Niech każdy czyn i słowa wasze będą uczciwe i grzeczne. św. Aniela Merici


Świetlica

swietlica

Godziny pracy

świetlica klas 1-3

Dzieci z klas młodszych mogą przebywać w świetlicy szkolnej od poniedziałku do piątku w godzinach:

od 700 do 740
od 1130 do 1630
świetlica klas 4-6

Uczniowie z klas starszych mogą korzystać ze świetlicy szkolnej:

w poniedziałek i piątek w godzinach od 1335 do 1535
we wtorek, środę i czwartek od 1230 do 1535
Dokumenty do pobrania
/dotyczą świetlicy klas 1-3/

Zasady, które przestrzega każdy "Świetliczak" /KODEKS ŚWIETLICY KLAS 1-3/:

1. Do świetlicy przychodzimy po zakończonych lekcjach. Przewodniczący klasy lub jego zastępca zgłaszają nauczycielowi świetlicy nazwiska osób nieobecnych.
2. Dbamy o bezpieczeństwo własne i innych.
3. Używamy zwrotów grzecznościowych, jesteśmy kulturalni i pomagamy sobie nawzajem.
4. Słuchamy poleceń i próśb nauczyciela.
5. Chętnie uczestniczymy w zajęciach oraz pracach porządkowych.
6. Wszyscy dbamy o wygląd naszej świetlicy:
• szanujemy przybory, gry planszowe, zabawki oraz inne pomoce świetlicowe,
• odkładamy rzeczy na swoje miejsce.
7. Zachowujemy ciszę podczas zajęć (szczególnie w czasie przeznaczonym na naukę).
8. Nie bierzemy cudzych rzeczy bez pytania.
9. Nie przynosimy telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych.
10. Posiłki spożywamy zawsze przy stolikach, a jedzenia nie wyrzucamy.
11. Świetlicę opuszczamy jedynie za zgodą nauczyciela.

Przestrzegając regulaminu świetlicy sprawiam, że jest miło mnie i innym.
Co ciekawego w świetlicy działo się…

kliknij, aby powiększyć

Czerwiec 2018

Czerwiec minął nam w świetlicy klas I-III bardzo szybko i ciepło. Wręcz gorąco, zwłaszcza w ostatnim tygodniu.
W pierwszym tygodniu mówiliśmy o zwierzętach egzotycznych. Zastanawialiśmy się nad tym, czym różnią się od dzikich zwierząt, czy żyją w naszym kraju. Mogliśmy je obejrzeć podczas prezentacji, dowiedzieć się jak wyglądają, czym się żywią i jak są groźne. Kalambury i wykonane przez nas rysunki zwierząt egzotycznych przybliżyły nam jeszcze bardziej tą tematykę. W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek tworzyliśmy wraz z p. Małgorzatą Szponar - bibliotekarką, stronę tytułową Świerszczyka, jak i inne podstrony. Nasze prace prezentowane były na korytarzu przy sali modlitewnej. Książkę "Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek" przeczytała nam babcia jednego z uczniów, która opowiedziała nam również o czytanych przez nią w dzieciństwie książkach.
Temat drugiego tygodnia dotyczył budowy ludzkiego ciała. Poprzez quizy, mapę skojarzeń i rozmowę kierowaną poznaliśmy układy jakie mamy w swoim ciele. Tematy ciekawe i niekiedy zaskakujące. Film "Było sobie życie" dobrze wpisał się w temat tygodnia. Jedna z uczennic klasay 3a, Maria Rytych, w ramach zakończenia tutoringu pokazała nam, jak zrobić popcorn. Było smacznie i wesoło. I jak przystało na lato codziennie wychodziliśmy na nasz szkolny plac zabaw, gdzie ćwiczyliśmy niemal każda dyscyplinę sportową. Zmęczeni, ale zadowoleni wracaliśmy do szkoły. Lato w swoich kolorach mogliśmy wszędzie zobaczyć, a szczególnie w pięknym, urszulańskim ogrodzie.
Ostatni tydzień roliu szkolnego upłynął nam na oglądaniu "Maszyny zmian" oraz "Księcia Kaspiana". Kto chciał, mógł wybrać czytanie czasopism, komiksów lub innych pozycji książkowych, a gry stolikowe były zawsze pod ręką.
Mamy nadzieję, że czas spędzony w świetlicy minął dzieciom w tym roku szkolnym ciekawie, radośnie i pożytecznie. Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji!

