespodzianki.
8 maja obchodzony jest również Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji wszystkim współpracującym z nami pracownikom Bibliotek życzymy ciekawych pomysłów i energii w krzewieniu kultury słowa oraz coraz większej rzeszy czytelników!

Najlepsi czytelnicy
kwietnia 2017/2018

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.


 • »Zofia Sieniow, kl. 5b – 10 książek
 • »Mikołaj Łuć, kl. 3a – 9 książek
 • »Błażej Kleszowski, kl. 6b – 8 książek
 • »Amelia Kowalczyk, kl. 2a – 7 książek
 • »Dorota Brzózka, kl. 3a – 7 książek
 • »Justyna Brauze, kl. 5a – 7 książek
 • »Maksymilian Frączek, kl. 4b – 6 książek
 • »Krzysztof Czerwiński, kl. 2b – 5 książek
 • »Stanisław Czochra, l;. 2a – 5 książek
 • »Adam Sławiński, kl. 1b – 5 książek

Światowy Dzień Książki
i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Nauczyciele naszej szkoły postanowili zachęcić uczniów do czytania, poprzez polecenie im najciekawszych książek, które kiedyś sami przeczytali. Są to książki czytane w dzieciństwie, razem z rodzicami, ale również znajdują się wśród nich książki współczesne, czytane dość niedawno. Do niektórych z nich sięgano nawet kilkakrotnie! Takiej pasji czytania życzymy Wam Drodzy Uczniowie!
Lista polecanych książek:
H. Sienkiewicz „Quo vadis”, Lloyd C. Douglas „Szata”, M. Mitchell „Przeminęło z wiatrem”, L. Wallace „Ben Hur”, W. Szekspir „Romeo i Julia”, A. Fiedler „Dywizjon 303”, książki M. Musierowicz – poleca s. Kinga Sajkowska,
M. Musierowicz seria „Jeżycjada” - poleca p. Katarzyna Dłubacz i p. B. Król,
Książki podróżnicze W. Cejrowskiego – poleca p. M. Łuczak L.M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - polecają s. Maria Anna Gumuła i p. A. Kara,
E. Hemingway „Stary człowiek i morze” - poleca p. A. Paździor,
A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” - polecają s. Piotra Janic i p. K. Wrzos,
A. Bahdaj „Podróż za jeden uśmiech”, F. Fenikowski „Piernikowe miasto”, R. Landowski „Łabędzi lot Damroki” - poleca s. Monika Orzechowska,
M. Konopnicka „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, E. Orzeszkowa „Nad Niemnem”, A. Szklarski „Złoto Gór Czarnych” - poleca p. J. Frydrych - Staszczak,
Serię „Poczytaj mi mamo” - poleca p. A. Bereza,
E. Knight „Lassie, wróć!” - poleca p. Katarzyna Matuszyk,
F. H. Burnett „Mały Lord” - poleca s. Estera Grzegorek i p. M. Dąbrowski,
K. Siesicka „Zapałka na zakręcie”, A. Bahdaj „Wakacje z duchami”, I. Jurgielewiczowa „Ten obcy”, L.J. Kern „Ferdynand wspaniały”, Z. Nienacki „Pan Samochodzik”, książki M. Twaina, F.H. Burnett „Tajemniczy ogród” - poleca p. B. Król,
Antoine de Saint – Exupéry „Mały Książę” - poleca p. D. Gutek,
J. Swift „Podróże Guliwera” - poleca s. Urszula Kupczyk,
E. J. Brontë „Wichrowe Wzgórza”, A. Lindgren „Bracia Lwie Serce”, F. Molnár „Chłopcy z Placu Broni”, Edmund de Amicis „Serce”, M. Twain „Książę i żebrak” - poleca p. K. Podkowa,
H. Sienkiewicz „Quo vadis” - poleca s. Halina Bobkowska,
Jack London, Martin Eden – książki tych autorów, oraz E. Orzeszkowej „Cham” - poleca p. A. Skraban,
M. Buyno – Arctowa „Słoneczko”, A. Szklarski „Tomek w krainie kangurów” oraz inne jego przygody – poleca p. Sylwia Radomska,
M. Jaworczakowa „Oto jest Kasia”- poleca s. Maria Magdalena Masłoń,
H. Peterson „Magnus i wiewiórka” - poleca p. M. Muszyńska,
H. Weissowa „Dziennik Helgi”, A. Kamiński „Kamienie na szaniec”, K. Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”, „Panna z mokrą głową”, I. Jurgielewiczowa „Ten obcy” - poleca p. M. Szponar,
F.H. Burnett „Tajemniczy ogród”, C. S. Lewis „Opowieści z Narnii” - poleca p. Olga Dolecka,
Eleanor H. Porter „Pollyanna” - poleca p. U. Czarska,
Baśnie braci Grimm – poleca s. Irena Bobkowska,
Recenzje poszczególnych książek dostępne w bibliotece szkolnej.

