Niech każdy czyn i słowa wasze będą uczciwe i grzeczne. św. Aniela Merici


Świetlica

swietlica

Godziny pracy

świetlica klas 1-3

Dzieci z klas młodszych mogą przebywać w świetlicy szkolnej od poniedziałku do piątku w godzinach:

od 700 do 740
od 1130 do 1630
świetlica klas 4-6

Uczniowie z klas starszych mogą korzystać ze świetlicy szkolnej:

w poniedziałek i piątek w godzinach od 1335 do 1535
we wtorek, środę i czwartek od 1230 do 1535
Dokumenty do pobrania
/dotyczą świetlicy klas 1-3/

Zasady, które przestrzega każdy "Świetliczak" /KODEKS ŚWIETLICY KLAS 1-3/:

1. Do świetlicy przychodzimy po zakończonych lekcjach. Przewodniczący klasy lub jego zastępca zgłaszają nauczycielowi świetlicy nazwiska osób nieobecnych.
2. Dbamy o bezpieczeństwo własne i innych.
3. Używamy zwrotów grzecznościowych, jesteśmy kulturalni i pomagamy sobie nawzajem.
4. Słuchamy poleceń i próśb nauczyciela.
5. Chętnie uczestniczymy w zajęciach oraz pracach porządkowych.
6. Wszyscy dbamy o wygląd naszej świetlicy:
• szanujemy przybory, gry planszowe, zabawki oraz inne pomoce świetlicowe,
• odkładamy rzeczy na swoje miejsce.
7. Zachowujemy ciszę podczas zajęć (szczególnie w czasie przeznaczonym na naukę).
8. Nie bierzemy cudzych rzeczy bez pytania.
9. Nie przynosimy telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych.
10. Posiłki spożywamy zawsze przy stolikach, a jedzenia nie wyrzucamy.
11. Świetlicę opuszczamy jedynie za zgodą nauczyciela.

Przestrzegając regulaminu świetlicy sprawiam, że jest miło mnie i innym.
Co ciekawego w świetlicy działo się…

kliknij, aby powiększyć

Czerwiec 2017

Czerwiec mijał w świetlicy przede wszystkim w oczekiwaniu nadchodzących wakacji. W pierwszym tygodniu zajęć związanych z modą, po wyjaśnieniu co właściwie oznacza słowo "moda", zabraliśmy się za projektowanie strojów na Lato 2017. W tym sezonie królować będą ciepłe, pastelowe kolory. Świetlicowi projektanci stawiali na oryginalność, wygodę z jednoczesną dozą elegancji proponowanych strojów. Poznaliśmy też rodzaje tkanin, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie "Skąd właściwie pochodzi jedwab?".
W kolejny tydzień tematyczny weszliśmy z "mocą wyobraźni", która najbardziej ujawniła się w części praktycznej zajęć. Podczas "Olimpiady kreatywności" wykonywaliśmy zadania, wymagające nie tylko pomysłowości i wyobraźni, ale również współpracy w zespole, komunikatywności, a nawet adaptacji do zmiany i odporności na czynnik czasu. Wiemy już, która część mózgu odpowiada za wyobraźnię. Sprawdzaliśmy też jak słowa, usłyszane podczas słuchowiska oraz obraz działają na rozwijanie naszej wyobraźni.
"Środa z książką" dla wielu stała się świetlicowym rytuałem, na który co tydzień czekali wierni fani słowa czytanego, a w czerwcowym kinie czwartkowym obejrzeliśmy filmy związane z naszymi zajęciami tematycznymi. Film pt."Wakacje Mikołajka" wprowadził nas w prawdziwie wakacyjny nastrój. Po jego projekcji już prawie spakowani wyruszaliśmy na wyprawy pełne niezapomnianych przygód.
W czerwcu nie brakowało również aktywności ruchowej, do której nie trzeba było nikogo namawiać.
Ostatni tydzień upłynął pod hasłem "Bezpiecznych wakacji", abyśmy zdrowi, pełni energii i z jeszcze większą "mocą wyobraźni" wrócili we wrześniu do szkoły, czego wszystkim życzymy! A tymczasem cieszmy się nadchodzącym czasem w pełni zasłużonego odpoczynku.