kliknij, aby powiększyć

MAJ 2018

Maj w świetlicy rozpoczął się w wyjątkowy sposób. Już pod koniec kwietnia dzieci przygotowały dekoracje okolicznościowe pamiętając o 1 Maja, Dniu Flagi, Konstytucji 3 Maja. Po powrocie do szkoły z radością opowiadały o swoich wrażeniach z "majówki". W kolejnych dniach podjęliśmy temat zdrowego jedzenia. W drugim tygodniu skupiliśmy się na wdrożeniu nowego programu "Bądź kumplem nie dokuczaj". Uczniowie chętnie brali udział we wszystkich proponowanych aktywnościach i wykazali się dużą wiedzą i wrażliwością związaną z w/w programem. W sali świetlicy na stałe zawisł "Kodeks kumpla". Przy tej okazji dzieci chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na ten temat. Charakter trzeciego tygodnia był dostosowany do "wycieczek klasowych" – jedno lub dwudniowych, bo obecność uczniów w świetlicy była inna niż w pozostałe tygodnie roku. Po powrocie uśmiechnięci opowiadali o "wycieczkowych przygodach". W tym czasie w świetlicy oprócz „Poznawania wynalazków i budowy maszyn” w ramach tematu tygodnia staraliśmy się każdą wolną chwilę spędzać na boisku szkolnym, przyszkolnym terenie rekreacyjnym oraz ogrodzie. Zakwitły róże i inne kwiaty. Słońce, kolorowe drzewa – wszystko sprzyjało zabawom na powietrzu. Był też czas na relaks w sali, wspólne czytanie książek i oglądanie filmów. W ostatnim tygodniu skupiłyśmy się na przygotowaniu uczniów do przeżywania radośnie ich dnia - "Dnia Dziecka". W ramach zajęć tematycznych przybliżyłyśmy im postać Janusza Korczaka – prekursora praw dziecka, a podczas kolejnych spotkań omawiałyśmy poszczególne prawa zawarte w Konwencji Praw Dziecka. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, z zainteresowaniem słuchali opowiadań z książki "12 ważnych praw – polscy autorzy o prawach dzieci", oglądali krótkie filmiki związane z tym tematem oraz komentowali pozytywne i negatywne zachowania ich bohaterów.

