Niech każdy czyn i słowa wasze będą uczciwe i grzeczne. św. Aniela Merici


Świetlica

ROK SZKOLNY 2016/2017

ROK SZKOLNY 2015/2016

swietlica

Godziny pracy

świetlica klas 1-3

Dzieci z klas młodszych mogą przebywać w świetlicy szkolnej od poniedziałku do piątku w godzinach:

od 700 do 1700
świetlica klas 4-7

Uczniowie z klas starszych mogą korzystać ze świetlicy szkolnej we wszystkie dni tygodnia po lekcjach do godziny do 1535.
Dokumenty do pobrania
/dotyczą świetlicy klas 1-3/

Zasady, które przestrzega każdy "Świetliczak" /KODEKS ŚWIETLICY KLAS 1-3/:

1. Do świetlicy przychodzimy po zakończonych lekcjach. Przewodniczący klasy lub jego zastępca zgłaszają nauczycielowi świetlicy nazwiska osób nieobecnych.
2. Dbamy o bezpieczeństwo własne i innych.
3. Używamy zwrotów grzecznościowych, jesteśmy kulturalni i pomagamy sobie nawzajem.
4. Słuchamy poleceń i próśb nauczyciela.
5. Chętnie uczestniczymy w zajęciach oraz pracach porządkowych.
6. Wszyscy dbamy o wygląd naszej świetlicy:
• szanujemy przybory, gry planszowe, zabawki oraz inne pomoce świetlicowe,
• odkładamy rzeczy na swoje miejsce.
7. Zachowujemy ciszę podczas zajęć (szczególnie w czasie przeznaczonym na naukę).
8. Nie bierzemy cudzych rzeczy bez pytania.
9. Nie przynosimy telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych.
10. Posiłki spożywamy zawsze przy stolikach, a jedzenia nie wyrzucamy.
11. Świetlicę opuszczamy jedynie za zgodą nauczyciela.

Przestrzegając regulaminu świetlicy sprawiam, że jest miło mnie i innym.
Co ciekawego w świetlicy działo się…

kliknij, aby powiększyć

Styczeń 2018

Nowy rok kalendarzowy 2018 rozpoczęliśmy w świetlicy od rozmów na temat Sylwestra - jak go obchodziliśmy w Polsce, a jak na świecie, gdzie ten czas spędzaliśmy ze swoją rodziną. Ciekawym też dla dzieci był temat dotyczący polskich bajek i baśni. Od Studia Semafor i powstania tam pierwszych bajek rysunkowych, przeszliśmy do bajek nam współczesnych – cyfrowych. Każdy uczeń mógł się wykazać swoją znajomością tematu. W drugim tygodniu stycznia poznaliśmy historię pisma i pisania listów. Kiedy nadano pierwszy list i na czym go pisano? Sami zrobiliśmy papeterię i uczyliśmy się, jak prawidłowo rozmieścić tekst na kartce. Specjalny gość – Pani Anna Frymusz - koordynator ds. filatelistyki – pomogła nam lepiej zgłębić ten temat. Natomiast czytana wówczas w świetlicy książka H. Lofting "Poczta doktora Dolittle’a" wpisała się idealnie w temat tygodnia. Co środę dzieci miały możliwość uczestniczenia w zajęciach "Kompetencje na szóstkę". W trzecim tygodniu stycznia, jak przystało na porę roku, mówiliśmy o zimie. Jej piękne pejzaże mogliśmy oglądać nie tylko w odniesieniu do Polski, ale i innych miejsc na świecie. Dowiedzieliśmy się, gdzie jest Arktyka, a gdzie Antarktyda i Grenlandia, gdzie żyją Eskimosi i jak sobie radzą w tych trudnych, zimowych warunkach. Dużą ciekawostką dla dzieci była informacja dotycząca niedźwiedzia polarnego, który ma czarną skórę. Filmem "Przygoda na Antarktydzie" zakończyliśmy tydzień tydzień. Następny zaczął się śmiesznie i trochę komediowo. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą pierwszych filmów na świecie oraz ich twórców. Charlie Chaplin i kino nieme dostarczyło nam dużo śmiechu i radości. Z racji ferii zimowych przypomnieliśmy sobie jak i gdzie można je bezpiecznie spędzić. Jak tylko pogoda nam dopisywała wychodziliśmy na nasz szkolny plac zabaw. Kiedy nie było to możliwe równie aktywnie i ciekawie spędziliśmy ten czas w świetlicy szkolnej. Miesiąc styczeń zakończyliśmy występem uczniów klasy 3b, którzy brali udział w warsztatach pisania opowiadań.