kliknij, aby powiększyć

MAJ 2017

W maju "pogoda" w świetlicy, tak jak na zewnątrz zmieniała się każdego dnia. Dzieci z utęsknieniem oczekiwały ciepła i słońca, by jak najdłużej korzystać ze świeżego powietrza, ale na początku miesiąc był pod tym względem kapryśny. Zimno, deszcz. Na szczęście nie trwało to długo. Teraz codziennie spędzają czas na dworze doskonaląc swoje sportowe umiejętności, dobrze się przy tym bawiąc. Zajęcia tematyczne uwzględniały specyfikę maja, ale także zainteresowania dzieci. I tak, najpierw skupiliśmy się świętach państwowych – Dzień Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja, nie zapomnieliśmy także o św. Józefie z okazji Święta Pracy. Następnie poznawaliśmy historię Polski, kulturę i obyczaje. W kolejnych tygodniach "wyruszyliśmy w podróże wielkie i małe", poznając przy tym wybitnych podróżników. Następnie skupiliśmy się na kulturze międzynarodowej, uwzględniając specyfikę kuchni wybranych regionów i krajów świata. Ostatni tydzień poświeciliśmy "wielkim ludziom" czyli ludziom o "wielkim sercu". Przypomnieliśmy nie tylko znane nazwiska, ale poznaliśmy także zwykłych ludzi, którzy nie są znani, ale czynią wielkie rzeczy. Nie zaniedbaliśmy czytania. I tak wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, a w tzw. "środzię z książką" czytaliśmy pozycje związane z tematami tygodnia. Ostatnia z nich z serii "Wielcy i sławni"- "Kim był Albert Einstein?" J. Brallier, w sposób humorystyczny przedstawiła postać znanego naukowca jednocześnie zachęcając dzieci, by nie bały się realizować własne marzenia.

kliknij, aby powiększyć

KWIECIEŃ 2017

Kwiecień, wciąż bardziej zimowy niż wiosenny, zrekompemnsowaliśmy sobie innymi atrakcjami niż oczekiwane długie zabawy ruchowe na powietrzu. Zaczęliśmy tematem dotyczącym kina niemego. Dowiedzieliśmy się o historii kina, o jego głównych twórcach, m.in. Braciach Lumiere, Charliem Chaplinie. Obejrzeliśmy film pt. "Brzdąc", w którym nie było innego dźwięku poza muzyką sugerującą dynamiczność akcji na ekranie.
W kolejnym tygodniu omówiliśmy polskie i światowe zwyczaje wielkanocne. Od gościa, który zawitał w naszych progach nauczyliśmy się robić pisanki metodą batiku, a także dowiedzieliśmy się nieco więcej o lubelskich obyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
W kolejnym tygodniu spędziliśmy miło czas przy filmie o ciekawej animacji i równie ciekawym scenariuszu pt. "Strażnicy marzeń". Aby odpowiednio przygotować się do majówki oraz przywołać prawdziwie wiosenną pogodę poszukiwaliśmy ciekawych pomysłów na atrakcyjne zabawy ruchowe. Tak więc rozpoczęliśmy sezon zabaw w szkolnym małpim gaju. Dziewczynki zawisły na drążkach niczym nietoperze, pokonując lęk i ucząc się coraz odważniejszych przewrotów. Chłopcy usprawniali grę w piłkę nożną. Pobawiliśmy się także chustą KLANZY oraz innym ciekawym sprzętem, chociażby kręcącą się misą, wdzięcznie nazwaną przez dzieci "kręciołem".
Dużo czasu poświęciliśmy na przygotowanie i poprowadzenie kiermaszu świątecznego. Dzieci w tym roku wyjątkowo zaangażowały się w robienie dekoracji. Wiedziały jak ważną sprawą jest przygotowanie tegorocznego kiermaszu i jaki jest jego cel. Tak oto minął nam miesiąc kwiecień.