Wyzwanie dla wszystkich czytelników na dziś:
Weź książkę i kocyk, idź na łąkę, do parku, do lasu i czytaj.
Przeczytaj dzisiaj coś na głos, dziecku, przyjacielowi, mamie.
Uśmiechnij się do nieznajomego czytelnika w autobusie lub na przystanku.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz wspomnienie św. Jana Pawła II

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, to święto, które obchodzimy 2 kwietnia, w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena. Data ta, jest również bardzo dla nas ważna, ponieważ właśnie tego dnia mija XIII rocznica śmierci wielkiego Polaka – Św. Jana Pawła II. Wydarzenia te stały się powodem przeprowadzenia w dniach 4-5 kwietnia zajęć dla uczniów kl. 1-3. Celem spotkań było przypomnienie jak należy właściwie obchodzić się z książką i jak ją szanować, by służyła wielu czytelnikom. Uczniowie zapoznali się z dostępnymi w bibliotece książkami o św. Janie Pawle II oraz wysłuchali fragmentu książki pt. "Chłopiec, który został papieżem".

Najlepsi czytelnicy
marca 2017/2018

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.


 • »Zofia Sieniow, kl. 5b – 22 książki
 • »Mikołaj Łuć, kl. 3a – 14 książek
 • »Dorota Brzózka, kl. 3a – 12 książek
 • »Maria Frejlich, kl. 3a – 12 książek
 • »Maksymilian Frączek, kl. 4b – 9 książek
 • »Barbara Kalinowska, kl. 6a – 8 książek
 • »Justyna Brauze, kl. 5a – 8 książek
 • »Nikola Niewielska, kl. 5b – 7 książek
 • »Weronika Józefczuk, kl. 4a – 7 książek
 • »Klara Plisiecka, kl. 3b – 7 książek

Święta Aniela Merici – wyniki konkursu

Miło nam poinformować, że szkolny konkurs czytelniczy został rozstrzygnięty. Komisja konkursowa w składzie: s. Maria Anna Gumuła oraz p. Małgorzata Szponar przyznała:
I miejsce – Barbara Kalinowska z kl. 6a,
II miejsce – Karina Gancarz z kl. 6b,
III miejsce – Jadwiga Jakisim, Błażej Kleszowski, Tymoteusz Trzewik z kl. 6b.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.

Święta Aniela Merici – konkurs szkolny

14 marca 2018 r. osiemnastu uczniów z klas piątych i szóstych wzięło udział w szkolnym konkursie czytelniczym pt. ”Życie i dzieło św. Anieli Merici”. Uczniowie w ciągu ostatnich kilku tygodni pogłębiali swoją wiedzę dotyczącą życia i działalności św. Anieli, która jako założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w sposób szczególny bliska jest wszystkim Urszulankom oraz uczniom, którzy mogą czerpać z jej duchowego dziedzictwa. Mamy nadzieję, ze konkurs był okazją nie tylko do pogłębienia swojej wiedzy ale również do podzielenia się nią z kolegami i koleżankami. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na wyniki.