kliknij, aby powiększyć

Grudzień 2017

Grudzień dla świetliczaków był - jak co roku - pracowitym miesiącem. W tym roku również nie było inaczej. Zaczęliśmy od przyjęcia Świętego Mikołaja. Święty zawitał do każdej z klas, a i do świetlicy również na chwilkę zajrzał. Co się dziwić... przecież przynajmniej kilku z nas zasłużyło na tegoroczną wizytę Mikołaja. Kilka dni później zakończyliśmy akcję zbierania darów do Szlachetnej Paczki. Dzięki dzieciakom udało nam się pięknie i z sercem zapakować prezenty. Na każdej z paczek (a było ich przynajmniej 20!) widniał choć jeden obrazek własnoręcznie wykonany przez nasze dzieci. Z kolei tydzień później rozpoczęliśmy kiermasz bożonarodzeniowy. Wykonaliśmy wiele dekoracji, stroików, ozdób choinkowych i innych rozmaitości, które dołożyliśmy do kiermaszowych "produktów" wykonanych przez chętne osoby z grona naszej szkoły. Oczywiście w międzyczasie uczestniczyliśmy w codziennym życiu świetlicy. Przygotowywaliśmy (sic!) i uczestniczyliśmy w zajęciach tematycznych, wykonaliśmy zimową dekorację sali, a także przed świętami przyozdobiliśmy świetlicową choinkę. Warto podkreślić fakt, że w tym miesiącu sporym zainteresowaniem cieszył się tak zwany "Dzień Eksperta". W każdy poniedziałek chętne dzieci mogą samodzielnie poprowadzić zajęcia na przygotowany przez siebie temat. I tak w grudniu dzięki małym pasjonatom poszerzyliśmy wiedzę o informacje z zakresu koszykówki, lotnictwa, żagli oraz środowiska zwierząt. Bardzo pracowity był to miesiąc, ale cóż to dla nas – pracowitych i pomysłowych "mrówek"!

kliknij, aby powiększyć

Listopad 2017

Listopad, jako miesiąc sprzyjający refleksji, rozpoczęliśmy od zastanowienia się nad kruchością ludzkiego życia. Pomogły nam w tym Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Pomimo dość przygnębiającej zewnętrznej aury, bardzo aktywnie spędzaliśmy czas w świetlicy.
A cóż takiego się działo? Po pierwsze zainicjowaliśmy tzw. "Dzień Eksperta". Polega on na tym, że zajęcia tematyczne przygotowują sami uczniowie. Poprzez różne formy np. prezentacje, quizy itp. wprowadzają nas w świat swoich zainteresowań. W tym celu powstała dodatkowo "Kreatywna tablica", na której dzieci umieszczają swoje prace plastyczne. Oczywiście nie zabrakło innych ciekawych tematów. Poznawaliśmy zadania prezydenta miasta, przemierzaliśmy dżungle i pustynie Azji, szukaliśmy wspólnie znaczenia naszych imion a na koniec zatrzymaliśmy się nad wartością gier planszowych i komputerowych.
Poza tym mama dwóch naszych uczniów - p. Agata Roman poprowadziła zajęcia plastyczne z techniki frottage, odwiedzili nas wyjątkowi Goście ze Stowarzyszenia Teatru Seniora ze spektaklem pt. "Czupiradełko", rozpoczęły się nowe warsztaty - "Drzewo opowieści", w czasie których dzieci uczą się pisania opowiadań. Zmienił się również wygląd świetlicy. Na ścianach zawisły nowe półki na książki i czasopisma oraz zakupiony został "kącik - domek" wypoczynkowy dla dzieci, na którego nazwę ogłosiliśmy konkurs. Zaangażowanie dzieci przeszło nasze oczekiwania. Spośród tak wielu propozycji zostanie wybrana jedna, która otrzyma największą liczbę głosów. Nie zabrakło w tym miesiącu ciekawych filmów, słuchowisk, książek i zabaw, także tej "andrzejkowej", oraz spędzania wolnego czasu na boisku szkolnym.