MARZEC 2017

Miesiąc marzec upłynął nam w miłej atmosferze. Rozpoczęliśmy go tematyką związaną z grami planszowymi. Dzieci uwielbiają "planszówki", dlatego w każdy czwartek, jak również w wolnych chwilach często korzystają z tej formy zabawy. Podczas tzw. "tygodnia gier planszowych" dzieci chętnie dzieliły się wiedzą z tej tematyki oraz stworzyły własne gry planszowe.
Kolejne tygodnie upływały w atmosferze wiosennej. Oprócz tematów podejmowanych na zajęciach, w ogrodzie szukaliśmy pierwszych oznak wiosny. Naszym oczom ukazywały się bielutkie przebiśniegi, fioletowe krokusy i inne wiosenne kwiaty. Nasłuchiwaliśmy śpiewu ptaków i obserwowaliśmy zmiany w przyrodzie. Rozwiązywaliśmy wiele zagadek i rebusów o tematyce wiosennej.
W tym miesiącu pracowaliśmy również nad przygotowaniem kiermaszu świątecznego, z którego dochód przeznaczony będzie na remont naszej szkoły. Dzieci bardzo chętnie włączyły się w tę akcję. Dużą frajdę sprawiło im wicie palm i wieńców oraz robienie różnego rodzaju ozdób wielkanocnych.

LUTY 2017

Do szkoły wróciliśmy po feriach, wypoczęci, pełni wrażeń a opowiadaniom o przeżyciach feryjnych nie było końca. Z ogromnym zapałem zabraliśmy się do pracy, nauki i zabawy. W pierwszym tygodniu lutego chłopcy ochoczo uczestniczyli w zajęciach tematycznych, bowiem tematem tygodnia były gry zespołowe. Poznaliśmy sylwetki najwspanialszych piłkarzy świata, dowiedzieliśmy się ile goli strzelił Robert Lewandowski a ile Lionel Messi oraz który klub piłkarski zapłacił więcej za strzelca swojej drużyny. Nie obyło się również bez prezentacji najlepszych albumów z piłkarzami. Chłopcy w tym tygodniu pokazali klasę i grali fair play strzelając gole z wiedzy nie tylko o piłkarzach ale i o innych sportowcach i grach drużynowych. Brawo panowie tak trzymać! Na zakończenie tygodnia zwieńczeniem sportowych emocji była emisja filmu pt. "Kosmiczny mecz", który nie tylko zgromadził licznie przed ekranem chłopców, ale również dziewczynki, które z ciekawością oglądały Michaela Jordana w akcji.
W drugim tygodniu role się odwróciły i to dziewczynki przejęły inicjatywę. Wbrew słowom piosenki "cóż wiemy o miłości, mając te naście lat?" to nasze świetliczanki dużo opowiadały o miłości, prezentowały to uczucie w pracach plastycznych i kartkach walentynkowych. W tym czasie poznaliśmy historię walentynek. Dowiedzieliśmy się, skąd przybyła do nas tradycja obdarowywania się czekoladowymi serduszkami, kwiatami i kartkami z życzeniami. W tygodniu miłości nie mogło zabraknąć animowanej bajki Disney "Zakochany kundel".
Miesiąc luty zakończyliśmy z historią. Przypomnieliśmy nie tylko ważne fakty historyczne naszego kraju, ale również innych narodów. Dzieciom bardzo podobała się historia niedźwiedzia Wojtka z 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii i z 2 Korpusu Polskiego, który podczas wojny pomagał polskim żołnierzom w noszeniu skrzyń z amunicją.
Jak co środę siostra Kinga porywała słuchaczy na cotygodniowe zajęcia z książką. Nasi czytelnicy przeżywali humorystyczne sytuacje z ”Hanią Humorek”, poznali jak ogromna może być przyjaźń między żyrafą i mrówką, a także towarzyszyli owcy i wilkowi w ich niezwykłych przygodach.
W tym miesiącu nie zabrakło również wyjść na dwór i wspólnych zabaw na świeżym powietrzu.

