Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Niepodległa - główne zadania związane z realizacją projektu:

Biało - czerwona w każdym oknie.
Zorganizowanie śpiewanek patriotycznych.
Narodowe" czytanie fragmentów wybranych dzieł związanych z odzyskaniem niepodległości.
Przygotowanie projektu trasy turystycznej związanej z wydarzeniami / ich bohaterami.
Chwała bohaterom - uczczenie miejsc pochówku bohaterów związanych z walkami o wolną Polską.
Zaprojektowanie gry związanej z drogami do niepodległości.
Symbol Niepodległej - przygotowanie projektu graficznego.
Moja Ojczyzna Niepodległa - przeprowadzenie konkursu recytatorskiego.
"Piękna Nasza Polska Cała" - udział w Międzynarodowym Projekcie Edykacyjnym


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 11.10.2018

Z Panią Muzyką na Mazowszu

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1-3 wzięli udział w kolejnym spotkaniu z Panią Muzyką. Tym razem mieliśmy okazję bliżej poznać tradycje i kulturę regionu mazowieckiego. Zaproszeni goście zaprezentowali nam tradycyjny strój łowicki, zobaczyliśmy najbardziej znane tańce regionalne. Poza tym przekonaliśmy się, jak ciekawe są dawne zabawy ludowe. Wspólnie śpiewaliśmy takie utwory jak: „Kukułeczka” i znaną piosenkę o Warszawie „Na prawo most, na lewo most”. Na koniec przenieśliśmy się do stolicy z roku 1918. Posłuchaliśmy piosenek słuchanych w tamtych czasach, zobaczyliśmy jak dawniej ubierali się Warszawiacy. To było wyjątkowe spotkanie!


kliknij, aby powiększyć

Środa 10.10.2018

"Piękna Nasza Polska Cała"

Nasza szkoła przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. "Piękna Nasza Polska Cała". Projekt jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Jego główne cele to kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej.
Poprzez realizację zadań tematycznych uczniowie naszej szkoły poznają historię państwa polskiego, jego symbole narodowe, tradycje, zwyczaje czy obrzędy ludowe. Działania projektowe będą też okazją by budzić wśród najmłodszych poczucie tożsamości narodowej i regionalnej oraz dumy z bycia Polakiem. Projekt będzie realizowany od października do końca roku 2018 r.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 27.09.2018

Czupiradełko dla Niepodległej

Dziś po raz drugi w świetlicy kl. 1-3 gościło Czupiradełko. Jest to lalkowy bohater spektaklu o tym samym tytule. Pomysł na przygody o rozczochranej postaci jest autorstwa p. Lilii Potonii oraz Stowarzyszenia „Terraz Senioras”. Czupiradełko dołączyło się do obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i podczas każdego spotkania przedstawia jakiś ważny wątek związany z naszą Ojczyzną. Dzisiejszy spektakl dotyczył dnia 2 maja, czyli Święta Flagi. Przy tej okazji dzieciaki wraz z Czupiradełkiem tworzyły wydzierane flagi. Za tydzień kolejna wizyta Czupiradełka. Czekamy!


kliknij, aby powiększyć

Środa 26.09.2018

KUL równolatkiem Niepodległej - retro warsztaty dla młodzieży

Klasa 8a uczestniczyła dziś w zajęciach zorganizowanych przez Fundację Rozwoju KUL w ramach realizacji zadania Miasto Kultury 2018. Projekt ten ma na celu włączenie lubelskiej młodzieży do świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz powstania KUL. Uczniowie mieli okazję poznać historię pierwszego lubelskiego uniwersytetu oraz jego wkład w dzieje i rozwój Lublina. Inauguracja zajęć na nowo utworzonej uczelni miała miejsce 8 grudnia 1918 roku. Młodzież zapoznała się również z sylwetką niezwykłej postaci, jaką był ks. Idzi Radziszewski - założyciel i pierwszy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Człowiek nietuzinkowy, który podjął się wielkiego dzieła w trudnych czasach odradzania się państwa polskiego, dla którego przyszłość narodu zależała od wykształconej młodzieży. Niektórzy uczniowie podczas dzisiejszych warsztatów mogli pochwalić się wiedzą i wrócili do szkoły z nagrodami! Gratulujemy im wiedzy i odwagi!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