kliknij, aby powiększyć

KWIECIEŃ 2018

Kwiecień w świetlicy zaczął się bardzo przyjemnie, bowiem podczas zajęć przyglądaliśmy się ulubieńcom naszych uczniów. Najwięcej zwolenników miały psy, koty, króliki, chomiki i fretki. Mówiliśmy o tym jak należy opiekować się swoimi pupilami oraz dbać o ich zdrowie. Poruszyliśmy bardzo ważną kwestię porzucania zwierząt, szukaliśmy odpowiedzi na pytania jak można zapobiec porzucenia zwierząt, a także jak można pomóc ośrodkom, które zajmują się niechcianymi zwierzętami. W połowie kwietnia z inicjatywy dzieci odbył się kiermasz na rzecz zwierząt z lubelskiego egzotykarium.
W drugim tygodniu było równie ciekawie, bowiem sięgnęliśmy nieba. Rozpatrywaliśmy niebo w wymiarze duchowym. Na podstawie fragmentów z Pisma Świętego próbowaliśmy wyobrazić sobie jak wygląda Niebo oraz czym jest dla chrześcijan. Rozmawialiśmy o tym jak należy żyć aby osiągnąć Niebo. Z drugiej strony w wymiarze astronomicznym szukaliśmy na niebie gwiazdozbiorów, próbowaliśmy je rozpoznawać i nazywać. Zastanawialiśmy, czym jest kosmos a czym czarna dziura. Zarówno Niebo w wymiarze duchowym jak i astronomicznym rozbudził wśród dzieci ogromną ciekawość i sądząc po wielu pytaniach, zapewne wrócimy jeszcze do tematu.
Ostatnie dwa tygodnie kwietnia przygotowywaliśmy się do długiej majówki. Poznawaliśmy ciekawe miejsca Europy Północnej, a także polskie Mazury i góry. Może ktoś na majówkę wybrał się do Norwegii nad przepiękne fiordy, bądź zdobył Rysy, Kasprowy Wierch lub tylko spacerował po Tarnicy Bieszczadzkiej?... Jedno jest pewne, dokądkolwiek się wybraliśmy to na pewno potrafiliśmy spakować nasze plecaki na wyprawy oraz bezbłędnie odnaleźliśmy potrzebny szlak turystyczny.
W kwietniu nie zabrakło zabaw w młpim gaju, ważnych meczy piłki nożnej a także zabaw ruchowych na boisku szkolnym. Oglądaliśmy takie filmy jak: "Doktor Dolitle i jego zwierzęta", "Niebo istnieje naprawdę", "Heidi", "Villads z Valby", "100 minut wakacji" i czytaliśmy książkę L. Zaciura pt. "Tajemnicze przygody Franka".

kliknij, aby powiększyć

MARZEC 2018

I sprawdziło się pewne przysłowie ludowe brzmiące następująco: "Czasem marzec tak się podsadzi, że dwa kożuchy oblec nie zawadzi". Ale nam w świetlicy zupełnie to nie przeszkadzało, staraliśmy się skorzystać z każdych warunków pogodowych, zarówno tych zimowych jak i wiosennych. Nie mogąc się jednak doczekać wiosny przywoływaliśmy ją poprzez dekorację sali oraz prace plastyczne o tematyce wiosennej.
Zajęcia tematyczne w marcu dotyczyły: palety barw i kolorów, wiosny w piosence i filmie, koni, iluzji oraz tradycji wielkanocnych. Każdemu z tych zagadnień staraliśmy się przyjrzeć bliżej.
Dzięki tematowi poświęconemu kolorom dowiedzieliśmy się o Święcie Kolorów, które zapoczątkowali Hindusi, a dziś obchodzone jest w wielu miejscach na świecie.
Próbując odczarować zimę usilnie szukaliśmy oznak i zwiastunów wiosny. Wykonaliśmy sporo ozdób wiosennych, które dumnie prezentują się w naszej sali.
Szukaliśmy informacji dotyczących hodowli koni, jazdy konnej i wszystkiego co wiąże się z końmi. Z pomocą nam przyszła drużyna uczniów z klasy 6a, która pod dowództwem Mirelli Melnik zaprezentowała nam gadżety przydatne jeźdźcom konnym. O swojej pasji do koni opowiedziała nam także Agata Głaz z klasy 3a. Trzeba przyznać, że świetlicowy Dzień Eksperta nabrał tempa i wyłania coraz więcej talentów, a także zainteresowań naszych uczniów, o których oni sami chętnie opowiadają.
Temat poświęcony iluzji to prawdziwa bomba. Po zgłębieniu teorii przeszliśmy do praktyki i próbowaliśmy uczyć się wykonywać różnorodne sztuczki. Oglądaliśmy filmy przedstawiające umiejętności iluzjonistyczne wielu utalentowanych ludzi.
Tuż przed świętami przypomnieliśmy sobie poszczególne tradycje związane z Wielkanocą. Gościliśmy także Panią Edytę Masternak, która opowiedziała nam o swojej podróży do Indii i pracy w Ośrodku Jeevodaya, zajmującym się pomocą osobom trędowatym. A tak poza tym to staraliśmy się być pomocni przy kiermaszu, bardziej przykładni w codziennym życiu oraz uprzejmi dla innych i siebie samych – co dla wielu z nas okazało się nie lada wyzwaniem. Nowy miesiąc zapewne przyniesie nowe możliwości i wyzwania.

