Niech każdy czyn i słowa wasze będą uczciwe i grzeczne. św. Aniela Merici


Świetlica

swietlica

Godziny pracy

Zasady, które przestrzega każdy "Świetliczak" /KODEKS ŚWIETLICY/:

1. Do świetlicy przychodzimy po zakończonych lekcjach, a swoją obecność zaznaczamy na przygotowanych listach;

  • • świetlicę opuszczamy jedynie za zgodą nauczyciela.
2. Dbamy o bezpieczeństwo własne i innych.

3. Używamy zwrotów grzecznościowych, jesteśmy kulturalni i pomagamy sobie nawzajem.

4. Słuchamy poleceń i próśb nauczyciela.

5. Chętnie uczestniczymy w zajęciach oraz pracach porządkowych.

6. Wszyscy dbamy o wygląd naszej świetlicy:
  • • szanujemy przybory, gry, zabawki oraz inne pomoce świetlicowe;
  • • pamiętamy, że każda rzecz ma swoje miejsce.
7. Zachowujemy ciszę podczas zajęć (szczególnie w czasie przeznaczonym na naukę).

8. Nie bierzemy cudzych rzeczy bez pytania.

9. Na terenie świetlicy nie korzystamy z tel. komórkowych, mp3, mp4 i innych urządzeń elektronicznych.

10. Posiłki spożywamy zawsze przy stolikach, a jedzenia nie wyrzucamy.

Przestrzegając regulaminu świetlicy sprawiam, że jest miło mnie i innym.

Co ciekawego w świetlicy działo się…

MAJ 2016

Po kwietniu, który przeplatał nam na zmianę zimę i lato, nastał wreszcie ciepły i słoneczny maj. Po powrocie z długiego weekendu skupiliśmy się w świetlicy na temacie ogrodnictwa i sadownictwa. Poznawaliśmy różne rodzaje ogrodów i sadów, uczyliśmy się nowych nazw roślin a także wzbogacaliśmy swoją wiedzę wycieczkami do klasztornego ogrodu. Kolejny tydzień przyniósł wielką niespodziankę – pierwszy raz w tym roku szkolnym każda klasa realizowała swój wybrany temat tygodnia. Wszystko zaczęło się od burzy mózgów, podczas której przedstawiciele klas musieli wybrać jeden, najważniejszy dla nich temat. A to wcale nie było łatwe! Potem przez cały tydzień powstawały plakaty, rysunki i inne formy, które miały przybliżyć pozostałym uczniom wybrane zagadnienia, a przy okazji zdobiły świetlicową gazetkę. Były one bardzo zróżnicowane! Sport, przyroda, gry komputerowe, filmy – to tylko niektóre z nich. W tym tygodniu uczyliśmy się również pracy w grupie i zasad demokratycznego głosowania nad pomysłami. Trzeci tydzień poświęcony był skarbom ziemi. Dzieci wykazały się dobrą znajomością tego zagadnienia – nie tylko potrafiły wymienić skarby, jakie ukryte są w podziemnej Polsce ale też świetne opisywały legendy z nimi związane. Architektura i sztuka wypełniły świetlicę w bardzo krótkim dla nas tygodniu z długim weekendem. Poznawaliśmy najniezwyklejsze domy na świecie, style w architekturze czy życie wielkich artystów, jak na przykład Leonardo da Vinci. Oprócz teorii było też dużo czasu na praktykę jak na przykład projektowanie swojego wymarzonego budynku. Ostatnie dwa dni maja wprowadziły nas w temat parków krajobrazowych. Już wiemy co je charakteryzuje i gdzie się takie miejsca znajdują w Polsce. Więcej informacji zdobędziemy w czerwcu i na pewno Was o nich poinformujemy!
W maju nie obyło się również bez pomysłowych prac plastycznych – świetlicowe gazetki opanowały kolorowe kwiaty, motyle, biedronki i pszczoły, każdy mógł stworzyć swój własny obraz wykorzystując jedynie trzy podstawowe kolory farb, stworzyć kolaż czy też ułożyć niezwykłą mozaikę z czarno-białych elementów. Naturalnie jedne zajęcia poświęciliśmy także na rysowanie portretów naszych rodziców. Bawiliśmy się technikami, wykorzystywaliśmy różne materiały i realizowaliśmy spontaniczne pomysły jak chociażby malowanie rękami. Efekty naszych działań artystycznych na bieżąco można zobaczyć na szkolnym korytarzu i w samej świetlicy.
Sprzyjająca pogoda pozwoliła nam spędzać każde popołudnie na dworze. Nie zostawialiśmy już nikogo w świetlicy, wszyscy zażywaliśmy wiosennego powietrza. Ulubioną zabawą chłopców była gra w piłkę nożną, dziewczynki zazwyczaj spędzały ten czas grając w siatkówkę czy rozmawiając na poważne kobiece tematy podczas małych pikników. Nie zabrakło także chwil spędzonych w małpim gaju czy spokojnego odpoczynku na wygrzanej słońcem trawie.