kliknij, aby powiększyć

Październik 2017

Tradycyjnie, miesiąc październik rozpoczęliśmy szukając oznak jesieni w ogrodach, lasach, sadach i na polach. Uczniowie bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami zmian zachodzących w przyrodzie. Mimo, że za oknem często dominowały szaruga i deszcz to prace plastyczne rozjaśniały naszą świetlicę pejzażami złotej polskiej jesieni.
W drugim tygodniu całą świetlicę ogarnęła sportowa gorączka. Mówiliśmy nie tylko o tym, czym jest sport, ale również co oznacza pokonywać własne słabości by zdobywać medale. Okazuje się, że wciąż największym idolem naszych świetlicowych kibiców jest Robert Lewandowski. Chłopcy bardzo ciekawie przedstawili sylwetkę tego wybitnego sportowca, zwracając głównie uwagę na to, jakim jest człowiekiem a potem piłkarzem. Z ogromnym wzruszeniem uczniowie klasy III opowiadali jak Robert Lewandowski spełnił marzenie ciężko chorego chłopca.
Po emocjach sportowych przyszedł czas na motoryzację. Sięgnęliśmy do narodzin pierwszego automobilu oraz przeanalizowaliśmy historię samochodu marki Mercedes i jak z dużym zapałem młodzi konstruktorzy budowali coraz to nowsze modele samochodów. Znowu bardziej mogli się wykazać chłopcy niż dziewczynki.
Gdy emocje sportowo – motoryzacyjne już opadły, poznawaliśmy życiorysy różnych świętych. Uczennice klas II i III dzieliły się wiedzą na tematy św. Urszuli, św. Anieli Medici, św. Kingi, św. Agnieszki, św. Klary i innych świętych kobiet, stawiając je sobie za wzór do naśladowania. Uczniowie pisali własne recepty na to jak zostać świętymi. Gazetka ścienna została uzupełniona portretami świętych. Tematyką świętych zakończyliśmy miesiąc październik. Ostatniego dnia miesiąca rozmawialiśmy o przemijaniu i wieczności. Przeanalizowaliśmy jak święto Wszystkich Świętych obchodzone jest w innych krajach i czy to faktycznie jest święto Wszystkich Świętych?
W październiku, oprócz zajęć tematycznych, uczniowie mieli również czas wolny dla siebie. Grali w gry planszowe, rysowali, czytali czy budowali konstrukcje z różnych klocków. Oczywiście był również czas na naukę własną, a w czasie ładnej pogody, zabawy na boisku szkolnym i w małpim gaju. W miesiącu październiku w świetlicy miało miejsce bardzo ważnie wydarzenie dla uczniów klas I. Pierwszoklasiści zostali uroczyście włączeni w poczet świetliczków przechodząc uroczyste pasowanie na świetliczaka.

kliknij, aby powiększyć

Wrzesień 2017

Początek czegoś nowego budzi ciekawość i z takim nastawieniem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w świetlicy. W pierwszym tygodniu przypominaliśmy nasze zasady, aby wszyscy czuli się w świetlicowej grupie dobrze i bezpiecznie. Wzajemnie poznawaliśmy się i integrowaliśmy z nowymi koleżankami i kolegami z klas pierwszych. Witamy w świetlicy!
W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o miłości i rodzinie. Temat okazał się doskonałym pretekstem do jeszcze lepszego poznania się. Nagle okazało się, że są wśród nas tacy, którzy mieszkają poza Lublinem. Jedni mają liczne rodzeństwo, a inni są jedynakami. Zastanawialiśmy też nad sposobami okazywania miłości. Poruszyliśmy też problem tęsknoty za bliskimi.
We wrześniu dowiedzieliśmy się, skąd wzięły się pierwsze słodycze, jak powstaje czekolada. Próbowaliśmy rozstrzygnąć kwestię wpływu słodyczy na nasze zdrowie.
W tym roku szkolnym po raz pierwszy w historii naszej szkoły, i mamy nadzieję, że nie ostatni, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki- dzień wiary w siebie, kreatywności i odwagi. Motywem przewodnim dnia była oczywiście kropka, a historia dziewczynki o imieniu Vashti stała się inspiracją do wielu aktywności, mających na celu odkrywanie i rozwijanie talentów. Wszechobecne tego dnia, kolorowe kropki zdobiły nawet nasze stroje. W naszej świetlicy powstało też "Drzewo naszych talentów"- piękny efekt współpracy uczestników zajęć.
W ostatnim tygodniu września na zajęciach królowały zwierzęta domowe. Rozpoznawaliśmy ich odgłosy, zastanawialiśmy się, o czym powinien pamiętać odpowiedzialny opiekun domowych pupili? Rysowaliśmy też portrety naszych ulubionych zwierzątek, dzieląc się swoimi doświadczeniami na temat pielęgnowania kotów, psów, chomików, królików, żółwi, świnek morskich itp.storzeń domowych.
Wśród różnych aktywności w naszej świetlicy nie zabrakło czasu na ruch i zabawę na placu zabaw, mecze piłki nożnej, obserwacje zmieniającej się roślinności w ogrodzie, która powoli szykuje się do jesieni.
W tym roku szkolnym, ku zdziwieniu wielu osób;), mamy "Czwartki z książką" i "Filmowo-bajkowe piątki". Wrześniowy repertuar filmów i dobór czytanych książek był dość bogaty i zróżnicowany, aby każdy mógł znależć w nim coś dla siebie. Wrzesień w naszej świetlicy zakończyliśmy lekturą interesujących pozycji książkowych, włączając się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.
Tymczasem z ciekawością spoglądamy w przyszłość, co też przyniesie nam październik?