kliknij, aby powiększyć

LUTY 2018

Luty w świetlicy minął bardzo szybko. Z racji ferii był jeszcze krótszy niż zwykle. Tuż po powrocie z zimowej przerwy, wypoczęci i pełni energii wybraliśmy się w podróż do różnych krajów świata. Najpierw poznawaliśmy flagi wielu państw, nawet tych najmniejszych. Niektórzy uczniowie wykazali się imponującą wiedzą w tym temacie. Brawo dla Was!
Byliśmy we Włoszech, koleją transyberyjską dotarliśmy do Rosji, aby napić się herbaty "w prikusku". Dowiedzieliśmy się też co to znaczy, że niektóre kraje są "nieuznawane" i dlaczego tak się dzieje?
Świat to za mało, więc postanowiliśmy wyruszyć w Kosmos. Utrwalaliśmy przy tym wiedzę o Układzie Słonecznym, sprawdziliśmy ile jest galaktyk w kosmicznych przestworzach. Dowiedzieliśmy się też jak wiele ludzkiej pracy, niewiarygodnego wręcz wysiłku i wytrwałości kryje się za lotami kosmicznymi, obserwacjami i badaniami gwiaździstego nieba. Na zajęciach plastycznych tworzyliśmy własną wizję Kosmosu oraz kosmity.
Nasi uczniowie pozytywnie zaskakują zajęciami, które sami prowadzą w ramach tzw."Dnia Eksperta". W mijającym miesiącu były to zajęcia o Star Wars oraz zajęcia na temat 10 największych odkryć i niezwykłych miejsc na Ziemi.
W lutym nasze serca podbił film pt."Mój przyjaciel delfin", który obejrzeliśmy w ramach podsumowania rekolekcyjnego czasu.
Skoro mowa o filmach, to oczywiście nie zabrakło ich w lutowych propozycjach "piątków bajkowo- filmowych". Obejrzeliśmy barwną podróż "Pana Kleksa w Kosmosie" oraz "E.T."- historię o wyjątkowej przyjaźni z tajemniczym kosmitą.
W "czwartki z książką" poznaliśmy "Czarodziejskie przygody Franka". Wśród świetlicowych czytelników największą popularnością podczas codziennej lektury cieszą się "Komiksy" z serii Gigant oraz niezawodny "Świerszczyk".
Także w lutym nie brakowało ruchu na świeżym powietrzu, który oprócz niewątpliwych korzyści dla rozwoju fizycznego, pomaga nam też rozwijać się społecznie. Wiele ważnych rozmów odbywa się właśnie podczas wyjść na teren przy szkole. Ile przyjaźni zawiązuje się właśnie tam? Ile konfliktów próbujemy samodzielnie rozwiązywać? To też okazja do podania pomocnej dłoni koledze/koleżance podczas wspólnych zabaw i gier.
Zabawy sensoryczne to nowość w naszej świetlicy, które po feriach bardzo intensywnie i systematycznie praktykujemy, ku radości wielu zwolenników tej formy aktywności:) W ruch idą wtedy szczudła, również te z trampoliną, stożek, zwany też "kręciołkiem", duża piłka, dysk sensoryczny, w który została doposażona ostatnio nasza świetlica.
Mijający miesiąc podsumowaliśmy zajęciami o kolorach, podczas których powstały barwne prace plastyczne. Bawiliśmy się też z kolorową chustą Klanzy, przypominając sobie barwy podstawowe i pochodne.
W tym miesiącu na zajęciach z programu "Kompetencje na szóstkę" ćwiczyliśmy umiejętność współpracy w grupie w baaardzo radosnej i twórczej atmosferze.
A co przyniesie marzec? Czas pokaże...