KWIECIEŃ 2016

Kwiecień w naszej szkolnej świetlicy minął szybko. Jak zawsze każdy tydzień miał swój temat przewodni. Pierwszy tydzień to mózg i jego rola w naszym życiu. Temat ciekawy, stąd i ciekawostki towarzyszyły temu zagadnieniu. Poznaliśmy budowę mózgu i jego funkcje w naszym życiu. Ćwiczyliśmy go poprzez rozwiązywanie zadań. W drugim tygodniu mówiliśmy o różnych środkach transportu. Zwiedzaliśmy w ten sposób różne kraje. Samolotem, tramwajem, autobusem, pociągiem, statkiem i … No właśnie, każdy mógł wymienić swój ulubiony pojazd. Potem narysować czy namalować. Nasze prace plastyczne ozdobiły świetlicową gazetkę. Kolejny tydzień był pod znakiem ssaków. Prezentacje, rozmowy, filmy przybliżyły nam jeszcze bardziej ten temat. Dzieci wykazały się dobrą znajomością tego zagadnienia. Zrobiona przez nich plansza towarzyszyła zajęciom. Oddaje ich wiedzę, porządkuje ją, budzi nowe pomysły. Jak zawsze temat był zgłębiany poprzez czytanie i oglądanie świetlicowych czasopism. Można było w nich znaleźć coś dla siebie. Dzieci chętnie sięgają w wolnym czasie po czasopisma. Obok nich mają również czas na zabawę czy konstruowanie budowli. W ruch idą wówczas klocki, patyczaki, domino itp. Przy stolikach królują gry planszowe, kolorowanki i wytwory własnej wyobraźni. Książka była bohaterem ostatniego tygodnia kwietnia. Poznaliśmy jej historię od momentu spisania na papier, poprzez drukowanie i publikowanie. Każdy mógł w tym czasie stworzyć własną stronę tytułową książki, co oglądaliśmy później na świetlicowej gazetce. Tradycją naszej świetlicy, jest też czytanie książek. W tym tygodniu były one codziennie czytane, a dzieci je chętnie słuchały. Dwa dni w tygodniu uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w zajęciach plastycznych. Tworzyli piękne prace, które ozdobiły szkolny korytarz. Biedronki, pszczółki i wiosenne kwiaty - dają tyle radości, że każdy kto przechodzi obok nich „prawdziwie oddycha”. Jak na łące… A łąka, ta prawdziwa, w klasztornym ogrodzie, gościła nas codziennie. Na szkolny plac zabaw wychodziliśmy, aby się dotlenić. Chłopcy grali w piłkę, dziewczynki w siatkówkę. Każdy miał pomysł na zabawę, aż nieraz trudno było wracać do domu. Mimo różnej pogody „…trochę zimy, trochę lata” u nas zawsze aktywnie i wesoło.