"Zima w Stumilowym lesie" - projekt czytelniczy

Przygody Kubusia Puchatka, posłużyły do zorganizowania zajęć w klasach pierwszych. Zajęcia odbywały się przez kilka tygodni. W tym czasie uczniowie poznali bohaterów książki A.A. Milne pt. "Kubuś Puchatek", oraz przeżywali niezapomniane przygody wsłuchując się w czytane historie. Dzieci poznały "puchatkowy" sposób na życie, gdzie życzliwość, dobroć, chęć niesienia pomocy sprawiają, że życie jest piękne i radosne a każdy dzień w Stumilowym Lesie jest wielką zabawą. Spotkania z mieszkańcami Stumilowego Lasu były pełne wesołych i ciekawych zabaw dla najmłodszych czytelników, jak również okazją do doskonalenia umiejętności plastycznych. Prace naszych uczniów można obejrzeć na stelażach wystawowych obok sali modlitewnej.
Uczniowie z niecierpliwością czekają do wiosny, bo może wtedy Kubuś odwiedzi ich z nowymi wiosennymi przygodami.

Najlepsi czytelnicy
lutego 2017/2018

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.


 • »Józefczuk Weronika, kl. 4a – 19 książek
 • »Sieniow Zofia, kl. 5b – 10 książek
 • »Łuć Mikołaj, kl. 3a – 8 książek
 • »Kleszowski Błażej, kl. 6b – 7 książek
 • »Latecka Agnieszka, kl. 1a – 6 książek
 • »Kalinowska Barbara, kl. 6a – 6 książek
 • »Niewielska Nikola, kl. 5b – 5 książek
 • »Jaworski Karol, kl. 5b – 5 książek
 • »Kozłowski Michał, kl. 3a – 5 książek
 • »Kostyła Piotr, kl. 2a – 5 książek

Konkurs czytelniczy "Święta Aniela Merici
i jej dzieło"

Serdecznie zapraszamy uczniów klas IV – VII do wzięcia udziału w szkolnym konkursie czytelniczym. Tematem konkursu jest święta Aniela Merici. Wszystkie szczegółowe informacje dostępne w regulaminie na podstronie biblioteki szkolnej. Organizatorami konkursu są p. Małgorzata Szponar i s. Maria Anna Gumuła. Czekamy na zgłoszenia!
Regulamin konkursu
Cele konkursu:
1. Uczczenie pamięci św. Anieli Merici.
2. Pogłębianie wiedzy o dzieciństwie i latach młodości Anieli Merici.
3. Zachęcanie uczniów do zdobywania wiedzy o życiu i działalności św. Anieli Merici.
4. Rozwijanie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem.
5. Popularyzacja wartościowej literatury wśród dzieci i młodzieży.
6. Wzrost czytelnictwa.
Zasady konkursu:
1. Konkurs adresowany jest do uczniów kl. IV-VII.
2. Uczestników konkursu obowiązywać będzie znajomość literatury:
"W świetle miłości. Św. Aniela Merici i jej dzieło",
www.brewiarz.pl
www.osu.pl
niedziela.pl
3. Chęć wzięcia udziału należy zgłaszać do biblioteki szkolnej do 20.02.2018 r.
4. Termin konkursu: 09.03.2018 r.
5. Przebieg konkursu: na pytania uczniowie będą odpowiadać w formie pisemnej na przygotowanych kartach konkursowych.
6. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.

Najlepsi czytelnicy
I semestru 2017/2018

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników I semestru roku szkolnego 2017/2018, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.