kliknij, aby powiększyć

STYCZEŃ 2018

Nowy rok kalendarzowy 2018 rozpoczęliśmy w świetlicy od rozmów na temat Sylwestra - jak go obchodziliśmy w Polsce, a jak na świecie, gdzie ten czas spędzaliśmy ze swoją rodziną. Ciekawym też dla dzieci był temat dotyczący polskich bajek i baśni. Od Studia Semafor i powstania tam pierwszych bajek rysunkowych, przeszliśmy do bajek nam współczesnych – cyfrowych. Każdy uczeń mógł się wykazać swoją znajomością tematu. W drugim tygodniu stycznia poznaliśmy historię pisma i pisania listów. Kiedy nadano pierwszy list i na czym go pisano? Sami zrobiliśmy papeterię i uczyliśmy się, jak prawidłowo rozmieścić tekst na kartce. Specjalny gość – Pani Anna Frymusz - koordynator ds. filatelistyki – pomogła nam lepiej zgłębić ten temat. Natomiast czytana wówczas w świetlicy książka H. Lofting "Poczta doktora Dolittle’a" wpisała się idealnie w temat tygodnia. Co środę dzieci miały możliwość uczestniczenia w zajęciach "Kompetencje na szóstkę". W trzecim tygodniu stycznia, jak przystało na porę roku, mówiliśmy o zimie. Jej piękne pejzaże mogliśmy oglądać nie tylko w odniesieniu do Polski, ale i innych miejsc na świecie. Dowiedzieliśmy się, gdzie jest Arktyka, a gdzie Antarktyda i Grenlandia, gdzie żyją Eskimosi i jak sobie radzą w tych trudnych, zimowych warunkach. Dużą ciekawostką dla dzieci była informacja dotycząca niedźwiedzia polarnego, który ma czarną skórę. Filmem "Przygoda na Antarktydzie" zakończyliśmy tydzień tydzień. Następny zaczął się śmiesznie i trochę komediowo. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą pierwszych filmów na świecie oraz ich twórców. Charlie Chaplin i kino nieme dostarczyło nam dużo śmiechu i radości. Z racji ferii zimowych przypomnieliśmy sobie jak i gdzie można je bezpiecznie spędzić. Jak tylko pogoda nam dopisywała wychodziliśmy na nasz szkolny plac zabaw. Kiedy nie było to możliwe równie aktywnie i ciekawie spędziliśmy ten czas w świetlicy szkolnej. Miesiąc styczeń zakończyliśmy występem uczniów klasy 3b, którzy brali udział w warsztatach pisania opowiadań.


kliknij, aby powiększyć

GRUDZIEŃ 2017

Grudzień dla świetliczaków był - jak co roku - pracowitym miesiącem. W tym roku również nie było inaczej. Zaczęliśmy od przyjęcia Świętego Mikołaja. Święty zawitał do każdej z klas, a i do świetlicy również na chwilkę zajrzał. Co się dziwić... przecież przynajmniej kilku z nas zasłużyło na tegoroczną wizytę Mikołaja. Kilka dni później zakończyliśmy akcję zbierania darów do Szlachetnej Paczki. Dzięki dzieciakom udało nam się pięknie i z sercem zapakować prezenty. Na każdej z paczek (a było ich przynajmniej 20!) widniał choć jeden obrazek własnoręcznie wykonany przez nasze dzieci. Z kolei tydzień później rozpoczęliśmy kiermasz bożonarodzeniowy. Wykonaliśmy wiele dekoracji, stroików, ozdób choinkowych i innych rozmaitości, które dołożyliśmy do kiermaszowych "produktów" wykonanych przez chętne osoby z grona naszej szkoły. Oczywiście w międzyczasie uczestniczyliśmy w codziennym życiu świetlicy. Przygotowywaliśmy (sic!) i uczestniczyliśmy w zajęciach tematycznych, wykonaliśmy zimową dekorację sali, a także przed świętami przyozdobiliśmy świetlicową choinkę. Warto podkreślić fakt, że w tym miesiącu sporym zainteresowaniem cieszył się tak zwany "Dzień Eksperta". W każdy poniedziałek chętne dzieci mogą samodzielnie poprowadzić zajęcia na przygotowany przez siebie temat. I tak w grudniu dzięki małym pasjonatom poszerzyliśmy wiedzę o informacje z zakresu koszykówki, lotnictwa, żagli oraz środowiska zwierząt. Bardzo pracowity był to miesiąc, ale cóż to dla nas – pracowitych i pomysłowych "mrówek"!