STYCZEŃ 2017

Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok były czasem spędzonym w gronie najbliższych. Po przyjściu do szkoły każdy świetliczak mógł się podzielić tym jak przeżył ten czas, kogo odwiedził i co pysznego zjadł. W pierwszym tygodniu stycznia mówiliśmy w świetlicy o tradycjach świątecznych i noworocznych praktykowanych w innych Państwach. Mogliśmy m.in. dowiedzieć się, z jakiego kraju Europy pochodzi kolęda "Cicha noc", oraz w którym kraju choinka "stoi" tylko jeden dzień. Okazało się, że nasi uczniowie sporo wiedzą, ale też wiele informacji chętnie przyjmowali.
Nie zabrakło również aktywności artystycznej. W każdy poniedziałek i wtorek tworzyliśmy. Były to prace "zimowe" oraz konkursowe. Dwoje naszych uczniów otrzymało nagrody z prac, które wykonane zostały podczas tych zajęć, o czym informowaliśmy na bieżąco na naszej stronie internetowej.
W drugim tygodniu stycznia mówiliśmy o ssakach - tych małych groźnych oraz tych dużych. Mogliśmy się czegoś więcej dowiedzieć o ich życiu podczas naszych zajęć tematycznych czy w czasie wspólnego oglądania prezentacji. Nie zabrakło również w tym tygodniu tematów związanych z feriami i bezpieczeństwem. Zrobiliśmy plakat dotyczący różnych dyscyplin sportowych oraz poznaliśmy nowe, które nie były dzieciom wcześniej znane.
Wykorzystując piękną zimową aurę wychodziliśmy na nasze szkolne boisko - lepiliśmy bałwana, robiliśmy śnieżne fortece, "orzełki" na śniegu, a w powietrzu latały śniegowe kulki. Jednym słowem świetna zabawa! Kiedy na zewnątrz były złe warunki pogodowe mogliśmy przeprowadzić zajęcia ruchowe w naszej świetlicy.
Środa, jak zawsze była "z książką". Każdy kto miał ochotę mógł posłuchać nowości książkowych, odpocząć na poduszce i zrelaksować się.
W czwartki filmowe śledziliśmy losy Muminków, a w drugim tygodniu wspaniałych psiaków w filmie "Przygoda na Antarktydzie".
Okres I półrocza zakończyliśmy dniem wolnym od zajęć tematycznych, gdzie każdy mógł przynieść swoją ulubioną zabawkę. Towarzyszyły nam w tym dniu również zabawy na dywanie, gry stolikowe, czytanie komiksów czy oglądanie książek. Myśl o feriach zimowych nastrajała wszystkich pozytywnie.


GRUDZIEŃ 2016

Tegoroczny grudzień powitał nas piękną zimową aurą. Mogliśmy się cieszyć zabawami z udziałem śniegu. Na boisku szkolnym powstawały rzeźby śniegowych bałwanów, jak również płaskorzeźby aniołków… wedle uznania i pomysłowości naszych dzieci. Wyjątkowo w tym sezonie polubiliśmy bitwę na śnieżki. Niektórzy także znaleźli frajdę w wynajdywaniu zamrożonych oraz pokrytych lodem roślin – prawdziwi mali odkrywcy!
A w świetlicy, podczas zajęć tematycznych poświęciliśmy więcej uwagi tematom takim jak świat wartości typu prawda, dobro i piękno. Próbowaliśmy zrozumieć dlaczego wyżej wymienione wartości są tak ważne w życiu człowieka. Następnie zatrzymaliśmy się na chwilę nad naukowym i literackim zagadnieniem dotyczącym końca świata. Tak między wierszami zdradzimy Wam, że temat ten podsunęły same dzieci – najwyraźniej bardzo zainteresowane zgłębianiem wiedzy z tejże dziedziny.
Koniec grudnia spędziliśmy dość tradycyjnie dekorując świetlicę świątecznymi ozdobami oraz rozmawiając na temat tradycji bożonarodzeniowych.
I tak zakończyliśmy Stary Rok 2016. Jesteśmy pełni nadziei, że Nowy 2017 Rok będzie dla nas równie owocny co poprzedni.


LISTOPAD 2016

Miesiąc listopad, to czas zadumy, wspomnień, wyciszenia i głębszej modlitwy. Podczas zajęć świetlicowych wspominaliśmy naszych bliskich zmarłych. Dzieliliśmy się radami jak radzić sobie w trudnych sytuacjach po stracie kogoś bliskiego i jak się modlić w takich chwilach. Uczniów najbardziej ciekawiło czy ich bliscy, którzy odeszli są świętymi, a także czy oni sami będąc tu na ziemi mogą być świętymi? Wielokrotnie próbowali zdefiniować kto to jest święty i jak dążyć do świętości. Przy tym mieli bardzo dużo ciekawych pomysłów. Temat nieba, piekła, czyśćca jak również życia na ziemi nie tylko budził wiele emocji, ale także cieszył się dużym zainteresowaniem. Dlatego dzieci z dużym zaangażowaniem przedstawiały sylwetki swoich świętych patronów.
W tym miesiącu nie mogło również zabraknąć tematów związanych z historią naszego kraju. Wspólnie z uczniami wyjaśnialiśmy takie pojęcia jak: patriotyzm, kraj, ojczyzna, hymn narodowy, niepodległość czy wolność. Przybliżona również została sylwetka Józefa Piłsudskiego.
Z tak doniosłych i ważnych treści na chwilę odskoczyliśmy w bardzo lubiany świat dziecięcych zabawek i klocków lego - Star Wars. Aby w grudniu na nowo poruszyć tematy związane z wartościami, wiarą, naszym życiem i po raz kolejny pochylić się nad tajemnicą cudownego narodzenia niezwykłej Dzieciny.