 • »Justyna Brauze, kl. 5a – 79 książek
 • »Weronika Józefczuk, kl. 4a – 48 książek
 • »Barbara Kalinowska, kl. 6a – 40 książek
 • »Wojciech Łukasik, kl. 3b – 38 książek
 • »Mikołaj Łuć, kl. 3a – 35 książek
 • »Błażej Kleszowski, kl. 6b – 29 książek
 • »Antonina Nuckowska, kl. 1b – 25 książek
 • »Mateusz Matys, kl. 1b – 23 książki
 • »Julia Gomuła, kl. 1b – 22 książki
 • »Paweł Korycki, kl. 6b – 22 książki

Konkursy współorganizowane
przez Bibliotekę Pedagogiczną

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach, których współorganizatorem jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie. Tematyka konkursów jest następująca:
• Autor pisze tylko połowę książki, druga połowa należy do czytelnika,
• Ksiądz Stanisław Konarski – nasz współczesny,
• Czytanie jest przygodą,
• "Rodzinna historia".
Regulaminy konkursów są dostępne w naszej bibliotece szkolnej. Wszystkich uczniów zainteresowanych wzięciem udziału w w/w konkursach zapraszamy do biblioteki.

Lektury.gov.pl

Zachęcamy uczniów klas IV - VII do korzystania z platformy Lektury.gov.pl. Aby znaleźć interesujące lektury wystarczy skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki, wpisać poszukiwaną książkę i wybrać jedną z opcji. Dostępna jest możliwość pobierania książek w formacie EPUB, MOBI, czy PDF, odczytanie jej online lub pobranie za darmo w aplikacji Legimi. Dostępne zasoby będą systematycznie powiększane.
Platforma Lektury.gov.pl jest projektem Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

Najlepsi czytelnicy
grudnia 2017

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. • »Łukasik Wojciech, kl. 3b – 8 książek
 • »Korycki Paweł, kl. 6b – 7 książek
 • »Nuckowska Antonina, kl. 1b – 6 książek
 • »Przech Hanna, kl. 1b – 6 książek
 • »Sieniow Zofia, kl. 5b – 6 książek
 • »Wojtasik Franciszek, kl. 2b – 5 książek
 • »Gierasimiuk Magda, kl. 2b – 5 książek
 • »Józefczuk Weronika, kl. 4a - 5 książek
 • »Kalinowska Barbara, kl. 6a – 5 książek
 • »Sławiński Adam, kl. 1b – 5 książek

Katalog online biblioteki szkolnej

Z przyjemnością informujemy, że istnieje możliwość korzystania z katalogu online biblioteki szkolnej za pomocą którego, można sprawdzić czy biblioteka posiada interesujące nas książki, zobaczyć ich opisy bibliograficzne.
Do katalogu wchodzi się pprzez link katalog on-line.
Jak wyszukiwać w katalogu?
Wpisana fraza wyszukiwawcza domyślnie jest wyszukiwana we wszystkich indeksach jednocześnie. Istnieje możliwość wyszukiwania osobno w następujących indeksach: autor, tytuł, temat (hasło przedmiotowe). Adres katalogu zamieszczony jest także na podstronie biblioteki szkolnej.

Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia

Dnia 18 grudnia 2018 r.klasa 1b wzięła udział w zajęciach edukacyjnych "Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia". Uczniowie zapoznali się z terminami związanymi z okresem adwentu i Świąt Bożego Narodzenia, poznali zwyczaje i tradycje obowiązujące w religii chrześcijańskiej i kulturze polskiej. W drugiej części zajęć wszyscy wspólnie śpiewali kolędy oraz samodzielnie wykonywali przepiękne bombki, które ozdobią klasową choinkę. Na koniec nie zabrakło również świątecznego opowiadania. Niech słowa księdza Jana Twardowskiego pozostaną w naszych sercach "(...) Święta Bożego Narodzenia są po to, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa, żeby podawać sobie ręce, żeby się uśmiechać do siebie, żeby sobie przebaczać. Święta Bożego Narodzenia to święta w rodzinie – święta dobrych życzeń (...)".