kliknij, aby powiększyć

LISTOPAD 2017

Listopad, jako miesiąc sprzyjający refleksji, rozpoczęliśmy od zastanowienia się nad kruchością ludzkiego życia. Pomogły nam w tym Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Pomimo dość przygnębiającej zewnętrznej aury, bardzo aktywnie spędzaliśmy czas w świetlicy.
A cóż takiego się działo? Po pierwsze zainicjowaliśmy tzw. "Dzień Eksperta". Polega on na tym, że zajęcia tematyczne przygotowują sami uczniowie. Poprzez różne formy np. prezentacje, quizy itp. wprowadzają nas w świat swoich zainteresowań. W tym celu powstała dodatkowo "Kreatywna tablica", na której dzieci umieszczają swoje prace plastyczne. Oczywiście nie zabrakło innych ciekawych tematów. Poznawaliśmy zadania prezydenta miasta, przemierzaliśmy dżungle i pustynie Azji, szukaliśmy wspólnie znaczenia naszych imion a na koniec zatrzymaliśmy się nad wartością gier planszowych i komputerowych.
Poza tym mama dwóch naszych uczniów - p. Agata Roman poprowadziła zajęcia plastyczne z techniki frottage, odwiedzili nas wyjątkowi Goście ze Stowarzyszenia Teatru Seniora ze spektaklem pt. "Czupiradełko", rozpoczęły się nowe warsztaty - "Drzewo opowieści", w czasie których dzieci uczą się pisania opowiadań. Zmienił się również wygląd świetlicy. Na ścianach zawisły nowe półki na książki i czasopisma oraz zakupiony został "kącik - domek" wypoczynkowy dla dzieci, na którego nazwę ogłosiliśmy konkurs. Zaangażowanie dzieci przeszło nasze oczekiwania. Spośród tak wielu propozycji zostanie wybrana jedna, która otrzyma największą liczbę głosów. Nie zabrakło w tym miesiącu ciekawych filmów, słuchowisk, książek i zabaw, także tej "andrzejkowej", oraz spędzania wolnego czasu na boisku szkolnym.


kliknij, aby powiększyć

PAŹDZIERNIK 2017

Tradycyjnie, miesiąc październik rozpoczęliśmy szukając oznak jesieni w ogrodach, lasach, sadach i na polach. Uczniowie bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami zmian zachodzących w przyrodzie. Mimo, że za oknem często dominowały szaruga i deszcz to prace plastyczne rozjaśniały naszą świetlicę pejzażami złotej polskiej jesieni.
W drugim tygodniu całą świetlicę ogarnęła sportowa gorączka. Mówiliśmy nie tylko o tym, czym jest sport, ale również co oznacza pokonywać własne słabości by zdobywać medale. Okazuje się, że wciąż największym idolem naszych świetlicowych kibiców jest Robert Lewandowski. Chłopcy bardzo ciekawie przedstawili sylwetkę tego wybitnego sportowca, zwracając głównie uwagę na to, jakim jest człowiekiem a potem piłkarzem. Z ogromnym wzruszeniem uczniowie klasy III opowiadali jak Robert Lewandowski spełnił marzenie ciężko chorego chłopca.
Po emocjach sportowych przyszedł czas na motoryzację. Sięgnęliśmy do narodzin pierwszego automobilu oraz przeanalizowaliśmy historię samochodu marki Mercedes i jak z dużym zapałem młodzi konstruktorzy budowali coraz to nowsze modele samochodów. Znowu bardziej mogli się wykazać chłopcy niż dziewczynki.
Gdy emocje sportowo – motoryzacyjne już opadły, poznawaliśmy życiorysy różnych świętych. Uczennice klas II i III dzieliły się wiedzą na tematy św. Urszuli, św. Anieli Medici, św. Kingi, św. Agnieszki, św. Klary i innych świętych kobiet, stawiając je sobie za wzór do naśladowania. Uczniowie pisali własne recepty na to jak zostać świętymi. Gazetka ścienna została uzupełniona portretami świętych. Tematyką świętych zakończyliśmy miesiąc październik. Ostatniego dnia miesiąca rozmawialiśmy o przemijaniu i wieczności. Przeanalizowaliśmy jak święto Wszystkich Świętych obchodzone jest w innych krajach i czy to faktycznie jest święto Wszystkich Świętych?
W październiku, oprócz zajęć tematycznych, uczniowie mieli również czas wolny dla siebie. Grali w gry planszowe, rysowali, czytali czy budowali konstrukcje z różnych klocków. Oczywiście był również czas na naukę własną, a w czasie ładnej pogody, zabawy na boisku szkolnym i w małpim gaju. W miesiącu październiku w świetlicy miało miejsce bardzo ważnie wydarzenie dla uczniów klas I. Pierwszoklasiści zostali uroczyście włączeni w poczet świetliczków przechodząc uroczyste pasowanie na świetliczaka.