Józef Piłsudski
inspiracją do wolności


Dzisiaj uczniowie klasy 6a przenieśli się w czasie. Projekt, w którym uczestniczyła klasa poświęcony był Józefowi Piłsudskiemu "100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Józef Piłsudski inspiracją do wolności". Spotkanie było podzielone na dwie części. Pierwsza część projektu, przedstawiona w formie prezentacji, była okazją do zapoznania się z życiorysem, ciekawostkami, publikacjami dotyczącymi pierwszego marszałka Polski. W drugiej części warsztatów, uczestnicy (w grupach) wzięli udział w grze planszowej, podczas której odpowiadali na pytania związane z osobą Józefa Piłsudskiego. Zwycięska drużyna otrzymała nagrody książkowe. Projektowi towarzyszyła wystawa eksponatów oraz książek dotycząca postaci Józefa Piłsudskiego. Dziękujemy za ciekawą lekcję historii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

BohaterON - włącz historię!

"BohaterON - włącz historię!" to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im specjalnie przygotowanych na tę okazję kartek. Akcja trwa od 1 sierpnia do 2 października - 63 dni, czyli dokładnie tyle, ile trwało Powstanie Warszawskie. W ramach kampanii Polacy wysłali do Powstańców Warszawskich aż 215 507 kartek i listów w dwóch edycjach akcji. Co trzecia wysłana w II edycji akcji kartka była skierowana do konkretnego uczestnika walk o stolicę. Cieszymy się, że i nasza szkoła włączyła się do tej kampanii - w dniu dzisiejszym uczniowie podczas lekcji historii oraz innych zajęć skierowali do Powstańców wiele ciepłych słów i życzeń. Pokolorowane kartki zostały dziś wysłane, z pewnością niedługo trafią do adresatów. Mamy nadzieję, że udział w akcji pomoże naszym uczniom wzmacniać ich poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować ich wrażliwość społeczną. Udział w akcji wpisuje się również w projekt "Niepodległa 2018" będący w naszej szkole wyrazem świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.09.2018

Po Lublinie z Panią Muzyką

W tym roku, z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości Fundacja EDUARTTE, którą regularnie gościmy w naszej szkole na tzw. "Lekcjach muzyki" zaprosiła nas do udziału w cyklu audycji pt. "Piękna nasza Polska cała". Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli dziś w pierwszej z cyklu audycji muzycznej "Ach Lubelskie, jakie cudne". Dzieci miały okazję poznać i utrwalić muzykę, stroje, tańce i pieśni ludowe z Lubelszczyzny oraz podania i legendy Koziego Grodu. Jak to zwykle bywa, najwieksze zainteresownie wzbudził koziołek, ale uczniom spodobały się także wielobarwne stroje i skoczne piosenki. Kolejne zajęcia już w przyszłym miesiącu.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 7.09.2018

Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie jest akcją, nad którą patronat sprawuje Prezydent Rzeczpospolitej Polski. Projekt ten funkcjonuje od 2012 roku i ma na celu popularyzację klasyki literatury polskiej. W tym roku wybrano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego – powieść traktującej o nadziejach, ale także obawach społeczeństwa polskiego u progu odzyskania niepodległości, której w tym roku przypada setna rocznica. Po modlitwie porannej uczniowie wysłuchali krótkiej biografii autora oraz fragmentu "Przedwiośnia" opisującego dwór w Nawłoci. Nasza szkoła uczestniczy również w programie Niepodległa 2018, mającym na celu promować treści patriotyczne. Wszystkich zachęcamy do lektury najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.


kliknij, aby powiększyć

Środa 20.06.2018

Vlog o poruczniku Antonim Szyndlu

Uczeń naszej szkoły Mateusz Husak z klasy 7b bierze udział w konkursie "Niezwyciężeni 1918 – 2018. Pokolenia Niepodległej". W ramach konkursu Mateusz przygotował Vlog prezentujący efekty poszukiwań, pracy, a także przedstawiający sylwetkę i dokonania wybranego przez siebie bohatera - uczestnika powstania styczniowego porucznika Antoniego Szyndla. W minionym tygodniu Mateusz dzielił się z uczniami innych klas posiadaną wiedzą na jego temat. Zapraszamy do odwiedzenia strony przygotowanej przez Mateusza: www.antoniszyndel.blogspot.com/.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 04.06.2018