Najlepsi czytelnicy
listopada 2017

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. • »Józefczuk Weronika, kl. 4a – 14 książek
 • »Kalinowska Barbara, kl. 6a – 12 książek
 • »Łuć Mikołaj, kl. 3a – 10 książek
 • »Kleszowski Błażej, kl. 6b – 7 książek
 • »Łukasik Wojciech, kl. 3b – 7 książek
 • »Gancarz Karina, kl. 6b – 6 książek
 • »Gierasimiuk Magda, kl. 2b – 6 książek
 • »Jan Ciesielski, kl. 1b – 9 książek
 • »Borkowski Dominik, kl. 3b – 6 książek
 • »Brauze Justyna, kl. 5a – 6 książek

Lekcja języka polskiego
w bibliotece szkolnej

Dnia 27 listopada 2017 roku podczas lekcji języka polskiego uczniowie klas czwartych wybrali się do biblioteki szkolnej, aby dowiedzieć się w jaki sposób korzystać ze zbiorów bibliotecznych. Poznali rodzaje katalogów (alfabetyczny, tytułowy, rzeczowy) oraz zobaczyli jakie informacje zawiera karta katalogowa książki. Zapoznali się z katalogiem online naszej biblioteki szkolnej. Mogli w praktyce sprawdzić czy biblioteka posiada interesujące ich zbiory oraz obejrzeć ich opisy bibliograficzne. Już wkrótce wszyscy uczniowie będą mogli korzystać z katalogu online.

Święto Pluszowego Misia

24 listopada 2017 roku uczniowie klas 1-3 wraz z p. Małgorzatą Szponar i wychowawcami klas (co widać na załączonym obrazku) obchodzili Dzień Pluszowego Misia. Podczas zajęć mogli obejrzeć prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących historii tego święta. Poznali również bohaterów książek znajdujących się w zbiorach bibliotecznych. Każda klasa wykonała prace plastyczne. Ponadto Panie pracujące w świetlicy przygotowały niespodziankę i uczniowie przebywający w tym dniu w świetlicy mogli obejrzeć film animowany pt. "Kung Fu Panda".
A oto lista książek o misiach w naszej bibliotece:
A. A. Milne, "Kubuś Puchatek", "Chatka Puchatka", "Powrót do Stumilowego lasu",
Seria Disneya: "Kubuś Puchatek", "Księga Dżungli", "Masza i niedźwiedź",
Cz. Janczarski "Miś Uszatek",
Bond, seria o Misiu Paddingtonie,
J. Porazińska "Pamiętnik Czarnego Noska",
J. Wierzbicki "Dziadek i Niedźwiadek",
B. Ostrowska "Bohaterski Miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie",
B. Dumon "Niedźwiedź Wojtek. Na żołnierskim szlaku",
J. Chmielewska "Niebieska niedźwiedzica",
R. Kipling "Księga dżungli".
Wszystkich gorąco zachęcamy do czytania!

Najlepsi czytelnicy
października 2017

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. • »Justyna Brauze, kl. 5a – 25 książek
 • »Mikołaj Łuć, kl. 3a – 19 książek
 • »Julia Gomuła, kl. 1b – 12 książek
 • »Mateusz Matys, kl. 1b – 12 książek
 • »Weronika Józefczuk, kl. 4a – 12 książek
 • »Barbara Kalinowska, kl. 6a – 11 książek
 • »Hanna Dobrzańska, kl. 2a – 10 książek
 • »Jan Ciesielski, kl. 1b – 9 książek
 • »Stanisław Grabowski, kl. 6a – 9 książek
 • »Wojciech Łukasik, kl. 3b – 9 książek

Finał V edycji akcji
"Podaruj książkę bibliotece"

Wszystkim naszym uczniom i rodzicom serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji i podarowanie książek do biblioteki szkolnej. Cieszymy się, że nasi uczniowie przeczytane przez siebie książki chętnie przekazują dla innych, którzy także będą mogli z nich korzystać. Dziękujemy także za wszystkie "nowości" prosto z księgarni. W wyniku zbiórki nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o wiele ciekawych pozycji z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Zapraszamy do czytania!