MARZEC 2016

„W marcu jak w garncu”! O tym, co właściwie oznacza to staropolskie przysłowie świetlica przekonała się w praktyce. Pogoda była marcowa, a więc nie zawsze mogliśmy wyjść na powietrze, a jeśli już to czasem trzeba było szybko uciekać, żeby schronić się opadami atmosferycznymi… zarówno tymi wiosennymi, czyli deszczem, jak i zimowymi tj. śniegiem czy gradem. Ale dzięki „humorom” pogody znaleźliśmy czas na inne czynności. Po pierwsze zmieniliśmy dekorację w świetlicy z zimowej na wiosenną. W sali pojawiły się papierowe motyle, pisanki, kurczaki, a nawet prawie prawdziwe drzewo jabłoni. Kto jeszcze nie widział, zapraszamy do świetlicy! Wykonaliśmy całkiem sporo prac plastycznych o wątkach wiosennych i wielkanocnych, które można było zobaczyć na tablicach w świetlicy i na korytarzu. Podczas zajęć tematycznych zbieraliśmy informacje dotyczące życia wodnego i zwierząt morskich. Czytaliśmy i oglądaliśmy legendy, bajki lub baśnie, a także próbowaliśmy znaleźć różnice między tymi gatunkami. Bardzo zaciekawił nas temat o wynalazkach. Niektórzy przekonali się, że każdy może być wynalazcą. Wystarczy trochę fantazji i pomysłu na realizację. Po świętach uczyliśmy się odczytywać pogodę, a ta dostarczyła nam świetny materiał do analizy: słońce, zachmurzenie, wiatr, burza z piorunami i gradem… sporo tych zjawisk pojawiło się w ciągu ostatnich kilku dni. No i co najważniejsze dla chłopców – otworzyliśmy sezon piłkarski! Tak więc od kwietnia wydłużamy czas przebywania na powietrzu. Nie zostawiamy już nikogo w świetlicy, wszyscy zażywamy wiosennego powietrza!


LUTY 2016

Za nami najkrótszy miesiąc nauki i zabawy. Co wcale nie oznacza, że w świetlicy mało się działo!
"Czym się różni kolega od przyjaciela?", "Jak być dobrym kolegą?", "Czy w szkole można być samotnym?" - między innymi na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w czasie pierwszego tygodnia świetlicowych zajęć. Budowaliśmy drzewko przyjaźni, wypisywaliśmy doskonałe recepty na przyjaźń a także szukaliśmy wskazówek dla przyjaciół w Piśmie Świętym. Nawet urządziliśmy małe karaoke śpiewając wspólnie piosenki o przyjaźni i koleżeństwie.
Nie lada gratką były również zajęcia poświęcone komputerom i nowym technologiom. Już wiemy, że smartfony, latopy, gry i inne nowe media nie mają dla naszych uczniów chyba żadnych tajemnic. Może, któryś z naszych uczniów zostanie kiedyś wielkim odkrywcą? Kto wie? Dodatkowa atrakcją technologicznego tygodnia była codzienna projekcja serialu "Maszyna zmian". Tytułowa maszyna zmian to niezwykłe urządzenie może zmieniać dosłownie wszystko (czyli nawet ludzi) w coś, co trudno przewidzieć. Każda przemiana trwa do wieczora, do godziny 21:00...
W lutym nie obyło się również bez pomysłowych prac plastycznych - i tak oto w środku zimy świetlicę opanowały kolorowe motyle, każdy mógł stworzyć swój własny obraz w komputerze, zaś tuż przed samymi feriami odbyły się zajęcia plastyczne pod tajemniczym tytułem "W świecie czerni i bieli". Efekty naszych działań artystycznych na bieżąco można zobaczyć na szkolnym korytarzu i w samej świetlicy.
Mimo specyficznej jak na luty pogody staraliśmy się jak najczęściej wychodzić na plac zabaw i boisko szkolne, aby się dotlenić, wybić zarazki i nabrać sprawności fizycznej.
Po aktywnie spędzonych feriach czekamy na kosz pełen niespodzianek, który przyniesie nam wiosenny marzec!