PAŹDZIERNIK 2016

Minął kolejny miesiąc w naszej szkolnej świetlicy. Październik rozpoczęliśmy od tematów jesiennych. Mieliśmy okazję obserwować czym charakteryzuje się ta pora roku. Zajęcia tematyczne wprowadzały nas w jej uroki, pozwalały jeszcze głębiej odkrywać piękno złotej polskiej jesieni. Dlaczego liście spadają? Czemu słońce tak szybko zachodzi? – te i inne pytania znalazły odpowiedź na naszych zajęciach. Poznaliśmy również różne rodzaje drzew, które rosną w naszych lasach: buki, dęby, olchy i inne gatunki. Dzieci wykazały się swoją wiedzą i dobrą znajomością tematu.
Nie obca im była również nauka o zwierzętach morskich i lądowych. Filmy, które oglądały były pomocą w szerszym odkrywaniu tego tematu. Połowa października należała do pierwszoklasistów. Po uroczystym pasowaniu zostali oni prawdziwymi świetliczakami. Już wiedzą jak układać gry, gdzie mają swoje miejsce czasopisma i książki. Przy codziennym wyjściu na szkolny plac zabaw ładnie potrafią ustawiać plecaki. Chętnie grają w piłkę ze swoimi starszymi kolegami. Jedni wybierali grę w siatkówkę, inni zabawę w berka.
Ostatni tydzień października minął nam na odkrywaniu. Przenieśliśmy się w świat nauki i techniki. Szliśmy za wielkimi odkryciami naszych naukowców i noblistów. Ich wynalazki uświadomiły nam, ile dobrego i pożytecznego wnieśli oni w nasze codzienne życie. Dziś świeci nam żarówka, mamy telefon i telewizor, działa komputer.
W każdym dniu nasi uczniowie mogli odrabiać lekcje czy uczestniczyć w dodatkowych zajęciach proponowanych przez wychowawców świetlicy. Każda środa była czasem czytania książki. Mogliśmy odkrywać, jak ważne są to zajęcia i jak bardzo nas ubogacają. Zmienna i deszczowa pogoda towarzyszyła nam w październikowe dni, mimo to nasi uczniowie mieli tyle samo energii i pomysłów co latem.


WRZESIEŃ 2016

Za nami pierwszy miesiąc roku szkolnego 2016/2017. Miesiąc pełen wrażeń. Dla jednych był to czas adaptacji w nowym miejscu, przyswajania panujących w nim zasad oraz poznawania nowych osób. Inni zaś przypominali sobie wszystko to, co ze szkołą związane. W świetlicy miesiąc wrzesień jest zawsze jednym z najbardziej "energicznych" miesięcy. Mija bardzo szybko i dużo się dzieje. Jednak i w tym roku udało nam się zorganizować ciekawie czas. Zdążyliśmy zająć się takimi tematami jak: bycie uczniem klasy 1, 2 i 3 oraz poszukiwanie sposobów na ciekawe spędzanie jesiennego czasu na dworze. Zaczęliśmy również czytać książkę o przygodach pewnej Agaty z Placu Słonecznego. Miło spędziliśmy popołudniowy czas z Kung Fu Pandą oraz Anią z Zielonego Wzgórza. I co najważniejsze dla większości dzieciaków - dużo przebywaliśmy na powietrzu. Nasz teren szkolny jest bardzo atrakcyjny, dlatego też nierzadką reakcją był płacz dzieci... spowodowany zbyt szybkim - ich zdaniem - przybyciem rodziców i powrotem do domu. Zobaczymy co przyniesie kolejny miesiąc, ale na pewno będzie ciekawie!