Międzyszkolny Konkurs
Pięknego Czytania

Dzień 27 października 2017 r. stał się dla naszej szkoły miejscem wyjątkowego spotkania. Podczas odbywającego się Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania "Z baśnią na koniec świata i jeszcze dalej”, mogliśmy wysłuchać różnych utworów, wykonanych przez 20 uczniów ze szkół podstawowych z miasta Lublina. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu, zorganizowanego przez p. Małgorzatę Szponar i p. Olgę Dolecką, czuwało Jury w składzie: Pan prof. Lech Giemza – Adiunkt w Katedrze Literatury Współczesnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, Pani Joanna Tarasiewicz – kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im Komisji Edukacji Narodowej, Siostra Maria Anna Gumuła – wicedyrektor Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie.
Jury po wysłuchaniu wszystkich uczestników i po naradzie postanowiło przyznać:
I nagrodę – Gabrieli Syskiej ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie,
II nagrodę – Natalii Czarneckiej ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego,
III nagrodę – Hannie Sim ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. Józefa Piłsudskiego.
Ponadto Jury przyznało wyróżnienia:
– Wiktorowi Barańskiemu ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego Lublinie,
– Jakubowi Chołocie ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Lublinie,
– Malwinie Bator ze Szkoły Podstawowej nr 42 im. K.I.Gałczyńskiego w Lublinie.
Wszystkim nauczycielom i uczestnikom dziękujemy za zainteresowanie konkursem oraz zapraszamy na kolejne edycje!

Najlepsi czytelnicy
września 2017

Zamieszczamy listę dziesięciu najlepszych czytelników minionego miesiąca, jednocześnie zachęcając wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. • »Justyna Brauze, kl. 5a – 27 książek
 • »Weronika Józefczuk, kl. 4a – 16 książek
 • »Karol Jaworski, kl. 5b – 14 książek
 • »Milena Płaza-Kościańczuk, kl. 4a – 12 książek
 • »Barbara Kalinowska, kl. 6a – 11 książek
 • »Agnieszka Latecka, kl. 1a – 8 książek
 • »Błażej Kleszowski, kl. 6b – 8 książek
 • »Szymon Józefczuk, kl. 6b – 8 książek
 • »Mikołaj Wysokiński, kl. 1a – 7 książek
 • »Wojciech Łukasik, kl. 3b – 7 książek

Ogólnopolski Dzień
Głośnego Czytania

Dnia 29 września 2017 r. codzienne szkolne zajęcia wzbogacone zostały o głośne czytanie książek podczas lekcji. Wśród czytanych lektur znalazły się m. in. następujące tytuły: "O psie który jeździł koleją", "Dzieci z Bullerbyn", "Detektyw Pozytywka", "Dziadek na huśtawce", "Uśmiech dla żabki". Dzisiejszy dzień to również wspaniała okazja do tego, aby przypomnieć jak ważne jest czytanie książek, dlatego zachęcamy wszystkich, by jak najczęściej sięgali po słowo pisane.

"Z baśnią na koniec świata i jeszcze dalej"

Mamy zaszczyt zaprosić nauczycieli i uczniów klas IV - VII szkół podstawowych z miasta Lublina do udziału w Konkursie Pięknego Czytania "Z baśnią na koniec świata i jeszcze dalej". Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie.
Regulamin konkursu - pobierz pdf i karta zgłoszenia - pobierz pdf.

Pierwsza wizyta
w szkolnej bibliotece

Dnia 20 września 2017 roku uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawczyniami gościli po raz pierwszy w szkolnej bibliotece. Wysłuchali informacji na temat biblioteki, korzystania z jej księgozbioru oraz zasad poszanowania książek. Na koniec zajęć każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Mamy nadzieję, że od tej pory będą często odwiedzać bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

V Edycja Akcji
"Podaruj książkę bibliotece"

Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w V edycję akcji "Podaruj książkę bibliotece".
Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru naszej szkolnej biblioteki o ciekawe pozycje książkowe. Akcja trwa do końca października.
Pamiętajmy – książka czytana żyje dłużej!

Zbieramy makulaturę

Serdecznie zapraszamy do zbiórki makulatury. Makulaturę odpowiednio powiązaną można składać w wyznaczonym do tego celu miejscu przez cały tydzień przed porannym apelem.
Fundusze uzyskane ze zbiórki przeznaczone są na zakup książek do biblioteki szkolnej.