STYCZEŃ 2016

"Twórczość" - takim oto tematem zaczęliśmy nowy rok w świetlicy szkolnej. Twórczość szeroko rozumiana, z uwzględnieniem szczególnie filmów i bajek. Temat bardzo ciekawy, rozwijający i angażujący naszych świetliczaków. Rozmowy, wymiana myśli, filmy znane i nieznane, bajki najbardziej lubiane - to niektóre z zagadnień jakie się u nas pojawiły. Zrobiliśmy też nasz świetlicowy kalendarz. Jest piękny i oryginalny, bo wykonany przez dzieci, a w nim ich prace plastyczne.
Dowiedzieliśmy się również o wygranej naszej uczennicy Amelki Okońskiej z klasy 2b, która zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Życie konsekrowane - widziane oczami dzieci i młodzieży". Pracę wykonała na zajęciach plastycznych w świetlicy, które mamy dwa razy w tygodniu.
Codziennie odrabiamy lekcje, gdzie pomagają nam nasi wolontariusze. Wielkim zainteresowaniem cieszył się u nas tydzień poświęcony dinozaurom.
Nasze zajęcia tematyczne miały różny charakter - rozmowy, filmy edukacyjne itp. Mogliśmy przy tym temacie poznać wiedzę, jaką maja nasi uczniowie, jak również zobaczyć rekwizyty w postaci małych dinozaurów. To wszystko przeplataliśmy grami planszowymi, zabawami i własnymi pomysłami uczniów.
Jak tylko pogoda dopisywała wychodziliśmy na dwór, aby się dotlenić, wybić zarazki i nabrać sprawności fizycznej. To też było tematem kolejnego tygodnia: "Jak dbamy o swoje zdrowie?". Nie tylko sport, ale to co jemy i jak jemy. Pomysłów trochę było.
Styczeń zakończyliśmy tematem: "Ciało człowieka". Poznawaliśmy z czego się składa, jak wygląda jego budowa, oglądaliśmy plansze i realizowaliśmy różne pomysły wychodzące od naszych uczniów. A wszystko pod czujnym okiem naszych pań ze świetlicy.


GRUDZIEŃ 2015

Choć grudzień nie zaszczycił nas typowo zimową aurą, jednak my "magię" tego miesiąca bardzo mocno poczuliśmy w naszej świetlicy. Przeprowadziliśmy kiermasz świąteczny, do którego przygotowywaliśmy się w poprzednim miesiącu. Wszyscy aktywnie zaangażowali się w udział: jedni kupowali, drudzy kupowali i sprzedawali, inni przynosili własnoręcznie zrobiony asortyment i wystawiali go podczas kiermaszowej sprzedaży (Brawa dla Mikołaja i Franka!).
Po kiermaszowym ferworze udało nam się trochę odpocząć i wrócić do świetlicowej rzeczywistości. Zmieniliśmy dekorację sali, przygotowaliśmy ozdoby świąteczne z masy solnej i papieru. Pod koniec miesiąca udekorowaliśmy również choinkę. Gościliśmy także mamę Mikołaja z klasy 1a, która przeprowadziła specjalnie dla nas „kolorowe warsztaty”.
Miesiąc ten choć był krótszy niż poprzednie, dla nas jednak bardzo twórczy i pracowity. Do siego roku!