Bieg Solidarności
Dla Niepodległej


Bieg Solidarności Lubelskiego Lipca 1980 to zawody, które przypominają o ważnych wydarzeniach związanych z protestami w lipcu 1980 roku. Ponadto poprzez odpowiednio zaplanowane trasy biegowe pokazują piękno Lublina i okolicy oraz zachęcają biegaczy, którzy przyjeżdżają spoza naszego regionu do odwiedzenia Lubelszczyzny. To, oczywiście, także promocja biegania, zdrowego stylu życia i integracja rodzinna, bo w biegu mogą wziąć udział całe rodziny.
W tegorocznym 26. Biegu Solidarności Dla Niepodległej wzięli udział także uczniowie uanszej szkoły, a wśród nich Maria Rytych z klasy 3a, która zajęła II kiejsce w kategorii biegi dziecięce. Serdecznie gratulujemy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.05.2018

Niepodległa 2018 – spotkanie
z Panem Zdzisławem Badio


W dniu dzisiejszym społeczność naszej szkoły gościła byłego więźnia obozu koncentracyjnego na Majdanku i Prezesa Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Pana Zdzisława Badio. Zaproszony Gość odpowiedział uczniom o swoich przeżyciach podczas II Wojny Światowej i o rzeczywistości obozu koncentracyjnego. Uczniowie wysłuchała prelekcji z zainteresowaniem i niedowierzaniem, zadając ochoczo wiele pytań. Wydarzenie to było częścią cyklu lekcji żywej historii organizowanych pod auspicjami Wojewody Lubelskiego Pana prof. dr hab. Przemysława Czarnka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Pani Teresy Misiuk.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.05.2018

Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uczniowie klasy 6a, w ramach obchodów święta państwowego - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczestniczyli dzisiaj w przejściu z przewodnikami po pierwszym w Polsce Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. Zwiedzili miejsca związane z polskim podziemiem niepodległościowym i okresem sowieckiej okupacji Polski po zakończeniu II wojny światowej. Wyprawa została zwieńczona pokazem uzbrojenia i umundurowania militarnego przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Organizatorem inicjatywy była Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 04.05.2018

Biało-czerwona w każdym oknie

Świętując 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości włączamy się w różne działania, które mają na celu przypomnienie filarów naszej narodowej tożsamości. Najmłodszym z majowych świąt jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej, obchodzony w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja. Polacy właśnie już 2 maja, wywieszają flagi, przypinają biało – czerwone kotyliony, aby pokazać przywiązanie do naszych narodowych barw. Barwy: biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Wszystkie klasy naszej szkoły już na tydzień przed świętami majowymi przygotowywały się, aby godnie uczcić święto państwowe. W klasach robiono flagi, którymi później przystrojona została szkoła. A w dniu apelu szkolnego, kiedy świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły założyli stroje w barwach narodowych, aby pokreślić nasze przywiązanie do symboli narodowych.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 26.04.2018

"Nauczmy się na pamięć
tego kraju..."


Od końca osiemnastego wieku trzeci maja kojarzy się z wielkością i wspaniałością zmian, które wtedy powzięto. Co roku wspomina się uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja, jako symbol zmian, które miały poprowadzić Pierwszą Rzeczpospolitą ku świetlanej przyszłości i potędze. O godzinie 10.50 również w naszej szkole zostały upamiętnione te wydarzenia. Uczniowie klasy 6a pod opieką p. Małgorzaty Król i p. Mateusza Dąbrowskiego przygotowali program słowno-muzyczny, w którym publiczność usłyszeć mogła teksty z klasyki literatury polskiej oraz najpiękniejsze pieśni. Oprawę muzyczną przygotował zespół wokalny pod czujnym okiem p. Anny Kapicy-Świstak.
Rok 2018 jest okresem szczególnym. Obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. W związku z tym w placówkach oświatowych podejmowane są różne inicjatywy, które mają jak najlepiej upamiętnić tę okrągłą rocznicę. Dzisiaj nasi uczniowie, by wspomnieć Dzień Flagi Rzeczpospolitej, założyli stroje w barwach narodowych. Nasza szkoła bierze udział w projekcie Niepodległa 2018, który jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 26.04.2018

"Nie zginęła"

W ramach świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości klasa 1a wybrała się na Program artystyczny "Nie zginęła" przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego "Jawor". Był to czas muzycznej podroży między poszczególnymi epokami, oglądania pięknych strojów i wsłuchiwania się w nieznane dotąd dźwięki. Uczniowie mogli zobaczyć nie tylko wszystkie pięć tańców narodowych ale też dzięki interesującym wprowadzeniom historycznym dowiedzieć się znacznie więcej o ważnych wydarzeniach w dziejach naszej Ojczyzny. Nie zabrakło również konkursów, które miały sprawdzić jak uważnie dzieci słuchały konferansjerów i ile wiedzą o historii Polski. Przyniesione do szkoły drobne upominki świadczyły o tym, że historię Polski znają doskonale!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 13.04.2018