kliknij, aby powiększyć

WRZESIEŃ 2017

Początek czegoś nowego budzi ciekawość i z takim nastawieniem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w świetlicy. W pierwszym tygodniu przypominaliśmy nasze zasady, aby wszyscy czuli się w świetlicowej grupie dobrze i bezpiecznie. Wzajemnie poznawaliśmy się i integrowaliśmy z nowymi koleżankami i kolegami z klas pierwszych. Witamy w świetlicy!
W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o miłości i rodzinie. Temat okazał się doskonałym pretekstem do jeszcze lepszego poznania się. Nagle okazało się, że są wśród nas tacy, którzy mieszkają poza Lublinem. Jedni mają liczne rodzeństwo, a inni są jedynakami. Zastanawialiśmy też nad sposobami okazywania miłości. Poruszyliśmy też problem tęsknoty za bliskimi.
We wrześniu dowiedzieliśmy się, skąd wzięły się pierwsze słodycze, jak powstaje czekolada. Próbowaliśmy rozstrzygnąć kwestię wpływu słodyczy na nasze zdrowie.
W tym roku szkolnym po raz pierwszy w historii naszej szkoły, i mamy nadzieję, że nie ostatni, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki- dzień wiary w siebie, kreatywności i odwagi. Motywem przewodnim dnia była oczywiście kropka, a historia dziewczynki o imieniu Vashti stała się inspiracją do wielu aktywności, mających na celu odkrywanie i rozwijanie talentów. Wszechobecne tego dnia, kolorowe kropki zdobiły nawet nasze stroje. W naszej świetlicy powstało też "Drzewo naszych talentów"- piękny efekt współpracy uczestników zajęć.
W ostatnim tygodniu września na zajęciach królowały zwierzęta domowe. Rozpoznawaliśmy ich odgłosy, zastanawialiśmy się, o czym powinien pamiętać odpowiedzialny opiekun domowych pupili? Rysowaliśmy też portrety naszych ulubionych zwierzątek, dzieląc się swoimi doświadczeniami na temat pielęgnowania kotów, psów, chomików, królików, żółwi, świnek morskich itp.storzeń domowych.
Wśród różnych aktywności w naszej świetlicy nie zabrakło czasu na ruch i zabawę na placu zabaw, mecze piłki nożnej, obserwacje zmieniającej się roślinności w ogrodzie, która powoli szykuje się do jesieni.
W tym roku szkolnym, ku zdziwieniu wielu osób;), mamy "Czwartki z książką" i "Filmowo-bajkowe piątki". Wrześniowy repertuar filmów i dobór czytanych książek był dość bogaty i zróżnicowany, aby każdy mógł znależć w nim coś dla siebie. Wrzesień w naszej świetlicy zakończyliśmy lekturą interesujących pozycji książkowych, włączając się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.
Tymczasem z ciekawością spoglądamy w przyszłość, co też przyniesie nam październik?