LISTOPAD 2015

Miniony miesiąc upłynął nam pracowicie. Każdy, kto chciał i mógł angażował się w przygotowania kiermaszu bożonarodzeniowego. Wykonaliśmy mnóstwo różnych ozdób świątecznych: bombki, choinki, aniołki, mikołaje, stroiki… dużo udało nam się zrobić, że nie sposób wszystkiego spamiętać. Na te działania musieliśmy wygenerować dodatkowy czas w świetlicy. Ponieważ oprócz „zajęć kiermaszowych” mieliśmy do wykonania nasze stałe zadania, tzn. każdy, kto chciał i wiedział, że powinien codziennie odrabiał lekcje, uczestniczył w zajęciach tematycznych, brał udział w zajęciach plastycznych (które dla każdego świetliczaka przynajmniej raz w miesiącu są obowiązkowe!) oraz dbał o swoje zdrowie, poprzez zajęcia ruchowe na powietrzu. Tak więc dumni z siebie jesteśmy, że się nam to wszystko udało pogodzić.
Do nowości tego miesiąca można dołączyć dwa wydarzenia. Pierwsze z nich to rozpoczęcie Akcji „Szlachetna Paczka”. Do przyszłego poniedziałku zbieramy dary dla dwóch rodzin. Temu, kto jeszcze chciałby się zaangażować w pomoc został tydzień na zorganizowanie jakiegoś pożytecznego upominku. Drugie wydarzenie zdaje się, że będzie bardziej długofalowe. Otóż w każdy poniedziałek odwiedza nas troje wolontariuszy – studentów pedagogiki, którzy chętnie pomagają nam w lekcjach. Niektórzy z nas mają już swojego ulubionego Pana lub Panią, na którego/-ą co poniedziałek niecierpliwie w 2B czekają (dla niewiedzących, w tej klasie codziennie w ramach zajęć świetlicowych odrabiamy lekcje).
A co ciekawego dowiedzieliśmy się dzięki zajęciom tematycznym? Poruszyliśmy taki egzystencjalny temat o miłości i śmierci przy okazji Święta Zmarłych. W okolicach 11 listopada mówiliśmy o historii Polski, a właściwie o tym, w jaki sposób nasz kraj stał się wolny. Następnie daliśmy sobie trochę odpocząć, więc świetlica na tydzień stała się bawialnią. Ale trzeba przyznać, że wszystkim to na dobre wyszło i co ważniejsze, każdy był zadowolony. W ostatnim tygodniu zdobywaliśmy informacje z dziedziny przyrody, a ściślej rzecz ujmując mówiliśmy o ptakach.
Nadchodzący miesiąc klaruje się świątecznie. Będziemy mieli do wykonania zadania, które znajdziemy w świetlicowym kalendarzu adwentowym. Przystroimy salę w zimowo świąteczne ozdoby. A tuż przed przerwą świąteczną ubierzemy choinkę. Lubimy grudniową atmosferę, więc zapewne i tym razem będzie magicznie.


PAŹDZIERNIK 2015

Za nami miesiąc październik, więc przyszła pora na małe podsumowanie tego, co udało nam się wspólnie dokonać.
Po tym jak „pierwszaki” zaadaptowały się w szkole i ślubowały być wzorowymi świetliczakami, a „starszaki” przypomniały sobie wszystkie zasady dobrego funkcjonowania przeszliśmy do realizacji bardziej przyjemnych tematów, które z założenia mają rozwijać nasze zainteresowania i poszerzać wiedzę ogólną.
I tak, miesiąc październik rozpoczęliśmy tematem przyrodniczym szukając ciekawostek o lesie i drzewach. Udało nam się nawet pewne dary natury uzbierać na jesienną wystawkę w świetlicy. Niestety orzechy nie miły szansy przetrwania, ponieważ są zbyt… smaczne. Ale nie ma tego złego - wiemy już, że dzięki spożywaniu orzechów rośniemy w potencjał intelektualny.
Następnym przedmiotem, któremu poświęciliśmy nieco uwagi były gady i płazy. Temat ten okazał się pasją wielu świetliczaków, dzięki czemu nasze świetlicowe zajęcia tematyczne owocowały w coraz bardziej szczegółowe informacje z dziedziny życia tych zwierząt. Nawet film przyrodniczy oglądaliśmy w takim skupieniu, że niejedna bajka nie cieszyła się takim zainteresowaniem.
W dwóch następnych tematach świetnie odnaleźli się chłopcy, choć i dziewczynki starały się znaleźć dla siebie co nieco. Mowa o robotyce i piłce nożnej. Chyba nie trzeba dodawać, jak ciekawa to jest problematyka. Możemy tylko usprawiedliwić nieobecność niektórych uczniów na innych zajęciach dodatkowych… no cóż – siła wyższa zainteresowań.
Jeszcze jeden temat przypadł nam na październik. Mówiliśmy o starożytności i jej cywilizacjach. Z pomocą w usystematyzowaniu wiedzy przyszli nam Asteriks i Obeliks. A nad poszerzeniem znajomości mitów greckich czuwał Grzegorz Kasdepke.
W listopadzie znów pojawi wiele różnorodnych tematów z dziedziny przyrody, kultury, historii i sztuki. W każdym tygodniu co innego. Dla każdego coś miłego i ciekawego.