W niepodległej Polsce

Uczniowie klasy 5a, uczestnicy warsztatów edukacyjnych "W niepodległej Polsce", spędzili dziś trzy godziny poznając historię naszego kraju. Dzieci dowiedziały się, jakie były przyczyny utraty niepodległości oraz jak wyglądała sytuacja międzynarodowa, która pozwoliła Polsce wrócić na mapę świata. Poznały sylwetki głównych twórców niepodległości i przygotowały plakaty na ich temat. Opracowały też krzyżówkę z symbolami narodowymi. Ostatnim elementem warsztatów było przygotowanie pracy plastycznej – wyklejanki inspirowanej wiadomościami zdobytymi podczas warsztatów, które mogą wziąć udział w konkursie plastycznym.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 12.04.2018

Niepodległa 2018 – spotkanie
z majorem Bogdanem Walasem


Rok 2018 jest rokiem szczególnym ze względu na przypadająca na ten czas setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach obchodów organizowane są różnego rodzaju inicjatywy, które mają uświadomić Polakom jeszcze bardziej, czym było ponowne cieszenie się wolnością po 123 latach niewoli. Jednym z takich programów jest Niepodległa 2018, który inicjuje szereg aktywności przypominających radość narodu w 1918 roku.
Dzisiaj w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas szóstych i siódmych z Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej Panem majorem Bogdanem Walasem. W swoim wystąpieniu zaproszony Gość opowiedział o drodze Polski do Niepodległości oraz o bohaterstwie i heroizmie Polaków. Ponadto przybliżył nam życiorys i dokonania Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wydarzenie to rozpoczęło cykl lekcji żywej historii zainicjowany przez Wojewodę Lubelskiego Pana prof. dr hab. Przemysława Czarnka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Panią Teresę Misiuk.
W spotkaniu uczestniczył Wojewoda Lubelski p. prof. dr hab. Przemysław Czarnek, Lubelski Wicekurator Oświaty p. Eugeniusz Pelak, Rzecznik Prasowy Wojewody Lubelskiego p. Radosław Brzózka oraz pracownicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jesteśmy przekonani, że dzisiejsze wydarzenie wraz z wychowaniem w systemie wartości chrześcijańskich naszych uczniów przyczyni się do ukształtowania w nich postawy patriotyzmu. Wszak sam Józef Piłsudski zwykł mawiać "Gdy podejmuję ważne decyzje, modlę się wpierw do Matki Bożej Ostrobramskiej".
Organizatorami dzisiejszego spotkania byli p. Małgorzata Szponar i p. Dawid Gutek.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.03.2018

Złóż życzenia Marszałkowi

Świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To dobra okazja, by utrwalić sobie historię naszej Ojczyzny, przypomnieć o ważnych osobistościach i wzbudzić w sobie dumę z bycia Polakiem. Jednym z takich bohaterów jest bez wątpienia Marszałek Józef Piłsudski. W dawnej szkole urszulańskiej bardzo uroczyście obchodzono imieniny Naczelnego Wodza. Odbywały się okolicznościowe apele i przedstawienia. Wspominają o tym zdjęcia i zapiski z tamtych lat. Nawiązując do tej tradycji w tym szczególnym roku jubileuszowym uczniowie klasy 1b włączyli się do akcji "Złóż życzenia Marszałkowi". Własnoręcznie przygotowali piękne pocztówki, na których - tak jak tylko pierwszaki potrafią - napisali słowo podziękowań i życzeń imieninowych. Kartki te zostaną przesłane do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Tradycja świętowania imienin Marszałka Piłsudskiego sięgała czasów I wojny światowej. Po raz pierwszy na szerszą skalę dzień jego imienin (19 marca) świętowany był w 1915 roku. Piłsudski otrzymał od swoich podwładnych między innymi złoty zegarek z napisem: "Kochanemu Komendantowi – Korpus Oficerski". Specyficzne były imieniny w roku 1918, kiedy to Piłsudski był więziony w twierdzy magdeburskiej. Otrzymał wtedy bardzo wiele kartek z życzeniami, które Niemcy przekazali mu dopiero po uwolnieniu z Magdeburga.